ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nickthegreek26
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 00:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nickthegreek26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την σημερινη εποχη μετα απο τοσες ερευνες και αποδειξεις οτι το καπνισμα προκαλει καρκινο,προβληματα στην καρδια και πολλα αλλα προβληματα οπως κοπωση,μειωση της αντοχης,περιορισμενη μνημη,κτλ. εξακολουθουν καποιοι να καπνιζουν.
Πιστευω οτι οσα ατομα καπνιζουν,εχουν ψυχολογικο προβλημα,εχουν καποιο προβλημα στον εγκεφαλο τους.
Γιατι ποιο λογικο ατομο θα καπνιζε ξεροντας οτι το τσιγαρο προκαλει προωρο θανατο???Ποιο λογικο ατομο θα καπνιζε ξεροντας οτι στο μελλον θα εχει σοβαρα προβληματα υγειας???Ποιο λογικο ατομο θα καπνιζε ξεροντας οτι συνεχεια βρωμαει το στομα του???Μεχρι και αθλητες κανουν ενα τσιγαρακι ξεροντας οτι θα εχουν μειωμενη αποδοση και αντοχη,ε αυτοι εχουν ψυχολογικο προβλημα.
Οπως οι ψυχικα ασθενεις δεν μπορουν να ελενξουν τις πραξεις τους και τους κλεινουν σε ιδρυματα,ετσι και οσοι καπνιζουν δεν μπορουν να ελενξουν τον εαυτο τους να κοψει το καπνισμα επειδη το προβλημα ειναι ψυχολογικο.Ποιος λογικος ανθρωπος θα καπνιζε τη σημερινη εποχη που με την τεχνολογια μπορουμε να δουμε μαυρους πνευμονες απο καπνιστες και φραγμενες αρτηριες???
Το καπνισμα ειναι αρρωστεια ψυχολογικη.Ποιος λογικος ανθρωπος θα επαιρνε στα χερια του ενα πακετο τσιγαρα και θα καπνιζε ενω γραφει πανω στο πακετο με μεγαλα γραμματα οτι θα πεθανει προωρα,οτι θα προκαλεσει καρκινο στους πνευμονες,οτι θα παθει ανακοπη καρδιας,κτλ.???Πρεπει να ειναι εντελως χαζοι και ηλιθιοι αυτοι που καπνιζουν.Δεν εχω δικιο???
Περιμενω σχολια σας,αν και δεν περιμενω αντιρρησεις σε αυτα που εγραψα γιατι εχω δικιο και μιλαω λογικα.Θελω πολυ να δω τι θα πουν οι καπνιστες,οι οποιοι οτι και να πουν εχουν αδικο αποδεδειγμενα.
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 00:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος λογικος ανθρωπος θα ανοιγε ενα τετοιο θεμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 01:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΝΑΙ!ΣΥΜΦΩΝΩ !ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΣΤΑ ΤΡΕΛΑΔΙΚΑ!
ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ!

[
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 02:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχολογικό πρόβλημα έχουν κι όσοι εκτοξεύουν τέτοιους ανόητους αφορισμούς (μετά από αιώνες παρατήρησης των κακών που κάνει η ανοησία στον άνθρωπο), αλλά δεν το κάναμε και θέμα ρε φίλε!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 08:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oσοι πάλι ΔΕΝ καπνίζουν....
.... γράφουν αυτά που γράφουν για να διασκεδάζουν εμάς τους ψυχολογικά ασταθείς, έτοιμους για μια σουϊτα σε κάποιο ψυχιατρείο παράξενους τύπους.

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 10:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ήρθες στο Εσωτερικά nickthegreek26

Τα άτομα που γράφουν στο εσωτερικά, πολλές φορές είναι παράξενα.

Συμπεριφέρονται σαν τα μικρά παιδία που τους πήραν… το γλειφιτζούρι τους!

Και τι έγραψες βρε Νίκο?

ΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Αν έβαζες ερωτηματικό στη φράση σου, ίσως να το λάμβαναν σοβαρά στα υπ όψιν... μα έτσι…πειράζεις την συνήθειουλα τους …. αλίμονο σου!
Είναι έτοιμοι να σε γιουχάρουν, να σε ειρωνευτούν, να γράψουν ένα σωρό πράγματα….και αλλού…ίσως τους βρεις να παραπονούνται γιατί κάποιοι άλλοι….την πέφτουν…. στα πιστεύω τους!

Αχ βρε Νικολή, δεν ξέρεις τι δύναμη έχει η συνήθεια!

Είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τι ειπε ο Φρουντ, ο Jung και ποιος ξέρει… ποιους άλλους, να έχουμε περάσει από κουλτουριάρικα και πνευματικά κέντρα ανατολής και δύσης, μα δεν είμαστε σε θέση….να καταλάβουμε… γιατί καπνίζουμε!

Σε λίγο θα δίνουν και μαθήματα, αν δεν το κάνουν ήδη….πώς να γνωρίσουμε τους εαυτούς μας….… με το τσιγαράκι στο χέρι!

Κανείς Φωτιά….. ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 11:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τι ειπε ο Φρουντ, ο Jung και ποιος ξέρει… ποιους άλλους, να έχουμε περάσει από κουλτουριάρικα και πνευματικά κέντρα ανατολής και δύσης, μα δεν είμαστε σε θέση….να καταλάβουμε… γιατί καπνίζουμε!

... δεν έχω περάσει από κανενός είδους τέτοιο κέντρο, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι είπε ο οποιοσδήποτε ή τουλάχιστον να ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο και έχω απόλυτη συνείδηση του γιατί καπνίζω.... (αυτό όποτε θέλεις το συζητάμε)

... απ' την άλλη αποκλείεις ΠΛΑΤΩΝΑ το χιούμορ (έστω καυστικο) σαν ένα τρόπο προσέγγισης ενός θέματος?

quote:
Είναι έτοιμοι να σε γιουχάρουν, να σε ειρωνευτούν, να γράψουν ένα σωρό πράγματα….και αλλού…ίσως τους βρεις να παραπονούνται γιατί κάποιοι άλλοι….την πέφτουν…. στα πιστεύω τους!


και ναι.... θα συμβεί κι αυτό. Αλλίμονο αν δεν είχαμε την επιλογή να έχουμε άλλη άποψη κατά περίπτωση. Προσπαθούμε να μην είμαστε μονοκόματοι άνθρωποι και όπως ειμαι εγώ ανοιχτή στο να έχω διαφορετικές απόψεις το ίδιο περιμένω και από τους άλλους. Ευτυχώς αυτό το βλέπω να συμβαίνει...
Μπορούμε σε ένα θέμα να ρίχνουμε σφαλιάρες ο ένας στον άλλο και στο άλλο να συζητάμε σοβαρά και "κουλτουριάρικα" ;).

βλέπεις νόμιζα ότι...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 13:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη galadriel,

Ο Νίκος είναι στο πρώτο του ποστ, και πιθανόν να μην γνωρίζει…στο τι καπνό φουμάρουν οι ΕΣΩ_ Θαμώνες!

Ειλικρινά αν θίχτηκες με το ύφος μου… ζήτω συγνώμη… μα είμαι έτοιμος να το ξανακάνω!

Βλέπεις καλή μου... δεν μου αρέσει να κοροϊδεύω κανένα.

Ίσως κάποιος δεν γνωρίζει γιατί το παγώνι (κατουρά) στο αριστερή ατραπό, τότε λέμε… πως έχει έλλειψη γνώσεων…

Μα αν κάποιος γνωρίζει… γιατί καπνίζει… και συνεχίζει….αυτό είναι έλλειψη… αυτογνωσίας..

Βλέπεις γλυκεία μούσα τη διαφορά?

Δεν είναι (χαζός) όποιος δεν γνωρίζει πολλά….μα όποιος δεν γνωρίζει τον εαυτό του.

Και το θέμα είναι σοβαρό, γιατί από εσένα ξεκινάς….όπου και να πας!

Δεν μιλώ σε κάποιον/α ωραία….η κουλτουριάρικα…για να τον κάνω φίλο, να με θαυμασει.., η για να τον διδάξω…..

Κοιτώ αν γίνεται να βαδίσουμε μαζί…προς την Αυτογνωσία…

Και αυτό γίνεται αυτόματα, όταν κατανοούμαι τους εαυτούς μας…

Δεν υπάρχει πρώτα η κατανόηση…. και μετά ΦΩΣ….
Αυτό είναι σοβαρό….
Δεν υπάρχει θα αφήσω το τσιγάρο στο μέλλον….
Όλα όσα γίνονται…γίνονται στο τώρα, αν το κατανοήσεις….το άφησες!

Ότι θα κανείς αύριο….εξαρτάται από το τι κάνεις….ΤΩΡΑ!

Θέλεις να καπνίσεις….?

Ελεύθερη είσαι, κανείς ότι θέλεις…

Μα...... Την ώρα που κρατάς το τσιγάρο….πριν το ανάψεις…δώσε όλη σου την προσοχή…
Ακόμα και το ΣΩΜΑ ΣΟΥ… να είναι προσεχτικό!!!!

Μπορείς?

Θα το ανάψεις?

Προσπαθησε....και θα σου πω,... πως γινεται να χαμηλωνεις το μεταβολισμο σου...
Πως να μην κρυωνεις...
Πως γινεται να ανεβαζεις την θερμοκρασια του σωματος σου...
Πως να μην πεινας ποτε σου...

Αν το μπορω εγώ…το μπορείς και εσύ!

Γιατί εγώ *(σαν εαυτός) είμαι ΕΣΥ….ο Νίκος…. ο καθένας!

Βλέπεις..…. πολλοί νομίζουν τους ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ…. ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥΣ!!!!

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...ΤΩΡΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 13:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα μωρό μου....!

εγώ γνωρίζω πολύ καλά τι κάνω και τι δεν κάνω στο σώμα μου και σε ποια κόψη περπατάω όταν ανάβω τσιγάρο.....

όσο για τα παγώνια, μην μου τα φέρνεις σαν παράδειγμα γιατί δεν ήμουν εδώ όταν έκραζαν...

ιδού λοιπόν, έλα

και δείξε μου


και το ότι αυτό είναι το πρωτο ποστ του Νίκου δεν λέει τίποτα...
όπως δεν λένε και οι "βαθμοί" που μαζεύουμε με τα μηνύματα μας...
μπορεί να αξίζει πολύ παραπάνω μπορεί και όχι....

έλα
να μην κρυώνω
να μην ζεσταίνομαι
να μην πεινάω
να μην πονάω

κι όχι μόνο απ' το τσιγάρο, αλλά απ' ολα αυτά που εσύ έχεις ξεπεράσει...
κι αφού μπορείς εσύ, σίγουρα μπορώ κι εγώ

έλα λοιπόν...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 14:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nickthegreek26 υπάρχει ήδη θέμα στο οποιο μπορείς να καταθέσεις τις απόψεις σου περι καπνίσματος:
Εσείς παιδιά καπνίζετε;

Το οτι το παρουσίασες σαν ψυχολογικό προβλημα δε σημαινει κι οτι ταιριαζει στη θεματική ενότητα που το τοποθέτησες.

Όπως και να χει καλύτερα να καταθεσεις την αποψή σου στο θέμα που σου παραθέτω στο οποίο υπάρχουν κι άλλες αποψεις που ίσως να σ' ενδιαφέρουν, αλλα και για να βγει στην επιφάνεια και για άλλα νεα μέλη που ίσως να μην το είχαν προσέξει.

Εκτος κι αν είσαι απ' αυτούς που ανοίγουν ένα θέμα κι υστερα την κάνουν κι αφήνουν τους άλλους να βγάλουν το φίδι απ' την τρύπα.
Ελπίζω να μην είσαι nick the greek λούης.
Αν δεν είσαι, καλωσόρισες
Αν πάλι είσαι...ώρα καλή στην πρύμνη σου κι αέρα στα πανιά σου.



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 15:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nickthegreek26 Υπάρχουν πολύ τρόποι να πεις κάτι.. Μάλλον διάλεξες τον χειρότερο. Ίσως αυτό δηλώνει και άλλα προσωπικά στοιχεία που διαθέτεις. Ο καθένας έχει τον τρόπο του……………… Εγώ απλά καπνιστής …. Έτσι για να ξέρεις.
ΠΛΑΤΩΝΑ Κάτι θα πρέπει να έχεις μπλέξει άσχημα. Τι δουλειά έχει η θερμοκρασία και το κρύο …… με το τσιγάρο…. Πολύ καλά θέματα έθεσες ……………………. για άλλα topic. Θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον ένα ένα να τα θέσεις, στα ανάλογα topic, , ίσως με κάποια επιπρόσθετη πληροφορία - ανάπτυξη, (αν μπορείς) και να το συζητήσουμε όλοι μαζί. Θα έχει ενδιαφέρον να το δούμε και αυτό.... Esoterica είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 15:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη galadriel,

Πόσο πολύ μπορείς να περιμένεις?

Και τι περιμένεις? Μέθοδο?

Αν σου πω τι να κάνεις….θα το κάνεις χωρίς να έχεις στο μυαλό σου…μου το είπε ο Πλάτωνας…. η ο Σωκράτης αυτό?

Γιατί στο γράφω?

Γιατί όταν χρησιμοποιείς ΜΕΘΟΔΟ (κάποιος μου είπε να κάνω κάτι και εγώ το ακολουθώ…το πράττω)…..χρησιμοποιείς το γνωστό ΕΑΥΤΟ…ο οποίος είναι ήδη συνήθεια….
Ετσι θα αργήσεις πάρα πολύ….αν δεν βαρεθείς… και τα παρατήσεις!

Και το μέρος του Εαυτού μας που δεν γνωρίζουμε…..είναι απείρως μεγαλύτερο... από ότι γνωρίζουμε! Σαν να γνωρίζουμε την Γη, και το ηλιακό μας σύστημα….μα να μας είναι άγνωστο…. ότι άλλο υπάρχει στο σύμπαν….

Εκει και αν εχει ενεργεια....

Όταν ανάβεις τσιγάρο λοιπόν….είναι μια κίνηση, που από τις πολλές φορές που το εκαμες....έγινε συνήθεια!

Και η θεια μου στη θεά μιας εκκλησίας… φέρνει αυτόματα το χέρι στο κούτελο…(κάνει το σταυρό της). Έχουμε δηλαδή…. στη θεα της εκκλησίας…. μια ανταπόκριση…στη διαμόρφωση του εαυτού.

Ο Εαυτός, σε αυτή την περίπτωση, είναι… ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ σε ΚΑΤΙ!

Με είπες… ΜΩΡΟ ΜΟΥ….

Όταν ήμουν μικρούλης... με έλεγε έτσι και η μαμά….και όταν μεγάλωσα, έτσι με φώναζουν….. (αλλες ψυχές…)
Πανω….η θερμοκρασία!* *(Φυσικα δεν μιλαω πιο πανω.... για τετοιες θερμοκρασιες!)

Μα τι γίνεται... όταν προλαβαίνω την ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ?

Αν γίνει στο τσιγάρο….μπορεί να γίνει σε κάθε τι!

Δεν θέλω να πεθαίνω μέσα μου για να καπνίσω….και να χάνω όλη μου την ενέργεια... για να μην το κάνω….

Κουτό δεν είναι?

Πια είναι η κατάσταση ενός ΝΟΥ…που ειναι ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΣ….*(ΟΧΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ, ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΣ…ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ….ΝΟΥΣ, ΚΑΡΔΙΑ, ΚΑΙ ΣΩΜΑ)

Φυσικά γράφονται όλα αυτά….γιατί σε κάθε ευχαρίστηση…*(και το τσιγάρο… είναι απόλαυση στους περισσότερους) είναι όχι μόνο μια κόψη όπως έγραψες….μα σαν μια τρυπα... να ανοίγει...

Που?

Πρεπει να τα δεις εσυ...οχι καποιος να στα πει! Ετσι γινονται θεωριες. Ορισμενοι ισως γελανε διαβαζοντας οσα γραφονται, και σε διαβεβαιω πως τα γνωριζουν.....μα η δυσκολια τους ειναι γιατι εχουν χωρησει τη γνωση απο την πραξη...η γνωση εγινε παρελθον, και η πραξη περιμενει!

Εδω αγαπητη μιλαμε για ΔΡΑΣΗ!

Καντο...ΤΕΛΟΣ!

Μέχρι να φτάσουμε εκεί… λοιπον….παίξε όλη τη μέρα με ένα τσιγάρο….χωρίς να το ανάψεις….μέχρι να δεις μέσα σου…. αυτή την κίνηση του ΘΕΛΩ…..πως κινείται….

Αν βρεις πως εχει τη ριζα του στη ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ (η κρυφη μερια της ευχαριστησης/ηδονης)...ΒΙΝΓΚΟ!

Μην το αρνηθείς…το κάνεις ετσι πιο ισχυρό!

Όταν θέλεις να κατανοήσεις κάτι…αντιμετώπισε το σοβαρά….αν δεν χαμπαρίαζει….παίξε μαζί του!

Το ίδιο συμβαίνει….με το φαγητό….

Μεχρι να φτασεις.... να ατενιζεις τη συγκρουση!

Γινεσαι ΕΝΑ μαζι της....και τι λες να κανει στο ΤΕΛΟΣ?

Φευγει καλη μου....φευγει ο ΠΟΝΟΣ...ΣΩΣΤΑ το εχεις πιασει!

Μετα ολα ειναι ευκολα! δεν χρειαζονται χρονια και χρονια βουδιστικης ασκησης!

Εχεις ενεργεια...παρα πολυ χωρο, για οτι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 15:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Walker,

Η Αντιδραση σου στον τροπο που εγραψε ο nickthegreek26, δεν ειναι διαφορετικη απο την αντιδραση σου...στο Τσιγγαρο!

Συγκρουση εκει....(με τον τροπο που το εθεσε)
Συγκρουση μεσα...απαντηση τσιγγαρο!

Απλα το δευτερο...το καλυψε η ευχαριστηση...μα σαν κινησεις ειναι ιδιες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 15:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά ΠΛΑΤΩΝΑ ο Νίκος ήταν σκανδάλη στο να αποκαλύψεις το μεγαλείο σου Πρέπει να τον ευχαριστήσεις με τον καλύτερο τρόπο που διαθέτεις Ανέβασέ του την θερμοκρασία εφόσον μπορείς. Αλλά και πάλι ο Νίκος δεν φταίει. Υπάρχουν πολλές παροιμίες που ταιριάζουν εδώ αλλά θα σου δινόταν αξία ..............

Συγνώμη παιδιά από το esoterica, αλλά δεν κρατήθηκα. Η ευθύνη δικιά μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 16:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε nickthegreek26,

Σε ευχαριστώ για το θέμα που έθεσες!

WALKER…

πάταξον μεν…άκουσον δε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nickthegreek26
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 16:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nickthegreek26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως το περιμενα.Οι περισσοτεροι εδω μεσα καπνιζουν και δεν τους αρεσε το θεμα που ανοιξα.Τι να κανουμε ομως,τα στοιχεια και οι αποδειξεις ειναι εναντιον των καπνιστων.Οποιος καπνιζει τη σημερινη εποχη ειναι τελειως βλακας και ηλιθιος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 16:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά μωρό μου (και εδώ μιλώ εκ μέρους των άλλων ψυχών και όχι της μαμάς σου όπως καταλαβαίνεις) το θέμα δεν είναι αν εγώ μπορώ να περιμένω, αλλά αν εσύ αντέχεις να μου δείξεις....

τι έγινε? σκέτο αγαπητή? δεν είμαι πια η μούσα σου?

να βαρεθώ και να τα παρατήσω? όχι μωρό μου... ότι αρχίζω το φτάνω πάντα ως το τέλος, ό,τι κι αν αυτό το τέλος συνεπάγεται.... εξάλλου όπως είπες κι εσύ, το σύμπαν είναι μια ανεξάντλητη πηγή ενέργειας, δεν φαντάζομαι να μείνω από μπαταρίες!

Θέλω όμως να σε ρωτήσω κάτι. Ασε τα του δικού μου εαυτού στην άκρη και πές μου: εσύ όταν γράφεις δεν συμμετέχει ο Εαυτός σου σ'αυτό? τώση ώρα δηλαδή με ποιον ακριβώς μιλάω? με το Σύμπαν? γιατί σε διαβεβαιώ δεν του φέρνεις καν!

Κι έπειτα πως αποκλείεις το ότι εγώ καπνίζω δεν είναι μια συνειδητή απόφαση και Δράση? πως γνωρίζεις ότι είναι απλά μια συνήθεια για μένα? έτσι κάνεις εσύ και η θεία σου και νομίζεις ότι δεν υπάρχουν και συνειδητοποιημένοι άνθρωποι γενικώς?

πως φαντάζεσαι μωρό μου ότι από τον ελέγχο του τσιγάρου μπορεί κανείς έτσι με ένα "κλικ" να φτάσει στον έλεγχο της θερμοκρασίας...?
δεν είναι το ίδιο καλέ μου.... το τσιγάρο ούτε καν προσομοιάζει σ'αυτό που αναφέρεσαι... εκτός βέβαια και αν δεν το γνωρίζεις αυτό από πρώτο χέρι....
Γιατί εγώ το γνωρίζω, και ξέρω πως να λειτουργώ και στις δύο περιπτώσεις, και μάλιστα όχι από συνήθεια!
Και επειδή το γνωρίζω μπορώ και σου λέω ότι είναι κόψη και όχι τρύπα!

Εδώ και πολλά χρόνια λειτουργώ σε ένα επίπεδο που η κόψη είναι φανερή και ο δαίμονας του τσιγάρου ασήμαντος... αυτά για τις αριστερές ατραπούς...

και ναι... ξέρω τι εννοείς....
.... άμα δε χαμπαριάζει... παίζω μαζί του.....!

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 16:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νίκο, κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά, απαντάμε στο ύφος με το οποίο γράφεις και όχι στο περιεχόμενο τους...

Κατά τ' άλλα πρόσεχε, γιατί όταν δείχνεις με το δάχτυλο τα υπόλοιπα δείχνουν εσένα...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 17:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απαντάμε στο ύφος με το οποίο γράφεις και όχι στο περιεχόμενο τους...

Κατά τ' άλλα πρόσεχε, γιατί όταν δείχνεις με το δάχτυλο τα υπόλοιπα δείχνουν εσένα...




Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 17:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.
ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.
ΕΙΜΑΙ "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ" ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ.
ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΗΛ. ΑΜΑ ΒΓΩ ΚΑΙ ΠΙΩ ΚΑΜΙΑ ΜΠΥΡΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΕΦΙ ΘΑ ΚΑΠΝΙΣΩ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ, ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ, ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:
ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΙΑ ΜΙΑΣ ΥΛΙΚΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΪ, ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ, ΚΛΠ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΣΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ.

ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΣΟΙ Ή ΕΧΟΥΝ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, Ή ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ, ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΤΩΡΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΠΑΛΙ.
ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΜΑΧΗΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΕ ΝΑ ΜΑΧΑΙΡΩΣΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΕΒΛΕΠΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΖΕ. ΤΟΣΟ ΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ?

ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΩΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ΠΟΥ "ΣΚΟΤΩΝΕΙ" ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ "ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ" ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΠΙΟ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΨΥΧΟΛΟΠΑΘΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΝ ΝΑ -ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝΤΜΙΝ- ΝΑ ΣΥΝΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ, ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΖΟΥΝ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ, ΣΤΡΕΣΣ, ΝΑ ΞΕΣΠΑΝΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΤΟΣΟ "ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ" ΟΣΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ "ΝΟΗΤΙΚΑ" ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΚΕΣ "ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ" ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΜΑΣ.

ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ Η ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ ΚΑΠΝΙΖΕ ΠΟΥΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΩ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΔΗΛ. ΣΤ....


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 18:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νίκος, στο ίδιο μήκος κύματος με….. το Μωρό.. όσο αφορά την αντιμετώπιση των μελών...


Αγαπητό μωρουλι… galadriel,

Μέχρι εκεί που έφτασε ο καθένας, είναι σε θέση να τα δείξει με σχετική ευκολία….μιας και πέρασε από μέσα....

Η δυσκολία είναι πάντα για αυτόν που θέλει να τα δει (γιατί τα άκουσε η τα διάβασε) και δεν έγιναν ποτέ τους πράξη! Φυσικά μιλά ο εαυτός μας….το θέμα είναι πως ο εαυτός…έχει μόνο μπαταρίες... και δεν φτάνουν…

Αν καπνίζεις….δεν αδειάζουν?

Πόσο συνειδητοποιημένη είναι αυτή…σαν δράση?

Γιατί αν καπνίζεις…. και θεωρείς πως κάνεις συνειδητά… καλό στον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ…. γιατί συζητάμε?

Αν πάλι συμφωνείς, πως το τσιγάρο δεν κάνει καλό…τότε συνειδητά… δεν κάνεις κακό στον εαυτό σου?

Και αν του κάνεις... συνειδητά κακό….

quote:
δεν είναι το ίδιο καλέ μου.... το τσιγάρο ούτε καν προσομοιάζει σ'αυτό που αναφέρεσαι... εκτός βέβαια και αν δεν το γνωρίζεις αυτό από πρώτο χέρι....
Γιατί εγώ το γνωρίζω, και ξέρω πως να λειτουργώ και στις δύο περιπτώσεις, και μάλιστα όχι από συνήθεια!
Και επειδή το γνωρίζω μπορώ και σου λέω ότι είναι κόψη και όχι τρύπα!



Αφού τα γνωρίζεις λοιπόν από πρώτο χέρι…πως είναι κόψη….αναρωτήσου τώρα αν υπάρχουν.... αλλά επίπεδα….

ΕΝΣΑΡΚΩΣΟΥ!!!!.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 18:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα τ' αλλα nickthegreek26 αυτα που σου ειπα παραπάνω τα γραψες εκει που δε πιανει μελάνιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 18:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν πάλι συμφωνείς, πως το τσιγάρο δεν κάνει καλό…τότε συνειδητά… δεν κάνεις κακό στον εαυτό σου?

Και αν του κάνεις... συνειδητά κακό….


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
δεν είναι το ίδιο καλέ μου.... το τσιγάρο ούτε καν προσομοιάζει σ'αυτό που αναφέρεσαι... εκτός βέβαια και αν δεν το γνωρίζεις αυτό από πρώτο χέρι....
Γιατί εγώ το γνωρίζω, και ξέρω πως να λειτουργώ και στις δύο περιπτώσεις, και μάλιστα όχι από συνήθεια!
Και επειδή το γνωρίζω μπορώ και σου λέω ότι είναι κόψη και όχι τρύπα!

--------------------------------------------------------------------------------

Αφού τα γνωρίζεις λοιπόν από πρώτο χέρι…πως είναι κόψη….αναρωτήσου τώρα αν υπάρχουν.... αλλά επίπεδα….

ΚΑΚΟ "ΣΥΝΗΔΕΙΤΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ", "ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ..."

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ... ΚΑΙ ΑΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΤΑ Ο ΝΙΚΟΣ ΝΑ ΠΑΡΑΛΛΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 18:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nickthegreek26 αυτα που σου είπα στην αρχη...ξεχνα τα (όχι πως έδωσες κι ιδιαιτερη σημασία δηλαδη..)! Απ' οτι φαινεται το θέμα σου έχει ζήτηση.
Καλή τύχηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 18:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον ΠΛΑΤΩΝΑ, με σεβασμό:

Το θέμα δεν είναι αν το κάπνισμα κάνει κακό. Όλοι γνωρίζουμε πως κάνει κακό. Το θέμα δεν είναι καν αν οι καπνιστές έχουν ψυχολογικό πρόβλημα ή όχι. Όποιος υπήρξε ποτέ του καπνιστής γνωρίζει καλά και την σημασία της ψυχολογικής εξάρτησης. Αν αυτό αποτελεί "ψυχολογικό πρόβλημα" και σε ποιόν βαθμό ή σε αντίθεση με τι, είναι αρκετά πολυσύνθετο θέμα το οποίο κανένας προσβλητικός αφορισμός δεν θα το λύσει. Και πράγματι, αν το θέμα ακολουθούσε κάποιο ερωτηματικό θα έδειχνε ευγένεια, ευστροφία, σεβασμό. Αλλά ΔΕΝ έχει ερωτηματικό και ΔΕΝ δείχνει ευγένεια, ευστροφία και σεβασμό. Και η επιθυμία μας (ΟΛΩΝ), όχι για τσιγάρο αλλά για ουσιαστικές συζητήσεις γεμάτες καλή πρόθεση, ευγένεια -το ξαναλέω, και δεν αναφέρομαι σε "τύπους"- και σεβασμό απέναντι σε μας και τον συνομιλητή μας ΔΕΝ είναι "γλειφιτζούρι" και "συνηθειούλα". Για μένα, τουλάχιστον.

Το να χωρίζεις τους ανθρώπους σε λογικούς και μη με αυτή την απόλυτη στάση (όπως έκανε ο nickthegreek26)είναι ανόητο, επιπόλαιο, επιδερμικό
και σαφέστατα προσβλητικό και επιθετικό. Το να γράψεις
"Θελω πολυ να δω τι θα πουν οι καπνιστες,οι οποιοι οτι και να πουν εχουν αδικο αποδεδειγμενα" είναι -τελικά- χυδαίο και πέρα από κάθε κανόνα συζήτησης και επικοινωνίας. Αν το κάπνισμα σε μπερδεύει, βάλε στη θέση του "καπνιστές" κάποιον άλλο χαρακτηρισμό της αρεσκείας σου:
δεξιοί, αριστεροί, ομοφυλόφιλοι, ετεροφυλόφιλοι, χριστιανοί, μωαμεθανοί, λευκοί, μαύροι, ψηλοί, κοντοί.

Κατόπιν τούτων, θεωρώ πως το χιούμορ (ακόμα και η ειρωνία) είναι η ελάχιστη αντίσταση απέναντι στη ανοησία και την αλαζονεία. Εμείς, τα μέλη, οι συζητητές, καλούμαστε να διαφυλάξουμε κάτι ελάχιστο από την επικοινωνία σ'αυτό το φόρουμ. Όχι με αναξιοπρεπείς τρόπους. Όχι με τραμπουκισμούς. Αλλά, ναι, το χιούμορ και η σάτυρα ΕΙΝΑΙ αξιοπρεπείς τρόποι μπροστά στη μικρόνοια της νοοτροπίας τύπου "Αυτό που σου λέω Εγώ". Αν κάποιος μας λέει με καμάρι πως ένα μεγάλο ποσοστό
των πολιτών αυτής της χώρας έχει άδικο ...εξ ορισμού, ε, ναι χρειάζεται γιούχα!

Αν δεν σου αρέσει να το δεις με χιούμορ, μπορείς να το δεις σαν κυριολεξία, γιατί θα το ξαναπώ:
Ψυχολογικό πρόβλημα έχουν κι όσοι εκτοξεύουν τέτοιους ανόητους αφορισμούς (μετά από αιώνες παρατήρησης των κακών που κάνει η ανοησία στον άνθρωπο), αλλά δεν το κάναμε και θέμα.
Ίσως θα έπρεπε να το κάνουμε. Ίσως η αξιοπρεπής σιωπή να μην είναι πάντα λύση.

Και υπάρχουν πολλοί που δίνουν μαθήματα για το πώς θα γνωρίσουμε τους εαυτούς μας. Δεν γνωρίζω πόσοι το κάνουν με το τσιγαράκι στο χέρι. Αναγνωρίζω, όμως, αυτούς που το κάνουν με συγκαταβατικό και πατερναλιστικό ύφος. Παρότι είμαι "χαζός", αφού δεν γνωρίζω τον εαυτό μου (καλότυχοι όσοι το πετύχατε).
Και ξέμεινα κι από τσιγάρα!


No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 19:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλέ μου πλάτωνα, φαίνεται πως σε απασχολώ όλη την μέρα σήμερα και έχεις αρχίσει να νυστάζεις (εκτός αν το έριξες στο κάπνισμα!)...
.... γιατί ο λόγος σου έγινε χαλαρός και ασύνδετος...

θα κάνω όμως ό,τι μπορώ για να σε "σηκώσω" λίγο ψυχολογικά.

Λοιπόν, όσον αφορά αυτό καθαυτό το θέμα του τσιγάρου: γνωρίζω πολύ καλά (έχω συνείδηση) για το αν και πόσο κακο κάνει και σε ποια ακριβώς επίπεδα.

Γνωρίζω όμως πολυ καλά, και όχι μόνο γνωρίζω αλλά ζω καθημερινά σε ένα επίπεδο στο οποίο οι δαίμονες που αντιμετωπίζω είναι άλλης εμβέλειας (όχι μεγαλύτερης, ούτε μικρότερης απλά διαφορετικής).

Το τσιγάρο λοιπόν είναι η μοναδική κατάχρηση που επιτρέπω στον εαυτό μου με βάση τη ζημιά που προξενεί σε φυσικό, αστρικό και νοητικό.

Το γιατί το κάνω αυτό είναι δικό μου καπέλο και δεν αφορά κανέναν, έτσι κι αλλιώς κανένας δεν θα μάθει ποτέ ούτε θα εκτιμήσει αν εγώ δίνω μάχες σε άλλα επίπεδα και πόσα άλλα θυσιάζω για να τις φέρνω εις πέρας.

Αντί λοιπόν να σε απασχολεί το τι κάνω με το τσιγάρο, καλό σε είχα να έρθεις και να μου πεις: Δε μου λες "μωρούλι", πόσα από τα καλά και ευχάριστα αυτής της ζωής στερήθηκες για να μπορώ εγώ να κάνω κηρύγματα περί τσιγάρου και μεθόδων ανεβοκατεβάσματος της θερμοκρασίας?

Την ώρα που εσύ δηλώνεις ότι θα με βοηθήσεις να μάθω πέντε "μαγικά" κόλπα (με τον τρόπο που εσύ εννοείς την μαθηση), δηλώνεις ότι γνωρίζεις τόσα από εσωτερισμό που αρκούν για όλα τα πεδία της ύπαρξης μας. Και μόνο μ'αυτή την δήλωση αυτοαναιρείσαι και δεν χρειάζεται να σου πω γιατί.... μοιάζει να καταλαβαίνεις..

quote:
ΕΝΣΑΡΚΩΣΟΥ!!!!.....

...στο είπα από την αρχή...έλα

Καλή μου gretel, wendigo και 1900 με μεγάλη μου χαρά βλέπω ότι καταλαβαίνετε για ποιο λόγο συνεχίζω κι απαντάω σ'αυτό το τόπικ. Γιατί διέκρινα πίσω από το θέμα του τσιγάρου, ένα άλλο ευρύτερο και πολύ πιο ενδιαφέρον...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 19:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΚΑΠΝΟΣ, ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΑ ΠΟΥΡΑ, Η ΠΙΠΑ (ΔΕ ΘΕΛΩ ΣΧΟΛΙΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΠΝΟΥ.

ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΣΑΝ ΤΗΝ Ε.Π.ΜΠ ΚΑΠΝΙΖΕ ΠΟΥΡΑ. ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΑΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΟ?

ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Ο ΚΑΠΝΟΣ? ΠΩΣ ΕΠΙΔΡΑ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΩΜΑ? ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΑΣΠΙΔΑ? ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ Ή ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ?

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΕΣ Ή ΟΧΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΠΝΟΥ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΤΟΥΣ Ή ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ. ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΝΟ-ΠΝΕΥΜΑ ΝΑ ΤΑ ΑΦΟΡΙΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΙΝΑΝ ΜΙΑ ΚΑΚΗ ΜΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΜΕ ΓΝΩΣΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ -ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ- ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 20:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία εκτίμηση είναι ότι όταν ασχολείσαι με το αστρικό πεδίο, υπάρχει η ανάγκη κάποιες φορές να προσθέτεις με κάποιο επιπλέον μέσον, όπως ο καπνός ή το οινόπνευμα ή και το φαγητό ακόμα, ένα είδος "βάρους" στο φυσικό σου σώμα...
Παρόλο που στην αστρική ασπίδα δημιουργεί κηλίδες, ισχυροποιεί όμως και τους δεσμούς με την γη...δεν είναι παράξενο να γίνονται καταχρήσεις τέτοιου είδους από άτομα που απασχολούνται ιδιαίτερα στο αστρικό. Πολλές φορές η επιστροφή από το αστρικό δεν είναι εύκολη και ένα "βαρύ" σώμα καλεί ευκολότερα πίσω το πνεύμα...
Φυσικά αυτό δεν συνιστάται σε όσους ξεκινάνε τώρα την αναζήτηση αυτών των πεδίων, των οποίων το φυσικό σώμα είναι ήδη αρκετά "βαρύ" δονητικά. Μάλλον το αντίθετο και γι'αυτό η χρησιμότητα της νηστείας και της αποχής από ουσίες όπως ο καπνός ή το αλκοόλ....


...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 21:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε wendigo,

Βρίσκομαι αρκετό καιρό στο Εσωτερικά, και έχω δει αρκετές φορές τέτοιες καταστάσεις. Κάποιος….γράφει προσβλητικά λόγια *(μα και αλήθειες, μιας και είναι γεγονός πως πεθαίνουν καθημερινά χιλιάδες από το κάπνισμα)… και οι άλλοι… (συνήθως όχι οι παλαιοί μιας και μάθανε) θίγονται,…… τσιμπάνε,…. και απαντάνε το ίδιο ειρωνικά…το ίδιο προσβλητικά.

Αυτό είναι το γεγονός, η αντίδραση κάποιων…σε μια πρόκληση!

Ποιων?

Μα φυσικά των καπνιστών!

Και φυσικά ότι και να βάλω, μαύρους, λευκούς, χριστιανούς, βουδιστές και ότι θες….αυτό που είναι σίγουρο, είναι η αντίδραση των θιγμένων!

Μα αυτή την αντίδραση μέσα…πολλοί δεν την βλέπουμε!

Αν τα τελευταία σου λόγια… περιέχουν περαιτέρω ειρωνεία…

quote:
Αναγνωρίζω, όμως, αυτούς που το κάνουν με συγκαταβατικό και πατερναλιστικό ύφος. Παρότι είμαι "χαζός", αφού δεν γνωρίζω τον εαυτό μου (καλότυχοι όσοι το πετύχατε).
Και ξέμεινα κι από τσιγάρα!

Διόρθωσε το….Στον ΠΛΑΤΩΝΑ, με σεβασμό:

Πλάτωνας.
Με σεβασμό… στον wendigo.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 21:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή galadriel,

Σήμερα ήμουν ελεύθερος υποχρεώσεων…

Αυριο οχι!

Τωρα, για το λόγο μου, μιας και είναι χαλαρός, ασύνδετος και αυτοαναιρείται… έχεις την καλοσύνη να μου γράψεις… που?

Τουλάχιστον, θα μάθω κάτι σήμερα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 21:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν φανταζόμουν βεβαίως ότι θα μπορούσες να καταλάβεις.... είπα να το πω από ευγένεια....

Χαίρομαι που διαπιστώνω ότι ήμασταν όλοι εδώ ενας καλός τρόπος να περάσεις την ώρα σου, ελπίζω εποικοδομητικά....

Δυστυχώς αυτή την στιγμή πλέον νυστάζω πολύ για να σου δείξω τα σημεία που ζητάς. Θα το κάνω όμως αύριο το πρωϊ....
Οπότε για να μάθεις θα περιμένεις μέχρι αύριο, ή όταν τελος πάντων θα είσαι ελεύθερος από υποχρεώσεις....

Γιατί προφανώς φαντάζεσαι ότι εγώ τουλάχιστον δεν είχα τί άλλο να κάνω από το να γράφω σε σένα για να περνάει η κατά τ'αλλα "άνευ υποχρεώσεων" μέρα μου...

Για σήμερα καληνύχτα

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy