ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Η Σφαγή των δελφινιών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 10:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού δείτε το φρικιαστικό βίντεο http://www.glumbert.com/media/dolphin μπορείτε να υπογράψετε στην επιστολή διαμμαρτυρίας προς την ιαπωνική κυβέρνση http://www.petitiononline.com/golfinho/.

Θυμάμαι την κουβέντα για τα σκυλάκια στην Κορέα και για τα περί διαφορετικής κουλτούρας και άλλα τέτοια χαριτωμένα....

Δεν υπάρχει δικαιολογία γι'αυτό που δείχνει το βίντεο.

Αυτοί οι "υπάνθρωποι" είναι απολίτιστοι και τους αξίζει αντίστοιχο τέλος....


Edited by - KERRY KING on 23/02/2007 10:37:29

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 10:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου KERRY KING, δυστυχώς δε μπορώ να δω το βίντεο από τον υπολογιστή στον οποίο είμαι αυτή την στιγμή.
Θα το κοιτάξω όμως το απόγευμα ή αύριο.

Και δυστυχώς δεν είναι μόνο τα δελφίνια και τα σκυλιά.
Είναι κι οι φάλαινες, είναι οι φώκιες, είναι οι ελέφαντες.
Δυστυχώς τα ζώα βιώνουν την σκληρότητα και την ωμότητα του ανθρώπου σε πολύ μεγάλο βαθμό...

Τι να το κάνεις αν χτίζουμε πόλεις ολόκληρες, αν πετυχαίνουμε μεγάλα επιστημονικά επιτεύγματα, αν φιλοσοφούμε, αν πηγαίνουμε στο Διάστημα όταν σε διάφορες εκφάνσεις μας δείχνουμε οτι μπορούμε να γίνουμε πιο άγριοι κι από τα ζώα.
Κι ύστερα θεωρούμε τα ζώα κατώτερα από εμάς!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 11:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις τι με εκνευρίζει σε αφάνταστο βαθμό φίλε μου ?

Έρχεται η κάθε ξενέρωτη (μην πω καμμιά πιο χοντρή κουβέντα) και βλέπει τα αδέσποτα στην Ελλάδα και νά'σου οι επιστολές διαμμαρτυρίας στις εφημερίδες - και να τα άρθρα με τα επικριτικά σχόλια για την Ελλάδα - και να και ηλίθιες προτάσεις για μποϋκοτάζ στον τουρισμό μας...

ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΙΣΠΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥΣ !!!!!

ΟΛΕ Ο ΤΑΥΡΟΣ......

Δεν θέλω να αποπροσανατολίσω το θέμα, το βίντεο με τα δελφίνια είναι φρικιαστικό. Δεν τόλμησα να βάλω ήχο, φαντάζομαι πως το ηχιτικό αποτέλεσμα θα με στοιχείωνε για όλη μου την ζωή. Δεν μπορώ να βγάλω από το νου μου τις εικόνες που είδα, υπέγραψα την επιστολή ξέρωντας πως δεν θα γίνει τίποτα... Πρέπει όλοι όμως να γνωρίζουν τι γίνεται εκεί πέρα, άμα θα βρω ποτέ Ιάπωνα μπροστά μου θα τα ακούσει αυτός για το χάλι των συμπατριωτών του...

Τελικά ισχύει αυτό που λένε για τους Ασιάτες.... Τρώνε ότι¨:

Πετάει και δεν είναι αεροπλάνο
Επιπλέει και δεν είναι καράβι
Περπατάει και δεν είναι άνθρωπος (αν και έχω ενστάσεις σε αυτό...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 12:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι γιαπωνεζοι καποτε ειχαν κανει το εξης: επειδη τσαντιστηκαν με καποια εφημεριδα τους για κατι που εγραψε, αποφασισαν να μην την ξαναγορασουν απο την αλλη μερα το πρωι! καποιος πεταξε την ιδεα και ολοι (οι απλοι καθημερινοι ημιφασιστες γιαπωνεζοι) συντονισαν την δραση τους χωρις πολλα πολλα και εκλεισαν την εφημεριδα σε μια μερα!

μπαμ και κατω!

αλλα αυτοι ειναι γιαπωνεζοι. και μπορουν λοιπον ευκολα να σκοτωνουν τα δελφινια επειδη μας πουλανε τουοτα και χοντα!

ειστε για σουσι?

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 12:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


το λινκ παρεθεσε ο τρολλ στο θεμα "ζωα που δεν θα ξαναδουμε"

http://www.petatv.com/tvpopup/video.asp?video=canada_seal_hunt&Player=wm&speed=_med


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 18:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και μην ξεχναμε πως τα δελφινια (και οχι μονον) κινδυνευουν και στη μεσογειο

http://www.medsos.gr/content/view/214/92/
Είδη κητωδών στα ελληνικά νερά:Ρινοδέλφινο (Tursiops truncatus), ζωνοδέλφινο (Stenella coeruleoalba), Κοινό Δελφίνι (Delphinus delphis), ο Γράμπος ή Σταχτοδέλφινο (Grampus griseus), o Ζιφιός (Ziphius cavirostris), ο Φαλιανός (Phocoena phocoena), η Όρκα (Orcinus orca), η Ψευδόρκα (Pseudorca crassidens), το Μαυροδέλφινο (Globicephala melaena), η Πτεροφάλαινα (Balaenoptera physalus), ο Φυσητήρας (Physeter macrocephalus) η Ρυγχοφάλαινα (Balaenoptera acutorostrata), η Βορεινή Ραμφοφάλαινα (Mesoplodon bidens), η Μεγάπτερη ή Καμπουρωτή φάλαινα (Megaptera novaeangliae).
(διαβαστε και το υπολοιπο)

...

ειμαστε στο παρα ενα της καταστροφης της γης και δεν μπορουμε να επαφιομαστε στη μανα-φυση και λοιπες σοροπιασμενες γεροντικες και τεμπελικες ανοησιες

απο μας εξαρταται και μονο...

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 20:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αυτό που προσπαθούσα να δώσω στο θέμα για τα "σκυλάκια".
Κοιτώντας μόνο ένα είδος και "προστατεύοντας το", μπορούμε άνετα να κλείνουμε τα μάτια στην σφαγή όλων των άλλων ειδών από τους άλλους "ανθρώπους".
Περαστικά μας...
Πάντως τα "γλυκά σκυλάκια και γατάκια" θα την γλυτώσουν...
Το ίδιο και τα ΖΩΑ που θεωρούν ότι μόνο αυτά αξίζει να προστατεύονται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 10:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε KERRY KING,
κι εγώ υπέγραψα την επιστολή διαμαρτυρίας,
η οποία υποτίθεται ότι θα διαβαστεί από τον ίδιο τον πρωθυπουργό
αλλά........

μην τσουβαλιάζεις όλους τους ιάπωνες ή τους ασιάτες ως όμοιους...

είναι πολύ λάθος τακτική και δεν αντιπροσωπεύει την αλήθεια

δεν σκοτώνουν όλοι οι ιάπωνες δελφίνια...

και νομίζω δεν είναι και η μοναδική χώρα που το κάνει αυτό

για την ελλάδα που κάθε χρόνο σφάζει πόσα αρνιά δεν έχουμε τίποτα να πούμε ?

φυσικά δε βάζω το δελφίνι και το αρνί στο ίδιο επίπεδο αλλά και
τα δύο ζώα είναι και έχουν δικαιώματα

όσο για τις διατροφικές συνήθειες...ας μην τα ξαναλέμε φίλε μου !

έχεις φάει...κεφαλάκι από αρνί ? γαρδούμπα ? κοκορέτσι ? αμελέτεητα ?
μοσχαροκεφαλή ? μύδια (μπλιαχ!)?

οι ασιάτες μας έφταιξαν ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 11:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ζωη εχει δωσει την ιδια αξια σε ολες τις μορφες ζωης
ξεκηνωντας απο την ποιο απλη και φτανοντας στην ποιο πολυπλοκη

το προβλημα δεν ειναι αν καποια μορφη ζωης(ανθρωπος)σκοτωνει μιααλλη για να τραφει το προβλημα ειναι οταν μια μορφη ζωης σκοτωνει μια αλλη για να την κανει κοσμημα(διαφορα εντομα η αλλα μικρα ζωα μεσα σε πλαστικο και κρεμασμενα στον λαιμο η σαν μπρελοκ)

εκει φαινετε ποσο μαλακες ειναι τα ζωα που εχουν ονομαστει ανθρωποι

οπως και φαινετε το ποσο μαλακες ειναι τα ζωα που εχουν ονομαστει ανθρωποι οταν διαμαρτηρονται για τον θανατο των ζωων για τροφη αλλα
δεν εχουν κανενα προβλημα για τον θανατο των φυτων για τροφη

οταν και αν ποτε καταλαβουν οτι ο ανθρωπος δεν εχει μεγαλυτερη αξια απο εναν ιο για το συμπαν τοτε θα δουν την ζωη γυρο τους με αλλο ματι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 13:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε KERRY KING, η συγκεκριμένη επιστολή μπορεί πραγματικά να μην διαβαστεί ποτέ από τον Πρωθυπουργό της Ιαπωνίας.
Ίσως για εκείνον να μην έχει καμία σημασία αν η επιστολή έχει μόνο 10 ή 10.000.000 υπογραφές διαμαρτυρόμενων.
Ας κάνουμε όμως την προσπάθεια μας κι ας είμαστε θετικοί για το αποτέλεσμα της.

Σίγουρα οι εικόνες που είδες σου εντυπώθηκαν στο μυαλό και δεν είναι ευχάριστες.
Θυμάμαι πως όταν ήμουν στην προεφηβεία είχε τύχει να δω για λίγο ένα ντοκιμαντέρ για τον τρόπο θανάτωσης της φώκιας κι ακόμη μπορώ να επαναφέρω αυτές τις μνήμες στο μυαλό μου.

Για τις ταυρομαχίες που αναφέρεις, δεν έχω καμία αντίρρηση πως είναι εξίσου βάρβαρες κι ανούσιες.
Κι όμως, πόσοι τουρίστες πηγαίνουν για να δουν αυτό το "φαντασμαγορικό" θέαμα?
Πάρα πολλοί, χιλιάδες ίσως...
Τώρα για τα αδέσποτα και τα σχόλια που γίνονται για αυτά, δεν ξέρω τι να πω!
Αν κάποιον τον ενοχλεί το να δει ένα αδέσποτο σκυλί ή γατί στον δρόμο και διαμαρτυρηθεί στην χώρα του, τι να πω!

Θα συμφωνήσω πάντως με το σχόλιο του gigenis:

quote:
οταν και αν ποτε καταλαβουν οτι ο ανθρωπος δεν εχει μεγαλυτερη αξια απο εναν ιο για το συμπαν τοτε θα δουν την ζωη γυρο τους με αλλο ματι

Μακάρι να καταφέρουμε να το κάνουμε αυτό, αγαπητέ!
Κι όχι μόνο για το κακό που κάνουμε στα ζώα αλλά για όλες τις επιδείξεις αλαζονείας που έχουμε σαν είδος.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 18:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο περίπου ένα λεπτό που θα κάνετε για να διαβάσετε αυτό το μήνυμα ακόμα 214 φτωχά ζώα θα θυσιαστούν,αφού υποστούν τα πιο μαρτυρικά βασανιστήρια,στο βωμό της "επιστημονικής έρευνας"

214 μικρα ζώα στα τελευταία 60 δευτερόλεπτα της μαρτυρικής ζωής τους..

http://www.youtube.com/watch?v=J11M4p0ArIY&mode=related&search=

Όχι δεν θα βασανιστούν απο ταλαίπωρους και αγράμματους κορεάτες χωριάτες και ψαράδες. Αυτοί που θα τα εξοντώσουν ειναι αξιοπρεπείς Μέγκελε κρυμμένοι πίσω απο τις λευκές τους μπλούζες,τα πανεπιστημιακά τους αξιώματα,το μανδύα της επιστημονικής έρευνας,και πάνω απο όλα κρυμμένοι πίσω απο τη δικιά μας υποκρισία...

Βοηθήστε με οποιο τρόπο μπορεί ο καθένας να σταματήσουμε αυτό το αίσχος

http://www.youtube.com/watch?v=_C066um86Ps

http://www.huntingdonsucks.com/gallery.html


Συμπαρασταθείτε σε ανθρώπους όπως ο Jo Harris

http://www.shac.net/ACTION/prisoners.html

και η Josephine Mayo

οι οποίοι βρίσκονται στη φυλακή για "εξτρεμιστικές πράξεις" εναντίον των αξιοπρεπων καθαρμάτων

που δημιουργούν αυτή τη φρίκη

Edited by - Mercury on 24/02/2007 18:25:17


______________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ
______________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 19:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

gigenis

η ζωη εχει δωσει την ιδια αξια σε ολες τις μορφες ζωης
ξεκηνωντας απο την ποιο απλη και φτανοντας στην ποιο πολυπλοκη


και υπαρχει τροφικη αλυσιδα


quote:

το προβλημα δεν ειναι αν καποια μορφη ζωης(ανθρωπος)σκοτωνει μιααλλη για να τραφει το προβλημα ειναι οταν μια μορφη ζωης σκοτωνει μια αλλη για να την κανει κοσμημα(διαφορα εντομα η αλλα μικρα ζωα μεσα σε πλαστικο και κρεμασμενα στον λαιμο η σαν μπρελοκ)

εκει φαινετε ποσο μαλακες ειναι τα ζωα που εχουν ονομαστει ανθρωποι


Ολυμπια λογια...


quote:

οπως και φαινετε το ποσο μαλακες ειναι τα ζωα που εχουν ονομαστει ανθρωποι οταν διαμαρτηρονται για τον θανατο των ζωων για τροφη αλλα
δεν εχουν κανενα προβλημα για τον θανατο των φυτων για τροφη


επειδη ανεφερα την τροφικη αλυσιδα παραπανω, να διευκρινισω οτι ειναι φυσικο να θρεφομαστε απο άλλα ειδη (εφτιαξαν ηδη πρωτεϊνες που παραγονται απο βακτηρια οι Αγγλοι και οι Ιαπωνες, οι πρωτοι απο θρεπτικο ζουμι, οι δευτεροι απο αποβλητα, αλλά δεν νομιζω οτι θα τις προτιμουσε κανενας απο μας)

γι αυτο αναπτυξαμε την γεωργια και την κτηνοτροφια που επεφεραν πλεονασμα τροφης, ωστε να απεξαρτηθουμε απο το κυνηγι και τα αγρια ζωα (το οποίο ακομη πολλοι ανεγκεφαλοι θεωρουν σπορ και χομπυ)

αυτο που θα επρεπε να μας διαχωριζει σαν ειδος σε πρωτο επιπεδο, θα επρεπε να ειναι η προστασια της εναπομεινασας αγριας ζωης καθε ειδους και ο τροπος ζωης και θανατωσης των ζωων που εκθρεφουμε

σε δευτερο επιπεδο θα πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι μια διατροφη με καρπους καθε ειδους (φρεσκους ή ξερους, κηπευτικους ή φρουτα), σιτηρα, ελαιολαδο και γαλακτοκομικα ειναι η διατροφη της μακροζωιας και ενω θρεφεσαι με ζωντανα τροφιμα, δεν αφαιρεις ζωη

τα χορτα που τα ξεπατωνουμε (οπως τα ραδικια) και τα θαλασσινα ειναι υποκρισια να τα βαφτιζουμε νηστισημα και να πλακωνομαστε στην μασα...


quote:

οταν και αν ποτε καταλαβουν οτι ο ανθρωπος δεν εχει μεγαλυτερη αξια απο εναν ιο για το συμπαν τοτε θα δουν την ζωη γυρο τους με αλλο ματι


τοτε θα καταλαβουν "οτι οσο υπαρχουν αγριμια μπορουμε να κοιμομαστε ησυχοι" και θα λενε Συγνωμη και Ευχαριστω για την τροφη τους και τον αερα που αναπνεουνε


quote:

Dying_Incubus

Για τις ταυρομαχίες που αναφέρεις, δεν έχω καμία αντίρρηση πως είναι εξίσου βάρβαρες κι ανούσιες.
Κι όμως, πόσοι τουρίστες πηγαίνουν για να δουν αυτό το "φαντασμαγορικό" θέαμα?
Πάρα πολλοί, χιλιάδες ίσως...


καποτε συνερεαν στις αρενες για να δουν ανθρωπους να σκοτωνονται

πιστευετε οτι αν ο νομος το επετρεπε δεν θα πουλουσαν εισητηρια και σημερα?


quote:

Mercury

Στο περίπου ένα λεπτό που θα κάνετε για να διαβάσετε αυτό το μήνυμα ακόμα 214 φτωχά ζώα θα θυσιαστούν,αφού υποστούν τα πιο μαρτυρικά βασανιστήρια,στο βωμό της "επιστημονικής έρευνας"


ευχαριστω Mercury


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 01:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
επειδη ανεφερα την τροφικη αλυσιδα παραπανω, να διευκρινισω οτι ειναι φυσικο να θρεφομαστε απο άλλα ειδη (εφτιαξαν ηδη πρωτεϊνες που παραγονται απο βακτηρια οι Αγγλοι και οι Ιαπωνες, οι πρωτοι απο θρεπτικο ζουμι, οι δευτεροι απο αποβλητα, αλλά δεν νομιζω οτι θα τις προτιμουσε κανενας απο μας)


ειμαι συγουρος οτι πολυ θα σταματαγαν να τρωνε και μελι αν γνωριζαν τον τροπο παρασκευης του

αν και εγω θα προτιμουσα τις βακτηριακες τροφες που εφτιαξαν οι ιαπωνες
τουλαχιστον δεν θα αγωνιουσα καθε φορα που θα εβγαζαν ειδηση
"ωρολογιακη βομβα στο πιατο μας"
γιατι θα ηξερα οτι τρωω σκατα

quote:
σε δευτερο επιπεδο θα πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι μια διατροφη με καρπους καθε ειδους (φρεσκους ή ξερους, κηπευτικους ή φρουτα), σιτηρα, ελαιολαδο και γαλακτοκομικα ειναι η διατροφη της μακροζωιας και ενω θρεφεσαι με ζωντανα τροφιμα, δεν αφαιρεις ζωη


1)εχω δυσνεξια στα γαλακτοκομικα

2)το πιατο μου πρεπει να εχει περισοτερη πρωτεινη παρα ιδατανθρακες

αρα μεχρι να κυκλοφορηση η εργαστηριακη τροφη....

το κακο ειναι οτι αν καποια στιγμη καταφερουμε να φτιαχνουμε εργαστηριακα την τροφη μας τοτε θα μπουν στην λιστα υπο εξαφανηση και οι αγελαδες,προβατα,κοτες αλλα και τα διαφορα φυτα


quote:
Mercury

Στο περίπου ένα λεπτό που θα κάνετε για να διαβάσετε αυτό το μήνυμα ακόμα 214 φτωχά ζώα θα θυσιαστούν,αφού υποστούν τα πιο μαρτυρικά βασανιστήρια,στο βωμό της "επιστημονικής έρευνας"


εδω θα πω μονο οτι αυτο πρεπει να το σκεφτουμε καθε φορα που καποιος δικος μας σωζετε περνοντας καποιο φαρμακο η απο καποια επεμβαση

γιατι κακα τα ψεματα αν δεν γινοντουσαν ολα αυτα στα κακομοιρα τα ζωα πολλοι θα πεθαιναν ακομη και τωρα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 08:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jonny,
"""καποτε συνερεαν στις αρενες για να δουν ανθρωπους να σκοτωνονται
πιστευετε οτι αν ο νομος το επετρεπε δεν θα πουλουσαν εισητηρια και σημερα?"""
Έχεις απόλυτο δίκιο, μην ξεχνάμε ότι και σήμερα στην "πολιτισμένη" Ελλάδα γίνονται κοκορομαχίες και σκυλομαχίες - παράνομες βέβαια, αλλά που διεξάγονται και παρακολουθούνται από "προβληματικά" ατομάκια τα οποία συνηθίζουν να είναι στήλοι τις κοινωνίας μας.

Gigenis,
"""το κακο ειναι οτι αν καποια στιγμη καταφερουμε να φτιαχνουμε εργαστηριακα την τροφη μας τοτε θα μπουν στην λιστα υπο εξαφανηση και οι αγελαδες,προβατα,κοτες αλλα και τα διαφορα φυτα"""
Αυτό το έχω ήδη σκεφτεί.
Ξέρετε πόσα διαφορετικά είδη αγελάδων, κατσικίων και άλλων οικόσιτων ζώων έχουν εξαφανιστεί λόγω του ότι αναπτύχθηκαν κάποια "είδη" με μεγαλύτερη απόδοση;
Για αυτό πάντα λέω ότι στο τέλος θα υπάρχουν μόνο "τα αξιαγάπητα και γλυκούλια σκυλάκια και γατάκια"...

""""να το σκεφτουμε καθε φορα που καποιος δικος μας σωζετε περνοντας καποιο φαρμακο η απο καποια επεμβαση, γιατι κακα τα ψεματα αν δεν γινοντουσαν ολα αυτα στα κακομοιρα τα ζωα πολλοι θα πεθαιναν ακομη και τωρα"""
Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο όμως για τα ζώα που θυσιάζονται για "σκληρούς" ιατρικούς σκοπούς. Μην ξεχνάμε όμως ότι υπάρχουν και άλλοι σκοποί - όπως η καλληντική βιομηχανία, η βιομηχανία "βοηθητικών" φαρμάκων και φυσικά η παλαβή έρευνα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 11:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
""""να το σκεφτουμε καθε φορα που καποιος δικος μας σωζετε περνοντας καποιο φαρμακο η απο καποια επεμβαση, γιατι κακα τα ψεματα αν δεν γινοντουσαν ολα αυτα στα κακομοιρα τα ζωα πολλοι θα πεθαιναν ακομη και τωρα"""
Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο όμως για τα ζώα που θυσιάζονται για "σκληρούς" ιατρικούς σκοπούς. Μην ξεχνάμε όμως ότι υπάρχουν και άλλοι σκοποί - όπως η καλληντική βιομηχανία, η βιομηχανία "βοηθητικών" φαρμάκων και φυσικά η παλαβή έρευνα.


εγω ειμαι εναντια και στην πρακτικη αρκετων να εχουν σκυλια σε διαμερισματα να τα ευνουχιζουν και να λενε οτι τα ζωακια περνανε μια χαρα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 16:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

gigenis

αν και εγω θα προτιμουσα τις βακτηριακες τροφες που εφτιαξαν οι ιαπωνες
τουλαχιστον δεν θα αγωνιουσα καθε φορα που θα εβγαζαν ειδηση
"ωρολογιακη βομβα στο πιατο μας"
γιατι θα ηξερα οτι τρωω σκατα


εχεις δικιο...

όπου και να βρεθηκα κοντα σε παραγωγη τροφιμων (φυτα ή ζωα) φρικαρα

τα φυτοφαρμακα και οι ορμονες χρησιμοποιουνται κατα κορον και δεν τηρουνται τα χρονοδιαγραμματα αποδομησης τους πριν μας τα πουλησουν

σε ολες τις κτηνοτροφικες μοναδες χρησιμοποιουνται αντιβιοτικα, οχι για θεραπεια, αλλά για γρηγορη ανάπτυξη

τα ζωα ζουν σε αθλιες συνθηκες, στριμωγμενα ωστε να μην περπατουν αλλά μονο να τρωνε και μεταφερονται με αθλιες συνθηκες


quote:

1)εχω δυσνεξια στα γαλακτοκομικα


κριμα αδελφε
ειναι πολυσυνθετες τροφες

quote:

2)το πιατο μου πρεπει να εχει περισοτερη πρωτεινη παρα ιδατανθρακες
αρα μεχρι να κυκλοφορηση η εργαστηριακη τροφη....


να σου πω συνΟλυμπιε, το κοκορετσι το τσακιζω

το κακο εστιαζεται για μενα στον τροπο θανατωσης του ζωου (καποιος το ανεφερε καπου παραπανω)

εχω δει πολλα σφαγεια στην ζωη μου απο μικρος, αφου ειμαι γιος χασαπη και εγγονος και ανηψιος βοσκων και ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΑΠΟ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ - ΕΙΝΑΙ ΒΑΝΑΥΣΟΣ

η ΕΕ επεβαλε την αναισθητοποιηση των ζωων με ηλεκτροσοκ πριν σφαγουν και αν και διαφωνω με την επιλογη του ηλεκτροσοκ ως μεθοδο, ουτε αυτη εφαρμοζεται σωστα όπου εφαρμοζεται - τα ζωα δεν αναισθητοποιουνται αλλά διατηρουν τις αισθησεις τους και ετσι διπλασιασαμε το μαρτυριο τους

και δεν το εκανε απο φιλοζωια, αλλά επειδη οι επιστημονες διαπιστωσαν οτι το τρομαγμενο ζωο που υποφερει την ωρα του θανατου του, εκρινει τοξινες που παραμενουν στους ιστους του και ειναι επιβλαβεις για τον ανθρωπο

οσο για τα κοτοπουλα...

η μηχανη που αφαιρει τα πουπουλα στην γραμμη παραγωγης του σφαγειου, προηγειται της μηχανης αποκεφαλισμου


quote:

το κακο ειναι οτι αν καποια στιγμη καταφερουμε να φτιαχνουμε εργαστηριακα την τροφη μας τοτε θα μπουν στην λιστα υπο εξαφανηση και οι αγελαδες,προβατα,κοτες αλλα και τα διαφορα φυτα


οντως...


quote:

εδω θα πω μονο οτι αυτο πρεπει να το σκεφτουμε καθε φορα που καποιος δικος μας σωζετε περνοντας καποιο φαρμακο η απο καποια επεμβαση


εγω θα πω κατι αλλο εδω

στις χωρες που υπαρχει φαρμακευτικη περιθαλψη και ο μεσος ορος ζωης αυξανεται, αυξανεται και η υπογεννητικοτητα

μειωνονται οι θανατοι, μειωνονται και οι γεννησεις

quote:

εγω ειμαι εναντια και στην πρακτικη αρκετων να εχουν σκυλια σε διαμερισματα να τα ευνουχιζουν και να λενε οτι τα ζωακια περνανε μια χαρα


εχω δυο σκυλους μεσα στο διαμερισμα γηγενη μου και τους θεωρουμε μελη της οικογενειας αφου ζουμε καθημερινα μαζι τους

τους τρεχω και με τρεχουν μιαμιση ωρα την ημερα (βρεξει χιονισει, ειτε ειμαι αρρωστος, ειτε εχω φορτωμενο προγραμμα) και περναμε οντως μια χαρα


quote:

"""καποτε συνερεαν στις αρενες για να δουν ανθρωπους να σκοτωνονται
πιστευετε οτι αν ο νομος το επετρεπε δεν θα πουλουσαν εισητηρια και σημερα?"""

OANNHSEA

Έχεις απόλυτο δίκιο, μην ξεχνάμε ότι και σήμερα στην "πολιτισμένη" Ελλάδα γίνονται κοκορομαχίες και σκυλομαχίες - παράνομες βέβαια, αλλά που διεξάγονται και παρακολουθούνται από "προβληματικά" ατομάκια τα οποία συνηθίζουν να είναι στήλοι τις κοινωνίας μας.


δεν χυνεται αιμα στις συγχρονες νομιμες αρενες (τα γηπεδα) απο τους παικτες και το χυνουν οι θεατες εξω απο αυτες, γιατι αυτο αποζητουν
(πολυ καλο βιβλιο για το θεμα, "η Επιθετικοτητα" του Κονραντ Λορενζ)


quote:

Ξέρετε πόσα διαφορετικά είδη αγελάδων, κατσικίων και άλλων οικόσιτων ζώων έχουν εξαφανιστεί λόγω του ότι αναπτύχθηκαν κάποια "είδη" με μεγαλύτερη απόδοση;


οντως

η συγχρονη βιομηχανια παραγωγης τροφιμων προτιμα τα υβριδικα ειδη για την αποδοση τους, αλλά και για να εχει τον ελεγχο τους

που θα βρω σπορους απο εκεινα τα καρπουζια που υπηρχαν οταν πηγαινα στο δημοτικο?

πουθενα!

υπαρχουν πλεον μονο τα υβριδια που εφτιαξαν διασταυρωνοντας κολοκυθιες με καρπουζιες


quote:

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο όμως για τα ζώα που θυσιάζονται για "σκληρούς" ιατρικούς σκοπούς. Μην ξεχνάμε όμως ότι υπάρχουν και άλλοι σκοποί - όπως η καλληντική βιομηχανία, η βιομηχανία "βοηθητικών" φαρμάκων και φυσικά η παλαβή έρευνα.


πεστα!


ΟΧΙ ΣΤΑ ΚΑΛΥΝΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ ΣΕ ΖΩΑ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 23:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με κάλυψε απόλυτα ο υπερκείμενός μου :)

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 10:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καποτε συνερεαν στις αρενες για να δουν ανθρωπους να σκοτωνονται

πιστευετε οτι αν ο νομος το επετρεπε δεν θα πουλουσαν εισητηρια και σημερα?


Πιστεύω πως θα πουλούσαν εισιτήρια, αγαπητέ μου!
Απλά δεν επιτρέπεται η "ανθρωπομαχία"...

Η πιθανότητα να αρέσει αυτό το θέαμα σε ορισμένους ανθρώπους δε μου φαίνεται καθόλου απίθανη.
Αν έχεις δει το Hostel θα καταλάβεις...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 13:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο θανατος απο αιμορραγια ειναι γλυκος οπως λενε...!

.

το βασικο επιχειρημα εναντια στα πειραματα σε ζωα ειναι πως δεν υπαρχει αντιστοιχια με την ανθρωπινη φυσιολογια και κατα συνεπεια εχουν μειωμενη αξια (σε αντιθεση ας πουμε με τις ανθρωπινες κυτταροκαλλιεργειες)

τα ζωα θυσιαζονται και στον βωμο της εκπαιδευσης: βατραχια ας πουμε σε σχολικο μαθημα ανατομιας, σκυλια σε πανεπιστημιακα πειραματα φυσιολογιας τα οποια επαναλαμβανουν το προφανες που μαθαινεις απο βιβλια και βιντεο

γενικα υπαρχει μια αναντιστοιχια αναμεσα στις πρακτικες και τις εξελιξεις της επιστημης αλλα και στην γενικοτερη νοοτροπια ανθρωπων και κρατων με το στενα οικονομικο στοιχειο να πρωτευει στην ληψη των οποιων αποφασεων

γιαυτο και η αλλαγη και η επανασταση σε καθε τομεα ξεκινα παντα απολιγους συνειδητοποιημενους και αποφασισμενους


_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 13:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα το video αυτό και κάποια από τα άλλα...
Σκηνές, που ξεπερνούν τη φρίκη και την αγανάκτηση,
που οδηγούν στον πόνο για το αναπόφευκτο... που πληγώνουν,
που μόνο με μια σιωπή και ένα παγωμένο βλέμμα μπορούν να εκφραστούν...

Ένας καλός λόγος λοιπόν και αυτός, για "εξέγερση", όπως και τόσοι
άλλοι λόγοι...
αλλά δε βλέπω κανέναν να προετοιμάζεται για αυτήν και αναρρωτιέμαι
πόση συγκίνηση, από αυτή που νιώθουμε τώρα, κοιτώντας τη φρίκη,
θα είναι αρκετή για να μας παρακινήσει στη δράση, που θα ξεπερνά
ένα σχόλιο, μια ανώνυμη υπογραφή, ή "5 ανώδινα ευρώ εθελοντική προσφορά
για την εταιρία προστασίας των ζώων"...

Ασφαλώς, βάζω και τον εαυτό μου μέσα... κυρίως!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 15:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι εικονες φρικης εχουν την ταση η να σε κανουν να ξεχνας (γιατι δεν αντεχεις) η να συνηθιζεις (αν εισαι πιο σκληρος η αν βλεπεις τεοια συνεχεια)

πρεπει να ξεκιναμε απο κει που βρισκομαστε και οχι απο την αλλη ακρη της γης (δεν εννοω φυσικα να τα αγνοησουμε η να μην συμμετεχουμε εστω και συμβολικα) αλλα...

τι γινεται με τα αδεσποτα της γειτονιας μας πχ??

αν δεν μπορεσουμε να σωσουμε αυτα, πως θα σωσουμε τα δελφινια των απεραντων ωκεανων?

"σε ενα απειρο συμπαν, οπου κια αν στεκεσαι, εισαι στο κεντρο του"
...

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 15:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


hendrix: ο θανατος απο αιμορραγια ειναι γλυκος οπως λενε...!

δεν εχεις δει σφαγειο προφανως...
φαντασου σαν μικρο παραδειγμα τριαντα σαραντα χοιριδια να σκουζουν και να σφαδαζουν με κομενο τον λαιμο πεταμενα σε ενα σωρο

ο πιο ανωδυνος θανατος ειναι ο ακαριαιος και χωρις το ζωο να τρομαξει - κανενας αλλος

παλια υπηρχε ενας κωδικας στους κυνηγους, το να σκοτωσεις το ζωο με μια βολη ακαριαια

οι λογοι δεν ηταν η επιδειξη της σκοπευτικης ικανοτητας, αλλά το να μην τρομαξει ή υποφερει το ζωο


ο πιο ανωδυνος και ακαριαιος τροπος σφαγης εκτρεφομενων ζωων, ηταν η μεθοδος (που εφαρμοστηκε μονο σε μοσχαρια) της ακαριαιας κοπης του νωτιαιου μυελου στο σημειο της ενωσης του τελευταιου σπονδυλου με το κρανιο

αλλά θεωρηθηκε χρονοβορος και εξειδικευμενος, οπότε καταργηθηκε γιατι δεν "συμφερει" τις βιομηχανιες κρεατος


μιας και μιλαμε για "σγαγεια", ας ξαναδουμε εκεινο των μωρων της φωκιας...

σκοτωνουν μωρα φωκιας για "σπορ"
http://rplanetservice.blogspot.com/2007/02/blog-post_26.html

η κορωνιδα της δημιουργιας στο μεγαλειο της...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 16:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

οι εικονες φρικης εχουν την ταση η να σε κανουν να ξεχνας (γιατι δεν αντεχεις) η να συνηθιζεις (αν εισαι πιο σκληρος η αν βλεπεις τεοια συνεχεια)


συμβαινει οντως στους επαγγελματιες

οι περισσοτεροι ομως δεν εχουν ιδεα και η φρικη ισως τους ταρακουνησει και ενδιαφερθουν


quote:

πρεπει να ξεκιναμε απο κει που βρισκομαστε και οχι απο την αλλη ακρη της γης (δεν εννοω φυσικα να τα αγνοησουμε η να μην συμμετεχουμε εστω και συμβολικα) αλλα...


συμφωνω

αλλά ακομη και μια δικτυακη ψηφος διαμαρτυριας εχει την αξια της


quote:

τι γινεται με τα αδεσποτα της γειτονιας μας πχ??


να σου πω εκ πειρας

γινεσαι στοχος γκρινιας των περισσοτερων γειτονων (μην τα ταϊζεις γιατι θα μαζευονται, χεζουν στα παρτερια, κτλ) και παντα ψαχνεις να βρεις ποιος ειναι ο καριολης που ριχνει τις φολες...


quote:

αν δεν μπορεσουμε να σωσουμε αυτα, πως θα σωσουμε τα δελφινια των απεραντων ωκεανων?


συμφωνω

στην ερωτηση "μα πως μπορω εγω να βοηθησω οταν υπαρχει τοση βια και δυστυχια?" η απαντηση ειναι "βοηθα ο,τι βρισκεις μπροστα σου"


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 18:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι φρικτό το βίντεο με τα δελφίνια. Θα συμφωνήσω όμως με τον JBG...
quote:

επειδη ανεφερα την τροφικη αλυσιδα παραπανω, να διευκρινισω οτι ειναι φυσικο να θρεφομαστε απο άλλα ειδη (εφτιαξαν ηδη πρωτεϊνες που παραγονται απο βακτηρια οι Αγγλοι και οι Ιαπωνες, οι πρωτοι απο θρεπτικο ζουμι, οι δευτεροι απο αποβλητα, αλλά δεν νομιζω οτι θα τις προτιμουσε κανενας απο μας)

γι αυτο αναπτυξαμε την γεωργια και την κτηνοτροφια που επεφεραν πλεονασμα τροφης


...το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.
Θα μπορούσαν τουλάχιστον να τα σκοτώσουν πιο γρήγορα για να μην βασανίζονται. Κάπως έτσι σπαρταράνε και τα ψάρια όταν πεθαίνουν απλά δεν έχουν φωνή να τσιρίκσουν, όταν τα βλέπουμε όμως, όχι μόνο δεν τα λυπούμαστε αλλά χαιρόμαστε κιόλας που θα αγοράσουμε φρέσκο ψάρι.
Βέβαια αν τα σκότωναν για την πλάκα τους και όχι για κατανάλωση, τότε είναι καταδικαστέο!

Όσον αφορά τις ταυρομαχίες, ε, είναι το έθιμο των Ισπανών τι να κάνουμε. Εγώ πάντως θα ήθελα να πάω μια φορά εκεί.
hendrix...

quote:
τα ζωα θυσιαζονται και στον βωμο της εκπαιδευσης: βατραχια ας πουμε σε σχολικο μαθημα ανατομιας, σκυλια σε πανεπιστημιακα πειραματα φυσιολογιας τα οποια επαναλαμβανουν το προφανες που μαθαινεις απο βιβλια και βιντεο

Με αυτή τη λογική φίλε hendrix θα μάθω να παίζω σαν τον Ronaldinho ποδόσφαιρο, απλά παρακολουθώντας τον στην τηλεόραση.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφήνουν τα αδέσποτα γατιά και σκυλιά στους δρόμους και δεν τα σκοτώνουν. Δηλαδή είναι καλύτερα το ζώο να πεινάει όλη του την ζωή, εκτεθειμένο στις διάφορες καιρικές συνθήκες και χωρίς τα πα…ρια του μερικές φορές. Από την άλλη, να τα μαζέψεις σε ένα μέρος και να ταΐζεις όταν υπάρχουν παιδία που πεινάνε στην Αφρική και όχι μόνο, μου φαίνεται παράλογο. Μπαίνω στο σούπερ μάρκετ και βλέπω κονσέρβα ζωοτροφής μέχρι και ένα ευρώ ενώ δίπλα, κονσέρβα ζβαν μισώ ευρώ και μπαίνω στο δίλλημα ποια περιέχει καλλίτερο κρέας!

Orianna...

quote:
Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)

Έλα ντε… Αλλά πώς να μάθεις, αν σου αλλάζουν τα βιβλία της ιστορίας στο σχολείο.

Το δικό μου δελφίνι πάντως, μου φαίνεται μια χαρά. Απέκτησε βέβαια ένα σημάδι από αγκίστρι πρόσφατα , αλλά μικρό το κακό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 20:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να σου πω libero,

το φαγακι των πεινασμενων παιδιων της αφρικης βρισκεται μεσα σε κατι μπυροκοιλιες που βλεπω να μπαινοβγαινουν σε γυμναστηρια και ω του θαυματος να μεγαλωνουν!

υπαρχει βεβαια και η λυση να ταισεις τους πεινασμενους της αφρικης με τα αδεσποτα της γειτονιας σου: οικονομικη λυση και καθολου παραλογη!

...

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 21:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το φαγακι των πεινασμενων παιδιων της αφρικης βρισκεται μεσα σε κατι μπυροκοιλιες που βλεπω να μπαινοβγαινουν σε γυμναστηρια και ω του θαυματος να μεγαλωνουν!
Αυτό το διαπιστώνω κι εγώ. Τι να πω μπορεί να γυμνάζουν υπερβολικά τους κοιλιακούς τους ή μάλλον τους στομαχικούς τους μύες.
quote:
υπαρχει βεβαια και η λυση να ταισεις τους πεινασμενους της αφρικης με τα αδεσποτα της γειτονιας σου: οικονομικη λυση και καθολου παραλογη!

Ααα, φίλε hendrix καθόλου κακή ιδέα. Κατά την διάρκεια διάφορων πολέμων, οι στρατιώτες αναγκάζονταν να τρώνε μέχρι και αρουραίους λόγω έλλειψης τροφής. Έτσι λέω να μαζέψω τα αδέσποτα σκυλιά και να τα στείλω στην Κένυα (για το νερό φρόντισε η εταιρία ΖΑΓΟΡΙ). Γιατί να τρώνε σκυλοτροφές, ας φάνε το σκυλί, ...φοβερή ιδέα! Μόνο που είναι ακόμα άγνωστο αν τα παιδία θα φάνε τα σκυλιά ή τα λαίμαργα σκυλιά τα παιδιά. Πάντως και στις δυο περιπτώσεις το πρόβλημα λύνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 19:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΣΙΑΤΕΣ ΤΡΩΝΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ
ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΡΙΝΩ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ
ΤΑ ΔΕΛΦΙΝΙΑ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΠΡΟΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΜΑΣ.
ΠΧ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΓΕΥΣΗ
ΑΛΛΟΣ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΧΟΜΠΙ ΑΛΛΟΣ ΡΙΧΝΕΙ ΦΟΛΕΣ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΝΑ ΓΑΒΓΙΖΕΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΤΣΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΖΩΝΕΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ jonniebegood ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΡΟΦΙΚΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΑΛΛΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ ΕΠΕΙΔΗ
ΕΤΣΙ ΣΟΥ ΚΑΠΝΙΣΕ.
ΟΙ ΤΑΥΡΟΜΑΧΙΕΣ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΒΑΡΒΑΡΟ ΕΘΙΜΟ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΤΑΥΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ
ΠΛΑΚΑ ΤΟΥΣ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΙΣ ΤΑΥΡΟΜΑΧΙΕΣ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΥΡΟ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΘΙΜΟ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΣΦΑΖΟΥΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ
ΑΡΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΟΙΛΟΥΜΠΕΣ ΜΑΣ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 09:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΛΦΙΝΟΦΑΓΟΥΣ (που στη σχετική διαφήμιση που παίζει στα κανάλια είναι και μοναχοί...).
Ποιός Έλληνας έκανε αυτή την (επίσημη) κίνηση και εμπορεύεται (μέρες νηστιών κι όλας) κρέας από δελφίνι?
Και ποιος Ελληνάρας θα το αγοράσει και θα το φάει?
Μα φυσικά ο θρήσκος, αφού το κάνουν μπάρμπεκιου η καλόγεροι, είναι άγιο κρέας...
Για μένα, όταν τρως ένα νοήμων πλάσμα, είσαι κανίβαλος...
...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy