ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Βοηθεια για "οραματα"...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Iriana
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 13:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iriana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα
ΘΑ ηθελα να με βοσηθουσατε ωστε να καταλαβω τι ειναι αυτο που μου συμβαινει.
Ειμαι 28 χρ. και απο 10 χρ. βλεπω περιεργα πραγματα στο ξυπνιο μου.Και ονειρα που ειναι τοσο αληθινα και εντονα.
Παραδειγμα ενα βραδυ ξυπνησα και ειδα στο σκοταδι στον αερα μπροστα μου να επιπλεει μια μαυρη σκια με σχημα ανθοδεσμης , η οποια διαλυθηκε και χαθηκε στον τοιχο.
Το πρωι 8 η ωρα επαθε εγκεφαλικο και μετα 3 μερες πεθανε η γιαγια μου.
Αλλη φορα παλι ξυπνησα και ειδα στο σκοταδι μια μεγαλη ψηλη σκια που
ειχε καθαρα μορφη αντρα , ειχε ξεκαθαρα χαρακτηριστικα προσωπου.Κατεβενε σιγα σιγα απο το ταβανι και μολις με ειδε οτι το κοιταξα εξαφανιστηκε σαν τον καπνο διαλυθηκε.
Τις πιο πολλες φορες παντα στο σκοταδι και βραδυ βλεπω διαφορα σχηματα να επιπλεουν.
Χθες βραδυ παλι ειδα σαν ενα καντιλι , μαλλον σας αυτο που κραταει ο παπας να επιπλεει.Ηταν κοκκινο και χαθηκε παλι.
Και αλλα ΠΟΛΛΑ εχουν συμβει.Εχω ψαξει στο ιντερνετ αλλα δεν βρισκω απαντηση.Δεν βλεπω οραματα τι θα συμβει στο μελλον που συμβαινει σε αλλους.Απλα κοιμαμαι και ξυπναω ξαφνικα και τα βλεπω.
Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 16:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες Iriana

Δεν έχει καμία σχέση ο θάνατος της γιαγιάς σου και το εγκεφαλικό με όλα αυτά.
Όνειρα βλέπουμε όλοι οι άνθρωποι άλλες φορές τα θυμόμαστε άλλες όχι και ναι κάποια είναι εξαιρετικά ζωντανά.
Όταν ξυπνάς ξαφνικά και ανοίγεις τα μάτια σου υπάρχει περίπτωση μέχρι να βρεθείς σε πλήρη εγρήγορση να βλέπεις μπροστά σου την τελευταία εικόνα του ονείρου σου. Ο άντρας δεν κατέβαινε σιγά σιγά από το ταβάνι εσύ είχες αυτή την εντύπωση γιατί ήσουν ακόμα στο όνειρο.

Ωραία δεν είναι τα σχήματα που επιπλέουν στο σκοτάδι? Όταν τα ξαναδείς για σκέψου και εσύ ένα σχήμα συνειδητά να δεις εάν θα σχηματιστεί.
Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας πολλοί άνθρωποι τα βλέπουν, είναι φυσιολογικό. Θα σου έλεγα μόνο να πας σε έναν γιατρό για τα μάτια σου σε περίπτωση που χρειάζεται κάτι περισσότερο, ίσως π.χ. είναι κουρασμένα εάν δουλεύεις όλη μέρα σε υπολογιστή, εγώ πάντως αυτό έκανα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 17:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς pyramid:

Πως μπόρεσες να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα όταν η Iriana(υποθέτω κοπέλα) παραθέτει όλη της τη ζωή σε 13 αράδες????

Προτού απαντήσεις εδώ κοίταξες καθόλου την απάντησή μου στο ερώτημα που μου έθεσες στο θέμα νεκρονομικό?????

Πρός Iriana:

Μην περιμένεις βοήθεια από άλλους ανθρώπους ιδιαίτερα από αγνώστους που προφανώς δεν γνωρίζουν τι εμπειρίες και ερεθίσματα έχεις αποκομίσει στα 28 χρόνια.
Πως μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει όταν δεν γνωρίζει τι πληροφορίες έχει συγκεντρώσει ο εγκέφαλός σου και με ποιόν τρόπο λειτουργεί?

Όταν η επιστήμη έχει πλέον αποδεχτεί πως ''βλέπουμε'' με τον εγκέφαλο και τα μάτια είναι απλά το μέσο που μεταφέρει τα ερεθίσματα τα οποία ο εγκέφαλος τα αποκωδικοποιεί σύμφωνα με την βάση δεδομένων που έχει αναπτύξει, τα ταξινομεί και τα ερμηνεύει....
Και όταν ακόμη η επιστήμη έχει τόσα αναπάντητα ερωτήματα όσον αφορα το όργανο που λέγεται εγκέφαλος εμείς δίνουμε και απαντήσεις βασισμένες στη ''λογική''?
Για ποιά λογική μιλάμε, αυτή που συνεχώς μεταλλάσσεται και προσαρμόζεται ανάλογα με τα νέα δεδομένα που ανακαλύπτουμε ή με μια στατική(νεκρή θα έλεγα)που είναι αποτέλεσμα εθελοτυφλίας και στενομυαλιάς???

Iriana ίσως βρείς ενδιαφέρουσα τη συζήτηση που γίνεται στο νεκρονομικό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 18:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ helios2012

Η κοπέλα δεν παραθέτει όλη της την ζωή, δυο πράγματα είπε. Για να δώσω απάντηση κάπου ξέρω το θέμα που πραγματεύομαι πολύ καλά και αυτό που λέω είναι έτσι ακριβώς.

Δεν έδωσες απάντηση στην ερώτησή μου στο νεκρονομικό.
Έκανες μια αναφορά για αμυντικά όπλα, με ποιόν συμφωνείς, για παρατάξεις και για βόλτες στο βουνό. Η δική μου ερώτηση ήταν για το τι πρεσβεύει η Fortune και που ανήκει, εάν έχεις απαντήσει δείξτο μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 19:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αν η iriana βοηθήθηκε απ'την απάντηση που της έδωσες μόνο αυτή το γνωρίζει...
Αν και έχω μια υποψία ότι διαβάζοντας την απάντησή σου μάλλον θ'απογοητεύτηκε...
Η απάντησή μου ήταν ξεκάθαρη αλλά και βασισμένη σε μια ''άλλη'' λογική που δεν την αντιλαμβάνεσαι γιατί απλά δεν την γνωρίζεις!

Φίλε μου pyramid απλά μιλάμε με διαφορετική γλώσσα γι'αυτό και δεν κατάλαβες την απάντησή μου.

Και στην τελική, μπορείς να απαντήσεις μόνος σου στην ερώτηση που μου έθεσες διαβάζοντας το εν λόγω βιβλίο.
Ισως τότε αντιληφθείς το πόσο άσκοπη ήταν η ερώτησή σου και γιατί απάντησα παρ'όλα αυτά και ίσως και τη γλώσσα που χρησιμοποίησα.
Μέχρι τότε να'σαι καλά και να προσέχεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 21:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο υποσεινη΄δητό μας υπάρχουν πολλές εικόνες. Όμορφες, άσχημες, τρομακτικές, παραμυθένιες. Όταν κοιμόμαστε αυτές ξυπνάνε!
Και μερικές φορες ξυπνάμε πρίν εκείνες κοιμηθούν!
Δεν πιστέυω να τις φοβάσαι; Κάτι θέλουν να σου πούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 21:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημερα
ΘΑ ηθελα να με βοσηθουσατε ωστε να καταλαβω τι ειναι αυτο που μου συμβαινει.
Ειμαι 28 χρ. και απο 10 χρ. βλεπω περιεργα πραγματα στο ξυπνιο μου.Και ονειρα που ειναι τοσο αληθινα και εντονα.
Παραδειγμα ενα βραδυ ξυπνησα και ειδα στο σκοταδι στον αερα μπροστα μου να επιπλεει μια μαυρη σκια με σχημα ανθοδεσμης , η οποια διαλυθηκε και χαθηκε στον τοιχο.
Το πρωι 8 η ωρα επαθε εγκεφαλικο και μετα 3 μερες πεθανε η γιαγια μου.
Αλλη φορα παλι ξυπνησα και ειδα στο σκοταδι μια μεγαλη ψηλη σκια που
ειχε καθαρα μορφη αντρα , ειχε ξεκαθαρα χαρακτηριστικα προσωπου.Κατεβενε σιγα σιγα απο το ταβανι και μολις με ειδε οτι το κοιταξα εξαφανιστηκε σαν τον καπνο διαλυθηκε.
Τις πιο πολλες φορες παντα στο σκοταδι και βραδυ βλεπω διαφορα σχηματα να επιπλεουν.
Χθες βραδυ παλι ειδα σαν ενα καντιλι , μαλλον σας αυτο που κραταει ο παπας να επιπλεει.Ηταν κοκκινο και χαθηκε παλι.
Και αλλα ΠΟΛΛΑ εχουν συμβει.Εχω ψαξει στο ιντερνετ αλλα δεν βρισκω απαντηση.Δεν βλεπω οραματα τι θα συμβει στο μελλον που συμβαινει σε αλλους.Απλα κοιμαμαι και ξυπναω ξαφνικα και τα βλεπω.
Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.


Iriana δεν μπορώ να πω τι σου συμβαίνει ή τι νομίζεις ότι σου συμβαίνει (..αν σου συμβαίνει), από τις περιγραφές που δίνεις νομίζω ότι θα άξιζε τον κόπο να ρίξεις μια ματιά στο βιβλίο του ΜΠΑΛΑΝΟΥ «Κάτι που έρπει σαν Σκιά», επίσης υπάρχει ένα ενδιαφέρον παλαιότερο θέμα στο παρόν forum που αφορά την Σκιά το οποίο μπορεί να σε διαφωτίσει, δες εδώ: www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=906Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 23:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε βρε παιδιά?

Πήρε φωτιά το φόρουμ?

Κάτι μου μυρίζει - μπα ιδέα μου θα'ναι.

Πρωί-πρωί θα πάω σε γιατρό να τσεκάρω τη μύτη μου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2008, 12:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ helios2012
Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα γνωρίζουμε όλα.

Μια χαρά συγγραφέας είναι η Fortune αλλά είναι αστείο να κάθομαι με το βιβλίο της ψυχικής αυτοάμυνας και να νομίζω ότι έχω, το λιγότερο, τις γνώσεις του Σολομώντα. Η ερώτησή μου δεν ήταν άσκοπη γιατί εάν απαντούσες θα καταλάβαινες τι λες. Μην δημιουργείς μια υπερβολική ατμόσφαιρα του στυλ «πωπωπω η Fortune, η αποκρυφίστρια, που έκανε τελετουργίες, και να τα τάγματα, και να οι στοές, και να τα βούτυρα, ε χμ …. συγνώμη αυτό είναι από ελληνική ταινία…………»

Και εάν μου επιτρέπεις δεν είναι εξυπνάδα να κόβεις βόλτες, εάν κόβεις, χωρίς να ακολουθείς μονοπάτια. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, είσαι υπεύθυνος για την ζωή σου και κάνε ότι επιθυμείς.
Να είσαι και εσύ καλά και δεν έχω προσέξω τίποτα γιατί το πιο επικίνδυνο που κάνω είναι η κηπουρική.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2008, 12:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πατέρας μου, κάποτε μου είχε πεί το εξής:

Όποιος γνωρίσει τους ανθρώπους, αγαπάει τα ζώα και όποιος γνωρίσει τα ζώα, αγαπάει τα φυτά!!!

Επικροτώ λοιπόν και χαίρομαι pyramid, για την ενασχόλησή με την κηπουρική!

Iriana που είσαι κοπέλα μου?
Πως σου φάνηκαν οι, μέχρι τώρα, απαντήσεις μας?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερη Ψυχή
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2008, 20:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερη Ψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη στιγμή μεταξύ ύπνου και ξύπνιου έχουμε την δυνατότητα να επικοινωνήσουμε με άλλες διαστάσεις ... Προφανώς εσύ την βιώνεις πιο έντονα από κάποιους άλλους. Συμβαίνει συχνά τη στιγμή αυτή να βλέπουμε πράγματα ή οντότητες , συχνά ανούσιες , ενώ άλλες φορές να το βιώνουμε πιο έντονα π.χ. Αναπηρία του σώματος , στιγμή εξόδου για αστρικό ταξίδι κτλ..
Το καλύτερο θα ήταν να μην δίνεις ιδιαίτερη σημασία , εκτός κι αν αισθάνεσαι ότι αυτά που βλέπεις μπορεί να είναι μηνύματα που απλά δεν μπορείς να ερμηνεύσεις... Στην περίπτωση που ισχύει το δεύτερο , το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να διώξεις τον φόβο σου και να προσπαθήσεις να δεις το μήνυμα. Ζήτα καθοδήγηση..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy