ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Atheist Intelligent Design
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GiordanoManson
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 06:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GiordanoManson
Γεια σε όλους,

Αυτό το μήνυμα απευθύνεται σε άθεους. Δεν θα μπω στον κόπο να απαντήσω σε ανθρώπους που πιστεύουν σε ένα θεό που δεν υπάρχει ούτε θα σπαταλήσω ενέργεια να μπω σε διάλογο μαζί τους, δια το λόγο ότι θέλω να είμαι όσο πιο υγιής γίνεται και όσοι είναι μολυσμένοι με τον ιό του θεού, δεν μπορούν παρά να παράγουν μολυσμένες ιδέες με τον άρρωστο εγκέφαλό τους, έτσι τους παρακαλώ να μην μολύνουν το θέμα μας με τα γραπτά τους.

Υπάρχουν 2 θεωρίες που στέκουν για τη δημιουργία του ανθρώπου:
Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε πριν 13.000 χρόνια σε εργαστήρια και το ότι ο προπάππος μας ήταν πίθηκος.
Η θεωρία του Δαρβίνου είναι λάθος.
Σχολιάστε.

Ευχαριστώ, Να είστε όλοι καλά :-)


Ευχαριστώ

www.atheistnewspaper.com

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 08:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Αυτό το μήνυμα απευθύνεται σε άθεους. Δεν θα μπω στον κόπο να απαντήσω σε ανθρώπους που πιστεύουν σε ένα θεό που δεν υπάρχει ούτε θα σπαταλήσω ενέργεια να μπω σε διάλογο μαζί τους, δια το λόγο ότι θέλω να είμαι όσο πιο υγιής γίνεται και όσοι είναι μολυσμένοι με τον ιό του θεού, δεν μπορούν παρά να παράγουν μολυσμένες ιδέες με τον άρρωστο εγκέφαλό τους, έτσι τους παρακαλώ να μην μολύνουν το θέμα μας με τα γραπτά τους.

Υπάρχουν 2 θεωρίες που στέκουν για τη δημιουργία του ανθρώπου:
Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε πριν 13.000 χρόνια σε εργαστήρια και το ότι ο προπάππος μας ήταν πίθηκος.
Η θεωρία του Δαρβίνου είναι λάθος.
Σχολιάστε.


Αν και ποτε δεν μου αρεσε να μπαινω σε καλουπια και ονομασιες που δινουν αλλοι, θα σου απαντησω βαση τα δικα μου πιστευω.
Ποτε δεν εψαξα να βρω αυτο που ονομαζεις αοριστα Θεο,παντα ομως πιστευα και πιστευω στο θεο,σε εναν μικρο θεο που εχουμε ολοι μεσα μας.Ποτε δεν περιμενα μια εξωτερικη βοηθεια σε μια δυσκολεια της ζωης μου,ουτε εριχνα την ευθυνη σε μια στραβη που μου τυχαινε εκει πανω.Αλλα και ουτε υπαρχει λογος να κατακρινεις του αλλους για τα προσωπικα τους πιστευω,δεν σου αρεση κατι σε αυτα πο γραφουν δεν απαντας,η τους κλεινης το στομα με ατρανταχτα επιχειρηματα.
Οσο για την εξελιξει του ανθρωπου εχουμε ενα στοιχειο απο τον δικο μας Άρη Πουλιανο για τον αρχανθρωπο των Πετραλωνων της Χαλκιδικης (11.000.000 π.Χ.)που λεει πολλα !!.Και αν προπάππος μας ήταν πίθηκος
οι δικια μου απορια ειναι γιατι αυτοι η εξελιξει μες τους πιθηκους
εχει εδω και τοσες χιλιαδες χρονια σταματησει και ειναι στασιμη,μηπως δεν ηταν αυτο που μας λενε αλλα κατι αλλο;Μεγαλη απορια,ε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 09:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
GiordanoManson, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica!
Ομολογώ πως το μήνυμα σου με εξέπληξε και δυστυχώς με εξέπληξε δυσάρεστα...

Πρώτα απ' όλα όταν ανοίγουμε ένα νέο θέμα δεν γίνεται να θέσουμε περιορισμούς στο ποιά μέλη θα συμμετάσχουν και ποιά όχι.
Τα θέματα που φιλοξενούνται στην Κοινότητα των Forums είναι ανοιχτά σε όλα τα μέλη της οπότε δεν υπάρχει και λόγος να κάνουμε κάποιου είδους κατηγοριοποίηση.
Επιπλέον, δυσκολεύομαι ειλικρινά να κατανοήσω την βάση του συμπεράσματος σου οτι ένας άνθρωπος που πιστεύει σ' έναν Θεό έχει μολυσμένο εγκέφαλο και μολυσμένες ιδέες.
Είναι ένα συμπέρασμα προσωπικό το οποίο δεν στηρίζεται στην πραγματικότητα και θίγει μια πολύ μεγάλη μερίδα ανθρώπων κατάφωρα.
Το να προσβάλλουμε ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε μ' αυτόν τον τρόπο επειδή έχουν διαφορετικά πιστεύω - οποιασδήποτε φύσεως κι αν είναι αυτά - και να τους μειώνουμε μ' αυτόν τον τρόπο είναι αθέμιτο.

Θα σου συνιστούσα λοιπόν να αποφεύγεις παρόμοιες δηλώσεις τέτοιου - ή ανάλογου τύπου - για συνανθρώπους μας επειδή εξαιτίας της μοναδικότητας μας τυχαίνει να έχουν διαφορετικά πιστεύω από εμάς.

Το θέμα αυτό απενεργοποιείται καθώς η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί στο ήδη υπάρχον σχετικό topic (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

ΕΞΕΛΙΞΗ Η ΕΥΦΥΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy