ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Φανουρόπιτα και όνειρα. Ισχύει;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 01:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhmera se oloys!!!!!!!!
Polloi miloyn gia 8aymata toy Agioy Fanoyrioy, poy paroysiazetai ston ypno kapoioy poy exei balei ena kommati pitas apo th leitoyrgia, kai toy fanerwnei mesa se oneiro ayto poy exei xasei, h akomh kai stoys anypantroys, to proswpo poy 8a pantreytoyn.
Mhn arxisete parakalw, na lete oti einai psemata, giati exw 2 proswpika paradeigmata. Alla prwta as akoysw tyxon empeiries proswpikes sas! Den 8a htan endiaferon?
Polloys xairetismoys!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...

niklet
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 20:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους niklet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
einai alitheia...enas filos mou eixa xasei to roloi tou kai etakse mia pita ston agio fanouri kai tin epomeni mera vrike to roloi tou pano sto thranio tis taksis tou...elpizo na se voithisa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 20:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΓΑΠΗΤΗ ΞΕΝΙΤΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!?!
ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ (ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΛΗΘΕΙΣ ΕΤΣΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΩ) ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΠΕΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΕΙΣ!?!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 01:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Fysika kai mporw na ta pw, an kai poly fobamai oti oloi 8a pesoyn na me fane. Loipon, prokatabolika, ola osa pw alloi 8a ta doyn etsi ki alloi 8a ta poyn "symptwsh" . Alla mh me pyrobolhte, to kahmeno.....
1) Prin apo pollaaaa pollaaaa xronia, otan h mama moy htan mikroyla, menane se ena xwrioydaki ths Kozanhs. Den eixe fygei pote apo ekei, 3ereis, katastaseis metapolemoy, xwris lefta, klp (exoyn shmasia. Den polylogw. Aplws 8elw na pw oti den gnwrize kanenan apo allo meros). Ena brady, sta 14 xronia ths, ebale thn pita katw apo to ma3ilari gia na dei poion 8a pantreytei, etsi toylaxiston legane sta xwria. Kai eide to e3hs :
"Hmoyn sthn plateia toy xwrioy, se ena phgadi, kai eplena kati royxa. Me plhsiazei enas agnwstos nearos, melaxrinos, kai kratoyse sto xeri kati royxa. Kai toy eipa : "geia soy ksene. Fainesai talaipwrhmenos, fainesai oti eixes megalo taksidi, oti hr8es apo poly makria. Dwse moy ta royxa na sta plynw, na se boh8hsw."
Kai tote aytos ths apanthse : "Nai, kopela. Eimai apo makria. Apo thn Palia Ellada" (etsi legane palia thn Peloponnhso, toylaxiston ekei sthn Kozanh, apo oso kserw).
Kai synexizei o kyrios : "Esy, mhn anyshxeis, 8a arghseis men poly, alla ta royxa 8a moy ta plyneis kapote!".
Kai gyrise ki efyge. ´´
Molis ksypnhse h mama moy, eipe to oneiro sth mana ths, kai tote ayth gelase kai eipe : "fantazisi na gnoyriseis enan Piloypoynnhsioy? Ouuuiiii, h pikrhmmmm, siga mhn toyn bris idw piera!".
Kai me to 8ema aplws tote gelasan, mama kai korh. Ela omws, poy meta apo alla 11 xronia, otan h mama moy htan 25 xronwn, phre meta8esh sth Xalkida, opoy kai mia mera gnwrise enan kyrio. Otan ton rwthse apo poy einai, o kyrios ths eipe : "Apo thn Palia Ellada" ki h mama moy emeine kokkalo, mias kai den synh8izei kaneis twra pleon na thn onomazei etsi. Me ta polla, aytos o kyrios einai o mpampas moy, kai akomh kai twra to lene kai to 8ymoyntai kai gelane. O idios o mpampas moy, eipe, oti den kserei giati ths eipe : "Palia Ellada", mias kai ayton ton oro ton eixe xrhsimopoihsei mono mia fora sth zwh toy. To oti h mana moy ton eixe dei se oneiro, toy to eipe afoy hdh eixan perasei 5 xronia pantremenoi kai eixan gennhsei ki emas.
Ayto htan to prwto. Epeidh den 8elw na sas koyrasw, se allo e-mail 8a sas grapsw to deytero. Filia!
To oti einai alh8eia to oneiro, fysika, mhn to amfisbhthsete, giati kai h idia h giagia moy, moy to eixe dieykrinei!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 01:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKLET! Eyxaristw poly!!!!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 06:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AN ΔΕΝ ΣΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ(ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ),ΤΟΤΕ Η ΦΑΝΟΥΡΟΠΙΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΚΟΛΠΑ,ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΘΟΥΝ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 19:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΛΙΚΙΝΑ ΞΕΝΙΤΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕΣ!!!!
ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΑ ΑΓΝΟΟΥΜΕ!?! ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΧΩ ΩΣ ΑΡΧΗ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΠΤ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΠΟΤΕ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΤΟ ΜΟΥ ΜΕΛΟΣ!!!!
WHO KNOWS???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 06:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CYBERMASTER.. ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 14:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΧ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ Η WHO KNOWS!!!!!
ΤΙ ΓΙΝΕΣΑΙ?????
ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΝΑ ΣΕ ΠΕΤΥΧΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ!!!!
ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕΣ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 01:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CYBERMASTER ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΜΑΙ...ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΕΠΑΘΕ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΠΩ... anyway ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ?
ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΑΝΟΥΡΟΠΙΤΕΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ... ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ?

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 22:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΡΕ WHO KNOWS!!!!
ΧΜ ΩΡΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΠΑΘΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ!!!!
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΛΛΑ ΔΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ!!!


------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 00:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η περίπτωση του αγίου Φανουρίου είναι πραγματικά μια περίεργη υπόθεση.
Η είσοδός του στο εορτολόγιο έγινε με αυτοπαρουσίαση!
Κανείς δεν ξέρει πότε και που έζησε, και βέβαια πως άγιασε!
Ονομάστηκε έτσι γιατί έτσι είπε πως τον λένε!!!

Όσο αφορά για την ιδιότητά του να φανερώνει ό,τι του ζητήσουν
νομίζω πως είναι αυτονόητη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 02:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ? ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ..
ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΓΙΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΟΤΗΤΕΣ...ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ....
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

istos
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 01:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους istos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρώτησα μερικούς φίλους σχετικά με το θέμα. Όλοι κάτι είχαν να πουν για την φανουρόπιτα και κανένας για τον άγιο. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως η πίτα είναι πιο γνωστή από τον άγιο.

Γιατί λέγετε φανουρόπιτα; Την συνταγή μας την έδωσε ο άγιος; Ξέρει κανείς την συνταγή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 11:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα

Εγώ έχω πολλά μα πάρα πολλά παραδείγματα που η φανουρόπιτα έκανε το "θαύμα" της και τα ζητούμενα χαμένα αντικείμενα βρέθηκαν.
Επίσης ksenitia και η δική μου μαμά είχε ακούσει στον ύπνο της το όνομα του μπαμπά μου.

Αλλά δε χρειάζεται κανένας να στηριχτεί στο λόγο το δικό μου ή οποιουδήποτε άλλου. Η πρότασή μου είναι να το δοκιμάσει ο καθένας για τον εαυτό του. Σίγουρα όλοι χάνουν κάποια πράγματα κάποια στιγμή και μάλιστα πράγματα που έχουν κάποιες φορές ιδιαίτερη σημασία για τον ιδιοκτήτη τους. Την επόμενη φορά που θα σας συμβεί κάτι τέτοιο, δεν έχετε παρά να δοκιμάσετε φτιάχνοντας μια φανουρόπιτα τάζοντας την στον άγιο για να σας φανερώσει το χαμένο αντικείμενο και πηγαίνοντας την στην εκκλησία για να διαβαστεί κλπ.

Είναι πολύ απλό νομίζω να διαπιστώσει ο καθένας με προσωπική του εμπειρία αν ισχύει η βοήθεια της φανουρόπιτας στον εντοπισμό χαμένων αντικειμένων.

Τώρα βέβαια αν όντως ισχύει, το γιατί ισχύει, αυτό είναι ένα άλλο θέμα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 00:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω Ερριεττα! Πραγματι, εαν καποιοι ειναι δυσπιστοι, καλο θα ηταν να το δοκιμαζαν και πολυ θα ηθελα να ακουγα κι αλλα παραδειγματα!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

duke5
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 15:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους duke5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα,
παιδια εχω και εγω την ιδια απορια σχετικα
με τα ονειρα και την Φανουροπιτα. Εγω παλι
ειδα επανελημενως με κομματια πιτας εναν γνωστο
μου με τον οποιο δεν εχω καμια σχεση. Τι μπορει
να συμβαινει? ειναι της Φανουροπιτας ολες τις
φορες η ισχυει νηστικο αρκουδι καρβελια ονειρευεται?

catΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy