ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Απορίες περί Υ.Σ.Ε.Ε. (Ύπατου Συμβουλίου Ελλήνων Εθνικών)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 18:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζω στην σελίδα του συμβουλίου ότι ο σκοπός του είναι η...


..."ηθική και φυσική υποστήριξη, αλλά και παλινόρθωση της Εθνικής, Πολυθεϊστικής, Ελληνικής Παραδόσεως, Θρησκείας και Καθημερινού Τρόπου στην σύγχρονη Ελληνική κοινωνία"

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τί σημαίνει πρακτικά αυτό? Κατάλαβα σωστά ότι πρέπει τώρα, μεταξύ άλλων, να αρχίσω να πιστεύω στο Δία και την Άρτεμη, καθώς και στους υπόλοιπους δέκα της θεικής δωδεκάδας, σαν θεούς?

Κατάλαβα σωστά ότι όταν πχ παντρευτώ θα ήταν πρέπον αντί για κάποιον παπά να έχω έναν ιερέα του Δία, και αντί για όποιον Θεό πιστεύω, αν πιστεύω, να επικαλούμαι την Αθηνά ή την Ήρα, ή ....διαλέξτε, μιας και μιλάμε για Πολυθεισμό?

Παρακαλώ, ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί έχω μπερδευτεί. Τί ακριβώς πιστεύει και τι διδάσκει η συγκεκριμένη θρησκεία των ελλήνων εθνικών όπως αυτή εκφράζεται μέσω του ύπατου συμβουλίου αυτών?

ευχαριστώ


gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 19:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τί σημαίνει πρακτικά αυτό? Κατάλαβα σωστά ότι πρέπει τώρα, μεταξύ άλλων, να αρχίσω να πιστεύω στο Δία και την Άρτεμη, καθώς και στους υπόλοιπους δέκα της θεικής δωδεκάδας, σαν θεούς?>>

<<Κατάλαβα σωστά ότι όταν πχ παντρευτώ θα ήταν πρέπον αντί για κάποιον παπά να έχω έναν ιερέα του Δία, και αντί για όποιον Θεό πιστεύω, αν πιστεύω, να επικαλούμαι την Αθηνά ή την Ήρα, ή ....διαλέξτε, μιας και μιλάμε για Πολυθεισμό?>>


μονο αν θες

<<Παρακαλώ, ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί έχω μπερδευτεί. Τί ακριβώς πιστεύει και τι διδάσκει η συγκεκριμένη θρησκεία των ελλήνων εθνικών όπως αυτή εκφράζεται μέσω του ύπατου συμβουλίου αυτών?>>

οτι και ολες οι αλλες θρησκειες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 19:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό θα ήταν να μην πιστεύεις ούτε στον Δία, ούτε στην Άρτεμη, ούτε στον Βούδα, ούτε στον Γιαχβέ.
Πίστευε σε εσένα και θα τα έχεις μια χαρά με τον εαυτό σου.
Σχετικά με τον γάμο σου, μπορείς να πάς σε ένα δημαρχείο και θα είσαι ok.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 20:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

menas
<<Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τί σημαίνει πρακτικά αυτό? Κατάλαβα σωστά ότι πρέπει τώρα, μεταξύ άλλων, να αρχίσω να πιστεύω στο Δία και την Άρτεμη, καθώς και στους υπόλοιπους δέκα της θεικής δωδεκάδας, σαν θεούς?>>

<<Κατάλαβα σωστά ότι όταν πχ παντρευτώ θα ήταν πρέπον αντί για κάποιον παπά να έχω έναν ιερέα του Δία, και αντί για όποιον Θεό πιστεύω, αν πιστεύω, να επικαλούμαι την Αθηνά ή την Ήρα, ή ....διαλέξτε, μιας και μιλάμε για Πολυθεισμό?>>

gigenis

μονο αν θες


Δεν κατάλαβα και πάλι. Εννοείς ότι υπάρχουν και θρησκείες που και να μη θέλω θα πιστέψω στους θεούς της, ή εννοείς πως στη συγκεκριμένη θρησκεία μπορείς να είσαι μέλος αλλά αν δε θες να μη πιστεύεις του θεούς της?

quote:

<<Παρακαλώ, ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί έχω μπερδευτεί. Τί ακριβώς πιστεύει και τι διδάσκει η συγκεκριμένη θρησκεία των ελλήνων εθνικών όπως αυτή εκφράζεται μέσω του ύπατου συμβουλίου αυτών?>>

gigenis

οτι και ολες οι αλλες θρησκειες


Πάλι δεν με βοήθησες. Δηλαδή όλες οι θρησκείες του κόσμου διδάσκουν το ίδιο πράγμα? Και το ΥΣΕΕ τι λόγο ύπαρξης έχει τότε αφού διδάσκει τα ίδια πράγματα με όλες τις άλλες θρησκείες? Οι υποστηρικτές της ΕΕ θρησκείας συμφωνούν με αυτήν την τοποθέτηση σου, αν γνωρίζεις?

Ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 21:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάλι δεν με βοήθησες. Δηλαδή όλες οι θρησκείες του κόσμου διδάσκουν το ίδιο πράγμα? Και το ΥΣΕΕ τι λόγο ύπαρξης έχει τότε αφού διδάσκει τα ίδια πράγματα με όλες τις άλλες θρησκείες?

Αν ήταν έτσι τότε ούτε ο Χριστιανισμός έχει λόγο ύπαρξης...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 21:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πάλι δεν με βοήθησες. Δηλαδή όλες οι θρησκείες του κόσμου διδάσκουν το ίδιο πράγμα? Και το ΥΣΕΕ τι λόγο ύπαρξης έχει τότε αφού διδάσκει τα ίδια πράγματα με όλες τις άλλες θρησκείες?

Αν ήταν έτσι τότε ούτε ο Χριστιανισμός έχει λόγο ύπαρξης...


?????????????????????????????????

Συμφωνώ μαζί σου. Αν ισχύει αυτό που λέει ο gigenis, δηλαδή ότι όλες οι θρησκείες διδάσκουν το ίδιο πράγμα, τότε ούτε ο χριστιανισμός, ούτε ο δωδεκαθεισμός, ούτε καμία άλλη θρησκεία δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Μπορούμε να κρατήσουμε την πρώτη θρησκεία που εμφανίστηκε στην ανθρωπότητα (η Ostria μπορεί να βοηθήσει να βρούμε ποιά είναι αυτή) και να πετάξουμε όλες τις άλλες.

Εγώ όμως δεν ισχυρίστηκα ποτέ κάτι τέτοιο. Μήπως θέλεις να ισχυριστείς εσύ ότι ισχύει αυτό που είπε ο gigenis και να αναλάβεις και το βάρος της απόδειξης και τεκμηρίωσης της θέσεώς σου? Μιας και εμφανίζεσαι σαν ψαγμένος στο θέμα των θρησκειών, πιστεύεις ότι όλες οι θρησκείες διδάσκουν το ίδιο πράγμα?

ΥΓ. Ενδιαφέρον το πως πήδηξες ξαφνικά στο χριστιανισμό, σε ένα θέμα που δεν έχει καμιά σχέση με αυτόν, και χωρίς να υπάρξει η παραμικρή αφορμή. Θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να περιορίσεις τη συνεισφορά σου στο θέμα του thread. Μπορείς να με βοηθήσεις μήπως εσύ ως προς το τί διδάσκει η θρησκεία που αντιπροσωπεύεται από το ysee?

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 22:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείς να με βοηθήσεις μήπως εσύ ως προς το τί διδάσκει η θρησκεία που αντιπροσωπεύεται από το ysee?

Ρε φίλε πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη στάση σου. Τί εννοείς τι διδάσκει η θρησκεία, σκοπός αυτής οπως και των υπολοίπων είπαμε είναι η αναγωγή της ύπαρξής μας στο Θεό οπως επίσης και η ύπαρξή του.

Μάλλον μου φαίνεται πως κάπου θες να το πας το θέμα και μας μιρμιρίζεις τόσιν ώρα. Αν θες να πείς κάτι πες το καθαρά και οχι δια της πλαγείας οδού, ειδάλλως να πάψουμε να ασχολούμαστε

quote:
Ενδιαφέρον το πως πήδηξες ξαφνικά στο χριστιανισμό, σε ένα θέμα που δεν έχει καμιά σχέση με αυτόν, και χωρίς να υπάρξει η παραμικρή αφορμή

Είναι γεγονός πως εγώ και ο Dying Incubus είχαμε κάνει θητεία 3 χρόνων στην Υ.Σ.Ε.Ε. και οπως καταλαβαίνεις εχουμε πάρει γραμμή απο εκεί στο να προπαγανδίσουμε το Χριστιανισμό...


There is no dark side of the moon really... as a matter of fact it's all dark

Edited by - actr on 07/08/2005 22:22:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 22:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
menas, απορώ πως άνοιξες εσύ ένα τέτοιο θέμα που σε έχω συνηθίσει μόνο στις προφητείες αγίων....
Τέλος πάντων!
Όχι, δεν υποστηρίζω την ύπαρξη καμίας θρησκείας.
Αν έχεις απορίες, μπορείς να μπείς στην σελίδα της ΥΣΕΕ και να σου τις απαντήσουν.
Δεν πιστεύω πως όλες οι θρησκείες διδάσκουν το ίδιο και δεν πιστεύω σε καμία.
Οπότε δεν είμαι ο αρμόδιος να σου λύσω τις απορίες, ένα μέλος της ένωσης που αναφέρει είναι αρμόδιος.

actr, 3 είναι, ρέ, ή 4?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 22:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορούμε να κρατήσουμε την πρώτη θρησκεία που εμφανίστηκε στην ανθρωπότητα

Ηλιοφεγγαρο


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 22:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τί ακριβώς πιστεύει και τι διδάσκει η συγκεκριμένη θρησκεία των ελλήνων εθνικών όπως αυτή εκφράζεται μέσω του ύπατου συμβουλίου αυτών?

Δεν ξέρω τι διδάσκει η οργάνωση που επικαλείσαι φίλε μου, αλλά αν θες να μάθεις για την Ελληνική θρησκεία και τις άλλες, υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία.
Και θα μπορείς να κάνεις τις συγκρίσεις σου, χωρίς να στηρίζεσαι σε άλλους.
Σίγουρα έχουν διαφορές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 00:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
..."ηθική και φυσική υποστήριξη, αλλά και παλινόρθωση της Εθνικής, Πολυθεϊστικής, Ελληνικής Παραδόσεως, Θρησκείας και Καθημερινού Τρόπου στην σύγχρονη Ελληνική κοινωνία"

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τί σημαίνει πρακτικά αυτό? Κατάλαβα σωστά ότι πρέπει τώρα, μεταξύ άλλων, να αρχίσω να πιστεύω στο Δία και την Άρτεμη, καθώς και στους υπόλοιπους δέκα της θεικής δωδεκάδας, σαν θεούς?


Γιατί ρωτάς βρε menas; Εχεις σκοπό να αλλαξοπιστήσεις;!


quote:
Αν ισχύει αυτό που λέει ο gigenis, δηλαδή ότι όλες οι θρησκείες διδάσκουν το ίδιο πράγμα, τότε ούτε ο χριστιανισμός, ούτε ο δωδεκαθεισμός, ούτε καμία άλλη θρησκεία δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Μπορούμε να κρατήσουμε την πρώτη θρησκεία που εμφανίστηκε στην ανθρωπότητα (η Ostria μπορεί να βοηθήσει να βρούμε ποιά είναι αυτή) και να πετάξουμε όλες τις άλλες.

quote:
Ηλιοφεγγαρο

Και βέβαια δεν διδάσκουν το ίδιο πράγμα. Οι μεταγενέστερες θρησκείες είναι καθαρά ανθρωποκεντρικές, οι αρχαιότερες δεν ήταν. Η αλλαγή όπως είπα και στο άλλο θέμα, ξεκίνησε με την προγονολατρεία. Μετά έγινε ένας συνδυασμός της λατρείας της φύσης και της προγονολατρείας (σε ισχύ μέχρι σχετικά πρόσφατα) και σήμερα έχουμε πιά απόλυτα ανθρωποκεντρικές λατρείες τουλάχιστον στον δυτικό κόσμο.



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 02:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οταν ειπα οτι διδασκουν ολες οι θρησκιες το ιδιο ηθελα να πω οτι το ζουμι τους ειναι

<<εμεις εχουμε την απολυτη αληθεια οι αλλοι ειναι ψευτες>>
<<χωρις εμας οι ψυχες σας ειναι χαμενες>>

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 02:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οταν ειπα οτι διδασκουν ολες οι θρησκιες το ιδιο ηθελα να πω οτι το ζουμι τους ειναι

<<εμεις εχουμε την απολυτη αληθεια οι αλλοι ειναι ψευτες>>
<<χωρις εμας οι ψυχες σας ειναι χαμενες>>

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Σωστός!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 02:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατάλαβα και πάλι. Εννοείς ότι υπάρχουν και θρησκείες που και να μη θέλω θα πιστέψω στους θεούς της, ή εννοείς πως στη συγκεκριμένη θρησκεία μπορείς να είσαι μέλος αλλά αν δε θες να μη πιστεύεις του θεούς της?

εννοω οτι αν δεν θες δεν εισαι υποχρεομενος να ασπαστεις αυτην την θρησκεια οπως δεν εισαι υποχρεομενος να ασπαστεις τον βουδισμο η οποιον αλλο ισμο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 02:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria
<<Σωστός!>>

καληνυχτα σε ολους και ολες

Υ.Γ.για τα φιλια τα ειπαμε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 08/08/2005 02:39:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 07:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, δε γίνεται να πιστεύεις σε μία θρησκεία και να μη νιώθεις μέλος αυτής...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 09:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε φίλε πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη στάση σου. Τί εννοείς τι διδάσκει η θρησκεία, σκοπός αυτής οπως και των υπολοίπων είπαμε είναι η αναγωγή της ύπαρξής μας στο Θεό οπως επίσης και η ύπαρξή του.


Ρε φίλε πραγματικά δεν πειράζει που δεν μπορείς να καταλάβεις τη στάση μου. Και αυτό είναι απολύτως κατανοητό από τη στιγμή που δεν μπορείς να καταλάβεις το τί σημαίνει το ερώτημα "τί διδάσκει μια θρησκεία".

Τώρα αν πιστεύεις ότι λέγοντας "η αναγωγή της ύπαρξής μας στο Θεό οπως επίσης και η ύπαρξή του" απαντάς στο ερώτημα "τί διδάσκει μια Χ θρησκεία"...δεν μπορώ να προσθέσω τίποτα.

quote:
Μάλλον μου φαίνεται πως κάπου θες να το πας το θέμα και μας μιρμιρίζεις τόσιν ώρα. Αν θες να πείς κάτι πες το καθαρά και οχι δια της πλαγείας οδού, ειδάλλως να πάψουμε να ασχολούμαστε

Δεν κατάλαβα ούτε το πότε σας ζήτησα να ασχοληθείτε (αλήθεια ποιοί είστε "εσείς" - γράφετε πολλοί κάτω από το ίδιο προσωνύμιο ή τη βρίσκεις να αναφέρεσαι στον εαυτό σου στον πληθυντικό?), ούτε το πως συμπεραίνεις το ότι αν σταματήσετε να ασχολείστε θα με πάρει από κάτω. Στην τελική εγώ απευθύνθηκα σε αυτούς που μπορούν να με βοηθήσουν να καταλάβω τη διδάσκει η εθνική θρησκεία. Από τη στιγμή που εσύ - εσείς δεν μπορείτε να καταλάβετε ούτε το ερώτημα, το να ασχολείστε σίγουρα δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό.

quote:

Είναι γεγονός πως εγώ και ο Dying Incubus είχαμε κάνει θητεία 3 χρόνων στην Υ.Σ.Ε.Ε. και οπως καταλαβαίνεις εχουμε πάρει γραμμή απο εκεί στο να προπαγανδίσουμε το Χριστιανισμό...

Συ είπας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 09:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
menas
"Μπορούμε να κρατήσουμε την πρώτη θρησκεία που εμφανίστηκε στην ανθρωπότητα (η Ostria μπορεί να βοηθήσει να βρούμε ποιά είναι αυτή) και να πετάξουμε όλες τις άλλες."

Γιατί να υπάρχει μια Θρησκεία;;;; ζούμε στην εποχή του υπερκαταναλωτισμού....όσο ποιο πολλές Θρησκείες τόσο μεγαλύτερος ο ανταγωνισμός τους.... Αυτό είναι υγιές στην κοινωνία μας και ιδιαίτερα στον καταναλωτή ... Η θρησκεία για να αποκομίσει νέους οπαδούς θα καταφύγει σε καταπληκτικές προφορές πχ CDs, Air miles, Loyalty Cards, Paradise Express κτλ κτλ



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 09:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

menas, απορώ πως άνοιξες εσύ ένα τέτοιο θέμα που σε έχω συνηθίσει μόνο στις προφητείες αγίων....

Επειδή η συνήθεια είναι κακό πράγμα, είπα να σε μπερδέψω λίγο

quote:

Όχι, δεν υποστηρίζω την ύπαρξη καμίας θρησκείας.

Και αυτή η απάντηση απευθύνεται σε ποιό ακριβώς ερώτημα?

quote:
Αν έχεις απορίες, μπορείς να μπείς στην σελίδα της ΥΣΕΕ και να σου τις απαντήσουν.

Σαν να λες στον Laryp όταν άνοιξε το θέμα "απορίες περί ορθοδοξίας" να μπει στη σελίδα της εκκλησίας της ελλάδος για να του απαντηθούν οι απορίες Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι

quote:

Οπότε δεν είμαι ο αρμόδιος να σου λύσω τις απορίες, ένα μέλος της ένωσης που αναφέρει είναι αρμόδιος.

Τουλάχιστον υπάρχουν ακόμα κάποιοι άνθρωποι που έχουν το θάρρος να πουν δεν γνωρίζω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 09:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν κατάλαβα ούτε το πότε σας ζήτησα να ασχοληθείτε (αλήθεια ποιοί είστε "εσείς" - γράφετε πολλοί κάτω από το ίδιο προσωνύμιο ή τη βρίσκεις να αναφέρεσαι στον εαυτό σου στον πληθυντικό?), ούτε το πως συμπεραίνεις το ότι αν σταματήσετε να ασχολείστε θα με πάρει από κάτω. Στην τελική εγώ απευθύνθηκα σε αυτούς που μπορούν να με βοηθήσουν να καταλάβω τη διδάσκει η εθνική θρησκεία. Από τη στιγμή που εσύ - εσείς δεν μπορείτε να καταλάβετε ούτε το ερώτημα, το να ασχολείστε σίγουρα δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό

Αφού κάνεις μία ερώτηση, φίλε μου, απευθύνεσαι σε όλους.
Δεν κατάλαβα κάτω από ποιό προσωνύμιο ακριβώς γράφουμε, για διευκρίνι σε το μου λίγο...
Επειδή λοιπόν σου είπα οτι οι πιο αρμόδιοι να σου απαντήσουν τα μέλη που είναι εγγεγραμμένα σε αυτό το site καλύτερα να απευθυνθείς σε αυτούς κι όχι σε μας, αφού κανείς μας δεν είναι μέλος της συγκεκριμένης σελίδας...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 09:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Σίγουρα έχουν διαφορές.

Σε αυτό θα συμφωνήσω 1000% μαζί σου φίλε αίολε και σε ευχαριστώ για την προτροπή σου. Επειδή ακριβώς έχω κάνει μια αρχική έρευνα επί του θέματος και μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες, ψάχνω κανέναν άνθρωπο που να έχει εντρυφύσει λίγο παραπάνω για να με βοηθήσει να καταλάβω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 09:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί ρωτάς βρε menas; Εχεις σκοπό να αλλαξοπιστήσεις;!


Δεν νομίζω ρε συ Όστρια, χωρίς όμως να μπορώ να αποκλείσω και τίποτα. Αλλά επειδή η συγκεκριμένη θρησκεία αποκτά συνεχώς και μεγαλύτερη προβολή και προώθηση, ιδιαίτερα από 'ανώτερους' κοινωνικά και πνευματικά κύκλους της κοινωνίας μας, το θεωρώ πρέπον να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το θέμα για να ξέρω πάνω κάτω τί παίζει, και το τι να απαντήσω στο παιδί μου όταν με ρωτήσει "τί διδάσκει αυτή η θρησκεία". Και μιας και τη γνώμη σου την θεωρώ αξιόλογη, ασχέτως αν διαφέρουμε στην κοσμοθεωρία μας, βρίσκεις κάτι το μεμπτό στην προσπάθειά μου?

Ευχαριστώ για την περίληψη της ιστορίας της εξέλιξης των διαφορών των θρησκειών. Ήξερα ότι μπορώ να βασιστώ στις γνώσεις σου. Ελπίζω και στο μέλλον να ισχύσει το ίδιο. Από τη μεριά μου, στη διάθεσή σου για ότι χρειαστείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 09:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί να υπάρχει μια Θρησκεία;;;;


Φίλε GDS, δεν είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο. Απλά ανέφερα τις συνέπειες του να δεχτούμε ότι όλες οι θρησκείες διδάσκουν το ίδιο, κάτι με το οποίο διαφωνώ, και ο gigenis διευκρίνησε ώστε να μην υπάρχουν παρανοήσεις. Όσο για τον ελεύθερο ανταγωνισμό, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι είναι υπερ του καταναλωτή. Αρκεί ο καταναλωτής να συμπεριφέρεται σαν σκεπτόμενος άνθρωπος, να κάνει έρευνα αγοράς και να ψωνίζει συνειδητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 10:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αφού κάνεις μία ερώτηση, φίλε μου, απευθύνεσαι σε όλους.


Βρε φιλαράκι μου πότε είπα εγώ κάτι αντίθετο. Σε όλους απευθύνομαι από τη στιγμή που θέτω το ερώτημα σε δημόσιο χώρο. Όμως δεν καταλαβαίνω την 'απειλή' του στυλ "αλλιώς να πάψουμε να ασχολούμαστε" λες και εγώ ζήτησα από κανέναν να ασχολείται παρά τη θέλησή του, ή είμαι υποχρεωμένος να ακολουθώ ότι κανόνα καπνίσει στον καθένα ώστε αυτός - αυτοί να ασχολούνται. Όποιος δε θέλει ας μην ασχολείται. Δεν θα τα βάψω και μαύρα, ειδικά αν δεν έχει και ιδεά περι του θέματος.

quote:
Δεν κατάλαβα κάτω από ποιό προσωνύμιο ακριβώς γράφουμε, για διευκρίνι σε το μου λίγο...

Γιατί μπερδεύεσαι και συμπεριφέρεσαι σαν να έχεις τη μύγα. O actr είπε "αλλιώς να πάψουμε να ασχολούμαστε" και τον ρώτησα αν κάτω από το ψευδώνυμο actr υπάρχουν και άλλοι, ή αν χρησιμοποιεί τον πληθυντικό όταν αναφέρεται στον εαυτό του. Εσύ πού κόλλησες με το συγκεκριμένο ερώτημα.

Αν για κάποιο λόγο εσύ και ο actr λειτουργείτε σαν μια οντότητα, τότε να μου το πείτε για να το ξέρω. Εγώ ΠΟΤΕ δεν είπα κάτι τέτοιο, ούτε το υπονόησα, ούτε καν στο σκέφτηκα. Παρόλο που το να λέω κάτι σε εσένα, και να απαντάει ο actr λέγοντας "εμείς" (πχ ήμασταν για τρία χρόνια μέλη του ΥΣΕΕ), και το να λέω στον actr ποιοί είστε "εσείς" και να ρωτάς εσύ τι εννοώ γιατί δεν κατάλαβες, μπορεί να αφήσει κάποιες υπόνειες. Μην τσιμπάς λοιπόν, και άσε τους άλλους πρώτα να σε κατηγορήσουν για κάτι πριν τρέξεις να υπερασπιστείς τον εαυτό σου.

quote:

Επειδή λοιπόν σου είπα οτι οι πιο αρμόδιοι να σου απαντήσουν τα μέλη που είναι εγγεγραμμένα σε αυτό το site καλύτερα να απευθυνθείς σε αυτούς κι όχι σε μας, αφού κανείς μας δεν είναι μέλος της συγκεκριμένης σελίδας...

Τώρα με μπέρδεψες τελείως. Εγώ από την αρχή απευθύνθηκα σε ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Γιατί το παρουσιάζεις σαν να απευθύνθηκα σε "εσας" όποιοι και αν είστε εσείς (ξανά ο πληθυντικός!!! ακόμα δεν κατάλαβα ποιοι είστε εσείς - ας με βοηθήσει κάποιος). Έχεις την εντύπωση ότι όποιος ανοίγει κάποιο θέμα απευθύνεται προσωπικά σε εσένα?

Με τη λογική σου δε, τα μισά θέματα του esoterica δεν θα έπρεπε να ανοιχτούν, μιας και υπάρχει και κάποια αντίστοιχη σελίδα στο διαδίκτυο με ανθρώπους που υποστηρίζουν ένα θέμα, μια ιδέα, μια θρησκεία, μια θεωρία κλπ. Θα έπρεπε αυτοί που ανοίγουν τα θέματα να πανε να ρωτήσουν αυτούς με τις ιστοσελίδες! Αλλά τότε ποια η έννοια αυτού του forum αν όχι το να συζητάμε θέματα για τα οποία έχουμε προβληματισμούς και απορίες?


Τώρα το "κανείς μας δεν είναι μέλος της συγκεκριμένης σελίδας" τι σημαίνει? Κανείς από εσάς = τον αόριστο πληθυντικό που εννοεί κάποιους που δεν ξέρω ποιοι είναι αλλά θα ήθελα να μάθω, ή κανείς από το σύνολο των μελών του esoterica? Αν ισχύει το πρώτο, τότε πες και στους άλλους να σταματήσουν να ασχολούνται αφού κανείς σας δεν ξέρει. Αν εννοείς το δεύτερο, τότε ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ? Δεν υπάρχει κανένα μέλος ή γνώστης περί της εθνικής θρησκείας μέσα στο εσωτέρικα? Τους ρώτησες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 10:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ menas,

ο τρόπος που γράφτηκε το παρακάτω

menas
"Μπορούμε να κρατήσουμε την πρώτη θρησκεία που εμφανίστηκε στην ανθρωπότητα (η Ostria μπορεί να βοηθήσει να βρούμε ποιά είναι αυτή) και να πετάξουμε όλες τις άλλες."

μου έδωσε την αίσθηση ότι αναφαιρόσουν στην ύπαρξη μιας και μόνο Θρησκείας, παρανόησα.

Αντίθετα με σένα, οφείλω να ομολογήσω ότι συμφωνώ με τον gigeni πάνω κάτω όλες οι Θρησκείες έχουν κοινά γνωρίσματα (τουλάχιστον στα βασικά τους) και αλλοιώνονται λόγο του ότι γράφτηκαν από ανθρώπους με διαφορετική κουλτούρα. Συνεπώς η κάθε Θρησκεία θα έπρεπε να διαθέτει τα κοινωνικά πιστεύω της μάζας αλλά και τους τρόπους ελέγχου της.

Ο καταναλωτής είναι πάντα ορθολογιστής, γιατί καταναλώνει πάντα αυτό που θα του δώσει την μεγαλύτερη ικανοποίηση.


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 10:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντίθετα με σένα, οφείλω να ομολογήσω ότι συμφωνώ με τον gigeni πάνω κάτω όλες οι Θρησκείες έχουν κοινά γνωρίσματα (τουλάχιστον στα βασικά τους) και αλλοιώνονται λόγο του ότι γράφτηκαν από ανθρώπους με διαφορετική κουλτούρα. Συνεπώς η κάθε Θρησκεία θα έπρεπε να διαθέτει τα κοινωνικά πιστεύω της μάζας αλλά και τους τρόπους ελέγχου της.


Εδώ έγραψες, φίλε μου!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 10:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αντίθετα με σένα, οφείλω να ομολογήσω ότι συμφωνώ με τον gigeni πάνω κάτω όλες οι Θρησκείες έχουν κοινά γνωρίσματα (τουλάχιστον στα βασικά τους) και αλλοιώνονται λόγο του ότι γράφτηκαν από ανθρώπους με διαφορετική κουλτούρα. Συνεπώς η κάθε Θρησκεία θα έπρεπε να διαθέτει τα κοινωνικά πιστεύω της μάζας αλλά και τους τρόπους ελέγχου της.


Εν μέρη συμφωνώ, αλλά είναι ένα θέμα που θα μπορούσε να αποτελέσει ξεχωριστή συζήτηση οπότε δεν θα επεκταθώ.

quote:
Ο καταναλωτής είναι πάντα ορθολογιστής, γιατί καταναλώνει πάντα αυτό που θα του δώσει την μεγαλύτερη ικανοποίηση.

Εδώ νομίζω ότι εύκολα θα μπορούσε να συγκριθεί αυτό που λες με τη γενικότερη θεωρία του ηδονισμού. Δεν διαφωνώ καθόλου ότι η ανθρώπινη κοινωνία όπως έχει εξελιχτεί πια, στηρίζεται σε τεράστιο βαθμό σε ηδονιστικά θεμέλια, και πληθώρα πράξεων (ίσως το μεγαλύτερο ποσοστό) και αποφάσεων των σύγχρονων ανθρώπων πηγάζουν από αυτά. Η μόνη μου ένσταση θα ήταν το κατά πόσο τα ηδονιστικά θεμέλεια είναι ταυτόχρονα και ορθολογιστικά. Αλλά και αυτό θα μπορούσε να ήταν ένα εξαιρετικό νέο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 10:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί μπερδεύεσαι και συμπεριφέρεσαι σαν να έχεις τη μύγα. O actr είπε "αλλιώς να πάψουμε να ασχολούμαστε" και τον ρώτησα αν κάτω από το ψευδώνυμο actr υπάρχουν και άλλοι, ή αν χρησιμοποιεί τον πληθυντικό όταν αναφέρεται στον εαυτό του. Εσύ πού κόλλησες με το συγκεκριμένο ερώτημα.

Αν για κάποιο λόγο εσύ και ο actr λειτουργείτε σαν μια οντότητα, τότε να μου το πείτε για να το ξέρω. Εγώ ΠΟΤΕ δεν είπα κάτι τέτοιο, ούτε το υπονόησα, ούτε καν στο σκέφτηκα. Παρόλο που το να λέω κάτι σε εσένα, και να απαντάει ο actr λέγοντας "εμείς" (πχ ήμασταν για τρία χρόνια μέλη του ΥΣΕΕ), και το να λέω στον actr ποιοί είστε "εσείς" και να ρωτάς εσύ τι εννοώ γιατί δεν κατάλαβες, μπορεί να αφήσει κάποιες υπόνειες. Μην τσιμπάς λοιπόν, και άσε τους άλλους πρώτα να σε κατηγορήσουν για κάτι πριν τρέξεις να υπερασπιστείς τον εαυτό σου.


Δεν έχω καμία μύγα, ούτε μυγιάστηκα.
Σε ρώτησα που κόλλαγε αυτό που είπες επειδή πολύ απλά δεν το είχα καταλάβει.
Θεώρησα αυτονόητο πως αφού γράφεις κάποια πράγματα δημόσια θα μπορούσα να ζητήσω μία διευκρίνηση επειδή δεν κατάλαβα τι ήθελες να πείς.
Δεν είπα οτι με έθιξες...
Δεν είμαι μία οντότητα με τον actr, ήταν ατυχές το σχόλιο σου,
Αυτό που είπε για τα 3 χρόνια ήταν ένα μεταξύ μας αστείο και δεν το θεώρησα κακό.
Αν δεν κατάλαβες οτι ήταν μεταξύ μας αστείο, λυπάμαι αλλά δε μπορώ να σε κάνω να το καταλάβεις αλλιώς.

quote:
Τώρα με μπέρδεψες τελείως. Εγώ από την αρχή απευθύνθηκα σε ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Γιατί το παρουσιάζεις σαν να απευθύνθηκα σε "εσας" όποιοι και αν είστε εσείς (ξανά ο πληθυντικός!!! ακόμα δεν κατάλαβα ποιοι είστε εσείς - ας με βοηθήσει κάποιος). Έχεις την εντύπωση ότι όποιος ανοίγει κάποιο θέμα απευθύνεται προσωπικά σε εσένα?

Σου πρότεινα με όλη την καλή διάθεση, εφόσον έχεις απορίες για την ΥΣΕΕ, το καλύτερο θα ήταν να εγγραφείς στην σελίδα αυτή και να πληροφορηθείς επειδή θα σου απαντήσουν καλύτερα.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 12:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί μπερδεύεσαι και συμπεριφέρεσαι σαν να έχεις τη μύγα. O actr είπε "αλλιώς να πάψουμε να ασχολούμαστε" και τον ρώτησα αν κάτω από το ψευδώνυμο actr υπάρχουν και άλλοι, ή αν χρησιμοποιεί τον πληθυντικό όταν αναφέρεται στον εαυτό του. Εσύ πού κόλλησες με το συγκεκριμένο ερώτημα.


Σου είπα το έγραψα στον πληθυντικό γιατί αναφερόμουν και στα υπόλοιπα μέλη της Υ.Σ.Ε.Ε εδώ μέσα.

Επίσης σου είπα οτι πριν 3 χρόνια θήτευα εκεί (στα 14 μου δηλαδή) οπότε δε χρειάζετε να απορείς...

Κάτι ακόμη, δε σου είπα εγώ πως ξέρω να σου εξηγήσω τί εννοεί η Υ.Σ.Ε.Ε (απευθυνόμενος στο πρώτο ερώτημα σου) απλώς μου φάνηκε παράξενο αυτό...

quote:
ΥΓ. Ενδιαφέρον το πως πήδηξες ξαφνικά στο χριστιανισμό, σε ένα θέμα που δεν έχει καμιά σχέση με αυτόν, και χωρίς να υπάρξει η παραμικρή αφορμή. Θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να περιορίσεις τη συνεισφορά σου στο θέμα του thread.

και γι'αυτό στο είπα.

Αν κατάλαβες απο αυτό οτι πήγα να στο παίξω έξυπνος τότε πάω πάσο φίλε μου


There is no dark side of the moon really... as a matter of fact it's all dark


Edited by - actr on 08/08/2005 12:21:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 12:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...τότε πάω πάσο φίλε μου


Ντουκου Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 13:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα ρεστα μου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy