ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΛΕΟΣ ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΑΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ....
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 23:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος
Ε λοιπόν το θράσος μερικών δεν έχει όρια ….
Διαβάζοντας το κείμενο του JBG σχετικά με το περιοδικό MYSTERY και την αλληλογραφία που είχε ο JBG σχετικά με την σπηλιά του ΝΤΑΒΕΛΗ είπα να πάρω το περιοδικό για να διαβάσω τα άρθρα του ΝΙΚΟΥ ΛΕΛΟΥΔΑ και του ΓΡΗΓΟΡΗ ΤΣΟΥΚΑΛΑ και εκεί διαπίστωσα κάτι που με έχει κάνει έξω φρένων….
Στο άρθρο του ΤΣΟΥΚΑΛΑ που μάλιστα έχει βάλει στο τέλος και κοπυράιτ 2005 υπάρχουν 3 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ από το δικό μου άρθρο στο ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ του τεύχους 113 Ιούνιος 2003 σελιδες 64 65 66 67 .
Δεν ξέρω ποιος ευθύνεται για αυτό αλλά δεν υπάρχει αναφορά για την προέλευση των φωτογραφιών όπως έχουν πχ για την φωτογραφία από την ESPRESSO .
Από την σελίδα του ΤΡΙΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ σκαναρισαν 3 φωτογραφίες το ΤΡΙΓΩΝΟ με τον ΙΧΘΥ την επιγραφή με τα σύμβολα και την ΣΠΕΙΡΑ και τα έβαλαν στο άρθρο του ΤΣΟΥΚΑΛΑ.
Απλά έκαναν το εξής κόλπο ανέστρεψαν τις εικόνες κατά πλάτος δηλαδή MIROR έτσι που τα σύμβολα είναι ανάποδα αλλά είναι ολοφάνερο ότι είναι αυτές οι φωτογραφίες .
Ακόμα και τα χορταράκια που υπάρχουν μπροστά από τα σύμβολα είναι τα ίδια η γωνία λήψης ακόμα και η πρασινωπή απόχρωση του φιλμ!!!!! Που τότε χρησιμοποιούσα και για αυτό το άλλαξα.
Θεωρώ απαράδεκτο το ότι δεν αναφέρετε η πηγή προέλευσης αν μου το ζήταγαν δεν θα είχα αντίρρηση αλλά όχι έτσι …
Ο ερευνητής δεν μπορούσε να βρει τα σύμβολα μόνος του και κατέφυγε στην εύκολη λύση αν το έκανε αυτός …θα ζητήσω εξηγήσεις ….
Και αν αμφισβητηθεί αυτό που λέω έχω τα αρνητικά των φωτογραφιών αυτών γιατί είναι με αναλογική μηχανή ….όποτε θα ζητήσω να δω τα αρνητικά του αρθρογράφου η οποίου αλλου ευθύνεται για την δημοσίευση αυτή.
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΙΣ Σελίδες ΤΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΟΛΑΖ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.
Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΕΥΧΗ Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΜΟΥ .

ΘΑΝΑΣΗΣ
ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΘΑ ΛΑΒΕΙ Ο ΑΡΧΙΣΥΝΤΑΚΤΗΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ Γιωργος Ιωαννιδης ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ.


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..

Edited by - πάνειος on 31/05/2005 00:39:34

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 23:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Το έχω ξαναδεί το έργο στο παρελθόν.
Αν είναι όπως τα λες
θα δημοσιεύσουν με πολύ ψιλά γράμματα στο επόμενο τεύχος ότι οι φώτο είναι δικές σου ,θα επιπλήξουν τον αρθρογράφο και ούτε γάτα ούτε ζημία.

Τα “όβολα” σε τινός το ταμείο θα μπουν?
Στο δικό σου ή στο δικό τους?


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 00:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

δεν θελω να ριξω λαδι στην φωτια, αλλα η αναστροφη των φωτογραφιων υποδηλωνει προσπαθεια μη αναγνωρισης τους, αρα δολο.

αλλα εκτος απο σενα, εχω την εντυπωση πως εχει αποκτησει και το τριτο ματι δικαιωματα πνευματικης ιδιοκτησιας στις φωτογραφιες εφοσον τις δημοσιευσε.


και επειδη αντιγραφηκαν απο αυτο, ισως θαπρεπε να τους ενημερωσεις.


.


οσο για την διορθωτικη αναφορα, ο τυχερουλης εχει δικιο.


τα γραμματα θα ειναι τοσο μικρα που θα εκπλαγεις!

.


σου ευχομαι δικαιωση αδελφε!


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 00:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος
quote:
Το έχω ξαναδεί το έργο στο παρελθόν.
Αν είναι όπως τα λες
θα δημοσιεύσουν με πολύ ψιλά γράμματα στο επόμενο τεύχος ότι οι φώτο είναι δικές σου ,θα επιπλήξουν τον αρθρογράφο και ούτε γάτα ούτε ζημία.

Τα “όβολα” σε τινός το ταμείο θα μπουν?
Στο δικό σου ή στο δικό τους?


Τυχερουλη δεν ξερω που θα παει ο οβολος αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να πουν την αληθεια και αλλη φορα ας ρωτησουν βρε αδερφε κακο ειναι; ας αναφερουν την προελευση και κανεις δεν θα τους αρνηθει....
Οσες φορες μου ζητησαν δεν ειπα οχι ....
Ηδη εστειλα email και στον αρχισυντακτη και στον αρθρογραφο ..και ειδομεν... παντως αν θελει ο αρθρογραφος ας προσκομισει αρνητικα οι τις φωτογραφιες σε ψηφιακη μορφη αλλα στην κανονικη αναλυση να αποδειξει οτι εχω αδικο ....αλλα δεν μπορει ειναι σκαναρισμενες φαινεται ολοκαθαρα .


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 10:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος
quote:
αλλα εκτος απο σενα, εχω την εντυπωση πως εχει αποκτησει και το τριτο ματι δικαιωματα πνευματικης ιδιοκτησιας στις φωτογραφιες εφοσον τις δημοσιευσε.


καλημερα
Δηλαδη εχει γουστο να βρω και τον μπελα μου για τις δικες μου φωτογραφιες απο το ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ .
Βρε γιαννη τωρα εκει ειναι το θεμα ; η αυτο που εγινε; παντως εχω την αδεια του εκδοτη απο τοτε που εγραφα εκει για να δημοσιευω οτι θελω απο τα αρθρα μου το ειχαμε συζητησει απλα στο αναφερω για πληροφοριακους λογους.
Δεν εχεις εντελως αδικο πραγματι υπαρχουν δικαιωματα αλλα το εχω ξεκαθαρισει.....οι αλλοι θα ξεκαθαρισουν την θεση τους Γιαννη; οι του ΜΥΣΤΕΡΥ γιατι το ειδες και εσυ εχουν κανει αναστροφη αρα ..δολος οπως πολυ σωστα ειπες.


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 11:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Δεν νομίζω ότι κάποιος αποκτά πνευματικά δικαιώματα επειδή δημοσίευσε τις φωτογραφίες.
Φίλε εάν θέλεις καλό δικηγόρο για πνευματικά δικαιώματα ευχαρίστως νασου στείλω όνομα και τηλέφωνο.
Εμείς το κάνουμε συνεχώς γιατί συνεχώς μας κλέβουν πλάνα από video τα κανάλια και διάφοροι έξυπνοι που νομίζουν ότι δεν θα τα δούμε.

Το να αναφέρουν μετά το όνομά σου είναι κοροϊδία, κατόπιν εορτής τα χρόνια πολλά περισσεύουν, όσο τους αφήνεις έτσι θα συνεχίσουν και δεν είναι για τα λεφτά, τα οποία σημειωτέον δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητα ζητάς από 1 ευρώ έως όσο μπορείς να φανταστείς, είναι για την γαϊδουριά τους και για την υποτιθέμενη εξυπνάδα τους.

Σημείωσε ότι ο δικηγόρος πληρώνετε με ποσοστό από τα λεφτά που θα πάρεις, δεν χάνεται ποτέ μία τέτοια δίκη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 11:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

πανειος:

Δηλαδη εχει γουστο να βρω και τον μπελα μου για τις δικες μου φωτογραφιες απο το ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ .



με παρεξηγησες αδελφε!

δεν εννοουσα οτι εχουν δικαιωματα στις δικες σου φωτογραφιες (των οποιων τα αρνητικα εχεις εσυ και οχι το τριτο ματι) υπερανω των δικων σου δικαιωματων, αλλα εχουν δικαιωματα στην υλη που δημοσιευουν εναντι τριτων, αντιγραφεων.


ο,τι δημοσιευεται σε ενα περιοδικο, δεν μπορει να αναδημοσιευθει χωρις την αδεια ΚΑΙ του εκδοτη.


και δεν στις αντεγραψαν απο το δικτυο αλλα απο το τριτο ματι.


αρα, και ο εκδοτης του θα δυσανασχετισει αν μαθει οτι υλη που εκεινος πρωτοδημοσιευσε, αντιγραφηκε χωρις καν αναφορα στην πηγη (συγγραφεας-φωτογραφος, εκδοτης).

νασαι καλα!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 11:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

pyramid:

Το να αναφέρουν μετά το όνομά σου είναι κοροϊδία, κατόπιν εορτής τα χρόνια πολλά περισσεύουν, όσο τους αφήνεις έτσι θα συνεχίσουν


συμφωνω!

εξαλλου καποιοι το κανουν συστηματικα, και οχι τυχαια...

μη χαθουμε - μπορει να τον χρειαστω κι εγω στο μελλον τον δικηγορο σου...

νασαι καλα!


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 12:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος
Αγαπητοι φιλοι μολις μου ηρθε η απαντηση απο το περιοδικο ΜΥΣΤΕΡΥ και τον κυριο Ιωαννιδη.

quote:
Αγαπητέ κύριε Ξανθόπουλε,

Καταρχήν σας ζητώ ειλικρινά συγγνώμη για οποιοδήποτε πρόβλημα που πιθανόν να προκάλεσε το γεγονός αυτό με τις φωτογραφίες. Στο αμέσως επόμενο τεύχος (τ.9) θα υπάρχει ειδική σημείωση στην στήλη μας Ανοιχτή Πύλη που θα ενημερώνει το αναγνωστικό κοινό για την πηγή προέλευσης των εικόνων και αν το επιθυμείτε, μπορούμε να σημειώσουμε και το δικό σας e-mail στην διευκρίνιση με σκοπό να διευκολύνουμε το ερευνητικό σας έργο από ανθρώπους που θα επιθυμούν να πληροφορηθούν περισσότερα για τα παράδοξα αυτά σύμβολα στην σπηλιά της Πεντέλης.

Για ακόμη μια φορά, σας ζητώ συγγνώμη και σας βεβαιώ πως δεν υπήρξε κανένας αρνητικός ή δόλιος σκοπός στην επιλογή των εικόνων αυτών, από το γραφιστικό τμήμα, τον αρθρογράφο μας αλλά και προσωπικά εμένα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Φιλικά

Γιώργος Ιωαννίδης

ΥΓ: Σας στέλνω μαζί και το διευκρινιστικό κείμενο το οποίο θα δημοσιεύσουμε στο αμέσως επόμενο τεύχος του περιοδικού…

Έντονη αίσθηση προκάλεσαν οι φωτογραφίες των συμβόλων που δημοσιεύσαμε στο αφιέρωμα μας για την Σπηλιά του Νταβέλη (τ. 8, σελ.36). Οι απορίες για την πραγματική τους σημασία παραμένουν πολλές, πιστεύουμε όμως πως ο πλέον ειδικός για τις απαντήσει παραμένει ο ερευνητής Αθανάσιος Ξανθόπουλος ο οποίος και παρουσίασε τις εν λόγο φωτογραφίες για πρώτη φορά στο περιοδικό Τρίτο Μάτι (τ. 113, Ιούνιος 2003) από όπου αντλήσαμε και το συγκεκριμένο υλικό. Για επικοινωνία με τον ερευνητή: pentelikos@hotmail.com


Οποτε τα πραγματα μπηκαν στην θεση τους.
Φιλε Γιαννη δεν σε παρεξηγησα ενταξει, αλλωστε σημερα το πρωϊ μιλησα παλι με τον εκδοτη του ΤΡΙΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ Παυλο Βουδουρη ο οποιος μαλιστα μου ειπε οτι μπορω να στειλω και μεσω του περιδικου του την καταγγελια αυτην και βεβαια δεν ειχε καμμια αντιρησση για την δημοσιευση της σελιδας του περιοδικου αλλωστε ειχα το ελευθερο απο παλαιοτερα οπως σου ειπα και πριν.
Τα δικαιωματα πρωτα απο ολα Γιαννη μου ειναι του συγγραφεα αυτου που εχει παει το υλικο στο περιοδικο τωρα αν μου ζηταγε λογω και το ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ τοτε θα ειχαμε πολυ γελιο....αλλα δεν μου ζητησε βεβαιως.
Πως θα αποδεικνυα αν δεν εβαζα την σελιδα του περιοδικου αυτα που ισχυριζομαι;
Και να σου πω και κατι αλλο Γιαννη δεν περιμενα να αντιδρασει ο εκδοτης γιατι τοτε θα περιμενα πολυ για πραγματα που με αφορουν αντιδρω εγω και αμεσα .....(παντως ρε φιλε νοιωθω οτι καπου μου την ειπες με υποστηριξες στα βασικα αλλα καπου με εκανες να νοιωσω οτι εκανα λαθος και αντεγραψα απο το περιοδικο την υλη μου ενω δεν επρεπε τελως παντων εσυ γνωριζεις....)
Για μενα το θεμα προς το παρον εχει ληξει χαιρομαι που επιβεβαιωθηκαν τα οσα ειπα και χαιρομαι για την αμεση απαντηση του κ.ΙΩΑΝΝΙΔΗ.

Φιλε PYRAMID ναι θα ηθελα να μου στειλεις email με τα στοιχεια του δικηγορου στο PENTELIKOS@HOTMAIL.COM
Σε ευχαριστω.


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..

Edited by - πάνειος on 31/05/2005 12:29:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 12:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Χαίρομαι που λύθηκε το θέμα.
Για όλες τις φωτογραφίες σας (όπου κι αν παρουσιάζονται) θα πρότεινα να βάζετε τα αρχικά σας πάνω σε εμφανές μέρος (όπως περίπου κάνουν τα κανάλια με τα αποκλειστικά βίντεο), για τα κείμενα ή μέρη των κειμένων είναι σίγουρα πιό δύσκολο να αποδείξεις τα πνευματικά σου δικαιώματα. Μία λύση είναι μόλις τα γράψεις να τα καταθέτεις στην Βιβλιοθήκη ή να στείλεις ένα αντίγραφο στον εαυτό σου με το ταχυδρομείο και να κρατήσεις κλειστό τον φάκελο, έτσι ώστε να φαίνεται η ημερομηνία αποστολής που υπάρχει επάνω.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 13:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σου πάνειε.
Χαίρομαι που διευθετήθηκε άμεσα το ζήτημα και με ειρηνικό τρόπο.

Είναι όντως λεπτό το ζήτημα με τις πηγές που χρησιμοποιεί ένας αρθρογράφος για τη συγγραφή ενός κειμένου. Κατ' εμέ, θα έπρεπε κάτω από κάθε άρθρο να υπάρχουν βιβλιογραφικές αναφορές και σε κάθε φωτογραφία που χαρακτηρίζεται από κάποια ιδιαιτερότητα να υπάρχει έστω ένα watermark της προέλευσής της. Κάτι που μπορείς να υοθετήσεις κι εσύ στο μέλλον για τις φωτογραφίες σου.

Επίσης, θα συμφωνήσω με τον jonniebegood σχετικά με την παρατήρησή του όσον αφορά το "Τρίτο Μάτι". Αν και πιστεύω - εκτός εάν εγώ κατάλαβα τελικά λάθος - πως δεν είπε κάτι εναντίον σου:

quote:
(παντως ρε φιλε νοιωθω οτι καπου μου την ειπες με υποστηριξες στα βασικα αλλα καπου με εκανες να νοιωσω οτι εκανα λαθος και αντεγραψα απο το περιοδικο την υλη μου ενω δεν επρεπε τελως παντων εσυ γνωριζεις....)

Κατά τη γνώμη μου, σου υπέδειξε το γεγονός, πως ακόμα κι αν δεν αντιδρούσαν στην δική σου παρατήρηση ως συγγραφέα, θα αναγκαζόντουσαν να απαντήσουν, εφόσον θα εμπλεκόταν και το περιοδικό, οπότε η πίεση θα ήταν μεγαλύτερη. Όπως και να το κάνουμε, άλλο είναι να διαμαρτύρεται για το copyright ένας απλός αρθρογράφος, και άλλο ένα ολόκληρο περιοδικό με την αναγνωσιμότητα του "Τρίτου Ματιού"...
Άρα, σου υπέδειξε απλώς ο jonniebegood, ένα "κρυφό χαρτί" σου, σχετικά με την υπόθεση.

Το θέμα αυτό θα μείνει ανοιχτό για λίγες ημέρες ακόμη και θα απενεργοποιηθεί εφόσον κλείσει η συζήτηση.
Επίσης, μεταφέρεται στην ενότητα:
Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.

Καλό μεσημέρι!


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 14:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
quote:
Για ακόμη μια φορά, σας ζητώ συγγνώμη και σας βεβαιώ πως δεν υπήρξε κανένας αρνητικός ή δόλιος σκοπός στην επιλογή των εικόνων αυτών, από το γραφιστικό τμήμα, τον αρθρογράφο μας αλλά και προσωπικά εμένα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Φιλικά

Γιώργος Ιωαννίδης


ΥΓ: Σας στέλνω μαζί και το διευκρινιστικό κείμενο το οποίο θα δημοσιεύσουμε στο αμέσως επόμενο τεύχος του περιοδικού…



Έως εδώ καλά.

Αλλά θα ήταν καλύτερα κατά εμενα αν είχε προσθέσει ο έκδοτης και αυτό:

« προσφέρουμε επίσης 10 φιλμ και ένα ζευγάρι μπότες εξαιρετικής ποιότητας στον άνθρωπο που περπατάει στα βουνά (και ξοδεύει από το δικό του πουγκί ).»

Να είστε δίκαιος άνθρωπος κύριε εκδοτη , τα λόγια δεν αρκούν πάντα…


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 14:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Μόλις έρθει ο άντρας μου από το γύρισμα το ζητάω και στο στέλνω αμέσως, αύριο το πολύ θα το έχεις.
Για τα κείμενα όντως είναι κάτι δύσκολο να αποδείξεις ότι είναι δικά σου, το πρόβλημα είναι ότι παίρνουν την ιδέα και αλλάζουν τα λόγια, εκεί ότι και να κάνεις έχασες, μόνο αν είσαι μεγάλος σε φοβούνται.

Ευτυχώς με την εικόνα είναι πιό εύκολα τα πράγματα γιατί είναι αδύνατον κάποιος να τραβήξει ακριβώς την ίδια φωτογραφία ή video.
Αφού έχεις και τα αρνητικά αποδεικνύεις και την ιδιοκτησία σου, ο άλλος τι θα έχει μόνο τις φωτογραφίες, πόσο μάλλον όταν τις έχουν επεξεργαστεί για να μην φαίνεται η κλοπή.

Και βέβαια όταν ο άλλος το παραδέχεται ότι είναι δικές σου δεν έχεις παρά να παρουσιάσεις την επιστολή εάν θέλεις να κινηθείς δικαστικά.

Μου φαίνεται πολύ υποκριτικό να στέλνουν μετά μία επιστολή με την συγγνώμη τους, γιατί εμείς μπορεί να ικανοποιούμαστε ηθικά για την αναγνώριση της δουλειάς μας αλλά αυτοί στις περισσότερες περιπτώσεις μας δουλεύουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 15:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.

εννοουσα ακριβως αυτο που επεσημανε η Αμαλια - ενα επιπλεον διαπραγματευτικο χαρτι.


φιλοι ειμασταν με τον Θαναση και φιλοι παραμενουμε!

ναστε καλα!


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 17:44:11  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ πάνειε ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΣΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑ..

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΣ...

ΚΑΛΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Ostria...

quote:
Για όλες τις φωτογραφίες σας (όπου κι αν παρουσιάζονται) θα πρότεινα να βάζετε τα αρχικά σας πάνω σε εμφανές μέρος (όπως περίπου κάνουν τα κανάλια με τα αποκλειστικά βίντεο)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 18:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
Καλησπέρα Πάνειε!
Παραθέτω και εγώ εδώ τη δυσαρέσκειά μου με το γεγονός.
Δεδομένων βέβαια των στοιχείων που μας δημοσίευσες, δηλαδή την
εσκεμμένη αναστροφή των φωτογραφιών ώστε να μην αναγνωρίζονται
αμέσως και τη μη αναφορά στη βιβλιογραφία του άρθρου της δικής
σου εργασίας.
Αν αυτά όντως έτσι έχουν, που δε βλέπω το λόγο να μην,
καταλαβαίνω τη θέση που βρέθηκες, εφόσον όπως καταλαβαίνω
θα έχεις επενδύσει πολύ προσωπική προσπάθεια και καρδιά για την
έρευνά σου.
Αν σου ζητούσαν την άδεια, ή αν τουλάχιστον είχαν αναφέρει την
πηγή, αν ακόμη είχε γίνει αυτό από λάθος ή παράλειψη (!!!), τότε
θα ήταν διαφορετική η αντιμετώπισή σου νομίζω.

Δυστυχώς βέβαια, θα συμπληρώσω και εγώ: το έργο το έχω ξαναδεί...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 00:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος
Αγαπητοι φιλες και φιλοι καλησπερα
Σας ευχαριστω για τα λογια συμπαραστασης που για μενα προσωπικα εχουν την μεγαλυτερη αξια απο καθε χρηματικο ποσον....
Ετσι μου δινετε κουραγιο να συνεχισω να δινω εδω στο φορουμ φωτογραφικο υλικο απο τις ομορφες γωνιες της ΕΛΛΑΔΑΣ που εχω επισκεφθει (βαζοντας δυστυχως το καπως ενοχλητικο λογοτυπο που αναφερει και η φιλη ΟΣΤΡΙΑ οπως θα εχετε δει).
Ηδη απαντησα στον αρχισυντακτη του ΜΥΣΤΕΡΥ και θεωρω οτι και μετα την δημοσιευση που δεσμευτηκε να κανει οτι το θεμα εχει ληξει....
Ναι θα μπορουσα να το τραβηξω το ξερω ...... μου φτανει οταν καποιος παραδεχεται τα λαθη του θα μου στοιχιζε περισσοτερο (ψυχικα) να μην το αναγνωριζαν και να σερνομασταν μεσω δικηγορων σε μια ψυχοφθορα διαδικασια.
Ελπιζω την επομενη φορα που θα θελησουν να δανειστουν στοιχεια να στειλουν ενα email οχι μονο σε εμενα αλλα και σε καθε αλλη περιπτωση παρομοια ....ας γινουμε ολοι λιγο καλυτεροι ειναι απλο ...λιγη θεληση να υπαρχει φτανει ....στην τελικη αν απο ολη αυτην την αναζητηση μεινουμε οι ιδιοι απο οτι ειμασταν και πριν δεκα χρονια ας τα παρατησουμε και ας ασχοληθουμε με κατι αλλο...
Παντως αν πεσει ξανα στην αντιληψη μου παρομοιο φαινομενο ε τοτε δεν νομιζω να αρκεστω σε ενα ζευγαρι παπουτσια και φιλμ οπως ειπε ο φιλος Τυχερουλης τοτε η βαλιτσα θα παει μακρυτερα...

ΥΓ Με τον Γιαννη JBG μιλησαμε... εγω τον παρεξηγησα αλλο ηθελε να πει και αλλο καταλαβα ....ειχε δικιο τελικα.....
Και χαιρομαι που ειμαστε φιλοι JBG εχεις τοσα πολλα να δωσεις σε ολους μας Γιαννη .....και το κανεις καθημερινα με τα μηνυματα σου μεσα εδω να σαι καλα φιλε....

ΠΑΝΕΙΟΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 09:26:05  Εμφάνιση Προφίλ
Eγώ δε θα συμφωνήσω ούτε με τον Πάνειο:
quote:
Οποτε τα πραγματα μπηκαν στην θεση τους.

Aλλά ούτε και με την Ostria:
quote:
Xαίρομαι που λύθηκε το θέμα

Δυστυχώς το θέμα δε λύθηκε απλά για μια ακόμη φορά κουκουλώθηκε...
Το θέμα θα σταματήσει όταν πάψει η ανοχή μας...

Προσωπικά εγώ δε θα το άφηνα έτσι αγαπητέ Πάνειε αλλά αυτό βέβαια είναι δική σου απόφαση, αν και πρέπει να ξέρεις ότι τέτοια "ιστορικά" επιτρέπουν στους "κυρίους" αυτούς να συνεχίζουν ανενόχλητοι το έργο τους...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 14:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Το περιοδικό διαπίστωσε οτι υπάρχει μια ανάγκη να παρουσιαστεί το θέμα της Πεντέλης από περισσότερες πλευρές, πέρα από το ύφος εκείνου του ανεκδιήγητου χρονικογραφήματος, που τιτλοφορήθηκε "επιτέλους, εξερευνήσαμε πλήρως τη σπηλιά του Νταβέλη".

Κλήθηκαν τρείς, να γράψουν κάτι πιο αποκαλυπτικό από τις φαντασίες του χρονικογράφου, που πιθανότατα δεν έχει πάει κάν στη σπηλιά που θέλει να εξερεύνησε, μια που άν κάνετε τον κόπο να πάτε ΜΑΖΙ με το άρθρο στη σπηλιά και διαβάσετε φωναχτά τι γράφει και ζητήσετε από κάποιον άλλο να βρεί αυτά που λέει, θα ανακαλύψετε πόσο ευχάριστα μπορείτε να περάσετε την ώρα σας ... γελώντας.

Τέτοιου είδους "εξερευνήσεις" γίνονται μόνο στο γόνατο και διαβάζοντας και τροποποιόντας "κατάλληλα" τα κείμενα άλλων !

Φτάνουμε τώρα στο επίμαχο άρθρο.
Δεν φτάνει που οι άλλοι δύο αρθρογράφοι αναφέρθηκαν σε στοιχεία και μετρήσεις, ο εν λόγω "αρθρογράφος" αναφέρθηκε σε κάποια "γεγονότα", που εμένα μου θύμισαν λιγάκι αυτά που συνήθως διαβάζω ... εδώ μέσα.

Ζαλίστηκε η κοπέλα, νομίζανε οτι έκανε πλάκα, κάπου μπήκε και το μαύρο τέρας στη μέση, πάντως όλα αυτά δέσανε πολύ καλά με το ποτό που τους κέρασε ο Νταβέλης... Και άνοιξε και τα μάτια στους αόματους !

Ποιός Νταβέλης ? Α, ναι, αυτός που μάλλον δεν πάτησε ποτέ στη Σπηλιά, πιθανών να μην ήξερε κάν κατά που πέφτει η Σπηλιά ...

Τώρα, αν αποδειχτεί οτι και οι φωτογραφίες είναι "δανεικές" και οτι ο ελληνοιρλανδός φίλος του είναι ο .... χρονικογράφος της αρχικής "εξερεύνησης", έ, θα πρέπει πιά να καταλάβετε όλοι τι παιχνίδι παίζεται στο χώρο των ... ερευνών.

Ερευνάται τρόπος πλουτίσματος, χωρίς κόπο, χρόνο και έξοδα !

Άντε, στην υγειά σας κορόιδα ... !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 16:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Ηδη απαντησα στον αρχισυντακτη του ΜΥΣΤΕΡΥ και θεωρω οτι και μετα την δημοσιευση που δεσμευτηκε να κανει οτι το θεμα εχει ληξει....

Ok.
Τότε, το παρόν θέμα απενεργοποιείται.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy