ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Υπάρχει πρόβλημα στις σχέσεις των δύο φύλων;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 22:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
αξιοποιώντας τις δυνατότητες του διαδικτύου θα ήθελα να θίξω κάτι που θεωρώ ότι στις μέρες μας εξελίσσεται σε πολύ σοβαρό ζήτημα.
Είναι το θέμα των σχέσεων των φύλων και η τροπή και εξέλιξη που φαίνεται να παίρνει.
Θα ήθελα τις απόψεις σας για το ζήτημα αυτό:
Αν πιστεύετε δηλαδή ότι υπάρχει πρόβλημα στις σχέσεις των δύο φύλων, που συνίσταται αυτό το πρόβλημα, ποιες είναι οι απαρχές του και τι θα μπορούσαμε να κάνομε γι αυτό.
Πολλοί άνθρωποι αξιόλογοι και με ωραία εμφάνιση είναι για πολύ καιρό χωρίς κάποια σχέση. Πιστεύετε ότι σημαίνει κάτι αυτό ή εντάσσεται στο γενικότερο ζήτημα των ανθρώπινων σχέσεων, που ούτως ή άλλως είναι δύσκολες...
Έχω μια κάποια άποψη, την οποία θα προτιμούσα να παραθέσω αφού ακούσω και τις δικές σας.

Υ.Γ. Πιθανόν να έχουν γίνει παρόμοιες συζητήσεις. Αν είναι κάποιο σχετικό θέμα ανοιχτό ενημερώστε με.

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.Eliot

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 14:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΨΕΜΑ, ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΠΛΑΝΗ.
ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ.
ΙΣΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΕΙΛΟΙ ΣΤΟ ΝΑ ΔΟΘΟΥΜΕ.
ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΧΩΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΕΛΥΣΕ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
ΖΗΛΩΤΟΝ ΜΕΝ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΙΜΙΟΝ ΜΕΝΤΟΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 00:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
πραγματικά το ίδιο ερώτημα, αλλά με μια προέκταση, με απασχόλησε και μένα πολλές φορές...
Και λέγοντας προέκταση εννοώ, το γιατί...????
Έχω και εγώ παρατηρήσει πως πολλοί αξιόλογοι και σωστοί άνθρωποι, και των δύο φύλων, είναι μόνοι...
Αλλά το χειρότερο από όλα είναι, ότι και αυτοί που έχουν κάποια σχέση..., ή ερωτική, ή συζυγική, ή οποιαδήποτε μορφής προσωπική σχέση και όχι μόνο, κατά κανόνα, δεν είναι ικανοποιημένοι. Δεν επικοινωνούν όπως πρέπει, δεν συζητούν μεταξύ τους και τις περισσότερες φορές δεν μένουν σ΄ αυτήν την σχέση γιατί περνούν καλύτερα από το να ήταν μόνοι τους..., αλλά μένουν ή από συμφέρον, ή από συνήθεια, ή από αδυναμία να αντέξουν τη μοναξιά..., η οποία τελικά, μπορεί να είναι και μεγαλύτερη... παρέα με έναν ξένο ή ανύπαρκο ουσιαστικά σύντροφο....
Το αποτέλεσμα είναι, κάποια στιγμή, να συνειδητοποιούν πως έχουν χάσει ακόμα και χρόνια ολόκληρα από τη ζωή τους..., σε μια κατάσταση που σε τίποτα δεν έμοιαζε με αυτό που θα τους κάλυπτε συναισθηματικά και ακόμα περισσότερο δεν έμοιαζε με τίποτα σε αυτό... που θα τους έκανε ευτυχισμένους....

Σκεπτόμενη λοιπόν όλα αυτά, τα οποία δυστυχώς θεωρώ ότι συμβαίνουν σε πολύ - πολύ μεγάλο ποσοστό..., καταλήγω σε μία και μόνο εξήγηση...

Πιστεύω λοιπόν, πως πράγματι οι ανθρώπινες σχέσεις είναι δύσκολες από την ίδια τους τη φύση, μιας και οι άνθρωποι χαρακτηρίζονται, όλοι ανεξαιρέτως από τη μοναδικότατητα.... Μονάδικότητα στην εμφάνιση, στην ιδιοσυγκρασία, στον χαρακτήρα, στις εμπειρίες, αλλά κυρίως στην προσωπικότητα....
Λαμβάνοντας υπόψη μας αυτό, μπορούμε να καταλάβουμε πως ο καθένας μας, βλέπει το καθε τι, από μια εντελώς προσωπική οπτική γωνία...

Η διαφορετική άποψη και θέση του καθενός, αντί για λόγος επικοδομητικής συναναστροφής..., γίνεται ένα αόρατο κελί που μέσα σε αυτό καθημερινά, όλο και περισσότερο, αυτοεγκλοβίζεται...
Έτσι με τον καιρό η απομόνωση αυτή φτάνει να είναι τόσο ισχυρή και ολοκληρωτική, που δεν μπορεί πια να την σπάσει...
Προκειμένου δε να αντέξει, υποβάλει τον εαυτό του σε ένα μεγάλο ψέμα που λέγεται εγωισμός... και που θεωρεί πως είναι ο μόνος φίλος του, αλλά τελικά αποδεικνύεται ο μεγαλύτερος και σκληρότερος εχθρός του... από τον οποίο όμως είναι πολύ δύσκολο, για να μην πω ακατόρθωτο, να απαλλαγεί..., όσο και αν το θέλει, αν βέβαια δεν προβεί σε ριζοσπαστικές για την καθημερινότητά του ενέργειες....

Επίσης ένας ακόμα σοβαρός λόγος αυτής της δυσκολίας των ανθρώπινων σχέσεων είναι, κατά τη γνώμη μου πάντα, το συμφέρον...
Η καταναλωτική κοινωνία, στην οποία ζούμε, μας έχει κάνει να χάνουμε το μέτρο και να γινόμαστε, πολλές φορές ακόμα και άθελά μας, δηλαδή χωρίς να το συνειδητοποιούμε, δούλοι του υλικού συμφέροντος.
Αυτό δεν μας αφήνει και πολλά περιθώρια ειλικρίνιας... και κατά συνέπεια δεν μπορούμε να αφήσουμε τον εαυτό μας ελεύθερο, να συμπεριφερθεί και να εκφραστεί, έτσι όπως πραγματικά νιώθει και θέλει η ψυχή του...

Αυτοί είναι κατά τη γνώμη μου, κάποιοι από τους λόγους που δυσκολεύουν τις ανθρώπινες σχέσεις, αλλά το σίγουρο είναι πως πάντα, το κάθε τί, είναι πάνω από όλα, και ζήτημα πρωτεραιοτήτων και επιλογών μας...

Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι σίγουρα δύσκολες, αλλά καλό είναι να προσπαθούμε να τις κάνουμε καθημερινά έστω και λίγο ευκολότερες, όσο τουλάχιστον περνάει από το χέρι μας και όχι δυσκολότερες..., υιοθετόντας ότι μπορεί να μας απομονώνει και σταδιακά, να μας καταδικάζει σε αυτό, όλο και περισσότερο....

Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλες πολλές αιτίες..., αλλά νομίζω πως θα είναι καλύτερο, πριν ολοκληρώσω τις σκέψεις μου..., να διαβάσω και άλλων απόψεις, αλλά και την γνώμη του "Asteri tou Vorra" που έβαλε αυτό το ερώτημα και που θεωρώ πως είναι ένα από τα μεγάλα προβλήματα της καθημερινότητας της εποχής μας, που όσο πάει και χειροτερεύει όλο και περισσότερο!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 01:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΦΡΟΔΙΤΗ...ΧΩΡΙΣ ΕΙΡΩΝΙΑ...ΦΙΛΙΚΑ...

Some things in life are bad,
They can really make you mad,
Other things just make you swear and curse,
When you're chewing life's gristle,
Don't grumble,
Give a whistle
And this'll help things turn out for the best.
And...

Always look on the bright side of life.
[whistle]
Always look on the light side of life.
[whistle]

If life seems jolly rotten,
There's something you've forgotten,
And that's to laugh and smile and dance and sing.
When you're feeling in the dumps,
Don't be silly chumps.
Just purse your lips and whistle.
That's the thing.

Always Look on the Bright Side of Life
The Life of Brian
Monty Python

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΙΓΟΜΟΥΡΜΟΥΡΙΖΟΝΤΑΣ
ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΑΚΙ...ΕΥΤΗΧΩΣ...ΕΙΔΑ ΜΕΡΙΚΑ "ΦΛΟΓΟΒΟΛΑ".

Asteri tou Vorra ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΦΥΛΛΑ...ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ...Η ΜΟΔΑ ΠΡΟΣΤΑΖΕΙ ΑΠΟΜΑΚΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 01:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ!...ΟΣΟ ΕΨΑΧΝΑ...ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑ...Isidora ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 21:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
ευχαριστώ για την παρουσία σας και για τις σκέψεις και τα συναισθήματα που μοιραζόμαστε όλοι μαζί.
Σαν όντα φαίνεται να κουβαλάμε μέσα μας μια απίστευτη ειρωνία. Μόλις οι επιστήμες ανακάλυψαν ότι δεν μπορεί να υπάρχομε μόνοι μας, ότι τα πάντα καθορίζονται μέσα στη σχέση και ουσιαστικά δεν υπάρχει ούτε άνθρωπος ουτε κόσμος παρά σχέσεις που συνεχώς επαναπροσδιορίζονται και επαναπροσδιορίζουν τον εαυτό, βιαζόμαστε να αποδείξουμε το αντίθετο.

Ολοι σχεδον επισημαίνετε ότι τα προβλήματα δεν είναι στις σχέσεις των δύο φύλων, αλλά γενικά στις σχέσεις...
Πράγματι, υπάρχει όμως νομίζω μια ειδοποιός διαφορά:
Στη δεύτερη περίπτωση η μοναξιά - τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα - είναι επιλογή, ενώ στην πρώτη όχι και τόσο. Ίσως είναι αυτό που λέει η Αφροδίτη ότι φοβόμαστε να δοθούμε, όμως κατά βάθος πιστεύω ότι έχομε εμποτιστεί με μια πολύ επικίνδυνη στάση για το θέμα.
Είναι φυσικό ζώντας σε μια καπιταλιστική κοινωνία να έχομε αρκετά ενσωματώσει στον τρόπο δράσης μας τη λογική της... Σε παλαιότερες εποχές αυτό θα το έλεγαν αλλοτρίωση. Όπως και αν το ονομάσουμε εγώ νομίζω ότι έχομε γίνει άκρως καταναλωτικοί στις σχέσεις του είδους αυτού.
Και ενώ είναι μια ελευθερία η ευκαιρία που μας δίνει η εποχή αν δεν "πάει" κάτι να το διακόπτουμε... εμείς είμαστε στο άλλο άκρο και ακόμη παραπέρα. Χρησιμοποιούμε δηλαδή αυτή τη δυνατότητα με τον χειρότερο τρόπο: καταναλώνουμε τους άλλους χωρίς να αναλαμβάνομε καμιά ευθύνη, διότι ενδόμυχα πιστεύομε ότι στην αγορά υπάρχει και καλύτερη έκδοση του προϊόντος... και γινόμαστε όλο και πιο επιφανειακοί...

Αυτό και όλα αυτά που έγραψε η Ισιδώρα .

quote:
Πιστεύω λοιπόν, πως πράγματι οι ανθρώπινες σχέσεις είναι δύσκολες από την ίδια τους τη φύση, μιας και οι άνθρωποι χαρακτηρίζονται, όλοι ανεξαιρέτως από τη μοναδικότατητα.... Μονάδικότητα στην εμφάνιση, στην ιδιοσυγκρασία, στον χαρακτήρα, στις εμπειρίες, αλλά κυρίως στην προσωπικότητα....
Λαμβάνοντας υπόψη μας αυτό, μπορούμε να καταλάβουμε πως ο καθένας μας, βλέπει το καθε τι, από μια εντελώς προσωπική οπτική γωνία...

Η διαφορετική άποψη και θέση του καθενός, αντί για λόγος επικοδομητικής συναναστροφής..., γίνεται ένα αόρατο κελί που μέσα σε αυτό καθημερινά, όλο και περισσότερο, αυτοεγκλοβίζεται...


νομίζω καταδεικνύουν ότι όλα όσα μας δόθηκαν για να γίνουν εποικοδομητικά , ο τρόπος που τα χειριζόμαστε τα στρέφει εναντίον μας.
Εν προκειμένω, ενώ μας δίνεται πλέον η δυνατότητα να σκεφτούμε, να στοχαστούμε, να δοκιμαστούμε, να συνειδητοποιήσομε, εμείς είμαστε με το κουτάλι στο βάζο σαν τα παιδάκια που χωρίς επιτήρηση από τους μεγάλους τρώνε, τρώνε, και καθόλου δεν νοιάζονται αν θα τελειώσει ποτέ. Δεν είναι στον προβληματισμό τους.... Ε, τώρα μου φαίνεται ότι το βάζο πλέον λείπει ....

Δεν μου αρέσει να γκρινιάζω. Πιστεύω ότι αυτή η εποχή είναι θαυμαστή για την ποικιλία και την ελευθερία της.
Ο όλος προβληματισμός μου είναι ακριβώς εκεί. Ποιό μάθημα δεν παίρνομε; αυτό για τον εγωισμό μας;

Ισιδώρα περιμένω τη συνέχεια....

Pixeldream,

quote:
Η ΜΟΔΑ ΠΡΟΣΤΑΖΕΙ ΑΠΟΜΑΚΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

όχι μόνο απόμακρους, αλλά και δυσάρεστα απαιτητικούς. Και εξουσιαστικούς.... (το λέω επειδή συχνά το ένα δημιουργεί το άλλο).

Υ.Γ. ωραίο ποίημα, τι είναι κάποιο τραγούδι;;


Φίλοι μου σας ευχαριστώ και περιμένω νέα σας. Θα ήθελα να θέσω έναν ακόμη παράγοντα, αλλά θα το κάνω στη συνέχεια της συζήτησης....
Έχει σχέση με την αλλαγή προσανατολισμών, ταυτότητας και στρατηγικών των δύο φύλων.
Σαφώς παίζει κάποιο ρόλο στο θέμα...

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 02:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Asteri tou Vorra
quote:
διότι ενδόμυχα πιστεύομε ότι στην αγορά υπάρχει και καλύτερη έκδοση του προϊόντος... και γινόμαστε όλο και πιο επιφανειακοί...

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.

ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ...ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ...ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΙΟΝ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ...ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ...ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ "ΠΑΝΩ" ΧΕΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΠΡΑΙΑΝ" ΤΩΝ ΜΟΝΤΙ ΠΑΙΘΟΝΣ

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 20:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΙ ΑΝ Η ΜΟΔΑ ΜΑΣ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΜΑΚΡΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ, ΤΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΙΤΟΙ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ.
ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΙ. ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΑΠΛΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
ΖΗΛΩΤΟΝ ΜΕΝ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΙΜΙΟΝ ΜΕΝΤΟΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 21:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΙΟΝ

χαχα αυτό να λέγεται!!!

quote:
ΚΙ ΑΝ Η ΜΟΔΑ ΜΑΣ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΜΑΚΡΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ, ΤΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΙΤΟΙ

αυτό είναι το πιο δύσκολο Αφροδίτη... γι αυτό και μεις κάνομε την ... ανεπάρκειά μας ..μόδα

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι: πιστεύετε ότι υπάρχει εγγενής διακριτότητα στα φύλα??? Υπάρχει δηλαδή θηλυκό και αρσενικό στην ψυχή και το πνεύμα μας ή είναι κάτι που καθορίζεται από τη βιολογία και τις κοινωνικές επιταγές (που διαφέρουν κιόλας σε εποχή , κοινωνική τάξη, πολιτισμό κλπ)?? Ίσως έπρεπε να το θέσω από την αρχή αυτό ....

Υ.Γ. για να σας προλάβω λένε ότι το πνεύμα είναι αρσενικο και η ψυχή θηλυκή. Εγώ δεν έχω πειστεί όμως γι αυτές τις διαφορές στα φύλα.....

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 22:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το προβλημα υπαρχει και δεν θα λυθει ποτε.υπαρχει ολοκληρο τοπικ στο μεταξυ τυριου και αχλαδιου.παντοτε ημουν μεσα σε ολες αυτες τις συζητησεις και ελεγα τρανταχτα την αποψη μου.ομως τελευταια καταλαβα οτι δεν εχει νοημα.αυτο το θεμα απο τα λιγα που δεν θα λυθουν ποτε.τε παραδεχομαι ειμαι μισογυνης.αλλα δεν μπαινω πια στην διαδικασια να συζηταω γιατι η καταληξη ειναι ιδια μετα απο 3 6 100 ωρες.τα δυο φυλα ειναι τοσο διαφορετικα...ισα? δεν ξερω.

dark banishingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Asteri tou Vorra
quote:
Υπάρχει δηλαδή θηλυκό και αρσενικό στην ψυχή και το πνεύμα μας ή είναι κάτι που καθορίζεται από τη βιολογία και τις κοινωνικές επιταγές (που διαφέρουν κιόλας σε εποχή , κοινωνική τάξη, πολιτισμό κλπ)??

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ;...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΑ.

quote:
Ίσως έπρεπε να το θέσω από την αρχή αυτό ....

ΟΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ.
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:
ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΑΠΛΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ...ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ...ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ...20...ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ...30 ΑΙΩΝΕΣ...ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ...ΟΥΤΕ ΕΥΚΟΛΟΙ...Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ/ΔΥΣΚΟΛΑ

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 04:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα από την δράμα….

Ακόμα ψαχνόμαστε και προσπαθούμε να βρούμε ποια λάθη υπάρχουν στις σχέσεις των δύο φύλων…..

Προβλήματα υπάρχουν στις σχέσεις των ανθρώπων…. Και τα δύο φύλα αντιπροσωπεύουν ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ… Οπότε κατά την ταπεινή μου γνώμη όταν καταλάβουμε ότι το αρσενικό διαφέρει από το θηλυκό μόνο σε λειτουργικές διαδικασίες του οργανισμού, τότε πιστεύω πως θα περάσουμε μια χαρά όσο αφορά τον ερωτισμό……


Η γυναίκα δεν διαφέρει σε τίποτα από έναν «ισχυρό» απίστευτα «δυνατό» άνδρα σε τίποτα… Απλά κάποιοι έσπειραν τον σπόρο κάποτε, κάπου….. Και ο σπόρος αυτός άνθισε….. Και έτσι καθιερώθηκε η βλακώδης ιδέα «η γυνή να φοβείται τον άνδρα…» Και έτσι έχουμε γυναίκες να επαναστατούν με τον τρόπο τους και άνδρες να νοιώθουν να απειλούνται από το δήθεν αδύναμο φύλο….

Και το παραπάνω νομίζω πως κάθε συνειδητοποιημένος νους θα αντιλαμβανόταν ότι επιφέρει γενικότερα μια σύγχυση ανάμεσα στα δύο φύλα….

Αυτή είναι η γνώμη μου είτε σας αρέσει είτε όχι….

ΧΤΙΖΩ ΤΟ ΠΑΖΛ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 09:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να δώσω μια δυναμική στο θέμα γιατί το θεωρώ πολύ ωραίο.

Πριν δυο χρόνια ήμουνα σε ένα φροντιστήριο και δίδασκα Οικονομικά σαν ένα επιπρόσθετο εισόδημα. Εκεί παρατήρησα ότι οι κοπέλες ετών 17 είχαν εξελιχθεί πάρα πολύ σε σχέση με τα όπως τα γνώριζα εγώ στην ίδια ηλικία ενώ τα αγοράκια παραμένανε τα ίδια.

Η διαφορά δεν είναι μόνο εξωτερικά όπου οι κοπέλες φαίνονται για 20 αλλά και στον τρόπο σκέψεις. Δηλαδή τα αγοράκια σκέφτονται να πάνε kick boxing και γυμναστήριο και τα κοριτσάκια τι θα κάνουν με τις σπουδές τους και άλλα πιο σοβαρά θέματα από το να πλακώνονται στο ξύλο.

Το αποτέλεσμα είναι αυτές οι κοπέλες να γνωρίζουν αρκετά μεγαλύτερους τους (10,20 ακόμα και 30 χρόνια διαφορά) και να κάνουν σχέσεις με αυτούς μια και μπορούν να τις καλύψουν με τα "προβλήματα" τους.

Αυτές οι σχέσεις σπάνια μπορούν να προχωρήσουν. Φυσικά αυτές οι διαφορές τρόπου σκέψεις υπάρχει μεταξύ των δυο φύλων μέχρι και την ηλικία των 30 όπου ο άντρας αρχίζει και ωριμάζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ayalee
Νέο Μέλος

Switzerland
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 12:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ayalee  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ayalee  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας

Ενδιαφέρον θέμα αυτό ...
Πολλές σκέψεις κι απόψεις είπατε είδη , και γι'αυτό λίγα θα προσθέτω .
Κατά τις απόψεις μου η επικοινωνία είναι το βασικό θέμα ανάμεσα τους ανθρώπους ...Το άλλο όμως είναι ότι όσο υπάρχει ένα άτομο σε μια σχέση, το οποιο πιστεύει ότι πρέπει να έχει το πάνω χέρι , δεν πιστεύω ότι θα λειτουργήσει μια σχέση . Πιστεύω πως θά' πρέπε να καταλάβουν κι οι δυο ότι είναι μια ομάδα, ότι είναι σύντροφοι και ότι μαζί διαλέξανε να βαδίσουν σ' αυτή την σχέση . Ούτε ο ένας ούτε η άλλη έχει να πει στον άλλον ,τι να κάνει η να πει η όχι . Ο καθένας είναι το δικό του αφεντικό, που λέει ο λόγος ... κι οι δυο είναι άνθρωποι με αισθήματα ,με σκέψεις, με κάποιες φοβίες κτλ. και με μια "σωστή" επικοινωνία πιστεύω πως όλα μπορούν να λυθούν.
Κι όταν υπάρχει μια τέτοια επικοινωνία ,υπάρχει και μια βαθιά εμπιστοσύνη, γιατί έτσι θα δείξει ότι η σχέση δεν είναι μια υποχρέωση και περιπλοκη ,αλλα ότι είναι μια ένωση 2 ανθρώπων.

Κι εδώ που τα λέμε , δεν υπάρχει μονο έλλειψη επικοινωνίας σε σχέσης τον 2 φυλων, αλλα γενικός ανάμεσα τον ανθρώπων.
Αυτή είναι η δικη μου άποψη


Φιλικά
AyaleeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 17:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ayalee
quote:
Κι εδώ που τα λέμε , δεν υπάρχει μονο έλλειψη επικοινωνίας σε σχέσης τον 2 φυλων, αλλα γενικός ανάμεσα τον ανθρώπων.

ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ...ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ...ΓΕΝΙΚΗ ΕΛΕΙΨΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...ΚΑΙ ΕΛΕΙΨΗ "ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ" ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 20:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου,

Συμφωνώ και εγώ πως το πρόβλημα δεν είναι μόνο στις σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων. Το πρόβλημα είναι, δυστυχώς, πολύ γενικότερο. Θα έλεγα πως υπάρχει σε κάθε μορφή σχέσης ανεξαιρέτως. Ξεκινάει από τις σχέσεις μας με τους ίδιους τους γονείς και τα αδέλφια μας, προχωράει με την πάροδο του χρόνου, σε σχέσεις φιλικές, προσωπικές, επαγγελματικές κλπ, μέχρι και με την σχέση με τα εγγόνια και τους παπούδες...

Με την παραπάνω αναφορά, θέλω να πω, πως το πρόβλημα των σχέσεων έχει επεκταθεί σε όλα τα επίπεδα και αυτό δεν μπορεί να μην έχει σχέση με την εποχή που ζούμε... που είναι μια εποχή κοινωνικής απομόνωσης...

Συμφωνώ και γω πως φταίει, σε μεγάλο βαθμό, και η λογική της υπεροχής μέσα στη σχέση, άλλωστε γι΄ αυτό παραπάνω μίλησα και για εγωισμό. Γιατί δεν νομίζω πως λέγοντας "το πάνω χέρι..." εννοούμε, στην ουσία, τίποτα περισσότερο.

Αν τώρα πούμε για το θέμα της επικοινωνίας, αυτό και κατά τη δική μου γνώμη, είναι επίσης πολύ σημαντικό. Πως να καταλάβει ο ένας τον άλλον, αν δεν μιλήσουν αλλά και αν δεν ακούσουν με την ίδια διάθεση τον άλλον.
Γιατί είναι το ίδιο απαραίτητα και τα δύο αυτά στοιχεία για να μπορέσουν να επικοινωνήσουν δύο άτομα ουσιαστικά.
Και δυστυχώς, από τις περισσότερες σχέσεις, λείπουν και τα δυο.
Είναι επομένως σίγουρο πως δεν μπορεί να υπάρξει ουσιάστικη επικοινωνία.

Κακά τα ψέματα φίλοι μου, οι σχέσεις μας με τους άλλους, δεν είναι κάτι παγιωμένο. Είναι μια διαδικασία συνεχούς και διαρκής εξέλειξης... Οι σχέσεις μας καθημερινά κτίζονται και όπως ένα οικοδόμημα μπορεί να τελειοποιείται και σιγά - σιγά να ολοκληρώνεται, έτσι αντίστοιχα, αν δεν δίνεται η ανάλογη προσοχή και η φροντίδα, μπορεί να διαβρωθεί και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, να καταστραφεί εντελώς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 21:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
ευχαριστώ όλους για ότι καταθέσατε σε αυτή τη συζήτηση. Θα ήθελα να σχολιάσω μερικά από τα γραφόμενα

pixeldream:

quote:
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ;...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΑ

Θα γίνω πιο συγκεκριμένη pixeldream: Θεωρώ λοιπόν ότι οι παραδοσιακοί ρόλοι έχουν ανατραπεί - αυτό το βιώνουμε όλοι- βλέπουμε τα αποτελέσματά του.
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πράγματα γυναικεία και αντρικά. Σε αυτό έχετε δίκιο. Υπάρχει όμως και μια προσδοκία κοινωνική έτσι... ιδιαίτερα στην εφηβική ηλικία. Δεν υπάρχουν πράγματα που περιμένουν τα αγόρια από τα κορίτσια και αντίστοιχα. Όλη η κοινωνία είναι δομημένη σε απαιτήσεις ρόλων. Το γράφει και ο φίλος μας εδώ:
GDS1
quote:
Το αποτέλεσμα είναι αυτές οι κοπέλες να γνωρίζουν αρκετά μεγαλύτερους τους (10,20 ακόμα και 30 χρόνια διαφορά) και να κάνουν σχέσεις με αυτούς μια και μπορούν να τις καλύψουν με τα "προβλήματα" τους.

ΓΙα να ξεκαθαρίσω αυτό που σκέφτομαι, πιστεύω ότι το πως βιώνει ο καθένας το γεγονός ότι είναι άντρας ή γυναίκα είναι αρκετά περιπλοκη υπόθεση. Ο καθένας έχει τον τρόπο του. Αυτός ο τρόπος όμως πως διαμορφώνεται είναι ολόκληρο ζήτημα. Βέβαιο πάντως είναι ότι δεν μπορεί να παραβλέψει αυτό που απαιτεί η κοινωνία του να είναι - ακόμη και αν δεν το ακολουθήσει ποτέ. Και να ήθελε δηλαδή δεν γίνεται διότι "του βγαίνει" σε κάθε περίσταση: από το ντύσιμο και το στυλ έως τις ψυχοπνευματικές διαστάσεις του πράγματος. Αυτές οι απαιτήσεις λοιπόν σήμερα της κοινωνίας προς το άτομο άντρας ή προς το άτομο γυναίκα βρίσκονται σε αντίθεση, σε πλήρη σύγχυση, διότι αφενός γίνεται μια μεγάλη αλαγή στην αντίληψη που έχει συνολικά η κοινωνία και για τον άντρα και τη γυναίκα, και αφετέρου την εποχή αυτή περισσότερο από ποτέ ο άνθρωπος είναι αρκετά σε θέση να επιλέξει την ταυτότητά του σε πιο ευρεία πλαίσια. Αυτό που ισχυρίζομαι είναι ότι μάλλον αυτός είναι ένας από τους ισχυρούς παράγοντες προβληματικότητας και ασυνενοησίας ανάμεσα στα φύλα.

Αγαπητή Ayalee:

quote:
Το άλλο όμως είναι ότι όσο υπάρχει ένα άτομο σε μια σχέση, το οποιο πιστεύει ότι πρέπει να έχει το πάνω χέρι , δεν πιστεύω ότι θα λειτουργήσει μια σχέση .

Ομολογώ ότι μου έδωσες μια εκπληκτική ιδέα .
Μέχρι σήμερα πολλές φορές το είχα σκεφτεί, το είχα πει περισσότερες, αλλά δεν είχα αρκετά συνειδητοποιήσει πόσο οι σχέσεις εξουσίας ανάμεσα στα φύλα μπορεί να αποτελούν το βασικότερο αίτιο για τον πόλεμο, τον ανταγωνισμό και το χάος. Ειλικρινά σ'ευχαριστώ που με έκανες να το συνειδητοποιήσω με αυτό τον τρόπο (τα καλά της επικοινωνίας ).

Φίλε μου BRAINSTORM, Ισιδόρα, αλλά και όλοι όσοι το επισημάνατε και εγώ συμφωνώ ότι το πρόβλημα είναι και στις σχέσεις και όχι μόνο στα φύλα. Σας είπα όμως που θεωρώ ότι υπάρχει διαφορά.....

Πιστεύω ότι τα φύλα βρίσκονται σε πόλεμο. Σε αρκετό πόλεμο, όπου η προκατάληψη και ο ανταγωνισμός, τα χτυπήματα κυριαρχούν. Μην παίρνετε παράδειγμα από τους εαυτούς σας (εμείς που κάνομε αυτή τη συζήτηση κάποια πράγματα ίσως να τα έχομε συνειδητοποιήσει περισσότερο - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα έχομε ξεπεράσει απαραίτητα ε- εγώ τουλάχιστον αυτό πιστεύω για μένα) αλλά στον κόσμο συμβαίνει το θέμα αυτό να δυσκολεύει τη ζωή μας.
Δεν είναι λοιπόν το ίδιο, όχι γιατί έχει πολύ μικρότερο βαθμό δυσκολίας να κάνεις μια σωστή φιλική σχέση, αλλά γιατί στη φιλική σχέση σαφώς δεν υπάρχει αυτή η προκατάληψη (αλλιώς δεν την κάνεις) και στην ερωτική σχέση ας μην ξεχνάμε ότι παρεμβαίνει και ο παράγοντας πάθος, ο οποίος περιπλέκει ακόμη περισσότερο τα πράγματα.
Πιστεύω λοιπόν ότι σε μια ερωτική σχέση δοκιμάζεσαι σε σαφώς περισσότερα και λεπτεπίλεπτα επίπεδα. Για το λόγο αυτό οι "διαπραγματεύσεις" είναι επίπονες....αρκετά.
Κάνω λάθος φίλοι μου;;


Υ.Γ. undeafeted:

quote:
τα δυο φυλα ειναι τοσο διαφορετικα...ισα? δεν ξερω

όπως έλεγε και ο Όσκαρ Ουάιλντ:

Όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι, αλλά μερικοί είναι πιο ίσοι από τους άλλους....

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 04:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πάλι γειά σας φίλοι μου,

Όχι βέβαια, δεν έχεις καθόλου άδικο.
Συμφωνώ και εγώ ότι το πρόβλημα είναι γενικότερο. Όμως, με την ερωτική σχέση, επειδή συνυπάρχει και το πάθος, τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο πολύπλοκα...

Όσο για τις διαφορές μεταξύ των δύο φύλων, πιστεύω και εγώ, πως σε πολλά πράγματα είναι ανύπαρκτες, σε κάποια άλλα όμως πρέπει όχι απλά να υπάρχουν, αλλά να είναι και σημαντικές...

Δεν θεωρώ ότι είναι καλό το ότι, σε κάποιες περιπτώσεις, οι ρόλοι έχουν μπλεχτεί και κατά συνέπεια χαθεί...
Πιστεύω πως αυτό δεν βοηθά σε τίποτα, αλλά αντίθετα τα δυσκολεύει περισσότερο τα πράγματα.

Για μένα παιδιά, αυτό το θέμα, θεωρώ ότι πραγματικά, δεν εξαντλείται με το να αναλύσεις δυο, τρεις παραμέτρους. Πιστέυω πως είναι πολύ πιο σύνθετο και πως όλα αυτά που, μέχρι τώρα, έχουν επισημανθεί, από όλους, ισχύουν..., άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο, ανάλογα με την περίπτωση.
Αλλά υπάρχουν και πολλά ακόμα..., που είναι λιγότερο γενικά, αλλά δεν είναι και λιγότερο σημαντικά...

Ακόμα μου κάνει εντύπωση, πως σε ένα τόσο καυτό θέμα, έχει τόσο μικρή συμμετοχή μελών.
Μην ξεχνάμε, πως είναι κάτι, που ακούμε συνέχεια να προβληματίζει τον κόσμο σε πολύ - πολύ μεγάλα ποσοστά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 04:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Asteri tou Vorra
quote:
Δεν υπάρχουν πράγματα που περιμένουν τα αγόρια από τα κορίτσια και αντίστοιχα.

ΚΙ ΟΜΩΣ...ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ...ΤΟ ΣΙΝΙΑΛΟ...ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

quote:
Όλη η κοινωνία είναι δομημένη σε απαιτήσεις ρόλων.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ...ΑΛΛΟΙ ΤΟΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ...ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ.
quote:
Πιστεύω ότι τα φύλα βρίσκονται σε πόλεμο. Σε αρκετό πόλεμο, όπου η προκατάληψη και ο ανταγωνισμός, τα χτυπήματα κυριαρχούν.

ΣΥΜΦΩΝΩ...ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΦΑΥΛΟΥ ΚΥΚΛΟΥ.
quote:
Πιστεύω λοιπόν ότι σε μια ερωτική σχέση δοκιμάζεσαι σε σαφώς περισσότερα και λεπτεπίλεπτα επίπεδα. Για το λόγο αυτό οι "διαπραγματεύσεις" είναι επίπονες....αρκετά.
Κάνω λάθος φίλοι μου;;

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ...ΕΠΙΠΟΝΕΣ...ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΓΟΠΟΝΟΣ.

quote:
και στην ερωτική σχέση ας μην ξεχνάμε ότι παρεμβαίνει και ο παράγοντας πάθος, ο οποίος περιπλέκει ακόμη περισσότερο τα πράγματα.

ΣΥΜΦΩΝΩ...ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ...ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ....ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ...ΤΟ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.

ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ...ΤΗΝ ΓΑΛΑΖΙΑ ΚΟΥΝΙΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΡΟΖ ΚΑΠΕΛΑΚΙ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΚΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙ...ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...ΜΕ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ...ΠΟΙΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΘΑ ΧΑΡΕΙ ΟΤΑΝ ΔΕΙ ΤΟΝ ΚΑΝΑΚΑΡΗ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΚΟΥΚΛΕΣ;...ΙΣΩΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ...ΦΟΒΙΕΣ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 05:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Asteri tou Vorra
quote:
Θα γίνω πιο συγκεκριμένη pixeldream

ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ.....

ΜΕ ΛΟΓΙΑ...ΣΥΓΝΩΜΗ.

ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΛΟΓΙΑ...ΣΤΡΑΒΩΜΑΡΑ...ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΟ/ΕΡΥΘΡΟ "Η"...ΑΝ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ...ΚΟΚΚΙΝΟ...ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ...ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΕΙ...ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΕΥΚΟ ΜΠΑΣΤΟΥΝΑΚΙ;

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 12:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν υπάρχουν πράγματα που περιμένουν τα αγόρια από τα κορίτσια και αντίστοιχα.
--------------------------------------------------------------------------------


ΚΙ ΟΜΩΣ...ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ...ΤΟ ΣΙΝΙΑΛΟ...ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

Eννοείται καλέ μου pixeldream - ίσα ίσα όλο απαιτήσεις είμαστε ο ένας για τον άλλο. Δεν ξέρω πως βρέθηκε εκεί εκείνο το


δεν . Μάλλον ο δαίμων τοu forum... Θα έχει αρκετούς φαίνεται....

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 12:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν υπάρχουν πράγματα που περιμένουν τα αγόρια από τα κορίτσια και αντίστοιχα.
--------------------------------------------------------------------------------


ΚΙ ΟΜΩΣ...ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ...ΤΟ ΣΙΝΙΑΛΟ...ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.



Eννοείται καλέ μου pixeldream - ίσα ίσα όλο απαιτήσεις είμαστε ο ένας για τον άλλο. Δεν ξέρω πως βρέθηκε εκεί εκείνο το δεν . Μάλλον ο δαίμων τοu forum... Θα έχει αρκετούς φαίνεται.... !!!!!!!

ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ!!!

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 16:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Asteri tou Vorra
quote:
ίσα ίσα όλο απαιτήσεις είμαστε ο ένας για τον άλλο.

ΣΩΣΤΑ...ΟΜΩΣ...ΓΙΑΤΙ;...ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΛΑΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ...ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ...ΓΕΜΑΤΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.

ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΙΑΣ ΣΧΕΣΗΣ...ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ...ΙΣΩΣ ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΥΜΑΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ...ΜΗΠΩΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ;

Asteri tou Vorra

quote:
ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ!!!

ΛΕΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟ;.

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΔΑΙΜΟΝΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ...ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ...

quote:
Δεν υπάρχουν πράγματα που περιμένουν τα αγόρια από τα κορίτσια και αντίστοιχα.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ;
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ;

Isidora

quote:
Ακόμα μου κάνει εντύπωση, πως σε ένα τόσο καυτό θέμα, έχει τόσο μικρή συμμετοχή μελών.

ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 21:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας.
quote:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ;
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ;


Αγαπητέ pixeldream , έχεις δίκιο. Στον κόσμο αυτό της πολλαπλότητας όλα ισχύουν κάποια στιγμή...
Ίσα - ίσα που πήγαινα να σε ρωτήσω τι εννοείς όταν απαντάς στην Ισιδώρα
quote:
Isidora


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ακόμα μου κάνει εντύπωση, πως σε ένα τόσο καυτό θέμα, έχει τόσο μικρή συμμετοχή μελών.
--------------------------------------------------------------------------------


ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ.


έπεσα σε ένα ψιλαμπάχαλο σε παρόμοιο θέμα.

Πτού πτού .. μακριά από μας...
Αν θέλεις όμως λές τι εννοείς.
Γενικά βλέπω πως είναι δύσκολο κάποιος να δεχτεί την άλλη γνώμη. Ειδικά τα φύλα μεταξύ μας.. έχομε πολλά τραύματα...

Ιsidora

quote:
Όσο για τις διαφορές μεταξύ των δύο φύλων, πιστεύω και εγώ, πως σε πολλά πράγματα είναι ανύπαρκτες, σε κάποια άλλα όμως πρέπει όχι απλά να υπάρχουν, αλλά να είναι και σημαντικές...

Δεν θεωρώ ότι είναι καλό το ότι, σε κάποιες περιπτώσεις, οι ρόλοι έχουν μπλεχτεί και κατά συνέπεια χαθεί...
Πιστεύω πως αυτό δεν βοηθά σε τίποτα, αλλά αντίθετα τα δυσκολεύει περισσότερο τα πράγματα.



θέλεις να γίνεις πιο συγκεκριμένη;;

Ας προσπαθήσουμε να θέσουμε το θέμα πιο συγκεκριμένα μπας και αποδώσει καλύτερα.
Για παράδειγμα. Τι θα μπορούσε σήμερα να περιμένει ένας άντρας από μία γυναίκα και τι μια γυναίκα από έναν άντρα.
Πολλοί λένε ότι δεν υπάρχει διαφορά. Οκ. Περίπου συμφωνώ. Τι γίνεται όμως με τα παραμύθια που ακόμα κυκλοφορούνε στο συλλογικό ασυνείδητο;;; έχουν ένταση και ισχύ μέσα μας;;;
Είναι τόσο αντιφατικά τα ερεθίσματα που πέφτουν βροχή στο είναι μας.
Αν πχ δεν είσαι ιδιαίτερα ωραίος;, αν δεν είσαι ιδιαίτερα έξυπνος, άν δεν έχεις ευχέρεια στην επικοινωνία;;
Όλο και περισσότερο αυτή η κοινωνία λειτουργεί με αποκλεισμούς και ομογενοποίηση. Ωστόσο ιισχύει και η άλλη πλευρά. Όλο και περισσότερο σου δίνει την ευχέρεια να αναδύσεις από μέσα σου τον εαυτό σου. Να ψάξεις τα γιατί και να ανδρωθείς εσωτερικά, να λύνεις ζητήματα που ποροκύπτουν και να ενώνεις αντιφάσεις. Υπάρχει πάντοτε βέβαια και η άλλη πλευρά. Να πεις με τσαμπουκά θα επιβληθώ, θα υπάρχω και να θεωρήσεις δεδομένο ότι ότι και αν είσαι πρέπει να επιβληθεί στους άλλους.
Φίλοι μου αυτή η ζωή είναι όλο αντιθέσεις. Ακροβατούμε κάθε στιγμή ανάμεσα στους αντίθετους δρόμους.
Δε νομίζω να επιλέγομε το μονοπάτι που ενώνει, συνήθως είμαστε χαμένοι ανάμεσα στις ακραίες όψεις του κάθε μονοπατιού. ΓΙ αυτό και τόσο δύσκολα προχωράμε.....Γι αυτό και δεν στεκόμαστε ισοροπημένοι αλλά μας τραβάει πότε η μια και πότε άλλη πλευρά του εαυτού μας.....
Εύχομαι να μην τα έγραψα πολύ μπερδεμένα και να δοθεί η ευκαιρία να προχωρήσει ο προβληματισμός.
Να είστε καλά.

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 02:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Asteri tou Vorra
quote:
Αν θέλεις όμως λές τι εννοείς.

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ:

ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ FORUM...ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ...ΕΙΝΑΙ "ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ" ΟΙ ΜΕΡΕΣ...ΣΧΟΛΙΚΕΣ.

ΣΧΕΣΗ,ΑΓΑΠΗ,ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΣΥΖΗΤΗΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ...ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΜΕΛΗ.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ.

ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΚΑΛΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ.

ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΑΚΡΥΑ Η ΒΑΛΙΤΣΑ...ΜΗΝ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ...ΘΑ ΒΑΡΥΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ.

quote:
συνήθως είμαστε χαμένοι ανάμεσα στις ακραίες όψεις του κάθε μονοπατιού.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΚΡΑΙΟΣ...ΑΠΛΑ...Η ΠΡΩΤΗ ΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ.


quote:
Όλο και περισσότερο αυτή η κοινωνία λειτουργεί με αποκλεισμούς και ομογενοποίηση. Ωστόσο ιισχύει και η άλλη πλευρά. Όλο και περισσότερο σου δίνει την ευχέρεια να αναδύσεις από μέσα σου τον εαυτό σου. Να ψάξεις τα γιατί και να ανδρωθείς εσωτερικά, να λύνεις ζητήματα που ποροκύπτουν και να ενώνεις αντιφάσεις.

ΣΩΣΤΑ...ΟΜΩΣ...Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟΣ...ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΝΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ...ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...Η ΑΠΟΡΙΨΗ ΦΕΡΝΕΙ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...ΚΑΚΕΣ...ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.

quote:
Γενικά βλέπω πως είναι δύσκολο κάποιος να δεχτεί την άλλη γνώμη. Ειδικά τα φύλα μεταξύ μας.. έχομε πολλά τραύματα...

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΙΣΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΑ ΣΕ ΠΟΛΥΝΕΚΡΟ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 02:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.

--ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΣ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ--

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 03:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ...ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ;

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 03:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΑΥΤΗ.
ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΗ.
ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ayalee
Νέο Μέλος

Switzerland
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ayalee  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ayalee  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Σύμφωνο απόλυτος σ'αuτό ...από μια σκέψη αρχίζουν όλα ... οποτε ας τις προσέξουμε πρισσότερα και με περισσότερη συνείδησης ( συνείδησης λέγεται?)
Κι ας πάρουμε τον απέναντι μας έτσι όπως είναι ...χωρίς να θέλουμε να τον η να την αλλάξουμε κτλ.,γιατί όσο αφορά την επικοινωνία , εκείνη αρχίζει και στο να πάρουμε τον άλλο/ την άλλη έτσι όπως είναι ,έτσι όπως αισθάνεται άνετα, χωρίς ένα "ναι ,αλλα..."

@pixeldream:

quote:
ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ...ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ...ΓΕΝΙΚΗ ΕΛΕΙΨΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...ΚΑΙ ΕΛΕΙΨΗ "ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ" ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

Σύμφωνο.. θέλουμε να αλλάξουμε κάτι? Ας αρχίσουμε στους εαυτούς μας .. δεν μας αρέσει η επικοινωνία ? Ας κοιτάξουμε πρώτα πως επικοινωνούμε κι εμείς με άλλους κι -βασικό κι αυτό-πως επικοινωνούμε με τους εαυτούς μας ... Δεν θέλω να πω μ'αυτό ότι εδώ δεν υπάρχει καλή επικοινωνία ... το εννοώ γενικός .

@Asteri tou Vorra:

quote:
Ομολογώ ότι μου έδωσες μια εκπληκτική ιδέα .
Μέχρι σήμερα πολλές φορές το είχα σκεφτεί, το είχα πει περισσότερες, αλλά δεν είχα αρκετά συνειδητοποιήσει πόσο οι σχέσεις εξουσίας ανάμεσα στα φύλα μπορεί να αποτελούν το βασικότερο αίτιο για τον πόλεμο, τον ανταγωνισμό και το χάος. Ειλικρινά σ'ευχαριστώ που με έκανες να το συνειδητοποιήσω με αυτό τον τρόπο (τα καλά της επικοινωνίας ).

Χαίρομαι ... για μένα προσωπικά αυτό είναι ένα από τα βασικά στοιχεια σε μια σχέση όσο και σε μια ερωτική σχέση... Δεν γίνετε να έχει ο ένας η η άλλη το πάνω χέρι χωρίς να γίνει κάποια στιγμή κάποια παρεξήγηση.
Από αγάπη υπάρχει μια σχέση οποτε γιατί να κάνει κάποιος κουμάντο .. Στο κάτω κάτω κανένας δεν ανήκει σε κανέναν...

Προσωπικό παράδειγμα .. ο πρώην μου άρχιζε κάποια στιγμή να μου πει ,πως δεν γουστάρει άμα βγαίνω μονη μου με τις φιλενάδες μου (αυτό πριν 5 χρονια)... Το ρώταγα γιατί να μην βγω εφόσον βγαίνει κι εκείνος με την παρέα του κτλ. Όταν γνώρισα κάποια στιγμή και την οικογένεια του είδα και κατάλαβα ότι μεγάλωσε σε ένα παραδοσιακό σύστημα, όπου υπάρχουνε οι κλασσική ρολοι τις γυναικας και του άνδρα. E, αυτό δεν το ήθελα με τίποτα γιατί είναι δικια μου η ζωή και δεν μου λέει κανένας πως να τι ζω. Ιδέες ,πρότασης κτλ. ναι ,κουμάντο χωρίς όρια όχι ..Αλλα αυτό δεν το καταλάβαινε ,σημασία είχε να έχει το πάνω χέρι και η δικη του γνώμη να "μετραιε" ...
Τέτοιες κατάστασης έχω δει και σε άλλους γνωστούς και φίλοι... και καταλήγω πάλι σε αυτό που προανάφερα είδη :Η σχέση, η ερωτική σχέση είναι μια ένωση ... ένα team .. και μαζί ,με τι σωστή επικοινωνία και συζήτηση όλα λύνονται.
Και βασικά ,δεν είναι πολύπλοκο θέμα ..απλώς εμείς το κάνουμε πολύπλοκο .
Κι όταν κάτι δεν σου αρέσει ,γιατί δεν το λες απλά.. αφού μονο έτσι θα βρεθεί μια λύση κι όχι άμα το κρατάς μέσα σου και το θέμα μεγαλώνει και μεγαλώνει εκεί μέσα σου και μαζεύεις κι αλλα από πάνω μέχρι που κυριολεκτικά θα κανεις μπαμ ...Και τι θα βγει από αυτό ..καυγάς .. δεν θα' τανε πολύ πιο απλά να είχε γίνει μια συζήτηση από την αρχή ,πριν γίνουν όλα τόσο περίπλοκα ?
Για αυτό λέω ότι εμείς το κάνουμε πολύπλοκο.. κι αυτό ήτανε μονο ένα από τα πολλά παραδείγματα που μπορούν να τύχουνε.

Φιλικά
Ayalee
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΨΕΜΑ, ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΠΛΑΝΗ.
ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ.
ΙΣΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΕΙΛΟΙ ΣΤΟ ΝΑ ΔΟΘΟΥΜΕ.
ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΧΩΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΕΛΥΣΕ.

Kανένας χωρισμός δεν είναι αναίμακτος.
Θα πρέπει να είμαστε δυνατοί και να επωμιζόμαστε τις ευθύνες μας φίλη Αφροδίτη.
Καταλαβαίνω πως εχεις καεί στο χυλό και φυσάς και το γιαούρτι..
Καλά κάνεις.. αλλά μην το γενικεύεις.
Ρίξε για γροθιά στη θολή αυτή ανάμνηση ώστε να σπάσει κυριολεκτικά.
Θα κοπείς , ίσως να σπάσεις και το χέρι σου αλλά στο τέλος θα θεραπευτείς.. Οσο υπάρχει αυτή η θολή ανάμνηση τόσο θα πληγώνεσαι ..
Σορρυ αν σε τυχόν αλλα τόπικ εχω αλλες αντιλήψεις.. το κάνω με χιούμορ.. εδώ ομως οχι ...

Ρίξτη .. και σπάστο... με μίσος...


Mετά απο καιρό θα έρθει και η γιατρειά.. αλλά ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΟΛΥ...

Οταν ξαναέρθει η ώρα .. δώσε οτι θέλεις.. εκείνο που δεν θα δώσεις ΠΟΤΕ θα είναι η καρδιά σου.. αυτή κράτησε τη για σένα για την Αφροδίτη.. .. ετσι ομως και την δώσεις .. θα την ξαναπάρεις πίσω στο ιδιο χάλι..

Edited by - allzzaro on 24/05/2005 17:57:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 01:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΩΤΙΑ.

ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ...ΑΠΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΜΩΣ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy