ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Περιοδικά - Βιβλία
 Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά βιβλία.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 22:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά βιβλία να διαβάσω(Εκτός το Κούφια Γή Του Π.Γιαννουλάκη που διαβάζω). Παρακαλώ αν είναι εύκολο τα βιβλία να ασχολούνται με ένα εύρος θεμάτων. Είναι καλό να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας προς όσο περισσότερους δυνατούς ορίζοντες μπορουμε.
Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΟΜΩΣ Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΣΟΦΙΑ

Κωνσταντίνος Αναζητητής της αλήθειας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 22:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Κωνσταντίνε.

Ισως θα ήταν καλό για να σου προτείνει κάποιος βιβλία να διαβάσεις, να αναφέρεις κατά προσέγγιση ποια είναι η ηλικία σου, αν βέβαια δεν γίνομαι αδιάκριτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 22:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE KOSTA,

PROSOPIKA,ARXISE NA DIAVAZIS PARALILA VIVLIA EPISTIMONIKU PERIEXOMENU,OPOS "TO XRONIKO TOU XRONOY" KE 8RISKEFTIKOY PERIEXOMENOY TO "H ZWH META THN ZWH"(AN 8IMAME KALA SIGRAFEAS EMILY GOLDMAN,EKDOSIS ESOPTRON)

META POLI OREO VIVLIO INE TU MICKIO KAKU TA "ORAMATA TOU MELODOS" EKDOSIS ANUBIS.MAZI ME AUTO DIAVASE KE ENA PSIXOLOGIAS "OI EPTA PNEVMATIKOI NOMOI TIS EPITIXIAS"

AN 8ELIS PERISOTERA PES MU,AN KE APO VIVLIA 8A SU DOSUN KE TA IPOLIPA MELI TOU ESOTERICA.

ME SEVASMO

AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 10:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ amalia ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΕ ΑΔΙΑΚΡΙΤΗ Η ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 17 ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟΥ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΚΕΙΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ

Κωνσταντίνος Αναζητητής της αλήθειαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 10:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Κωνσταντίνος Αναζητητής της αλήθειαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 12:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GIA SOY FILE KOSTANTINE,

KE EGO MOLIS IMUN 17 DIAVAZA TO XRONIKO TOY XRONOY,ALLA MU FONAZE I MHTERA MOY EPIDI EKINI TIN XRONIA EDINA PANELLINIES.AN DEN EXIS XRONO MIN ASXOLI8IS GIATI PRAGMATIKA TO VIVLIO KE KA8E VIVLIO ,SE PERIODO EXETASEON KE SIGEKRIMENA SE MIA STIGMI TIS ZOIS SU PU INE STA8MOS GIA TO MELON SU,INE ENAS PIRASMOS PU SE APOSPA APO TA MA8IMATA SOY.
XRONO 8A EXIS ARGOTERA APERIORISTO.OMOS SE KATALAVENO GIATI KE EGO STIN ILIKIA SU ENIO8A OTI O XRONOS INE POLI MIKROS KE DEN 8A PROLAVO NA DIAVASO ARGOTERA.


AN 8ELIS NA EPEKTINIS TIS GNOSIS SOY KE STIN IATRIKI,TORA PU INE KE EPIKERO TO 8EMA 8A SU PROTINO ENA VIVLIO GENETIKIS.TO VIVLIO LEGETE "Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ" EKDOSIS KATOPTRO.SINI8OS DIALEGO EKDOSIS KATOPTRO I ESOPTRO EPIDI TA VIVLIA TOYS INE PIO PROSEGMENA KATA TIN GNOMI MOY.

AN 8ELIS RIXE MIA MATIA KE SE AUTO TO SITE:

http://physics4u.gr/


EGO EMINA AFONOS,INE APLO GIA TON ANAGNOSTI KE EXI PIKILA 8EMATA FISIKIS.


SU PROTINO VIVLIA EPISTIMONIKOY PERIEXOMENOY GIATI VLEPO OTI EXIS PROS TA EKI KLISI.OMOS PES MAS TI SU ARESI PERISOTERO GIA NA MAS DIEUKOLINIS.GIATI PROSOPIKA DEN DIAVASA POTE VIVLIA PU DEN MU EKANAN ES8ISI GIA PARADIGMA VIOGRAFIES,MI8ISTORIMATA KTL.MU FENODUSAN(PADA PROSOPIKA MILAO)ANIARA KE TIS PERISOTERES FORES I8ELAN NA POSILITISUN TON ANAGNOSTI ME TO 8EMA PU DIAVAZE.

GIAUTO TO "ERIXA" SE VIVLIA PU GRAFODE ME STYLE EGIKLOPEDIAS,GNOSEON KE ALI8INON APIXIRIMATON.(OPOS TO XRONIKO TOY XRONOY,TO SYBAN SE ENA KARIDOTSUFLO,MAVRES TRYPES,TA 3a PROYGOYMENA INE TOY APO TON IDIO GNOSTO SIGRAFEA,EPISIS PSIXOLOGIAS VIVLIA KE 8RISKEFTIKON PERIEXOMENON,KA8OS IATRIKIS KE ESOTERISMOY)
TORA TELEFTEA MU EXI "KA8ISI" NA MA8O ARXEA ELLINIKA KA8OS EXO KE DASKALO(TIN KOPELIA MOY) KE ETSI INE EUKOLOTERO.PISTEVO OTI I ARXEA ELLINIKI OPOS DIDASKOTAN STA SXOLIA ITAN O FOVOS KE O TROMOS.OMOS OSO 8A MEGALONIS 8A KATALAVIS OTI INE POLI XRISIMO GIATI I AXREA ELLINIKI GLOSA VGENI KA8ARA APO TIN PSIXI SOY.

SORRY AN SE KOURASA.

ME SEVASMO


AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 14:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Κωνσταντίνε.

Πριν 7 μήνες είχα ξεκινήσει ένα παρόμοιο topic. Εκεί έγιναν καλές προτάσεις.

Μια συμβουλή: Μην εντυπωσιάζεσαι από μεγάλους τίτλους και ιλουστρασιόν εξώφυλλα. Πολλά καλά βιβλία είναι παραγνωρισμένα και αντιεμπορικά αλλά αυτά είναι τα μαργαριτάρια της Σοφίας.

Για αρχή (μιας και είσαι πολύ νέος) σου συστήνω (με τυχαία σειρά) τα:

Υγιής Αποκρυφισμός (της D. Fortune)
Μπαγκαβάτ Γκίτα
Αρχαία σοφία και Χριστιανισμός R. Steiner
Μεγάλοι μύστες ED SHURE
Τα 3 κέντρα του μυστηρίου, Εκδόσεις Νέα Ακρόπολη
Ο ανθρωπος και τα σωματα του. Annie besand- εκ.Ιαμβλιχος
Το Μυστικό Δόγμα (της Έλενας Μπλαβάτσκυ)
Η Ροδοσταυρική κοσμοθεωρία (του M. Heindel)
Πραγματεία επί των 7 Ακτινών (της Α. Μπαίιλι)
Το κυμβάλειο, Εκδόσεις Νέα Ακρόπολη
Η μυστική διδασκαλία του Πυθαγόρα (από τον Π. Γράβιγγερ)


Σίγουρα υπάρχουν και πολλά άλλα καλά βιβλία, αλλά αυτά μου ήρθαν στο μυαλό τώρα.

Μην ξεχνάς να διαβάσεις τα άρθρα που έχουμε στο Esoterica και μπορείς να τα δεις από την κεντρική μας σελίδα www.esoterica.gr

Αργότερα θα πρέπει να διαβάσεις τους κλασικούς της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας.

Δες και την παλαιότερη συζήτησή μας.


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=169

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 12:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poly kalh idea Konstantine!

Kai egw epishs 8a h8ela na zhthsw na moy proteinete merika agiologa biblia sta agglika h sto internet omos afoy sto e3wteriko dyskoleyomai na brw ellhnika biblia.

Diabazw ta panta.
Eidika biblia poy aforoyn thn arxaia logotexnia me endiaferoyn poly. (Ti perierxo poy oso se ypoxrewnoyn na diabazeis ta arxaia ellhnika den antexeis alla molis fygei o "boyrdoylas" einai endiaferon).

Mia symboylh Konstantine: Mhn biazesai na dieyryneis toys orizontes soy, 8a er8ei o kairos, den payoume pote na ma8ainoyme.
Kai pisteye me a3izei na perimeneis gia na mpeis se mia sxolh poy soy aresei an skopeyeis na spoydaseis. Kanei megalh diafora an spoydazeis kati poy soy aresei. Akoma kai to pio bareto ma8hma ginetai apolaysh.

Sygnwmh an anakateyomai alla kai egw endiaferomoyn perisotero gia 8emata asxeta (parapsyxologia, arxaiologia, sf ktl) sthn 2 kai 3 lykeioy me apotelesma gia ena ba8mo na mhn mpw ekei poy h8ela enw an eixa asxolh8ei me eykolia 8a eixa mpei. Skepsoy kai apofasise.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 20:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agapite kostantine ego tha sou proteino na pas se ena bibliopolio kai na rotiseis ton euato sou pio biblio tha itan katalililo gia sena na diabaseis se autin tin fasi tis exelixiseis sou empistepsou tin diasthisi sou
filika :)

Tin idia apantisi edosa kai sto proigoumeno topic den xero an se exo kalipsei omos.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 22:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πολύ λίγο καιρό (ΕΥΧΟΜΑΙ και ΕΛΠΙΖΩ), θα μπορούμε να σας φανούμε ΑΚΟΜΑ πιό χρήσιμοι με την εφαρμογή που ετοιμάζουμε ΠΥΡΕΤΟΔΟΣ και που θα έχει να κάνει με τα ΒΙΒΛΙΑ...
Βιβλία απο ΟΛΟΥΣ τους εκδοτικούς οίκους και που θα έχουν να κάνουν με τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ και την ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ εν γένη....

Πρός το παρόν ΑΝ κοιτάξετε "λίγο καλύτερα" τα newsletters που σας αποστέλλουμε, θα δείτε στο κάτω κάτω μέρος της σελίδας, μια μικρή ανακοίνωση που σχετίζεται με τα βιβλία...

Δείτε τη...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 22:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλήθεια μήπως ξέρετε τι εκδόσεων είναι το περιοδικό "τρίτο ματι " και ποιά η διεύθυνσή του στο ιντερνετ

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 02:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να κάνουμε... Η γνώση δεν έχει από τη φύση της φραγμούς κι εμείς δεν είναι καλό να δημιουργούμε τεχνητούς, δεν ωφελεί κανέναν εξάλλου!
Τα διάφορα "μέσα" από μόνα τους δεν είναι καλά ή κακά, η χρήση που τους κάνουμε εμείς οι ίδιοι κάνει τη διαφορά και τα χαρακτηρίζει ανάλογα.

Εμείς θεωρούμε συνοδοιπόρους όσους θεωρούν και τους εαυτούς τους το ίδιο από την πλευρά τους. Το έχουμε δηλώσει ποικιλοτρόπως και θα συνεχίζουμε να το κάνουμε ευθαρσώς και με γνώση της ευθύνης όποτε χρειάζεται.

Και η πορεία συνεχίζεται αέναα...

http://www.innernet.gr

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 18:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tha ithela na proteino se olous tous anagnostes ena kalo biblio "Η ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΩΝ ΡΟΔΩΝ" ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΡΙΤΟΝΟΥ


ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ

ΦΙΛΙΚΑ

Edited by - indigo_boy on 21/01/2003 18:59:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 22:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ ολούς. Φίλε Indigo ωραία ιδέα αυτη που πρότεινες για κάποιον που ασχολείτε με κατι συγκεκριμένο. Εγώ αν έμπενα σε ενα βιβλιοπωλείο -όπως μου έχει τύχει αρκετές θα έλεγα φορές- δεν θα ήξερα τι να πάρω γιατί βρίσκω ενδιαφερόντα πράγματα σε πολλούς τομείς... Όπως καταλαβαίνεις οταν δεν παω για κατι συγκεκριμένο δυσκολέυομαι αφάνταστα να βρω αυτό που θα αγοράσω.

Κωνσταντίνος Αναζητητής της αλήθειαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 00:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κωνσταντίνε, δεν ξέρω για εσένα αλλά εμένα το μάτι μου κατά έναν περίεργο τρόπο με οδηγεί στο σωστό βιβλίο. Το ξεφύλισμα του οριστικοποιεί την αγορά του ή όχι. Βασικό βέβαια να ξέρεις τι σε ενδιαφέρει... Τρία καλά βιβλία για αρχάριο είναι τα
ΦΩΤΕΙΝΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ, ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ, (συλλογικά), ΑΡΧΑΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ του rudolf Steiner όλα των εκδόσεων ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ

Καλό διάβασμα..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 04:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ego tin proigoumeni fora pou eixa paei sto bibliopoleio gia na agoraso koitaxa ta biblia rotisa ton euato mou ti thema me endiaferei,xefilisa ta sxetika biblia kai katelixa se dio ,tote koitaxa pano kato to kathena na do ti exei mesa kai meta apo kanena pentalepto apofasisa grhgoros tropos?
filika

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 22:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλήθεια μήπως ξέρετε τι εκδόσεων είναι το περιοδικό "τρίτο ματι " και ποιά η διεύθυνσή του στο ιντερνετ

εμε΄να δε θα μου απαντήσει κανείς ?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 23:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Τ-SEEKER ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΟΣΜΟΣ(ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΕΠΕ)http://www.innernet.gr/magazine/topic.asp?topic=17Η ΣΕΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 20:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστώ indigo

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 01:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ, ΘΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΑΩ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 16:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κωνσταντίνε δοκίμασε αυτά(με σειρά προτεραιότητας(-γνώμη μου)):

Η Ουράνια προφητεία-James Redfield-Περιεχόμενο: Μια Περιπέτεια- Εκδόσεις Διόπτρα

Το Μυστικό Ταξίδι-Dan Millman-Περιεχόμενο: Μια αληθινή Περιπέτεια στον Κόσμο των Σαμάνων της Χαβάης-Εκδόσεις Έσοπτρον

Οι 12 Νόμοι του πνεύματος-Dan Millman-Περιεχόμενο:Απλές, δυνατές αλήθειες που θ'αλλάξουν τη ζωή μας-Εκδόσεις Έσοπτρον

Ο Ονειρευτής-Ραλφ Θορπ-Περιεχόμενο: Ένα ταξίδι Αυτογωσίας-Εκδόσεις Έσοπτρον

Το Γαλάζιο Βιβλίο της ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ-Isaac David Shamaya, Carolyn Shamaya-Περιεχόμενο:Κατακτώντας την Τέχνη της Ζωής-Εκδόσεις:Έσοπτρον

Το πέρασμα-Jess Weiss-Περιεχόμενο:Μεταθανάτιες εμπειρίες-Εκδόσεις:Διόπτρα

Ψυχικές Δυνάμεις(και πως να τις αναπτύξετε-Uri Geller-Περιεχόμενο:Ανάπτυξη Ψυχικών Δυνάμεων-Εκδόσεις Έσοπτρον


Χέρια όλο Φως-Μπάρμπαρα Αν Μπρένναν-Περιεχόμενο:Εγχειρίδιο Εσωτέρας Θεραπευτικής-εκδόσεις ΄Εσοπτρον


Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 13:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τη σειρά μου σας προτείνω ανεπιφύλακτα τα παρακάτω βιβλία και να είστε σίγουροι ότι ο χρόνος σας δε θα πάει χαμένος:

- Οι προφητείες των Μάγια – ΕΣΟΠΤΡΟΝ
- *Μπελοβόντια-Η γη των χαμένων Θεών – ΦΥΤΡΑΚΗΣ
- **Ο βασιλιάς, ο Σοφός και ο Γελωτοποιός – ΛΙΒΑΝΗ
- Επιστροφή από τη Λήθη – ΛΙΒΑΝΗ
- 101 Μύθοι της Βίβλου – ΕΝΑΛΙΟΣ
- Μυστική Δοξασία – ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΗΛΙΟΣ
- Ελληνική συμμετοχή στη Λέσχη Μπίλντεμπεργκ
- Το όρος Λύκαιο και οι Αρχαίοι Αρκάδες – ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΩ ΚΑΡΥΩΤΩΝ
- Τα μυστήρια των Εσσαίων – ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ
- Ποιος είμαι? – ΣΚΑΠΑΝΕΑ
- Μυθικοί κώδικες – ΓΛΑΡΟΣ
- Χριστιανικά & Ελληνιστικά Μυστήρια – ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ
- Ελληνικά Μυστήρια – ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ
- Ενναλακτική λύση 3 - ΚΟΝΙΔΑΡΗ

* Η προσωπική μεταφυσική εμπειρία της συγγραφέος και ψυχολόγου Ολγας Χαριτίδη (Απλά καταπληκτικό)

** Συγκριτική μελέτη πάνω στις Θρησκείες

Εχω επίσης διαβάσει τουλάχιστον 6 βιβλία για τους Ε αλλά δε στα προτείνω γιατί τα θεωρώ εντελώς αβάσιμα και μη τεκμηριωμένα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 16:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλύτερα ο καθένας να αναζητάει μόνος του αυτό που τον ενδιαφέρει.
Τέλος πάντων, αφού κάνουμε προτάσεις, σημειώνω το "Αιχμάλωτοι του χρόνου" ("Timeline") του Μάικλ Κράιτον, εκδόσεις Bell. Είναι ένα εύπεπτο μυθιστόρημα ευρείας κατανάλωσης (θα το δούμε και στον κινηματογράφο) όπου όμως ο συγγραφέας περνάει και τα συμπαντικά του. Του ίδιου συγγραφέα και των ίδιων εκδόσεων είναι και η "Σφαίρα" που επίσης έχει γίνει κινηματογραφικό έργο (το οποίο έργο δεν είχε καμιά, μα καμιά σχέση με το φιλοσοφικό πνεύμα του βιβλίου).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 21:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ...
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΨΑΞΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΡΓΟ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΟΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 01:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ "The Miracle Strain" ΤΟΥ Michael Cordy. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΚΟΜΑ
ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.
ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ DNA ΜΑΣ. ΤΙ ΗΘΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΔΙΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΤΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ; ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ Ο Michael Cordy ΘΕΤΕΙ ΚΑΥΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χαράλαμπος
Νέο Μέλος

Cyprus
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 22:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χαράλαμπος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι Γειά χαρά σας,

Σαν νέο μέλος σ΄ αυτό το Forum της εσωτερικής αναζήτησης του φωτός και της αλήθειας, θα ήθελα να συστήσω στο φίλο Κωνσταντίνο σαν αρχή τα πιο κάτω βιβλία του Δασκάλου Omraam Mikhael Aivanhov:
1. Για μια καινούργια ζωή - Χρυσοί κανόνες
2. Αναζητώντας την αληθινή μας ταυτότητα
3. Ο δρόμος της σιωπής
4. κ.λ.π. ...
Θα τα βρεί σε πολλά βιβλιοπωλεία, κι αν δυσκολεύεται θα τα βρει στον ΠΥΡΙΝΟ ΚΟΣΜΟ.
Ευχαριστώ και γειά σας από την Κύπρο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 11:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις εχτές τέλιωσα ένα τα βιβλία που μου πρότεινε ο φίλος Avallon.
Μπελοβόντια Η γη των χαμένων θεών. Ήταν πραγματικά συναρπαστικό βιβλίο με βοήθησε να γνωρίσω πράγματα για τα οποία δεν είχα ιδέα προηγουμένος. Από τα Βιβλία που έχω διαβάσει ως τώρα μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε Ο Αληθής Λόγος Του Κέλσου. Σήμερα σκέφτομαι να ξεκινήσω το "Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΙΣΜΟΥ"
του ΠΕΤΡΟΥ ΓΡΑΒΙΓΓΕΡ

Ποιός είμαι στ' αλήθεια,
κάποτε θα βρω την απάντηση
είμαι σίγουρος γι αυτό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rock Boy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 13:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Rock Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου προτίνω
"Το χρονικό του χρόνου""Το Σύμπαν σε ένα καρυδότσουφλο" του S.Hawking
"Αναπτύξε το IQ σας" της Mensa.

"Do you smell what The Rock is cooking?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 16:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ...
"ΛΕΥΚΗ ΜΑΓΕΙΑ"

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 12:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΗ "ΠΡΟΒΟΛΗ"

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Danai
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 16:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Danai  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι!
Εγω θα αναφέρω μερικά από τα βιβλία τα οποία αγάπησαν πολλοί όπως και εγω αναμεσα τους!
-Ο Αλχημιστής Paulo Coelho(εκδόσεις Λιβανη)
-Το Πεμπτο Βουνό Paulo Coelho(εκδόσεις Λιβανη)
-Να ζεις,να αγαπάς και να μαθαίνεις Λεο Μπουσκαλια(Εκδόσεις Γλάρος)
-O Κόσμος της Σοφίας Jostein Gaarder(Εκδόσεις Λιβανη)
-Ο προφήτης Χαλιλ Γκριμπράν(εκδόσεις Λιβανη)
Υπάρχουν και άλλα βιβλία τα οποια όμως μάλλον θα βρεις ανούσια και
παιδικά...όπως
-Ο Αρχοντας των Δακτυλιδιών
-Ο Χαρι Ποτερ
..χωρις σχολια παρακαλώ...
Επίσης μπορεις να πας στην παρακάτω διεύθυνση
http://www.metaekdotiki.gr/και να ψάξεις λιγο..τι σου ταιριάζει...

Δανάη

Edited by - Danai on 28/05/2003 16:13:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy