ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ε Κ Τ Ο Π Λ Α Σ Μ Α
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sonap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 00:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sonap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γεια σας!Θέλω να αναφέρω ένα πραγματικό γεγονός που συνέβει σε ένα πολύ καλό μου φίλο πριν ένα χρόνο και μέσα από αυτό να καταλήξω και στο θέμα-τίτλο που ανοίγω...
Ενα απόγευμα Παρασκευής,ο φίλος μου επισκέυτηκε έναν φίλο του στο Μαρούσι και θα έμενε εκεί εκέινη τη νύχτα.Το άλλο παιδί έμενε με τους γονείς του αλλά εκείνη τη μέρα έλειπαν στο εξοχικό.Αφού λοιπόν έφτασε εκεί,ο φίλος του έπεσε για λίγο να κοιμηθεί γιατι ήταν κουρασμένος (take a nap που λένε και οι Αγγλοι) οπότε ο δικός μου ο φίλος άρχισε να διαβάζει ένα βιβλίο για να περάσει η ώρα.Καθώς διάβαζε...άνοιξε από μόνο του το στερεοφωνικό και μάλιστα στο μέγιστο της έντασης.Παρ'ότι τρόμαξε,δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία γιατί νόμιζε ότι ήταν προγραματισμένο να ανοίξει.Συνέχισε το διάβασμα..μετά από λίγο,το στέρεο πάλι τα ίδια.Το έκλεισε και πάλι τρομαγμένος αλλά με αρκετή αμφιβολία μέσα του για το τι συμβαίνει.Παράλληλα ξύπνισε και ο άλλος αλλά και πάλι δεν έδωσαν σημασία στο συμβάν.Αργότερα και αφού είχε βραδυάσει και έβλεπαν ταινία,το στέρεο άνοιξε για τρίτη φορά μρποστά στα έκπληκτα μάτια και αυτιά τους.Το κλείνουν και ακούν ταυτόχρονα ένα έντονο θόρυβο από το δωμάτιο του παιδιού.Πάνε μέσα και βλέπουν όλη την ντουλάπα ανοιγμένη και όλα τα ρούχα και τα πράγματα να εκτυνάσσονται έξω από αυτήν μέχρι που βγήκε και το παραμικρό,όλα από μόνα τους.Τρελλό???Ακούστε και τη συνέχεια.Αντί να φύγουν τρεχοντας από το σπίτι όπως θα έκανα εγώ τουλάχιστον,έμειναν και διανυκτέρευσαν στο σαλόνι σαφώς όμως τρομοκρατημένοι.Το πρωί,πήγαν στην κουζίνα να φτιάξουν καφέ και όπως είχε το χέρι του ο φίλος μου ακουμπισμένο στο τραπέζι,έσταξε πάνω του ένα παχύρευστο άσπρο υγρό που έπεσε από το φωτιστικό.Κοίταξαν και το υπόλοιπο σπίτι και έσταζε αυτό το υγρό από ΚΑΘΕ ΛΑΜΠΑ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ.Εκεί πλέον τρόμαξαν για τα καλά και έφυγαν από εκεί.Επειτα ο φίλος μου έμαθε δυο πράγματα.1)η μητέρα του άλλου παιδιού ασχολείται με μαγεία και κάνει μάγια σε διάφορους 2)το υγρό αυτό που έσταζε λέγεται εκτόπλασμα και εμφανίζεται όταν ΄φευγει από ένα χώρο καποιο φάντασμα.
Φυσικά έκοψε κάθε επαφή και δεν ξαναπήγε εκεί.
Εχει κανείς καμιά ανάλογη εμπειρία η γνώση για το τι είναι το εκτόπλασμα?

"Την ώρα της δυστυχίας μην απελπίζεσαι..σκέψου πως από μαύρα σύννεφα , πέφτει κρυστάλινη βροχή"

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 13:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ενδιαφέρων η ιστορια αυτη..
Ουτε εγω γνωρίζω κάτι για το εκτόπλασμα..
Καμια πληροφορία κανείς;;;;;

Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 16:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sonap απίστευτα τρομακτική η ιστορία σου!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 18:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ [ΑΣ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΕΤΣΙ] ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΑ ΥΛΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΜΑΤΙ, ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ [ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ] ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ "ΥΠΟΓΡΑΦΗ" ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΚΤΟΠΛΑΣΜΑ. ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΥΣΙΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΖΥΤΗΣΗ [ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ] ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΚΤΟΠΛΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΩΡΕΥΜΕΝΗΟ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ / ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥΣ [ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΙΘΕΡΙΟ ΚΟΣΜΟ].

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sonap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 10:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sonap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρει κανείς τι είναι τελικά τι εκτόπλασμα?Κάποιες πληροφορίες η site να το δούμε?Είναι πολύ ενδιαφέρον και εχει παρουσιαστει σε πολλούς από ότι μαθαινω.
Πρέπει να είναι τρομακτικο και αιδιαστικό!Μπλιαχ!!!Είναι σιγουρα υγρό πηχτό αλλα καπου διάβασα οτι μπορεί να πάρει και ανθρωπινη μορφη πραγμα που προσωπικά αμφισβητώ.

"Την ώρα της δυστυχίας μην απελπίζεσαι..σκέψου πως από μαύρα σύννεφα , πέφτει κρυστάλινη βροχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 10:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το εκτόπλασμα είναι πνευματοΰλη ή αιθερικοΰλη. Μ’ αυτό υλοποιούνται τα άσαρκα όντα και μεταβάλλονται σε ένσαρκα. Η επιστημονική ανάλυση του εκτοπλάσματος μας παρουσιάζει μόνο την υλική του πλευρά. Το αιθερικό του μέρος ή το συνεκτικό του έλλογο δεν συλλαμβάνεται από τα όργανα της επιστήμης. Είναι αόρατο και δεν εντοπίζεται. Όμως δεν παύει να αποτελεί μια ενιαία δύναμη με τα στοιχεία της ύλης, που συνθέτει μ’ αυτά το φυσικό φορέα, το σώμα που διαθέτουμε.
Περιέχει πάμπολλες και περίεργες ιδιότητες. Εξέρχεται από τις οπές του σώματος, από το κεφάλι, το στήθος, τα γεννητικά όργανα, τα χέρια και τα πόδια. Είναι θεραπευτικό και όπου ακουμπήσει, ανανεώνει τα κύτταρα, κλείνει πληγές και αποστήματα, ανανεώνει την επιδερμίδα, γιατρεύει πάθη και επαναφέρει την υγεία και αρμονία.
Υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες αυτού του περίεργου κολλώδους ρευστού. Εξέρχεται από ανθρώπους, που πότε το κατανοούν και το ελέγχουν και πότε το αγνοούν παντελώς. Υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που λέγονται υλοποιητικά διάμεσα ή εκτοπλασματικά διάμεσα, που υφίστανται ειδική ύπνωση και ύστερα εκκρίνουν το εκτόπλασμα.
Είναι τέτοιας αξίας, που κατορθώνει να σχηματίσει φυσικό σώμα με κύτταρα, ίνες, όργανα, μύες, νεύρα, υπονευρίδια και φλοιώδη κύτταρα, δημιουργώντας έναν οργανισμό τέλειο και ικανό να εκτελέσει κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα.
Για περισσότερες λεπτομέρειες διαβάστε την εν λόγω μελέτη καθώς και άλλες και ιδίως το βιβλίο του Μαργιωρή “Μετενσάρκωση” στο οποίο αναλύονται -εκτός των άλλων- τα επί τρία χρόνια πειράματα του άγγλου χημικού Ουίλιαμ Κρουξ που μαζί με ένα επιτελείο 33 επιστημόνων έκανε διαρκείς και εμπεριστατωμένους πειραματισμούς στις υλοποιήσεις της Ινδής πριγκιπέσας Κάτιας Κινγκ με την βοήθεια του διαμέσου Φλώρανς Κουκ.
Όταν μάλιστα ρωτήθηκε από τους δημοσιογράφους αν είναι αλήθεια τα όσα καταμαρτυρούνται ότι συμβαίνουν στα πειράματα που συνυπέγραφαν όλοι οι παρευρισκόμενοι επιστήμονες απάντησε “δεν λέω ότι αυτό είναι δυνατό, λέω ότι αυτό είναι”.


"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 11:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 15:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλάβουμε όλοι λίγο καλύτερα για το εκτόπλασμα:

Σημείωση: Οι φωτογραφίες είναι από την ιστοσελίδα http://www.ghoststudy.com/

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 15:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξέρχεται από ανθρώπους, που πότε το κατανοούν και το ελέγχουν και πότε το αγνοούν παντελώς. Υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που λέγονται υλοποιητικά διάμεσα ή εκτοπλασματικά διάμεσα, που υφίστανται ειδική ύπνωση και ύστερα εκκρίνουν το εκτόπλασμα


Για να πω την αλήθεια δεν το κατανοώ αυτό!
Δηλαδή τί?
Εκκρίνουν΄,πως όλες τις άλλες εκκρίσεις του ανθρώπινου οργανισμού?
Έως και πριν να διαβάσω το μήνυμα της scully πίστευα πως εκτόπλασμα = φάντασμα
Γι'αυτό και μπερδεύτηκα.
Πάντως όντως μας έστειλες!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 16:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, Ελευθερία, όπως όλες οι άλλες εκκρίσεις του σώματος. Υπάρχουν ορισμένες φωτογραφίες που δείχνουν ακριβώς αυτή την έκκριση. Θα βάλω μόνο τα links γιατί ορισμένες ίσως φανούν ενοχλητικές:

193.120.151.143/spiritus2.html
www.williamjames.com/Folklore/SURVIVAL.htm
www.fst.org/phenom1.htm
www.xs4all.nl/~wichm/webber2.jpg
www.prairieghosts.com/ectoplasm.html
www.xproject.net/gallery/ectoplasm_lg.html
http://library.thinkquest.org/C004978F/mediums_pics.htm

Εδώ υπάρχουν φωτογραφίες σε όλη τη διάρκεια της διαδικασίας διαμόρφωσης του πλάσματος από εκτόπλασμα:

http://www.survivalafterdeath.org/photographs.htm

Οι διευθύνσεις βρέθηκαν με μια απλή αναζήτηση που είχα κάνει πριν λίγο καιρό στο Google. Ζητώ συγγνώμη αν κάποιοι ενοχλήθηκαν αλλά αυτό είναι το εκτόπλασμα.

Πάντως δεν πείθομαι απόλυτα με την γενικά αποδεκτή εξήγηση που δίνεται. Δεν ξέρω γιατί, κάτι δεν μου πάει...

Φιλικά,
sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 16:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην φιλη oneiric1 μ’αρεσουν παρα πολύ οι εικονες – υπογραφες που χρησιμοποιεις! Από τις ωραιοτερες στο forum!

Αυτό ηταν ασχετο αλλα δεν πειραζει…

Ηθελα απλα να πω οσον αφορα τις φωτογραφιες (οχι τα links δεν ειχα χρονο να τα δω) και χωρις παρεξηγηση….
Δεν σας φαινεται σαν καποιος να καπνισε το τσιγαρο του μπροστα στον φακο??
Μηπως προκειται για καμμια απατη?

Παντως εγω εχω τις επιφυλαξεις μου…


Edited by - golden_ ariadne on 06/02/2004 16:47:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 17:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ’ ευχαριστώ πολύ φίλε/ή golden_ ariadne! Ναι ‘σαι καλά! Χωρίς κανένα ίχνος μετριοφροσύνης πρέπει να πω πως και ‘γω τις ... λατρεύω!!! !

Είναι φυσικό αυτό που γράφεις και είναι το πρώτο που σου έρχεται στο μυαλό!

Όμως, αν επισκεφτείς το συγκεκριμένο site και διαβάσεις τις αναφορές δίπλα από την κάθε φωτογραφία, αυτοί που τις παραθέτουν, ισχυρίζονται ότι είτε είναι ομάδες που βγαίνουν νύχτα και φωτογραφίζουν διάφορα σημεία, είτε είναι άσχετοι, απλοϊκοί άνθρωποι που έτυχε να δουν κάτι τέτοιο σε μια από τις φωτογραφίες τους!

Πάντως, πολύ καλά κάνεις και διατηρείς τις επιφυλάξεις σου, έτσι μόνο θα βρούμε την άκρη!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 18:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...αυτοί που τις παραθέτουν, ισχυρίζονται ότι είτε είναι ομάδες που βγαίνουν νύχτα και φωτογραφίζουν διάφορα σημεία, είτε είναι άσχετοι, απλοϊκοί άνθρωποι που έτυχε να δουν κάτι τέτοιο σε μια από τις φωτογραφίες τους!

Φίλη Ειρήνη, το συγκεκριμένο site το παρακολουθώ κι εγώ. Ομολογώ πως αρκετές φωτογραφίες μου έχουν κινήσει την περιέργεια, οι περισσότερες όμως μου φαίνονται είτε ως φυσικά φαινόμενα (καπνός, ομίχλη κλπ.) είτε ως προσπάθειες "εξαπάτησης". Πάντως το εν λόγω site δεν έχει ιδιαίτερα καλή φήμη, αφού ουσιαστικά ανεβάζει ό,τι φωτογραφία του στέλνουν.

Φιλικά,
sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 00:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ για τα site που παραθέσατε.
Μπας και καταλάβω δηλαδή,γιατί αρχικά έχασα το μπούσουλα.
Συμφωνώ πάντως στο ότι κάποιες φώτο δείχνουν ψεύτικες.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 09:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το εκτόπλαμα, δεν είναι φάντασμα!!!!
Οι φωτογραφίες της oniric φαίνεται να μας δείχνουν φάντασμα...!

sparverius, έριξα μια γρήγορη ματιά στα link σου...το εκτόπλασμα μοιαζει με......πώς να το πω...με μύξα...!
Σε μερικές περιπτώσεις σχηματίζει και πρόσωπα...!
Δεν είχα χρόνο να διαβάσω για τις εικόνες, μπορείς να εξηγήσεις...
Τί ανθρωποι είναι αυτοί, τους εμφανίζεται χωρίς να το θέλουν?!
Και οι φάτσες που σχηματίζονται...?!
Πώς το εξηγεί η επιστήμη.....?!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 12:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είχα χρόνο να διαβάσω για τις εικόνες, μπορείς να εξηγήσεις...
Τί ανθρωποι είναι αυτοί, τους εμφανίζεται χωρίς να το θέλουν?!
Και οι φάτσες που σχηματίζονται...?!
Πώς το εξηγεί η επιστήμη.....?!

Καλή μου scully,

Αυτοί οι τύποι υποτίθεται ότι είναι άτομα με ιδιαίτερα δυνατές ψυχικές ικανότητες, ή αλλιώς "psychics". Το εκτόπλασμα που βγάζουν υποτίθεται ότι είναι η ύλη των ψυχών με τις οποίες επικοινωνούν και οι οποίες προσπαθούν να "υλοποιηθούν" μέσω του μέντιουμ.

Υποτίθεται ότι τα πρόσωπα που σχηματίζονται είναι τα πρόσωπα των ψυχών με τις οποίες επικοινωνούν.Αν η διαδικασία έκχυσης του εκτοπλάσματος είναι επιτυχής, μπορεί (θεωρητικά) να δημιουργηθούν και ολόκληροι άνθρωποι.

Βέβαια πολλοί από αυτούς τους psychics αποδείχτηκε ότι ήταν απατεώνες, π.χ. τα πρόσωπα ήταν αποκόμματα από περιοδικά και το "εκτόπλασμα" ήταν λίπος χήνας, βαμβάκι κλπ. Η πιο γνωστή "απάτη" ήταν αυτή της Florence Cook, διάσημου psychic, που υποτίθεται ότι επανέφερε την Katie King, η οποία "έζησε" 2-3 χρόνια.

Φιλικά,
sparverius

Edited by - sparverius on 07/02/2004 12:40:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 12:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπλιαχ! Τώρα καταλαβαίνω την απέχθειά μου προς το medium,΄προτιμώ το small.

Εντάξει ένα αστειάκι,μη με παρεξηγήσεις sparverius

quote:
Αυτοί οι τύποι υποτίθεται ότι είναι άτομα με ιδιαίτερα δυνατές ψυχικές ικανότητες, ή αλλιώς "psychics". Το εκτόπλασμα που βγάζουν υποτίθεται ότι είναι η ύλη των ψυχών με τις οποίες επικοινωνούν και οι οποίες προσπαθούν να "υλοποιηθούν" μέσω του μέντιουμ.


Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω μάλιστα γιατί έλυσες κάποιες απορίες μου,μάλλον κοινές με της Σκαλίτσας.
Διότι πάντα νόμιζα πως Εκτόπλασμα=φάντασμα.
Ευχαριστώ!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>

Edited by - Ελευθερία on 07/02/2004 12:43:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 12:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mπλιαχ.....!
sparverius, ΄σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες...!
Καλά, και πως τις "βγάζουν" αυτές τις ουσίες...!

quote:
Αν η διαδικασία έκχυσης του εκτοπλάσματος είναι επιτυχής, μπορεί (θεωρητικά) να δημιουργηθούν και ολόκληροι άνθρωποι.

Άνθρωποι από μύξα.....?!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 13:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπλιαχ! Τώρα καταλαβαίνω την απέχθειά μου προς το medium,΄προτιμώ το small.

Εντάξει ένα αστειάκι,μη με παρεξηγήσεις sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sonap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 12:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sonap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου χαίρομαι που υπαρχει ανταποκριση για το εκτοπλασμα γιατι πολλα ακουγονται αλλα δεν υπαρχει σαφης απαντηση!Παντως κι εγω δεν πολυ πιστευω σε φωτογραφιες τυπου καπνου απλα γιατι ξερω απο πραγματικο γεγονος που ξερω οτι το εκτοπλασμα ειναι υγρο και μαλιστα πηχτό.Ευχαριστούμε πάντως oneiric 1 για τις φωτό σου!Και πραγματι εχεις πολυ καλη εικονα!!!Επισης thank you sparverius!!!

"Την ώρα της δυστυχίας μην απελπίζεσαι..σκέψου πως από μαύρα σύννεφα , πέφτει κρυστάλινη βροχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 13:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παντως κι εγω δεν πολυ πιστευω σε φωτογραφιες τυπου καπνου απλα γιατι ξερω απο πραγματικο γεγονος που ξερω οτι το εκτοπλασμα ειναι υγρο και μαλιστα πηχτό

Υγρό,πηχτό...χρώματος?
sonap,αφού έχεις δει κάποιο πραγματικό γεγονός,περιέγραψέ μας αν θες,το εκτόπλασμα καλύτερα

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sonap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 14:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sonap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχω ζησει εγω αυτο το γεγονος,δεν ειχα την τυχη αγαπητη Ελευθερια!Αναφερομαι σε αυτό που εχω γραψει πανω-πανω!Χρωμα ασπρο παντως

"Την ώρα της δυστυχίας μην απελπίζεσαι..σκέψου πως από μαύρα σύννεφα , πέφτει κρυστάλινη βροχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 14:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο φίλε sonap! Αυτό δεν το είχα σκεφτεί! Προσωπικά πάντως δεν έχω ιδέα, παρά μόνο εικάζω!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 10:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο sparverius έχει παραθέσει link για φωτογραφιίες που αληθινές ή όχι, δείχνουν το εκτόπλασμα όπως ακριβώς το περιγράφεις Sonap

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sonap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 12:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sonap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I noticed!Thank you..

"Την ώρα της δυστυχίας μην απελπίζεσαι..σκέψου πως από μαύρα σύννεφα , πέφτει κρυστάλινη βροχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerissa
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 15:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας
Παλιο θεμα διαλεξα να αναπτυξω με την πρωτη μου παρουσιαση στο φορουμ αλλα μου εκανε εντυπωση οτι αναφερθηκαν αποψεις κυριως πανω στο εκτοπλασμα οσων αφορα τα φαντασματα.

Συμφωνα με πιο Ανατολικες αντιληψεις το εκτοπλασμα βρισκεται γυρω απο το "αιθερικο" που περιζωνει το σωμα μας.Στο εκτοπλασμα αντανακλαται η ψυχη του ανθρωπου.Μπορουμε να δουμε την υγεια και την αρρωστια την αγαπη και το μισος...Ισως ειναι ευτυχημα που σημερα οι ανθρωποι δεν μπορουν να δουν το εκτοπλασμα αφου στις μερες μας η εκμεταλλευση των παντων ειναι συνηθισμενο φαινομενο και το εκτοπλασμα προδιδει καθε σκεψη.
Επιπλεον τα χρωμματα του εκτοπλασματος ειναι αυτα που προδιδουν τα συναισθηματα,τις σκεψεις κ.λπ και εξαφανιζεται απο το ατομο αφου πεθανει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 16:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίεργο,νόμιζα πως αυτά απεικονίζονται στην αύρα και οχι στο
εκτόπλασμα.Το εκτόπλασμα εκτείνεται μετά την αύρα και είναι
πιό αδύναμο αυτής.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerissa
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 20:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αυρα απ'οτι γνωριζω ειναι το μαγνητικο πεδιο που περιβαλλει το ανθρωπινο σωμα.Ειναι ο προδρομος του εκτοπλασματος..κατι σαν πυρηνας του θα ελεγε κανεις.
Σε αντιθεση με την αυρα,η αλλιως το "αιθερικο" που εκτεινεται γυρω στις οχτω ιντσες παχος απο το ανθρωπινο σωμα, το περιβλημα του εκτοπλασματος ειναι πιο παχυ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerissa
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 20:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οσο για τα χρωμματα βρισκονται στο εκτοπλασμα.
Η αυρα χαρακτηριζεται σαν ενα ειδος καπνου σε ανοιχτο μπλε χρωμμα(οπως πχ ο καπνος που βγενει απο ενα στριφτο τσιγαρο) που περιστιχιζει καθε μελος του σωματος μας,ακομα και καθε τριχα μας μεμονομενα:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 11:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή για να καταλάβω και εγώ ο αδαής , τα περί αύρας, και εκτοπλάσματος.
Γνωρίζω για το εκτόπισμα (στα υγρά).
Εχει σχέση το εκτόπισμα με το εκτόπλασμα?.

Το άλλο πάλι που λέτε , για μαγνητικά πεδία που ονομάζονται “αύρα” και μάλιστα σε μπλε αποχρώσεις, αναφέρεστε στη φασματική ανάλυση της σωματικής ακτινοβολίας?
Για να είναι μπλε θα μιλάμε για υψηλής συχνότητας εεε?

Μήπως μιλάμε για κάτι άλλο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DiS_mode
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 00:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι μιλαμε για κατι αλλο!

1. αλλο εκτοπισμα και αλλο εκτοπλασμα: μια στοιχειωδης ετυμολογικη αναλυση αρκει για να το καταλαβεις - παρολο που ουδεποτε εγινε οποιαδηποτε αλλη (πλην της ετυμολογικης) αναλυση του εκτοπλασματος!

2. οσο δε για την αυρα... μονον οι αδαεις την συγχεουν με τα μαγνητικα πεδια - ου μην αλλα και με τα αιθερικα τοιουτα και με τα εκτο/ενδοπλασματα: τζιφος κι εδω (και μαλιστα πολυχρωμος και ουδολως μπλε)!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1408691
Maintained by Digital Alchemy