ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 14:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΤΟPIC ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ..

ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ,ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ ΣΤΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ..
π.χ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΟΔΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..!!

ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ ,π.χ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ?

ΕΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΣΑΣ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφος

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 15:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ισχύει και αυτό, άστα να πάνε!

Αυτές τις μέρες διαβάζω το μυθιστόρημα του Λεωνίδα Χατζηνικολάου "Ο μαγικός ψίθυρος του Ερμή". Εκεί αναπτύσσει μία ενδιαφέρουσα θεωρία για την γλώσσα.

"Οταν ο μέσος άνθρωπος αναφέρεται στην γλώσσα, νομίζει ότι έχει να κάνει απλώς με έναν επικοινωνιακό κώδικα. Μέγιστο λάθος! Η γλώσσα συνδέεται πρώτιστα και αναπόσπαστα με τον τρόπο λειτουργίας του μυαλού μας-όχι του εγκεφάλου μας, ως βιολογικού οργάνου, αλλά της νόησής μας... (η λειτουργία της γλώσσας ως φορέας της σκέψης, διότι χωρίς αυτήν δεν μπορούμε να σκεφτούμε. Παύουμε να είμαστε νοήμοντα όντα)...
Η λανθασμένη αντίληψη, που προανέφερα, συσκοτίζει την αυταπόδεικτη αλήθεια ότι όσο πιό εκλεπτισμένη είναι μία γλώσσα τόσο ορθότερα και ακριβέστερα μπορεί να σκέφτεται αυτός που την κατέχει και την χρησιμοποιεί... Καθώς περνούν τα χρόνια, ειδικά στην εποχή μας, που έχει ασπαστεί ως φετίχ την έννοια της προόδου, θα ανέμενε κανείς τη σταδιακή βελτίωση, μετεξέλιξη και αναβάθμιση αυτού του εξαιρετικά σημαντικού εργαλείου που λέγεται γλώσσα...αλλά σε αντίθεση με τις άλλες τεχνολογίες που εξελίσσονται διαρκώς, οι γλώσσες καθίστανται τελειότερες, πολυπλοκότερες και ακριβέστερες καθώς ανατρέχουμε στο παρελθόν....
Η γλώσσα σήμερα ακολουθεί μία φθίνουσα πορεία.
Ολες οι γλώσσες παρουσιάζουν το εξής χαρακτηριστικό: με την πάροδο του χρόνου μεταπίπτουν σε απλούστερες μορφές' οι δομές τους υποβαθμίζονται και μειώνεται η λειτουργικότητά τους...
Η παραφθορά μιάς γλώσσας εξαρτάται άμεσα από τον αριθμό των ατόμων που τη μιλούν. Οσο περισσότεροι είναι οι χρήστες μιάς γλώσσας τόσο ταχύτερα εκδηλώνεται η δομική της αποσύνθεση..."

Οι γλώσσες χωρίζονται σε τρία είδη σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό.
"Πρώτον σε εκείνες, όπου για την ολοκλήρωση ενός συλλογισμού ο χρήστης δαπανά περισσότερη ενέργεια από όση εμπεριέχεται στον νοητικό έργο που παράγει... Αυτές οι γλώσσες είναι οι γλώσσες "Αρνητικής Ενέργειας", όπως αυτή που χρησιμοποιούμε για να συνεννοηθούμε σήμερα.
Δεύτερον, σε εκείνες όπου για την ολοκλήρωση ενός συλλογισμού ο χρήστης δαπανά ίση ενέργεια προς το νοητικό έργο που παράγει. Αυτές είναι οι γλώσσες "Μηδενικής Ενέργειας" (τέτοια γλώσσα λέει πως ήταν η αρχαία εβραϊκή πού με νόμο του κράτους του Ισραήλ διδάσκονται ως μητρική σήμερα τα παιδιά των Ισραηλιτών, όπου δεν ξεοδεύουν ενέργεια όταν σκέφτονται, σε αντίθεση με τους περισσότερους σύγχρονους λαούς.)

Τρίτον, σε εκείνες, όπου για την ολοκλήρωση ενός συλλογισμού ο χρήστης δαπανά μικρότερη ενέργεια από το νοητικό έργο που παράγει. Αυτές είναι οι γλώσσες "Θετικής Ενέργειας", όπως η ελληνική πριν από τον τέταρτο προ Χριστού αιώνα. Εκείνη την εποχή η γλώσσα των Ελλήνων ήταν ενεργός, δηλαδή οι άνθρωποι με το να σκέφτονται εισέπρατταν ενέργεια, τώρα που η γλώσσα έχει πέσει σε αρνητικό πρόθεμα συμβαίνει εντελώς το αντίθετο' όταν σκεφτόμαστε, δαπανούμε ενέργεια, όπως ξοδεύουμε ενέργεια και για κάθε άλλη μας δραστηριότητα."


Δεν ξέρω αν σας λέει κάτι αυτή η θεωρία αλλά εμένα με εντυπωσίασε.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 17:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ 80 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΣΕΚΟΥΡΩΝΟΥΝ ΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΑΝΑΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΡΘΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΟΣΟΙ ΠΑΛΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ

ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΧΤΙΚΑ ΕΠΙΘΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΕΓΩ ΕΘΕΣΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ


1)ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

2)ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΣΛΕΞΙΑΣ

3)ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

4)ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΗΨΕΙ ΤΗΝ ΜΑΘΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ

ΕΠΙΔΗ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ (ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ)


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 18:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα της γλώσσας είναι πολύ ενδιαφέρον...

Στο γηγενή θα ήθελα να πω ότι για την ανορθογραφία του φταίνε όλοι οι άλλοι εξωγενείς παράγοντες εκτός από αυτόν...

καλα δεν ντρέπεσαι λίγο να το λες αυτό;;; και όχι τιπότα άλλο αλλά λες ότι μπορεί να είναι δυσλεκτικός και γι' αυτο δεν μπορει να γράψει σωστά. Ξέρεις πόσοι δυσλεκτικοι υπάρχουν που γράφουν μια χαρά γιατί προσπάθησαν, μην τους προσβάλεις θεωρώντας τους ως μέρος του προβλήματος. Διαφωνώ με όσους σου επιτέθηκαν αλλά μη προσπαθείς και εσύ να αποβάλλεις τις πολλές ευθύνες που έχεις.

Στην όστρια,

η θεωρία ακούγεται ωραία, όμορφη... αλλά είναι μια "θεωρία" σε ένα μυθιστόρημα. Η ερώτηση που κάνεις μάλλον στοχεύει σε μια συζήτηση για τον αν ισχύει ή όχι. Το να συζητάς φιλοσοφίκα για το αν ισχύει ή όχι δεν έχει νόημα. θα μπορούσες όμως να φιλοσοφίσεις για το αν θα μπορούσε να ισχύει και αν καταλήξεις ότι θα μπορούσε τότε συνεχίζεις και προσπαθείς να δεις αν ισχύει ή όχι.

Τέλος για το Beyond, ένας ...φίλος μου, καθηγητής... μου είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

καταλαβαίνεις ότι αυτο που είπες είναι τόσο γενικό που δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

Το καλύτερο θα ήταν να σου πει ακριβώς τι λέει η οδηγία... αντι να ρωτάς εδώ γιατι δεν ρωτάς τη φίλη σου που σου του είπε; ή μηπως δεν στο είπε κανενας και κάπου το άκουσες και προσπαθεις να δεις αν ισχύει;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 19:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Buffer

Στο γηγενή θα ήθελα να πω ότι για την ανορθογραφία του φταίνε όλοι οι άλλοι εξωγενείς παράγοντες εκτός από αυτόν...

ΔEN EIΠA KATI TETOIO

καλα δεν ντρέπεσαι λίγο να το λες αυτό;;; και όχι τιπότα άλλο αλλά λες ότι μπορεί να είναι δυσλεκτικός και γι' αυτο δεν μπορει να γράψει σωστά.
OTAN KAΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΛΕΞΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΟΡΘΗ ΓΡΑΦΗ

Ξέρεις πόσοι δυσλεκτικοι υπάρχουν που γράφουν μια χαρά γιατί προσπάθησαν, μην τους προσβάλεις θεωρώντας τους ως μέρος του προβλήματος.

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΛΕΞΙΚΟΙ

Διαφωνώ με όσους σου επιτέθηκαν αλλά μη προσπαθείς και εσύ να αποβάλλεις τις πολλές ευθύνες που έχεις.
ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΛΕΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΩΣ ΕΧΟΥΝ
ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥΣ;
ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΥΣΤΗΡΗ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ ΜΟΥ
ΔΕΣ ΠΑΛΙ ΤΙ ΕΙΠΑ

ΕΓΩ ΕΘΕΣΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ


1)ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

2)ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΣΛΕΞΙΑΣ

3)ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

4)ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΗΨΕΙ ΤΗΝ ΜΑΘΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ

ΕΠΙΔΗ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ (ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ)

ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 21:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ,ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ ΣΤΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ..
π.χ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΟΔΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..!!

ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ ,π.χ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ?



Συμφωνα με διασταυρωμενες πηγες,και απο το πανεπιστημιο στα Γιαννενα,Ισχυει δυστυχως,ξεκινησε απο την καταργηση του πολυτονικου συστηματος και φτασαμε ως εδω,και σιγουρα θα εχει συνεχεια..



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 00:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί κάποιος να ανάφερει τι επι τέλους λεεί αυτή η οδηγία γραμμή προς γραμμή;;;

Να αναφέρει επίσης ποιές είναι αυτές οι διασταυρωμένες πήγες, τι εννοεί όταν λέει από πανεπιστημίο στα Γιαννενα;;

Ελπίζω να μην περίμενει καποιος να γίνει πιστευτός λέγοντας μόνο αυτά.

Οποιοσδήποτε μπορεί να βγει και να πει τα ιδια. Αλλα το θέμα είναι οι πηγές, και ελπίζω αυτες να μην είναι ο μπάμπης ο σουγιάς και νίκος ο πεταλούδας.

Λοιπον ας πει καποιος λεπτομερειες και όχι λογια του αέρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 01:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Buffer, δεν είπα ότι είναι μία επιστημονική έρευνα ή αποκάλυψη, μία θεωρία που αναφέρεται σ' ένα μυθιστόρημα είναι. Εμένα πάντως μου χτύπησε "καμπανάκι".

Στο θέμα μας, αν πάψει να μας ενδιαφέρει η ορθογραφία, μέσα σε λίγα χρόνια θα έχουμε υιοθετήσει το λατινικό αλφάβητο. Και θα μας έρθει ως "φυσική εξέλιξη", για την δική μας ευκολία και την ευκολία των ξένων...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 05:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουτε κι εγω λέω ότι είπες κάτι τέτοιο, το διευκρινίζω για να μην παραξηγηθώ.

Αλλά καλύτερα θα ήταν να την αποκαλείς άποψη παρά θεωρία, η έννοια της θεωρίας περιέχει και άλλα πράγματα.

Πάντως, σαν θέμα συζήτησης δεν είναι άσχημο, αυτο απλά θέλω να επισημάνω.


Τώρα, για το θέμα μας.

Αν και δεν έχω προσωπικα πιστεί (ορθα κατα τη γνώμη μου αφου δεν υπάρχει τίποτε άλλο παρα μόνο λόγια) για την ύπαρξη της οδηγίας θα δεχθώ την ύπαρξη της για χάρη κάποιων ερωτημάτων που θα ήθελα να κάνω.

Αν δεχθουμε ότι ισχύει, για ποιό λόγο πιστευετε εσεις ότι αποφασίστηκε κάτι τέτοιο;;

Την ευθύνη για την χρήση της ορθογραφίας ποιός την έχει;

Και παω και πιο πίσω. Όταν καταργήθηκε το πολυτονικό γιατί καταργήθηκε;

Ποιός χρησιμοποιούσε πολυτονικό;

θέλω να καταλήξω στο ότι αν κάποιοι καταργούν την ορθογραφία ο λόγος ο κυριότερος είναι κατα τη γνώμη μου ότι κάποιοι άλλοι δεν την είχαν και σε μεγάλη υπόληψη και ασελγούσαν ... και έτσι έδωσαν την αφορμή σε όποιον εσεις πιστεύτε ότι ήθελε να βλάψει τη γλώσσα μας να το πράξει.

Η αιτία είμαστε εμείς και μέτα οι άλλοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θέλω να καταλήξω στο ότι αν κάποιοι καταργούν την ορθογραφία ο λόγος ο κυριότερος είναι κατα τη γνώμη μου ότι κάποιοι άλλοι δεν την είχαν και σε μεγάλη υπόληψη και ασελγούσαν ... και έτσι έδωσαν την αφορμή σε όποιον εσεις πιστεύτε ότι ήθελε να βλάψει τη γλώσσα μας να το πράξει.

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες... Ή μάλλον καταλαβαίνω κάτι αλλά μου φαίνεται λίγο άσχετο. Θες να πεις ότι επειδή κάποιοι ήταν ανορθόγραφοι κάποιοι άλλοι αποφάσισαν να καταργηθεί η ορθογραφία για να μην την "κακοποιούμε" ας πούμε;

Προσωπικά τα βρίσκω τραγικά όλα αυτά. Είμαι από τους ανθρώπους που προσβάλλεται η αισθητική τους με την "καινούργια" απλοποιημένη ορθογραφία πολλων λέξεων. Κ το "αισθητικό" είναι το λιγότερο. Η ελληνική γλώσσα είναι δομημένη έτσι ώστε η λέξη να είναι το αντικείμενο κ όχι το όνομα του αντικειμένου. ---δεν ξέρω κατά πόσο γίνομαι κατανοητή αλλά το παλεύω..
Κάνοντας τα ο -ω και τα υ-β κτλ αρχικά χάνεις τη ρίζα της λέξης κ αργότερα θα χαθεί κ η σημασία της. Στο τέλος θα καταλήξουμε να χρησιμοποιούμε 500 λέξεις κ αυτό όντως θα είναι το τέλος της γλώσσας....

--Ostria, θεωρία μυθιστορήματος ή όχι, έχει φοβερό ενδιαφέρον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H ΦΙΛΗ ΜΟΥ ,ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΓΡΑΠΤΟ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ..ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙ ΔΙΕΞΟΔΙΚΩΣ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 16:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Valnta
Η ελληνική γλώσσα είναι δομημένη έτσι ώστε η λέξη να είναι το αντικείμενο κ όχι το όνομα του αντικειμένου. ---δεν ξέρω κατά πόσο γίνομαι κατανοητή αλλά το παλεύω..
Κάνοντας τα ο -ω και τα υ-β κτλ αρχικά χάνεις τη ρίζα της λέξης κ αργότερα θα χαθεί κ η σημασία της. Στο τέλος θα καταλήξουμε να χρησιμοποιούμε 500 λέξεις κ αυτό όντως θα είναι το τέλος της γλώσσας....

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΟ ΑΥΓΟ ΑΒΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ
ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ(ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ)
ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ(ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΩ)ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ ΛΕΞΕΙΣ ΣΤΟΝ ΓΡΑΠΤΟ ΛΟΓΟ ΕΝΩ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΘΑ ΤΙΣ ΕΛΕΓΑΝ
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΒΑΣΗ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΣΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 16:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πρωτη πληροφορια που ειχα για την καταργηση της ορθογραφιας ηταν πριν περιπου ενα μηνα...προχτες μιλωντας με μια φοιτητρια στο Πανεπιστημιο στα Γιαννενα μου το επιβεβαιωσε,πιστευω πως ακομη δεν εχει ψηφιστει καποιος νομος γι αυτο αλλα οτι ειναι μεσα στα σχεδια του πλαισιου για την πιο (ευκολη)χρηση της Ελληνικης γλωσσας.

Οσο για το πολυτονικο συστημα, Buffer μαλλον καταργηθηκε,για τον ιδιο λογο ευκολιας δηθεν οπως τωρα και η ορθογραφια.

Εγω βεβαια για λογους τεχνικους@γραφω με το μη τονικο συστημα

Διαβαζα σημερα λοιπον ενα αρθρο στο περιοδικο ΙΕΡΗ ΕΛΛΑΣ,ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΘΑΝΕ...
ο τιτλος ηταν :Πως κατεβαραθρωθη η Ελληνικη

και αναμεσα στα πολλα αναφερει αυτος που γραφει οτι το μονοτονικο συστημα εστι πνευματικο AIDS
Kαλη η αγαπη για την γλωσσα μας αλλα αυτες οι λεκτικες υπερβολες

υ.γκαλως ηρθες Valda



Edited by - spirit on 24/05/2005 16:56:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 16:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--Δεν έχει σημασία;
Ωραία απάντηση σου δώσαν...
Σκέφτομαι μερικές φορές ότι αν είχα ένα παιδί που πήγαινε στο σχολείο
κ έπρεπε να το βοηθήσω στο διάβασμα θα αντιμετώπιζα πολύ σοβαρό πρόβλημα...
Ως ενήλικο άτομο κ ως άτομο που πλέον δεν κρίνομαι --με βαθμούς-
για την ορθογραφία μου διαλέγω την "παλιά σχολή".
Αν έπρεπε όμως να μάθω σε κάποιον άλλον την ορθογραφία μιας λέξης
που πλέον έχει αλλάξει--το αυγό είναι ένα καλό παράδειγμα--
κ αυτός ο κάποιος θα κρινόταν βάση αυτού, πραγματικά δεν θα ήξερα τι να κάνω.
Δεν ξέρω βέβαια κ πως λειτουργεί πλέον η αξιολόγηση ενός μαθητή στην ορθογραφία. Αν κάποιος δηλ. έγραφε το αυγό ώς αυγό κ όχι ως αβγό, θα του το διορθώνανε;
Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να μου λύσει την απορία...

**κάτι ακόμα που ξέχασα..

quote:
ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ ,π.χ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ?

Ακόμα κ αυτό να ισχύει, δηλ. να είναι κάποια ειδική οδηγία, δεν μειώνει τη σοβαρότητα του θέματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλα οτι ειναι μεσα στα σχεδια του πλαισιου για την πιο (ευκολη)χρηση της Ελληνικης γλωσσας.

Καλό κ αυτό! Τόσο πολύ μας δυσκόλεψε η χρήση της; Να'ναι καλά οι φωστήρες
που το σκεφτήκαν. Extra χρόνος για ανακάτεμα του φραπέ με το καλαμάκι

Γεια σου spirit!

**άσχετη ερώτηση//αλλά έχω λείψει πολύ καιρό--
έχει γίνει κάτι με το login; Δεν μπορώ να το κάνω στη σελίδα
αλλά αναγκάζομαι να το κάνω σε κάθε απάντηση που δίνω
με αποτέλεσμα να μη μπορώ να διορθώσω ή να προσθέσω
κάτι σε απάντηση που ήδη έχω δώσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 18:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Valnta
Η ελληνική γλώσσα είναι δομημένη έτσι ώστε η λέξη να είναι το αντικείμενο κ όχι το όνομα του αντικειμένου.

Νομίζω, ότι αν ισχύει αυτό που λες τότε η ορθογραφία δεν παίζει κανένα ρόλο αλλά αυτό που έχει σημασία είναι η προφορά και ο τονίσμος της λέξης, τα σημεία στίξης δηλαδή κυριως. Έτσι αν μια λέξη την γράφω ως λαίξυ αλλά χρησιμοποιώντας κανόνες προφοράς και τονισμού την προφέρω ως λέξη δεν θα έχει καμμία διαφορά ως προς το αντικείμενο που περιγράφει και αυτος στον οποίο μιλάς θα σε καταλάβει. Ακόμα και αν την γράψεις την λέξη ως λαίξυ είτε ως λέξι πάλι θα σε καταλάβει αυτός που την διαβάζει αφου εξακολουθεί να περιγράφει το ίδιο πράγμα ηχητικά και συνδέεται άμμεσα με αυτό.

Αν αντίθετα το όνομα του αντικειμένου προσδίοριζε το αντικείμενο τότε είναι εύλογο να θεωρήσουμε ότι αλλαγή στη γραφή του ονόματος αλλάζει και το αντικείμενο που περιγράφει.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ξέραμε πως μιλούσαν την αρχαία ελληνικη με ηχητικό όμως ντοκουμέντο, πραγμα αδύνατο.

Ο ανθρωπος πρώτα αρχισε να μιλάει και μετά να γράφει, αρα είναι λογικό -κατα τη γνώμη μου- οι λέξεις να συνδέονται με ήχους. Η περιγραφή του ίδιου ήχου με διαφορετική γραφή-τρόπο δεν αλλάζει τον ήχο.

Υ.Γ. αν θεωρήσουμε την αριθμητική προσέγγιση της ελληνικης γλώσσας, δηλαδη καθε γράμμα είναι ένας αριθμός τότε είναι προφανές ότι η ορθογραφία πάει περίπατο (μαζί με το νόημα), διοτι ναι μεν άλλάζοντας ένα γράμμα αλλάζει το αθροισμα της λέξης αλλά το ίδιο αθροισμα μπορεις να το κάνεις με παρα πολλους τρόπους π.χ το αρθρο 'το' έχει αθροισμα 33, το 33 όμως μπορείς να το πετύχεις και με άλλους συνδυασμούς γραμμάτων π.χ. κμ , τα οποία βέβαια δεν έχουν κάνένα νόημα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 01:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρία ή άποψη, πάντως νομίζω ότι το θέμα έχει ενδιαφέρον και αν θέλετε το συζητάμε κάποια στιγμή!

Valnta καλώς ήρθες!


Η γνώμη μου επί του θέματος.
Είναι ζήτημα ευκολίας και ταχύτητας. Μία γλώσσα για να την μάθεις σωστά πρέπει να "σπαταλήσεις" χρόνο (και χρήμα), οπότε μας "συμφέρει" όλους η απλοποίησή της. Οχι μόνο στην εκμάθηση της, αλλά και στην χρήση της. Λιγότερα γράμματα, στίγματα κλπ λιγότερο χαρτί, λιγότεροι κωδικοί στον προγραμματισμό, λιγότερη σκέψη και κόπος στο "πώς το γράφουν αυτό τώρα;"

Περιορισμός των πτώσεων των ονομάτων και των χρόνων των ρημάτων, κατάργηση του πολυτονικού, περιορισμός των γραμμάτων μίας λέξης (και όχι λέξεως) και βέβαια αλλαγή της ορθογραφίας έτσι ώστε να μην μας μπερδεύουν τα διπλά γράμματα (ας το κάνουμε γράματα) και καθορισμός της ομοιογραφής των ομοήχων γραμμάτων ή διφθόγγων (τρένο και όχι τραίνο, εφχαριστώ και όχι ευχαριστώ, μέχρι που θα φτάσουμε στο σινέσθιμα και όχι συναίσθημα).

Αν αρχίσουμε να γράφουμε έτσι, τότε γιατί να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε το ελληνικό αλφάβητο και να μην υιοθετήσουμε και εμείς το λατινικό; Ποιά θα είναι η διαφορά;

Οταν πρωτοξεκίνησα να γράφω στο internet έγραφα στα greeklish. Και το κάνω ακόμα σε επιλεγμένα μέρη όπως σε chat, που γράφεις πολύ γρήγορα και αρκετές φορές όταν απαντώ σε mail.
einai poly pio eykolo na grafeis etsi xwris na skeftesai tin orthografia. (κι όμως την κρατάω ακόμα όσο είναι δυνατόν! Κακό πράγμα η συνήθεια! )


Ποιός έχει την ευθύνη για την ορθογραφία ή την ανορθογραφία μας; Εγώ, εσύ και κυρίως το κράτος. Το κράτος δίνει τις κατευθύνσεις στην παιδεία, δεν τις δίνω εγώ και εσύ. Αρα αυτοί (οι κρατικοί λειτουργοί) είναι οι πρώτοι υπεύθυνοι.
Πώς μπορεί παιδιά που έχουν τελειώσει το δημοτικό ή το γυμνάσιο (για να μην μιλήσουμε και για το λύκειο) να μην γνωρίζουν να γράψουν απλές καθημερινές λέξεις που την χρησιμοποιούμε κατά κόρον;
Και να γράφουν στο ραβασάκι το "σ'αγαπώ" με όμικρον;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 06:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν αρχίσουμε να γράφουμε έτσι, τότε γιατί να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε το ελληνικό αλφάβητο και να μην υιοθετήσουμε και εμείς το λατινικό; Ποιά θα είναι η διαφορά;


Μα απ οτι καταλαβα αυτο ειναι το ζητουμενο Οστρια,αργα και σταθερα να υιοθετησουμε το λατινικο αλφαβητο,και να αλλοιωθει η ελληνικη γλωσσα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 09:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα απ οτι καταλαβα αυτο ειναι το ζητουμενο Οστρια,αργα και σταθερα να υιοθετησουμε το λατινικο αλφαβητο,και να αλλοιωθει η ελληνικη γλωσσα.

Το οποίο ήταν και όνειρο του Δ. Γληνού, αν δεν κάνω λάθος?



The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 10:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω, ότι αν ισχύει αυτό που λες τότε η ορθογραφία δεν παίζει κανένα ρόλο αλλά αυτό που έχει σημασία είναι η προφορά και ο τονίσμος της λέξης, τα σημεία στίξης δηλαδή κυριως.

Φυσικά κ παίζει ρόλο! Μου μιλάς μόνο για τον προφορικό λόγο. Ο γραπτός όμως; Σκέψου λίγο.. Όταν βλέπεις το ευ μπροστά από μια λέξη σε "προϋποθέτει" για κάτι καλό.. Ευτυχία, ευεξία, ευχαρίστηση κτλ κτλ. Ακόμα κ αν δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη, "παίρνεις μια ιδέα". Σωστά; Αν δεν γνωρίζεις το νόημα της λέξης ευοίωνο κ το δεις γραμμένο ως εβίονο έχεις τις ίδιες πιθανότητες να αντιληφθείς τη σημασία του;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 01:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το οποίο ήταν και όνειρο του Δ. Γληνού, αν δεν κάνω λάθος?

Αυτό δεν το ξέρω, ξέρω ότι ήταν δημοτικιστής.


quote:
Ο γραπτός όμως; Σκέψου λίγο.. Όταν βλέπεις το ευ μπροστά από μια λέξη σε "προϋποθέτει" για κάτι καλό.. Ευτυχία, ευεξία, ευχαρίστηση κτλ κτλ. Ακόμα κ αν δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη, "παίρνεις μια ιδέα". Σωστά; Αν δεν γνωρίζεις το νόημα της λέξης ευοίωνο κ το δεις γραμμένο ως εβίονο έχεις τις ίδιες πιθανότητες να αντιληφθείς τη σημασία του;


Πολύ σωστή παρατήρηση.
Σκεφτείτε ότι έτσι χάνουμε την προέλευση των λέξεων, την ετυμολογία τους. Αυτό μπορεί να μην μας φαίνεται κατ'αρχήν σημαντικό, όμως έχει πολλές προεκτάσεις.
Αυτές τις μέρες έχω μία αντιπαράθεση με έναν Σκοπιανό για το γνωστό θέμα "τι γλώσσα μιλούσε ο Μέγας Αλέξανδρος" και του έφερα ως παράδειγμα της ελληνικότητας της γλώσσας τα ονόματα (βασιλείς και τοπονύμια) και βέβαια ότι το ίδιο το όνομα μακεδονία είναι ελληνική λέξη και προέρχεται από το μακεδνός, μάκος, μήκος...

Ο Σκοπιανός λοιπόν μου έδωσε την δική τους ετυμολογία.
ΜΑΚΕ που σημαίνει μητέρα και DON που σημαίνει σπίτι ή μέρος
οπότε κατά την δική τους άποψη σημαίνει "motherland" ή "homeland".

http://www.maknews.com/html/articles/stefov/macedon_etymology.htm

Οι Σκοπιανοί αυτή την στιγμή ψάχνονται ετυμολογικά, μέσα από την ινδοευρωπαϊκή θεωρία (που είναι καθαρά γλωσσολογική) για να στηρίξουν την θέση τους. Εμείς, αν χάσουμε την ορθογραφία των ελληνικών λέξων, χάνουμε και την ετυμολογία τους και καταλαβαίνετε ότι σιγά σιγά θα χάσουμε πολλά περισσότερα...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 26/05/2005 01:43:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Toreador
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 04:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Toreador  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Σκοπιανοί θα ψάχνονται για πολυ καιρό ακόμα ετυμολογικά, διότι η γλώσσα τους είναι επίπλαστη, δημιούργημα πολιτικών σκοπιμοτήτων με βάση την βουλγαρική γλώσσα, ελαφρώς παρεφθαρμένη.
Όσο για το μονοτονικό, ως γνωστόν οι αρχαίοι δεν είχαν πνεύματα. Τόνιζαν τις λέξεις μετρικά και όχι τονικά, δηλ. την τονισμένη συλλαβή δεν την πρόφεραν πιο δυνατά, όπως εμείς σήμερα, αλλά σε άλλο σημείο της μουσικής κλίμακας, όπως πάνω - κάτω οι Ιταλοί, (ή οι Επτανήσιοι). Τα σημεία στίξης καθιερώθηκαν αργότερα, από τους εβδομήκοντα, προκειμένου να ξεχωρίζουν τα μακρά από τα βραχέα φωνήεντα, καθώς και τις δασυνόμενες λέξεις, καθώς η προφορά των κλασσικών χρόνων είχε ατονήσει. Συνεπώς, η θέση ότι η κατάργηση του πολυτονικού αλλοιώνει την προφορά των αρχαίων ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ. Εξάλλου, η ζωή συνεχίζεται, η γλώσσα είναι ένα ζωντανό κομμάτι του πολιτισμού μας και κάθε ξένο, ή νεκρό στοιχείο το αποβάλλει αργά ή γρήγορα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 06:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικά κ παίζει ρόλο! Μου μιλάς μόνο για τον προφορικό λόγο. Ο γραπτός όμως; Σκέψου λίγο.. Όταν βλέπεις το ευ μπροστά από μια λέξη σε "προϋποθέτει" για κάτι καλό.. Ευτυχία, ευεξία, ευχαρίστηση κτλ κτλ. Ακόμα κ αν δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη, "παίρνεις μια ιδέα". Σωστά; Αν δεν γνωρίζεις το νόημα της λέξης ευοίωνο κ το δεις γραμμένο ως εβίονο έχεις τις ίδιες πιθανότητες να αντιληφθείς τη σημασία του;

Αν σου έλεγαν ότι αντι για το ευ- χρησιμοποιείς το αυ- για να δηλώσεις κάτι καλό τί θα άλλαζε;; καταλαβαίνεις ότι αυτο είναι σύμβαση γιατι αν όντως ήταν έτσι όπως θεωρείς τότε αν πήγαινες σε ένα αφρικανό κάτοικο μιας ξεχασμένης φυλής και του έλεγες ευτυχία αυτος θα πρέπει να καταλάβει ότι μιλάς για κάτι καλό...

Εκανα ένα σχόλιο το οποίο δεν το προσέξατε, έγραψα ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούγαμε αρχαία ελληνικά, γιατί τότε και η γραφή της λέξης ήταν συνυφασμένη με την προφορά της σήμερα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Αλήθεια ξέρετε πως πρόφεραν οι αρχαίαοι τη φράση "τα παιδία παίζει"

Το όνομα περικλής λ.χ. πως το προφεραν;;

Κάθε γράμμα υπήρχε για ένα συγκεκριμένο λόγο, εξέφραζε ένα ήχο.

Τέλος αν είναι όπως τα λες Valnta τότε θα έπρεπε να είχαμε μια γραφή σαν τους λαούς της άπω ανατολής, ιδεογράμματα...

Δεν χρειάζεται να φτιάχνουμε μύθους και να κάνουμε εικασίες για την γλώσσα μας για να την κάνουμε να φανεί σπουδαιότερη..

Είναι ήδη η σπουδαιότερη....

Υ.Γ. στο αεροδρομιο της Γλασκώβης υπάρχει η φραση Ω ΕΡΧΟΜΑΙ που καλωσορίζει τους αφιχθεντες... είναι η αρχική μορφή του WELCOME, οπως οι ίδιοι οι σκωτσεζοι αναφέρουν....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 13:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι Σκοπιανοί θα ψάχνονται για πολυ καιρό ακόμα ετυμολογικά, διότι η γλώσσα τους είναι επίπλαστη, δημιούργημα πολιτικών σκοπιμοτήτων με βάση την βουλγαρική γλώσσα, ελαφρώς παρεφθαρμένη.

Αυτό όμως δεν τους εμποδίζει να κερδίζουν εντυπώσεις. Οι ξένοι που παρακολουθούν την κουβέντα μας, δεν πρόκειται να ψάξουν να βρουν ποιός έχει δίκιο ή άδικο, απλώς κρατούν την αμφισβήτηση. Δεν τους ενδιαφέρει αν ο Αλέξανδρος μιλούσε ελληνικά ή κάποια άλλη γλώσσα, όπως και μας δεν μας ενδιαφέρουν οι ιστορικές "λεπτομέρειες" των άλλων πολιτισμών (αρχαίων και σύγχρονων).


quote:

Όσο για το μονοτονικό, ως γνωστόν οι αρχαίοι δεν είχαν πνεύματα. Τόνιζαν τις λέξεις μετρικά και όχι τονικά, δηλ. την τονισμένη συλλαβή δεν την πρόφεραν πιο δυνατά, όπως εμείς σήμερα, αλλά σε άλλο σημείο της μουσικής κλίμακας, όπως πάνω - κάτω οι Ιταλοί, (ή οι Επτανήσιοι). Τα σημεία στίξης καθιερώθηκαν αργότερα, από τους εβδομήκοντα, προκειμένου να ξεχωρίζουν τα μακρά από τα βραχέα φωνήεντα, καθώς και τις δασυνόμενες λέξεις, καθώς η προφορά των κλασσικών χρόνων είχε ατονήσει. Συνεπώς, η θέση ότι η κατάργηση του πολυτονικού αλλοιώνει την προφορά των αρχαίων ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ. Εξάλλου, η ζωή συνεχίζεται, η γλώσσα είναι ένα ζωντανό κομμάτι του πολιτισμού μας και κάθε ξένο, ή νεκρό στοιχείο το αποβάλλει αργά ή γρήγορα

Οι αρχαίοι γνώριζαν από πείρα την προσωδία (ποιές συλλαβές ήταν μακρές και ποιές βραχέες) και την θέση του τόνου. Τα σημεία στίξης καθιερώθηκαν από τους Αλεξανδρινούς φιλολόγους, ακριβώς για να καταγραφεί αυτή η μέχρι τότε προφορική παράδοση. Ας μην ξεχνάμε την εξέλιξη της γλώσσας από την Ομηρική, στις τοπικές διαλέκτους, στην καθιέρωση της Κοινής Αττικής κατά τον 5ο και 4ο πΧ αιώνα. Δεν λέει κανείς ότι πρέπει να γυρίσουμε στην Ομηρική γλώσσα, αλλά τουλάχιστον να είμαστε σε θέση να αναγνωρίζουμε τις λέξεις που έχουν την ρίζα τους σε αυτήν.

Καταργώντας την δασεία, χάνουμε τις δασυνόμενες λέξεις, οπότε χάνουμε μαζί τους και την ελληνική ρίζα πχ. του αγγλικού history.
Αυτό είναι καλό, κακό ή αδιάφορο;

Η γλώσσα είναι ένα ζωντανό κομμάτι όταν ακολουθεί την φυσική εξέλιξη και όχι την επιβεβλημένη για διάφορους άλλους σκοπούς.



quote:
Εκανα ένα σχόλιο το οποίο δεν το προσέξατε, έγραψα ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούγαμε αρχαία ελληνικά, γιατί τότε και η γραφή της λέξης ήταν συνυφασμένη με την προφορά της σήμερα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Οντως θα ήταν ενδιαφέρον, αλλά αφού δεν γίνεται τι να κάνουμε;
Ρωτάς για το πώς πρόφεραν διάφορα ονόματα ή λέξεις οι αρχαίοι. Οι αρχαίοι ποιάς περιοχής, ποιάς εποχής; Δεν θα βγάλουμε άκρη.

Εχουμε ας πούμε την Ερασμιακή προφορά που μπορεί να ίσχυε, μπορεί και όχι.
http://www.cs.utk.edu/~mclennan/OM/BA/pronunciation.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 26/05/2005 13:13:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 14:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν σου έλεγαν ότι αντι για το ευ- χρησιμοποιείς το αυ- για να δηλώσεις κάτι καλό τί θα άλλαζε;; καταλαβαίνεις ότι αυτο είναι σύμβαση γιατι αν όντως ήταν έτσι όπως θεωρείς τότε αν πήγαινες σε ένα αφρικανό κάτοικο μιας ξεχασμένης φυλής και του έλεγες ευτυχία αυτος θα πρέπει να καταλάβει ότι μιλάς για κάτι καλό...

Τέλος αν είναι όπως τα λες Valnta τότε θα έπρεπε να είχαμε μια γραφή σαν τους λαούς της άπω ανατολής, ιδεογράμματα...

Δεν χρειάζεται να φτιάχνουμε μύθους και να κάνουμε εικασίες για την γλώσσα μας για να την κάνουμε να φανεί σπουδαιότερη..

Είναι ήδη η σπουδαιότερη....


Να μου το πούνε γιατί; Για ευκολία πχ; Η "απλοποίηση" της γλώσσας δεν λειτουργεί κάπως έτσι αν το κατάλαβες. Δεν αλλάζουν τη ρίζα, απλά αντικαθιστούν τους φθόγγους κτλ κτλ. Ο αφρικανός κάτοικος (;) μιας ξεχασμένης φυλής τί σχέση έχει; Μιλάμε για την ελληνική κ όχι για κάποια "συμπαντική" ας πούμε γλώσσα.

Τα ιδεογράμματα είναι ένας τύπος "απεικόνισης" του αντικειμένου. Δεν εννοούσα αυτό όταν έγραφα για τη δόμηση της ελληνικής γλώσσας.

Θα είχες ίσως την καλοσύνη να μου πεις ποιός είναι ο μύθος που έφτιαξα; Γιατί κατά τα άλλα συμφωνώ..

quote:
Εκανα ένα σχόλιο το οποίο δεν το προσέξατε, έγραψα ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούγαμε αρχαία ελληνικά, γιατί τότε και η γραφή της λέξης ήταν συνυφασμένη με την προφορά της σήμερα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Αλήθεια ξέρετε πως πρόφεραν οι αρχαίαοι τη φράση "τα παιδία παίζει"

Το όνομα περικλής λ.χ. πως το προφεραν;;

Κάθε γράμμα υπήρχε για ένα συγκεκριμένο λόγο, εξέφραζε ένα ήχο.



Στα παραπάνω συμφωνώ με το post της Ostria...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 23:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καταργώντας την δασεία, χάνουμε τις δασυνόμενες λέξεις, οπότε χάνουμε μαζί τους και την ελληνική ρίζα πχ. του αγγλικού history.
Αυτό είναι καλό, κακό ή αδιάφορο;

Η γλώσσα είναι ένα ζωντανό κομμάτι όταν ακολουθεί την φυσική εξέλιξη και όχι την επιβεβλημένη για διάφορους άλλους σκοπούς.



Και πως καθοριζεται η φυσικη εξελιξη της γλωσσας;
ισως για καποιους αλλους,η εφαρμογη του μονοτονικου συστηματος να ειναι η φυσικη εξελιξη στην παροδο του χρονου,η ακομη και η καταργηση της ορθογραφιας,να ειναι μια ακομη εξελιξη,το θεμα ειναι ποιος νοιαζεται πραγματικα για την Ελληνικη γλωσσα και την καταληξη της,και γιατι δεν υπαρχουν αντιδρασεις;;;αφου ηδη στα παρασκηνια ψιθυριζονται οι αλλαγες.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στραβων
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 01:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στραβων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποια παραδειγματα για την προφορα των Αρχαιων νομιζω οτι υπαρχουν.Εχω μιλησει με καθηγητη Πανεπιστημιου(Αρχαιων) ο οποιος μολις εμαθε οτι ειμαι Ποντιος μου ειπε οτι την λεξη "αυτος/αυτη" οι Ποντιοι την προφερουν ακριβως οπως οι προγονοι μας "αουτος/αουτη".
Οσο για την αποψη οτι η γλωσσα ειναι κατι "ζωντανο" και(πρεπει να)αλλαζει,η αποψη μου ειναι οτι αυτη η αλλαγη θα ειχε νοημα αν ηταν να βελτιωσουμε κατι.Νομιζετε οτι τα Νεα Ελληνικα ειναι ανταξια των Αρχαιων;
Παντως θα ηταν καλο να ανοιξουμε ενα θεμα "Γλωσσολογικο" καθως αυτη η επιστημη ειναι ισχυρο ιστορικο εργαλειο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 03:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΜΟΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΗΜΑΙΝΟΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑΙΝΟΜΕΝΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΛΑΤΙΝΙΚΗ
ΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ:Ο κώδικας του Ελληνικού αλφαβήτου
Α αρχική δύναμη του στοιχείου
Ε οριζόντια πορεία
Η διπλή ακτινοβολία ενέργειας
Ι ακτινοβολία ενέργειας
Ο κλεισμένο σε χώρο
Υ συσσωρευμένη δύναμη
Ω στον πλανήτη γη
Β ενέργεια επί του στερεού
Γ γήινο
Δ δύναμη που δομεί
Ζ ζωή
Θ θέαση, θεός
Κ τα κάτω
Λ φωτισμός (ουρ) &υγρό (χοϊκά)
Μ ορατή φύση
Ν νους (ουρ) & νερά (χοϊκά)
Ξ =ΚΣ η κάσα, σώματα με μοριακή δομή
Π πάτριο, πυρ, πνοή
Ρ υπέρτατο φωτισμό (ουρ), ροή (χοϊκά)
Σ εσωτερικά στοιχεία
Τ στερεό
Φ φως
Χ χοϊκά στοιχεία
Ψ =ΠΣ πυρ σε θέα εσωτερική Α αρχική δύναμη του στοιχείου
Ε οριζόντια πορεία
Η διπλή ακτινοβολία ενέργειας
Ι ακτινοβολία ενέργειας
Ο κλεισμένο σε χώρο
Υ συσσωρευμένη δύναμη
Ω στον πλανήτη γη

παραδείγματα

ΛΕΞΗ = Λ(Φωτισμός) + Ξ(ΚΣ κάσα), άρα λέξη= σκεύος φωτός = κάτι που εμπεριέχει ένα μήνυμα
ΥΠΝΟΣ= συσσωρευμένη δύναμη πνοής του Νου (ο ύπνος αναζωογονεί)
ΔΙΑΣ= αυτό που είναι δύναμη και την ακτινοβολεί
ΕΛΛΗΝ= Πεφωτισμένος νους
ΕΛΛΑΣ= πεφωτιζομένη έκταση (ΕΛ+ΛΑΑΣ)
ΠΙΕΡΙΑ= ο χώρος που δια του πυρός ακτινοβολεί
ΑΧΙΛΛΕΥΣ= ΑΧ Ι+ ΙΛΛΕΥΣ ο πατήρ όλων των ελλήνων
ΑΧΙ= δηλωτικό των αχαιών
ΙΛΛΕΥΣ= αυτός που κατήλθε και είναι φωτισμένος
ΙΚΩ= κάθοδος από πάνω προς τα κάτω= έρχομαι
ΗΚΩ= διπλή κάθοδος από πάνω προς τα κάτω= έφτασα
ΕΤΟΣ
ΣΙΤΕΣ= το υπόλοιπο έτος που δεν έχει έλθει ως τώρα
ΤΙΤΕΣ= το έτος που συσσωρεύτηκε, παρήλθε (εφέτος)
ΜΥΘΟΣ ΔΑΝΑΗΣ : το παιδί της Δανάης θα σκοτώσει τον παππού του Ακρίσιο,
η Δανάη γέννησε τον Περσέα, ο Δίας μεταμορφώθηκε σε χρυσή βροχή.
ΔΑΝΑΗ= δύναμη νωός
ΚΡΙΣΙΟΣ= αυτός που έχει κρίση
ΑΚΡΙΣΙΟΣ= αυτός που δεν έχει κρίση
ΠΕΡΣΕΑΣ= πυρ εσωτερικό
ΒΡΟΧΗ= ενέργεια φωτισμού στο γήινο μέρος
ΠΛΑΤΩΝ= πλατύς νους
ΣΩΚΡΑΤΗΣ= έσω κράτος (secret), κράτος σημαίνει δύναμη, ισχύς
ΑΦΡΟΔΙΤΗ= αυτή που δύει από τον αφρό, αναγραμματισμός της λέξης ΔΙΑΤΡΟΦΗ συνεπώς η Αφροδίτη έχει σχέση και με τη σωστή διατροφή.


Η ΠΕΜΠΑΣ (Ε) και η ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ
(Πυθαγόρεια αριθμοσοφία, προσθήκη 19/07/2003)

Η πεμπάς (πεντάδα, 5, Ε) είναι για τους Πυθαγόρειους ότι για εμάς ο αριθμός 10. Το Ε -5- είναι η βάση του συστήματος αρίθμησης που περιλαμβάνει τους τέσσερις πρώτους αριθμούς (τετρακτύς): Α, Β, Γ και Δ. Το Ε, το Ν και το Φ αποτελεούν τον γεωμετρικό κορμό της αλφαβήτου με φθίνουσα προς τα κάτω σημασία.

Α 1
άλφα Β 2
βήτα Γ 3
γάμμα Δ 4
δέλτα Ε 5
έψιλον ς 6
στίγμα? Ζ 7
ζήτα Η 8
ήτα Θ 9
θήτα
Ι 10
ιώτα Κ 20
κάππα Λ 30
λάμδα Μ 40
μι Ν 50
νι Ξ 60
ξι Ο 70
όμικρον Π 80
πι χ 90
σανπι?
Ρ 100
ρο Σ 200
σίγμα Τ 300
ταυ Υ 400
ύψιλον Φ 500
φι Χ 600
χι Ψ 700
ψι Ω 800
ωμέγα χ 900
κόπα?


Το ΕΝ (ένα, μονάδα) αριθμητικά έχει άθροισμα 55 και είναι:
ΕΝ = 5+50 = 55 = 5+5 = 10 = 1+0 = 1 = ΕΝ

Το ΕΝ συμβολίζει το σύμπαν και ταυτόχρονα την μονάδα. Είναι η μονάδα που περιέχει τα πάντα.
Το ΕΝ δεν είναι απλά ο ιερός αριθμός του Απόλλων (απλός), το ΕΝ είναι ο ίδιος ο Απόλλων!

Α' τετρακτύς: 4 (Δ)

Β' τετρακτύς: 10 (Α+Β+Γ+Δ = 1+2+3+4 = 10 = Ι)
10=1+0=1=ΕΝ (ΜΟΝΑΔΑ)

Γ' τετρακτύς: 36 (Β' τετρακτύς + Ε + ς +Ζ + Η = 10+5+6+7+8 = 36)

Α' τετρακτύς + Β' τετρακτύς + Γ' τετρακτύς + Ε = 4+10+36+5 = 55 = 5+5 = 10 = 1+0 = ΕΝ


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Toreador
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 03:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Toreador  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φυσική εξέλιξη της γλώσσας καθορίζεται από τους ανθρώπους που την μιλούν. Η επιμονή στην εφαρμογή της νεκρής πλέον, αλλά κατά τα άλλα ιδιαίτερα πλούσιας και με απίστευτη πνευματική δύναμη, αρχαίας ελληνικής γλώσσας ως καθομιλουμένης, είναι ματαιοπονία. Εξάλλου, από την ίδρυση του νέου ελληνικού κράτους, και ως την καθιέρωση της δημοτικής, ο λαός μας αλλιώς έγραφε, ή ήταν υποχρεωμένος να γράφει, και αλλιώς μιλούσε. Δηλ. επικρατούσε στην Ελλάδα άλλη μια παγκόσμια πρωτοτυπία, που προκάλεσε μάλιστα κοινωνικές εξεγέρσεις (βλ. ευαγγελικά) και διχασμο γλωσσικής προσωπικότητας. Γιατί άραγε θα νοιαζόμασταν πράγματι για την ελληνική γλώσσα εάν επιμέναμε στο ξεπερασμένο πολυτονικό; Ή μήπως είναι προτιμότερο να προσπαθούσαμε ακόμη να δασύνουμε τις λέξεις προκειμένου να σώσουμε την ιστορία τους; Προσοχή: είναι άλλο θέμα η διδασκαλία των αρχαίων στα σχολεία (για την οποία συμφωνών ανεπιφύλακτα) και άλλη η χρησιμοποίησή της στην καθημερινή ζωή. Εάν πράγματι θέλουμε να διαφυλάξουμε την ιστορική συνέχεια της ελληνικής γλώσσας θα πρέπει να την προσαρμόσουμε στις σύγχρονες απαιτήσεις, αλλά με σεβασμό στην ιστορία της. Δηλ. ούτε πολυτονικό, αλλά ούτε βέβαια κατάργηση της ορθογραφίας ή, πολύ χειρότερα, καθιέρωση των αποκρουστικών greeklish, που δυστυχώς ακόμα και οι μικρής ηλικίας χρήστες Η/Υ εξασκούν. Τελικά, τα νέα ελληνικά δεν είναι σε καμία περίπτωση αντάξια των αρχαίων. Η δημοτική υστερεί κατά πολύ σε νοηματική πυκνότητα από την αρχαία ελληνική. Μήπως όμως ούτε εμείς οι νεοέλληνες είμαστε αντάξιοι των αρχαίων; Έχουμε, λοιπόν, την γλώσσα που μας αξίζει, που αντιστοιχεί στο γενικότερο πνευματικό μας επίπεδο και τον πολιτισμό μας. Τόσο απλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 11:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Toreador θα διαφωνησω σε αυτα που ειπες οτι η αρχαια γλωσσα ειναι νεκρη
αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι καποια γλωσσα η οποια μεταλασετε δεν μπορει να ειναι νεκρη
μεσα στο λεξιλογιο μας εχουμε λεξεις που ειναι απο τα ομηρικα χρονια

<<Γιατί άραγε θα νοιαζόμασταν πράγματι για την ελληνική γλώσσα εάν επιμέναμε στο ξεπερασμένο πολυτονικό; Ή μήπως είναι προτιμότερο να προσπαθούσαμε ακόμη να δασύνουμε τις λέξεις προκειμένου να σώσουμε την ιστορία τους;>>

νομιζω οτι το πολυτονικο βοηθαει στο να διαβαζει καποιος ποιο ευκολα τις λεξεις και να μπορει να τις προφερει σωστα
οι αραβες εχουν και αυτοι καποια στιγματα που βαζουν στις λεξεις για να μαθουν τα παιδια ποιο ευκολα να διαβαζουν και να γραφουν

στα αλλα που λες θα συμφωνισω αν και δεν ειδα κανεναν να λεει οτι πρεπει να αρχισουμε να μιλαμε αρχαια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

temporary
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 14:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους temporary  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οντως θα ήταν ενδιαφέρον, αλλά αφού δεν γίνεται τι να κάνουμε;
Ρωτάς για το πώς πρόφεραν διάφορα ονόματα ή λέξεις οι αρχαίοι. Οι αρχαίοι ποιάς περιοχής, ποιάς εποχής; Δεν θα βγάλουμε άκρη.

Εχουμε ας πούμε την Ερασμιακή προφορά που μπορεί να ίσχυε, μπορεί και όχι.
http://www.cs.utk.edu/~mclennan/OM/BA/pronunciation.html


Μάλιστα.

Με λίγα λόγια, μια εθνικιστική ψευδοεπιστημονική φαντασιοπληξία που διάβασες (για όνομα του Θεού!) σε ένα μυθιστόρημα είναι συζητήσιμη άποψη, βάσει της οποίας πρέπει να χαραχθεί γλωσσική πολιτική, ενώ ένα επιστημονικό πόρισμα που βελτιώνεται και τεκμηριώνεται εδώ και 500 χρόνια "μπορεί να ίσχυε, μπορεί και όχι", γιατί ως γνωστόν έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία για την ουσία της θεωρίας ότι στη διπλανή πόλη μπορεί να πρόφεραν το "σ" λίγο πιο παχύ, λες και σήμερα σε οποιαδήποτε γλώσσα δεν έχει ο κάθε ομιλητής την ιδιόλεκτό του...

Πληροφοριακά, η Ερασμιακή προφορά αντιστοιχεί τέλεια στην προφορά της Αττικής και της Ιωνικής διαλέκτου κατά την κλασική εποχή (από τον Όμηρο μέχρι τον Πλάτωνα). Η προφορά των άλλων διαλέκτων είναι επίσης γνωστή και με εξαίρεση την ύπαρξη του F (/w/) στη Δωρική διάλεκτο δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες διαφορές.

Ας πούμε, το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" εμείς το προφέρουμε

en iδa oti uδέn iδa

ο Σωκράτης το είχε προφέρει (Ερασμιακά):

hen oeda hoti uuden oeda

και ένας Σπαρτιάτης θα το πρόφερε:

hen woeda hoti uuden woeda

Αφήνεται ως άσκηση (για σκεπτόμενα άτομα και όχι για πυροβολημένους ελληνόπληκτους νεοβάρβαρους) αν ο Σπαρτιάτης θα καταλάβαινε καλύτερα τη δική μας προφορά ή την Ερασμιακή.


Ostria, υποψιάζομαι πως έχεις πάρει δρόμους που θεωρώ ιδιαίτερα απεχθείς και δηλώνω την απογοήτευσή μου για τον τρόπο που χρησιμοποιείς ένα μυαλό που εκτίμησα βαθύτατα.

Στο θέμα μας, όλα αυτά που λέτε για δήθεν τέλος της γλώσσας είναι πρώτης τάξεως ανοησίες.

Τέλος, είναι αδύνατον να μην αλλάζει η γλώσσα. Αν δεν αλλάζει, μοιραία μένει πίσω από τις εξελίξεις. Η όλη η δομή του συστήματος "γλώσσα" επιβάλλει να αλλάζει καθώς χρησιμοποιείται. Μόνο οι νεκρές γλώσσες δεν αλλάζουν, κι αυτός είναι ο σπουδαιότερος λόγος που τις λένε "νεκρές".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy