ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΓΙΝΕ Η ΠΡΟΣΕΛΗΝΩΣΗ?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΓΓΕΛΟΣ59
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 14:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΓΓΕΛΟΣ59
Φίλοι μου καλημέρα!Επειδή αρχίζω και "ψιλοσαλτάρω"ακούγοντας πάλι για σφαγμένα ζώα,δαίμονες και εωσφόρους,θα παρακαλούσα να μην είμαστε εκτός θέματος!Φυσικά και έχω διαβάσει όλα τα περί προσελήνωσης η όχι στο forum.Μάλλον όμως δεν καταλάβατε για το ποιός ακριβώς είναι ο προβληματισμός μου.Ο άνθρωπος που είχα μιλήσει μαζί του,ήταν σαφής."Η προσεδάφιση μπορεί να έγινε...μήν το δένεις όμως και "κόμπο",οτι έγινε υποχρεωτικά στη Σελήνη!!!που ξέρεις...Η "ΚΟΣΜΙΚΉ ΓΕΙΤΟΝΙΑ"μας,δεν έχει μόνο τη ΣΕΛΗΝΗ σαν μοναδικό δορυφόρο!!!"μου είπε.Μέσα στην "παγωμάρα"μου,η πρώτη μου ενστικτώδης ερώτηση ήταν..."Φ Ο Β Ο Σ Η Δ Ε Ι Μ Ο Σ"!!!!!!!Κι εκεί ήταν που μου "έκοψε" ευγενικά την κουβέντα!Φυσικά και έδωσα βάση στα λεγόμενα ενός 85χρονου ανθρώπου,πού μου έδειχνε σοβαρότατος και ανιδιοτελής!Τα περί "γυρισμάτων"στη ΝΕΒΑΔΑ(και μάλιστα κάτω απο τη μύτη τών ρώσικων δορυφόρων),εμένα δε με αγκίζουν!
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 15:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εδώ φίλε μου δεν έχουμε απόδειξη για τη Σελήνη, αλλά
ενδείξεις για απάτη, ειδικά με τον αέρα που κουνούσε
τη σημαία και την σκιά που δεν έπρεπε να υπάρχει, εσύ τον
Φόβο και τον Δείμο σκέφτηκες;Είναι θέμα φαντασία όχι δυνστοτήτων;
Ε τότε φίλε μου, καταγόμαστε όλοι απο τον σείριο Β , όπου και
θα επιστρέψουμε σαν...στρουμφάκια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 15:31:37  Εμφάνιση Προφίλ
Η προσσελήνωση έγινε κανονικά, το αντίπαλο δέος, η USSR παρακολουθούσε (tracking) το Αμερικάνικο διαστημόπλοιο τόσο στην πορεία του όσο και στα δεδομένα της τηλεμετρίας που αντάλλασσε με τους σταθμούς της βάσης του, οπότε αν υπήρχε υπόνοια για μια τόσο μεγάλη κομπίνα δεν θα τους την χάριζε η ΕΣΣΔ ειδικά όταν το δικό της Σεληνιακό πρόγραμμα φαινότανε (και ήταν) εντελώς αποτυχημένο .

*Φυσικά, κατά παρόμοιο τρόπο παρακολουθούσαν οι Αμερικάνοι τις πτήσεις των Σοβιετικών διαστημικών αποστολών - είχαν αναπτύξει ως και εξοπλισμό για να υποκλέπτουν τις video εικόνες που έστελναν τα σοβιετικά διαστημόπλοια .

Το ταξίδι στην Σελήνη είναι γεγονός – το γιατί κάποιοι ηλίθιοι πολιτικοί των 70s καταστρέψανε την τεχνολογία του Apollo (ώστε σήμερα που το Space Shuttle αποσύρεται να ξανά γυρίζουμε σε αυτή, δες το διαστημόπλοιο Orion –σε σαφώς ανώτερη εκδοχή) είναι το ζήτημα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 18:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
δεν τα εμαθες φιλε XD?? τα διαστημικα λεωφορεια πηραν παραταση!!!

Ο Mr. Οbama, απεσυρε τα κονδυλια για την "αναπτυξη" των Orion!


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 18:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
oσο αφορα το αλλο θεμα (για την Προσεληνωση...) θα επανερθω αλλη στιγμη για να αποδειξω (απο πηγες) για την πραγματοποιηση της!


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 18:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μια ερώτηση μόνο αγαπητέ μου PREDATOR...Για 40 χρόνια
οι αμερικάνοι, μελετούν τα συμπεράσματα τους απο την
θρυλική προσελήνωση και γι αυτό δεν έχουν ξαναπάει;
Λέω γιατί υπάρχουν οι αποδείξεις, με βίντεο, για τη σημαία
που την ...έσειε ο άνεμος, στο χωρίς ατμόσφαιρα έδαφος της Σελήνης...
Υπάρχουν οι αποδείξεις για τη σκιά του κοσμοναύτη, που όταν έγινε η καλούμενη πρσεδάφιση, δεν υπήρχε πλανητικό στοιχείο που να δημιουργεί σκιές..
Κι άλλα, πολλά που τα λένε αμερικάνοι, όχι ρώσοι...
Το θέμα είναι ερευνάμε, ή πάμε όπου η καρδιά μας πάει;..Έ;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 18:52:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλοι μου καλημέρα!Επειδή αρχίζω και "ψιλοσαλτάρω"ακούγοντας πάλι για σφαγμένα ζώα,δαίμονες και εωσφόρους,θα παρακαλούσα να μην είμαστε εκτός θέματος!Φυσικά και έχω διαβάσει όλα τα περί προσελήνωσης η όχι στο forum.Μάλλον όμως δεν καταλάβατε για το ποιός ακριβώς είναι ο προβληματισμός μου.Ο άνθρωπος που είχα μιλήσει μαζί του,ήταν σαφής."Η προσεδάφιση μπορεί να έγινε...μήν το δένεις όμως και "κόμπο",οτι έγινε υποχρεωτικά στη Σελήνη!!!που ξέρεις...Η "ΚΟΣΜΙΚΉ ΓΕΙΤΟΝΙΑ"μας,δεν έχει μόνο τη ΣΕΛΗΝΗ σαν μοναδικό δορυφόρο!!!"μου είπε.Μέσα στην "παγωμάρα"μου,η πρώτη μου ενστικτώδης ερώτηση ήταν..."Φ Ο Β Ο Σ Η Δ Ε Ι Μ Ο Σ"!!!!!!!Κι εκεί ήταν που μου "έκοψε" ευγενικά την κουβέντα!Φυσικά και έδωσα βάση στα λεγόμενα ενός 85χρονου ανθρώπου,πού μου έδειχνε σοβαρότατος και ανιδιοτελής!Τα περί "γυρισμάτων"στη ΝΕΒΑΔΑ(και μάλιστα κάτω απο τη μύτη τών ρώσικων δορυφόρων),εμένα δε με αγκίζουν!

Ανοίγεις θέμα για το αν έγινε η προσελήνωση η όχι δεν περιμένεις δηλαδη ότι πάει
Και εκεί η συζήτηση και από τις διαφορες θεωρίες που κυκλοφορούν ? δηλαδή
Η εξήγηση που σου είπε αυτός ο κύριος ότι έγινε η προσσελήνωση σε άλλο δορυφόρο
Είναι πιο λογική ?δηλαδή οι ρώσοι τοσο ανόητοι ήταν που δεν κατάλαβαν τι έγινε ?
Και αν ήταν έτσι γιατί δεν πήγαν στη σελήνη οι ρώσοι ?και ποιος ο λογος να πανε
Στον άλλο δορυφόρο και όχι στη σελήνη ?.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 19:48:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

δεν τα εμαθες φιλε XD?? τα διαστημικα λεωφορεια πηραν παραταση!!!

Ο Mr. Οbama, απεσυρε τα κονδυλια για την "αναπτυξη" των Orion!


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν


Όχι φίλε μου, αυτή την εποχή είχα στρέψει αλλού το ενδιαφέρον μου. Από ότι βλέπω πάντως η κατάσταση με αυτά τα κονδύλια είναι πολύ μπερδεμένη, όπως και στα 70s λοιπόν αυτή που θα πληρώσει την νύφη της οικονομικής ύφεσης & αβεβαιότητας είναι για άλλη μια φορά η έρευνα του διαστήματος - κρίμα .

Ευελπιστώ σε κάποιες επιτυχίες από άλλους παίκτες (Κίνα) κάποια στιγμή στο μέλλον (για ΕΕ δεν το συζητώ, ψοφίμι είναι).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 01:23:59  Εμφάνιση Προφίλ
Αγγελε59,

ανάρτησα και στο άλλο θέμα που είχες ανοίξει, σχετικά με τη προσελλήνωση, αλλά επειδή δεν ξέρω άμα το παρακολουθείς σου κάνω copy paste και εδώ την ανάρτηση μου

Από μελέτη της ιστορίας γνωρίζουμε ότι την περίοδο που έγινε η προσελήνωση ήταν πρόεδρος των Η.Π.Α. ο Ρίτσαρντ Νίξον.

Δεν ήταν και το καλύτερο παιδί της πολιτικής αλλά ήθελε να νικήσει τους Σοβιετικούς στο "Πόλεμο του Διαστήματος" για λόγους γοήτρου.
Η πρώτη αποστολή Apollo 11 έγινε βιαστικά αλλά η προσελήνωση έγινε και οι Σοβιετικοί επειδή είχανε και σοβαρότερα θέματα να ασχοληθούν εγκατέλειψαν το διαστημικό τους πρόγραμμα.

Αυτό έγινε για τον εξής λόγο:
* Ήθελαν απλά να καλύψουν τις δοκιμές των οπλικών τους συστημάτων και της πυραυλικής τεχνολογίας των ΝΑΖΙ που διέθεταν και θέλανε ένα κάλυμα για να δρουν πιο ελεύθερα. Ο διαστημικός αγώνας ήταν το τέλειο κάλυμα.
Εφόσον οι Αμερικάνοι φτάσανε πρώτοι δεν υπήρχε λόγος να δαπανήσουν extra κεφάλαια για αυτήν την ιστορία και έτσι αρκέστηκαν στην δημιουργία του προγράμματος του ΜΙΡ.

Τώρα για τις αποστολές Apollo, ορίστε τα ιστορικά προσελλήνωσης τους, όποιος θέλει να τα δει ας πάει στο site της wikipedia:

Apollo 11
Lunar landing
July 20, 1969 20:17:40 UTC
Sea of Tranquility
0° 40' 26.69" N 23° 28' 22.69" E
(based on the IAU Mean Earth Polar Axis coordinate system)

Apollo 12
Lunar landing
November 19, 1969 06:54:35 UTC
Oceanus Procellarum/Mare Cognitium
(Ocean of Storms/Known Sea)
3° 0' 44.60" S 23° 25' 17.65" W

Apollo 13
Lunar landing
Cancelled due to onboard explosion

Apollo 14
Lunar landing
February 5, 1971 09:18:11 UTC
Fra Mauro
3° 38' 43.08" S 17° 28' 16.90" W
(based on the IAU
Mean Earth Polar Axis coordinate system)

Apollo 15
Lunar landing
July 30, 1971 22:16:29 UTC
Hadley Rille
26° 7' 55.99" N 3° 38' 1.90" E
(based on the IAU
Mean Earth Polar Axis coordinate system)

Apollo 16
Lunar landing
April 21, 1972 02:23:35 UTC
Descartes Highlands
8° 58' 22.84" S 15° 30' 0.68" E
(based on the IAU
Mean Earth Polar Axis coordinate system)

Apollo 17
Lunar landing
December 11, 1972 02:23:35 UTC
Taurus-Littrow
20° 11' 26.88" N 30° 46' 18.05" E
(based on the IAU
Mean Earth Polar Axis coordinate system)

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 01:27:23  Εμφάνιση Προφίλ
Να κάνω μια άλλη ερώτηση Άγγελε59, για να καταλάβω καλύτερα τι σου είπε ο 85χρονός?

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος είπε ότι η Γη έχει και άλλους δορυφόρους?
Ή ότι απλά μπορεί η προσεδάφιση να έγινε σε οποιονδήποτε δορυφόρο ενός πλανήτη που βρίσκεται στο ηλιακό μας σύστημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων που θα μου διευκρινήσεις τα λεγόμενα του.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 09:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ ΑΓΓΕΛΟΣ59, θα μπορούσες να συνεχίσεις την συζήτηση για το αν έγινε η προσελήνωση στο σχετικό θέμα που άνοιξες πριν λίγες μέρες (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Μήπως δεν έγινε η πρώτη προσελήνωση το 1969; Καράβι αταξίδευτο...

Έτσι δεν θα υπάρχουν 2 παράλληλες συζητήσεις με το ίδιο θέμα και θα έχουμε όλες τις απόψεις συγκεντρωμένες σε ένα θέμα.
Εάν πάλι επιθυμείς να βρεις κάποια παλιότερα θέματα σχετικά με το αν έγινε η προσελήνωση ή όχι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση με τον τρόπο που σου υπέδειξα στο προαναφερθέν θέμα.

Η συζήτηση λοιπόν απενεργοποιείται.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy