ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ (ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 18:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΝΟΙΞΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΓΟΝΙΜΗ ΖΗΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΚΟΠΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ....

ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΑ ,ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ , ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΣΚΟΠΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ...

ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Η' ΜΥΣΤΙΚΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ...
ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ Η' ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ...
ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ Η' ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ...
ΑΠΟΚΡΥΦΟΙ ΤΟΠΟΙ Η' ΜΥΣΤΙΚΟΙ ΤΟΠΟΙ....
ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΣΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΕΡΙ ΑΥΤΩΝ...


ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΣΚΟΠΟ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΚΥΡΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ Η ΛΕΓΟΥΝ.....

ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΜΑΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΕΙΡΙΝΑ ΣΕ ΔΑΙΔΑΛΩΔΕΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ Η' "ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ" ΣΤΟΛΙΖΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ....

ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΑ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΔΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ...

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΠΑΡΚΕΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..

ΜΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΟΥΓΚΡΑΣΤΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟΨΕΙΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 18:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ...

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΑΠΛΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ...

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟ) ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΟΠΑΔΟΙ ΑΒΟΥΛΟΙ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ ΣΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΣΚΕΨΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 21:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Σεντόνι]

Αφουγκρασμούς άκουσα και...είπα να περάσω.

Τα παρακάτω που ακολουθούν είναι ΑΠΛΑ και ΜΟΝΟ η γνώμη μου,και υπ'ουδεμία περίπτωση τα παρουσιάζω ώς αντικειμενική "Αλήθεια" (να μια λέξη "κουρασμένη"!). Είναι απλά ένα κομματάκι απο την προσωπική μου πίτα!

Πάμε λοιπόν!

quote:
ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΑ ,ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ , ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΣΚΟΠΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ...

ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Η' ΜΥΣΤΙΚΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ...
ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ Η' ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ...
ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ Η' ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ...
ΑΠΟΚΡΥΦΟΙ ΤΟΠΟΙ Η' ΜΥΣΤΙΚΟΙ ΤΟΠΟΙ....
ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΣΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΕΡΙ ΑΥΤΩΝ...

ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΣΚΟΠΟ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΚΥΡΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ Η ΛΕΓΟΥΝ.....

ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΜΑΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΕΙΡΙΝΑ ΣΕ ΔΑΙΔΑΛΩΔΕΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ Η' "ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ" ΣΤΟΛΙΖΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ....

ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΑ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΔΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ...

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΠΑΡΚΕΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..


Δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω με τον Φίλο Άβαταρ. Αν κάποιος κάνει μια βόλτα στο περίπτερο ή στο βιβλιοπωλείο απο το οποίο προμηθεύεται τον τύπο,μπορεί να ρίξει μια ματιά στα περιοδικά που κυκλοφορούν.Υπάρχουν πολλά περιοδικά με θεματολογία απο κουτσομπολιό,διατροφή,σέξ,"alternative lifestyle" και καλά εώς και τα περιοδικά "μεταφυσικής" ύλης.

Το καθένα απο τα παραπάνωχρησιμοποιεί το δικό του φρασεολόγιο,και τους δικούς του τρόπους έκφρασης ιδίως στο εξώφυλλο που είναι το πρωταρχικό που τραβάει τον αναγνώστη. Το φαινόμενο που αναφέρει ο Άβαταρ είναι πλέον παγιωμένη τακτική σε περιοδικά του "μεταφυσικού" με τον ίδιο τρόπο που είναι παγιωμένη τακτική σε περιοδικό "lifestyle" ανα αναφέρεται τουλάχιστον 1 φορά η λέξη Σέξ στο εξώφυλλο (συνήθως εμφανίζεται 2 και 3 φορές). Κάτι άλλο που παρατήρησα εγώ είναι τά....σημεία στίξης!

Ενδεικτικοί τίτλοι θα μπορούσαν να είναι :

"Το άστρο της Βηθλεέμ ήταν UFO!"
"Εξωγήινοι ανάμεσά μας!"
"Η Μυστική ατζέντα του χίτλερ."
"Οι Αρχαίοι Έλληνες πήγαν πρώτοι στην Αμερική!"

(Μερικοί τίτλοι φανταστικοί ,άλλοι έχουν κατα καιρούς μοστράρει στα περιοδικά)

Τι παρατηρείτε σε αυτούς τους τίτλους? Βλέπουμε μόνο "καταφάσεις",τα σημεία στίξης που χρησιμοποιούνται κατα κόρον είναι τελείες και θαυμαστικά,σαν αυτό που μας ανακοινώνουν οι αρθρογράφοι να είναι η εμπεριστατωμένη,πλήρως ελεγμένη αλήθεια που δεν χωράει αμφιβολία.Μήπως σε πολλά απο αυτά τα θέματα ,και δεδομένου οτι μιλάμε για περιοδικά ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ,θα ταίριαζε περισσότερο το ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ απο ότι η ΤΕΛΕΙΑ η το ΘΑΥΜΑΣΤΙΚΟ?

Να υποθέσουμε οτι οι αρθρογράφοι δεν γνωρίζουν το σημείο στίξης που λέγεται Ερωτηματικό?

Να υποθέσουμε οτι στα πληκτρολόγιά τους έχει χαλάσει το εν λόγω κουμπάκι?

Ή να υποθέσουμε απλά και ανθρώπινα,οτι ώς ιδιωτικές ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ που είναι κοιτάνε και πώς θα βγούν της ημέρας τα χρυσία? Για να το κάνουν ,κάτι ξέρουν!

Κριτική σκέψη λοιπόν και προσοχή! (Να μια φράση που αξίζει το θαυμαστικό της μπάς και την προσέξουν οι άνθρωποι.)

Να πάμε το θέμα λίγο έξω απο τα χωράφια του αλλα πάλι επίκαιρα? Να το πάμε... Εδώ και αρκετό καιρό παρακολουθώ κρατική τηλεόραση,η οποία ώς γνωστών χρηματοδοτείτε απο το κράτος.Κοινώς,δεν τους απασχολούν τόσο τηλεθεάσεις,"αποκλειστικότητες" κτλ κτλ. Η ποιότητά της τόσο απο άποψη σειρών,ταινιών (ακόμα και μετά τις δώδεκα για λίγο Μη Αμερικάνικο Κινηματογράφο),ντοκυμαντέρ και πληροφόρησης είναι υψηλότατη! Μέχρι και σε θέματα "ταμπού" είχαν μεταγλωτίσει αξιόπιστα ντοκυμαντέρ που με έκαναν να αναρωτιέμαι αν αυτό που βλέπω είναι "εγκεκριμένο" και "φιλτραρισμένο" υπο την ευγενή χορηγία του κράτους! Ακόμα και τα δελτία ειδήσεων (που πάντα με κάνουν να σηκώνω το δεξί μου φρύδι) είναι...υποδειγματικά ,ασχέτως την προσωπική μου άποψη!

Σε μια σύγκριση με την ΙΔΙΩΤ-ΙΚΗ τηλεόραση,με πιάνει αναγούλα! Πολύ σκουπίδι ρε αδερφέ στο απο τους Ιδιώτ-ικάριους.Ντοκυμαντέρ πουθενά! Και εκεί που δίνουν ρέστα είναι οι δημοσιογράφοι! Τους έχεται δεί?

Όλοι έχουν τα ίδια μυαλά,
τα ίδια γυαλιά,
την ίδια κοιλιά,
τα ίδια κιλά,
δεν αλλάζουν πολλά
ιδίως (και δυστηχώς) τα μυαλά!

Με τα κουστουμάκια τους και της γραβατούλες καρμπόν προσσεγκίζουν τον φακό και με μια κίνηση των φρυδιών κατα πάνω προσπαθούν να μας πείσουν οτι φέρουν την ΑΛΗΘΕΙΑ! Τα αφτάκια τους ραντάρ,οι κάμερες τα μάτια τους και φάτσες σαν κακέκτυπα Jon Jon χωρίς την barbie.

Ποιά η διαφορά μεταξύ της κρατικής τηλεόρασης και της ιδιώτ-ικής? Στην πρώτη το χρήμα έρχετε ανεξαρτήτως "κοινού" στην δεύτερη πρέπει να τραβήξεις το κοινό!

Μήπως τελικά ,δωθήσας ανθρώπινης φύσης, αυτό που βλέπουμε στα περιοδικά είναι μια παρενέργεια της ιδιωτίας/ιδιωτικής επιχείρησης? Μήπως ο ευτελισμός των λέξεων που μας παραθέτει ο άβαταρ,και τα "σημεία στίξης" είναι πολύ απλά ,δωθήσας ακόμη μια φορά της ανθρώπινης φύσης, αναπόσπαστο κομμάτι του "βγάλε πολλά λεφτά"?

Αν είναι όντως έτσι ,και αν μερικά άτομα νοιάζωνται μόνο για την τσέπη τους τότε πρέπει να λάβουμε πολύ σοβαρά την αποστασιοποίησή μας απο τέτοιου (και παρόμοιου) είδους τύπο ,όχι απο κακία για να μην βγάλουν τα λεφτά τους οι άνθρωποι,αλλα επειδή δεν πληρούν τον ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ και ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ σκοπό για τον οποίο τα αγοράζουμε,αν τα αγοράζουμε δηλαδή για αυτόν τον σκοπό.

quote:
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΑΠΛΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ...

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟ) ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΟΠΑΔΟΙ ΑΒΟΥΛΟΙ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ ΣΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΣΚΕΨΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ....


ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΡΕΥΝΑ δηλαδή και άς γράφει και το αρθράκι γνωστότατος "μεταφυσικάκιας". Φίλε Άβαταρ υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντίδρασης :

α)Να τους δείξουμε οτι αυτό το στύλ δεν πουλάει? Πώς? Στην παγκόσμια γλώσσα του χρήματος! Αυτή την καταλαβαίνουν όλοι όταν δούν πωλήσεις να πέφτουν!

β)Αποστολή παραπόνων/διευκρινιστηκών γραμμάτων κτλ κτλ. Κοινώς να ακουστεί η φωνή του αναγνώστη.

Παλαιότερα συνέταξα αρκετά γράμματα προς διάφορα περιοδικά,αυτής της θεματολογίας αλλα και ευρυτερης,απο μικρά γράμματα εώς μακροσκελέστατα,ΠΑΝΤΑ ΚΟΣΜΙΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΓΕΣ που όλα είχαν ένα κοινό : ουδέποτε έλαβα απάντηση στις ερωτήσεις μου ,και ΟΥΔΕΠΟΤΕ δημοσιεύτηκαν στην στήλη των αναγνωστών. Βασικά....ουδέποτε ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ καν σε αυτά!

Επειδή τα λόγια μου ,αν και κόσμια, τους έφερναν μαντάτα άσχημα ή μηνύματα που απαξίωναν την "πολιτική προώθησης" των περιοδικών τους ακολούθησαν μια κοινή τακτική,κοινή απο τα μεγάλα υπουργεία και οργανισμούς εώς την μικροεπιχείρηση της γειτονιάς ,αυτή της αναλγησίας.


Παρόλαυτά προτρέπω τους αναγνώστες να στέλνουν γράμματα και email ,πάντα με κοσμιότητα,και να επισημαίνουν πράγματα που ενοχλούν τον αναγνώστη.Ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη,έτσι?

Μόνο τότε,ΙΣΩΣ τα βιβλία τα περιοδικά και οι μελέτες σταματήσουν την κατάχραση λέξεων,εννοιών και σημείων στίξεως!Ήδη έχουν χαθεί πολλές λέξεις και έχουν μείνει κενές απο ουσία όπως : αλήθεια,φίλος,γεγονότα,ειδήσεις,ενημέρωση,ψυχαγωγία , λέξεις βασικότατες εννοιολογικώς. Αν περισώσουμε κάτι η εμποδίσουμε τον ευτελισμο και άλλων λέξεων ,τότε αυτό είναι κάτι "καλό και αγαθό".

[/Σεντόνι]

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 22:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[b]ΑΝΟΙΞΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΓΟΝΙΜΗ ΖΗΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΚΟΠΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ....
ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Η' ΜΥΣΤΙΚΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ...
ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ Η' ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ...
ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ Η' ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ...
ΑΠΟΚΡΥΦΟΙ ΤΟΠΟΙ Η' ΜΥΣΤΙΚΟΙ ΤΟΠΟΙ....
ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΣΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΕΡΙ ΑΥΤΩΝ...

ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΣΚΟΠΟ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΚΥΡΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ Η ΛΕΓΟΥΝ.....

Έχουν σκοπό τις πωλήσεις οπότε η χρήση δεν είναι "άσκοπη" - αταίριαστη, ναι...
Βασικό πράγμα που μαθαίνουν όσοι θέλουν να γράψουν επαγγελματικά είναι ότι "το μυστικό", "απόκρυφο, ... α ναι και το "απαγορευμένο" πουλάνε. Και έχουν δίκιο από εμπορική άποψη, μμμ και το "αιρετικό" επίσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 00:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ anchor ΚΑΙ Xotchipilli2 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ..
ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ...

ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΚΟΜΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟ....

ΕΙΝΑΙ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΧΑΙΔΕΥΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΙΝΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ...

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΣΑΝ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΑ....

ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...

ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΑΝ....

ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ BΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΠΛΕΟΝ....

ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΟΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ !!!!!!!

ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΤΙΖΟΥΝ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΡΕΛΛΕΣ....

ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ...

ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΘΕΛΕΤΕ ???? ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ..
ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ??? ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ...

ΣΧΟΛΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΑΜΦΙΒΟΛΗΣ ΑΞΙΑΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΕΤΑΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ....

ΟΛΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΟΥ ΑΠΟΚΡΥΦΟΥ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ....

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 01:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Σκοπός τους?

Τσέπη-Δόξα!

Το Τσέπη,είναι αυτονόητο.Χρήμα. Και σε μια κοινωνία που δεν βγαίνει εύκολα είναι "εξαίσιο" αν μπορείς να βγάλεις χρήμα γράφωντας κάτι που θα σοθ κατέβει στο κεφάλι.Σκέψου το ώς εξής : Στα περιοδικά συνήθως πληρώνωνται ανα άρθρο? Αν είναι έτσι φαντάσου άβαταρ για κάθε αποστολή σου κάποιος να σου έδινε ένα Ευρώ. Θα είχες 3663 ευρώ απο τις αποστολές σου εδώ μέσα! Εγώ γύρω στα 221!

Λογικό λοιπόν να θέλουν να βγάζουν άρθρα και να ....πουλάνε τα περιοδικά ωστε να μπορούν να τους δώσουν οι εκδότες το 1 ευρώ!

Το Δόξα! Αυτό και αν είναι! Γνωρίζεις την ¶ννα Βίσση? Και να μην ακούς αυτό το στύλ μουσικής ώς όνομα έχει φτάσει στα αυτιά σου! Αυτό κάνει η δόξα! Ήδη πολλοί αρθρογράφοι έγιναν γνωστοί ακόμα και εγώ πχ που δεν έχω ασχοληθεί με την όλη "Εψιλον" φάση μπορώ να σου πω 2-3 "κορυφαίους" συγγραφείς αυτής της φάσης.

Δε λέω τα άτομα που τα λένε όλα αυτά και βγάζουν αυτά τα περιοδικά μπορεί λέγε-λέγε να τα πιστέψουν και οι ίδιοι! Πέρασε πάντως ο καιρός της ..."καθαρής παραπλάνησης". Σήμερα όπου και να σε παρασύρουν ,σε όποιο "μονοπάτι" ,απο Σατανισμό εώς...(εδώ βάλτε αγαπημένο μονοπάτι) ο ύψιστος λόγος είναι το χρήμα! Ε βρε αδερφέ μου ,που πήγαν οι παλιοί καλοί καιροί που θέλαν απλά την "Ψυχή" μας? Τώρα κάθε είδους διαβολάκι χαρίζει αθανασία με αντάλαγμα όχι πορτραίτα και χαζομάρες αλλα ...Ευρώπουλα!

Κάπου εδώ πρέπει να σταματήσω επειδή αν και γνωρίζω πολλά μυστικά τους δεν...δύναμαι να ομιλήσω για αυτά

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 09:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ AVATAR «ΜΟΥ ΠΑΤΗΣΕΣ ΤΟΝ ΚΑΛΟ!»..

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,

ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΑΛΗΘΕΙΑ.. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑ-ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ! ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛΥ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ-ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΕΠΙΣΗΣ.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΜΕΝΗ «ΠΑΙΔΕΙΑ» ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ.. ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΔΙΔΑΞΑΣ ΤΟΥ «ΑΠΟΚΡΥΦΟΥ» ΚΑΙ ΤΟΥ «ΜΥΣΤΙΚΟΥ» (ΣΤΗΝ ΚΑΚΗ ΤΟΥ ΜΟΡΦΗ) ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ «ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ» (!!!) ΑΚΟΥ «ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ»(!!!).. ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΘΩΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΨΥΧΕΣ ΜΕ ΦΟΒΟ!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο «ΚΑΝΩΝ» ΣΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ! Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ, ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ ΚΙ ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΙ.. ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΛΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ ΣΚΥΛΟΙ! ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ, ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΩΡΟ ΑΥΤΟ.. ΜΕΡΙΚΟΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΙΣΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΠΛΑ-ΜΠΛΑ..
ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ.. ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ 5 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ «ΟΡΘΙΟΣ ΑΝΔΡΑΣ» (ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΣ, Ο «ΑΝΔΡΑΣ» ΩΣ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΦΥΛΟ) Ή «ΑΝΘΡΩΠΟΣ» Ή ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΟΝΟΝ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΤΟΥ ΚΑΙ Ν’ ΑΦΗΣΕΙ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ!

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΜΙΑΝ ΕΥΧΗ ΟΠΩΣ: «..ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΔΡΑΙΩΣΟΥΝ ΕΝΑΝ ΥΨΗΛΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ..» ΧΜ.. ΜΠΑΑΑ!

ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟ «ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ» ΓΕΝΟΣ.. ΟΧΙ, ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΓΥΡΩ ΜΟΥ! ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΑΓΑΘΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ! ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ ΔΕΝ ΦΘΑΝΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΣΠΗ!

ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΖΩΟ (ΕΠΙΒΙΩΣΗ-ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ) ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ! ΟΛΟΣ ΤΟΥ Ο «ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ» ΕΝΑ (Σ)ΜΙΓΜΑ ΑΠΛΩΜΕΝΟ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΩΣ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΟΤΙ ΑΓΑΘΟ ΚΙ ΑΓΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ!

ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΑΦ’ ΥΨΗΛΟΥ, ΤΟΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ «ΕΛΙΤ» ΜΕ ΑΝΩΤΕΡΑ ΟΝΤΑ.. ΕΙΝΑΙ Η ΚΡΑΥΓΗ ΤΗΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ..

ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΤΑ «ΚΑΛΑ» ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΑΘΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗΣ, ΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΕΥΦΥΪΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;..
ΚΑΤΑΛΗΓΩ «ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΝΤΑΣ» ΚΑΙ «ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ» ΜΠΡΟΣΤΑ Σ’ ΕΝΑΝ Η/Υ, ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑΝ «ΑΡΙΘΜΟ» ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΕ..

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΟ DNA ΤΟΥ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΩΑ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΣΕ ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΦΥΣΗ.. ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙ ΕΓΩ, ΚΡΙΝΩ..

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.. ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΤΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ..


-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 10:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες AVATARGR!
Τον άνθρωπο τον μαγεύει κάθετί το άγνωστο, το μυστήριο και το ανεξήγητο.
Ψάχνει να βρεί πηγές για αυτά τα θέματα που για όλους μας λίγο-πολύ παραμένουν ερωτηματικά εδώ και χρόνια.
Πολλοί λοιπόν επιτήδειοι έχουν βρεί αυτή την "ανθρώπινη αδυναμία" και ξέρουν πως να την εκμεταλλευτούν πρός ίδιον όφελος.
Με το να αποκαλούν τις πηγές τους και τα όσα γράφουν απόρροιες από διάφορα μυστικά κι απόκρυφα στοιχεία είναι καλυμμένοι.
Φυσικά για αυτό φταίμε κι εμείς οι αποδέκτες ως σύνολο που τα αποδεχόμαστε και τα ενστερνιζόμαστε.
Απόκρυφο και μυστικό με την κυριολεκτική σημασία τους είναι κάτι υπαρκτό που όμως δεν το γνωρίζουμε.
Πρέπει να μένει στην αφάνεια.
Άρα δε μπορούμε να λέμε οτι γνωρίζουμε κάτι που είναι μυστικό.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 10:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω και το "αποκάλυψη", "αποκαλυπτικό";

Η συνέντευξη, το βιβλίο, το άρθρο, το ρεπορτάζ... Αποκάλυψη τώρα! (που είναι και τίτλος της ενδιαφέρουσας ταινίας)

Εδώ θα συμφωνήσω με τον anchor, η χρήση τέτοιων λέξεων δεν είναι άσκοπη είναι παραπλανητική ή στην καλύτερη περίπτωση υπερβολική σε σχέση με το περιεχόμενο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 11:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ, ΣΑΝ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΞΕΠΕΤΑΓΟΝΤΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ, ΣΧΟΛΕΣ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ, ΣΧΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑΡΩ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....

ΣΧΟΛΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ ΣΑΝ ΑΝΑΣΤΕΝΑΡΗΣ..
(ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΧΟΛΗ)
ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΟΥΣ...
Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ (ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ) ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ...
ΓΙΝΕ ΔΥΝΑΤΟΣ.....

ΒΙΒΛΙΟ ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ....
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΔΩΣΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΠΛΟΥΣΙΟΣ...

ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΗΣ "ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΜΑΣ" ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ Dying_Incubus...

ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ Η ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ????

ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ, ΤΗΝ ΟΧΙ ΚΑΛΗ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ, ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ????

ΕΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ?????

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΕΔΑΦΟΣ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 11:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου, δεν δύναται προσφορά χωρίς ζήτηση.
Για να ανοίγουν τόσες σχολές για όλες αυτές τις "ειδικότητες", να γράφονται τόσα βιβλία σημαίνει πως υπάρχουν άτομα που ανταποκρίνονται σε όλα αυτά.
Εδώ έχουμε ακούσει ακόμα και για μελλοντολογία....
Σε αυτό φέρουμε όλοι ευθύνη και δε μιλάω ατομικά αλλά συλλογικά.
Θα αφυπνιστούμε?
Έχουμε αφυπνιστεί?
Κι αν έχουμε αφυπνιστεί κάνουμε κάποιες ενέργειες για να απαλλαγούμε από όλα αυτά?
Θέλουμε πραγματικά να απαλλαγούμε από αυτά στην πράξη?
Φοβάμαι πως η απάντηση θα είναι αρνητική...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 12:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί μου, δεν δύναται προσφορά χωρίς ζήτηση.
Για να ανοίγουν τόσες σχολές για όλες αυτές τις "ειδικότητες", να γράφονται τόσα βιβλία σημαίνει πως υπάρχουν άτομα που ανταποκρίνονται σε όλα αυτά.
Εδώ έχουμε ακούσει ακόμα και για μελλοντολογία....
Σε αυτό φέρουμε όλοι ευθύνη και δε μιλάω ατομικά αλλά συλλογικά.
Θα αφυπνιστούμε?
Έχουμε αφυπνιστεί?
Κι αν έχουμε αφυπνιστεί κάνουμε κάποιες ενέργειες για να απαλλαγούμε από όλα αυτά?
Θέλουμε πραγματικά να απαλλαγούμε από αυτά στην πράξη?
Φοβάμαι πως η απάντηση θα είναι αρνητική...

In anticipation of my resurrection...


Έχεις απόλυτο δίκαιο σε όλα όσα έχεις γράψει εσύ και όλοι εδώ μέσα, ο καθένας έχει βάλει ένα λιθαράκι. Νομίζω όμως ότι θα σε απογοητεύσω, όντως για μένα, η απάντηση στις ερωτήσεις σου είναι αρνητική. Οχι, κανείς μας δεν έκανε και δεν κάνει τίποτα, όλοι περιμένουμε από τους άλλους να κάνουν κάτι, αλλά τι? Να αντιδράσουμε. Αλλά υπάρχουν αυτοί που δεν θέλουν να αντιδράσουμε, για ίδιο όφελος (χρήμα, δόξα κλπ. κλπ., όπως προείπατε) οπότε όλοι μας, σαν κοπάδι ακολουθούμε. Αφύπνιση, μεγάλη λέξη, αλλά δύσκολη να γίνει νομίζω. Δεν ξέρω αν είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο σαν κοινωνία

Καλή σας μέρα
Nemesi

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 13:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου, Nemesi, ξέρω οτι η απάντηση είναι αρνητική...

quote:
Οχι, κανείς μας δεν έκανε και δεν κάνει τίποτα, όλοι περιμένουμε από τους άλλους να κάνουν κάτι, αλλά τι?

Ακριβώς, εκεί ήθελα να καταλήξω!
Όλοι περιμένουμε από τους άλλους, από μία συλλογική προσπάθεια στην οποία μπορεί και να μην μετέχουμε.
Επαναπαυόμαστε στους υπόλοιπους και περιμένουμε να καρπωθούμε τα επιτεύγματα της προσπάθειας αυτής.
Για να υπάρξει όμως μία συλλογική προσπάθεια, με δύναμη, ισχύ και πυγμή, πρέπει να υπάρξει πρώτα η ατομική δραστηριοποίηση...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 13:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αφύπνιση, μεγάλη λέξη, αλλά δύσκολη να γίνει νομίζω. Δεν ξέρω αν είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο σαν κοινωνία



ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!
ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΓΡΑΦΩ ΠΟΛΛΟΙ «ΑΝΘΡΩΠΟΙ» ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΟΜΩΣ «ΟΡΘΙΟΙ»...

Η ΜΑΓΙΑ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΝΑ ΔΟΛΩΜΑ. ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΟΡΥΧΕΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΑΒΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ. ΧΩΡΙΣ «ΚΑΝΟΝΑ» ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΡΗΣΗ.. ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝA ΕΛΕΓΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ Η ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗ ΜΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΛΑΘΟΣ!

ΦΟΒΙΣΜΕΝΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΗΜΙΤΕΛΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ (ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ) ΤΡΟΦΟΔΟΤΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ «ΠΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΗ»...

ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΑΚΡΩΝ ΜΕ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ... ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΕΙΚΟΝΑ.
ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ.

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ΠΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ ΣΕ ΣΤΕΝΟΤΑΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΕΠΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΔΙΑΚΟΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΔΩΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ, «ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ», «ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ», «ΠΟΛΙΤΙΚΟ»...

ΠΑΝΤΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΦΩΝΗ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΟΛΙΤΗ! ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ!

-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-

Edited by - -529- on 07/10/2005 14:09:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 13:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς νομίζω ότι η ατομική προσπάθεια στην εποχή μας, ακόμα και αν γίνεται, γίνεται ΜΟΝΟ για τους ίδιους. Ο "ωχ αδερφισμός" και το "εγώ θα σώσω τον κόσμο?" καθώς και το "ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη" που διακατέχουν την εποχή μας, μας κάνει όλους να κρυβόμαστε στο καβούκι μας, και να κοιτάμε μόνο "την πάρτη" μας και συγχωρήστε μου την έκφραση. Η ακόμα και αν κάνουμε κάτι, ψαχνόμαστε, προσπαθούμε, συζητάμε κλπ. κλπ. τα κάνουμε, επαναλαμβάνω, μόνο για μας. Αλλά και για να μην είμαι τόσο απαισιόδοξη, πιστεύω ότι προσπαθώντας να βελτιώσουμε ο καθένας τον εαυτό του, να βρούμε και να γνωρίσουμε τον "ανώτερό μας εαυτό" ίσως, λέω ίσως, κάποια στιγμή έρθει και η... ώρα για να μοιραστούμε και να μοιράσουμε, να δώσουμε και να πάρουμε, να κινηθεί κάτι τέλος πάντων και να μην τα περιμένουμε όλα στο ... πιάτο από τους άλλους.

Συγνώμη αν ήταν λίγο μπερδεμένες οι σκέψεις μου, θα τις βάλω σε σειρά, που θα πάει?

Nemesi

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 14:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτές οι λεξεις χρησιμοποιοντουσαν,χρησιμοποιουνται και θα χρησιμοποιουνται για παρα πολυ ακομα.

Μη ξεχναμε το ψωμακι τους βγαζουν και αυτοι.
Αφου βλεπουν οτι πουλαει το θεμα γιατι να μην το προωθουνε?

Δε βγαζω και γω κανα βιβλιο, η να ανοιξω καμοια παραψυχολογικη σχολη γνωσης?
Η δουλεια του μελλοντος ειναι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 14:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dying_Incubus ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Σε αυτό φέρουμε όλοι ευθύνη και δε μιλάω ατομικά αλλά συλλογικά.
Θα αφυπνιστούμε?
Έχουμε αφυπνιστεί?
Κι αν έχουμε αφυπνιστεί κάνουμε κάποιες ενέργειες για να απαλλαγούμε από όλα αυτά?
Θέλουμε πραγματικά να απαλλαγούμε από αυτά στην πράξη?
Φοβάμαι πως η απάντηση θα είναι αρνητική...
ΘΕΛΟΥΜΕ ?????
ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ????

ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΛΟΙΠΟΝ....

ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ?

ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΑΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ , ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ, ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟΥ ΓΕΛΙΟΥ....

BEBAIA MEΣΑ ΑΠΟ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ.!!!!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 13:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΟΛΟ ΤΟΠΙΟ ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ "ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ",
"ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ...

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΑΠΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΠΙΔΕΞΙΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΟΒΑΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΔΟΚΟΥΝ) ΚΑΙ ΑΠΟΜΟΝΟΣΟΥΝ ΛΕΞΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΤΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥΣ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ Η ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΟΙ ΟΜΙΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΣΦΥΚΤΙΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΔΑΙΔΑΛΩΔΗ ΚΑΙ ΒΑΡΙΑ ΛΕΚΤΙΚΑ ΣΧΗΜΑΤΑ Η ΔΥΣΒΑΚΤΑΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΜΕ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ.

ΔΕΚΑΔΕΣ ΚΕΝΤΡΑ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ...
ΔΕΚΑΔΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ...
ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕ ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ "ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ"...
ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ...


ΜΥΘΟΙ ΚΤΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΩΣ ΣΩΤΗΡΕΣ
ΝΑ ΜΑΣ ΦΩΤΙΣΟΥΝ....

ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...
ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...
ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΔΕΚΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΥ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 13:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR
quote:
ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...
ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...
ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΔΕΚΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΥ..


..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 20:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΜΑΓΙΑ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΝΑ ΔΟΛΩΜΑ. ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΟΡΥΧΕΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΑΒΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ. ΧΩΡΙΣ «ΚΑΝΟΝΑ» ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΡΗΣΗ.. ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝA ΕΛΕΓΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ Η ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗ ΜΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΛΑΘΟΣ!

Αναμφισβήτητα όλες οι παραπάνω απόψεις είναι σωστές.
Η παιδεία είναι ανεπαρκής,
επιστημονικά στοιχεία δεν υπάρχουν
αφελείς ονειροπόλοι αρκετοί κλπ.

Ομως γιατί ψάχνουμε με τόση ορμή το ανεξήγητο, το μυστήριο και το άγνωστο?
Μήπως δεν μπορούμε να συμβιβαστούμε με την πραγματικότητα που είναι απλά ορατή μόνο δια των πέντε αισθήσεων μας?
Μήπως καταφέυγουμε στη μεταφυσική για να καλύψουμε την ανεπάρκεια μας να δεχθούμε την σκληρή φύση?

Απλά αναρωτίεμαι γιατί '' πουλάνε '' τόσο τα μυστήρια.
φιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 22:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...
ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...
ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΔΕΚΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΥ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Ακριβώς, φίλε μου!
Αυτό χρειάζεται και μόνο αυτό!
Όσο για το που θα το βρούμε?
Εξαρτάται μόνο από εμάς.
Είναι θέμα χαρακτήρα και θέλησης για να μάθεις, να κρίνεις, να σκεφτείς και να στίψεις το μυαλό σου για ό,τι ερεθίσματα δέχεσαι.
Να μην λαμβάνεις ως μασημένη τροφή ό,τι σου δίνουν και να προχωράς ακόμα παραπέρα...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 00:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ....

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ME ΣΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.

Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ????
Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ Xotchipilli2 ΑΝΑΦΕΡΕΙ

quote:
Παρόλαυτά προτρέπω τους αναγνώστες να στέλνουν γράμματα και email ,πάντα με κοσμιότητα,και να επισημαίνουν πράγματα που ενοχλούν τον αναγνώστη.Ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη,έτσι?

Μόνο τότε,ΙΣΩΣ τα βιβλία τα περιοδικά και οι μελέτες σταματήσουν την κατάχραση λέξεων,εννοιών και σημείων στίξεως!Ήδη έχουν χαθεί πολλές λέξεις και έχουν μείνει κενές απο ουσία όπως : αλήθεια,φίλος,γεγονότα,ειδήσεις,ενημέρωση,ψυχαγωγία , λέξεις βασικότατες εννοιολογικώς. Αν περισώσουμε κάτι η εμποδίσουμε τον ευτελισμο και άλλων λέξεων ,τότε αυτό είναι κάτι "καλό και αγαθό".


ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΑΣ ΣΑΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ....

ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΟ....
ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 04:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ?????

Να συμπληρώσω λοιπόν,αν φυσικά κάτι τέτοιο είναι ευπρόσδεκτο.

Πιστεύω πως έχουμε την δύναμη να το κάνουμε ,ίσως πολλοί απο εμάς το έχουμε κάνει.Βλέπω εδώ μέσα ανθρώπους απο όλα τα μονοπάτια της ζωής απο όλα τα ηλικιακά και μορφωτικά φάσματα και επι το πλείστον κυριαρχεί υψηλό επίπεδο.Καθόλου παράξενο λοιπόν να μην λείπει και το Θάρρος απο πολλούς.

Η πραγματική η δύναμη όμως αποδυκνίεται παρακάτω.Θέλει πολύ περισσότερη δύναμη να κρατήσεις ψυχραιμία όταν...φάς τα μούτρα σου στο τοίχος αναλγησίας πολλών συγγραφέων ,εκδοτών και "ενημερωτών" μας, μια αναλγησία που σε κάνει να απορείς...τι φάρμακο βρήκαν αυτά τα άτομα και αγνοούν ότι τους προβληματίζει/απειλεί κάποια επιφανειακά οικονομικά συμφέρωντα. Θέλει ακόμα περισσότερη δύναμη για να ΞΑΝΑπροσπαθήσεις ευπρεπώς ,την επόμενη φορά που θα υποπέσουν στο ίδιο λάθος.Και θέλει στο τέλος υπομονή και νηφαλιότητα,αν δείς οτι το πράμα δεν πάει αλλιώς να αποφασίσεις οτι μερικά άτοαμ δεν αξίζουν το οικονομικό αντίτιμο που ζητάν για "συνεύρεση με τα εγκεφαλικά κυττάρα" ,ίσως να μην αξίζουν και να θυμάσε το ονόμα τους.Είναι δύσκολο αυτό , ιδίως αν πο συγγραφέας ή μελετητής σου υπήρξε προσφιλής!

Πιστεύω πως μια γενικευμένη κίνηση απο πλευράς αναγνωστικού κοινού μπορεί να δώσει ένα ξεκάθαρο μύνημα αλλαγής πορείας πλεύσης!

Μια άλλη οπτική γωνία (ή "Ξιφασκώντας με τον Εαυτό μου") : Δεν μπορώ προσωπικά να δεχθώ οτι οι άνθρωποι αυτοί (όπως και πολλοί άλλοι που πάσχουν απο "αναλγησία" σε οποιοδήποτε κλιμακιο ,επειδή περι πάθησης πρόκειτε και όχι θεραπίας) είναι "κακοί" ή "εκ γεννετής φιλοχρήματοι". Δεν μας έρχονται απο άλλο πλανήτη ,απο κάποιο ζοφερό ηλιακό σύστημα οπο αναπνέουν χρήμα ,τρώνε δόξα και...αποβάλλουν άρθρα. Είναι άνθρωποι σαν εμάς με τις ίδιες ανυσηχίες,τις ίδιες ανάγκες τους ίδιους φόβους κτλ κτλ

Απλά είναι "απορροφημένοι" απο την καθημερινή ζωή που και καλά πιστεύουμε οτι είναι ΑΝΑΓΚΑΙΟ να ζούμε πλουσιοπάροχα,είναι παραπλανημένοι απο απο την γλύκα χρήματος και δόξας με την σημερινή έννοια που είναι το λιγότερο κοντόφθαλμο.Άντε να σε θυμούνται μια γενιά παραπέρα και να ζήσουν και τα παιδία σου σε βίλα,πιο πέρα δεν σε πάει τέτοιο σκεπτικό.

Παλιότερα ίσως για να γίνεις γνωστός έπρεπε να είσουν μεγάλος! Επιστήμονας,γνώστης,φιλόσοφος ,άξιος ή....ιδιοφυέστατα κακουργος! Σήμερα ,που υπερθέματίζουμε στον άρτο και το θέαμα, αρκεί να είσαι "Persona" (παρουσιστής,τραγουδιστής,αρθρογράφος κοινώς να διασκεδάζεις -δηλαδη στα νεοελληνικα να διασκορπίζεις- την προσοχή του κοινού σου.Κάτι σαν μάγος-ταχυδακτυλουργός που καθώς κοιτάς το ένα χέρι το άλλο σου εμφανίζει το κρυμμένο/μυστήριο/μυστικό μαντίλι)

Οπότε ώς αναγνώστες ,πρεπει να ΕΜΜΕΝΟΥΜΕ στην ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ σε αυτά τα άτομα οτι υπάρχουν μεγαλύτεροι στόχοι απο το χρήμα και την δόξα μιας γενιάς. Και λέω υπενθύμιση ,γιατί σύμφωνα με τα παραπάνω δεν μπορούμε να πούμε οτι είναι κακοί ,μοχθηροί,ελάχιστο ιάνθρωποι φέρουν βαθειά στην φύση τους τέτοιες ιδιότητες.Έχουν απλα ΞΕΧΑΣΤΕΙ στην Καθημερινή "Μάγια"/Παραίσθηση και θέλουν ένα ευγενικό αλλα αποφασιστικό και με επιμονή κούνημα στον ώμο για να ξυπνήσουν,να ΘΥΜΗΘΟΥΝ τι τον αρχικό σκοπό που ξεκινησαν την αναζήτηση...

Η ίδια άποψη,απο δύο πλευρές!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 22:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΕ ΑΥΤΟΤΟ ΖΟΦΕΡΟ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ ΤΟΠΟΙΟ ΞΕΠΗΔΟΥΝ ΣΑΝ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΧΟΛΕΣ.....

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.....
ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΣ ΜΕ ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΕΛΚΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ....

ΛΥΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

ΠΕΡΑΣΤΕ ΚΟΣΜΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 08:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΕ ΑΥΤΟΤΟ ΖΟΦΕΡΟ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ ΤΟΠΟΙΟ ΞΕΠΗΔΟΥΝ ΣΑΝ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΧΟΛΕΣ.....

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.....
ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΣ ΜΕ ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΕΛΚΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ....

ΛΥΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....


Όταν ο σκοπός αυτών των σχολών αυτών είναι απλά η κερδοσκοπία κι η εκμετάλλευση των διάφορων ατόμων που απευθύνονται σε αυτές για τον Α ή τον Β λόγο τότε δεν εκπληρώνουν κανένα σκοπό και το αποτέλεσμα είναι η εξαπάτηση όσων προσέρχονται σε αυτές.
Λύνουν λοιπόν όλα τα προβλήματα, όπως διατείνονται, ή δημιουργούν καινούρια...?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 08:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ «ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΜΕ» ΓΙΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ «ΘΕΑΤΡΟ» ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΗΘΕΙ ΥΠΟ ΤΟ ΚΑΛΥΜΜΑ ΤΗΣ «ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ» ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ «ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ ΣΚΥΛΟΙ» ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟΥΣ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ..
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΥΡΙΟΙ!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ AVATARGR,
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ (ΕΥΤΥΧΩΣ;) ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ. ΠΑΡΑΜΕΝΩ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΑΛΛΑ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟ Ή ΜΗ.. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ; ΤΟΝ «ΜΑΓΕΥΕΙ» ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ «ΑΓΝΩΣΤΟ» ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ-ΣΥΝΟΝΘΥΛΕΥΜΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΩΝ ΚΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΠΟΥ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ Ή ΚΡΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
ΓΙΑΤΙ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ; ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ Ή ΤΟ ΧΡΗΜΑ (ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΛΩΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ) Ή ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΗΝ «ΑΝΕΣΗ» ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΕΜΑΤΑ..
ΜΑΘΗΜΕΝΟΣ ΔΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΤΟΙΜΟΥ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΤΑ Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ! ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ.

ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.. ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ΩΣΤΕ Ν’ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΩΡΑΙΟ ΣΤ’ ΑΥΤΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΟ «ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ» Ή «ΘΑ ΑΝΤΑΜΕΙΦΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ ΚΙ ΕΣΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΖΕΙ ΣΑΝ ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ!» ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ 'ΒΡΕΙ ΠΩΣ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΚΑΙ ΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΒΟΛΟ! ΟΜΩΣ...

ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΉΣΥΧΟΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΖΩΝΟΥΝ ΟΙ ΑΓΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΒΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ..
ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΨΥΧΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΟ ΣΩΜΑ ΚΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ‘ΔΩ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ! ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΕ ΟΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΟΙ «ΔΑΣΚΑΛΟΙ» ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΟΥΝ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ «ΞΕΦΕΥΓΕΙΣ» ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ!

ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΧΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ... ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ, ΤΩΡΑ, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ! ΚΙ ΟΧΙ...

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΕΝΑΝ ΤΥΦΛΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ! ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ν ΑΚΟΥΣΕΙ, ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝ!

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.. ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΜΑΣΤΕ! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.. ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ. ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΑΜΕ ΠΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ! ΔΕΝ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΧΥΛΟ ΜΙΣΘΟ! ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΒΙΩΣΗ-ΕΠΙΒΙΩΣΗ..
ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΜΙΛΑΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ! ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΤΗΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΤΕ ΕΔΩ ΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΑΔΗ!
ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ «ΑΝΘΡΩΠΟΥ»..

ΜΙΑΣ ΟΜΩΣ ΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΘΕΩΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ Μ’ ΕΝΑΝ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ «ΠΝΕΥΜΑΤΟ-ΚΑΠΗΛΟΥΣ» ΕΙΤΕ ΑΥΤΟΙ ΛΕΓΟΝΤΑΙ «ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ» ΕΙΤΕ ΛΕΓΟΝΤΑΙ «ΔΑΣΚΑΛΟΙ» Ή ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ..

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΘΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΟΡΘΙΟΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΝ, ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.. ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ!


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 12:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όμορφα! Όλο και πιο ενδιαφέρουσα γίνεται η συζήτηση!

quote:
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΑΛΛΑ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟ Ή ΜΗ.. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ; ΤΟΝ «ΜΑΓΕΥΕΙ» ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ «ΑΓΝΩΣΤΟ» ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ-ΣΥΝΟΝΘΥΛΕΥΜΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΩΝ ΚΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΠΟΥ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ Ή ΚΡΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
ΓΙΑΤΙ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ; ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ Ή ΤΟ ΧΡΗΜΑ (ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΛΩΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ) Ή ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΗΝ «ΑΝΕΣΗ» ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΕΜΑΤΑ..

Αυτο είναι ένα πολύ ωραίο σχόλιο που θα μπορούσε να γενικευτεί και στην Πολιτική "Πρόβλημα δεν είναι τα κόμματα αλλα ο πολίτης που δεν μπορεί να κρίνει αν αυτά που λένε εκει μέσα είναι ορθά ή μη" και σε πολλούς άλλους τομείς.

Δεν αρκεί όμως το βιβλό φίλε μου! Θέλει τρομερή δια-μόρφωση χαρακτήρα! Και αυτή η διαμόρφωση κατ'εμε είναι διπλή.Γνώση αλλα και σωστή νοοτροπία ωστε να αφομοιωθεί και να γίνει πράξη.Δύσκολο αυτο! Την νοοτροπία ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να μας την μαθαίνουν στο σχολείο (όπως και σεξουαλική διαπαιδαγώγιση και αυτόνομη διαχείριση του ανθρώπινουν νευρικού δυκτίου,μαθήματα αγάπης και σεβασμού προς την φύση και τους άλλους,βασική εκπαίδευση πάνω στα ψυχοενεργά ωστε να εκλείψει το φαινόμενο του εθισμού κτλ κτλ).Δεν μας βοηθάν να την καλλιεργήσουμε όμως!


Όσον αφορά τα βιβλία,σήμερα υπάρχει και το ίντερνετ με πολλές έγκυρες πληροφορίες το οποίο σπάει κάθε φράγμα της γνώσης. Εδώ όμως είναι που χρειάζετε κριτική ικανότητα, αν δεν θέλουμε να βρεθούμε με ματάκια γλαρα που ατενίζουν το άπειρο,με περίεργα χαιμαλιά στα στήθια μας και φορείς θεωριών που δεν έχουν υπόσταση αλλα εμπεριέχουν επικίνδυνο κοκτείλ ψευδομεταφυσικής/ψευδοεπιστήμης....

quote:
ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΕ ΟΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΟΙ «ΔΑΣΚΑΛΟΙ» ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΟΥΝ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ «ΞΕΦΕΥΓΕΙΣ» ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ!

Έμποροι "ψυχικής ηρωίνης"? Και αυτοί "παραμύθα" πουλάνε! Η όπως το είχε πεί κάποια τραγουδίστρια "Ελα μη κλαις ,μη μου κλαίς στο ορκίζομαι,για παραισθήσεις καλές φημίζομαι"

quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ..

Μπάααα...Βιάζεσαι πολύ! Οι άνθρωποι μαθαίνουν με ΠΟΛΥ ΑΡΓΟ ΡΥΘΜΟ. Σκέψου πχ οτι ακόμα υπάρχουν άτομα που κρίνουν τον συνάνθρωπο απο το χρώμα δέρματός του (!) ,την καταγωγή του (!!),τις πολιτικές του πεποιθήσεις (!!!) και το με αν συνάπτει σχέσεις με ομόφυλα ή ετερόφυλα άτομα (!!!!). Θέλουμε να φάμε ακόμα πολλά καρβελια για να μάθουμε....

quote:
ΜΙΑΣ ΟΜΩΣ ΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΘΕΩΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ Μ� ΕΝΑΝ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ «ΠΝΕΥΜΑΤΟ-ΚΑΠΗΛΟΥΣ» ΕΙΤΕ ΑΥΤΟΙ ΛΕΓΟΝΤΑΙ «ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ» ΕΙΤΕ ΛΕΓΟΝΤΑΙ «ΔΑΣΚΑΛΟΙ» Ή ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ..

Δύο ενστάσεις

1)Να νομοθετήσουν υπέρ της Αλήθειας? Γιατί? Μα δεν θέλουν! Η δουλειά τους καλύτερα γίνεται αν η πραγματικότητά μας είναι εικονική.Για αυτούς τέτοιες κινήσεις θα ήταν "βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου", είναι τόσο χαμένοι και αυτοί στην καθημερινότητα που δεν έχουν "διάθεση" για κάτι τέτοιο.Περιορίζονται στο να κακολογεί η επικρατές κόμμα την αντιπολίτευση,η αντιπολίτευση το κυρίαρχο κόμμα,και άλλα κόμματα να τους κατηγορουν όλους.

2)"Φοβού τους Νόμους,κιας υπόσχονται δώρα για τις κασίδες μας". Να μου επιτραπεί το εξής: Πολλάκις έχουμε αποδείξει ώς είδος οτι ξέρουμε να τα σκατώνουμε ακόμα και πάνω σε τέλειο υπόστρωμα ,ακόμα και όταν οι συνθήκες επιτρέπουν και συνηγορούν προς μια ανοδική πορεία! Πώς θα λειτουργούσε ένας τέτοιος νόμος? Τι ΑΚΡΙΒΩΣ θα έλεγε? (Η εκκλησία που έχει και πολιτική εππιροή "Γωνή Αρχιεπισκ΄που ,Οργη Θεο-λαού" ήδη συντάσει λίστα με αιρέσεις οπου έχει χώσει μέσα απο μασωνικές στοές εώς συλλόγους πολεμικών τεχνών και γιόγκα!!!)

Και το κρίσιμο ερώτημα: Ποιός θα μας προστατεύσει απο τις παρενέργειες αυτού του νόμου και τις ....τυχαίες "εκπυρσοκροτήσεις" του? Φαντάζεσε πχ για κάποια σου θεωρία,ή για τα λεγόμενά σου ή για την δημιουργία κάποιου συλλόγου με φίλους σου με κάποιες φιλοσοφικές πεποιθήσεις να διωχθείς ώς "επικίνδυνος γκουρού"? Φαντάζεσαι κάποιος ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ να χρησιμοποιούσε την ξύλινη γλώσσα του νόμου εναντίων σου ώς "φορέα επικίνδυνων Ιδεών"? Ω ναι, ο ανθρώπινος νούς είναι ικανός για πολλά κουλά!

Δύο παραδειγματάκια νόμων που εκπυρσοκρότησαν τυχαία μου τα είπε ένας φίλος,βγήκαν στις εφημερίδες και...εκτός του γέλιου που είχαν παίδεψαν δύο άτομα αρκετά:

α)Γιαγιά που είχε πατήσει τα ογδόντα συννελήφθει στο νησάκι που διέμενε με κατηγορίες "κατοχής ναρκωτικών ουσιών" και "εμπορία". Τι έγινε? Η γιαγιάκα έμενε ακριβώς απέναντι απο το αστυνομικό τμήμα της γειτονιάς,και στο μπαλκόνι της είχε φυτά καλλωπιστικά και ένα κλουβάκι με πουλί.Ταίζωντάς το κανναβούρι ,έπεσε μέσα στις γλάστρες με αποτέλεσμα να φυτρώσει ένα φυτό κάνναβης.Η γιαγια δεν ήξερε τι είναι και το πότιζε. Δεν άργησαν να μπούν στο σπίτι της αστυνόμοι και...να τις περάσουν χειροπέδες (όλοι ξέρουμε πόσο θανάσιμες είναι οι Γιαγιάδες,ίσως πρέπει να καταχωρηθεί νόμος να αναφέρωνται ως "Φονικά όπλα" σαν καρατερίστες με 15 DAN). Στην απολογία της δήλωσε το προφανές "Εγώ αγαπάω όλα τα ζώα και τα φυτα.Φύτρωσε λοιπόν ένα καινούργιο φυτό στις γλάστρες μου και το φρόντισα ,γιατί ποτέ δεν ξεριζώνω τίποτα.Αν είχα το κακό στο μυαλό μου,και ήθελα να εμπορευτώ θα έβαζα την γλάστρα σε περίοπτη θέση απέναντι απο το τμήμα?"

Στην περίπτωσή της πιστεύω πως μια απλή σύσταση για ξερίζωμα απο τους αστυνομικούς θα αρκούσε.

β)Συνελλήφθει με τον ίδιο τρόπο (χειροπέδες) ,περιπτεράς που πουλούσε εκείνους τους αναπτήρες με το φύλλο της Κάνναβης. Προσωπικά τους βρίσκω κακόγουστους ,αλλα άλλο θέμα αυτό. Η κατηγορία που απαγγέλθηκε? "Προτροπή στην χρήση Ναρκωτικών Ουσιών". Βλέπεις,αν εγώ δώ τον αναπτήρα,θα πάω να καπνίσω το εν λόγω φυτό ,και αργότερα θα κυληστώ στην ηρωίνη σαν αλευρωμένος ποντικός ,και όλα αυτά με στατιστική πιθανότητα επειδή ....επειδή παίρνωντας τα γαριδάκια ή τα χαρτάκια της Panini είδα τον αναπτήρα! Κάνε μια σύσταση στην περιπτερού να εξαφανίσει τους αναπτήρες ρε αδερφέ αν τόσο νιώθεις ηθικό χρέος να κάνεις κάτι γιαυτό.Αστυνομικός είσαι,θα φοβηθεί τόσο που θα αποβάλει απτο λεξιλόγιο της οποιαδήποτε λέξη που προέρχεται απο την ίδια ρίζα μην κατηγορηθεί για προτροπή.Θα λέει το κανναβούρι "ο προστυχοπορος" και τον κανναβάτσο "το ακατανόμαστο σχονί".Όχι όμως να την συλλάβεις , όπως δεν συνέλαβες ποτέ ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΑ ΑΤΟΜΑ με άσχημες,πραγματικά επικίνδυνες διασυνδέσεις! Και εδώ αναρωτιέσαι δύο πράματα :

1)Ποίος σώφρων αστυνομικός ,ξύπνησε το πρωί,πήγε να πάρει τα τσιγάρα του (το δικό του βότανο δηλαδή),ή εστάλει απο το τμήμα στο περίπτερο,είδε τον αναπτήρα και...πέρασε χειροπέδες στην περιπτερού? Ένιωσε οτι μόλις πάταξε το έγκλημα? Ένιωσε περήφανος για αυτό που έκανε? Γράφτηκε στο ενεργητικό του,προς όφελος προαγωγής? Κοιμήθηκε το ίδιο βράδυ γνωρίζωντας οτι αυτή η γυναίκα τώρα,θα περάσει ώρα στο αστυνομικό τμήμα, θα πρέπει να βρεί δικηγόρο,να τον πληρώσει,να τρέχει στα δικαστήρια και ΑΝ δεν αθωωθεί να φάει και πρόστιμο που ανέρχεται σε αρκετές χιλιάδες δραχμές χώρια το λέρωμα του ποινικού μητρώου? Και όλα αυτά για την ζωγραφιά ενώς αναπτήρα! Μήπως η λέξη "Αντισυνταγματικό" έρχεται στο νού? Περιττό να αναφέρω οτι η γυναίκα κατα την ώρα της σύλληψής της γελούσε γιατί....νόμιζε οτι έστειλε κάποιος φίλους αστυνομικούς να της κάνουν πλάκα!

2)Αν εγώ,εσύ ,ο ¶βαταρ,τα παιδία που θα έχουμε σε Χ χρόνια ΔΥΝΑΤΑΙ να ΕΠΙΡΡΕΑΣΤΟΥΝ απο έναν ΑΝΑΠΤΗΡΑ,τοτε μήπως κάτι δεν πάει καλά με εμάς και όχι με τον αναπτήρα? Μήπως διατρέχουν περισσότερο κίνδυνο να εππιρεαστουν απο την συνεχή έκθεση στο Big Brother/Mother/Father,Shame Story ,τηλεοπτικές σειρές, περιοδικά με αφιέρωμα "πως να απατήσετε τον σύντροφό σας και να μην πάρει πρέφα",πολιτικές ξύλινες ομιλίες κτλ παρά απο μια δύο εκθέσεις στο σχήμα του φύλλου ενός φυτού? Και αν ναι,τι κάνει ο ΝΟΜΟΣ γιαυτό? Το ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο κοιμάται...Ο Νόμος ροχαλίζει? Και αν δεν ροχάλιζε μήπως θα ήταν αντισυνταγματικές οι παρεμβάσεις? Μήπως αντί να κόψουμε το χέρι που πονάει πρέπει να το γιατρέψουμε?

Για να επιστρέψουμε στην συζήτηση,σου ανέφερε δύο περιπτώσεις απο μια περιορισμένη θεματολογία του νόμου (επίτηδες διάλεξα την πιο παρανοημένη απο όλες θεματολογία) οπου ένας νόμος που κανονικά θα μας προστάτευε απο φεί βολάν στα Γυμνάσια και τα Λύκεια του τύπου "Δοκίμασε Ηρωίνη,και κανείς δεν θα σε ξαναπεί φλώρο!" και απο την ασύδοτη πώληση κάποιων ουσιών,δεν προστατεύει τον πολίτη αλλα του ανοίγει νομικούς μπελάδες με οικονομικά έξοδα,κοινωνική αμαύρωση ίσως και σε άλλες περιπτώσεις "επαγγελματικό χαντάκωμα".

Μεγάλη προσοχή λοιπόν στις προτεινόμενες νομοθεσίες...Όπως έχει υποθεί " Δύο πράματα δεν έχουν όριο: Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα...Όσον αφορά το πρώτο,δεν είμαι ακόμα σίγουρος!"

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 13:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΦΙΛΕ Xotchipilli2

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΘ' ΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ. ΟΥΤΕ ΝΟΜΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ, ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΜΙΑ-ΔΥΟ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΘΑ ΤΙΣ ΗΘΕΛΑ ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ ΤΩΝ «ΔΑΣΚΑΛΩΝ» ΜΕ ΤΟΥΣ «ΜΑΘΗΤΕΣ». ΘΕΛΕΤΕ ΚΥΡΙΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ; ΜΕ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΑΣ! ΟΧΙ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ, ΟΧΙ ΕΞΟΔΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΛΙΒΑΝΙΣΜΑΤΟΣ, ΟΧΙ ΒΙΒΛΙΑ (ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ).. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΠΟΣΟΙ «ΔΑΣΚΑΛΟΙ» ΘΑ ΜΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ.. ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ ΦΘΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ.. ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ!

ΘΑ ΉΜΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΦΕΛΗΣ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ! ΟΧΙ! Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!


-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 16:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ -529- ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ..
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ...

quote:
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΕΝΑΝ ΤΥΦΛΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ! ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ν ΑΚΟΥΣΕΙ, ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝ!

ΝΑΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...
ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΘΥΜΑΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΩΝΕΣ ΑΚΟΥΣΑΜΕ...

ΕΙΔΕΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧEI ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΝΑ ΕΛΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ...
ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ???

ΚΑΝΕΙΣ.....

ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΩΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΠΟΥ (ΣΧΟΛΗ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ Η ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ) ΝΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ?????

ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΤΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΥΣ ΑΥΤΟΚΛΗΤΟΥΣ ΣΩΤΗΡΕΣ ????

ΚΑΝΕΙΣ....

ΕΧΟΥΝ ΑΔΙΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΠΕΡΑΣΤΕ ΚΟΣΜΕ ????
ΕΔΩ Ο ΚΑΛΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ...
ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ...
ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ....

ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΣΤΩ ΥΠΟΦΕΡΤΕΣ...
ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ...

ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ....
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΥΜΒΟΛΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 17:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR,
να προσθέσω δύο λέξεις ακόμα ?
Τάγμα...Εταιρεία...
Πολύ της μόδας εδώ και κάποιο διάστημα.
Ο xotchipilli2 είπε κάτι αληθινό και τρομακτικό,
ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι σαν κι εμάς και δεν έρχονται
απο κάποιο μακρινό γαλαξία για να μας πάρουν την ψυχή.
Είναι άνθρωποι που σκέφτονται μόνο ένα πράγμα:πως θα μεγαλώσουν την επιχείρησή τους,θα την κάνουν πιο επιτυχημένη.
Και μπροστά σ'αυτό,αγαπητέ φίλε xotchipilli2,
η αντίδραση η δική σου,η δική μου,του καθενός καταναλωτή-
(διότι γι'αυτό μιλάμε,για καταναλωτικό προιόν)
είναι αμελητέα-"αν δε γουστάρεις,μη μας αγοράζεις".
AVATARGR,το θέμα της λεξιπενίας ή της σωστής χρήσης λέξεων,
δεν είναι απλό ζήτημα.
Ένα πράγμα σου λέω-δες τους σημερινούς φοιτητές,αυριανούς επιστήμονες.
Σου μοιάζουν για μεγάλοι γλωσσοπλάστες ?
Εμένα όχι.Φαντάζομαι θα συμφωνείς.
Ποιος φταίει γι'αυτό ?
Τώρα,την πάτησες-την πατήσαμε.Το ζήτημα ανάγεται σε μια ολόκληρη φιλολογία,από
τα βρισίδια των μεγαλυτέρων που εκτοξεύονται σε κάθε χώρο,προς κάθε κατεύθυνση και μικρά παιδιά πολλές φορές τα ακούνε,
μέχρι την διαπαιδαγώγηση στο σχολείο,στο στρατό(για τους άρρενες),
στην εργασία (ναι,στην εργασία) και στην προσωπικότητα του καθενός.
Πριν απ'όλα όμως θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πρέπει να αλλάξει η Παιδεία,με κεφαλαίο.
Και όπως πάντα,ωραίο το θέμα που άνοιξες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 10:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

Ωραίος προβληματισμος AvatarGR

Η αλήθεια είναι, οτι επειδή η αλήθεια ειναι συνήθως βαρετή ενώ το παραφουσκωμενο
ψέμα πουλάει το τελευταίο ειναι συχνά καλύτερο εμπόρευμα.

Επιπλέον, η αλήθεια συνήθως, όσο ριζοσπαστική και να είναι, παρουσιάζεται απλά και
ταπεινά χωρίς πυροτεχνήματα και τυμπανοκρουσίες. Παράδειγμα.
Ποιός τίτλος σας φαίνεται πιο πιασιάρικος για άρθρο ?
1) "Περί της ηλεκτροδυναμικής των κινουμένων σωμάτων"
2) "Οι Εξωγήινοι Ελληνες ερχονται με το διαστημόπλοιο των εψιλον !"
Ποιο απο τα δύο αρθρα νομίζετε οτι ήταν τελικά πιό σημαντικό ?

Δυστυχώς το φαινόμενο που παρουσιάζει ο AvatarGR είναι πολύ συχνό
(ανέκαθεν ήταν εδώ που τα λέμε)

Ευτυχώς ο παπούς μου έχει στη σοφίτα του το ΣΟΥΠΕΡ απόκρυφο μυστικό επαναστατικό
όπλο εναντίον αυτου του φαινομένου. Το λένε κοινή λογική και εκφράζεται
πολύ ομορφα μεσα απο τα σοφα λογια του λαου.

"ΟΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΠΟΛΛΑ ΚΕΡΑΣΙΑ ΚΡΑΤΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ"
"ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ
ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ"

Με αλλα λογια δεν χρειάζεται να είσαι διδακτορας πανεπιστημίου για να καταλαβεις
το ποσο μεγαλα και ποσο αδεια ειναι μερικά μπαλόνια. Λίγο νιονιο χρειάζεται.


Αγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy