ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αποτυγχάνει τελικά ο νόμος της έλξης;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Definetely_maybe
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2018, 10:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή μια προσωπικη μου εμπειρία ήθελα να καταθέσω την απορία μου.
Ερωτεύτηκα. Ένιωσα οτι υπάρχει έλξη απο την πλευρά του, κατέθεσα τι νιώθω, έμοιαζε να το αρνείται, όμως φερόταν περίεργα και πάλι μου έδινε σημάδια. Δύσκολη περίπτωση. Με όλη πίστη και υπομονή, έκανα οραματισμούς, θετικές προτάσεις καθημερινα κ μόνο θετική ενέργεια οτι θα εκδηλωθεί. Και επειδη ειχε περαςει παρα πολυς καιρός πλεον έκανα ένα βήμα και προτεινα να βγούμε για να δω ένα αποτέλεσμα. Αντέδρασε με το θάρρος μου και τελικά απομακρύνθηκε. Δεν καταλαβαίνω αν ήταν λαθος που εκανα ένα βήμα και δεν εμεινα «παρατηρητης» περιμένοντας. Αλλά κυρίως δεν καταλαβαίνω τι πήγε λάθος με τον νόμο της έλξης. Ίσως δεν πιάνει πάντα τελικά;;
Ίσως πρέπει να συνεχίσω τη θετική πίστη και τους οραματισμούς, παρά αυτή την αρνητική αντίδραση - μένοντας όμως μόνο παρατηρητής πλέον;;;;
Είμαι πολύ απογοητευμένη και μπερδεμένη με τι ισχύει τελικά με όλο αυτό...
Θα ήθελα τη γνώμη σας και τη συμβουλή σας, ευχαριστώ

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2018, 11:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι ήθελες εσύ δεν σημαίνει ότι έπρεπε να ήθελε και αυτός. Όσες θετικές σκέψεις κι αν κάνεις, πρέπει να αντιλαμβανόμαστε το αν ενδιαφέρεται ο άλλος, να μην κολλάμε σε φαντασιώσεις μας και στο πως θα θέλαμε να είναι τα πράγματα.

Αυτό που σου συνέβη πάντως δεν αναιρεί κανένα "νόμο της έλξης", αν αυτός υπάρχει. Και στις σχέσεις αλλά και σε όλα τα πράγματα στη ζωή, έλκουμε αυτό που θέλουμε πραγματικά. Απλά οι περισσότεροι δεν ξέρουμε τι θέλουμε πραγματικά. Οπότε, πάνω απ'όλα και πρώτα απ' όλα πρέπει να γίνουμε παρατηρητές του ίδιου μας του εαυτού. Όλα τα άλλα έπονται

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2018, 12:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αποτυγχάνει τελικά ο νόμος της έλξης;;;

Νόμος της έλξης?

ποιός νόμος?
ποιας έλξης?

Τι ακριβώς εννοείς?

quote:
Ένιωσα οτι υπάρχει έλξη απο την πλευρά του, κατέθεσα τι νιώθω, έμοιαζε να το αρνείται, όμως φερόταν περίεργα και πάλι μου έδινε σημάδια

Πολύ γενικό αυτό. Δε λέει τίποτα.

quote:
Και επειδη ειχε περαςει παρα πολυς καιρός πλεον έκανα ένα βήμα και προτεινα να βγούμε για να δω ένα αποτέλεσμα. Αντέδρασε με το θάρρος μου και τελικά απομακρύνθηκε.

Δηλαδή όλον αυτόν τον καιρό που λές, πριν κάνεις το 'βήμα'
ήταν βασικά όλα (μόνο) στο δικό σου μυαλό.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2018, 21:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερωτευτηκα..
Ακουσατε δηλωση?
Μια λεξη δηλωση με υποτιθεμενο βαρος εννοιας οπως η αγαπη στους οικειους, μια δηλωση που δινει -δινει? το δικαιωμα στον ερωτευμενο να αισθανεται οτι απ τη γνωριμια μπαινει σε πεδιο σοβαρου 'αισθηματος που του δινει ..Δικαιωματα στο ποθητο προσωπο, να του απευθυνει ..προτασεις κοινης εξοδου, ψυχαγωγιας, συνευρεσης..

Α βρε το κοριτσι ανεβηκε στο βαθρο του Ερωτα και πλεον μας μιλα ως ηρωις που αμφιβαλλει και αγωνια..

Οποτε η ντεφινετλι μπηκε σωστα στο φορουμ να ζητησει ως πληγωμενη καρδια συμβουλη..

Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι ο κυριος εκανε λευκανση οδοντων και για αυτο χαμογελα σε ολες για να κανει κυκλο γοητειας.

Μηπως ντεφινετλι δεν εισαι ο τυπος του?
Μηπως δεν ταιριαζετε στα ζωδια?
Μηπως ειναι προικοθηρας κι εσυ μια φτωχη πλην τιμια?
Μηπως ειναι αδερφη?

Μηπως λεω βλακειες?

:-)


Edited by - Asiret_ose 1 on 24/05/2018 21:07:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2018, 21:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα προσέθετα:
Μήπως είσαι παντρεμένη;
Μήπως έχει σχέση;
Μήπως σε έβρισκε ενδιαφέρων ως άτομο αλλά μέχρι εκεί;

Οσον αφορά τον νόμο της έλξης, στον έρωτα δεν υπάρχουν Νόμοι, μόνο Χάος. Είναι ένα ακατανίκητο συναίσθημα που σε βγάζει εκτός Τάξης.
Το αφήνεις να εκδηλωθεί και καίει τα πάντα. Το περιορίζεις και καίει το μέσα σου.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Definetely_maybe
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2018, 23:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν..... μαλλον το λαθος μου ηταν οτι προσδιορισα τι ακριβως ηθελα ενω επρεπε να περιοριστω στο οτι ηταν κατι προσωπικο. Δεν περιμενα επικριτικες αντιδρασεις.
Κανεις δεν ειπε οτι φαντασιωθηκα πραγματα ή φανηκε να ηθελα μονο εγω κτλ κτλ Δεν θα καθομουν να αναλυσω εδω μια μεγαλη ιστορια και το τι δειγματα ειχα λαβει απ τον αλλον κτλ. Δεν ειμαι καποια τρελη παντως που ηθελα με το ζορι καποιον. Δεν γνωρίζετε οληκληρη την ιστορια οποτε τα συμπερασματα περιττευουν...
Επειδη επροκειτο για επιθυμια, το θεμα μου ηταν ο νομος της ελξης, νομιζα οτι ηταν ενα φορουμ που πραγματευεται και αυτο. Το ιδιο το συμπαν με εφερε σ αυτον τον δρομο χωρις να κυνηγησω τιποτα, οποτε καπως ετσι προεκυψε και η επιθυμια μου. Κ επειδη ο νομος της ελξης εχει να κανει με το οτι οτιδηποτε μα οτιδηποτε θελεις πολυ και πιστευεις τελικα θα συμβει.
Σορυ λοιπον αν εθεσα σε λαθος φορουμ την απορια μου. Καλη συνεχεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Definetely_maybe
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2018, 23:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*κι οσον αφορα τα σχολια οτι πηρα δικαιωματα να προτεινω απο μονη μου κτλ κτλ Που να ελεγα δηλαδη οτι πρωτος ο αλλος εκανε προταση, εκδηλωσε συναισθηματα πριν αρνηθει κτλ κτλ
Ενας ανθρωπος μπαινει σε ενα φορουμ με καποιο προσωπικο βαρος για να βρει μια καποια απαντηση- και η ερωτηση δεν ηταν καν αναλυση μιας προσωπικης καταστασης.. Λιγη κατανοηση...

Συγνωμη αν μπηκα σε λαθος φορουμ. Θα γραψω σε καποιο αλλο.
Θα ηθελα να ζητησω απ τους διαχειριστες να σβησουν το θεμα μου.
Ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2018, 01:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Definetely_maybe βλέπω μια προφανή ερμηνεία, δεν ξέρω όμως αν θέλεις να την ακούσεις. Είσαι "θύμα" του wishfull thinking. Δεν υπήρξε πραγματική ανταπόκριση, ούτε νόμος της έλξης. Παρεμπιπτόντως ο νόμος αυτός υποτίθεται πως λέει ότι οι όμοια σκεπτόμενοι συγκλίνουν (οι πορείες τους). Από αυτά που γράφεις δεν προκύπτει κάτι για "όμοια σκεπτόμενους", οπότε νομοτελειακά αποκλίνατε.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2018, 01:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ενας ανθρωπος μπαινει σε ενα φορουμ με καποιο προσωπικο βαρος για να βρει μια καποια απαντηση- και η ερωτηση δεν ηταν καν αναλυση μιας προσωπικης καταστασης.. Λιγη κατανοηση...

Συγνωμη αν μπηκα σε λαθος φορουμ. Θα γραψω σε καποιο αλλο.
Θα ηθελα να ζητησω απ τους διαχειριστες να σβησουν το θεμα μου.
Ευχαριστω


Μη ζητάς συγνώμη και να παραμείνεις. Έγραψε κάτι τώρα αυτή η
αι-σιρετ ορσε που δε ξέρω από που το 'σκασε και εσύ θίχτηκες; Σε ένα φόρουμ ειδικού περιεχομένου είμαστε και -αλίμονο- έπρεπε να περνάνε από ψυχίατρο όλοι για να τους αφήνουν να γράφουν συμβουλές σε τρίτους. Πάρε ότι νομίζεις πως αξίζει και τα άλλα αγνόησέ τα.


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Definetely_maybe
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2018, 06:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ ευχαριστω Heretic, θα το ψαξω αυτο....
Απο αυτα που λεω δεν μπορεί να βγει συμπερασμα ανταποκρισης και ειδικα ποσης μεσα στην κατασταση, γιατι δεν ηταν ο σκοπος μου να αναλυσω και να πει κανεις εδω αν με θελει ή οχι. Τιποτα δεν ηταν μονο στο μυαλο μου, απ τη αλλη πλευρα ξεκινησαν ολα και τελος παντων, δεν αφορουν κανέναν οι λεπτομέρειες.
Εχει ενδιαφερον ομως ποσο ευκολα συμπεραινουμε...
Δεν ευχηθηκα απ το πουθενα να πεσει κανενα αστερι και να με ερωτευτει. Είχαν γίνει πολλά για να είναι σαν να υπήχε ήδη. Και δεν χρειάζεται άλλη ανάλυση.

Δεν το γνωριζω αυτο για τις συγκλίνουσες πορείες στην ιστορια καθώς είμαστε σε κοινή παρέα αλλά θα ψάξω περισσοτερο. Ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Definetely_maybe
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2018, 07:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
** επισης δεν ξερω αν λεμε για τον ιδιο νομο αλλα ο Νομος της ελξης λεει πως οτιδηποτε επιθυμεις αν το πιστεψεις και το θες θα συμβει- αλλα οχι μονο αυτο στο γενικό. Δεν νομιζω οτι λεει αν και εφοσον συγκλινουν ή μοιαζουν κτλ. Καθ μιλαει ειδικα γι αυτα που μοιαζουν αδυνατα...
Το να εξηγω κατι «αγνωστο» εδω σημαινει οτι εχω μπει καπου λαθος, ομως οταν εκανα την αναζητηση αυτο το φορουμ μου εβγαλε. Οπότε θα πρεπει να βρω αλλο που πραγματευεται αυτο, γιατι μονο γελοιο φαινεται εδω και το μονο που διαβαζει κανεις ειναι οτι ηταν ολα στο μυαλο μου...

Ευχαριστω παντως θα το δω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2018, 12:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την ιδέα του kost, να διοργανωθεί δηλαδή ένας διαγωνισμός του στιλ "Βρες το τρολ".
Σίγουρα καλύτερο απ'το να ασχολείσαι σοβαρά και να ξοδεύεις φαιά ουσία για κάποιον που ήρθε να τρολλάρει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2018, 14:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη ντεφινετλι,
στενοχωρηθηκα που εγραψα αυτο το κειμενο παρασυρμενη απο αισθηματικες εξομολογησεις ανωριμων γυναικων σε περιοδικα.

Σε παρεξηγησα και σε αδικησα χωρις να ηταν ο σκοπος μου.

Απ τη συνεχεια φανηκε οτι εισαι λογικο και ευγενικο ατομο οσο και πληγωμενο.
Σου ζητω συγνωμη και μεινε οσο θες, εγω πρεπει να σιωπω μετα τη γκαφα μου.

Επισης αν με δικαιολογει ειμαι κλινηρης λογω αρωστιας και αυτης στο ..κεφαλι.

Οποτε οπως ξερεις ..ασθενης και οδοιπορος


Σε χαιρετω.


----αυτο με το νομο της ελξης, γιατι το πιστεψες?

Θεωρησες οτι ειναι μια ευκολη προσβαση ικανοποιησης επιθυμιων?

Δοκιμασε πρακτικοτερους τροπους, χωρις μαγειες, τηλεπαθειες, ψυχικες προσπαθειες.

Επιπλεον ΜΗ ΧΑΦΤΕΙΣ οτι σερβιρεται στα μαγαζακια που πουλαν 'θεωρειες


Μπουμπου
χηρα ενωμοταρχη


Edited by - Asiret_ose 1 on 25/05/2018 14:34:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2018, 14:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν μου επιτρεπεις, μετα τη ******* που εκανα :-)
να εξιλεωθω σου συστηνω να πας δια της ευθειας οδου.

Στη γεωμετρια ειναι η συντομοτερη και κερδιζεις χρονο και κοπο.

Οταν τον δεις να του πεις.

Κυριε Ταδε, μου εδωσες καθαρα να καταλαβω οτι σε ενδιαφερω και αυτο με εβαλε σε διαδικασια να ψαχτω να σε προσεξω να ανταποκριθω
Απο κει και μετα ησουν πισω μπρος και με μπερδεψες.
Επειδη η ζωη δεν ειναι για χασιμο χρονου και διαθεσης, εξηγησε μου το ολο σκεπτικο σου.

Ετσι να του πεις ντεφινετλι.

Κι ισως -και πρεπει να σου εξηγησει.

Μετα εσυ θα κρινεις αν αξιζει ή αξιζε να ασχοληθεις.

Αλλα μην κολλας. Μερικοι τετοιοι ειναι κινουμενες παγιδες για αθωες γυναικες

Μη σου φαει χρονο απ τη ζωη σου.

Κι ακου κι εμενα τη γρια.
Γλεντα τη ζωη σου και κατι τετοιοι, δεν θα εχουν σε αυτη θεση ουτε τα παπουτσια να σου λουστραρουν.

Edited by - Asiret_ose 1 on 25/05/2018 14:58:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Definetely_maybe
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2018, 15:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ariret....

Δεν γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά και δεν μπορώ να σας παρεξηγήσω. Δεν έχει να κάνει μόνο με τη δική σας απάντηση, είδα να γράφουν κιόλας ότι ήταν όλα στο μυαλό μου. Και απλώς είναι δύσκολο να ξέρει κανείς όλη την ιστορία για να βγάλει συμπέρασμα.

Δεν είναι ότι πιστεύω ό,τι μου λένε, ούτε έψαξα αυτό με τον νόμο σαν τρόπο εύκολης εκδήλωσης επιθυμιών. Αλλά επειδή έχω δει στη ζωή μου να συμβαίνει ό,τι πιστεύω ή θέλω πολύ. Και επειδή διάβασα προσωπικές ιστορίες που έμοιαζαν αδύνατες, αλλά έγιναν δυνατές επειδή ο ένας από τους δυο δεν έχασε την ελπίδα του κόντρα στα εμπόδια (κάτι που σχετίζεται με όλο αυτο) Και έτυχε να διαβάσω και να ασχοληθω με αυτό.

Πολύ σοφή η συμβουλή και μακάρι οι ανθρώπινες σχέσεις να ήταν τόσο αληθινές. Αλλά νομίζω όταν καποιος αλλάζει γνώμη για κάτι (αν είναι αυτό), δύσκολα θα παραδεχτεί τι εννοούσε, μάλλον τρελή θα σε βγάλει ότι ακόμα κι ένα φιλί δεν σήμαινε κάτι. Τότε ίσως να πληγωθώ και πιο πολύ από όσα ήδη άκουσα. Δεν έχω το σθένος να ανοίξω ξανά το θέμα και να αναμετρηθώ ξανά. Μάλλον θα μείνω στη θέση μου σε μια στάση αναμονής κι αν είναι να αλλάξει κάτι ας αλλάξει... Δεν ξέρω αν είναι όντως τελειωτικό.

Λυπάμαι για την κατάσταση που βρίσκεστε. Και εμένα να με συγχωρείτε αν μπήκα εδώ με ένα άσχετο θέμα (έβγαλε αυτό το φορουμ στην αναζήτηση)
Να είστε καλά

Edited by - Definetely_maybe on 25/05/2018 15:52:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2018, 19:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ξένη γνώμη αγροίκα την και τη δική σου κράτει,
κι εκείνην όπου σε ωφελεί, με δαύτηνε περπάτει.

Ελληνική παροιμία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Definetely_maybe
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2018, 10:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σοφή και αυτή!
Σας ευχαριστώ....

Edited by - Definetely_maybe on 27/05/2018 10:04:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 21:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ πάλι βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την ιδέα του kost, να διοργανωθεί δηλαδή ένας διαγωνισμός του στιλ "Βρες το τρολ".
Σίγουρα καλύτερο απ'το να ασχολείσαι σοβαρά και να ξοδεύεις φαιά ουσία για κάποιον που ήρθε να τρολλάρει.



Κι αυτό εδώ τι είναι; Συνεισφορά στη συζήτηση;
Εσύ τι κάνεις εδώ; Τι είπες ότι είναι τρολ; Είπες, ή κοκοκο;
Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ αυτή τη βλακία. Να τρολαρεις "ψάχνοντας για τρολ"???
δλδ ποσο ζdουπ.

Edited by - Bed Rull on 31/05/2018 21:51:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2018, 11:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την ξένη γνώμη αγροίκα την και τη δική σου κράτει,
κι εκείνην όπου σε ωφελεί, με δαύτηνε περπάτει.

Ελληνική παροιμία


Σοφή η παροιμία,
αλλά με μια προϋπόθεση: Να είμαστε εις θέσιν να διακρίνουμε/καταλάβουμε τι μας ωφελεί σε κάθε περίπτωση.
Κάτι το οποίο δεν είναι πάντα δεδομένο, και για όλους (άρα δεν μπορούν να αξιολογήσουν ούτε ξένες γνώμες ούτε και τις δικές τους πολλές φορές)

Τώρα, σχετικά με την "έλξη" και την τροπή που πήρε αυτό το θέμα.

Θυμίζει προφανώς εκείνη την Κοελιανή πιπίλα με το Σύμπαν που στα φέρνει όπως θες, αν το θες κάτι πάρα πολύ. ΟΚ, αυτό συμβαίνει κάποιες φορές, αλλά έχει μερικές προϋποθέσεις.

Κυριότερη των οποίων είναι ο έλεγχος των περισσότερων παραμέτρων/μεταβλητών/βαθμών ελευθερίας του συστήματος επάνω στο οποίο θέλουμε να "επέμβουμε" ή να το "κατευθύνουμε" προς κάτι επιθυμητό.

Παράδειγμα: Είναι ευκολότερο να λειτουργήσει αυτό σε κάτι που αφορά μόνο ή κατά κύριο λόγο τον εαυτό μας, παρά όταν εμπλέκονται και άλλοι (που δεν ελέγχουμε). Δηλαδή, αν ας πούμε αποφασίσει κάποιος να κάνει μια δίαιτα και να χάσει 15 κιλά, και το θέλει πολύ, και είναι συγκεντρωμένος σε αυτό, κλπ, είναι πολύ πιο εύκολο και σίγουρο να το πετύχει, από το να επιθυμεί κάτι που δεν εξαρτάται τόσο πολύ από αυτόν και είναι έξω από αυτόν.

Τα των σχεσεων είναι μια ιδιότυπη κατηγορία, γιατί ναι μεν αφορούν ξεχωριστά άτομα, αλλά ακριβώς επειδή μιλάμε για συναισθηματική σύνδεση και έλξη (εάν και εφόσον υπάρχουν, και εάν και εφόσον είναι αμοιβαία) τότε μπορεί να παρατηρηθούν κι εκεί επιβεβαιώσεις Κοελικών φαινομένων.

Όχι στον πάσα ένα όμως, και ιδίως όχι όταν ο ένας έχει χτίσει παλάτια με πριγκίπισσες και ιππότες στο μυαλό του ενώ ο άλλος σφυρίζει κλέφτικα ή είναι ένας απλός τυχοδιώκτης ή παρτάκιας ή μπλεγμένος σε περίεργες καταστάσεις, όπου ούτε θέλει αλλά ίσως ούτε και να μπορεί να "ανταποκριθεί" στην έλξη και στα όνειρα του άλλου.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2018, 15:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εγώ πάλι βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την ιδέα του kost, να διοργανωθεί δηλαδή ένας διαγωνισμός του στιλ "Βρες το τρολ".
Σίγουρα καλύτερο απ'το να ασχολείσαι σοβαρά και να ξοδεύεις φαιά ουσία για κάποιον που ήρθε να τρολλάρει.



Κι αυτό εδώ τι είναι; Συνεισφορά στη συζήτηση;
Εσύ τι κάνεις εδώ; Τι είπες ότι είναι τρολ; Είπες, ή κοκοκο;
Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ αυτή τη βλακία. Να τρολαρεις "ψάχνοντας για τρολ"???
δλδ ποσο ζdουπ.


Πολύ σωστή η παρατήρηση. Αλλά μιας και ανέφερες τα troll, μπες από το άλλο σου ψευδώνυμο να γράψεις τη συνέχεια.

Τόσο ζdουπ

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2018, 19:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή η συζήτηση τείνει προς το να σοβαρευτεί, ας γράψω σοβαρά μια εμπειρία που είχα μέχρι πριν κάνα δυο μέρες πριν ανοιχτεί το θέμα, που η θεά Τύχη έφερε να μου τύχει.

Αυτή την περίοδο κάνω ντελιβεράκυ, μιας και δεν βρίσκω κάποια δουλειά στον τομέα μου.
Σε μια παραγγελία που πηγαίνω, έλαχε μια παντρεμένη να με γουστάρει.
Στην αρχή μου είπε να ανταλλάξουμε τηλέφωνα, γιατί ένας φίλος της έψαχνε άτομο για δουλειά για να συνεννοηθούμε κτλ, μετά με βρήκε στο Facebook για να μιλάμε πιο άνετα αφού βολεύει, καθαρά για το επαγγελματικό μέρος .

Σιγά σιγά άρχισαν τα μυνήματα να γίνονται πιο προσωπικά.
Μετά ήρθε και η εξομολόγηση του έρωτα.

Για να το βάλω εντός του θέματος, η κυρία ήτο μια αρκετά όμορφη και γοητευτική γυναίκα, όπου η έλξη αν ήταν ο κύριος παράγοντας θα έπρεπε να είχα ενδώσει. Γιατί οι όμορφες γυναίκες τυχαίνει να μας αρέσουν.

Ελα όμως που έχω κοπέλα, και αυτή είναι παντρεμένη!
Της είπα ευγενικά ότι είναι πολύ όμορφη, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να την δω ερωτικά καθώς είμαι ερωτευμένος με την κοπέλα μου κτλ.

Συνέχισε να στέλνει απτόητη φιλικά κυρίως, στα οποία απαντούσα, και κατά διαστήματα ερωτικά στα οποία δεν απαντούσα καν και τη γείωνα.

Κατά διαολεμένη σύμπτωση, κάποια στιγμή μου είπε να βγούμε και της είπα ότι δεν παίζει.

Τελικά, σταμάτησα να απαντάω και επειδή έστελνε μόνη της για κάποιες μέρες της εξήγησα ότι το φλερτ μέσω facebook δεν είναι του χαρακτήρα μου, και απλά δεν κερατώνω, και δεν προδίδω ανθρώπους που αγαπάω.

Κάπου εκεί τελείωσε.
Εδώ βασικά όσον αφορά το θέμα που άνοιξε η συμπαθεστάτη κοπέλα, την οποία δεν γνωρίζω και φυσικά δεν συγκρίνω παρά καταθέτω και τη δική μου εμπειρία, θα ήθελα να πω ότι είμαστε οι επιλογές μας, και όπως είπε κάποιος σε κάποιο βιβλίο, δεν είναι αυτά που κάνουμε που μας κάνουν να διαφοροποιούμαστε από τους πολλούς, αλλά αυτά που διαλέγουμε να μην κάνουμε.

Αν το παλληκάρι της παρούσας ιστορίας δεν έτρεφε τα ίδια συναισθήματα με την κοπέλα, τότε επέλεξε να μην την εκμεταλλευτεί, και αυτό είναι κάτι που πρέπει να μετρηθεί στα συν.

Αν πάλι είχε σουβλίσει τον οβελία και μετά την έκανε με ελαφρά, θα μιλούσαμε για έναν άνθρωπο που δεν σεβάστηκε τα αισθήματα της.

Η ζωή για όλους μας, έτσι και αλλιώς συνεχίζεται θέλουμε δε θέλουμε. Και ο δρόμος αν το επιλέξουμε και έχουμε το θάρρος να τη ζήσουμε, θα φέρει σε όοους μας την ευκαιρία για ευτυχία.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2018, 11:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάπου εκεί τελείωσε.
Εδώ βασικά όσον αφορά το θέμα που άνοιξε η συμπαθεστάτη κοπέλα, την οποία δεν γνωρίζω και φυσικά δεν συγκρίνω παρά καταθέτω και τη δική μου εμπειρία, θα ήθελα να πω ότι είμαστε οι επιλογές μας, και όπως είπε κάποιος σε κάποιο βιβλίο, δεν είναι αυτά που κάνουμε που μας κάνουν να διαφοροποιούμαστε από τους πολλούς, αλλά αυτά που διαλέγουμε να μην κάνουμε.

quote:
Αν το παλληκάρι της παρούσας ιστορίας δεν έτρεφε τα ίδια συναισθήματα με την κοπέλα, τότε επέλεξε να μην την εκμεταλλευτεί, και αυτό είναι κάτι που πρέπει να μετρηθεί στα συν.

Αν πάλι είχε σουβλίσει τον οβελία και μετά την έκανε με ελαφρά, θα μιλούσαμε για έναν άνθρωπο που δεν σεβάστηκε τα αισθήματα της.


Μα γι'αυτό είχα τοποθετηθεί και ενωρίτερα, και μάλλον με παρεξήγησε η δεσποινίς, ότι εφόσον δεν ξέρουμε την πλήρη ιστορία, δεν μπορούμε να κρίνουμε με ασφάλεια. Και δεν εννοώ φυσικά "διευθύνσεις και ονόματα" αλλά τουλάχιστον μια ακριβέστερη περιγραφή των καταστασεων και των ενεργειών/πράξεων που έγιναν ή δεν έγιναν και από ποιον προς ποιον, ώστε να μπορούμε τουλάχιστον να εχουμε μια εικόνα ικανή να μας δώσει κάποιο συμπέρασμα.

Στα υπόλοιπα, καλά έκανες Ιταλέ, δεδομένων των συνθηκών και κατά το "παντρεμένοι κι οι δυο...",
αλλά η γκαντεμιά είναι ότι δεν τυχαίνει σε ελεύθερους ντελιβεράδες να κάθεται και καμιά όμορφη και ελεύθερη κυρία να της δώσουμε να καταλάβει... .

Όλα συμβαίνουν ανάποδα και με λάθος timing σε αυτόν τον κόσμο


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy