ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Χιλιετής βασιλεία: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 01:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά ποιος είναι ο ρόλος των Χιλιαστών? Είναι μια επικίνδυνη αίρεση του Χριστιανισμού ή είναι απλά μια θεώρηση ? Εάν ναι, που έγκειται ο κίνδυνος?

Αποτελεί η προσήλωση στην ιουδαϊκή μήτρα πηγή προόδου και Σοφίας για τον Έλληνα πολίτη ή παραπλάνηση στα θολά νερά της θρησκοληψίας?

Να υπενθυμίσουμε ότι οι Αναβαπτιστές είναι αυτοί που αναζωπύρωσαν τη Χιλιαστική ιδέα, και από τους Αναβαπτιστές πέρασε σε πολλά μετέπειτα Χιλιαστικά κινήματα η αρχική ιδέα.

Η ιδέα αυτή πέρασε στις ημέρες μας και στις περισσότερες Προτεσταντικές θρησκείες τής Ελλάδας καθώς και σε όλα σχεδόν τα παρακλάδια των λεγομένων «Σπουδαστών τής Γραφής», οι οποίοι την κληρονόμησαν από τους Αντβεντιστές από όπου και αποσπάστηκαν. Όσοι γνωρίζουν το θέμα (ελάχιστοι) τους έχουνε μάθει ως Χιλιαστές μέσω των «Μαρτύρων του Ιεχωβά», που με τη σειρά του είναι παρακλάδι των «Σπουδαστών της Γραφής».

Επειδή λοιπόν ως συνήθως συγκεντρώνονται οι συζητήσεις προς τα κακώς κείμενα της ορθοδοξίας, και καλώς γίνεται, σπεύδουν από ότι πλέον έχει διαφανεί ορισμένοι να καπηλευτούν την κριτική που ασκείται προς όφελος…..του δικού τους μαντριού!!

Και επειδή η μεταπήδηση από το ένα μαντρί στο άλλο δεν αποτελεί πρόοδο αλλά πελατειακό μάρκετινγκ, είτε αυτοί λέγονται Χιλιαστές ή Μάρτυρες, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να καταθέσουμε τις απόψεις μας περί αυτού του θρησκευτικού ολοκληρωτισμού και των όποιων διαστάσεων του.

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 07:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλημέρα

το θέμα αυτό καθαυτό δεν με ενδιαφέρει, αλλά μου γεννήθηκε η εξής απορία μετά την τελευταία σου παράγραφο :

quote:
Και επειδή η μεταπήδηση από το ένα μαντρί στο άλλο δεν αποτελεί πρόοδο αλλά πελατειακό μάρκετινγκ, είτε αυτοί λέγονται Χιλιαστές ή Μάρτυρες, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να καταθέσουμε τις απόψεις μας περί αυτού του θρησκευτικού ολοκληρωτισμού και των όποιων διαστάσεων του.

αυτή η μεταπήδηση μήπως έχει συμβεί κι εδώ?
και μήπως μία διαφωνία που προϋπάρχει σε άλλο τόπικ μπορούσε να συνεχιστεί εκεί?

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 08:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι galadriel, δεν το καταλαβες καλα.....
Οι ενστάσεις του συμπαθέστατου κατα τα αλλα Σβαμπε επικεντρωνονται σε μεταπηδησεις απο τα ενα θρησκευτικο μαντρι στο αλλο, ενω οπως καταλαβαινεις δεν αναφερεται καθολου για πολιτικα "μαντρια" οπως να πουμε ενα "τυχαιο" παραδειγμα, μεταπηδηση στο μαντρι που διακηρυσει "η θρησκεια ειναι το οπιο του λαου " ενα πραγμα....
Χωρις ουδεμια προθεση να υπερασπιστω οποιοδηποτε θρησκευτικο αλλα ουτε και πολιτικο μαντρι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 09:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπα ! παρεξήγηση...!

όταν χρησιμοποίησα την φράση του πραγματικά συμπαθέστατου συνομιλητή μας την χρησιμοποίησα μόνο σαν βάση για ένα λογοπαίγνιο....

απλά η παρατήρηση μου αφορούσε ότι υπάρχει ήδη ένα τόπικ στο οποίο υπάρχει μία διαφωνία γύρω από αυτά τα θέματα και βλέπω να μεταφέρεται κι εδώ....

το είπα μόνο και μόνο για λόγους ευχρηστίας, αν είναι να παρακολουθούμε έναν "καυγά" δεν χρειάζεται να τον ψάχνουμε δεξιά και αριστερά σε 2-3 τόπικ....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 10:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο.Κ. Δεκτόν
Το παίρνω πίσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 10:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να χαιρετήσω και’γω από την μεριά μου τα δυο αγαπητά μέλη του forum.

Οι σχολιασμοί μου, αλλά και το ερώτημα που θέτω, αναφέρονται κυρίως στους κατ’επίφαση «απομυθοποιητές» (ας μου επιτραπεί..) των θρησκευτικών ιδεοληψιών, που ως συνήθως εμφανίζονται γαλαντόμοι κατά συγκεκριμένων ορισμών (π.χ. Ιερά Παράδοση-Άγιοι Πατέρες κ.α.) πλην όμως με απώτερο σκοπό όχι την αδογμάτιστη προσέγγιση του οντολογικού προβληματισμού αλλά την απόκτηση πελατείας.

Και επειδή αυτό που πρεσβεύουν, όπως για παράδειγμα οι Χιλιαστές, είναι ένα ακόμη μαντρί που συντηρείται με ποίμνιο και προβατάρχες, θεωρώ την ανάδειξη του θέματος ως ενδιαφέρον.

Από εδώ και πέρα όμως, και δεδομένου ότι απεχθάνομαι τον διάλογο σε θερμοκοιτίδα, μπορούνε σαφέστατα να συζητηθούνε πτυχές που κάλλιστα δεν έχω εντοπίσει. Κάτι εξαιρετικά πιθανό άλλωστε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 10:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που σας διέφυγε είναι να μας πείτε σε ποιό τοπικ συζητιέται το εν λόγω θέμα για να το παρακολουθήσουμε.
Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 10:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και προκειμένου να μην κολλήσουμε μόνο σε θεωρητικές αναφορές περί αυτής της κοσμοθεώρησης, θα επισυνάψω μια πρόσφατα καταγεγραμμένη τοποθέτηση μου ώστε να αρχίσουμε και την συζήτηση περί της…..ΠΛΑΝΗΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ!

Πρόκειται λοιπόν για θρησκευτική αίρεση του Χριστιανισμού που διακηρύσσει ότι μετά τη συντέλεια του αιώνα (!) ο Χριστός θα αναστήσει τους δίκαιους και θα βασιλεύσει για χίλια χρόνια. Έπειτα θα ακολουθήσει η οριστική συντέλεια του κόσμου.

Μεταξύ άλλων εκθειάζεται από τους Χιλιαστές ο Λούθηρος, ο οποίος συνάμα ενώ είχε γίνει μοναχός στην Μονή των Αυγουστινιανών τού Ερφουρτ, και παρ΄όλους τους όρκους και τις μοναχικές υποσχέσεις παρθενίας και αγαμίας, απέναντι Θεού και ανθρώπων, δεν άντεξε τους επίγειους πειρασμούς και…..παντρεύτηκε μία άλλη μοναχή (δεσμευμένη κι΄αυτή με τους ίδιους όρκους!), την Αικατερίνη φόν Μπόρα από την οποία απέκτησε και 6 γιους……

Βέβαια, τα όσα υποστηρίζουν περί Χιλιετούς Βασιλείας τα αντλούν από μια άνευ προηγούμενου παραπλάνηση των αδαών και μια συστηματική καταστρατήγηση των όποιων συμβολισμών και εσωτερικών μηνυμάτων. Ως προς τα υποτιθέμενα «χίλια χρόνια Βασιλείας» μπορούμε να αντιληφθούμε την πλάνη από τα παρακάτω χαρακτηριστικά στοιχεία:

Α) Στο χωρίο Ψαλμός κεφ. 90 και εδάφιο 4 διαβάζουμε τα εξής αποκαλυπτικά: «Διότι 1000 έτη ενώπιόν σου, είναι ως ημέρα η εχθές, ήτις παρήλθε, και ως φυλακή νυκτός». Μια ξεκάθαρη τοποθέτηση του συγγραφέα ότι ο αριθμός 1000 είναι συμβολικός και όχι γήινο μέτρο καταγραφής του χρόνου, και δη μιας και αναφέρεται στον Θεό.

Β) Στην επιστολή Β΄ Πέτρου 3/γ΄ 8, μπορεί ο αδογμάτιστος αναγνώστης να πάρει στα χέρια του το κλειδί τής κατανόησης τού αριθμού 1000 δίχως να χρειάζεται κανέναν «βιβλικό ερμηνευτή». Εκεί διαβάζουμε: «Εν δε τούτω μη λανθανέτω υμάς, αγαπητοί, ότι μία ημέρα παρά Κυρίω ως 1000 έτη και 1000 έτη ως ημέρα μία».

Διαπιστώνουμε επομένως ότι κατά την Αγία Γραφή η λέξη «ημέρα» έχει για το Θεό πολλές έννοιες. Έτσι εάν ανατρέξουμε π.χ. στην Έξοδο 20/κ΄ 11, μας λέει πως ο Θεός διαμόρφωσε τη γη και τη θάλασσα σαν κατοικία τού ανθρώπου «σε 6 ημέρες».

Να που όμως έρχεται ο συγγραφέας να αναιρέσει το ενδεχόμενο λάθος μιας «γήινης μέτρησης» λέγοντας στη Γένεση 2/β΄ 4, ότι ο Θεός τα έκανε αυτά σε μια ημέρα! «καθ' ην ημέραν εποίησε ο Θεός γην και ουρανόν».

Η λέξη «ημέρα» λοιπόν, έχει για τα έργα και τις πράξεις του Θεού ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ ΚΑΙ ΑΚΑΘΟΡΙΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ, και έχει την έννοια της αποτύπωσης του Λόγου στο χαρτί κατά τρόπο που να είναι προσιτός στο ποίμνιο, και σημαίνει «περίοδο χρόνου». Κατά συνέπεια, οι 6 δημιουργικές ημέρες που ομιλεί ο συγγραφέας σημαίνουν 6 δημιουργικές ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ, και όταν μας μεταφέρει «την ημέρα που έκανε γη και ουρανό», εννοεί συμβολικά ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ που έκανε τη γη και τον ουρανό.

Κάποιοι λοιπόν θέλουνε να βλέπουν….ημέρες και εβδομάδες (!) και άρχισαν ήδη (για μια ακόμη φορά) να μετρούν τις ημέρες…….καθόδου Του και ανόδου της Βασιλείας!

Εδώ είμαστε λοιπόν…..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 10:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και επειδή αυτό που πρεσβεύουν, όπως για παράδειγμα οι Χιλιαστές, είναι ένα ακόμη μαντρί που συντηρείται με ποίμνιο και προβατάρχες, θεωρώ την ανάδειξη του θέματος ως ενδιαφέρον.

καμμία αντίρρηση σ'αυτό....[(:)]
μόνο που ελοχεύει ο κίνδυνος απλά να μετατεθεί μία διαφωνία που προϋπάρχει από το ένα τόπικ στο άλλο,
σ'αυτή την περίπτωση αντί να αναδειχθούν επιπλέον πτυχές του θέματος να τρέχουμε από το ένα θέμα στο άλλο να δούμε ποιος είπε τι και με τι ύφος....

εγώ τουλάχιστον το έχω ήδη δει στο :
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4729

δεν ξέρω αν υπάρχει και αλλού...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 11:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
galadriel:
«καμμία αντίρρηση σ'αυτό....[(:)]
μόνο που ελοχεύει ο κίνδυνος απλά να μετατεθεί μία διαφωνία που προϋπάρχει από το ένα τόπικ στο άλλο,
σ'αυτή την περίπτωση αντί να αναδειχθούν επιπλέον πτυχές του θέματος να τρέχουμε από το ένα θέμα στο άλλο να δούμε ποιος είπε τι και με τι ύφος....»

Ακριβώς επειδή το τόπικ που ανέφερες έχει ήδη διαφωνίες και συζητήσεις που γενικεύουνε, προτείνω το συγκεκριμένο ώστε να συζητήσουμε δίχως «προηγούμενα» και με ορίζοντα του Χιλιασμού.

Θέλουμε λοιπόν να ξέρουμε εάν οι συμβολισμοί που ενδεχομένως αναδεικνύουνε οι λέξεις και έχουνε παρερμηνευθεί έως και σήμερα, πρέπει να πάψουν και να δώσουνε τη θέση τους σε μια «γήινη καταγραφή» μιας Χιλιετούς Βασιλείας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 16:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
shhwabe χαίρε..

Νάμαστε πάλι μαζί.. Βλέπω οτι δεν απομακρύνεσαι ..όταν σε ψάχνει κάποιος ξέρει που θα σε βρεί..

Εγώ θέλω να προσθέσω κάτι λίγα.. σχετικά με συζητήσεις που έχω κάνει με Χιλιαστές.. και μάλιστα με ορισμένους απο αυτούς που τις ελεύθερες ώρες τους κουστουμαρίζονται και με την Βίβλο παραμάσχαλα παίρνουν σβάρνα τους μαχαλάδες χτυπώντας κουδούνια, πόρτες αναζητούν τα ``πρόβατα`` ώστε να τους διδάξουν...
Αν σε περίπτωση κάποια ή κάποιος θερμόαιμος Χριστιανός τους ξαποστείλει εκεί .. τη βρίσκουν ... παίζοντας το ..``Μάρτυρες`` εκεί λοιπόν πραγματικά τη βρίσκουν όταν τους εμπαίζουν.. αισθάνονται μάρτυρες...

Συζητώ αρκετές φορές μαζί τους , οπως και με εσένα shwabe , αλλά εσύ είσαι διαβασμένος, αυτοί οι φουκαράδες είναι ανιστόρητοι τελείως.
Το μόνο που έχουν διαβάσει είναι η Βίβλος.
Την έχουν ``ξεζουμίσει`` της έχουν αλλάξει τα ``πατριαρχεία`` κάθε κόμμα κάθε τελεία γιαυτούς εχει κάποιο νόημα.
Μια φορά λοιπόν τους είπα κάτι.. δύο γυναικούλες ήταν ειδικά η μία ήταν ``νεοφώτιστη``.

``Ο Πλάτωνας στον πολύ γνωστό "Μύθο της Σπηλιάς", παρουσιάζει την άποψη, ότι ο κόσμος που ζούμε και αντιλαμβανόμαστε είναι σαν μια μεγάλη σπηλιά όπου οι άνθρωποι ζουν αλυσοδεμένοι. Βλέπουν μπροστά τους τις σκιές τους που πέφτουν πάνω σε ένα τοίχο σαν να είναι οθόνη. Αυτές οι σκιές δημιουργούνται από το φως που μπαίνει από την είσοδο της σπηλιάς. Η ενασχόληση με αυτές τις σκιές είναι για τους αλυσοδεμένους η αντίληψη για την πραγματικότητα.``

Δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι εννοώ.
Τους ρώτησα ``ενώ ήξερα`` αν διαβάζουν κάτι αλλο εκτός της Βίβλου.
Η μία απάντησε βιαστικά ``οχι``. Δεν μας επιτρέπετε..

Είναι της λέω.. ``σαν να με διδάσκει κάποιος που ζεί μέσα στη σπηλιά αυτή και δεν έχει βγεί εξω στο φώς με ποιά αρμοδιότητα λοιπόν με ποιά προσόντα έρχεσαι να με διδάξεις αν δεν έχεις ακούσει και κάποια αλλη άποψη..``

Βέβαια οι ψαγμένοι το είδος είναι ενήμεροι και εμμένουν στις απόψεις τους μέχρι εκεί που δεν παίρνει.. δεν μπορείς να συζητήσεις μαζί τους ακόμα και αν συμφωνείς μαζί τους.

Με σένα shwabe βγαίνει κάποια άκρια .. εχεις διαβάσει .. έχεις ασχοληθεί και εχεις βγάλει κάποιες απόψεις.. σεβαστές φυσικά..
Δεν νομίζω ομως να προσπαθείς να με πείσεις και εμένα οτι οι απόψεις σου είναι σωστές..
Εκεί είναι το πρόβλημα. Ο προσηλυτισμός..και οι ``ευσεβείς πόθοι??`` οπως συνηθίζεις να λές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 17:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,

χαίρομαι πραγματικά που τα ξανάλεμε μιας και ο διάλογος μαζί σου, πέρα και πάνω από τις όποιες διαφωνίες, αποτελεί μια ενδιαφέρουσα ηλιαχτίδα στο μαύρο τοπίο των εκάστοτε «σωτηριολάγνων» και αρνητών της ζωής.

Το θέμα μας λοιπόν δεν είναι το κυνήγι μαγισσών ένεκα κάποιας εξωκόσμιας φώτισης που επικαλούμαστε (!), αλλά η ανάδειξη της πραγματικά επικίνδυνης ιδεοληψίας και τα ρατσιστικά παράγωγα που αναδύονται.

Τα δόγματα τύπου Χιλιαστών αποτελούνε ουσιαστικά μια «μύηση» οπισθοδρόμησης του κατηχούμενου θύματος στην νηπιακή ηλικία, όπου η διάκριση ανάμεσα στον «εαυτό» και στον «άλλο» δεν έχει ακόμα χαραχθεί.

Ακροβατούν με ακραίες και ανεδαφικές ερμηνείες προς άγρα πελατών, στοχεύοντας στη μαγική σκέψη της νηπιακής ηλικίας του υποψήφιου Χριστιανού, μιας και η μαγική προηγείται της ορθολογικής σκέψης στην παιδική ηλικία. Και είναι φυσικό για αυτό το λόγο να καταβάλλει το άγχος του ένα παιδί με τη μαγεία που αποτελεί σε τελική ανάλυση και το μόνο διανοητικό του όπλο.

Η ιδέα της επιστροφής του Σωτήρα είναι ένα αρχέτυπο καλά χαραγμένο στο υποσυνείδητο των θρησκευόμενων μαζών, και έτσι μπορεί σχετικά εύκολα να γίνει μια εξόχως ελκυστική και προσοδοφόρα ιδέα για τις νεοφώτιστες κοινοπραξίες των «μελετητών της βίβλου», προκειμένου να παραπλανήσουν τον έλληνα, αλλά και την ανθρωπότητα ευρύτερα, στη νεοεποχίτικη φαρσοκωμωδία της…….«επανόδου του Σωτήρα»!

Και κάτι τελευταίο: αυτό που θα πρέπει να μας ανησυχεί είναι ότι μετράμε το έτος 2004, υπάρχει απίστευτος πλούτος λυτρωτικής γνώσης, ο ευνουχισμός του πνεύματος έχει περάσει στο χρονοντούλαπο, η επιστημονική πρόοδος και η άνοδος του μορφωτικού και βιοτικού επιπέδου είναι εμφανέστατη, και παρόλα αυτά δεν μειώθηκε το φαινόμενο των αυτόκλητων θεουργών και κάθε λογής ακραίων δογμάτων.

Νομίζω ότι για αυτό και μόνο αξίζει κάθε διάλογος, κάθε διαφωνία που θα μπορέσει να αναδείξει την πλάνη τέτοιων σκοταδιστών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 17:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χαίρομαι πραγματικά που τα ξανάλεμε

Kαι εγώ χαίρομαι οχι απλά μου μιλάω μαζί σου, αλλά που ανταλλάσω απόψεις με αυτόν τον εποικοδομητικό τρόπο.

quote:
Το θέμα μας λοιπόν δεν είναι το κυνήγι μαγισσών ένεκα κάποιας εξωκόσμιας φώτισης που επικαλούμαστε (!), αλλά η ανάδειξη της πραγματικά επικίνδυνης ιδεοληψίας και τα ρατσιστικά παράγωγα που αναδύονται.


Οπως έχουμε ξανασυζητήσει αν αυτό το έλεγες πρίν απο 30 χρόνια θα είχες προβλήματα με τη συνείδηση σου αλλά και με τους αλλους.
Μέρα με την ημέρα , νομίζω οτι ολοι μπαίνουμε στο νόημα της πατρίδας του Αβραάμ και του Ισαάκ.
Μήπως σαν αντίποινα αυτού πληρώνουμε και την αναγνώριση της ΠΓΔΜ..??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 19:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro:
«Μέρα με την ημέρα , νομίζω οτι ολοι μπαίνουμε στο νόημα της πατρίδας του Αβραάμ και του Ισαάκ.
Μήπως σαν αντίποινα αυτού πληρώνουμε και την αναγνώριση της ΠΓΔΜ..?? »

Τώρα ανοίγουμε ένα μεγάλο και πονεμένο θέμα. Προσωπικά δε, μιας και Μακεδόνας, προσπαθώ να συγκρατώ τα νεύρα μου μπροστά στην χαλαρή ως και ανεγκέφαλη στάση των πολιτικών μας τα τελευταία 50 χρόνια!

Όχι αγαπητέ, δεν μας κυνηγάνε μονίμως τίποτα εβραϊκά φαντάσματα. Μας κυνηγάει ο ωχαδερφισμός και η πολιτική καρέκλα. Μας κυνηγάει το δόγμα του «δε βαριέσαι βρε αδερφέ» και η λογική του «ποιος βγάζει τα κάστανα από την φωτιά».

Όταν δεν έχεις τίποτα να χάσεις, όπως οι Σκοπιανοί, όταν πεινάς για μια ταυτότητα και ένα αποκούμπι, όπως οι Σκοπιανοί, τότε ΜΑΧΕΣΑΙ. Και μάχεσαι με κάθε μέσο. Θεμιτό και αθέμιτο.

Βέβαια, από την άλλη το θέμα το γνωρίζαμε εδώ και δεκαετίες ολάκερες. Αλλά βλέπεις θέλαμε να είμαστε καλοί γείτονες στην προσπάθεια της Γιουγκοσλαβίας του Τίτο και έτσι λέγαμε «και ποιος τους λογαριάζει μωρέ!»

Ξέρεις εδώ και πόσα χρόνια ακούω στην Γερμανία να μιλάνε για Mazedonien και να εννούνε τα Σκόπια? ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ? ΠΟΤΕ ΣΥΓΚΑΛΕΣΑΜΕ ΔΙΕΘΝΗ ΜΕΣΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ? ΠΟΤΕ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΗΚΑΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΡΙΘΜΗΤΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ? ΠΟΤΕ?

Μήπως πρέπει να αναρωτηθούμε εάν ποτέ εκπληρωθεί η ευχή του Νίτσε και από ελληνίζοντα φαντάσματα γίνουμε και πάλι έλληνες?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 19:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαί schwabe..

Nα συμπληρώσω κάτι που παρέλειψα σχετικά με τους χιλιαστές...

Εχω ενα βιβλιαράκι.. λέγεται ``Σκοπιά``.. και απεικονίζει το Θεό επάνω σε ενα σύννεφο και ολόγυρα του Μάρτυρες του Γιαχβέ, να τιμωρεί τους ανθρώπους.. δείχνοντας τους με το δάχτυλο. Οι μάρτυρες του Γιαχβέ ολόγυρα στο Θεό δείχνουν να χαμογελούν μάλλον ικανοποιημένοι..
Το βιβλιαράκι αυτό το φυλάω.. οπως φυλάω και αλλα πολλά...το φυλάω για να τους το δείχνω.. να δείχνω την άνθρώπινη αλλαζονεία.. μιας ομάδας ανθρώπων που πιστεύουν ακόμα οτι είναι οι ``εκλεκτοί του Θεού`` επειδή είναι οπαδοί ενός συγκεκριμένου δόγματος... και οι υπόλοιποι ολοι εχουν ``κατουρήσει`` στο πηγάδι..

Εκτός αυτού γνωρίζουν και διδάσκουν οτι οι θέσεις στον ``Παράδεισο`` είναι περιορισμένες.. θα πάει δηλαδή ενας ορισμένος αριθμός .. χιλιαστών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 18:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θεωρώ τους μάρτυρες του Ιαχωβά σάν ένα παρακλάδι των φανατικών Οπαδών της Παλαιάς Διαθήκης.
Αυτοί θέλουν να ΚΟΝΤΡΑΡΙΣΤΟΥΝ με την Καινή Διαθήκη η οποία αλλάζει την έννοια του Θεού απο προσωπικό Θεό-Εκδικητή των Εβραίων σε Θεό της Αγάπης, της Ελεημοσύνης & της ταπεινότητας όπως δίδαξε ο Ιησούς Χριστός.
Η Αίρεση αυτή γεννήθηκε & εξαπλώθηκε στις Η.Π.Α. όπου ο Πουριτανισμός & η Εβραιοφιλία βρίσκονται σε Αστρονομικά ύψη ... αυτό τα λέει όλα.
Όσον αφορά την χιλιετή βασιλεία του Χριστού δέν είναι Τίποτε άλλο απο ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΑ της συγκεκριμένης παραβολής που κάνει σύγκριση στον Αριθμό των 1000 Ετών μπροστά στην Αιωνιότητα!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 20:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krisnna:
«Εγώ θεωρώ τους μάρτυρες του Ιαχωβά σάν ένα παρακλάδι των φανατικών Οπαδών της Παλαιάς Διαθήκης.
Αυτοί θέλουν να ΚΟΝΤΡΑΡΙΣΤΟΥΝ με την Καινή Διαθήκη η οποία αλλάζει την έννοια του Θεού απο προσωπικό Θεό-Εκδικητή των Εβραίων σε Θεό της Αγάπης, της Ελεημοσύνης & της ταπεινότητας όπως δίδαξε ο Ιησούς Χριστός.»

Πολύ σωστά θεωρείς κατά την άποψη μου. Πικρό αλλά αληθινό.

Είναι απορίας άξιο το ΠΟΥ μπορεί κάποιος να υποβιβάσει την έννοια της ΘΕΟΦΙΛΙΑΣ και της θρησκευτικότητας…….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 17:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Έως ότου σταματήσει ο……MELETHTHS copy-paste τις ογκώδεις φωτογραφίες της….Αποκάλυψης ΤΟΥ (!), επισυνάπτω την απάντηση μου εδώ μιας και κολλάει γάντι στα αυθαίρετα συμπεράσματα των Χιλιαστών.)

Κατάγεται τελικά ο Ιησούς από τον Βασιλιά Δαυίδ?


Στην Παλαιά Διαθήκη διαβάζουμε ότι από ΣΠΕΡΜΑ ΔΑΥΙΔ θα προέλθει ο Σωτήρας της Ιουδαίας και θα διοικήσει τη γη.

Είναι τελικά πράγματι έτσι τα όσα περιγράφονται και στην Καινή Διαθήκη?

Α) «Ώμοσεν ο Κύριος με αλήθειαν είς τον Δαβίδ, και δεν θέλει το αθετήσει, Από τον καρπόν του σώματος σου θέλω βάλει επάνω εις τον θρόνο σου» (Ψαλμοί ρλβ’11)

Β) «Ιδού, έρχονται ημέραι, λέγει ο Κύριος, ότε θέλω ανεγείρει είς τον Δαβίδ βλαστόν δίκαιον, και βασιλεύς θέλει βασιλεύσει, και ευημερήσει, και εκτελέσει κρίσιν και δικαιοσύνη επάνω εις την γην» (Ιερεμίας κγ’5)

Από τα παραπάνω εδάφια της Παλαιάς Διαθήκης είναι εμφανέστατο ότι δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα στο γεγονός ότι ο αναμενόμενος Μεσσίας ΘΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΠΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ, ΑΠΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ ΓΕΝΙΑΣ.

Ενώ μια παρόμοια διαβεβαίωση μας δίνει και ο Παύλος (Ρωμαίους Α’3) ως προς την καταγωγή από την Βασιλική γενιά του Δαβίδ (μιας και αλλιώς δεν γίνεται να χαρακτηρισθεί ο Ιησούς ως εκπλήρωση της προφητείας), γεννούνται ορισμένα βασανιστικά ερωτήματα.

Εφόσον αποδεχόμαστε την ερμηνεία που δίνει η Καινή Διαθήκη ως προς την άμωμο σύλληψη της παρθένου Μαρίας, και δεδομένου ότι ο Ιησούς δεν έχει θνητό πατέρα, είναι ηλίου φαεινότερο ότι είναι αδύνατον να έλκει την καταγωγή του από σπέρμα βασιλικό μιας και δεν προήλθε από μια ερωτική συνεύρεση του Ιωσήφ που ήταν απόγονος Δαβίδ.

Επομένως, στο πρόσωπο του Ιησού της Καινής Διαθήκης ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΚΗΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΣ. Και αυτό διότι όπως ξεκάθαρα βλέπουμε η προφητεία μιλά για ΚΑΡΠΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ και όχι κάποια επέμβαση αγγέλου!


Υποστηρίζουν βέβαια πολλοί ότι ο Ιησούς έλκει την βασιλική καταγωγή του από την μητέρα του. Αν και αστήρικτο παντελώς ας δούμε τις πιθανότητες.

Οι Ευαγγελιστές Ματθαίος και Λουκάς μας μιλούν για το γενεαλογικό δέντρο του Ιησού. Ο καθένας όμως…….λέει και μια άλλη ιστορία!

1.Στο Κατά Ματθαίον, το γενεαλογικό δένδρο του Ιησού ξεκινάει από τον Αβραάμ, ενώ στο Κατά Λουκά από τον Αδάμ.

2. Στο Κατά Ματθαίον, οι πρόγονοι του Ιησού μέχρι τον Αβραάμ είναι 40, ενώ στο Κατά Λουκά 56. Συνολικά μεταξύ των δύο ευαγγελίων συμφωνούν μόνον 16 ονόματα!

3. Στο Κατά Ματθαίον, πατέρας του Ιωσήφ (παππούς του Ιησού) είναι ο Ιακώβ, ενώ στο Κατά Λουκά ο Ηλί.

4. Στο Κατά Ματθαίον, ως γιος του βασιλέως Δαυίδ και πρόγονος του Ιησού αναφέρεται ο γνωστός βασιλιάς Σολομών, ενώ στο Κατά Λουκά όχι.

5. Από τον βασιλιά Δαυίδ μέχρι τον Ματθά (Μαθθά), προπάππου του Ιησού, μόνον δύο ονόματα συμφωνούν μεταξύ τους, ο Σαλαθιήλ και ο γιός του Ζοροβαβέλ.

Ωστόσο, στο Κατά Ματθαίον αυτοί είναι ο 11ος και 12ος πρόγονος, ενώ στο Κατά Λουκά ο 20ος και 21ος πρόγονος. Από τα υπόλοιπα ονόματα των προγόνων του Ιησού, ούτε ένα δεν συμφωνεί μεταξύ του!

6. Από τον Αβραάμ μέχρι τον βασιλιά Δαυίδ, στο Κατά Ματθαίον αναφέρονται 13 πρόγονοι, ενώ στο Κατά Λουκά 14. Ωστόσο αυτό το μέρος του γενεαλογικού δένδρου παρουσιάζει συμφωνία ονομάτων μεταξύ των δύο ευαγγελίων, ίσως επειδή οι συγγραφείς των ευαγγελίων χρησιμοποίησαν ως κοινή πηγή την «Παλαιά Διαθήκη».

Ας δούμε όμως και αντιφάσεις…ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ!!


1. Στο Κατά Ματθαίον Α’,17 αναφέρεται: «Πάσαι ουν αι γενεαί από Αβραάμ έως Δαυίδ γενεαί δεκατέσσαρες, και από Δαυίδ έως της μετοικεσίας Βαβυλώνος γενεαί δεκατέσσαρες, και από της μετοικεσίας Βαβυλώνος έως του Χριστού γενεαί δεκατέσσαρες». Αν και Αβραάμ έως και Δαυίδ: 14, Σολομών έως και Ιεχονίας: 14, ωστόσο……..Ιεχονίας έως και Ιησούς: 13!!

2. Στο Κατά Ματθαίον Α’,21 αναφέρεται: «τέξεται δε υιόν και καλέσεις το όνομα αυτού Ιησούν, αυτός γαρ σώσει τον λαόν αυτού από των αμαρτιών αυτών».

Ωστόσο, αμέσως παρακάτω αναφέρεται Α’,22-23: «22 Τούτο δε όλον γέγονεν ίνα πληρωθή το ρηθέν υπό κυρίου δια του προφήτου λέγοντος, 23 Ιδού η παρθένος εν γαστρί έξει και τέξεται υιόν, και καλέσουσιν το όνομα αυτού Εμμανουήλ, ο έστι μεθερμηνευόμενον μεθ' ημών ο Θεός».

Δηλαδή….πόθεν εκ των προφητών προκύπτει Ιησούς = Εμμανούηλ παρακαλώ?

Αλλά ακόμη και εάν κλείναμε εντελώς τα μάτια μας σε όλα ετούτα, ΟΥΔΕΙΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕ ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΕΚ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ!


Οι γυναίκες δεν λογαριαζόντουσαν κατά την εβραϊκή παράδοση ως σημείο αναφοράς για την καταγωγή ενός ατόμου, και αυτό για τον απλό λόγο ότι πίστευαν πως ολόκληρος ο άνθρωπος βρίσκεται και απορρέει από το σπέρμα του άνδρα (γι’αυτό και δεν υπάρχει αναφορά καμίας γυναίκας στα δυο γενεαλογικά δέντρα). Ας μην ξεχνάμε ότι η ύπαρξη ως προς το ωάριο της γυναίκας δεν ανακαλύφθηκε πριν το 1827.
Η γυναικεία μήτρα θεωρούνταν μονάχα ως το χώμα μέσα στο οποίο φυτεύονταν ο καρπός .Όπως υπήρχε άγονο χώμα μέσα στο οποίο δεν μπορούσε να φυτρώσει η σοδειά έτσι μιλά και η Παλαιά Διαθήκη για την μήτρα που δεν γεννά παιδιά.

Επομένως, δεν έχουμε καμία απολύτως ένδειξη που να συνηγορεί υπέρ της βασιλικής καταγωγής του Ιησού από την Μαρία. Αυτό που μάλιστα μπορούμε να διακρίνουμε μέσα από τα λόγια του Ευαγγελιστή Λουκά είναι ότι Η ΜΑΡΙΑ ΕΙΧΕ ΛΕΥΙΤΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΑΥΙΔΙΚΗ!

Ο Λευϊ ήταν ο προπάππους του Ααρών και του Μωυσή. Ο Λουκάς λοιπόν αναφέρει ότι η Ελισάβετ, η οποία ήταν κόρη του Ααρών, ήταν ξαδέρφη της μητέρας του Ιησού Μαρίας.

Συγκεκριμένα:
« Έζησε κατά τας ημέρας του Ηρώδου του βασιλέως της Ιουδαίας κάποιος ιερεύς, που ελέγετο Ζαχαρίας, από την τάξιν των λειτουργών του Ναού…και η γυναίκα του ήτο απόγονος του Ααρών και το όνομα της ήτο Ελισάβετ» (Κατά Λουκά Α’5)

«Και ιδού η Ελισάβετ η συγγενής σου και αυτή συνδειληφυϊα υιόν έν γήρει…» (Κατά Λουκάν Α’36)

Επομένως βλέπουμε ότι η συγγένεια της Μαρίας ΔΕΝ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. Ας δούμε και κάποιους λόγους ακόμα όμως.

Έτσι, ο Ιησούς Χριστός της Καινής Διαθήκης κατάγεται σαρκικά μόνο από το γένος της Μαρίας. Ο μπαμπάς του Χριστού ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΓΕΝΟΣ, πόσο μάλλον δε από ΚΑΡΠΟ ΣΩΜΑΤΟΣ όπως προστάζει η προφητεία της Παλαιάς Διαθήκης!

Κι όμως Ευσέβιος της Καισαρείας γράφει ότι η Μαρία κατάγεται από το βασιλικό γένος των Ιουδαίων αφού παντρεύτηκε τον Ιωσήφ που ήταν ιερέας και καταγόταν από τον Δαυίδ.

Για κακή τους τύχη όμως και εδώ υπάρχει ένα σοβαρότατο κόλλημα: Σύμφωνα με τον ιουδαϊκό νόμο οι Ιουδαίοι ιερείς όφειλαν να παντρευτούν γυναίκα από την φυλή τους. Πράγμα που δεν συμβαίνει με την αγνώστων λοιπών στοιχείων Μαρία!!!!


Βλέπουμε λοιπόν ότι ακόμα και εάν αναλύσουμε τα όσα ανιστόρητα και αστήρικτα λένε, ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Βέβαια, υπάρχει και η πίστη αλλά και η παραπλάνηση των αυτόκλητων νέο-προφητών τύπου MELETHTHS, οπότε τα συμπεράσματα περί της σοβαρότητας αλλά και των βαθύτερων σκοπών όλων ετούτων των καταστροφολόγων……ΔΙΚΑ ΣΑΣ.

(Ε ρε τι παθαίνει ο άνθρωπος στα δίχτυα της Χαλδαϊκής μαγείας…)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 04:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιερεις του Ναου δεν μπορουσαν να γινουν οποιοι ηθελαν,επρεπε να πληρουν ορισμενα κριτηρια (ενα απο αυτα ηταν και η καταγωγη,καθως και η φυλη.Πρεπει να γινει κατανοητο συνεπως,οτι οι λειτουργει του Ναου δεν ηταν ισοτιμοι με τους ραββινους στις συναγωγες της ιουδαιας (και ειναι λογικο,αν σκεφτειτε οτι μιλαμε για τον μοναδικο Ναο του εβραικου εθνους,τον Ναο ποθ φυλαττει τα ιερα κειμηλια τους και την κατοικια του Θεου.)εφοσον λοιπον υπαρχει δεσμος μεταξυ της Μαριας και της γενιας του δαυιδ,αφου και ο schabe παραδεχεται,(ειπε οτι η η ελισσαβετ ηταν συγγενης της Μαριας η οποια ειχε παντρευτει ιερεα του Ναου),θα μπορουσαμε να υποθεσουμε οτι και η ιδια η Μαρια ειχε επαφη η καταγωγη με την γενια του Δαυιδ.Επαναλαμβανω οτι ιερεις στον Ναο μπορουσαν να γινουν συγκεκριμενοι ανθρωποι,οπως αφηνει να εννοηθει και ο schabe.Φυσικα,η γενεαλογιες των ευαγγελιστων εχουν διαφορες,αφου εγιναν ανατρεχοντας σε προφορικες παραδοσεις και σε διαφορετικες εποχες,και φυσικα ηταν μια εποχη διωγμων και αναπτυξης της νεας θρησκειας.οπως φανταζεστε,δεν ηταν δυνατον να εχουν την ανεση να ψαχνουν για απολυτα ακριβη στοιχεια εν μεσω διωξεων,σε αναντιστοιχια με την ανεση που αφοριζει ο schabe τοσο ανετα εν ετει 2004.Η χριστιανικη θρησκεια τοτε στηριζοταν στην προφορικη παραδοση των αποστολων και των πρωτων χριστιανων.Αυτο νομιζω εξηγει και διαφορετικες προσεγγισεις,ανακριβειες η ακομα και λαθη ανθρωπων που εγραψαν για ενα προσωπο και για πραξεις που προφανως δεν ειχαν ζησει απο κοντα,αλλα τα εγραψαν βασισμενοι σε διηγησεις τριτων.θα πρεπει να παρατηρησω εδω,οτι ακομα και ιστορικοι και επιστημονες διαφωνουν μεταξυ τους αν και εχουν πληθωρα στοιχειων και ερευνων για το αντικειμενο των μελετων τους.πως περιμενουμε λοιπον να συμφωνουν οι ευαγγελιστες απολυτως αυτολεξει μεταξυ τους οταν ακομα και οι φυσικοι που μελετουν την φυση (που ειναι πιο χειροπιαστη απο μια θρησκεια)διαφωνουν μεταξυ τους;Μηπως ξεχναμε οτι τα ευαγγελια γραφτηκαν χρονια μετα την σταυρωση,απο διαφορετικους ανθρωπους και σε διαφορετικες χρονικες στιγμες που απειχαν μεταξυ τους δεκαετιες;Ειναι γενικα αποδεκτο,οτι η Βιβλος δεν ειναι ιστορια,τουλαχιστον οχι με την σημερινη επιστημονικη εννοια,και ειναι προφανες οτι ουτε και οι ιδιοι οι συγγραφεις των διεκδικουν τα ευσημα συγγραφης ακραιφνους ιστορικης μελετης.θεολογικο φροντιστηριο ειναι,με βαση γεγονοτα της ζωης του Ιησου,σε ενα συγκεκριμενο χρονικο πλαισιο.Κανενα λοιπον θρησκευτικο συγγραμα δεν ειναι ιστορικη μελετη,και αυτο περιλαμβανει και την Αγια Γραφη,καθως επισης και ολα τα ιεραπ κειμενα ολων των λαων του κοσμου.Μην δινουμε λοιπον στα κειμενα ρολο τον οποιο δεν εχουν.
Διαβαζω πολυ καιρο τοπικ και τοποθετησεις διαφορων εδω,και αντιλαμβανομαι οτι πολλες φορες προσπαθουμε να μπλεξουμε στην ταμπελα του εσωτερισμου πολλα διαφορετικα και ισως αλληλοσυγκρουομενα πραγματα,τα οποια δεν χρηζουν παντα αποδειξης,τουλαχιστον με την επιστημονικη εννοια του ορου.ποσο μαλλον οταν κρινουμε προσωπα,γραπτα και καταστασεις παλαιοτερων εποχων,με ορους του σημερα.
Σκοπος του φορουμ δεν ειναι να βγαλει ο καθενας το μισος του για την μια η την αλλη θρησκεια η θεωρια.αν αυτο πιστευετε οτι ειναι ο εσωτερισμος,τοτε κριμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 23:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nikostheater:
«εφοσον λοιπον υπαρχει δεσμος μεταξυ της Μαριας και της γενιας του δαυιδ,αφου και ο schabe παραδεχεται,(ειπε οτι η η ελισσαβετ ηταν συγγενης της Μαριας η οποια ειχε παντρευτει ιερεα του Ναου),θα μπορουσαμε να υποθεσουμε οτι και η ιδια η Μαρια ειχε επαφη η καταγωγη με την γενια του Δαυιδ»

Άλλο οι υποθέσεις και η πίστη αγαπητέ, και άλλο η ιστορική πραγματικότητα καθώς και οι παραδόσεις των Ιουδαίων. Με υποθέσεις μπορούμε πολλά να πούμε, αλλά γι’αυτό και θέτουμε υπό το μικροσκόπιο τις γραφές, ώστε να αναδειχθεί ΞΕΚΑΘΑΡΑ και ευδιάκριτα για τον καθένα η ορθότητα ή όχι. Τα συμπεράσματα ούτως ή άλλως είναι μια καθαρά προσωπική υπόθεση.

Κανείς δεν βρίσκεται στο απυρόβλητο. Πόσο μάλλον η «παράδοση».

Η Μαρία ή Μύριαμ, δεν προκύπτει από πουθενά ότι έλκει την καταγωγή της από γενιά Δαυίδ. Δεν είναι λίγο παράξενο ένα τόσο σημαντικό θέμα, μια βασική προϋπόθεση εκπλήρωσης της προφητείας, να παραμένει ουσιαστικά άνευ οικογενειακών στοιχείων, να μην χάνει ούτε έναν λόγο ο κατ’εξοχήν ιδρυτής του Χριστιανισμού Παύλος, να μην υπάρχει μια εκτενή αναφορά του περίλαμπρου βασιλικού της δέντρου?

Μήπως είναι λοιπόν άλλοι οι βαθύτεροι λόγοι ετούτης της ένοχης μουγκαμάρας? Μήπως για παράδειγμα η αποφυγή μιας σύλληψης σύμφωνα με τα πρότυπα της Παλαιάς Διαθήκης, όπου προβάλλεται η αναγκαιότητα της ύπαρξης σπέρματος βασιλικού γένους? Μήπως η αναδρομική έρευνα στο βασιλικό γένος δεν ταυτίζονταν με τις χρονολογίες που αναδείκνυε η Καινή Διαθήκη της Κωνσταντίνειας Χριστολογίας του Ρωμαιοχριστιανισμού? Μήπως μια πραγματική Μαρία θα δημιουργούσε περισσότερα προβλήματα παρά θα έλυνε?

Πολλά τα ερωτήματα, ΚΕΝΟ ΓΡΑΜΜΑ ΟΙ «ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ». Γιατί λοιπόν?

nikostheater:
«Φυσικα,η γενεαλογιες των ευαγγελιστων εχουν διαφορες,αφου εγιναν ανατρεχοντας σε προφορικες παραδοσεις και σε διαφορετικες εποχες,και φυσικα ηταν μια εποχη διωγμων και αναπτυξης της νεας θρησκειας.οπως φανταζεστε,δεν ηταν δυνατον να εχουν την ανεση να ψαχνουν για απολυτα ακριβη στοιχεια εν μεσω διωξεων,σε αναντιστοιχια με την ανεση που αφοριζει ο schabe τοσο ανετα εν ετει 2004»

Γιατί πιστεύεις ότι έγραφαν οι Ευαγγελιστές σύμφωνα με προφορικές παραδόσεις και όχι σύμφωνα με κείμενα? ΠΟΙΟΣ ήτανε αυτός που κυνήγαγε τους όποιους Αποστόλους εν έτη 50μχ ή 100μχ? Μήπως δεν κυνήγαγε κανείς κανέναν αλλά απλά τα όσα αναφέρονται ως «πραγματικότητα» είναι ένα σύνολο από πολλά και από πολλές εποχές?

Τα στοιχεία βάση των οποίων προκύπτουνε ανακρίβειες είναι ούκ ολίγα, τα στοιχεία πάνω στα οποία πατάς αγαπητέ ποια είναι? Ευχαρίστως να τα δούμε και να τα συζητήσουμε εφόσον συμβάλλουν στην όποια τέλος πάντων ανατροπή.

Και κάτι ακόμα: ο Schwabe δεν αφορίζει κανέναν και τίποτα. Η σύγκριση, η έρευνα, η αμφισβήτηση είναι αυτή που καταδεικνύει καταστάσεις και ανακολουθίες. Εάν εσένα σου φαίνεται ένα αποτέλεσμα, έστω και υπό αίρεση, ως «αφορισμός», τότε μάλλον έχουμε εντελώς αντίθετη γνώμη για την έννοια της λογοκρισίας και της ιστορικής ταύτισης.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy