ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Γορδιος Δεσμος -Εξισωση Δελφων-Ζεν
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 19:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι γεια σας.
Εγω πιστευω οτι η κινηση του Αλεξανδρου,δηλαδη να κοψει τον Γορδειο Δεσμο με το ξιφος,ηταν κινηση που εχει σχεση με την εξισωση των Δελφων (ή αν θελετε κινηση στα πλαισια του Ζεν).
Φιλε europaios 2,ευχαριστω για την προσκληση.

__________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Ο Γορδειος Δεσμος -
Εξισωση Δελφων-Ζεν
ΣΕ Ο Γορδιος Δεσμος -
Εξισωση Δελφων-Ζεν
.
26/07/2008
__________________________________________________________

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 00:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοι φιλοι γεια σας.
Εγω πιστευω οτι η κινηση του Αλεξανδρου,δηλαδη να κοψει τον Γορδειο Δεσμο με το ξιφος,ηταν κινηση που εχει σχεση με την εξισωση των Δελφων (ή αν θελετε κινηση στα πλαισια του Ζεν).
Φιλε europaios 2,ευχαριστω για την προσκληση.

Να σαι καλά! και καλώς ήρθες!
Δε νομίζω ο Αλέξανδρος να είχε τέτοιες ανησυχίες ......απλά είχε ακούσει για το μύθο και με το σπαθί του έκοψε το δεσμό! μια έξυπνη κίνηση.......ας ακούσουμε όμως........και άλλους!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 14:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοι φιλοι γεια σας.
Εγω πιστευω οτι η κινηση του Αλεξανδρου,δηλαδη να κοψει τον Γορδειο Δεσμο με το ξιφος,ηταν κινηση που εχει σχεση με την εξισωση των Δελφων (ή αν θελετε κινηση στα πλαισια του Ζεν).

Αγαπητέ Tσομπανη μπορείς να μας γράψεις τι είναι η εξίσωση των Δελφών και η κίνηση στα πλαίσια του Ζεν;
Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 18:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι γεια σας
Η εξισωση των Δελφων δεν ειναι μαθηματικη εξισωση.
Ειναι τροπος να πραγματοποιηθει ενας επιδιωκομενος σκοπος καλωντας τον
Θεο ή ανωτερη δυναμη αν θελετε,ως συμμαχο.Αρκει αυτος ο σκοπος να διαπνεεται απο υψηλα ιδανικα.Επειδη εγω ως ανθρωπος νομιζω οτι δεν
διαθετω τις δυναμεις που απαιτουνται για να πραγματοποιησω τον παραπανω
σκοπο "αδειαζω" τον νου μου,"αφαιρω" οικειοθελως την οποια αντιληψη μου
(που θα εδινε ελαχιστες πιθανοτητες πραγματοποιησης στον επιδιωκομενο
σκοπο)και γινομαι προς στιγμην μηδεν (Μη Ουδεν).Εγκαταλειπομαι οικειοθελως
στο θελημα του Θεου (Απειρο).Εγω ουσιαστικα ως παιδι προς πατερα, του
ζητω να με βοηθησει.Το Ενα σαφως δηλωνει την ενοτητα.Ομως το να εγκαταληφθουμε με εμπιστοσυνη στο θελημα Του Θεου ειναι και ορος-προαπαιτουμενο για την ενωση.Γι'αυτο ισως καποιοι,ονομαζουν τους Ελληνες και
Παιδια του Φωτος.Εφαρμοζεται συνειδητα.
Την κινηση στα πλαισια του Ζεν θα την χαρακτηριζα πιο "αυτοματη" και για μικροτερης κλιμακας
επιδιωκομενους σκοπους.Εφαρμοζεται συνειδητα αλλα και ασυνειδητα(δεστε του αθλητες).
Θεωρω οτι ο Αλεξανδρος ειχε μυηθει στη διαδικασια.
Στην Ορθοδοξια η διαδικασια λεγεται νηψη και ειναι τεραστιας κλιμακας.Εφαρμοζεται συνειδητα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 20:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή για να καταλάβω κι εγώ. Θέλεις κάτι πολύ, το ζητάς ας πούμε σε εισαγωγικά απ' τον Θεό (ποιον Θεό όμως θα ήθελα να

μας αναφέρεις μιας και μιλάς για Δελφούς) αδειάζοντας την σκέψη σου και προσπαθώντας να πετύχεις επικοινωνία και αυτό

πραγματοποιείται ή είναι απλά ένας τρόπος προσευχής απλής ( δλδ έχε με καλά εμένα και την οικογένειά μου)?


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 20:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tσομπανης:
Την κινηση στα πλαισια του Ζεν θα την χαρακτηριζα πιο "αυτοματη" και για μικροτερης κλιμακας
επιδιωκομενους σκοπους.Εφαρμοζεται συνειδητα αλλα και ασυνειδητα(δεστε του αθλητες).
Θεωρω οτι ο Αλεξανδρος ειχε μυηθει στη διαδικασια.

Από ότι ξέρω το Ζεν, (διορθώστε με αν κάνω λάθος) έχει νομίζω 4 επίπεδα........ και τα τέσσερα προϋποθέτουν την απλότητα και την ειλικρίνεια .......ο Αλέξανδρος μόνο αυτά δεν είχε, επιπλέον το Ζεν αναπτύχθηκε μ.Χ. .....οπότε και επιμένω ότι το πολύ πολύ κάποιος να είχε μιλήσει ίσως για κάτι σαν το Ζεν στον Αλέξανδρος ο τελευταίος όμως απλά να αδιαφόρησε! είχε άλλες ανησυχίες που δε συνάγουν με κανένα από τα επίπεδα του Ζεν.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 22:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε seirios12a.
Mη με περνας για ξερολα.Εγω ως τσομπανης εκανα καποιες υποθεσεις,καποιες σκεψεις και εχω καταληξει σ'αυτη την αποψη για τον Αλεξανδρο.
Εγω πιστευω οτι Ο Θεος ειναι Ενας και ειναι,οπως το λεει,η Ορθοδοξη
Εκκλησια.Πατερας,Υιος και Αγιο Πνευμα.
Γι'αυτα που λες δεν γνωριζω,ουτε πως προσευχονταν οι ανθρωποι,ουτε πως
σκεφτοταν και ενεργουσε Ο Θεος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 22:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε europaios2 γεια σου.
Εχεις απολυτο δικιο.Οποτε πιθανον να μυηθηκε στην Εξισωση των Δελφων.Ολοκληρος βασιλιας ηταν,νομιζεις να μην μυηθηκε;
Παντως πιο πολλα δεν γνωριζω και αληθινα ηθελα θα παρακαλουσα καποιον
που γνωριζει περισσοτερα να πει την γνωμη του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 01:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Οσο για τα μαγια ... εσυ πιστευεις σ΄αυτα , οχι εγω . Σου δινω την ευκαιρια να επαληθευτεις ...
Υ.Γ. Αν θελεις να σου στειλω καμια τουφα τριχες ή κανενα σωβρακο χεσ.... ...

Πρόσεχε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ , και μην κοροϊδεύεις και υποτιμάς τα δαιμόνια , γιατί αλίμονό σου ! Μπορεί να κάνουν επίθεση και στον δικό σου υπολογιστή όπως έκαναν στον δικό μου , και να τον τρέχης στα καλά καθούμενα στον Άγιο Κυπριανό στη Χασιά για να στα ξορκίσουν .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 01:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Ο Γορδειος Δεσμος -Εξισωση Δελφων-Ζεν ΣΕ Ο Γορδιος Δεσμος -Εξισωση Δελφων-Ζεν.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 01:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oρίστε την είπε και ο Sesostris!!!!
Αγαπητέ Sesostris, γιατί κάνεις παρεμβολές???? κάτι μου λέει ότι κάπως έτσι δέχτηκες την επίθεση που μας λες..........!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 00:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Oρίστε την είπε και ο Sesostris!!!!
Αγαπητέ Sesostris, γιατί κάνεις παρεμβολές???? κάτι μου λέει ότι κάπως έτσι δέχτηκες την επίθεση που μας λες..........!

Άμα προσέξεις την ώρα αποστολής , και σου πω και ότι πριν λίγο είχα ουζοκατάνυξη σε ψαροταβέρνα της παραλίας , θα δικαιολογήσης το μπέρδεμα των θεμάτων στην απάντηση .
Όσο για την επίθεση , λές να τα είχαν κοπανήσει προηγουμένως τα φιλαράκια σου του http://www.apostoliki-diakonia.gr ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 12:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Άμα προσέξεις την ώρα αποστολής , και σου πω και ότι πριν λίγο είχα ουζοκατάνυξη σε ψαροταβέρνα της παραλίας , θα δικαιολογήσης το μπέρδεμα των θεμάτων στην απάντηση .
Όσο για την επίθεση , λές να τα είχαν κοπανήσει προηγουμένως τα φιλαράκια σου του http://www.apostoliki-diakonia.gr ;

Συμπέρασμα όταν πίνουμε............μετά δε μπαίνουμε σε forum για να γράψουμε....

quote:
Sesostris:
Όσο για την επίθεση , λές να τα είχαν κοπανήσει προηγουμένως τα φιλαράκια σου του http://www.apostoliki-diakonia.gr ;

Συμπέρασμα...........η επίδραση της ουζοκατάνυξης βαστάει για μέρες..............

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 01:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τετοια εποχη γινονται...συγγνωμη γινονταν τα Ελευσινια Μυστηρια.
Και Οι Θεοι "τρελαθηκαν" με Τον Δεκατοτριτο Θεο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 00:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε τσομπάνης,

Αυτός καλά την ''έκανε'' και πήγε και ενώθηκε με τον πατέρα του!

Το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ τι κάνουμε ! ! !

Και ναί, είμαστε παιδιά του θεού, αλλά ποιού? (είναι και πολλοί!)

Όσον αφορά το παρόν θέμα: Μέγας Αλέξανδρος-Μέγας Κωνσταντίνος-Μέγας Θεοδόσιος-Μέγας Ναπολέων...
Τί κοινό έχουν όλοι αυτοί?
Εεεε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy