ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΧΩ ΨΥΧΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΑΤΟΜΑ .........
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 09:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ liddi66 ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΧΕΣΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.ΟΤΑΝ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.

ΠΡΟΣ cascabell ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΙΣΧΥΕΙ.ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΥΠΕΡΔΙΕΓΕΡΣΗ,ΝΟΙΩΘΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΣΑ ΚΙΝΔΥΝΟ,ΕΝΑΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ,ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΠΕΤΑΧΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΣΠΡΩΞΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙ.ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΧΑΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΙ
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 21:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΝΙΚΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΕΣΘΗΣΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΑΜΑΙ.
ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΤΑ 13 ΜΟΥ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑΜΕ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΑΠΟ ΚΑΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΜΕΝΕ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΑΜΕ ΠΗΓΑΜΕ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗ ΓΝΟΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΤΑ ΛΕΓΑΝΕ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΛΕΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ,Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΡΑ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕς ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ!!!!!!!!!!!!
ΕΑΝ ΘΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΣΤΟ POPKORN@IN.GRΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
catherine
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 18:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους catherine  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι πολυ καλο αυτο νικο.τ ξερεις οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν αυτες τις ικανοτητες κ πολυ περισσοτερες χωρις ν τ ξερουν?τ θεμα ειναι οτι χρησιμοποιουμε μονο το 1/10 του εγκεφαλου μας.γι' αυτο κ πολλοι ανθρωποι δν ειναι αναπτυγμενοι σ αυτον τν τομεα.εγω προσωπικα εχω καποιες παρομοιες ικανοτητες αλλα οχι τοσο εντονες οσο οι δικες σ...ας πουμε καταλαβαινω συναισθηματα καποιων ανθρωπων που δν τ ξερω κ κυριως οταν αφορουν εμενα.ή οταν ξεχναω ν παρω κατι μαζι μ τ καταλαβαινω πριν καλα καλα συμβει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 18:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Catherine, ποιός ξέρει τι θα γινόταν αν χρησιμοποιούσαμε το 100% του μυαλού μας!
Θαύματα θα κάναμε!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 21:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ Catherine ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΟΙ ΨΥΧΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΕΞΥΠΝΑΔΑ,Η ΕΦΕΥΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ,Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ,ΚΤΛ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 22:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ακούσει οτι χρησιμοποιούμε το 16% μόνο.
Επίσης, έχω ακούσει πως αν χρησιμοποιούσαμε και το υπόλοιπο, ίσως να είχαμε κάποιες δυνάμεις όπως τηλεκίνηση, τηλεπάθεια κτλ κτλ.
Δεν ξέρω αν αυτό θα ήταν εφικτό αλλά είναι πιθανό.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 18:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1:xtremefast με αυτη σου την ικανοτητα, για την οποια τόσην ωρα μιλάμε, θα μπορούσες να τη χρησιμοποιήσης για να βγάλεις πολά λεφτα, και ας αφησουμε τους χαζούς ηρωισμους οπως "δεν πρεπει να χρησιμοποιούμε την ικανότητα αυτη για κερδοσκοπικους λόγους" αμα ειναι να ζεις τέλεια για την υπολοιπη ζωή σου τα αλλα ειναι δευτερεύοντα (για να μην κρυβόμαστε πίσω απ' την πλάτη μας)

2:Εχεις δοκιμάσει ποτε να "ψυχολογησης" μια φωτογραφια σου(κουφο, το εκανες ποτέ ομως)???Εκτος απο τους αλλους που πρέπει να "βρούνε" τα λαθη τους και να τα "διορθώσουν" εσυ που εχεις και αυτη την ικανοτητα δεν μπορεις??

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 09:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1:ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ,ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.ΑΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΟΚΑΛΙΑΡΙΚΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΥΧΕΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ.ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΑΝ ΜΕ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕ ΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ ΥΠΟΠΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ,ΕΙΔΑΤΕ ΣΤΗ ΒΕΡΟΙΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ ΑΓΓΕΛΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΙ ΔΙΕΣΤΡΑΜΕΝΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΧΕ?ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΙΚΑΝΟΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΤΗ ΝΙΚΟΛΟΥΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ.
2: ΝΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΣΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ,ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ.

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 11:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλοί πάντως θα εκμεταλλεύονταν αυτό το χάρισμα τους...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 12:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XTREMEFAST

Με την ικανοτητα σου θα εχεις λεφτα να αγορασεις ολόκληρη την Αφρικη με τα μωρά επάνω.Επιπλέον δεν ειναι αναγκη να ξερει όλος ο κοσμος ποιος εισαι και μην ξεχνας πως σου γράφω ξέρωντάσε ως xtremefast, δεν ξερω δηλαδη ποιος είσαι.

2:Τα συναισθήματα ειναι δευτερευοντα:Ο κοσμος, και ο Θεος μας βλέπουν και μας συμπεριφέρονται ως πρακτικά και λογικά πράγματα, οχι ως συναισθήματα...Γιατι???...Γιατί δεν εχουν συναισθήματα!!!Γι αυτό ειναι και θεοι άλοστε...Επιλεγουν χωρίς να τους επιρεάζει το συναίσθημα.

3:Πριν μερικες μερες ανέβηκε 2000 ευρω η τιμη στα ακίνητα και ταυτοχρονα υπάρχει ανεργεια και διαμαρτιρείες...σου λέει κατι αυτό???Σωσου οσο ακομη μπορεις, ή βοήθα.Εσυ διαλέγεις στο κάτω κάτω.

4:Εχεις δοκιμάσει να "ψυχολογισεις" ατομα απο περιοδικά ή τηλεόραση??Ή δεν γινεται?

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 12:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1:Γι αυτό που ειπες "τυχερα παιχνίδια" δεν ενωουσα ακριβως αυτο...Ξερεις ποσοι πλουσιοι στην αμερικη θα εδιναν εκατομμυρια για ενα πραγματικό μέντιουμ??Θα μπορουσαν να σε προσλάβουν ακομοι και για πολιτικούς ή κυβερνιτικους σκοπους (βλέπε Γιούρι Γκελερ)!!Τα λεφτα που πείραν απο το Ευροπαϊκο η εθνικη ομάδα εσυ θα τα περνες για να ψυχολογησεις τη 1/10 κορες ενος δισεκατομμυριουχου!!!

2:Οι πλούσιοι επειδη ειχαν πατερα παμπλουτο δεν χειρίστηκαν καταστασεις καλα ενω φερθηκαν και χαζά (ναρκοντικα κλπ)Αυτοι όμως που κληρωνομησαν τα λεφτα του Ωναση μια χαρα περνάνε, και ακόμη τρωνε με αυτά τα λεφτα.

3:Και η πριγκίπισα Νταϊάνα ηταν πλούσια αλλα με τα λεφτα της εκανε πολλα καλα...Σκέψου το

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 15:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Palatianos, έχεις σκεφθεί το ενδεχόμενο να μην θέλει να χρησιμοποιήσει τη δύναμη που κατέχει, όπως λέει, για να πλουτίσει ή να γίνει μέντιουμ?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 18:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ MIKE ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΩ ΑΠΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΩ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΝΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ? ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.ΟΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ.
ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΝ ΕΝΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ <<BY THE BOOK>>.ΜΟΝΟ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΨΥΧΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ.

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 14:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους! Δέν έχω διαβάσει όλα τα μυνήματα, αλλά νομίζω έχω σχηματίσει μια εικόνα για τις ικανότητές σου Νίκο, οι οποίες φαίνεται να έχουν μία κατεύθυνση. Κατά την αντίληψή είναι δυνατόν οι όποιες ικανότητες και ιδιότητες έχουμε να προέρχονται από διάφορες πηγές. Ξεχάστε όμως την έννοια "καλού-κακού" , για μένα δέν υπάρχει. Υπάρχουν μόνο καταστάσεις εκτός ισορροπίας - που όμως οδηγούν ίσως σε αρνητικά αποτελέσματα. Οι πηγές αυτές λοιπόν μπορεί να είναι οι υλικές δυνάμεις, οι φυτικές, οι ζωικές, ή και οι ανθρώπινες. Όλες αυτές οι δυνάμεις υπάρχουν μέσα μας και μπορεί να "πάρουν τον έλεγχο" ή να υπερτερήσουν των άλλων (εδώ μπαίνει η έλλειψη ισορροπίας)και να μας προσδώσουν αυτές τις ιδιότητες. Υπάρχει και η πιθανότητα να δράσει μέσα μας η Θεϊκή Δύναμη και να μας παρουσιάσει πράγματα και να βιώσουμε εμπειρίες. Όμως η τελευταία περίπτωση δέν έχει συνήθως μιά μονόπλευρη κατεύθυνση, αλλά έχει ώς "στόχο" την ολοκλήρωση του ατόμου και την καθοδήγησή του προς το σωστό δρόμο για τη ζωή του - Σημείωση: αυτή η δυνατότητα έχει δοθεί στον άνθρωπο τα τέλευταία 60 ή 70 χρόνια, προηγουμένως υπήρχε σπάνια - .
Για να επανέλθω : πρέπει, νομίζω , άν μπορείς να το κάνεις , να βρείς ποιά είναι η πηγή αυτών των ιδιοτήτων που σου έχουν δοθεί. Άν είναι από κάτι ανώτερο, και όχι κάτι κατώτερο, να ανακαλύψεις ποιά είναι η σωστή χρήση τους. Άν είναι από κάτι κατώτερο (τις κατώτερες απ'τις ανθρώπινες δυνάμεις που ανέφερα) τότε να είσαι πολύ προσεχτικός και να μήν τους "δίνεις θάρρος".
Τέλος, θα σου έλεγα ότι κανείς δέν μπορεί να αντιληφθεί το εύρος της εμπειρίας σου, εκτός από ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΥΣ ανθρώπους, και , φυσικά , τον εαυτό σου. Οπότε θα σε συμβουλέψουν πολλοί, θα σου πούν ότι καταλαβαίνουν - που ίσως να είναι και αλήθεια - αλλά το πιό πιθανό είναι ότι θα σε μπερδέψουν. Απ'ότι έχω δεί με τον εαυτό μου, πολλές φορές είναι άσχημο να μιλάς για τις εμπειρίες και ικανότητές σου, αφού λαμβάνεις αντιδράσεις είτε "εξυπνακίστικες" του στύλ : "βέβαια αγώ καταλαβαίνω απόλυτα τι σου συμβαίνει και είμαι ειδικός σ'αυτά" ή μειωτικές και κοροϊδευτικές.
Ελπίζω να μην ακούγομαι κ'γώ σαν να το παίζω έξυπνος, απλά λέω τι αισθάνομαι απ'αυτά που βλέπω, μήπως βοηθήσω.
Γεια χαρά σε όλους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 15:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα σωτα όσα είπες, vibrant, όμως εμένα μου έχεις αφήσει κενά ως πρός κάτι το οποίο είπες...

quote:
Για να επανέλθω : πρέπει, νομίζω , άν μπορείς να το κάνεις , να βρείς ποιά είναι η πηγή αυτών των ιδιοτήτων που σου έχουν δοθεί. Άν είναι από κάτι ανώτερο, και όχι κάτι κατώτερο, να ανακαλύψεις ποιά είναι η σωστή χρήση τους. Άν είναι από κάτι κατώτερο (τις κατώτερες απ'τις ανθρώπινες δυνάμεις που ανέφερα) τότε να είσαι πολύ προσεχτικός και να μήν τους "δίνεις θάρρος".

Σε αυτό το σημείο δε μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πείς.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 03:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ. Εννοώ απλά ότι αναλόγως της πηγής των ικανοτήτων μπορεί κάποιος να καταλάβει και την πρόθεσή τους. Οι χαμηλότερες δυνάμεις, όπως οι υλικές πχ, έχουν απλά σα στόχο να ενδυναμωθούν και να αυξήσουν την κυριαρχία τους μέσα μας(άν δέν μπορέσουμε να τις ελέγξουμε). Αντίθετα, εάν η πηγή είναι ανώτερη απο'μάς τότε στόχος της είναι να βελτιωθούμε μέσα απο τις ιδιότητες που μας έχουν προσδωθεί (αυτό που λέμε Ευλογία) και να "ανέβουμε" . Και πάλι όμως είναι θέμα κατανόησης και σωστής εφαρμογής αυτής της ευλογίας. Πάντα είναι τελικά στο χέρι μας σ'αυτόν τον κόσμο - εκτός απ'τις συνέπειες βέβαια! - Ελπίζω να βγάζω νόημα.
Κάποια στιγμή στη ζωή μου - ήμουν μικρός, στα 14 - είχα μιά εμπειρία. Μελετούσα επισταμένα ένα πρόβλημα φυσικής - άρα δέν είχα πρόθεση να συμβέι τίποτα - όταν ξαφνικά το βλέμμα μου στράφηκε από το παράθυρό μου στον ουρανό. Είδα δύο λευκά πουλιά, ύστερα ένα φώς εισήλθε στο στήθος μου και ξαφνικά τα χέρια μου άρχισαν να κινούνται, χωρίς καμία ενέργεια απο μένα, προς τα πάνω (οι νόμοι της θερμοδυναμικής έχασαν κάθε έδαφος!). Παράλληλα είχα μιά αίσθηση γαλήνης, ζεστασιάς και μιάς ολικής αρμονικής ροής των πάντων. Για εφτά μέρες ήμουν γαλήνιος. Ύστερα απ'αυτό μπορούσα να αρχίσω μιά τέτοια εμπειρία όποτε καθόμουν ήρεμος χωρίς να σκέφτομαι τίποτα. Όμως κάθε φορά η εμπειρία ήταν διαφορετική. Άλλες κινήσεις, λίγες εικόνες, απίστευτες αισθήσεις, μελωδίες απ'τη φωνή μου και παράξενες γλώσσες, χορός, πολεμικές τέχνες, προσευχές από διάφορες θρησκείες. Και όλα αυτά χωρίς καμία προσπάθεια αυτοσυγκέντρωσης ή σκέψης. Το μόνο απαραίτητο η πλήρης εμπιστοσύνη σ'ότι έρχεται. Τελικά όλο αυτό ήταν σχετικό με κάτι που έκαναν οι γονείς μου παλιότερα. Το εκπληκτικό είναι ότι μπορώ να περάσω σε όποιον το θέλει αυτή την "επαφή" απλά με το να χαλαρώσω και να αφήσω αυτή την εμπειρία να συμβεί με το άλλο άτομο στο ίδιο δωμάτιο.
Το σχετικό με το θέμα είναι ότι μπορώ να υποβάλλω κάποια ερώτηση σ'αυτή τη "Δύναμη" καί να παραδοθώ , και μέσα από τις κινήσεις και τις αισθήσεις που με ωθεί να βιώσω, να μου δοθεί κάποια απάντηση. Πχ πώς είναι ο χαρακτήρας αυτού του ατόμου, πώς πρέπει να φερθώ σε αυτήν την κατάσταση κλπ. Όμως, άν και ποτέ δέν το σκέφτηκα έτσι, εάν θέσω ερώτηση του τύπου "ποιά είναι τα νούμερα του ΛΟΤΤΟ" τα πράγματα δέν είναι καλά. Απάντηση δέν δίνεται, και δέχομαι κατα κάποιο επίπληξη, αισθανόμενος ντροπή και θλίψη που ρώτησα.
Έτσι μου φαίνεται λίγο "ύποπτο" να μπορεί κάποιος να προβλέπει νούμερα ώστε να κερδίζει χρήματα. Είμαι σίγουρος ότι κάτι άλλο χάνει στη διαδικασία αυτή, που ίσως του κοστίσει πολύ περισσότερο. Ελπίζω πάλι να μήν είπα κάτι ανάρμοστο. Καληνύχτα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 03:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σου πώ?
Πρώτη φορά ακούω άτομο να έχει την εμπειρία που είχες εσύ οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 08:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες vibrant.
Χαίρομαι που το είπες αυτό για τα νούμερα γιατί έτσι το καταλαβαίνω και εγώ, απάντηση δεν δίνεται.

Υπάρχει βοήθεια μόνο για το πνευματικό "κέρδος" όχι το υλικό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 12:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που υποτίθετε οτι θα ψάξει o xtremefast για να βρει την πηγή της δυναμης του??Στο συρτάρι του??

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 17:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που υποτίθετε οτι θα ψάξει o xtremefast για να βρει την πηγή της δυναμης του??Στο συρτάρι του??

Που κολλάει αυτό, αγαπητέ μου?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 18:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που υποτίθετε οτι θα ψάξει o xtremefast για να βρει την πηγή της δυναμης του??Στο συρτάρι του??

Φιλε Incubus, νομίζω ότι αναφέρεται στο μήνυμά μου. Καταλαβαίνω πώς θα σου φαίνονται αυτά που λέω, περί προελεύσεως των ικανοτήτων του. Είναι ίσως πράγματα που δέν μπορεί κανείς να κατανοήσει με το μυαλό του, αλλά μόνο εάν πραγματικά προσπαθήσει να αισθανθεί την αλήθεια. Εάν δηλαδή προσπαθήσει να υσηχάσει τη σκέψη του και την όποια του "προδιάθεση" προς μιάν απάντηση, και υποβληθεί στην όποια απάντηση του δοθεί απ'το εσωτερικό του. Ίσως να μήν είναι όμως αυτό πάντοτε εφικτό, εάν δέν έχει κανείς υπομονή, αλλά και την απαραίτητη Ευλογία, που - δυστυχώς - δέν έρχεται κατα παραγγελία!
Μου δίνεις επίσης την ευκαιρία να σχολιάσω κάτι που ειπώθηκε προηγουμένως σε ένα μήνυμα, ότι χρησιμοποιούμε το 10% του εκγκεφάλου μας και πόσο περισσότερες θα ήταν οι δυνατότητές μας εάν τον χρησιμοποιούσαμε όλο. Δέ νομίζω ότι θα ήταν και κάτι το ευχάριστο απαραίτητα άν τον χρησιμοποιούσαμε όλον. Αυτό που έχει σημασία δέν είναι η ποσότητα αλλά η ποιότητα. Δηλαδή ποιό είναι το "καύσιμο" που ενεργοποιεί και λειτουργεί τον εγκέφαλο.
Στην περίπτωση που διεισδύσει η Ψυχή μας στον εγκέφαλο, τότε μέσα από τη δράση της Ανώτατης Δύναμης (του Θεού) πάνω σ'αυτήν, μπορούμε να αντιληφθούμε και να κατανοήσουμε πράγματα τα οποία είναι αδύνατον να καταλάβουμε με ένα "απλό" μυαλό.
Βέβαια και οι μαγικές ιδιότητες που μπορεί να έχουν κάποιοι οφείλονται στο ότι το "καύσιμο" είναι κάποια δύναμη σε έξαρση, ξένη προς την Ψυχή μας, και μπορεί κ'αυτή να μας δώσει ιδιότητες να σκεφτόμαστε και να αντιλαμβανόμαστε πράγματα πέραν του "απλού" μυαλού.
Έτσι απλά λέω ότι πρέπει κάποιος που παρατηρεί κάτι πέραν του "συνηθισμένου" σ'αυτά που σκέφτεται και αντιλαμβάνεται να προσπαθήσει να αντιληφθεί και την προέλευσή αυτών.
Ίσως κάποιος που δέν έχει ζήσει κάτι τέτοιο να ψάχνει στο συρτάρι για την απάντηση, αλλά νομίζω άτομο με "ψυχικές ικανότητες" μπορεί να προσπαθήσει να ψάξει και λίγο βαθύτερα, και πιστεύω θα βρεί την απάντηση. Ελπίζω να μήν πλάτιασα πολύ, χαιρετώ όλους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 21:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1:Πολυ ενδιαφέροντα αυτα που μας λες βαϊμπραντ.Η ψυχη ειναι ουσιαστικα ενα απο τα 3(του εαυτού μας) και μας προκαλει μια σειρά απο συναισθήματα...μπορει και να ναι τα συναισθηματα...(+ομφαλιο λορο με θεό,+θετική,αρνητηκή ενέργεια του οργανισμου)

2:...Καλά ολα αυτά, αλλα τι συμβαινει αμα η ψυχή καταλαβει τη συνείδηση του xtremefast ή του καθε ανθρώπου??Κατι ίσως αδυνατο βεβαια, αλλα ποτέ δεν ξερεις...

3:Κατα τη γνώμη μου η συνείδηση είναι το 2 που κρατα την ισοροποια ανάμεσα στο 1 και3 (ενωω οτι δεν μου φαιναιται και τόσο φυσικο το 3 να διαταράσει την ισοροποία που διατηρει το 2...αυτο λεγεται...επανάσταση!!)

3:Το 1,3 δεν ελενχονται απόλυτα απο το 2 γιατι δεν παυουν να ξεχωριστα κομμάτια και οχι ενοιεα "φιλαρακια"

4:Αν οσο περνάνε τα χρόνια οι δυνατοτητες του xtremefast γινονται δυνατότερες τοτε...αλίμονο!!(βλέπε παρένθεση στο3)(3 νικάει το2)
Αν γινονται χαμηλότερες η ισοροπία γυρναει (2νικαει3)
Ενω αν μείνουν ιδιες εχουμε ή..."ισοπαλία" ή συμφιλίωση!!

5:Παρ ολα αυτα Βαϊμπραντ σε βρισκο υπερβολικα αισιοδοξο(για τη περίπτωση του xtemefast) ...πρωτον υπαρχουν 45% πιθανότητες να πετύχει να βρει την πηγη...δευτερον αν τη βρει μπορει να του προκαλεσει κακο οπως και αν "φτασει μακρια" και αποτυχει τελικά...τρίτον δε νομιζεις πως ο δημιουργος θα εχει παρει μετρα για τυχον "τηλεπαθητικους" παρισακτους??(βεβαια μπορει να χει και "ανηκτες αγκάλες")
Τελικώς μπορει να τον βοηθηση "μια επισκεψη στο θεο" ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΞΈΡΕΙΣ...


mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 17:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1:Πολυ ενδιαφέροντα αυτα που μας λες βαϊμπραντ.Η ψυχη ειναι ουσιαστικα ενα απο τα 3(του εαυτού μας) και μας προκαλει μια σειρά απο συναισθήματα...μπορει και να ναι τα συναισθηματα...(+ομφαλιο λορο με θεό,+θετική,αρνητηκή ενέργεια του οργανισμου)


Δέ νομίζω ότι η ψυχή είναι υπεύθυνη για τα συναισθήματα. Νομίζω ότι γι'αυτά ευθύνεται η καρδιά μας. Η ψυχή μπορεί να μας κάνει να αισθανθούμε πολλά πράγματα, τα πάντα μάλλον, να μας δείξει εικόνες και γνώση και καθοδήγηση, και όλα αυτά άπ'το πουθενά. Έίναι αιώνια. Αντίθετα τα συναισθήματα είναι "δράση-αντίδραση" και αποτέλεσμα βιωμάτων σ'αυτόν τον κόσμο. Επίσης νομίζω βασική τους λειτουργία είναι να μας κάνουν να θέλουμε πράγματα (ευτυχία-δυστυχία). Αντίθετα η ψυχή δέν έχει τέτοιους περιορισμούς και δέν είναι ούτε ευτυχισμένη ούτε δυστυχισμένη. Άν σού'χει τύχει να βιώσεις την κατάσταση της ψυχής σου, είναι μιά αίσθηση απόλυτης ισορροπίας και πληρότητας με μόνη ανάγκη να λατρέψει το Θεό. Αισθάνεσαι ότι δέν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω, πράγμα που νομίζω τα συναισθήματα είναι ανίκανα να κάνουν. Επίσης η αρνητική και θετική ενέργεια είναι κάτι γενικό. Άν εννοείς θετικό οτιδήποτε είναι ωφέλιμο για μας, τότε η ψυχή μόνο αυτό θέλει. Αντίθετα οι άλλες δυνάμεις που μας συνοδεύουν σ'αυτόν τον κόσμο δέ θέλουν από μόνες τους το καλό της ψυχής μας, και ίσως αυτές μέσα από τις πράξεις που μας οδηγούν να κάνουμε μας δημιουργούν αρνητική ενέργεια λόγω δυσφορίας της ψυχής μας. Το οτι η ψυχή έχει σύνδεσμο και συνεχή καθοδήγηση απ'το Θεό είναι βέβαιο.
quote:

2:...Καλά ολα αυτά, αλλα τι συμβαινει αμα η ψυχή καταλαβει τη συνείδηση του xtremefast ή του καθε ανθρώπου??Κατι ίσως αδυνατο βεβαια, αλλα ποτέ δεν ξερεις...


Δέν ξέρω τη εννοείς συνείδηση. Όταν θέλω να είμαι πολύ συγκεκριμένος δέν θέλω να χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη. Μπορεί να αναφέρεται σε κανόνες που μας έχουν διδαχθεί εμμέσως πλήν σαφώς από την κοινωνία, σε "ένστικτα" που έχουμε "να κάνουμε"και "να μήν κάνουμε" κάποια πράγματα, τα οποία όμως μπορεί να είναι διαφόρων προελεύσεων, ή στη συνειδητότητα που είναι η πραγματική αντίληψη του εαυτού μας, εσωτερικά και εξωτερικά γνωρίζοντάς τον και πώς λειτουργεί. Επομένως δέν θεωρώ ότι μπορεί η ψυχή να καταλάβει τη συνείδηση (καταλάβει εννοείς κυριεύσει, ετσι?). Μπορεί όμως να γεμίσει την ύπαρξή μας ώστε όλα τα όργανα να καθοδηγούνται απ'αυτήν (όχι μόνο απ'αυτήν όμως, αλλιώς αυτό θα σήμαινε θάνατο). Έτσι άν η ψυχή του xtremefast και οποιουδήποτε άλλου γεμίσει το σώμα μας, τότε μπορούμε να βιώσουμε την πραγματική Αλήθεια. Είναι όντως σχεδόν αδύνατο, αλλά πάνω στο Θεό να το προσφέρει σ'όποιον προσπαθεί να ζήσει "σωστά".
quote:

3:Κατα τη γνώμη μου η συνείδηση είναι το 2 που κρατα την ισοροποια ανάμεσα στο 1 και3 (ενωω οτι δεν μου φαιναιται και τόσο φυσικο το 3 να διαταράσει την ισοροποία που διατηρει το 2...αυτο λεγεται...επανάσταση!!)

3:Το 1,3 δεν ελενχονται απόλυτα απο το 2 γιατι δεν παυουν να ξεχωριστα κομμάτια και οχι ενοιεα "φιλαρακια"



Όπως είπα και πρίν δέ νομίζω ότι η συνείδηση είναι κάτι το συγκεκριμένο. Κατά τη δική μου αντίληψη, την οποία υποστηρίζω επειδή δέν την διδάχθηκα, αλλά την "έλαβα" - πράγμα το οποίο παράλληλα κάνει αδύνατο να αποδείξω αυτά που θα πώ, και δέν έχω καμία απαίτηση να συμφωνήσει κανείς μαζί μου - συμβαίνουν τα εξής : σάν όντα σ'αυτόν τον υλικό κόσμο έχουμε μέσα μας κάποιες δυνάμεις, χαμηλότερες απ΄τις δικές μας: τις υλικές, τις φυτικές, τις ζωικές και τις ανθρώπινες. Αυτές γεμίζουν το σώμα μας, το οποίο αποτελείται από το μυαλό - νού , και την καρδιά - συναισθήματα. Είναι απόλυτα απαραίτητες και χρήσιμες σ'αυτόν τον κόσμο καθώς μας ωθούν και επιτρέπουν να εκμεταλλευτούμε τοον υλικό κόσμο, να έχουμε υλικό σώμα, να θέλουμε να τραφούμε, να θέλουμε να κάνουμε έρωτα, παιδιά κτλ. Όμως άν παραλληλίσουμε το σώμα μ'ένα σπίτι, αυτές οι δυνάμεις είναι οι υπηρέτες. Κυρίαρχος του σπιτιού πρέπει να είναι η ψυχή, και να χρησιμοποιεί αυτές τις δυνάμεις με τον πλέον χρήσιμο τρόπο για το άτομο (τμητό τελικά!) περιορίζοντάς τες στον ρόλο τους. Αυτό σπάνια συμβαίνει, ειδικά σήμερα. Οι "υπηρέτες" δέν έχουν αφεντικό, κ'έτσι κάνουν ότι θέλουν στο σπίτι, χωρίς να το σέβονται, και χωρίς να έχουν κατεύθυνση. Μόνο η ψηχή έχει κατεύθυνση γιατί έχει σύνδεση με το Θεό. Έτσι το ποιός ελέγχει τί είναι κάτι που επιδέχεται αρκετό ψάξιμο και προσπάθεια ώστε να το αντιλαμβανόμαστε την κάθε στιγμή της ζωής μας, και να μή μας σέρνουν απ'τη μύτη οι υπηρέτες!
quote:

4:Αν οσο περνάνε τα χρόνια οι δυνατοτητες του xtremefast γινονται δυνατότερες τοτε...αλίμονο!!(βλέπε παρένθεση στο3)(3 νικάει το2)
Αν γινονται χαμηλότερες η ισοροπία γυρναει (2νικαει3)
Ενω αν μείνουν ιδιες εχουμε ή..."ισοπαλία" ή συμφιλίωση!!

5:Παρ ολα αυτα Βαϊμπραντ σε βρισκο υπερβολικα αισιοδοξο(για τη περίπτωση του xtemefast) ...πρωτον υπαρχουν 45% πιθανότητες να πετύχει να βρει την πηγη...δευτερον αν τη βρει μπορει να του προκαλεσει κακο οπως και αν "φτασει μακρια" και αποτυχει τελικά...τρίτον δε νομιζεις πως ο δημιουργος θα εχει παρει μετρα για τυχον "τηλεπαθητικους" παρισακτους??(βεβαια μπορει να χει και "ανηκτες αγκάλες")
Τελικώς μπορει να τον βοηθηση "μια επισκεψη στο θεο" ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΞΈΡΕΙΣ...


Το τί θα συμβεί άν οι δυνατότητες γίνονται δυνατότερες δέν το ξέρω, γιατί δέν ξέρω από πού προέρχονται και τί του συμβαίνει γενικά, οπότε δέν μπορώ να έχω άποψη. Μου έχει συμβεί πάντως κάποια στιγμή στη ζωή μου κάτι παρόμοιο με τον xtremefast, όπου όμως έβλεπα εικόνες μέσα στο πρόσωπο του καθενός (για παράδειγμα ένα ρόκ συγκρότημα που έβλεπα στην τηλεόραση είχαν όλοι κεφάλια ζώων και μηδαμινή ανθρώπινη ψυχή!), αλλά ήταν κάτι που πέρασε, και κατάλαβα ότι ήταν μιά φάση "καθαρισμού" του εσωτερικού μου από κάποια πράγματα και μεγαλύτερης ευαισθησίας. Οι τηλεπαθητικοί γιατί είναι "παρείσακτοι"? Νομίζω ότι όλοι μπορούμε να έχουμε μιά μεγαλύτερη ή μικρότερη ευαισθησία σε ότι συμβαίνει γύρω μας - πές το τηλεπάθεια ή όπως θέλεις - άρα δέ νομίζω ότι αυτοί οι άνθρωποί είναι μιά ιδιαίτερη κατηγορία για την οποία ο Θεός έχει μεριμνήσει ξεχωριστά. Για το Θεό όλοι είμαστε ίδιοι, και όλοι μπορούμε να είμαστε κοντά του η μακριά του. Απλά οι περισσότεροι είναι το δεύτερο (όπως υπάρχουν και πολλοί που νομίζουν ότι είναι κοντά του αλλά κοροϊδεύονται!). Τέλος η επίσκεψη στο Θεό όπως λές είναι κάτι που συμβαίνει σε Ελάχιστους ανθρώπους, τους προφήτες δηλαδή και λίγους ακόμα που δέν ξέρουμε πολλοί. Η αντίληψή μου είναι ότι άν επισκευτείς τον Δημιουργό αποκτάς την απόλυτη συνειδητότητα και είσαι πραγματικά "κύριος του σπιτιού σου". Μη σου πώ ότι δέ θα σε χωράει και πιά το σπίτι! Αυτή τη φορά το ξέρω ότι πλάτιασα, αλλά έπρεπε. Ευχαριστώ για τη προσοχή, και όλα τα λέω με καλές προθέσεις. Χαιρετώ φιλικά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 20:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1:Ψυχη=πνευμα=συνειδητος ανθρωπος, οπως θες πες το.Δεν ειπα πως η ψυχη είναι υπεύθινη για τα συναισθηματα, τα συναισθήματα επιστημονικα οφίλονται στις διαφορες ορμόνες και γενικά στον εγκέφαλο.Ηθελα να πω πως η ψυχή οφίλεται για καποια συναισθήματα("αίσθηση" απολυτης ισοροποίας" αυτο ενοω συναίσθημα)

2:υλη(σώμα)+συνειδηση(πνευμα)+ψυχη=τριαδικότητα=1

3:Πως θα σου φαινοταν αν καποιος διαβαζε τη σκέψη σου, μιλαγε μες το μυαλό σου ή επιρέαζε με διαφορους τροπους τον κοσμο σου??δεν θα τον ελεγες "παρισακτο"??Για τον θεο ενας θνητός στον κόσμο του δεν θα ηταν "παρεισακτος" λοιπον???

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 03:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΩ ΚΑΙ ΠΕΤΑΓΟΜΑΙ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ xtremefast ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ, ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ... ΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ Η΄ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ... ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΚΟΜΑ ΑΜΦΙΤΑΛΑΝΤΕΥΟΜΑΙ... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ...( ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ... ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΗ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ...)

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΕΝΑΡΗ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΞΑΔΕΡΦΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΡΟΧΑΙΟ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ... ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΕΡΝΑΓΑΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ (ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ) ΚΑΘΟΜΟΥΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΗΣΜΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΩ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΩ ΔΕΞΙΑ ΤΟ ΣΤΗΛΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΘΟΔΕΣΜΕΣ ΔΕΜΕΝΕΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΡΔΕΛΑ ΝΑ ΠΕΡΙΦΡΑΖΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ... ΦΟΡΤΙΣΤΗΚΑ ΠΟΛΥ... ΚΑΙ ΓΥΡΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, ΣΚΩΤΙΝΙΑΣΑΝ ΟΛΑ (ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ) ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟΥΣ ΓΥΡΟ ΗΧΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΣΑΝ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΞΑΔΕΡΦΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ... ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ... ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ... ( ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΤΡΟΧΑΙΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΤΑΞΙΤΖΗΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΧΤΥΠΗΣΕ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑΤΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΗ...)

ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ...
Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΤΑΝ , ΙΣΩΣ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΓΕΛΕΙΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ Η EUROVISION ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΛΕΝΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ... ΠΡΙΝ ΚΑΛ-ΚΑΛΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ... ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΥΛ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ...

ΕΚΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ... ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ... ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΠΤΥΞΩ...

ΦΙΛΙΚΑ...

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 12:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιθανον το αδερφάκι σου την ωρα που περναγες απο κεινο το σημείο να σου εστηλε ενα "μυνημα" το οποιο μετα να σε επιρεασε και να αυξησε την ψυχική σου δυναμη ή κατι παρομοιο.Παρ΄ ολα αυτα ο xtremfast δεν ειναι ειδικος σε θεματα παραψυχολογίας, (οχι οτι εγω ειμαι)ενοω οτι ο ανθρωπος ειχε μια ψυχικη ικανοτητα και ζητησε ατομα που εχουν παρομοια συμπτόματα, δεν ειναι αυτος, ο "ειδικός" που θα σου απαντήσει αυτη την ερώτηση, απευθύνσου στον vibrant που μπορει να ξέρει κατι παραπάνω.
ΥΓ:Μπορείς να στηλεις μια φωτογραφια σου στον xtremefast προκειμένου να δει αν εχεις καποια ψυχικά χαρισματα.

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 13:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vibrant σου στέλνω την αγάπη μου...
μόνο μία ερώτηση έχω, αν επιτρέπεται να απαντηθεί βέβαια: τί εννοείς οτι αυτο το 'άνοιγμα' (μεταφράζω την εμπειρία σου) είχε να κάνει με κάτι που είχαν κάνει παλιότερα οι γονείς σου;
δεν το καταλαβαίνω, γιατί το μόνο που ξέρω είναι πως άν είναι να γίνει το άνοιγμα θα γίνει επειδή ΠΡΕΠΕΙ/ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ κι όχι επειδή κάποιος το ζήτησε ή έκανε κάτι για χάρη σου...
Αν δεν μπορείς να απαντήσεις, δεν πειράζει θα καταλάβω..
Στους υπόλοιπους την καλημέρα μου, και συγγνώμη extremefast που ανοίγω 'παράρτημα' στο θέμα σου. Δεν θα το συνεχίσω μετά απ'αυτό... Καλή δύναμη σου εύχομαι, το χρειάζεσαι όταν νιώθεις πολλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
melaki
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 16:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file xtremefast, epsaxna plirofories sxetika me tin idiotita sou kai diavasa oti to xarisma sou legetai "yperaisthitiria antilipsi" (ESP - extra sensory perception)
Episis diavasa oti o prwthypourgos tis Agglias Winston Churchil, ston 2o pagkosmio polemo, protimise mia mera na faei sto saloni anti stin kouzina kai zitise kai apo ton mageira tou na vgei apo ekei. kathws etrwge epese mia vomva ekei konta, pou iswpedwse teleiws thn kouzina.
Den kserw twra an auto alitheuei apla oloi akoume tetoies empeiries kata kairous, kai pisteuw oti oloi proeidoupoioumaste gia kapoia asxima gegonota pou prokeitai na mas symvoune, estw kai mia fora stin zwi mas. Stin periptwsi sou agapite mou file xtremefast, pisteuw oti eisai idiaitera euaisthitopoihmeno atomo, kai auto einai pou se voithaei na antilamvanesai toso entona sta erethismata apo to perivallon.

filika

melakiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 17:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

vibrant σου στέλνω την αγάπη μου...
μόνο μία ερώτηση έχω, αν επιτρέπεται να απαντηθεί βέβαια: τί εννοείς οτι αυτο το 'άνοιγμα' (μεταφράζω την εμπειρία σου) είχε να κάνει με κάτι που είχαν κάνει παλιότερα οι γονείς σου;
δεν το καταλαβαίνω, γιατί το μόνο που ξέρω είναι πως άν είναι να γίνει το άνοιγμα θα γίνει επειδή ΠΡΕΠΕΙ/ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ κι όχι επειδή κάποιος το ζήτησε ή έκανε κάτι για χάρη σου...
Αν δεν μπορείς να απαντήσεις, δεν πειράζει θα καταλάβω..
Στους υπόλοιπους την καλημέρα μου, και συγγνώμη extremefast που ανοίγω 'παράρτημα' στο θέμα σου. Δεν θα το συνεχίσω μετά απ'αυτό... Καλή δύναμη σου εύχομαι, το χρειάζεσαι όταν νιώθεις πολλά.


Έχεις και τη δική μου αγάπη! Βέβαια επιτρέπεται να απαντηθεί, άν καταφέρω να το θέσω σωστά βέβαια! Λοιπόν: "άνοιγμα" όπως λές είναι ακριβώς η περιγραφή που δίνω κ'γω σ'αυτή την εμπειρία. Γιατί ανοίγει ο εσωτερικός σου κόσμος σε μιά διαδικασία αυξανόμενης επαφής με τη Δύναμη του Θεού, η οποία λειτουργεί ευεγερτικά και "επισκευάζει" συν τω χρόνω τη Ψυχή σου - ακόμα και μετά το Θάνατο. Αυτό το άνοιγμα, η επαφή, έχει δοθεί στον κόσμο τον τελευταίο αιώνα. Ένας άνθρωπος την έλαβε, Ινδονήσιος, και έλαβε επίσης μετά από κάποιες πολύ δυνατές εμπειρίες εντολή από το Θεό να διαδόσει αυτήν την επαφή σ'όλο τον κόσμο. Δέν δίδαξε τίποτα ο ίδιος, δέν έφτιαξε κανόνες και διδασκαλίες καθώς - όπως έλεγε - ο μόνος Δάσκαλος είναι ο Θεός και ο καθένας που λάμβανε αυτή την επαφή διδάσκεται από τη δική του προσωπική εμπειρία μέσα απ'αυτήν την επαφή. Έδωσε βέβαια κάποιες εξηγήσεις γιά τη φύση αυτών των εμπειριών και συμβουλές αλλά πάντοτε με την υποσημείωση "μήν με πιστέψετε σε οτιδήποτε λέω άν δέν νοιώσετε την αλήθεια οι ίδιοι". Έτσι ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων - άν και όχι αρκετά μεγάλος - έχει αυτή την επαφή και βιώνει τη δράση της Δύναμης του Θεού μέσα από πολύ πραγματικές αυθόρμητες εμπειρίες. Πρακτικά οι εμπειρίες αυτές ξεκινούν απλά με το να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις στον ίδιο χώρο με κάποιον άλλο που έχει αυτή την επαφή και κάνει το ίδιο εκείνη τη στιγμή. Έτσι γίνεται το άνοιγμα. Αργότερα μπορεί ο καθένας που έχει λάβει την επαφή να χαλαρώσει μόνος του και να ξεκινήσει αυτή την εμπειρία μόνος του. Τώρα στην ερώτηση: οι γονείς μου αρκετά πρίν με γεννήσουν έλαβαν αυτή την επαφή από κάποιους ανθρώπους. Και εγώ όντας στην κοιλιά της μάνας μου, η οποία είχε αυτή τη "δόνηση" και βίωνε εμπειρίες πρίν με γεννήσει, έλαβα αυτή την επαφή πρίν κάν γεννηθώ. Έτσι κάποια στιγμή αυθόρμητα είχα και'γώ την πρώτη εμπειρία που περιέγραψα. Μπορεί ο κάθε άνθρωπος ανεξαρτήτως θρησκείας, φυλής, πίστης - ακόμα και άθεος, αφού η εμπειρία είναι το πιό αδιάψευστο πειστήριο! - να λάβει αυτή την επαφή. Επίσης πολύ σπάνια συμβαίνει να λάβει κάποιος αυτή την εμπειρία επειδή "πρέπει" όπως λές, επειδή δηλαδή το θέλει ο Θεός, χωρίς να κάνει ο άνθρωπος ο ίδιος κάτι. Θα ανοιχτεί κάποιος άν το θελήσει και λάβει την επαφή απο κάποιον ήδη ανοιγμένο. Δέν ξέρω γιατί λειτουργεί έτσι, απλά έτσι το θέλησε ο Θεός, ούτε ξέρω γιατί είχα αυτή την τύχη. Απλά προσπαθώ σε όποιον είναι αρκετά "ανοιχτός" σε τέτοια πράγματα, και θέλει, να του περάσω ότι μπορώ, να βοηθήσω όσο μπορώ. Ελπίζω να έβγαζα νόημα! Επιτρέπεται πάντως κάθε ερώτηση! Χαιρετώ όλους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 18:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KRYSTALLENIA ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΠΑΝΤΩΣ.

melaki Ο ΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΙΣΘΗΤΗΡΙΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟΣ.Η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ <empathy> ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy