ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ο μιναρες στην Ευρωπη??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 13:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω να θεσω ενα ρητορικο ερωτημα(σοβαροτητα εεε??)...Υπαρχει περιπτωση μετα τα συνεχη χτυπηματα και απειλες μουσουλμανικων οργανωσεων να υπαρχουν ηγετες στην Ευρωπη που να σκεφτονται σοβαρα να βαλουν την Τουρκια στην ευρωπαϊκη ενωση(δεν κατηγορω τους τουρκους για τα χτυπηματα αυτα αλλα εχουν ηδη δειξει σημεια ισλαμικου εξτρεμισμου)??Αν και πιστευω οτι ο ελληνικος λαος ειναι βαθια νυχτωμενος στα θεματα της Τουρκιας νομιζοντας οτι οι γειτονες ειναι τελειως για πεταμα σε θεμα οικονομιας(πριν ενα χρονο 1ευρο αντιστοιχουσε σε κατι εκατομυρια τουρκικες λιρες και τωρα ενα ευρο ειναι1,5 τουρκικες λιρες)αλλα και πιστευοντας πως αν οι Τουρκοι αποφασισουν επιθεση θα φτασουν στην Αθηνα in no time(το ξερατε οτι ο μεσος τουρκος στρατιωτης μπορει δεν γνωριζει κομπιουτερ ουτε μπορει να χρησιμοποιησει νεας γενειας οπλα οπως πχ g3?)Η Τουρκια ειναι μια χωρα αντιθεσεων.Εχει το levent την περιοχη του ουρανοξυστη,των εμπορικων συναλλαγων αλλα ολο το υπολοιπο ειναι ξυλινες και πλυνθοκτιστες παραγκες.Εχει τους συγχρονους λεφταδες μορφωμενους Τουρκους που ειναι ομως μονο το 8% του συνολικου πληθυσμου και τελος εχει τα τεραστια μαγαζια και τα πολυκαταστηματα στο taxim αλλα εχει και τα τσαντορ,τους μιναρεδες και τον απεραντο ρατσισμο σε οτι ξενο.Το μισος του απλου λαου για τους Ελληνες αφενως πηγαζει απο τον φοβο τους(οι μαναδες για να ηρεμησουν τα παιδια τους λενε οτι θα τα φανε οι Ελληνες...Ειναι πραγματικοτητα!!Γελοιο εε?)και αφετερου απο την πολιτικοστρατιωτικη προπαγανδα.Αραγε μπορει ενας τετοιος λαος φανατισμου και χειραγωγησης να μπει στην ευρωπαίκη ενωση?Και μετα τι???(δεν ειμαι ρατσιστρια απλα διερωτομαι...)
ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 15:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΡΩΤΗΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΓΩΝΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ . ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΕΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΗΛΗΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΟΜΩΣ !!!!
ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ
ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ
ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ
ΚΑΛΟΣ ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 15:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΑΡΧΑΣ.ΕΧΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑΜΕ ΠΡΙΝ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΤΣΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΝΩΣΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΛΑΩΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤςΕ ΘΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΗΔΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 16:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παιχνιδι ισως βγαινει και λιγο παραεξω δηλαδη οι Ρωσοι ποτε δεν πηγαιναν και πολυ τους Τουρκους και αυτο δεν εχει πολυαλλαξει μεχρι σημερα.Εαν τελικα αποφασισουν να παρουν πισω οσα προσφατα δηλωσε ο πρ.Πουτιν οτι δικαιωματικα τους ανηκουν απο τις συνθηκες της Αταντ (Βοσπορος και Κων/πολη)τοτε οι Τουρκοι την βαψανε και σιγουρα κανεις δεν θα ηθελε ενωπιον της νεας Ρωσιας να τους υπερασπιστει.Αρα η ευρ.Ενωση θα προσπαθουσε να τους απομακρινει απο τα χωραφια της για να μην φτασουν οι καυγαδες στην αυλη της.
Παντως οντως και εμεις τα ιδια χαλια ειχαμε οταν μπηκαμε αλλα αν δεν παρουμε ως βαση τον χριστιανισμο (που παρεπιπτοντως στο συνταγμα της Ευρωπης θετει ως ορο ομοιογενιας )τουλαχιστον ειχαμε μια ιστορια και ενα πολιτισμικο υποβαθρο που φωτιζε την Ευρωπη.Δεν ειμαι εθνικιστρια και δεν λεω πως οι Τουρκοι ειναι απολιτιστοι η κατι τετοιο αλλα ποσοι ακομα θα μπουν στην ευρ.ενωση.Θα την φτασουμε μεχρι την Κινα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 18:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νέας γενιάς όπλο το G3 Και δεν ξέρουν οι Τούρκοι να το χρησιμοποιούν; Μάλλον δεν έχεις πάει φαντάρος... Και οι Τούρκοι πάντως G3 έχουν. Και πρακτική εξάσκηση σε βάρος των Κούρδων κάνουν.
Όσο για τους Έλληνες φαντάρους, ξέρω πολλούς που δεν το πιάσαν ποτέ στα χέρια τους. Το Μ1 πιθανότατα.
Sorry, μόλις είδα το λόγο που δεν πήγες στον στρατό .

Edited by - stemix on 26/07/2005 18:20:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 18:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλλον εχεις δικιο ως προς το οπλο.Παντως δεν ειναι αυτο που λεμε αναμμενα σπιρτα στην διαχειριση στρατιωτικων επιχειρησεων και...οπλων.Απλα εχουν μερικους ικανους που τους ξεπατωνουν στη δουλεια για να ανεβασουν το επιπεδο της χωρας σε ενα αποδεκτο οριο. Οσο για τα κομπιουτερ αυτο ειναι τελειως εξακριβωμενο.Ασε που για να διαβασουν τις οδηγιες συναρμολογισης περνανε αιωνες μεχρι να μεταφραστουν στα τουρκικα.Anyway,μην ξεχναμε οτι καααποτε χωρις εφοδια ο ελληνικος στρατος εφτασε εως την Αγκυρα....αυτο τους πονεσε πολυ!!!!Δεν ειμαι εθνικιστρια το ξανατονιζω(δεν με συμφερει αλλωστε,ειμαι μιση Ρωσιδα,γεννηθηκα εδω,.....απλα παω τρελα τους Ελληνες)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 01:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια για σας,

Ειναι γνωστο οτι οι Τουρκοι ειναι καταχτικος λαος και οτι και να εχουν τωρα δεν ειναι δικο τους. Ποιος ο λογος να μπει η Τουρκια στην Ευρωπη? Μηπως αλλαξε τωρα?? Δεν το νομιζω. Εγω ειμαι απο Κυπρο και ειμαι ρατσιστης κατα των Τουρκων και ας μην ξεχναμε τι εκαναν και τι κανουν στην Ελλαδα και στην Κυπρο. Εγω προσωπικα δεν βλεπω καμια θεση της Τοθρκιας στην Ευρωπη

I can resist anything, except temptation.

Edited by - Mistirios on 27/07/2005 01:18:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 02:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί οι Kύπριοι δεν μιλάνε μεταξύ τους την απλή Eλληνική (καλαμαρίστικη)? Γιατί αν συμβεί αυτό, αυτός που θα το κάνει τυγχάνει γιουχαρίσματος? Kαι γιατί οι Kύπριοι ναι μεν δεν καταδέχονται την απλή Eλληνική μεταξύ τους (και είναι αυτή που μαθαίνουν στο σχολείο!) αλλά μεταξύ τους μιλάνε την poustoagglikh?
Mήπως ...ξέφυγε ο ρατσισμός?

Δυστηχώς πρέπει να πέσει λίγο η υπεροψία των Kυπρίων.
Όσο για τους Tούρκους το να τους μισείς δεν είναι κακό - δεν είναι ρατσισμός το να αγαπάς την πατρίδα σου - ούτε εθνικισμός.
Aλλά μου τα χαλάτε στην ...Eλληνική ρε gamoto.
Eντάξι, η διάλεκτος διάλεκτος... Aλλά ακάθεκτα όχι στην μεταξύ σας συννενόηση στην μητρική, είναι λίγο χοντρό...

Περιμένω "καλή απάντηση".

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 05:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε valgraph δεν θελω να ξεφυγουμε απο το θεμα, αλλα αν καταλαβα καλα ρωτας γιατι οι Κυπριοι μιλανε κυπριακα μεταξυ τους και οχι Ελληνικα ποθ μιλανε στην Ελλαδα?
Η απαντηση μου σε αυτη την ερωτηση ειναι οπως οι Κρητικοι μιλανε Κρητικα ετσι και οι Κυπριοι μιλανε Κυπριακα, ειναι η διαλεκτος.
Φυσικα οπως ειπα και ποιο πανω δεν πολυκαταλαβα αν αυτο ρωτουσες

I can resist anything, except temptation.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 10:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Anyway, παιδια ειρηνη υμιν.(Μην ξεχναμε πως οπως οι Ελληνες εχουν μερικες τουρκικες λεξεις στο λεξιλογιο τους μετα απο 400 χρονια σκλαβιας ετσι και στους Κυπριους παρεμειναν καποια καταλειπα απο τους Αγγλους -σημασια εχει πως κανεις μας δεν δεχτηκε ετσι τον ζυγο,αλλα πολεμησε με σθενος-).Παντως το μονο που θα καταφερουμε αν βαλουμε τους Τουρκους στην Ευρωπη ειναι να τους δωσουμε ακομα ενα οπλο για επιθεση ασε που με τον αριθμο τους θα παρουν τα μισα εδρανα στο κοινοβουλιο.Χωρις να θελω να θιξω καποιον πολιτικα ,γιατι μονο οι δικοι μας ηγετες τους προωθουν στην Ευρωπη??Δεν μας εφταναν τα προηγουμενα τωρα θελουμε και αλλα.Η ειναι πολυ ηλιθιοι η μαζοχες η προδοτες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 10:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ Η ΑΠΕΙΛΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΙ ΜΙΛΙΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ.ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΥΝΑΜΟΣΗ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΝΤΟΣ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΕΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΗΡΙΟ ΠΛΗΓΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 12:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Τουρκια εχει ηδη χασει την υποστηριξη των Αμερικανων,εχει τσαντισει αρκετα τους Ρωσους(Ενας απο τους "τσετσενους" που χτυπησαν στο μετρο της Μοσχας αποδειχθηκε τουρκος-και δεν θελω να σου πω ποσο πολιτισμενα το αντιμετωπισαν αυτο)και με τις επιθεσεις των μουσουλμανων οι ευρωπαιοι την κοιτανε με μισο ματι(φταιει δεν φταιει).Οσο ειναι εκτος ενωσης ελεγχεται με οικονομικο πολεμο και αντεπιθεση απο το νατο σε περιπτωση που αποφασισει να εισβαλει ειτε στην Ελλαδα ειτε στην Κυπρο εαν ομως μπει δεν νομιζω οτι θα υπηρχαν και πολλοι τροποι ελεγχου της.Ομως ,για πες και αλλα θετικα για την εισοδο της Τουρκιας την E.U(Σοβαρα,δεν ειρωνευομαι απλα θελω να ακουσω και τις δυο πλευρες) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 12:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για δείτε το παρακάτω

http://www.hagiasophiablog.com/



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 12:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ γενικά διαφωνώ να μπεί η Τουρκία στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
Από που κι ως πού οι Τούρκοι να θεωρηθούν μέλη της Ε.Ε.?


quote:
Φιλε valgraph δεν θελω να ξεφυγουμε απο το θεμα, αλλα αν καταλαβα καλα ρωτας γιατι οι Κυπριοι μιλανε κυπριακα μεταξυ τους και οχι Ελληνικα ποθ μιλανε στην Ελλαδα?
Η απαντηση μου σε αυτη την ερωτηση ειναι οπως οι Κρητικοι μιλανε Κρητικα ετσι και οι Κυπριοι μιλανε Κυπριακα, ειναι η διαλεκτος.

Mistirios, ο κολλητός μου είναι στην Κύπρο φαντάρος και μου έχει επιβεβαιώσει άπειρες φορές αυτα που λέγονται σχετικά με το ρατσισμό από τους Κύπριους απέναντι στους Έλληνες....

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 12:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΧΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΝΑΤΟ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΘΗΚΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ.ΕΣΤΑΛΛΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ.ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΑ ΓΕΩΡΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΘΑ ΝΑΕΒΟΥΝ ΣΕ ΤΙΜΗ ΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ ΚΥΡΙΩΣ Η ΚΟΥΡΔΙΚΗ.ΔΕΝ ΣΟΥ ΒΑΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΙΩΣΗ ΔΑΠΑΝΩΝ ΣΕ ΕΞΟΠΛΙΣΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΣΤΡΑΤΗΓΩΝ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 12:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Dying_Incubus, εχει μερικους που λενε διαφορα για τους ελληνες, αλλα οχι και ολοι. Αυτοι που λενε οτιδιποτε ειναι οι αριστερη πολιτικη πλευρα. Εγω προσωπικα ειμαι εξωτερικο και οταν με ρωτανε απο που ειμαι λεω ειμαι απο Ελλαδα και μετα τους εξειγω οτι ειμαι απο Κυπρο. Στο δωματιο μου εχω την Ελληνικη σημαια και οχι την Κυπριακη

Εγω προσωπικα πιστευω οτι η Αμερικη θελει να μπει η Τουρκια στην Ευρωπη για τον λογο οτι ετσι θα ελλαττωσει την οικονομια της Ευρωπης, και οπως ειναι γνωστο η Αμερικη φοβαται την Ευρωπαικη οικονομια.

I can resist anything, except temptation.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 15:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1 ,ωραιο site.Προσφατα ειχα παει στην Αγ.Σοφια και μετα βιας συγκρατηθηκα να μην χαστουκισω τον πρωτο Τουρκο που ειδα.Velisarie thanx για τις πληροφοριες,θα το ψαξω το θεμα κι αλλο.Οσο για το αν η Αμερικη υποστηριζει τους Τουρκους εχω να πω τα εξης 1ον)Η τουρκια εκανε ηδη πολλες beep κατα τη διαρκεια του πολεμου στο Ιρακ(με το ζορι την συγκρατουσαν για να μην εισβαλει και αυτη και χαλασει ολα τα σχεδια των Αμερικανων-οχι που θα δουλευαν αλλα λεμε τωρα...)2ον)Η Τουρκια εχει ηδη τσαντισει τους Ρωσους που το μονο που ψαχνουν ειναι μια καλη αφορμη για να επιτεθουν στους λατρεμενους τους Αμερικανους...Καλη δεν σου φαινεται η αφορμη για κρυφη υποστηριξη της Αμερικης σε αυτους που σκοτωσαν τοσα αθωα παιδιοα στην Οσετια(αποδειχτηκε οτι μερικοι ηταν τουρκοι....Παρατηρησες οτι μετα απο αυτο η υποστηριξη των Αμερικανων στους Τουρκους ξαφνικα εξασθενησε??)και 3ον) οι αμερικανοι το τελευταιο που θα ηθελαν τωρα ειναι ενας συνασπισμος Ευρωπης -Ρωσιας(Οι τουρκοι θα ηταν ενας πολυ καλος λογος για στρατιωτικη ενωποιηση).Ασχετο,ακουσατε τι ειπε ενας αμερικανος βουλευτης για να βομβαρδιστει η Μεκκα?Ετσι οπως πανε θα ξεκινησουν θρησκευτικο πολεμο αυτοι!!!Who let the dogs out?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 16:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Τουρκια δεν προκειται να μπει στην Ε.Ε. που να σουρνεται κατω αφριζοντας και παρακαλοντας.
Η κουβεντα που εχει ξεκινησει ειναι σταχτη στα ματια των Αμερικανων, που εχουν γινει ταγαρι στους ευρωπαιους για να την βαλουν μεσα κι αυτο για δυο λογους:
1) Μηπως και γλυτωσουν κανενα φραγκο απο αυτα τους παιρνουν οι Τουρκοι.
2) Για να αποκτησουν εναν δευτερο ρουφιανο και διαλυτικο παραγοντα. ( Νο 1 ρουφιανος ειναι, φυσικα η Βρετανια).
Η κουβεντα θα τραβηξει σε μακρος οσο χρειαζεται, δηλαδη δεκαετιες.
Ο Τουρκικος στρατος ειναι αχρηστος για πολεμο, οχι επειδη ειναι Τουρκικος, αλλα επειδη καθε στρατος που εχει κανει κυριο εργο του την εσωτερικη αστυνομευση, αυτοματα αχρηστευεται!
Αυτο ανεξαρτητα απο την ποιοτητα και την ποσοτητα του οπλισμου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 16:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κατι ακομα που αφορα στις παραβιασεις και παραβασεις του εναεριου χωρου:
Τα αεροπλανα που συμετεχουν εχουν τουλαχιστον 50% Ισραηλινα πληρωματα κι αυτο γιατι οι Ελληνες πιλοτοι θεωρουνται οι καλυτεροι στον κοσμο και οι Ισραηλινοι θελουν να κρατιουνται σε φορμα κι ερχονται να εκπαιδευτουν αντιμετωπιζοντας του καλυτερους. Αυτο ειναι μεσα στα πλαισια της συμφωνιας Τουρκιας-Ισραηλ
Αυτο ειναι γνωστο στους παντες, αλλα κανενας δεν το λεει ανοιχτα. Αλλωστε δεν ειναι και τοσο κακο γιατι ετσι κρατιουνται και οι δικοι μας σε φορμα κι ας αντιμετωπιζουν μετριους πιλοτους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 19:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο μου ακουγεται πιο σωστο...Παντως οσο επικρατει το παρον κλιμα στην E.U η Τουρκια εισοδο δεν βλεπει.Δεν μπορω να πω οτι λυπαμαι κιολας που δεν θα εχω επισημα τον μιναρε στην Ευρωρη.Φανταστειτε η Ακροπολη και παραδιπλα το Εμινονου και το μπλε τζαμι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nemo
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 20:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nemo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΣΟΥ ΒΑΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΥΠΡΟΥ

Δείτε στις ειδήσεις σήμερα τι δήλωσε ο Μπλερ.
Είπε ότι η ένταξη της Τουρκίας δεν συνεπάγεται αναγνώριση της Κύπρου.Κι αυτό,λέει,το είχαν ξεκαθαρίσει στις συνόδους του Δεκεμβρίου και του Ιουνίου.
Άμα μπει η Τουρκία στην Ε.Ε. δεν χρειάζεται πόλεμο για να πάρει το Αιγαίο,να εγκατασταθούν στα νησιά μερικές χιλιάδες Τούρκοι αρκεί.
Τότε θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 21:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελεια!!!Μια πιο κοντινη προσεγγιση της ελληνοτουρκικης φιλιας...Δεν καταλαβαινω τι μας ενοχλει που οι κακομοιροι γειτονες μας θελουνε να κανουν μπανακια στο Αιγαιο...στην τελικη να τους δωσουμε και την Αθηνα βρε αδερφε...να εχουν να παιζουν .Ας δειξουμε λιγη καλη θεληση.!!Μην ειμαστε ρατσιστες.!!Οσο για την Κυπρο ,ειχα παει Κων/πολη προσφατα και κατι τουρκοι ελεγαν πως οι Κυπρειοι τους καταπιεζουν και κανουν εισβολες και πως τα αδερφια τους εκει υποφερουν αλλα ισως ολα να διορθωνονταν αν οι Κυπρειοι εδιναν και το υπολοιπο κομματι και υπακουγαν τους καλους τουρκους.Εκει που μας χρωστουσαν μας πηραν και τα βοδια.Ελεος τι αλλο θα ακουσουμε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 22:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poltergeist, αφού η πολιτική της χώρας μας είναι να δέχεται με μετριοπάθεια τα όσα γίνονται και ακολουθεί την πολιτική της στρουθοκάμηλου τα τελευταία χρόνια, καλά να πάθουμε!

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 22:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπιζω πως υπαρχουν ακομα πατριωτες σε αυτη τη χωρα....οχι πολιτικοι(ουτε μια στο 1.000.000.000.000)αλλα στον απλο κοσμο που δεν γουσταρει να βλεπει τη χωρα του να μοιραζεται τσαμπα.Αυτος ο τοπος ενω ειχε και εχει μεγαλες προοπτικες παντα οι ηγετες και οι μεταξυ τους εχθρες τον καθηλωνουν.Η Ελλαδα και η Κυπρος καταφεραν να μπουν στην EU μετα απο πτωχευσεις,πολεμους και συνεχεις προκλησεις και αυτο οφειλεται κυριως στον λαο τους και οχι στα ψηλα σαλονια.Το ζητημα ειναι πως ο λαος ειναι σαν ποτηρι που το γεμιζεις συνεχως,οταν φτασεις στο χειλος τοτε δεν ξερεις πως θα ξεσπασει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 23:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μωρέ, υπάρχουν! Αλλά τι να σου κάνουν όταν κανείς ποτέ δεν τους λαμβάνει υπόψιν?

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 00:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφου και ο "λογος" που εγινε στην κυπρο η εισβολη το '74 ειναι οτι οι Τ/Κ ειχαν προβληματα και ο "εξυπνος"(μην χεσω οτι ηταν και εξυπνσος ο ηλιθιος)ο Μακαριος καλαεσε την ενισχυτρια δυναμη, Τουρκια, να τους σωσει. Εκεινος τα φταιει. Οι Τουρκοι απο παλια μισουν Ελλαδα και Κυπρο και παντα προσπαθουν να κανουν καποιο κακο.
Σκεφτηται την Τουρκια που εχει τοσους εχθρους γυρο της και εννοω στα συνορα της να εμπαινε στην Ευρωπη και σε τελικη αναλυση Θα ηταν με πλαγιο τροπο εχθροι της Ευρωπης επισης.

I can resist anything, except temptation.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 07:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mistirios, συμφωνώ στα όσα είπες επί του θέματος.
Ας σκεφτούμε όμως πως μ@λ@κία έγινε κι από τον Παπαδόπουλο.
Εγώ πιστεύω πως ήταν "μιλημένο" να καταληφθεί η Κύπρος και μάλιστα να καταληφθεί ολόκληρη. Το 60% του νησιού που παραμένει ελεύθερο οφείλεται στους Έλληνες φαντάρους.
Δεν είναι τυχαίο που η επίθεση έγινε την στιγμή που οι περισσότεροι Έλληνες φαντάροι έφευγαν (απολύονταν) ενώ έρχονταν ήδη άλλοι.
Οι Έλληνες φαντάροι που είχαν μείνει στο νησί έσωσαν κάπως την κατάσταση...

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 10:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν παντα οι Ελληνες ακουγαν τους ηγετες τους τωρα η θα ειμασταν ενα εθνος σαν τους Αμερικανους(δουλεια,junk food και αγιος ο Θεος...)η αντι για καλημερα και ελληνικο καφε θα πιναμε το τσαγακι μας και θα λεγαμε mehaba jenim στο φιλαρακι μας.Ο ελληνικος λαος(συμπεριλαμβανω την Κυπρο)ειναι ηρεμοι μεχρι να ξεπερασεις τα ορια μετα την εκατσες.Αυτο φοβουνται οι Τουρκοι μηπως ο λαος φερει αντιρησεις στο ξεπουλημα αλλιως για τους ηγετες ειναι σιγουροι οτι θα συμφωνησουν(αν παρουν την μιζουλα τους και αυτοι ,αλλιως πως θα παρει η κακομοιρα η Νατασα το καινουργιο Versache...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 10:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως ο Μακριος θα πουλησε την Κυπρο αθτο ειναι σιγουρο επηδι ηταν ενας εγωιστης και τπτ αλλο. Ενα πραγμα θα σου πω Dying_Incubus. Ο πατερας καποιου φιλου μου ηταν στα ΛΟΚ και τον καιρο τησ εισβολης πηγανε 2 φορες στον Πενταδακτυλο για να τον παροθν πισω, και παντα τελεθταια στιγμη ερχοταν διαταγη να πανε πισω. και στο οτι τωρα η Κυπρος δεν μιλα αγγλικα και δεν ειμαστε αγγλοι οφειλετε στον Γριβα Διγενη.

I can resist anything, except temptation.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 13:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mistirie
Παραπάνω εννοούσα ακόμη και για πλάκα ή έστω δύο κουβέντες προσπαθώ να κάνω Kύπριους να μιλήσουν μεταξύ τους (σας) και δεν μπόρεσα! Tο θεωρούν γελοίο!!! Mε τίποτα!!! Aγγλικά βέβαια ...φαρσί.
Eμένα βέβαια μου μιλούν καλαμαρίστικα.
Έστω και δυο σειρές μεταξύ τους (σας) όμως στην "καλαμαρίστικη", 1μιση χρόνο τώρα δεν μπόρεσα να ακούσω...
Mου φαίνεται περίεργη αυτή η άρνηση...
Σε αντίθεση με τους Kρητικούς, ακόμη και εγώ με τα Kοζανίτικα...
Aλοίμονο αν όπου βρισκόμουν με Kοζανίτες να μιλούσα Kοζανίτικα!!!
Aπλώς χρησιμοποιήτε τη διάλεκτο με υπεροψία...

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 13:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε valgraph, και εγο εχω φιλους Ελληνες εδω που ειμαι και δυσκολευωμαι να μιλησω την "καλαμαριστικη", απλως στην Κυπρο η κουλτουρα ειναι ετσι ωστε να μιλαμε στην Κυπριακη διαλεκτο και οχι στην Ελληνικη, και δεν βλεπω ποιος ειναι ο λογος να μιλουμαι στη "καλαμαριστικη"και αν υπαρχει καποιο προβλημα?, ή μηπως επειδη μιλαμε την Κυπριακη διαλεκτο δεν ειμαστε Ελληνες, αυτό προσπαθης να πεις??

I can resist anything, except temptation.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy