ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΗΘΙΚΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 00:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αναζήτησή μου δε βρήκα σχετικό θέμα, κι ελπίζω να μην είμαι το΄σο ξανθιά ώστε να προϋπήρξε και να μην το εντόπισα.

Λέω λοιπόν να ανοίξω θέμα που θα εστιάσει στο "φλέγον" ζήτημα της ηθικής, για το οποίο πολύ μελάνι χύθηκε ανά τους αιώνες και δε θα έβλαπτε να κατατεθούν κι εδώ ψήγματα σκέψης των μελών.

α/ Τι σημαίνει και τι εμπεριέχει η ηθική ως έννοια για σας? Και β/ το θεωρείτε δόκιμο να εστιάζουμε κατά κόρον στον σεξουαλικό προσανατολισμό, ιδιορρυθμίες, γούστα η πρακτικές του καθένα για να προσδιορίσουμε την ηθική του υπόσταση?


_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 09:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Arela ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕI ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΥΤΙΣΗ ΗΘΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.

ΑΝ ΚΑΙ Η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ-ΕΙΝΑΙ (ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ....

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ ΣΑΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ..

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΗΘΙΚΗ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΣΑΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ,ΕΝΝΟΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 15:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον το topic σου, φίλη Arela!
Νομίζω πως το θέμα της ηθικής είναι αρκετά σημαντικό κι υπάρχουν πολλές απόψεις να κατατεθούν σχετικά με αυτήν.
Είναι γεγονός οτι κατά τους αιώνες εν ενόματι της ηθικής πολλοί άνθρωποι κυνηγήθηκαν, κατακρίθηκαν κι απομονώθηκαν από το κοινωνικό τους περιβάλλον.
Δυστυχώς αυτή η κατάκριση κι η απομόνωση συνεχίζεται στις μέρες μας και πολλές φορές σε μεγάλο βαθμό.
Ηθική κατά τη γνώμη μου είναι το σύνολο των κανόνων που έχει υϊοθετήσει ένα άτομο ή μια κοινωνική ομάδα και συνήθως είναι άγραφοι κανόνες.
Ας φέρω ένα παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό.
Αν μια παντρεμένη γυναίκα είναι άπιστη στον γάμο της κανένα δικαστήριο δεν θα την καταδικάσει για τις απιστίες της (πλέον).
Την καταδικάζει όμως η κοινωνία στην οποία αυτή ζεί.
Το πρόβλημα για μένα έρχεται όταν η ηθική κάποιου ατόμου αντιπαραβάλλονται με την ηθική υπόσταση της κοινωνίας στην οποία αυτός/ή ανήκει.
Από τη μία είναι λογικό να συμβαίνει μια τέτοια σύγκρουση δεδομένου οτι ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του υπόσταση και ψυχοσύνθεση.
Από την άλλη όμως νομίζω οτι αυτή η σύγκρουση έχει επιζήμια αποτελέσματα για το άτομο αυτό σε ψυχολογικό κυρίως επίπεδο.
Αγαπητή Arela, θέτεις 2 ερωτήματα:

quote:
α/ Τι σημαίνει και τι εμπεριέχει η ηθική ως έννοια για σας? Και β/ το θεωρείτε δόκιμο να εστιάζουμε κατά κόρον στον σεξουαλικό προσανατολισμό, ιδιορρυθμίες, γούστα η πρακτικές του καθένα για να προσδιορίσουμε την ηθική του υπόσταση?


1) Η ηθική όσον αφορά εμένα συνίσταται στο να είμαι ένα ελεύθερο άτομο, να έχω τις δραστηριότητες που έχω, να υπερασπίζομαι τις απόψεις μου και τις επιλογές μου σε αυτή την ζωή έχοντας όμως υπόψιν μου οτι βασικός κανόνας είναι να σέβομαι και τον άνθρωπο δίπλα μου και να μην αντιβαίνω στην δική του ελευθερία και προσωπικότητα.
Ηθική είναι να μην επεμβαίνω στην ζωή του άλλου και να μην τον κατακρίνω.
Δεν έχω αυτό το δικαίωμα ούτε με έκρινε κανείς αρμόδιο για κάτι τέτοιο.
Ο καθένας πρέπει να κρίνει τον εαυτό του και να συνδιαλλέγεται μαζί του σε πολύ συχνή βάση (και καθημερινή αν γίνεται) για να βελτιώνεται.

2) Όχι, αγαπητή μου φίλη!
Δε νομίζω οτι οι σεξουαλικές προτιμήσεις/ιδιορρυθμίες/γούστα μας δίνουν το δικαίωμα να κρίνουμε έναν άνθρωπο.
Η ερωτική ζωή μας αποτελεί δικό μας κομμάτι και μόνο οπότε δεν επιδέχεται κριτικής για την ηθική μας.
Βασικός κανόνας όμως είναι οι ερωτικές επιλογές μας να μην βλάπτουν άλλα άτομα.
Αν ένα άτομο πχ διεγείρεται ερωτικά με το να βιάζει γυναίκες ή μικρά παιδιά διαπράττει από τα χειρότερα εγκλήματα....
Τότε είναι ένα άλλο θέμα που πάει σε άλλα μονοπάτια.
Οπότε ας δεχθούμε οτι η ερωτική ζωή κάποιου δεν βλάπτει τρίτα άτομα.
Με γνώμονα αυτό λοιπόν η ηθική του ατόμου φυσικά και δεν διαφαίνεται από την προσωπική ζωή του.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 20:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ τους καλούς και ευγενείς φίλους μου που ήδη μίλησαν εδώ.

Φίλε Αβαταρ:

quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕI ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΥΤΙΣΗ ΗΘΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.

Κι εγώ μαζί σου. Το θέμα είναι ΠΩΣ! Κυρίως λόγω σκοπιμοτήτων ιερατείων και πολιτικών συστημάτων, έχει εμφυτευτεί εν είδει πλύσης εγκεφάλου η απόλυτη συνταύτιση της ηθικής με τη σεξουαλική συμπεριφορά. Ο ηθικισμός (όχι ηθική) του εβραϊκού ιερατείου κατ'αρχάς, μεταφέρθηκε στη συνέχεια και συγχωνεύτηκε σε όλα τα χριστιανικά δόγματα,
εντονότερα δε στα μετέπειτα των διαμαρτυρόμενων που εδραίωσαν κι έκαναν πιο συμπαγη αυτή τη νοοτροπία, μέσα από μια στιγνή και στεγνή φιλοσοφία που λέγεται πουριτανισμός (puritanism)που φυσικά μεταφραζόμενο κατά κυριολεξία σημαίνει "εξάγνιση" παρακαλώ. Κι έτσι το ορμέμφυτο έγινε "αμαρτία", χειραγωγώντας εκατομμύρια ανθρώπων που σε συνδυασμό με τριπάκια ενοχικά, καλούπωσε μια φυσιολογική και αναγκαία λειτουργία του, με τρόπους κάθε άλλο παρά φυσιολογικούς (βλέπε μοναστήρια- κοινόβια δηλαδή με άτομα του ιδίου φύλου, γιατί α πα πα πα πα, τα μικτά θα ήταν αμαρτωλά αφού το φυσιολογικό της ανθρώπινης έλξης μεταξύ των δύο φύλων, στη σφαίρα της θρησκείας ανάγεται σε εξωβελιστέο κακό). Και φυσικά όπου υπάρχει ενοχή, ή καταπίεση, απαγορευτικά ή ετικέττες, μπαίνει και το ανθρώπινο αντιδραστικό σύνδρομο μέσα απ'το οποίο προκύπτουν κι ένα σωρό διαστροφές, αφού απ'τη μιά στο σύστημα αξιών του κάποιος ενστερνίζεται ως "σωστές" αυτές τις καταβολές, κι από την άλλη, η ίδια του η φύση που δεν επιδέχεται ηθικιστικές καταστολές, μπορεί να βγει και αλλόκοτα και διαστροφικά. Αλλά ακόμα κι αν βγει φυσιολογικά, ο άλλος στο πίσω μέρος του μυαλού του θα θεωρεί πως "αμαρτάνει". Φαύλος κύκλος δηλαδή.

Φίλε μου Dying Incubus

quote:
Αν ένα άτομο πχ διεγείρεται ερωτικά με το να βιάζει γυναίκες ή μικρά παιδιά διαπράττει από τα χειρότερα εγκλήματα....

Συμφωνώ απολύτως. Οι συγκεκριμένες πράξεις που αναφέρεις, πέρα από εγκληματικές, είναι πέρα για πέρα ανήθικες, αφού είναι βλαπτικές στο συνάνθρωπο. Δεν αποκλείω δε καθόλου, να'ναι (εν μέρει τουλάχιστον) και αποτέλεσμα του ψυχονοητικού μπάχαλου που δημιουργούν οι συγκρούσεις των οξυμώρων εδώ. Απ'τη μια οι ψευτοηθικές καταστολές που εμφυτεύονται στον άνθρωπο, κι απ'την άλλη, η ίδια η φύση που δεν μπορεί να εγκλωβιστεί-ή να καταπνιγεί εντελώς όσο κι αν θέλουν κάποιοι.

quote:
Όχι, αγαπητή μου φίλη!
Δε νομίζω οτι οι σεξουαλικές προτιμήσεις/ιδιορρυθμίες/γούστα μας δίνουν το δικαίωμα να κρίνουμε έναν άνθρωπο.
Η ερωτική ζωή μας αποτελεί δικό μας κομμάτι και μόνο οπότε δεν επιδέχεται κριτικής για την ηθική μας.
Βασικός κανόνας όμως είναι οι ερωτικές επιλογές μας να μην βλάπτουν άλλα άτομα.

Αυτό είναι εύκολο να το λέει κανείς θεωρητικά και λεκτικά. Μακάρι να'ταν έτσι και στην πράξη. Πάρε παράδειγμα εκείνη την παλιά ελληνική ταινία όπου η Βασιλειάδου έκανε την προξενήτρα. Σκέψου το ηθικιστικό μοντέλο όταν λέει (όπως πολλοί λένε) "Καλή κοπέλα, από σπίτι και ΗΘΙΚΗ. Να την πάρεις". Τπ ηθική βέβαια εδώ δεν περικλείει την εντιμότητα του χαρακτήρα της, το αν αποστρέφεται τη συκοφαντία την κακεντρέχεια, την ασέβεια, την κουτοπονηριά, τη ρουφιανιά, την κλεψιά, το φόνο, πράγματα δηλαδή που όντως άπτονται της ηθικής υπόστασης ενός ατόμου. 'Οταν λένε "ηθική" κοπέλα εδώ, εστιάζουν αποκλειστικά και μόνο ανάμεσα στα σκέλια της, στο αν έχει ερωτικό/σεξουαλικό παρελθόν, και με πόσους. Αυτό εμένα με βγάζει απ'τα ρούχα μου, και πείτε με τώρα "αλλόκοτη" όπως με λένε κάμποσοι(και που απ'αυτούς εκλαμβάνω το χαρακτηρισμό ως φιλοφρόνηση. )
Πείτε κι ότι δε συνάδω με τα "στεγανά" της δικής μου γενιάς τουλάχιστον, γιατί τω όντι συχνά νιώθω να εξέχω σαν πονεμένο δάχτυλο ανάμεσά τους, αλλά το προτιμώ από το να στηρίζω ή να διαιωνίζω τα σαθρά. Το προτιμώ απ'το να κάνω τα στραβά μάτια σε τόσες εξόφθαλμες και πραγματικές ανηθικότητες γύρω μας, όπως την υποκρισία και τα "δήθεν" που παγιώθηκαν ως θέσφατα στις διανθρώπινες σχέσεις, τη λογική της ρεμούλας, της αρπαχτής, του "ο θάνατός σου η ζωή μου" που επικρατεί στις σύγχρονες πολιτισμένες ζούγκλες, για να εστιάζω υποκριτικά μόνο και μόνο σε συμπεριφορές του άλλου που αφορούν μόνο τον ίδιο και τον σύντροφό του και είναι καθαρά προσωπικά του δεδομένα.

Αυτά για την ώρα.
'Εχω ίσως να ράψω κι άλλα για πολλές γούνες εδώ. Θα εξαρτηθεί απ'τα ερεθίσματα που θα προσλάβω απ'τις επόμενες καταθέσεις.

Καλά να είστε.

Βίκυ


.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

Edited by - Arela on 29/12/2005 20:44:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 23:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα Απεστάλη: 22/11/2005, 16:36:42
--------------------------------------------------------------------------------
Ακολουθεί κεφάλαιο από το βιβλίο «ο Φυγάς»

«ΤΑ ΠΕΡΙ ΗΘΙΚΗΣ»


«Ένας άνθρωπος ενθουσιώδης , ζωντανός , είναι σίγουρο ότι θα έχει πολυτάραχη ζωή.
Βέβαια η ζωή χρειάζεται αρμονία, γιατί αλλιώς χάνετε η ουσία και αρχίζει η ασυδοσία. Ένα κομμάτι σημαντικό της αρμονίας αυτής είναι και η λεγόμενη ηθική. Το ήθος του ανθρώπου ίσως να είναι και η ταυτότητα του. Το δακτυλικό αποτύπωμα της ψυχής που είναι σίγουρα διαφορετικό για κάθε άνθρωπο.

Όπως και να έχει πάντως η ηθική σίγουρα επηρεάζει την αρμονία της ζωής των ανθρώπων, τουλάχιστον εκείνων που προσπαθούν να φιλοσοφούν , να σκεφτούν και να ζουν με τα χτυπήματα της καρδιάς τους και όχι του ρολογιού τους!

Έτσι από μόνος του ο κάθε άνθρωπος δημιουργεί , σύμφωνα με το πόσο δυνατά χτυπάει η καρδιά του και ηθικούς φραγμούς.
Ένας ηθικός φραγμός πχ είναι ότι ο γονιός αγαπάει τα παιδιά του , όχι όμως ερωτικά.
Ένας άλλος ηθικός φραγμός είναι ότι τουλάχιστον τους ανθρώπους που αγαπάμε , που εκτιμάμε ,που σεβόμαστε , που νιώθουμε φίλους , δεν θέλουμε το κακό τους ούτε χαιρόμαστε με αυτό αλλά το αντίθετο ακριβώς επιζητούμε για αυτούς και αν συμβεί μας χαροποιεί.
Υπάρχουν και άλλα πιο μεστά παραδείγματα αλλά και αυτά τα light πιστεύω ότι είναι αντάξια του προσδοκώμενου νοητικού συνειρμού που θέλουμε να εννοήσουμε.
Ουσιαστικά λοιπόν η ηθική του ανθρώπου , αν και ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο , είναι αυτή που μας επιτρέπει να έχουμε ,έστω και φαινομενικά , μια σχετική αρμονία στις σχέσεις μας. Όταν βέβαια υπάρχουν σχέσεις και για όσο υπάρχουν άνθρωποι.

Όσο θα σκέφτομαι γιατί ζω , θα διαμορφώνω και την ηθική πάνω στην οποία θα ζω.
Θα βάζω τους φραγμούς που πρέπει , όχι επειδή πρέπει , αλλά γιατί έτσι χτυπάει η καρδιά μου.
Δεν είναι στέρηση ελευθερίας αυτό, είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ΖΩΗΣ!»

ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ !!!
QUOTE ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΧΕΤΙΚΟ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝΤΟΣ

---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 00:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λέξη "ΗΘΙΚΗ" προέρχεται από την λέξη "έθος", απ' όπου ο "εθισμός" και η "συν-ήθεια". Όλες αυτές οι έννοιες έχουν ως κοινά γνωρίσματα την "τυποποίηση" και την "περιοδικότητα".

Η "τυποποίηση" αναφέρεται στην ιεράρχηση και τον τρόπο της πράξης/ του λόγου (συμπεριφορά).
Η "περιοδικότητα" αναφέρεται στη συχνή ή όχι παρουσία της πράξης/ του λόγου (συμπεριφορά).

Και τα δυο τείνουν στην παγίωση της συμπεριφοράς με τεχνητό τρόπο (εθισμός) ή φυσικό (συνήθεια).

Θεωρητικά η ΗΘΙΚΗ αναφέρεται γενικά στις συνήθειες του ανθρώπου μέσα στο κοινωνικό - ιστορικό πλαίσιο που δρα. Αλλά πολλές φορές έχει χρησιμοποιηθεί για χειραγώγηση ελευθεριών επιβάλοντας τον εθισμό, που λόγω της μακρόχρονης επιβολής ονομάστηκε συνήθεια ή "νέα ήθη".

Παιδιά αν σας "ακούγομαι" αρκετά ακαδημαϊκός συγχωρήστε με! Προσπάθησα να δώσω το γενικό πλαίσιο της ΗΘΙΚΗΣ ώστε να ξέρουμε που περίπου αναφερόμαστε.

Όποιες αντιπαραθέσεις ή αντιγνωμίες ας ειπωθούν. Θέλω να δω που δεν στέκει η παραπάνω ερμηνεία.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 12:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προεπισκόπηση
Θυμαμαι,καποτε στον Βολο ειχα παει επισκεψη σε μια μικρη και παραξενη εκκλησια που ηταν χτισμενη μεσα σε εναν βραχο,εκει ηταν ενας πνευματικος ανθρωπος (παπας)μιλησα ωρες μαζι του,οχι για τον Θεο αλλα για ολα αυτα αυτα που μας φερνουν στο θεικο μονοπατι...οταν εφυγα μαζι με την φιλη μου,ενιωσα πως ειμουν πλουσιοτερη και σοφοτερη.
Η ακεραιοτητα αυτου του ανθρωπου,η σταση του απεναντι στα γεγονοτα και στην ζωη,ηταν ενα λαμπρο υποδειγμα Ηθους.
Κατα την γνωμη μου η Ηθικη,δεν εχει στενα τειχη και ουτε με δευσμευει πουθενα,αντιθετα ειναι ενας πλατυς οριζοντας που βοηθα στην προσωπικη μου αρμονια.

Ενα αλλο ατομο το οποιο μου κινησε το ενδιαφερον,ηταν σε μια συνεντευξη στην τηλεοραση με τον κ.Μπαμπινιωτη που απο την αρχη εως το τελος της συνεντευξης η ομιλια του ο τροπος που αρθρωνε τον Λογο το περιεχομενο του λογου του παρεπεμπαν σε ενα ατομο Υψιστης Ηθικης..

μιλωντας για Ηθος,ειναι σαν να ψαχνουμε διαμαντια στην λασπη..<αλλα αγαπημενοι μου φιλοι αξιζει τον κοπο..
συνεχιστε ειναι ενα Θεμα που μου φτιαχνει την διαθεση,
και φυσικα καλες εφαρμογες στην ζωη μας.







"ΤΕΤΕΛΕΣΘΑΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 21:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Arela, νομίζω πως πολλές ιδέες ναί μεν ακούγονται ωραίες στην θεωρία αλλά στην πράξη δεν εφαρμόζονται...
Συμφωνώ απολύτως!
Νομίζω όμως πως πρέπει να καταλάβουμε πως για να γίνει μια θεωρία πράξη πρέπει να συμβάλλουμε όλοι μας, ο καθένας ατομικά και στο μέτρο που μπορεί.
Κι αυτό δεν το λέω για το συγκεκριμένο ζήτημα που αναλύουμε και μόνο, το λέω γενικότερα.
Άρα πρέπει όλοι μας να αναλογιστούμε πως μπορούμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα που ίσως βοηθήσουν την κοινωνία μας να αντιμετωπίζει μερικές καταστάσεις με πιο κριτική σκέψη και πιο ανοιχτό μυαλό.
Κι όταν λέω κοινωνία εννοώ τα μέλη που την απαρτίζουν...
Αναφέρεις πως συνηθιζόταν να λέγεται μια κοπέλα ηθική όταν διατηρούσε την παρθενία της μέχρι να γνωρίσει αυτόν που θα παντρευτεί.
Νομίζω πως αυτό είναι μια τακτική της στρουθοκαμήλου, δίνουμε δηλαδή έμφαση σε μερικά πράγματα, επιφανειακά και χάνουμε την ουσία.
Κι η ουσία, φίλη μου, είναι οτι την ηθική ενός ατόμου δεν την καθορίζει η ερωτική του ζωή αλλά η καθαρότητα ή μή της ψυχής του, όπως πολύ σωστά ανέφερες κι εσύ.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 12:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗΣ...

Η ΗΘΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΛΑΔΟΣ ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ.

Η ΗΘΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΑΞΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ..

Ο ΚΑΘΕ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΥΨΩΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΑ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ...
ΗΘΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η' ΙΔΑΝΙΚΟ Η ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΙΑΚΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ (ΑΣΚΗΤΙΣΜΟΣ).

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ...
ΗΘΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΙΕΡΩΣΗ ΜΕΤΡΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ.(ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΣΟΤΗΤΑΣ Η' ΤΟΥ ΜΕΤΡΟΥ)

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΙΠΠΟ...
ΗΘΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΤΗΣ ΗΔΟΝΗΣ (ΗΔΟΝΙΣΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ) , ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΘΗΡΙΑΣ Η ΕΠΙΔΙΩΞΗ ΤΟΥ ΩΦΕΛΙΜΟΥ(ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΩΦΕΛΙΜΙΣΜΟΣ)

ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΝΤ...
Η ΗΘΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΕΩΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ "ΑΓΑΘΑ" ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ
Η ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΝΟΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΕΩΣ ΤΟΥ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΣΜΟΥ.
Η ΗΘΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΝΤ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΗ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΤΣΕ...
ΗΘΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΔΥΝΑΜΗ...

ΕΛΠΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΔΩΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΥΓ. ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ ΤΟΥ Σ.ΓΚΙΚΑ....


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 17:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αβαταρ, έδωσες θαυμάσια και συνοπτικά, τα σημαντικά στοιχεία (ακρογωνιαίους λίθους) που διατυπώθηκαν στους αιώνες για την ηθική. Σ'αυτό το σημείο θα ήθελα να καταθέσω κάποια ηθικά παραγγέλματα των προγόνων μας που έχουν τη δική τους αξία:

α) Έπου Θεώ
β) Νόμω πείθου
γ) Θεούς σέβου
δ) Γονείς σέβου
ε) Ηττώ υπέρ δικαίου
στ) Γνώθι μαθών
ζ) Ακούσις νόει
η) Σ' αυτόν ίσχε
θ)Φρονεί θνητά
ι) Εσίαν τίμα
ια) Άρχε σε αυτού
ιβ)Φίλοις βοήθει
ιγ) Θυμού κράτει
ιδ)Φρόνησιν άσκει
ιε)Πρόνοιαν τίμα
ιστ)Όρκω μη χρώ
ιζ)Φιλίαν αγάπα
ιη)Παιδείας αντέχου
ιθ)Δόξαν δίωκε
κ)Σοφίαν ζήτει
κα)Καλόν το λέγε
κβ)Ψέγε μηδένα
κγ)Επαίνει αρετή
κδ)Πράττε δίκαια
κε)Φίλοις ευνόει
κστ)Εχθρούς αμύνου
κζ) ευγένειαν άσκει
κη)Κακίας απέχου
κθ)Κοινός γίνου
λ)Ίδια φύλαττε
λα)Αλλοτρίων απέχου
λβ)Εύφημος ίσθι
λγ)Άκουε πάντα
λδ)Φίλω χαρίζου
λε)Χρόνου φείδου
λστ)Όρα το μέλλον
λζ)Ύβριν μίσει
λη)Ικέτας αιδού
λθ)Υιούς παίδευε
μ)Έχουν χαρίζου
μα) Δόλου φοβού
μβ)Ευλόγει πάντας
μγ)Φιλόσοφος γίνου
μδ)Όσια κρίνε
με)Γνούς πράττε
μστ)Φόνου απέχου
μζ)Εύχου δυνατά
μη)Σοφοίς χρω
μθ)Ήθος δοκίμαζε
ν)Λαβών απόδος
να)Υφορώ μηδένα
νβ)Τέχνη χρω
νγ)Ο μέλλεις δος
νδ)Ευεγερσίας τίμα
νε)Φθόνει μηδενί
νστ)Φυλακήν πρόσεχε
νζ)Ομοίοις χρω
νη)Διαβολήν μίσει
νθ)Δικαίως κτω
ξ)Αγάθους τίμα
ξα)Κριτήν γνώθι
ξβ)Γάμους κράτει
ξγ)Τύχην νόμιζε
ξδ)Εγγύην φεύγε
ξε)Πάσι διαλέγου
ξστ)Ελπίδα αίνει
ξζ)Δαπανών άρχου
ξη)Κτώμενος ήδου
ξθ)Αισχύνην σέβου
ο)Χάριν εκτέλει
οα)Ευτυχίαν εύχου
οβ)Τύχην στέργε
ογ)Ακούων όρα
οδ)Εργάζου κτητά
οε)Έριν μίσει
οστ)Όνειδος έχθαιρε
οζ) Γλώσσαν ίσχε
οη)Ύβριν αμύνου
οθ)Κρίνε δίκαια
π)Χρώ χρήμασι
πα)Αδωροδόκητος δοκίμαζε
πβ)Αιτιώ παρόντα
πγ)Λέγε ειδώς
πδ)Βίας μη έχου
πε)Αλύπως βίου
πστ)Ομίλει πράως
πζ)Φιλοφρόνει πάσιν
πη)Υιοίς μη καταθάρρει πθ)Γλύττης άρχε
S)Σ' αυτόν ευ ποιεί
Sα)Ευπροσήγορος γίνου
S β)Αποκρίνουν εν καιρώ
Sδ)Πράττε αμετανοήτως *δια καλές πράξεις*
Sε)Αμαρτάνων μετανόει
Sστ) Οφθαλμού κράτει
Sζ) Βολεύου χρήσιμα
Sη) Επιτέλει συντόμως
Sθ)Φιλίαν φύλαττε
ρ)Ευγνώμων γίνου
ρα)Ομόνοιαν δίωκε
ρβ)Άρρητα μη λέγε
ργ)Το κρατούν φοβού
ρδ)Καιρόν προσδέχου
ρε)Έχθρας διάλυε
ρστ)Γήρας προσδέχου
ρζ)Επί ρώμη μη καυχώ
ρη)Ευφημίαν άσκει
ρθ)Απέχθειαν φεύγε
ρι)Πλούτι δικαίως
ρια)Δόξαν μη λείπε
ριβ)Κακίαν μίσει
ριγ)Κινδύνευε φρονύμως
ριδ)Χρησμούς θαύμασε
ριε)Ους τρέφεις αγάπα
ριστ)Απόντι μη μάχου
ριζ)Πρεσβύτερον σέβου
ριη)Νεώτερον δίδασκε
ριθ)Πλούτω απίστει
ρκ)Σε αυτόν αιδού
ρκα)Μη άρχε υβρίζων
ρκβ)Προγόνου στεφάνου
ρκγ)Επι νεκρω μη γέλα
ρκδ)Ατυχούντι συνάχθου
ρκε)Χαρίζου ευλαβώς
ρκστ)Εξ' ευγενών γέννα
ρκζ)Επαγγέλου μηδενί
ρκη)Τύχη μη πίστευε
ρκθ)Τελεύτα άλυπος
ρκλ)Μέτρον άριστον
ρλα)Αδικείαν μίσει
ρλβ)Ευσέβειαν φύλαττε
ρλγ)Ηδονής κραττείν
ρλδ)Βίαν μηδέν πράττειν
ρλε)Τέκνα παιδεύειν
ρλστ)Μη θρασύνου
ρλζ)Νόμοις πείθου
ρλη)Μελέτει το παν
ρλθ)Γαμείν μέλλον καιρόν γνώθι
ρμ)Μη επί παντί λύπου
ρμα)Πίνων αρμόζες
ρμβ)Πέρας επιτελεί μη αποδειλιών
ρμγ)Το συμφέρον θηρώ
ρμδ)Θνήσκε υπερ Πατρίδος
ρμε)Τω βίω μάχου
ρμστ)Ευ πάσχε θνητός
ρμζ)Παις ων κόσμιος ίσθι,ηβών εγκρατής,μέσος δίκαιος,πρεσβύτερος σοφός


Μπορούμε κάλλιστα να σταθούμε σε κάποιο ή σε όλα από τα παραπάνω και να τα αναπτύξουμε σε σχέση με τους ηθικούς κώδικες βάσει των καταβολών μας και τον τρόπο και τη στάση ζωής που έχουμε σήμερα.


Καλή χρονιά να έχουμε

Βίκυ

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

Edited by - Arela on 03/01/2006 17:49:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 22:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Arela ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΒΑΣΗ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΤΙΣΗ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥ ΖΕΙΝ...

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ...
ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΑΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΞΙΕΣ ?????

ΕΔΩ ΜΑΛΛΟΝ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ....

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ...

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗΣ ΥΠΟΔΟΥΛΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ????

ΤΟΥ ΣΤΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΑΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗΣ ????

ΙΣΩΣ ΝΑΙ....

ΑΛΛΑ ΚΤΙΖΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΕΝΑ ΕΘΝΟΣ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΘΕΣΠΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΡΧΕΣ...

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΔΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΦΙΛΗ ΜΟΥ Arela...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ ???

ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy