ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 "γνωθι σ'αυτον" -η πεμπτουσια της Ελληνικης φιλοσοφιας κατα τον "Γιαννηψευτη"
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2011, 22:42:06  Εμφάνιση Προφίλ
ο Γιαννηςψευτης στηριζει την αποψη πως το "γνωθι σ'αυτον ειναι η πεμπτουσια της Ελληνικης φιλοσοφιας.Πιστευει δε πως αυτο αναφερεται στο αριστερο, αργο, αναλυτικο, καθημερινο, εγκεφαλο μας.


προσωπικα πιστευω πως αναφερεται στον δεξιο εγκεφαλο μας.Εκει βρισκεται η εδρα της Ελληνικης φιλοσοφιας.


ποια ειναι η γνωμη σας;;;

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 00:44:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ο Γιαννηςψευτης στηριζει την αποψη πως το "γνωθι σ'αυτον ειναι η πεμπτουσια της Ελληνικης φιλοσοφιας.Πιστευει δε πως αυτο αναφερεται στο αριστερο, αργο, αναλυτικο, καθημερινο, εγκεφαλο μας.


προσωπικα πιστευω πως αναφερεται στον δεξιο εγκεφαλο μας.Εκει βρισκεται η εδρα της Ελληνικης φιλοσοφιας.


ποια ειναι η γνωμη σας;;;



Ε λοιπόν εσύ εκτός από μέγας παραμυθάς είσαι και μέγιστος συκοφάντης .
Σε καλώ να υποδείξεις, σε ποιο ποστ / φόρουμ αναφέρω αυτά που λες, βάζοντας στο στόμα μου τις δικές σου μαλακίες που εσύ αναπαράγεις.

Παρακαλώ να ζητηθεί από την διαχείριση, να αποδείξει πότε εγώ αναφέρθηκα ότι « πιστευω πως αυτο αναφερεται στο αριστερο, αργο, αναλυτικο, καθημερινο, εγκεφαλο μας»,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 09:47:23  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα σας.

Θα μεινω αποκλειστικα στο θεμα "Γνωθι σ'αυτον".

Πιστευω πως αναφερει την ΨΥΧΗ και τις προεκτασεις της... Με λιγα λογια ο ανθρωπος ειναι 2 μερη: Το σωμα και η Ψυχη (συνειδηση).

Μεγαλο το θεμα βεβαιως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 12:42:59  Εμφάνιση Προφίλ
Vitras με το .... "καλημέρα" είσαι εκτός θέματος.

Το ερώτημα είναι , αν πιστεύεις πως η “συνείδηση” σύμφωνα με τον ΜΕΝΤΗΣ- άμοθεν “είναι εγκατεστημένη στον αριστερό εγκέφαλο” και το “ασυνείδητο” κατά τον ίδιο πάντα ιεροφάντη/ψυχαναλυτή “στο δεξιό εγκέφαλο”

Κατά τον ίδιον παντα ιεροφάντη, το δελφικό “γνώθι σαυτόν” είναι δυο απλές λεξούλες που είναι γραμμένες κάπου.
Αυτό που τον απασχολεί ΔΕΝ είναι φίλε μου το νόημα – κακώς κατάλαβες σαν έτσι-

Αυτό που τον απασχολεί είναι που είναι γραμμένες αυτές οι δυο λεξούλες.

Τώρα όμως που ήρθες, θα βοηθούσε να πεις, εσυ τις έχεις γραμμένες?.
Στο αριστερό αργό σου εγκέφαλο ή στο γρήγορο δεξί?

Εγώ προσωπικά μόνον τον ΜΕΝΤΗΣ- άμοθεν έχω “γραμμένο”, και όχι βέβαια σε περιοχή του εγκεφάλου.

Μια και γνωρίζεις το ολο θέμα και είσαι και προχωρημένος (και με πιστοποίηση ΜΕΝΤΗΣ-αμοθεν. μάλιστα), μήπως γνωρίζεις εσύ να μου απαντήσεις κάτι που εδω και μέρες ρωτώ και ξανα ρωτώ τον ΜΕΝΤΗΣ -αμοθεν

Το ερώτημα που του έχω θέσει είναι, από που προκύπτει και πως ότι η συνείδηση (όχι το συνειδητό) είναι εγκατεστημένο στο αριστερό εγκέφαλο, και το ασυνείδητο στο δεξί?

Ο ΜΕΝΤΗΣ-αμοθεν δεν απαντά.
Προφανώς το ψάχνει, ή δεν του έστειλε ακόμα μήνυμα ο ΜΕΝΤΗΣ.

Ξέρεις εσύ τίποτα?
Μπορείς να μου δόσεις κάποια στοιχεία να το ψάξω και εγώ?

Θα περιμένω.
Βοήθα τον βρε φίλε να το βρει, γιατί έχει πολύ αγχωθεί τώρα, και λέει όποια αρλούμπα του κατέβει.
Μην το χάσουμε, είναι καλό παιδί κατά βάθος


Να τα λέμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 14:30:41  Εμφάνιση Προφίλ
20/8/11

Γιαννηςψευτης

Θελεις να συζητησουμε;;; η θα συνεχισεις να παιδιαριζεις;;;

Αληθεια τι ηλικια εχεις;;;

Τ Ο Π Ο Θ Ε Τ Η Σ Ο Υ

Σε ποιον ‘ΕΑΥΤΟ’ κατά την γνωμη σου αναφερεται το Δελφικο προσταγμα;;;

Τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 17:30:31  Εμφάνιση Προφίλ
-Μηπως ...."ΕΙ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 04:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
αμοθεν

ο Γιαννηςψευτης στηριζει την αποψη πως το "γνωθι σ'αυτον ειναι η πεμπτουσια της Ελληνικης φιλοσοφιας.Πιστευει δε πως αυτο αναφερεται στο αριστερο, αργο, αναλυτικο, καθημερινο, εγκεφαλο μας.


αμοθεν
φυσικά έχει δίκιο ο gianipseftis που σου ζητάει να γράψεις πού ακριβώς διάβασες τα λόγια που μεταφέρεις ως άποψη δική του. Θα πρέπει να παραθέσεις την ακριβή φράση του gianipseftis που αναφέρει τα παραπάνω, καθώς και το link του θέματος και το μήνυμα στο οποίο τα έχει αναφέρει. Καταρχάς λοιπόν, θα περιμένουμε να παραθέσεις τα απαραίτητα αυτά στοιχεία.

Επίσης, δεν μπορεί να ξεκινήσει ένα θέμα ως "κόντρα" μεταξύ της δικής σου άποψης και του gianipseftis, ιδιαίτερα δε όταν ο ίδιος υποστηρίζει ότι η άποψη προς την οποία αντιπαρατίθεσαι, δεν είναι καν δική του! Θα άλλαζε το πράγμα βέβαια, εάν ήθελες να γίνει γενικότερη συζήτηση σχετικά με το "γνώθι σ' αυτόν" - στην προκειμένη περίπτωση θα μπορούσες να ξεκινήσεις το θέμα με τη δική σου εισαγωγική τοποθέτηση και κάθε συνομιλητής θα παράθετε τη δική του άποψη.

Για την ώρα, περιμένουμε να ξεκαθαριστεί το θέμα με την αναφορά που κάνεις στον gianipseftis και στη συνέχεια θα δούμε εάν μπορεί να συνεχιστεί η παρούσα συζήτηση και υπό ποιον τίτλο.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 13:12:35  Εμφάνιση Προφίλ
notirk

σωστος , ομως το θεμα μας ειναι αλλο.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 13:53:00  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλια ! ! !

«Σανιδα» σωτηριας του Γιαννηψευτη ; ; ;

Θελω να πιστευω πως επρεπε να το κανεις και δεν το πιστευεις πραγματικα.

Στην παρεμβαση σου υπερ του, ανωνυμα υβριζοντος, κυριου γιαννηψευτη εχω να καταθεσω τα εξης.

Ουτε μια παρατηρηση στον κυριο γιαννηψευτη για την υβριστικη γλωσσα που χρησιμοποιειστις απαντησεις του [20/8/11 και ωρα 00-44-32 και 12-42-59] στο παρον θεμα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Που διαβασα τα οσα λεει ο κυριος γιαννηςψευτης; ; ;


Ο γιαννηςψευτης δηλωνει στις 18/8/11 και ωρα 12-32-35 [στο θεμα ασκησεις αποκωδικοποιησις]

==================================================================
Quote

Γιαννης Ψευτης

Φιλε εμπλεξες με τον ΟΜΗΡΟ και ξεχασες το «γνωθι σ’αυτόν» που είναι η ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ.

Τα κεφαλαια δικα μου.
=====================================================================


Εχοντας υπ’οψιν μου την συζητηση σου μαζι του σε σχετικο θεμα στη {γνωση} αρα και τις αποψεις του και λαμβανοντας υπ’οψιν την παραπανω δηλωση του,βγαζω ευλογα το συμπερασμα πως ο κυριος γιαννηςψευτης πιστευει πως το αριστερο του μυαλο είναι υπευθυνο για την πεμπτουσια της Ελληνικης Φιλοσοφιας.Μιας και κατ’αυτόν δεν υπαρχει άλλο μυαλο στο κρανιο μας.


Επειδη το αρνειται όμως ,διορθωνω την θεση μου ΑΜΕΣΩΣ και του ζητω να προσδιορισει σε ποιον ΕΑΥΤΟ κατά την γνωμη του αναφερεται το Δελφικο προσταγμα.


Φυσικα αδυνατει να απαντησει για να μην εκτεθει και ψαχνει «σωτηρια» στο προσωπο σου.


Τον τιτλο του θεματος μπορειτε να τον αλλαξετε σε,

[‘γνωθι σ’αυτόν’-η πεμπτουσια της Ελληνικης φιλοσοφιας ]

Ώστε να μην φαινεται από τον τιτλο σαν προσωπικη αντιπαραθεση.

Στην ουσια όμως προκειται ακριβως για προσωπικη αντιπαραθεση,ο κυριος αυτος θελει να συζητησει μαζι μου τις εννοιες [συνειδηση και ασυνειδητο].


Του ζητησα να ανοιξει ένα νέο θεμα,ναχει και το πλεονεκτημα να το ονομασει όπως αυτος θελει, για να το συζητησουμε με την ανεση μας και ΑΡΝΗΘΗΚΕ. [19/8/11 –ωρα -19-26-19]στο [ασκησεις αποκωδικοποιησις]

Ετσι ανοιξα εγω το εν λογω θεμα.Μπορει να συμμετασχει οποιος θελει σ’αυτό όπως συμβαινει σε όλα τα θεματα.Δεν καταλαβαινω πιο είναι το προβλημα.


Η καταθεση μου στις 20/8/11 ωρα 14-30-41 στο παρων θεμα ισχυει όπως εχει για τον κυριο γιαννηψευτη,αν θελει απαντα αν θελει δεν απαντα και ο καθενας θα βγαλει τα συμπερασματα του.Αν τωρα θελει ν’ανοιξει ένα νέο θεμα,ας το κανει,η πρωτη ερωτηση μου σε οποιο θεμα ανοιξει θα είναι παλι η ιδια.

Ένα ρητορικο ερωτημα προς εσενα Αμαλια είναι το εξης,γιατι όταν εγω ζητω την παρεμβαση του συντονιστη/διαχειριστη επειδη υβριζομαι και χλευαζομαι δεν εμφανιζεται κανεις να στηριξει την θεση μου ; ; ;


Παντως ,η αποψη μου είναι,πως συμπεριφορες σαν των ανωνυμων κυριων [ζιπ και γιαννηψευτη] μαλλον το φορουμ εκθετουν, παρα τους εκαστοτε θιγομενους.Παντα όμως εσεις ξερετε καλυτερα εχοντας στα χερια σας ολα τα δεδομενα.

Τα λεμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 10:37:57  Εμφάνιση Προφίλ
Προς την διαχείριση του “εσωτερικά”
Επειδή τα στοιχεία που ζήτησα να παρουσιάσει ο “αμοθεν” τα θεωρώ “επιεικώς αστεία”, παρακαλώ την δική σας επέμβαση για την να αποκατάσταση της αλήθειας.

ΟΛΕΣ οι εκατέρωθεν τοποθετήσεις μας , είναι καταγεγραμμένες, και κάθε μέλος με έστω ελάχιστη νοημοσύνη, μπορεί να διαπιστώσει την αλήθεια και πως αυτή βίαια διαστρεβλώνεται, καταλογίζοντας μου απόψεις που τις θεωρώ παράλογες και προσβλητικές για την νοημοσύνη μου, και που εμμέσως με παρουσιάζουν πως δήθεν επικροτώ την άποψη του άμοθεν, πως ο αριστερός εγκέφαλος είναι ποιο αργός, και εκεί είναι εγκατεστημένη η συνείδηση, σε αντίθεση με το δεξί εγκεφαλικό ημισφαίριο, που θεωρεί ο αμοθεν σαν περιοχή του ασυνειδήτου.

Εγώ αντιθέτως έχω ζητήσει επανειλημμένος από το εν λόγω μέλος να με ενημερώσει από που προκύπτουν αυτά που αναφέρει σχετικά με τα εγκεφαλικά ημισφαίριο, και τις σχέσεις τους με την συνείδηση και το υποσυνείδητο καθώς και αν στην θεωρία του προβλέπεται η ύπαρξη συνειδητού.

Μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει ΚΑΜΙΑ απάντηση, εκτώς απο προσβλητικές για το άτομό μου αναφορές.

Δεν μπαίνω και δεν συμμετέχω σε προσωπικές αντιπαραθέσεις, αλλά ΜΟΝΟ σε αντιπαράθεση θέσεων.
Ορισμένα άτομα μη έχοντα σοβαρά επιχειρήματα να παραθέσουν, μεταφέρουν την αντιπαράθεση σε προσωπική κόντρα με ύβρεις καφενείου, και εκεί σταματώ τον διάλογο μαζί τους αδυνατώντας λόγω ήθους, να τους ακολουθήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 05:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
αμοθεν
Από τις απαντήσεις του gianipseftis θα έχεις καταλάβει ότι προφανώς αυτός τον οποίο καλείς για διμερή διάλογο στο παρόν θέμα, ούτε θέλει να συζητήσει αυτό που έχεις θέσει, αλλά - ακόμα χειρότερα - δε συμφωνεί καθόλου με την ερμηνεία των απόψεών του που έκανες και που αναφέρεις στο εισαγωγικό μάλιστα μήνυμα του θέματος. Για να πούμε την αλήθεια, βάσει των αναφορών που παρέθεσες, είναι φανερά αυθαίρετη η "ερμηνεία" που έκανες και ως εκ τούτου, δικαιολογημένη η αντίδραση του gianipseftis.

Οπότε, δεν υπάρχει και νόημα να παραμένει ενεργό το θέμα.
Αν θέλετε, μπορείτε να συζητήσετε και να ανταλλάξετε απόψεις σε άλλα θέματα, ευκαιρίες για δημιουργική αντιπαράθεση υπάρχουν άλλωστε πολλές στις συζητήσεις.

Να προσθέσω ότι,
καλώς ή κακώς πιστεύουμε ότι κι εσύ θα έπρεπε να αναλάβεις την ευθύνη των γραφόμενών σου και της αυθαίρετης ερμηνείας της άποψης του gianipseftis και να μη ζητάς να σε δικαιώσουμε. Και βέβαια να επαναλάβουμε πως είναι αναγκαίο να τεκμηριώνεις επαρκώς αυτά που λες, πράγμα που προσπάθησες όντως να κάνεις στο παρόν θέμα, αλλά το αποτέλεσμα της προσπάθειάς σου αυτής (δηλαδή οι παραθέσεις που έβαλες) στην ουσία δεν τεκμηρίωσαν τίποτε από αυτά που αρχικά υποστήριξες: συγκεκριμένα, βάσει των παραθέσεών σου δεν προκύπτει ότι ο gianipseftis...

quote:
...στηριζει την αποψη πως το "γνωθι σ'αυτον ειναι η πεμπτουσια της Ελληνικης φιλοσοφιας.Πιστευει δε πως αυτο αναφερεται στο αριστερο, αργο, αναλυτικο, καθημερινο, εγκεφαλο μας.

Πρόκειται λοιπόν, για δική σου ερμηνεία.


Σχετικά με την ανάγκη τεκμηρίωσης των όσων γράφεις, να σου θυμήσουμε ότι και σε άλλο θέμα που έχεις ανοίξει (Οι ΑΧΑΙΟΙ εφυγαν το [1] της εποχης του ΚΡΙΟΥ η 2320 Π.Χ.. Τι συνεβη μετα;;;) ο Vitras σου ζητά να "αρχισει να παραθεσει τα επιχειρηματα, το σκεπτικο του, τη διαδικασια της αποκρυπτογραφησης ωστε να εξηγηθουν ικανοποιητικα τα συμπερασματα του..." κι εσύ αρνείσαι να το κάνεις κατηγορώντας τον μάλιστα ως "υποκριτή". Λάβε υπόψη σου ωστόσο, πως συμμετέχεις σε έναν χώρο διαλόγου και δε γράφεις σε έναν πίνακα ανάρτησης ανακοινώσεων. Θα πρέπει να δεχτείς και τις ερωτήσεις, τα αιτήματα για διευκρινήσεις και τις διαφωνίες για τις απόψεις σου.

Ακόμα, στο προαναφερθέν θέμα, κάνεις μια "περίεργη" αναφορά για την ηλικία του Vitras (Απεστάλη: 06/08/2011, 19:39:13). Μια αναφορά για την ηλικία του gianipseftis κάνεις επίσης στο παρόν θέμα, πράγμα που φέρνει περισσότερο στο μυαλό μια προσωπικού τύπου αντιπαράθεση και όχι μια αντιπαράθεση απόψεων.

Το παρόν θέμα απενεργοποιείται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.472656E-02
Maintained by Digital Alchemy