ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που βαδίζει ο κόσμος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2024, 20:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την αντιλήφθηκα και κάνω χιούμορ Αιρετικέ... Συγχώρα με, έχω μείνει λίγο πίσω, σε μια εποχή χωρίς politically correct διάλογο! Μου είναι δύσκολο να μπω στα σημερινά δεδομένα!

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2024, 12:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επαναλαμβάνεις όλα τα επιχειρήματα που διάβασα στους υποστηρικτές του Μανώλη.

Ένα επιχείρημα είναι επιχείρημα όποιος και να το λέει/αναφέρει , και όσες φορές πολλές ή λίγες το λέει. Δεν έχει σχέση με υποστηρικτές ή μη.
Δεν είμαι, ούτε δήλωσα υποστηρικτής του Μανώλη, απλώς θέλω να δω τα πράγματα σφαιρικά και όχι από εκ των προτέρων ιδεοληπτικά μετερίζια.

Υπάρχουν τμήματα της 'εναλλακτικής' ζωής του Μανώλη, που ενδεχομένως πολλοί θα επιθυμούσαν ή ήταν θετικά και φιλικά διακείμενοι, όπως πχ. και κάποτε με τους χίπηδες στα Μάταλα ή αλλού. Ένας τέτοιος τρόπος ζωής, αφεαυτού δεν είναι καταδικαστέος εξ ορισμού και εφόσον συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις.

Για να μην πούμε ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι και θεσμικά αποδεκτός (πχ. οι διάφορες μοναστικές κοινότητες, που αναγνωρίζονται και προστατεύονται κιόλας)


quote:
Το ότι επιτέθηκε σε κάποιο κυνηγό (λαθροθήρας ή όχι ειναι αδιάφορο), τον απείλησε με όπλα (αυτοσχέδια ή μη - ο νόμος δεν διαχωρίζει) και επιπλέον του έβαλε φωτιά στο αμαξι του το παραβλέπουμε, έτσι;

Δεν παραβλέπω τίποτα. Τι ακριβώς έγινε με τους κυνηγούς [ή λαθροκυνηγούς] ? Εσύ ήσουν μπροστά και ξέρεις?
Ακούμε μια διήγηση, την ιστορία από όλες τις πλευρές. Μπορεί να ήταν από λεκτική αψιμαχία, βρισίδια , μπινελίκια, μέχρι και ξύλο και τσαμπουκάδες. Ποιος ξεκίνησε, γιατί, κλπ. Δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες και δεν μπορώ να πω εκεί ποιος φταίει.
Φαίνεται ότι είχαν και ...προηγούμενα.
Ο Μανώλης δεν ήταν από χθες εκεί. Ήταν 3-4 χρόνια?
Όπως και οι κυνηγοί κόβανε βόλτες εκεί γύρω επίσης.
Μάλλον είχαν χρόνιες προστριβές, και απλώς έγινε το τσαφ τη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία όπου κάποιος ή και αμφότεροι υπερέβησαν τα εσκαμμένα. Αυτά θα τα βρει η αστυνομία και η δικαιοσύνη εάν και εφόσον έγινε κάποια καταγγελία, και θα ακολουθήσει έρευνα κλπ.

quote:
...το ότι σιτίζονταν όλοι με απάτες απο διάφορους ΟΤΑ (αλήθεια, ποιοι του κάνουν πλάτες; ) και εκεί skip, έτσι;

Σε αυτό έχω αναφερθεί, αλλά μάλλον δεν διαβάζεις...

quote:
3) Περί τηλεργασίας και αμοιβής από Δήμους κλπ. Αυτό μπορεί να ακούγεται σκανδαλώδες αλλά στην ουσία είναι η ευθύνη των Δήμων/εργοδοτών να ξέρουν ποιος δουλεύει και πού, και ποιος ανήκει στο Pay roll και για ποιο λόγο/δουλειά/εξειδίκευση/ρόλο. Στην ουσία είναι μομφή για τον Δήμο/εργοδότη και όχι για τον 'βολεμένο' και χαρτζιληκωμένο εξ αποστάσεως Μανώλη. Εκτός αυτού, πιθανόν να έχει και ένα δίκιο καθώς η τηλεργασία είναι και υφιστάμενη μορφή εργασίας σε κάποιες συγκεκριμένες δουλειές, και αν όντως ετοίμαζε εξελόφυλλα ή παρέδιδε κάποια υπηρεσία ηλεκτρονικά τότε το όλο αφήγημα ήταν μόνο προς χάριν εντυπωσιασμού και άνευ ουσιαστικής κατηγορίας.

quote:
Οπότε η κύρια θεωρία ξαναπροβάλει η γνωστή και χιλιοειπωμένη, οτι το σύστημα (πετσωμένα ΜΜΕ στην περίπτωσή μας) βρίσκουν κάποιον φουκαρά που και που και ρίχνουν τον προβολέα της δημοσιότητας επάνω του, για να αποπροσανατολίσουν απο την καταπίεση που ασκεί η εξουσία επάνω μας.

Δεν είναι αυτό το main point εδώ, αλλά ισχύει σε κάποιες άλλες περιπτώσεις.


quote:
Οι διάφοροι ανωμαλάρες φυσικά που έχουν ξεσαλώσει και εχουν ξεχυθεί στους δρόμους ζητώντας τα ρέστα για οτι μλκια κανουν δεν καταπιέζουν κανέναν, καταπιέζει η εκάστοτε κυβέρνηση επειδή δεν έρχεται με τα νερά μας. Τι βολική θεωρία, ε;

Ο 'ανωμαλάρας' Μανώλης, κατ'εσέ, δεν βλέπω να πείραξε κανέναν από το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο, δηλ. εσένα και εμένα πχ -άσε τους δήθεν κυνηγούς και τις απροσδιόριστες παρενοχλήσεις αμφοτέρων εκεί στα βουνά-
αντιθέτως ο Μητσοτάκουλας και οι συν αυτώ, με τα καμώματά τους επηρεάζουν τις ζωές μας σε πολλά επίπεδα και είναι αυτοί που κυρίως καταπιέζουν (δες στατιστικά ποιοτικών δεικτών ζωής, ευμηερίας, δημοκρατίας, ελευθερίας τύπου κλπ, να δεις πού βρισκόμαστε σαν Ελλάδα και θα καταλάβεις, αν δεν το έχεις ήδη καταλάβει εξ εμπειρίας ή επειδή ζεις στη γυάλα σου....)

quote:
Δεν είναι φυσικά επιχείρημα οτι "δεν σας πειράζουν οι Ρομά; ". Το ότι ζει περίπου έτσι μια φυλή που με κουλτούρα μη ενσωμάτωσης στον δυτικό τρόπο ζωής, δε σημαίνει οτι πρέπει να γίνουμε γύφτοι και οι υπόλοιποι ή να ανεχτούμε παρόμοιες συμπεριφορές. Γιατί αν αρχίσουν οι πάσης φύσης Μανώληδες να πολλαπλασιάζονται, θα έχουμε όλοι προβλημα.

Η πολιτεία πρέπει κάποτε να ασχοληθεί σοβαρά με τους γύφτους, και να μην τους παρέχει αυτή την ασυλία που απολαμβάνουν, διότι τάχαμου είναι 'ευπαθής κοινωνική ομάδα', με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, εθνοτικά, πολιτιστικά, κλπ,κλπ.
Σε ένα σύγχρονο κράτος, τα παιδιά πάνε σχολείο, δεν παντρεύονται από τα 12 και τα 15, δεν μένουν σε τσαντήρια, κλπ, κλπ.
Εφόσον είναι και θεωρούνται 'Ελληνες πολίτες πρέπει να έχουν όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των Ελλήνων πολιτών, χωρίς εξαιρέσεις.

Με τους Μανώληδες, αλλά και με τους γύφτους δεν έχω κανένα πρόβλημα, εάν δεν παρανομούν, δεν παρενοχλούν και αν δεν παρεμποδίζουν τη λειτουργία του κράτους και τους άλλους πολίτες.

quote:
Τουλάχιστον αυτοί που ζούμε στην Ελλάδα. Αλλοι που γράφουν απο αλλού και εκ του ασφαλούς, φυσικά και δεν έχουν δικαίωμα να κρίνουν. Ούτε και να ψηφίζουν, αλλα αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Αυτή εδώ η σπόντα και κοτσάνα όντως δεν έχει θέση στην παρούσα συζήτηση και απορώ με το συσχετισμό και τη λογική σου.
Το συζητάμε όντως αλλού αυτό, αν υπάρχει όρεξη να το δούμε σε λεπτομέρειες και ολιστικά, χωρίς παρωπίδες.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2024, 12:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένα επιχείρημα είναι επιχείρημα όποιος και να το λέει/αναφέρει , και όσες φορές πολλές ή λίγες το λέει. Δεν έχει σχέση με υποστηρικτές ή μη. Δεν είμαι, ούτε δήλωσα υποστηρικτής του Μανώλη, απλώς θέλω να δω τα πράγματα σφαιρικά και όχι από εκ των προτέρων ιδεοληπτικά μετερίζια.

Ναι, μόνο που αυτά που διαβάζω εδώ δεν είναι επιχειρήματα, αλλά τακτικισμοί που συνηθίζονται στους πάσχοντες του συνδρόμου Dunning-Kruger. Απόψεις επι παντός επιστητού και όταν τους αμφισβητήσεις, επαναλαμβάνουν σταθερά τις ατάκες άλλων, ειδικά του χώρου της συνομωσιολογίας/παπαρολογίας. Οπότε, ότι και να απαντήσεις, θα ακολουθήσει αλλα μια αναπαραγωγή, η οποία συνήθως αξιωματικά επιβεβαιώνει τα πάντα.

quote:

αντιθέτως ο Μητσοτάκουλας και οι συν αυτώ, με τα καμώματά τους επηρεάζουν τις ζωές μας σε πολλά επίπεδα και είναι αυτοί που κυρίως καταπιέζουν (δες στατιστικά ποιοτικών δεικτών ζωής, ευμηερίας, δημοκρατίας, ελευθερίας τύπου κλπ, να δεις πού βρισκόμαστε σαν Ελλάδα και θα καταλάβεις, αν δεν το έχεις ήδη καταλάβει εξ εμπειρίας ή επειδή ζεις στη γυάλα σου....)

Τον Μητσοτάκη άλλοι τον έβγαλαν, όχι εγω. Σε αυτούς τα ΤΨΡΜ και τα συναφή. Αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος όμως οτι υποστηρίζεις κάποιον χειρότερο

quote:

Με τους Μανώληδες, αλλά και με τους γύφτους δεν έχω κανένα πρόβλημα, εάν δεν παρανομούν, δεν παρενοχλούν και αν δεν παρεμποδίζουν τη λειτουργία του κράτους και τους άλλους πολίτες.

Με τους γύφτους και ειδικά την παραβατικότητά τους έχω πρόβλημα εγώ, γιατί έχω υποστεί 2-3 απόπειρες διάρρηξης

quote:

Αυτή εδώ η σπόντα και κοτσάνα όντως δεν έχει θέση στην παρούσα συζήτηση και απορώ με το συσχετισμό και τη λογική σου.

Ούτε σπόντα, ούτε κοτσάνα. Αλλά απο άνθρωπο που πιάνει μισή σελίδα με αυτές τις γελοίες φατσούλες για υπογραφή, ίσα για να εγκλωβίζει την προσοχή ενός περιστασιακού αναγνώστη επάνω του, δεν θα περίμενα να μην το πάρει προσωπικά

Edited by - Heretic on 27/03/2024 12:57:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2024, 14:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, μόνο που αυτά που διαβάζω εδώ δεν είναι επιχειρήματα, αλλά τακτικισμοί που συνηθίζονται στους πάσχοντες του συνδρόμου Dunning-Kruger.

Τό'χεις σκεφτεί ότι αυτό το σύνδρομο μπορεί να αφορά εσένα?

Εγώ ό,τι γράφω αντανακλά τις προσωπικές μου απόψεις και κρίση, και δεν έχω ανάγκη να αντιγράψω ή να αναπαράγω κάτι από κάποιον, ενώ με ενοχλούν πάρα πολύ τα εύκολα τσουβαλιάσματα και οι ταμπέλες.

quote:
Τον Μητσοτάκη άλλοι τον έβγαλαν, όχι εγω. Σε αυτούς τα ΤΨΡΜ και τα συναφή. Αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος όμως οτι υποστηρίζεις κάποιον χειρότερο

Δεν είπα ότι τον έβγαλες εσύ. Μυγιάζεσαι όμως και απολογείσαι... .
Το ΤΨΡΜ ισχύει για τους 41τακατόδες, και ας όψονται...

Όσο για μένα, πάλι κάνεις ότι ξέρεις ενώ δεν έχεις ιδέα.
Δύσκολο να βρεις έναν σοβαρό άνθρωπο να ψηφίσεις σήμερα, και πραγματικά το πολιτικό σκηνικό έχει στηθεί έτσι ώστε να μην αφήνει αξιόλογες επιλογές, γι αυτό άλλωστε παίζουν μπάλα μόνο ο ηλίθιος και ο πανηλίθιος και η αποχή.

quote:
Με τους γύφτους και ειδικά την παραβατικότητά τους έχω πρόβλημα εγώ, γιατί έχω υποστεί 2-3 απόπειρες διάρρηξης

Όλοι έχουμε πρόβλημα, γι αυτό το ανέφερα στην προηγούμενη πρόταση όπου στην ουσία ήταν ευχή και υπήρχε το ΕΑΝ (λέξη κλειδί) που εσκεμμένα ή από βιασύνη αγνόησες:

quote:
Με τους Μανώληδες, αλλά και με τους γύφτους δεν έχω κανένα πρόβλημα, εάν δεν παρανομούν, δεν παρενοχλούν και αν δεν παρεμποδίζουν τη λειτουργία του κράτους και τους άλλους πολίτες.

Με τα στατιστικά και τα δεδομένα, όπου αποδεδειγμένα οι παραβάτες στην Ελλάδα είναι κατά πλειοψηφία αλλοδαποί, και όταν είναι 'ημεδαποί' είναι κατά πλειοψηφία γύφτοι, όλοι έχουμε σαφές πρόβλημα, ως πολίτες και ως χώρα.

quote:
Αλλά απο άνθρωπο που πιάνει μισή σελίδα με αυτές τις γελοίες φατσούλες για υπογραφή, ίσα για να εγκλωβίζει την προσοχή ενός περιστασιακού αναγνώστη επάνω του, δεν θα περίμενα να μην το πάρει προσωπικά

2 πράγματα εδώ:

1) Δεν το πήρα προσωπικά, πώς σου φάνηκε αυτό? Μην κρίνεις εξ ιδίων.

2) Υπογραφή: Βρε άνθρωπε, έχω αυτή την υπογραφή σχεδόν... 2 δεκαετίες εδώ μέσα! Εσένα τώρα σε πείραξε? Ποιον περιστασιακό αναγνώστη, που δεν γεμίζουμε ούτε ταξί οι 'εμείς και εδώ'?

Και θεωρείς την προτομή του Πυθαγόρα ...γελοία?

Μάλιστα, το ακούσαμε και αυτό,
τι να σου πούμε μετά από αυτό, φαίνεται ποιος γελοιοποιείται από τις ασυναρτησίες του και τα παραληρήματά του


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2024, 21:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα. Αν και ότι είχαμε να πούμε το έχουμε πει εδω και πάρα πολύ καιρό, καλό είναι να κλείσουμε τη οποια συζήτηση με αυτό τον επίλογο.

Πρώτα απ' όλα το να κάθομαι να συζητάω με ανθρώπους σαν κι εσας, είναι αποδεδειγμένα χαμένος χρόνος. Αυτά που ήθελα να κάνω εξ αρχής εδώ, να διαπιστώσω την κατάσταση που βρίσκεται το ποσοστό αυτό (του περιθωρίου της κοινωνίας) που το παίζουν ψαγμένοι (και καλά) και κυκλοφορούν στα εσωτερικάδικα και τα μεταφυσικάδικα, ολοκληρώθηκε πριν απο μια 10ετία. Οτι και να δω πλέον, είναι μια απο τα ίδια και οι εξαιρέσεις αποδεικνύουν τον κανόνα (σημ. δεν είσαι μια απο αυτές)

Απλά έχασα κάποιο παραπάνω χρόνο μπας και έβλεπα κάτι που δεν είχα δει ή ξεστράβωνα κανέναν κάπως παραπάνω. Μάταιος ο κόπος. Αυτοί που βλέπουν, έβλεπαν και πριν και αυτοι που ξεστραβώθηκαν, δεν χρειάστηκαν εμένα.

FYI η κατάστασή του προβλήματός σας βρίσκεται στις λεγόμενες πυρηνικές σας πεποιθήσεις οι οποίες σε αυτή την ηλικία δεν πρόκειται να αλλάξουν, ότι και να σου πει ο άλλος. Και εξηγούμαι:

Αν διαβάσει κάποιος τα σχόλια που κάνετε, διαμαρτύρεστε κυρίως και συνεχώς για τον "περιορισμό της ελευθερίας σας", λες και υπάρχει κάποιο τοπικό ή παγκόσμιο σχέδιο που την επιβουλεύεται και τα διάφορα τυχαία αρνητικά συμβάντα και η λογική αντιμετώπισή τους απο ένα συντεταγμένο κράτος, είναι μέρος αυτού του σχεδίου.

Λοιπόν σου έχω νέα. Το κράτος, η κυβέρνηση, ο Μητσοτάκης, ο επόμενος στη ΝΔ ή σε όποιο άλλο κομμα ανέβει ή ξανανέβει επάνω και με όποιον άλλον στραβώσετε το πρωί που θα σηκωθείτε, δε δίνουν δεκάρα για εσένα. Και ξέρεις γιατί; Γιατί είσαι ένα τίποτα για αυτόν. Είσαι μια ψήφος (αν ψηφίζεις φυσικά) και τίποτε άλλο. Δεν τους ενδιαφέρει ούτε η ελευθερία σου, ούτε τα δικαιώματα σου, ούτε οι ιδιαιτερότητές σου.

Τους ενδιαφέρει η τσέπη τους, η δική τους, των συγγενών και των φίλων τους. Απο εκεί ξεκινάνε και εκεί τελειώνουν όλα. Και τα ίδια για τον Biden, τον Macron και τους προσφιλείς σε εσάς δικτάτορες στυλ Trump, Putin (βάλε οποίον άλλον θες). Όσο δεν τους χαλάτε τα σχέδια να διατηρούν και να αυξάνουν τον πλούτο τους, δεν έχετε προβλημα. Αμα πάτε να τους κάνετε χαλάστρα, θα σας κάνουν να τρέχετε. Ετσι ήταν και έτσι θα είναι πάντα οι ανθρώπινες κοινωνίες.

Και άμα σου αρέσει αγαπητέ στην τελική. Αυτή είναι η Γη. Αμα δε σου αρέσει, καβάλα τον ιπτάμενο σου δίσκο και γύρνα στον πλανήτη σου πίσω. Αν χωράει επίσης λαό μέσα, πάρε και μερικούς ακόμα μαζί σου (Μανώλη παλαιοχριστιανό, πατήρ Κλεομένη και σία). UFOs go home!
Όλα καλά μέχρι εδω;


(fyi βρίσκεσαι στο τέρμα αριστερά)


Εσείς καλλιεργήσατε τις πεποιθήσεις αυτές αγαπητέ Πυθαγόρα, για να πείσετε τον εαυτό σας οτι είστε κάτι παραπάνω απο τους άλλους, για αυτό και θεωρείτε ότι σας καταδιώκουν. Επειδή έχετε αξία και ισχύ και αυτοί την επιβουλεύονται. Δεν σας καταδιώκει κανένας, δεν είστε τίποτε παραπάνω απο κανέναν και ούτε έχετε καμία αξία, πέραν απο μερικούς δικούς σας ανθρώπους. Και σε αυτούς, για λόγους κυρίως συναισθηματικούς.

Μάλιστα θεωρώ οτι είστε κάτω του επιπέδου του average Joe (σαν κι εμένα), γιατι αυτός μπορεί να αντιληφθεί οτι δεν πρέπει να χώνεται σε πράγματα που δεν κατέχει και δεν τον αφορούν. Εσείς όχι. Διαβάσατε πέντε άρθρα συνομωσιολόγων/παπαρολόγων, σερφάρατε και λιγο στο νετ, τα είπατε και λίγο μεταξύ σας (στα echo chambers που στήνετε) και βγήκατε να ζαλίσετε τους άλλους.

Διαβάζω αυτά που γράφετε μερικές φορές (για να σπάω πλάκα) και ειλικρινά, σας λέω ότι ο Πορτοσάλτε, ο Λιάγκας και ο Πρετεντέρης, είναι καθηγητές πανεπιστημίων μπροστά σας. Οι τύποι απλά κάνουν καλά τη δουλειά για την οποία τους πληρώνουν, να λιβανίζουν τον εργοδότη τους (σπόνσορες της όποιας κυβέρνησης). Απλά διατυπώνουν την πραγματικότητα, πολωμένη σύμφωνα με τα συμφέροντα του εκάστοτε που βρίσκεται στα πράγματα. Εσείς τι κάνετε;

quote:

Και θεωρείς την προτομή του Πυθαγόρα ...γελοία?

Ε κάποιος έπρεπε να σου το πει καποια στιγμή ρε φίλε... έπεσε ο κλήρος σε μένα!

Εκτος του ότι έχεις επιλέξει για ήρωα έναν (θρησκευτικό) ηγέτη μιας δολοφονικής σέκτας, που κάποιοι μετέπειτα μυθοποίησαν και οι νεοπυθαγόριοι ανακατασκεύασαν, δημιουργώντας μια ψευδή αίγλη γύρω απο αυτόν. Ωραιοποίησαν δηλαδή όλα αυτά που έκανε η σέκτα του, αποδίδοντάς του και 1002 άλλα θετικά (που δεν έκανε), συν την αισχρή ληστεία διαφόρων μαθηματικών ευρημάτων που αποδεδειγμένα πλέον δεν τους ανήκουν (και δε μιλάω μονο για το θεώρημα).

Αλλά ήμαρτον πια με αυτο το καρακιτσαριό έτσι; Ενα πόστ μισή σελίδα cartoons; Βρές αλλον τρόπο να τραβάς την προσοχή των άλλων!


Edited by - Heretic on 27/03/2024 23:42:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2024, 13:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλιστα. Αν και ότι είχαμε να πούμε το έχουμε πει εδω και πάρα πολύ καιρό, καλό είναι να κλείσουμε τη οποια συζήτηση με αυτό τον επίλογο.

Δεν αποφασίζεις εσύ πότε και πού είναι ο επίλογος. Πες ό,τι έχεις να πεις, και άσε τους αφορισμούς και τις αυθαιρεσίες.

quote:
Πρώτα απ' όλα το να κάθομαι να συζητάω με ανθρώπους σαν κι εσας, είναι αποδεδειγμένα χαμένος χρόνος. Αυτά που ήθελα να κάνω εξ αρχής εδώ, να διαπιστώσω την κατάσταση που βρίσκεται το ποσοστό αυτό (του περιθωρίου της κοινωνίας) που το παίζουν ψαγμένοι (και καλά) και κυκλοφορούν στα εσωτερικάδικα και τα μεταφυσικάδικα, ολοκληρώθηκε πριν απο μια 10ετία. Οτι και να δω πλέον, είναι μια απο τα ίδια και οι εξαιρέσεις αποδεικνύουν τον κανόνα (σημ. δεν είσαι μια απο αυτές)

Μάλιστα.... ο πεφωτισμένος δάσκαλος και παρατηρητής, που ζήλεψε τη δόξα του Φρόυντ και του Παβλώφ, και είπε να κάνει κοινωνικά πειράματα στα 'εσωτερικάδικα και μεταφυσικάδικα' να δει πώς σκέφτονται και εκφράζονται τα υποκείμενα εκεί.

Ο 'υπεράνω' γνώστης, πρωτομάστορας Heretic....

Kαι αφού ολοκλήρωσε τα πειράματα και τις παρατηρήσεις του, έβγαλε και τα πορίσματά του, και συνεχίζει ακάθεκτος μετά από 10 χρόνια, να γράφει και να ασχολείται και έφτασε τα >3000 μηνύματα and still counting....

quote:
Απλά έχασα κάποιο παραπάνω χρόνο μπας και έβλεπα κάτι που δεν είχα δει ή ξεστράβωνα κανέναν κάπως παραπάνω. Μάταιος ο κόπος. Αυτοί που βλέπουν, έβλεπαν και πριν και αυτοι που ξεστραβώθηκαν, δεν χρειάστηκαν εμένα.

To δεύτερο σκέλος μεγάλη αλήθεια. Για τους περισσότερους ημών και υμών.


quote:
Αν διαβάσει κάποιος τα σχόλια που κάνετε, διαμαρτύρεστε κυρίως και συνεχώς για τον "περιορισμό της ελευθερίας σας", λες και υπάρχει κάποιο τοπικό ή παγκόσμιο σχέδιο που την επιβουλεύεται και τα διάφορα τυχαία αρνητικά συμβάντα και η λογική αντιμετώπισή τους απο ένα συντεταγμένο κράτος, είναι μέρος αυτού του σχεδίου.

Το γνωστό σου τσουβάλιασμα πάλι, με το β' πληθυντικό, αλλά ως προς το κομμάτι του περιορισμού της ελευθερίας μάλλον μόνο εσύ δεν το βλέπεις γύρω σου.
Όλα καλά και όλα ανθηρά λοιπόν, αφού εσύ θεωρείς ότι απολαμβάνεις τις ελευθερίες του λόγου και της έκφρασης στο σημερινό κόσμο - ακόμα και στον λεγόμενο δυτικό.
Το ότι σε πολλά θέματα σχεδόν έχει ποινικοποιηθεί η αντίθετη άποψη (όποια και αν είναι αυτή) σε αφήνει αδιάφορο μάλλον.

quote:
Λοιπόν σου έχω νέα. Το κράτος, η κυβέρνηση, ο Μητσοτάκης, ο επόμενος στη ΝΔ ή σε όποιο άλλο κομμα ανέβει ή ξανανέβει επάνω και με όποιον άλλον στραβώσετε το πρωί που θα σηκωθείτε, δε δίνουν δεκάρα για εσένα. Και ξέρεις γιατί; Γιατί είσαι ένα τίποτα για αυτόν. Είσαι μια ψήφος (αν ψηφίζεις φυσικά) και τίποτε άλλο. Δεν τους ενδιαφέρει ούτε η ελευθερία σου, ούτε τα δικαιώματα σου, ούτε οι ιδιαιτερότητές σου.

Α να γειά σου! Να και κάτι που συμφωνούμε. Στα λόγια μου έρχεσαι...
Εμείς βέβαια το λέγαμε από καιρό, αλλά εσύ έγινες πρόθυμο λιβανιστήρι τους, πχ στην περίπτωση των εμβολίων και του επίσημου αφηγήματος για τον Covid, όταν άλλοι σου επισημαίνανε ότι κράτα και μια πισινή βρε αδελφέ, ίσως έχει και κάποιο λάκο η φάβα,
από πότε κόπτεται ο Μητσοτάκης και ο κάθε Μητσοτάκης, Χαρδαλιάς, Καραμανλής και σία, για την υγεία και την ευημερία μας?

Δεκάρα δεν δίνουν, αλλά δήθεν ήθελαν να σε Σώσουν από τον Υπερ-ιό covid! και να χτίσουν πολιτική καριέρα με χουντομέτρα και ολοκληρωτισμούς (και να περάσει και γρήγορα -γι'αυτούς- 1-2 χρονάκια, το ήμισυ της κυβερνητικής τους θητείας, χωρίς πολλά πολλά, με τον κόσμο κλεισμένο μέσα). Αυτά τα λέγανε οι 'ψεκασμένοι' όμως, ενώ τώρα προσυπογράφει και ο πεφωτισμένος Heretic κατόπιν εορτής...

quote:
(fyi βρίσκεσαι στο τέρμα αριστερά)


Εσείς καλλιεργήσατε τις πεποιθήσεις αυτές αγαπητέ Πυθαγόρα, για να πείσετε τον εαυτό σας οτι είστε κάτι παραπάνω απο τους άλλους, για αυτό και θεωρείτε ότι σας καταδιώκουν. Επειδή έχετε αξία και ισχύ και αυτοί την επιβουλεύονται. Δεν σας καταδιώκει κανένας, δεν είστε τίποτε παραπάνω απο κανέναν και ούτε έχετε καμία αξία, πέραν απο μερικούς δικούς σας ανθρώπους. Και σε αυτούς, για λόγους κυρίως συναισθηματικούς.


Εκτός που έχεις κάνει και διάγνωση, τι είμαι και πού βρίσκομαι κύριε προφέσορα [της κακιάς ώρας], μού βγαλες και το φετφά ότι έχω σύνδρομο καταδίωξης και τόσα άλλα.
Δεν θεωρώ ότι κανείς με καταδιώκει, και όσον αφορά το πού βρίσκομαι ή τι αξία έχω σε σχέση με άλλους, αυτό δεν είναι μια μονοσήμαντη απάντηση και δεν είναι και του παρόντος να αναλύσουμε (αν θέλεις πνευματικό ή άλλο μπρα ντε φέρ, και να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε, [τις αξίες, τις ικανότητες, τις γνώσεις μας, κλπ] το κάνουμε και αλλού οι δυό μας).

Εγώ σε αυτά που επιμένω εδώ, δεν είναι οι απόψεις αυτές καθεαυτές, αλλά ο τρόπος που προσπαθούμε να αναλύσουμε γεγονότα και καταστάσεις και να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Δεν είναι θέμα γνώσης αυτό. Είναι θέμα αναλυτικής σκέψης και κρίσης. Kαι ο Σωκράτης δεν ήταν γιατρός, ούτε μηχανικός, ούτε στρατηγός, αλλά άνετα μπορούσε να συζητάει με όλους αυτούς επί παντός επιστητού, με έναν λογικό και επαγωγικό τρόπο.

Σιγά μην θέλουμε πιστοποίηση ή άδεια από κανένα πανεπιστήμιο ή ακόμα χειρότερα από τον κάθε Heretic, για να συζητήσουμε ή να κρίνουμε μια κατάσταση, ιδίως πολιτική ή κοινωνική κλπ. Έχεις φοβερό κόλλημα σε αυτό και δεν ξέρω από ποιες καταστάσεις ή βιώματα σου μεινε αυτό το κόμπλεξ που το ξεφουρνίζεις συνέχεια.
Υπάρχουν θέματα και θέματα, που σε άλλα χρειάζεται το expertise ενός ειδήμονα και εκεί ο άσχετος και ο αδαής δεν μπορεί να τα ακουμπήσει, και υπάρχουν και τόσα άλλα που με κοινή λογική και αναλυτική σκέψη μπορεί κάποιος να κρίνει και να τοποθετηθεί.


quote:
Μάλιστα θεωρώ οτι είστε κάτω του επιπέδου του average Joe (σαν κι εμένα), γιατι αυτός μπορεί να αντιληφθεί οτι δεν πρέπει να χώνεται σε πράγματα που δεν κατέχει και δεν τον αφορούν. Εσείς όχι. Διαβάσατε πέντε άρθρα συνομωσιολόγων/παπαρολόγων, σερφάρατε και λιγο στο νετ, τα είπατε και λίγο μεταξύ σας (στα echo chambers που στήνετε) και βγήκατε να ζαλίσετε τους άλλους

Στον εαυτό σου μπορείς να αναφέρεσαι όσο θες. Το καταλάβαμε ότι είσαι κάτω του μετρίου και του average Joe, δεν χειάζεται να το διαφημίζεις συνέχεια.
Το τι κάνω εγώ ή άλλοι, και πώς το κάνω, δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να το γνωρίζεις εξ αποστάσεως, και εξ αποσπασμάτων.

quote:
Διαβάζω αυτά που γράφετε μερικές φορές (για να σπάω πλάκα) και ειλικρινά, σας λέω ότι ο Πορτοσάλτε, ο Λιάγκας και ο Πρετεντέρης, είναι καθηγητές πανεπιστημίων μπροστά σας. Οι τύποι απλά κάνουν καλά τη δουλειά για την οποία τους πληρώνουν, να λιβανίζουν τον εργοδότη τους (σπόνσορες της όποιας κυβέρνησης). Απλά διατυπώνουν την πραγματικότητα, πολωμένη σύμφωνα με τα συμφέροντα του εκάστοτε που βρίσκεται στα πράγματα. Εσείς τι κάνετε;

Κι εμείς πλάκα σπάγαμε με τον Ελ, τον γιαλαντζή, και διάφορα άλλα φαινόμενα και σούργελα εδώ. Νομίζαμε ότι εσύ ήσουν λίγο πιο σοβαρός και ένα επίπεδο πάνω από αυτούς, αλλά μάλλον θα αρχίσουμε να σπάμε πλάκα και με σένα, κοινωνικέ παρατηρητή και συμβουλάτορα...

Όσο για τους Λιάγκαδες και Πορτοσάλτηδες, τι να συγκρίνουμε τώρα?
Τη λέρα και τη λίγδα του συστήματος, με τι?
Αυτοί όντως πληρώνονται για να κάνουν αυτό που κάνουν. Άλλοι το κάνουν έξυπνα και κομψά, άλλοι χονδροειδώς.
Και καλά κάνουν, αφού τα κονομάνε και βολεύονται. Τώρα το 'καθηγητές πανπεπιστημίων' το αντιπαρέρχομαι. Είπαμε μάλλον έχεις ένα θέμα με αυτό διαχρονικά και είναι ένα από τα κόμπλεξ σου, γιατί ίσως δεν έχεις καταφέρει να περάσεις ούτε από έξω φαίνεται. Είσαι ένας άλλος τύπος Θ.Ρουσόπουλου ή Νατάσσας Παζαϊτη-Καραμανλή, ή Περιστέρας Τσίπρα....

quote:
Ε κάποιος έπρεπε να σου το πει καποια στιγμή ρε φίλε... έπεσε ο κλήρος σε μένα!

Ναι, είπαμε, εσύ είσαι ο εκλεκτός πεφωτισμένος, να μας διαφωτίσεις στο τι είναι καλό και τι είναι κιτς, να προσέχουμε ....

quote:
Εκτος του ότι έχεις επιλέξει για ήρωα έναν (θρησκευτικό) ηγέτη μιας δολοφονικής σέκτας, που κάποιοι μετέπειτα μυθοποίησαν και οι νεοπυθαγόριοι ανακατασκεύασαν, δημιουργώντας μια ψευδή αίγλη γύρω απο αυτόν. Ωραιοποίησαν δηλαδή όλα αυτά που έκανε η σέκτα του, αποδίδοντάς του και 1002 άλλα θετικά (που δεν έκανε), συν την αισχρή ληστεία διαφόρων μαθηματικών ευρημάτων που αποδεδειγμένα πλέον δεν τους ανήκουν (και δε μιλάω μονο για το θεώρημα).

Με τους περισσότερους 'δασκάλους' και 'γκουρού' έχει γίνει αυτό διαχρονικά. Λέγανε ή κάνανε πεντέξι πράγματα, και μετά βγαίνανε οι μαθητές και οι επόμενες γενεές και τους αποδίδανε χιλια δυό άλλα, είτε φανταστικά είτε εξιδανικευμένα και τονισμένα έστω και με βάση σε κάποια αληθινά γεγονότα και ενέργειες. Τι να κάνουμε τώρα, έτσι είναι αυτά τα πράγματα,
αν δεν σου αρέσει, πώς το είπες? Πάρε το ΟΥΦΟ σου και αλλού

quote:
Αλλά ήμαρτον πια με αυτο το καρακιτσαριό έτσι; Ενα πόστ μισή σελίδα cartoons; Βρές αλλον τρόπο να τραβάς την προσοχή των άλλων!

Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια.
Τι να πω, θα είναι της ηλικίας φαίνεται, ου γαρ μόνον έρχεται το γήρας...
Αν ήσουν γυναίκα θα έλεγα ότι οφειλόταν στην εμμηνόπαυση, αλλά....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2024, 20:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Δεκάρα δεν δίνουν, αλλά δήθεν ήθελαν να σε Σώσουν από τον Υπερ-ιό covid! και να χτίσουν πολιτική καριέρα με χουντομέτρα και ολοκληρωτισμούς (και να περάσει και γρήγορα -γι'αυτούς- 1-2 χρονάκια, το ήμισυ της κυβερνητικής τους θητείας, χωρίς πολλά πολλά, με τον κόσμο κλεισμένο μέσα). Αυτά τα λέγανε οι 'ψεκασμένοι' όμως, ενώ τώρα προσυπογράφει και ο πεφωτισμένος Heretic κατόπιν εορτής...

Είπα να μην σχολιάσω και χάσω κι άλλο χρόνο απο τη ζωή μου, αλλά εσείς σκάτε γάιδαρο. Μόνο στη φαντασία σου θα συμφωνούσα με τις παραπάνω @θεωρίες συνομωσίας σας. Και μόνο στη φαντασία σου/σας βρίσκονται τα "χουντόμετρα" που νομίζεις ότι πήρανε. Έκαναν οτι μπορούσαν να προστατεύσουν τον κόσμο απο εκατόμβη νεκρών τύπου βόρειας Ιταλίας, που θα διέλυε κάθε έννοια κοινωνικής συνοχής στην Ελλάδα. Και ένα σύστημα υγείας που αποδείχτηκε πολυ λίγο για τις περιστάσεις. Και αυτό έγινε γιατί άκουσαν τους επιστήμονες που έπρεπε και όχι τους ψεκασμένους και τους παρτάκηδες.

Αλλά οταν όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από τις βόλτες, τις ταβέρνες και τους φραπέδες σας, είναι κάπως δύσκολο να το καταλάβεις. Σε αυτό το σημείο η κυβέρνηση έκανε αυτό ακριβώς που έπρεπε να κάνει. Το να βγει τώρα και να μαζέψει μερικούς καραγκιόζηδες που συνεχίζουν να ανοιγοκλείνουν το βόθρο που εχουν για στόμα δυστυχώς δεν κάνει. Πιθανόν μη δυσαρεστήσει το ακροδεξιό κοινό της και μετακομίσει σε άλλα διαμερίσματα της δεξιάς πολυκατοικίας.

quote:

Εκτός που έχεις κάνει και διάγνωση, τι είμαι και πού βρίσκομαι κύριε προφέσορα [της κακιάς ώρας], μού βγαλες και το φετφά ότι έχω σύνδρομο καταδίωξης και τόσα άλλα.

Φυσικά και δεν ξέρω (και δεν με ενδιαφέρει να μάθω). Μόνο από αυτά που γράφεις κρίνω. Ετσι κι αλλιώς, εσύ είσαι απο τους λίγους της "παρέας" που έχεις ρίξει μαύρη κουρτίνα επάνω σου. Κανένας δεν ξέρει ποιος πραγματικά είσαι, πως πραγματικά λέγεσαι, τι έχεις σπουδάσει, που και σε τι επάνω δουλεύεις. Ούτε μια νύξη. Αυτό φυσικά παραπέμπει σε ανάγκη για ιδιωτικότητα, παραπέμπει όμως και σε άλλα. Μην αρχίσω και τα θίγω...

Θέλεις να μετρήσουμε κάτι είπες; Το ποιος είμαι το ξέρετε σχεδόν ολοι, έχω καταθέσει σχεδόν βιογραφικό εδω μέσα. Μπορω να κάνω και update με νέα δεδομένα για σπουδές και δουλειές. Εχει κανένα νόημα;
Απλά μην το παίζεις άνετος ειδικά σε αυτό το θέμα γιατι ξέρω οτι δεν είσαι. Και κάτι συνάδελφοι σου "επιστήμονες" που τάπωναν τους "αγράμματους" περαστικούς, μάλλον αυτοί δεν πέρασαν απ' εξω απο τα ιδρύματα που αναφέρεις.

quote:

Είσαι ένας άλλος τύπος Θ. Ρουσόπουλου ή Νατάσσας Παζαϊτη-Καραμανλή, ή Περιστέρας Τσίπρα

Ούτε τα παπούτσια τους δεν σε παιρνει να ξεσκονίσεις, ειδικά αυτούς που βρήκες σαν παράδειγμα. Περιμένω στοιχεία σε ποιο πανεπιστήμιο διδάσκεις ή που κατέληξες σαν τεχνικός διευθυντής για την όποια συνέχεια.

quote:

Kαι αφού ολοκλήρωσε τα πειράματα και τις παρατηρήσεις του, έβγαλε και τα πορίσματά του, και συνεχίζει ακάθεκτος μετά από 10 χρόνια, να γράφει και να ασχολείται και έφτασε τα >3000 μηνύματα and still counting....

Ε ναι ρε μλκα μου, κάπου πρέπει να εκτονωνόμαστε κι εμείς. Φαντάζεσαι να πάω και να τα πω κάπου διαζώσης και να πέσω πάνω στην τοπική των Θεματοφυλάκων του Συντάγματος;

quote:

Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια.
Τι να πω, θα είναι της ηλικίας φαίνεται, ου γαρ μόνον έρχεται το γήρας...

Αστο, άστο... δεν πιάνει το κόλπο. Το πες μια, το πες δυο... Είμαι σίγουρος ότι εμφανισιακά, μετά απο μια 10ετία, κατέληξες να μαζεύεις τα κομμάτια σου, μην πας τώρα να κοντραριστείς μαζί μου λόγω διαφοράς ηλικίας.

Ειλικρινά τώρα: ρε συ Πυθαγόρα, δε βαρέθηκες να γράφεις εδω μέσα; Άντε εγω γίνομαι κάπως αργόσχολος και σπάω την πλάκα μου. Εσύ, δε χρειάζεσαι το κατάλληλο κοινό να επικοινωνήσεις; Μήπως να μετακομίσεις σε άλλα μαγαζιά; Μπορεί να βρεις εκει γιατρούς να μιλήσετε για εμβόλια, νομικούς και πολιτικούς επιστήμονες να μιλήσετε για χούντες, φυσικούς να μιλήσετε για αστροφυσική και φιλοσόφους για τον Πυθαγόρα. Τόσο πολυ φοβάσαι τον ανταγωνισμό; Ή ξύλο που θα πέσει μήπως;


Edited by - Heretic on 28/03/2024 22:40:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2024, 13:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ' όλα θέλω να ζητήσω συγνώμη απο τον θεματοθέτη ilias1990, για το hijack που έγινε στο θέμα του. Όσον αφορά το μέρος μου, ίσως και εκ μέρους των υπολοίπων, για τις όποιες παρεκτροπές. Θα σχολιάσω κάποια από τα θέματα που θίχτηκαν στην τελευταία του δημοσίευση.
Αρχίζω, λέγοντας ότι δεν θεωρώ οτι οι άνθρωποι έχουν μετατοπιστεί μαζικά στον υλισμό. Απλά εχει αλλάξει το ιδεαλιστικό μοτίβο πάνω στο οποίο κινούνται. Και εξηγούμαι:

Πριν πολλές δεκαετίες, το πρότυπο του κοινά αποδεκτού δυτικού ήταν αυτό του (συχνά) υποκριτή θεοφοβούμενου και εκκλησιαζόμενου. Διατηρούσε δηλαδή ένα προφίλ καλού χριστιανού ή πιστού, ακόμα και κατά βάθος ήταν άθεος, υλιστής και γενικά ρηχός (μεταφυσικά). Απλά αυτή η στάση εξασφάλιζε την αποδοχή του στην κοινωνία και την επιβίωση του στους εργασιακούς χώρους. Παλαιότερα θα έσωζε και το κεφάλι του από τους ζηλωτές.

Όσο η δυτική κοινωνία αφομοίωνε μαζικά τη σύγχρονη επιστήμη, η εκκλησία και η θρησκεία άρχισε να μπαίνει σταδιακά στο περιθώριο. Ο κόσμος όμως δεν γινόταν όμως πραγματικά υλιστής, απλά απομακρυνόταν απο τις παραδοσιακές μορφές έκφρασης του ιδεαλισμού, της μεταφυσικής και της θρησκευτικότητας.

Σιγά σιγά άρχισαν να μπαίνουν και επίσημα στη Δύση οι ανατολικές θρησκείες. Οχι μέσω περσόνων όπως η μαντάμ Μπλαβάτσκι του 19ου αιώνα, αλλά μέσω σύγχρονων ανατολικών συγγραφέων και φιλοσόφων. Οπότε εκεί άρχισε η όσμωση της ανατολικής φιλοσοφίας με τη δυτική σκέψη, συμπεριλαμβανομένης και της μεταφυσικής.

Ο 21 αιώνας, θεωρώ ότι μας βρίσκει να διατηρούμε περίπου τα ίδια ποσοστά ασπαζόμενων τη μεταφυσική (συμπεριλαμβανομένης της θρησκείας και των πεποιθήσεων). Τα ποσοστά θρησκευόμενων μπορεί μεν να μειώθηκαν, αρκετοί όμως που διαχωρίσθηκαν απο την εκκλησία, ασπάστηκαν τις θεωρίες επιστημόνων που προσπαθούν να συγκεράσουν θέματα φιλοσοφίας της επιστήμης με τη μεταφυσική. Μάλλον προσπαθούν να προχωρήσουν σε ερμηνείες προαιώνιων ζητημάτων μεταφυσικής, με κατά κανόνα δικιές τους ερμηνείες και εκδοχές της πραγματικότητας.

Μια χαρακτηριστική περίπτωση είναι ο γνωστός Deepak Chopra και στα δικά μας ο επίσης γνωστός Μάνος Δανέζης. Αν προσέξετε την ουσία των λόγων τους, πρόκειται για περσόνες κατά βάση πανθεϊστικές, που χρησιμοποιούν (αμφότεροι) τη βάση της επιστημονικής τους κατάρτισης, για να ερμηνευόσουν θέματα μεταφυσικής που άπτονται των αρχών της παραδοσιακής θρησκείας με την οποία ανατράφηκαν (Ινδουισμός και Χριστιανισμός, αντίστοιχα)

Και οι δυο έχουν πολύ μεγάλη απήχηση στο σχετικό κοινό στις χώρες τους (τηρουμένων των αναλογιών) και αυτοί που τους ακολουθούν, δεν αυτό-προσδιορίζονται απαραίτητα σαν θρήσκοι, εκκλησιαζόμενοι, ούτε καν ένθεοι (μερικές φορές). Κατά βάση όμως, αυτό που κανουν και οι δύο (μαζί με πολλούς άλλους), είναι η διαμόρφωση της κατάστασης που εχει μεταλλαχθεί η θρησκευτικότητα του χθες.

Ο Θεός (Γιαχβέ, Κύριος, Αλλάχ) των Αβρααμικών θρησκειών ή ο Εαυτός (Μονάδα) των Ινδουιστών ή ο Μη Εαυτός (Μηδέν) των Βουδιστών, έχουν μεταφερθεί στο Quantum Field και στο Metaverse της σύγχρονης Φυσικής. Οπότε τα μέτρα και σταθμά της μεταφυσικής άλλαξαν μεν μονάδες, κατά βάθος εξακολουθούν να μετράνε την ίδια ουσία (αυτό που πολλοί θα αποκαλέσουν Θεό), χωρίς ευτυχώς τις θρησκευτικές διαμάχες του παρελθόντος.

Όλα αυτά φυσικά όσον αφορά τη Δύση, γιατι κάποιοι σύγχρονοι λαοί είναι ακόμα στον Μεσαίωνα και δυστυχώς βρίσκονται σε κράτη που ειναι πραγματικά επικίνδυνα (βλ Πακιστάν, Ιράν κ.α.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2024, 16:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο στη φαντασία σου θα συμφωνούσα με τις παραπάνω @θεωρίες συνομωσίας σας. Και μόνο στη φαντασία σου/σας βρίσκονται τα "χουντόμετρα" που νομίζεις ότι πήρανε. Έκαναν οτι μπορούσαν να προστατεύσουν τον κόσμο απο εκατόμβη νεκρών τύπου βόρειας Ιταλίας, που θα διέλυε κάθε έννοια κοινωνικής συνοχής στην Ελλάδα. Και ένα σύστημα υγείας που αποδείχτηκε πολυ λίγο για τις περιστάσεις. Και αυτό έγινε γιατί άκουσαν τους επιστήμονες που έπρεπε και όχι τους ψεκασμένους και τους παρτάκηδες.

Καλά κρασιά...
Ας κρατήσουμε το ότι διαφωνούμε
γιατί παρά τις όποιες καλόπιστες και ορθολογικές αναλύσεις,
εσύ είσαι μάλλον μαλωμένος με τη λογική,
και γουστάρεις το 'επίσημο αφήγημα'. Κοιμήσου με το παραμυθάκι σου, δεν πειράζει. Σανός υπάρχει για όλους μπόλικος.

quote:
Ούτε τα παπούτσια τους δεν σε παιρνει να ξεσκονίσεις, ειδικά αυτούς που βρήκες σαν παράδειγμα. Περιμένω στοιχεία σε ποιο πανεπιστήμιο διδάσκεις ή που κατέληξες σαν τεχνικός διευθυντής για την όποια συνέχεια.

Ευθυμήσαμε πάλι...
Τα παραδείγματα επιλέχθηκαν ακριβώς για να δείξουν αυτά που προσάπτεις στους άλλους,
ότι κάποιοι αγράμματοι τύποι και τύπισσες, με ελάχιστες ή μέσες σπουδές, παριστάνουν τους ντοκτοράδες τώρα αφού έφτασαν εκεί με fast track διαδικασίες, όπου ο Heretic θα πει λόγω του υψηλού τους IQ βέβαια,
εμείς θα πούμε λόγω συνδυασμών πολιτικής και οικογενειακής 'προώθησης' , αλλά τελοσπάντων δεν είναι αυτό το κυρίως θέμα.

quote:
Ε ναι ρε μλκα μου, κάπου πρέπει να εκτονωνόμαστε κι εμείς. Φαντάζεσαι να πάω και να τα πω κάπου διαζώσης και να πέσω πάνω στην τοπική των Θεματοφυλάκων του Συντάγματος;

Ε κι εμείς εκτονωνόμαστε πού και πού εδώ, οπότε προς τι η δυσανασχέτησις και η δυσφορία?

quote:
Είμαι σίγουρος ότι εμφανισιακά, μετά απο μια 10ετία, κατέληξες να μαζεύεις τα κομμάτια σου, μην πας τώρα να κοντραριστείς μαζί μου λόγω διαφοράς ηλικίας.

Ρε είσαι απίστευτος, από ατάκα σε ατάκα με κάνεις και γελάω με τις γκάφες σου τη μία μετά την άλλη περισσότερο!

Ναι, λόγω ηλικίας έχω κοντύνει μισό μέτρο, είμαι και κοντός, και χοντρός και καραφλός πλέον, και εσύ μπροστά μου είσαι τεκνό και ομορφόπαιδο αφού διατηρείσαι με δίαιτα vegan και πάς κάθε μέρα γυμναστήριο,
ενώ είσαι μαχητής της πολιτικής ορθότητας, του κατεστημένου και του συστήματος και στη ...σωστή μεριά της ιστορίας και της πολιτικής τοποθέτησης πάντα!
Φτου να μη σε ματιάξουμε, που μας ανοίγεις τα μάτια!

quote:
Ειλικρινά τώρα: ρε συ Πυθαγόρα, δε βαρέθηκες να γράφεις εδω μέσα; Άντε εγω γίνομαι κάπως αργόσχολος και σπάω την πλάκα μου. Εσύ, δε χρειάζεσαι το κατάλληλο κοινό να επικοινωνήσεις; Μήπως να μετακομίσεις σε άλλα μαγαζιά; Μπορεί να βρεις εκει γιατρούς να μιλήσετε για εμβόλια, νομικούς και πολιτικούς επιστήμονες να μιλήσετε για χούντες, φυσικούς να μιλήσετε για αστροφυσική και φιλοσόφους για τον Πυθαγόρα. Τόσο πολυ φοβάσαι τον ανταγωνισμό; Ή ξύλο που θα πέσει μήπως;

Κι εγώ σε κάποια slots... αργοσχολίας μου γράφω, στο λίγο που γράφω πλέον, γιατί δεν υπάρχει χρόνος, και κυρίως έχουν παρέλθει οι φορουμικές εποχές που τουλάχιστον υπήρχε ένας κάποιος ενεργός πυρήνας μελών/συμμετεχόντων.

Σχετικά με τις συμβουλές σου, ευχαριστώ, το κάνω ήδη σε άλλα μέρη και με άλλους συνδαιτημόνες, μην ανησυχείς.
Δεν υπάρχει θέμα ανταγωνισμού, δεν το είδα ποτέ έτσι. Ούτε θέμα 'κοινού' - Και μόνος και μετά πολλών...

Τον πραγματικά ανώτερο και γνώστη τον σέβομαι.
Τους ντενεκέδες και τα φερέφωνα σιχαίνομαι, και αυτούς που δεν μπορούν να σκεφτούν ή να επεξεργαστούν μια πληροφορία ή μια λογική εικασία και δεν μπορούν να συζητήσουν.

Α, και μεταξύ σκεπτόμενων και όχι κολλημένων ανθρώπων, ξύλο δεν πέφτει ποτέ, να το ξέρεις αυτό.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2024, 17:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρώτα απ' όλα θέλω να ζητήσω συγνώμη απο τον θεματοθέτη ilias1990, για το hijack που έγινε στο θέμα του. Όσον αφορά το μέρος μου, ίσως και εκ μέρους των υπολοίπων, για τις όποιες παρεκτροπές. Θα σχολιάσω κάποια από τα θέματα που θίχτηκαν στην τελευταία του δημοσίευση.
Αρχίζω, λέγοντας ότι δεν θεωρώ οτι οι άνθρωποι έχουν μετατοπιστεί μαζικά στον υλισμό. Απλά εχει αλλάξει το ιδεαλιστικό μοτίβο πάνω στο οποίο κινούνται.

Σωστή τοποθέτηση αυτή,
και απολογούμαι στον Ηλία κι εγώ για το μερίδιο που μου αναλογεί.

Αν το πιάσουμε το θέμα από την αρχή,
τα κύρια σημεία ήταν νομίζω 2:

1) το θέμα της βίας (αυξανόμενης και με έμφαση σε αυτή των ανηλίκων ή και την ενδο-οικογενειακή)

2) Το εύκολο τσουβάλιασμα στους 'απέναντι' σε περιπτώσεις αντίδρασης/διαφωνίας στα [υπερ]προβαλλόμενα πρότυπα non-binary, LGBTQ+ και λοιπούς καρνάβαλους, που καταλήγει στην ουσία σε έλλειψη δημοκρατίας, γνώσης, σεβασμού και παιδείας.

Το δε χάιλάιτ της τοποθέτησης ήταν αυτό (σε συνδυασμό και υπό το πρίσμα των ανωτέρω 2 καταστάσεων):

quote:
Καταλήγω στο ότι ενδεχομένως να διάγουμε την παρακμή του λεγόμενου δυτικού πολιτισμού (ή απλώς τώρα είναι πιο έκδηλη αυτή η παρακμή) ή μια μεγάλη αλλαγή. Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας, εφόσον βέβαια έχετε μια κάπως παρόμοια οπτική των πραγμάτων.

Εδώ λοιπόν, εάν θέλουμε να το δούμε ολιστικά και φιλοσοφικά,
πρέπει πρώτα να πούμε/ορίσουμε/συμφωνήσουμε
τι ήταν/είναι ο 'Δυτικός πολιτισμός', εάν είναι μια συγκεκριμένη έννοια ή σύνολο εννοιών,
και κατά δεύτερον αν όντως παρακμάζει ή διάγει κρίση, ή κινδυνεύει με απόσυρση/αφανισμό ή μετατροπή σε κάτι άλλο, από αυτό που αρχικά ήταν ή συνδέθηκε ως έννοια.

Και βεβαίως αν τα σημάδια/ενδείξεις που αναφέρθηκαν από τον Ηλία (και βεβαίως δεν είναι εξαντλητικά, αλλά ενδεικτικά υποθέτω) συνηγορούν υπέρ ενός συμπεράσματος προς την κατεύθυνση που υπαινίχθηκε.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 03/04/2024 17:08:00

Edited by - PY8AGORAS on 03/04/2024 17:09:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2024, 09:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ λοιπόν, εάν θέλουμε να το δούμε ολιστικά και φιλοσοφικά,
πρέπει πρώτα να πούμε/ορίσουμε/συμφωνήσουμε
τι ήταν/είναι ο 'Δυτικός πολιτισμός', εάν είναι μια συγκεκριμένη έννοια ή σύνολο εννοιών,
και κατά δεύτερον αν όντως παρακμάζει ή διάγει κρίση, ή κινδυνεύει με απόσυρση/αφανισμό ή μετατροπή σε κάτι άλλο, από αυτό που αρχικά ήταν ή συνδέθηκε ως έννοια.

Και βεβαίως αν τα σημάδια/ενδείξεις που αναφέρθηκαν από τον Ηλία (και βεβαίως δεν είναι εξαντλητικά, αλλά ενδεικτικά υποθέτω) συνηγορούν υπέρ ενός συμπεράσματος προς την κατεύθυνση που υπαινίχθηκε.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 03/04/2024 17:08:00

Edited by - PY8AGORAS on 03/04/2024 17:09:04


Επειδή μιλάμε για κάτι δυναμικό όπως ο Δυτικός πολιτισμός, κάτι που σημαίνει ότι μεταβάλλεται συνεχώς, είναι δύσκολο να περιγράψουμε τι ακριβώς είναι. Γι' αυτό θα παραθέσω κάτι από Σπινόζα, το οποίο -στα δικά μου μάτια- εκφράζει το ιδεατό σημείο του δυτικού πολιτισμού:

Η ιδιωτικότητα και η προσωπικότητα κάθε ατόμου αναφορικά με τις σκέψεις και τις πεποιθήσεις του δεν μπορεί να εμπίπτουν στη δικαιοδοσία του νόμου, αυθαίρετου ή μη. «Οι πάντες έχουν το φυσικό δικαίωμα να είναι κύριοι των σκέψεών τους» γράφει «και θα αποτύχει παταγωδώς οποιαδήποτε απόπειρα, στο πλαίσιο ενός κράτους, να εξαναγκαστούν οι άνθρωποι να μιλούν όπως επιτάσσει η κυβέρνηση παρά τις διαφορετικές και αντιτιθέμενες γνώμες τους.» Θα υπάρχουν διαφωνίες και αντιπαραθέσεις, αλλά η καλή κυβέρνηση θα είναι διαλλακτική και θα αναγνωρίζει ότι η προσπάθεια ελέγχου της σκέψης επιφέρει μεγαλύτερα δεινά απ' ό,τι η ελευθερία της. Επιπλέον, η ελευθερία της σκέψης «έχει πρωταρχική σημασία για την πρόοδο των επιστημών και των τεχνών, γιατί μόνο όσοι μπορούν να κρίνουν ελεύθεροι και απροκατάληπτα έχουν τη δυνατότητα να επιτύχουν σε αυτά τα πεδία.

Grayling, A.C., Η ιστορία της φιλοσοφίας, Αθήνα: Εκδόσεις Πατάκη, 2021.

Ο Σπινόζα έγραψε τα παραπάνω οραματιζόμενος, σαφώς, κάτι ιδεατό, μιας και πλήρης ελευθερία λόγου δεν υπήρξε ποτέ και ούτε θα υπάρξει, υπήρξαν, όμως, εποχές που ήμασταν σε καλό επίπεδο. Στέκομαι δε, στην ελευθερία του λόγου διότι το συγκεκριμένο ιδανικό προέρχεται από την ελευθερία του ατόμου, κάτι που με τη σειρά του διαφοροποιεί διαχρονικά τον δυτικό πολιτισμό από τους υπόλοιπους. Η έμφαση στο ατομικό σε αντίθεση με την έμφαση στο συλλογικό.

Σε γενικές γραμμές, το επιθυμητό είναι μια ισορροπία μεταξύ ατομικού και συλλογικού. Να αναγνωρίζεις και να βλέπεις τον εαυτό σου τόσο ως μονάδα όσο και ως μέρος ενός συνόλου και αν κάπου πρέπει να γύρει η πλάστιγγα, να είναι προς το σύνολο. Χωρίς, βέβαια, η ταυτότητα σου να ισοπεδώνεται από μία, για παράδειγμα, ισοπεδωτική κομμουνιστική Κίνα, αλλά ούτε και ο παρτακισμός σου να υψώνεται σε δυσθεώρητα επίπεδα από τις επιταγές του καπιταλισμού.

Γινόμαστε μάρτυρες, τις τελευταίες δεκαετίες μιας δημιουργίας ενός ουδέτερου λόγου (πολιτικά ορθού), ώστε να μην προσβάλλονται ομάδες ανθρώπων από αυτόν, σε σημείο να έχει αρχίσει να ομοιάζει με newspeak του Όργουελ. Αυτό ξεκίνησε να συμβαίνει από την πτώση του υπαρκτού σοσιαλισμού, γιατί τότε γιγαντώθηκε η προσπάθεια οικονομικής και κοινωνικοπολιτισμικής παγκοσμιοποίησης. (Τότε ήταν που τελείωσε και το δίπολο αριστερά - δεξιά στα κόμματα, άσχετο που το χρησιμοποιούμε ακόμα, γιατί είναι έντονα φορτισμένο συναισθηματικά.)

Αντί, λοιπόν, να περάσουμε σε ένα πολύ θετικό στάδιο του εκμηδενισμού του ρατσισμού, του να φερόμαστε στον άλλον βάσει του χαρακτήρα και όχι της φυλής/θρησκείας/σεξουαλικότητάς του κοκ, αυτό που κάνουμε είναι να δαιμονοποιούμε την πλειονότητα και να θέτουμε σε μια διαρκή κατάσταση θυματοποίησης τη μειονότητα και να επικεντρωνόμαστε εμμονικά στις διαφορές που έχουμε μεταξύ μας. Και είναι πολύ σημαντικό αυτό, μιας και η οπτική μας για τα πράγματα διαμορφώνει στο τέλος, τα ίδια τα πράγματα. Όταν γίνεται τέτοια διαστρέβλωση της πραγματικότητας σε τόσο πολλά επίπεδα αντιλαμβάνεσαι το πόσο απέχεις από το ρητό του Σπινόζα και ότι διάγεις παρακμή.

Για να πάω στον Heretic, τώρα, να πω αρχικά, ότι δεν μίλησα συγκεκριμένα για κάποια θρησκεία, αλλά γενικότερα για τη μεταφυσική και το υπερβατικό, οτιδήποτε τουλάχιστον ξεφεύγει από τον ισοπεδωτικό και απόλυτο υλισμό. Παραδείγματα του Χριστιανισμού έφερα επειδή στην Ελλάδα αυτή είναι η θρησκεία της πλειοψηφίας. Αυτό που βλέπω εγώ, συγκεκριμένα σε νέα άτομα, είναι ισοπέδωση των πάντων και κυνική θεώρηση της ζωής, παρτακισμός και πώς θα βγάλω λεφτά. Μιλάμε για ηλικίες που ξεκινάνε τη ζωή τους, αρχές των 20's. Ο ιδεαλισμός και ο ρομαντισμός έχουν σβήσει, η νέα γενιά δεν έχει κάποιο όραμα, βλέπει τελείως ρεαλιστικά και «επαγγελματικά» τη ζωή. Αυτό -για εμένα και πάλι- είναι ένδειξη παρακμής, για να το συνδέσω με τα παραπάνω που γράφω.

Τέλος, για να το ελαφρύνω και λίγο, φανταστείτε να μπει κάποιος πρώτη φορά στο esoterica. Θα δει ένα φόρουμ νεκροταφείο, όπου κανένας δεν γράφει. Μετά θα ανακαλύψει μια εξαίρεση, ένα μοναδικό νήμα. «Α, ωραία» θα σκεφτεί. «Κάτσε να μπω να δω ποια είναι η κατάσταση που επικρατεί στον εσωτερισμό σήμερα» και να πέσει στα μπινελίκια. Θα είχε πλάκα, πάντως

Edited by - ilias1990 on 05/04/2024 09:54:37

Edited by - ilias1990 on 05/04/2024 10:17:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2024, 10:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα παραδείγματα επιλέχθηκαν ακριβώς για να δείξουν αυτά που προσάπτεις στους άλλους, ότι κάποιοι αγράμματοι τύποι και τύπισσες, με ελάχιστες ή μέσες σπουδές, παριστάνουν τους ντοκτοράδες τώρα αφού έφτασαν εκεί με fast track διαδικασίες, όπου ο Heretic θα πει λόγω του υψηλού τους IQ βέβαια, εμείς θα πούμε λόγω συνδυασμών πολιτικής και οικογενειακής 'προώθησης' , αλλά τελοσπάντων δεν είναι αυτό το κυρίως θέμα.


Οταν θα φέρεις τις αποδείξεις για το τι σπουδές έχεις κάνει εσύ και με τι υπόβαθρο κρίνεις τους άλλους, τότε έχεις δικαίωμα να χαρακτηρίζεις. Για την ώρα, μόνος σου τα γράφεις, μόνος σου τα διαβάζεις και μόνος σου γελάς. Προσωπικά δεν διασκεδάζω με αυτά που γράφεις. Προβληματίζομαι για το επίπεδο που βρίσκεται ο μέσος Έλληνας, ειδικά αυτός που την είδε "γνώστης" και "ψαγμένος".

Κατηγορείς εμένα για "τσουβάλιασμα" και ασχολείσαι εσύ με μερικές περσόνες της πολιτικής σκηνής, θεωρώντας οτι έγιναν καθηγητές πανεπιστημίων με πολιτικά ερείσματα. Πρώτα, δεν ξέρεις τον ακαδημαϊκό χώρο στην Ελλάδα. Το ίδιο μπορεί να ισχυριστεί κάποιος για όλους τους ΔΕΠ, όλων των ΑΕΙ. Αυτοί που ανέφερες, έχουν όμως ενα μειονέκτημα. Είναι δημόσια πρόσωπα. Οπότε είναι πολύ εύκολο για τον οποιονδήποτε, να βρει στοιχεία για τα "παράθυρα" απο τα οποία τους δώσανε τα πτυχία και στη συνέχεια τους χώσανε στα ΑΕΙ που βρίσκονται. Ειδικά δε για τον Θ.Ρ, που μιλαμε για το πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου. Βρες μου κάποιο τρόπο να πάρεις PhD απο εκεί, με ενδιαφέρει άμεσα (εκτός απο το να γραφτείς σε στοά).

quote:

Σχετικά με τις συμβουλές σου, ευχαριστώ, το κάνω ήδη σε άλλα μέρη και με άλλους συνδαιτημόνες, μην ανησυχείς.

Θα είχες την καλοσύνη να ενημερώσεις που γράφεις; Θέλω να μορφωθώ λίγο παραπάνω

quote:

Τους ντενεκέδες και τα φερέφωνα σιχαίνομαι, και αυτούς που δεν μπορούν να σκεφτούν ή να επεξεργαστούν μια πληροφορία ή μια λογική εικασία και δεν μπορούν να συζητήσουν.

Εχει γραφτεί εδω μέσα απο κάποιον, πολύ εύστοχα, οτι είναι χαρ/κό γνώρισμα των ηλιθίων. Αφού αμολήσουν τις παπάντζες τους, να κάνουν το γύρο του θριάμβου.

--Ελα, φτάνει τώρα... μη χαλάς άλλα νέα θέματα. Προτείνω να γράφεις τις επαναστατικές σου ιστορίες σε δικά σου θέματα ή θέματα των ομοίων σου, πρώην θαμώνων του esoterica. Αυτοί ξέρεις, τουλάχιστον κατάφεραν κάτι πραγματικά έξυπνο.

Edited by - Heretic on 05/04/2024 10:44:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2024, 11:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παραδείγματα του Χριστιανισμού έφερα επειδή στην Ελλάδα αυτή είναι η θρησκεία της πλειοψηφίας. Αυτό που βλέπω εγώ, συγκεκριμένα σε νέα άτομα, είναι ισοπέδωση των πάντων και κυνική θεώρηση της ζωής, παρτακισμός και πώς θα βγάλω λεφτά. Μιλάμε για ηλικίες που ξεκινάνε τη ζωή τους, αρχές των 20's. Ο ιδεαλισμός και ο ρομαντισμός έχουν σβήσει, η νέα γενιά δεν έχει κάποιο όραμα, βλέπει τελείως ρεαλιστικά και «επαγγελματικά» τη ζωή. Αυτό -για εμένα και πάλι- είναι ένδειξη παρακμής, για να το συνδέσω με τα παραπάνω που γράφω.


H θρησκεία αποτελεί τη μεταφυσική δίοδο για την πλειοψηφία των Ελλήνων. Επίσης, όντως είναι πλέον ορατή η παρακμή, δυο παρακμές συγκεκριμένα. Μιας συλλογικής που βρίσκεται όλος ο δυτικός κόσμος και μια αποκλειστικά της Ελλάδας, της έπειτα εποχής της χρεοκοπίας. Βλέπεις η γενιά που είναι η κυρίως υπεύθυνη για την χρεοκοπία της Ελλάδας (οι boomers ή γενιά του πολυτεχνείου) είναι οι γονείς των νέων αυτών. Οι συγκρίσεις για το πως περνούσαμε τις χρυσές 10ετίες (80s-90s-00s), πριν βγει ο λογαριασμός για τη dolce vita με δανεικά, υπενθυμίζονται καθημερινά μέσα στα σπίτια τους.

quote:

Τέλος, για να το ελαφρύνω και λίγο, φανταστείτε να μπει κάποιος πρώτη φορά στο esoterica. Θα δει ένα φόρουμ νεκροταφείο, όπου κανένας δεν γράφει. Μετά θα ανακαλύψει μια εξαίρεση, ένα μοναδικό νήμα. «Α, ωραία» θα σκεφτεί. «Κάτσε να μπω να δω ποια είναι η κατάσταση που επικρατεί στον εσωτερισμό σήμερα» και να πέσει στα μπινελίκια. Θα είχε πλάκα, πάντως


Ακριβώς αυτή ειναι η κατάσταση που επικρατούσε πάντοτε στο "εσωτερισμό του διαδικτύου" της Ελλάδας. Η συγγραφή κειμένων μόνο για λόγους αυτοπροβολής και αυτοεπιβεβαίωσης (βλ. κοιτάξτε ποσο έξυπνος και πόσο ψαγμένος είμαι -> δοξάστε με) καλύπτονταν έντεχνα κάτω απο πλήθος σχολίων και απαντήσεων και δε φαινόταν η ουσία, που είναι απλά η παραπάνω.

Για άσκηση, προτείνω σε κάποιον να ανασύρει απο εδω μέσα, πόσα είναι τα θέματα που έχουν πραγματικά σχέση με εσωτερισμό, μεταφυσική ή άλλο σχετικό με το χώρο θέμα. Απαντάω: η πλειοψηφία των θεμάτων αφορά κυρίως θεωρίες συνομωσίας έως παράνοιας, πολιτικά σχόλια ακραίας ιδεολογίας, εθνικισμός, ξενοφοβία, πατροδοκαπηλία και κάθε είδος αυτοπροβολής, αυτοδιαφήμισης (ερασιτεχνών και επαγγελματιών) όπως και τόνοι απο τρολάρισμα. Νομίζω εσύ το ξέρεις καλύτερα απο οποιονδήποτε, μιας και είχες το κουράγιο να διαβάσεις τα περισσότερα.

Και κάτι σχετικό:
Η μάχη των γενεών: Από την «χαμένη γενιά» στην «Γενιά Άλφα»

Edited by - Heretic on 05/04/2024 14:07:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy