ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ήρθα γεμάτη απορίες, βοήθεια!!! (Ερωτήματα νέου μέλους)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 10:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,
Είμαι ένα νέο μέλος και έχω ορισμένες απορίες. Αν μπορέσετε να με καθοδηγήσετε και να μη με πάρετε με τις τομάτες θα σας ήμουν ευγνώμων.

1. Το σάιτ ασχολείται με θεματολογία μεταφυσικής και εσωτερισμού. Καλά η μεταφυσική, ο εσωτερισμός τί είναι;
Μόλις μου εξηγήσετε αυτό, έχω και άλλο ερώτημα...

2. Προς την ιδρυτική ομάδα απευθύνομαι κυρίως. Όταν γράφετε ότι έχετε διανύσει μια πολυετή έρευνα στα πλαίσια του εσωτερισμού και της μεταφυσικής, τί εννοείτε; Υπάρχει κάποια μεθοδολογία; Έγινε κάτι οργανωμένο ή ατομικό; Καταλήξατε κάπου;

Βοηθήστε με την καψερή, γιατί φοβάμαι πως όταν μελετά κανείς οτιδήποτε δεν έχει σχέση με την επιστήμη όπως τη διδασκόμαστε και όπου τα "κουκιά είναι μετρημένα", η απόσταση ανάμεσα στην αλήθεια και την πλάνη είναι πολύ μικρή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 12:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Orianna καλώς ήρθες.

Θα σου πω λίγα πράγματα για τον εσωτερισμό, όπως τουλάχιστον τα έχω καταλάβει εγώ που ασχολούμαι 10 χρόνια με αυτόν. Εσωτερισμός είναι αυτό που λέει και η λέξη περίπου "στροφή προς τα έσω", προς τον εσωτερικό σου εαυτό. Αναζήτηση της πραγματικής αιτίας της ζωής, της αποστολής μας, του λόγου που γεννηθήκαμε. Να μάθουμε τον εαυτό μας, να δουλέψουμε μαζί του, να τον κάνουμε καλύτερο.
Προσωπικά, ασχολούμαι με την γνωστική επιστήμη του Δάσκαλου Σαμαέλ Αουν Βεορ. Υπάρχει κάποια σελίδα αν θες να μπεις www.samael.org.gr ο οποίος έχει δώσει μια διδασκαλία σύνθεσης, για την αυτογνωσία.
Δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις. Με ποιά θέματα θες να ασχοληθείς. Σου εύχομαι να βρεις την άκρη σε αυτά που ζητάς, και αν θελήσεις οποιαδήποτε βοήθεια από εμένα, πολύ ευχαρίστως να σου τη δώσω.

Φιλικά
Κατερίνα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 12:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Κατερίνα. Κατάλαβα τί εστί εσωτερισμός. Μπήκα στο σάιτ που μου έδωσες, αλλά εκεί δε γράφει κάτι συγκεκριμένο για τη μεθοδολογία που προτείνει ο Σαμαέλ Αούν Βεόρ. Επιπλέον δε γράφει τίποτα συγκεκριμένο το βιογραφικό του κυρίου αυτού. Είναι λέει Αβατάρας (αγγελιαφόρος) της εποχής του Υδροχόου...
Τί είναι δηλαδή η εποχή αυτή με τον "επαναστατικό παλμό"; Ο Βεόρ πως είναι Αβατάρας αυτής; Και εν τέλει πως συνδέονται όλα αυτά με την αυτοπραγμάτωση του ΕΙΝΑΙ;
Είδες Κατερίνα; Δώσε θάρρος στο χωριάτη και θα σε "πρήξω" στις ερωτήσεις. Φαντάζομαι ότι δεν είμαι η μόνη με απορίες εδω.

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 13:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Orianna ΚΑΛΟΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΣΩTΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...

ΣΟΥ ΕΥΧΩΜΕ ΣΥΧΝΗ ΚΑΙ ΜΕΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ.....

ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ...

ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΚΛΑΔΟΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...

Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΕΒΛΕΠΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΙΣΘΗΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ..
Ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ ΤΟ "ΕΝΑΣ"..
ΟΙ ΣΤΩΙΚΟΙ ΤΟΝ "ΛΟΓΟΝ"...

ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΥΠΩΝΟΥΝ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΟΡΑΤΟ..
ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΑΣΚΗΣΕ Ο ΧΙΟΥΜ ΚΑΙ Ο ΚΑΝΤ ΜΕ ΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ "ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ΛΟΓΟΥ".
ΟΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ (ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ,ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ κλπ) ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ Σ ΕΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΕ ΕΧΕΙ ΙΣΧΥ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΔΙΑΝΟΙΑΣ...
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΟΡΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΟΦΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η "ΠΡΩΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ" ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΚΑΤΑΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΔΟΤΗ ΤΩΝ ΕΡΓΩΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΗ ΤΟΥ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟ ΤΟΝ ΡΟΔΙΟ , ΜΕΤΑ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ..
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΡΟΗΛΘΑΝ ΟΙ ΟΡΟΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ...

ΕΣΩΤΕΡΙΜΟΣ...

ΛΕΜΕ ΤΟΝ ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΩΝ ΚΟΣΜΟΣ Η ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΨΥΧΙΚΩΝ ΜΑΣ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ (ΟΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΑΣ) ΣΕ ΕΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ.

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΣΗΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΚΛΑ'Ι'ΚΕΥΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ ΑΣΑΦΩΣ..

Η ΛΕΞΗ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΘΑΓΟΡΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΧΩΡΙΖΕ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ (ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ (ΓΙΑ ΟΛΙΓΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ).

Η ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΗ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΦΙΓΓΕΣ..
ΔΥΟ ΑΙΩΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΦΑΡΜΟΣΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΕΙΣ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ...
ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΙΔΑΣΚΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΗΣ ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ,ΦΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΖΩΗΣ..
ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΔΙΔΑΣΚΕ ΣΕ ΕΥΡΗΤΕΡΟ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΘΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ.

ΦΙΛΗ Orianna ΡΩΤΑΣ ....

quote:
Όταν γράφετε ότι έχετε διανύσει μια πολυετή έρευνα στα πλαίσια του εσωτερισμού και της μεταφυσικής, τί εννοείτε; Υπάρχει κάποια μεθοδολογία; Έγινε κάτι οργανωμένο ή ατομικό; Καταλήξατε κάπου;
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΙΟΜΑΤΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ...

ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ....
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΕΙΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΕΛΠΙΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ Σ ΕΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ....


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 13:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Orianna, αν μπεις στην σελίδα αυτή και κάνεις κλικ στο εικονίδιο πο λέει Δάσκαλος, θα σου βγάλει κάποια πράγματα για τον Σαμαέλ. Ομως εκεί δεν δίδεται η διδασκαλία του. Είναι απλά μια πρόσκληση, μια γνωριμία. Η διδασκαλία του δίδεται μέσω διαλέξεων είτε με προσωπική παρακολούθηση αν είσαι Αθήνα και έχεις χρόνο και όρεξη είτε μέσω μαιλ, αν είσαι μακριά. Πάνω απ' όλα όμως πρέπει να σε ενδιαφέρει.
Η μεθοδολογία του, η εργασία για την αυτοπραγμάτωση του Είναι και όλα αυτά, δεν είναι δυνατόν να δοθούν σε ένα διαδικτυακό φόρουμ όπως εδώ.

Εσύ δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ και με τίποτα εσωτερικό??? πως αποφάσισες να το ψάξεις τώρα???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 13:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού λοιπόν σας αντιχαιρετήσω και εγώ, θα ήθελα να σας εξηγήσω τί με κάνει και απορώ επί 24ώρου βάσεως...!
Πάντα ήμουν ένα άτομο με στενή υλιστική αντίληψη για τη ζωή και παραδεχόμουν ως αληθινό μόνο αυτό που μπορούσε να χωρέσει στη λογική μου. Μέχρι που προ 8 ετών έκανα την απερισκεψία να επιχειρήσω να τερματίσω τη ζωή μου και βίωσα μία εμπειρία συγκλονιστική. Ένιωσα τον αποχωρισμό του σώματος από την ψυχή μου, με το απίστευτο αίσθημα ηρεμίας και γαλήνης που το συνοδεύει, μπήκα στο πολυσυζητημένο τούνελ και ξαφνικά πήρα το διαισθητικό μήνυμα ότι δεν ήμουν έτοιμη ακόμη & ανήκω στους ζωντανούς και .... πίσω ολοταχώς!
Μετά από όλα αυτά άλλαξαν όλα μέσα μου. Και όσο περισσότερο το ψάχνω τόσο περισσότερες απορίες μου γεννιούνται.
Κι ενώ η σχέση μου με το διαδίκτυο εξυηρετούσε αποκλειστικά τισ λειτουργίες της καθημερινότητας και την επαγγελματική ενημέρωση, έβαλα κάποια λήμματα στον γούγλη και γνώρισα το εσωτερικα. Παρακολούθησα κάποιες συζητήσεις στο φόρουμ και διαπίστωσα ότι ανάμεσα στα μέλη χωρούν ακόμη και λιγότερο ψαγμένα άτομα όπως εγώ.

Κατερίνα, ζω στο εξωτερικό και μου είναι δύσκολο να παρακολουθήσω τις προαναφερθείσες διαλέξεις. Θα μπορούσες με ποστ ή με πμ να μου εξηγήσεις τί θέλει να πεί αυτός ο δάσκαλος και κυρίως ποιός είναι;


Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 18:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΦΙΛΗ Orianna ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΜΙΑ ΣΧΟΛΗ....

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ...

ΜΑΘΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ....
ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ ΚΑΛΑ....

ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΝΔΟΣΚΟΠΙΣΗ.....

ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ...
ΜΕΤΑ ΜΑΘΕ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ....
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ????
ΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ????
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ????

ΔΩΣΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ....

ΜΕΤΑ ΕΣΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 18:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου κορίτσι.

Αν κρίνω απ’ αυτό που γράφεις στο προφίλ σου:
«ψάξε καλά μέσα σου»

και σε συνδιασμό με αυτό που είχα γράψει σε ένα θέμα περί της γλώττας των εσωτεριστώνε:
« Κοίτα καλά μέσα σου...(μπαλαντέρ που ταιριάζει σε οποιονδήποτε ρωτά ή ψάχνει για κάτι για το οποίο δεν έχουμε πειστική απάντηση).»

μάλλον συγκεντρώνεις τα προσόντα για σοβαρή καρριέρα ως εσωτερίστρια.

Γουέλκαμ.
έμπα μέσα (εσωτερικά μιλώντας)
καλού κακού βάλε και κάνα κράνος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 00:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θενκς λαμόγιο, τελικά μέσα μας φιλοξενούμε την ψυχή μας και εκεί μάλλον βρίσκονται οι απαντήσεις που με απασχολούν.
Θα μπορούσε κάποιος π.χ. να με διαφωτίσει΄πάνω στις ιδιότητες της ψυχής και των"επιπέδων" ένωσης της με το σώμα; Η εμπειρία μου μου λέει ότι δεν είναι άσπρο- μαύρο.


Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 08:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσωτερισμός μεταφυσική κλπ , κλπ, είναι τις περισσότερες φορές
αυτάρεσκες ετικέτες που αρέσκονται οι άνθρωποι να κολλάνε στους εαυτούς τους..
Στην ερώτηση σου θα απαντήσω με μία πρόταση από την αγαπημένη ταινία του που αρέσκετε να βλέπει ο υιός μου τον «Βασιλιά των λιονταριών» του Walt dinsney:
“Βλέπε πέρα από εκεί που βλέπεις”

Εάν ότι και να κανείς, δεν είναι ικανό να σε μεταμορφώσει, έτσι ώστε να δεις την φύση και τους ανθρώπους υπό ένα νέο πρίσμα, όλα τα άλλα είναι για να περνάμε την ώρα μας…
Γίνε καλύτερος άνθρωπος, αυτό είναι το κομβικό σημείο, όλα τα άλλα έπονται…

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 19/11/2005 08:58:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 10:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν ότι και να κανείς, δεν είναι ικανό να σε μεταμορφώσει, έτσι ώστε να δεις την φύση και τους ανθρώπους υπό ένα νέο πρίσμα, όλα τα άλλα είναι για να περνάμε την ώρα μας…
Γίνε καλύτερος άνθρωπος, αυτό είναι το κομβικό σημείο, όλα τα άλλα έπονται…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 14:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ lamogio ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
« Κοίτα καλά μέσα σου...(μπαλαντέρ που ταιριάζει σε οποιονδήποτε ρωτά ή ψάχνει για κάτι για το οποίο δεν έχουμε πειστική απάντηση).»
ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ "ΓΝΩΘΙ Σ' ΕΑΥΤΟΝ"....

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΑΣΙΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ....

ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ..
ΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑΣ...
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΝΑΖΗΤΑΣ...

ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ Η ΚΑΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΑΣ Ο ΕΑΥΤΟΣ....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΑΛΑΝΤΕΡ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diode
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 16:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους diode  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η δικη μου αποψη ειναι να μην στραφεις σε "δασκαλους" - "ερευνητες" και ατομα που ισχυριζοντε οτι γνωριζουν τα μυστικα, και ξοδευεις χρονο και χρημα. Μπίζνες κανουν.

κατα την γνωμη μου πηγαινε σε καποιον γιατρο αναλογης ειδικοτητας και μιλησε του για την εμπειρια που βιωσες πριν απο 8 χρονια. κατα την γνωμη μου η απαντηση βρισκετε σε καποιο κλαδο της επιστημης. εγω με το λιγο διαβασμα που εχω κανει στην συγχρονη φυσικη και ιατρικη εχω βρει καποιες απαντησεις που με ικανοποιούν.

ειναι πιθανο την ωρα που το σωμα χανει τα ζωτικα του σημαδια να εκρινοντε καποιες ορμονες και να δημιουργουν αυτες τις εικονες στο μυαλο και αυτη την αισθηση. δεν ειμαι ειδικος επιστημονας και δεν γνωριζω τι συμβαινει εκεινη την στιγμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 18:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δίοδε, το γνωρίζω ότι εκεινη την ύστατη στιγμή συντελούνται βιοχημικές διεργασίες ικανές προς παραγωγήν παραισθήσεων, αλλά αυτές με τίποτα δεν δικαιολογούν το από που και ως που είναι δυνατό να γνώριζα εκ των προτέρων τί έλαβε χώρα στο διάδρομο έξω από την εντατική του νοσοκομείου και στο σπίτι όταν δεν ήμουν πια εκεί.
Γιαυτό και αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό το γεγονός και θα ήθελα να μάθω περισσότερα για την ψυχή αυτόν τον γνωστό-άγνωστο...

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 12:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oriana αν όσοι συμμετέχουν στο εσωτέρικα συμμετείχαν και ειλικρινά και έθεταν ειλικρινείς ερωτήσεις από πραγματικά γεγονότα θα είχε δημιουργηθεί μια καλή βάση για παραπέρα συζήτηση και για αληθινή γνώση. Απ' ότι έχω δεί όμως πολλά θέματα είναι ψευδή και οι εμπειρίες που αναφέρονται ψευδείς επίσης. Γίνονται δε μόνο και μόνο για "να γίνεται κουβέντα" και να υπάρχει συμμετοχή από άλλους πιο αφελείς.
Αν θέλεις να μάθεις κάποια πράγματα όσο πλησιέστερα γίνεται προς την αληθινότερη εκδοχή τους τότε μόνο στις παραδόσεις των θρησκειών θα βρεις το μίτο της Αριάδνης. Αλλά πρέπει να είσαι ειλικρινής γιατί αν ψεύδεσαι δε θα βρεις τίποτε. Η Φύση, το Σύμπαν, ο Θεός, δε δίνει την αλήθεια σε ανθρώπους που δεν τη σέβονται. Τους δίνει αντίσοιχα πράγματα με αυτό που και αυτοί προσφέρουν στους άλλους, δηλαδή διδασκαλίες που αποτελούνται στο μεγαλύτερο μέρος τους από φαντασίες που προσπαθούν να προβληθούν ως διδασκαλίες, είτε από παρεξηγημένες και διαστρεβλωμένες μορφές αληθινών διδασκαλιών. Θεωρώ ότι ο Σαμαέλ και γενικότερα οι περισσότεροι ιδρυτές νειφανών κινημάτων εμπίπτουν ακριβώς σε αυτή την κατηγορία.
Επίσης θεωρώ ότι και εσύ δεν είσαι ειλικρινής σε αυτά που περιγράφεις ως εμπειρίες σου. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 11:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεβαστή η γνώμη σου φιλόσοφε 3 αλλά δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξω αυτά που γράφω (δεν κράτησα βίντεο). Θα κοιτάξω τί λένε οι θρησκείες για την ψυχή, αλλά μήπως και οι θρησκείες δε μοιάζουν με τους κάθε λογής δασκάλους που κατηγόρησες; Η διαφορά είναι στο ότι αυτές εξαπλώθηκαν με μεγαλύτερη επιτυχία.
Θα με ενδιέφερε να διαβάσω πάντως και εμπειρίες άλλων παρόμοιες

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 11:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η ανωνυμία μίας διαδικτυακής συζήτησης δίνει το έδαφος για ψεύδη. Πριν γίνουν όλα αυτά όμως δεν είχα καμμία διάθεση αναζήτησης του μεταφυσικού, ίσα ίσα τα χλεύαζα όλα αυτά. Τώρα απλά τίποτα δε μου φαίνεται πλέον απίθανο. Μόλις που καταφέρνω να ακουμπήσω το κέλυφος αυτής της πραγματικότητας και θα ήθελα να είμαι προσεκτική για να μη διολισθήσω στην πλάνη.
Εσύ όμως φιλόσοφε 3 γιατί γράφεις εδώ αφού θεωρείς ότι εδώ δε δίνεται η βάση για μία σοβαρή συζήτηση; Αν ξέρεις κάτι παραπάνω πες μου και μένα της "νέας". Ξέρεις μήπως κάποιο άλλο μέρος όπου γίνεται η συζήτηση σε ποιό σωστές βάσεις;

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 10:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Orianna

Ζήσε τη ζωή σου και οι απαντήσεις για τα μεταφυσικά ερωτήματα που εχεις θα έρθει μονη της στο χρόνο της. Το απιαστο δεν μπορείς να το κλεισεις στη χούφτα σου. Και θα συμφωνήσω με οσους παραπάνω είπαν οτι αν μπλεξεις με guru θα βγείς λιγότερο σοφή και περισότερο φτωχή.

ΑγγελοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 04:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Οrianna.
Οι απαντήσεις είναι όλες ΜΕΣΑ μας. Η τέχνη να βγάλεις τις εσωτερικές
αυτές απαντησεις στην συνείδησή σου για μένα είναι εσωτερισμός οπου
φτάνεις στο σημείο ...ΑΧΑ!!! (με χαμογελάκι κατανόησης)
Αυτό το σημείο άλλοι το λένε φώτιση, άλλοι σοφία...Είναι όταν κάτι
που διαβάζεις σου κάθεται καλά, ή κάτι που ακούς οτι είναι έτσι ή
αλλιώς...Ε αυτή είναι και η αλήθεια σου για εκείνη την στιγμή.

Με το διάβασμα όπως λέει και ο AVATARGR έχεις μια πολύ καλή αρχή
στο ψάξιμο των δεδομένων ολούθε...Το link της αναζήτησης επίσης
χρησιμοποίησε πρίν ανοίξεις κάποιο θέμα για να γράψεις και έχουν
ήδη γράψει άλλοι αυτά που ψάχνεις και θές να διαβάσεις και να
μοιραστείς και σύ τις εμπειρίες σου...

Καλό διάβα...
Καλό διάβασμα

Edited by - ALOS on 26/11/2005 04:24:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 12:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απλή παρένθεση για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα

quote:
Και θα συμφωνήσω με οσους παραπάνω είπαν οτι αν μπλεξεις με guru θα βγείς λιγότερο σοφή και περισότερο φτωχή.

Ο σύλλογός μας είναι ΜΗ κερδοσκοπικός, οι διαλέξεις δίδονται δωρεάν, και δεν "πουλήσαμε" ποτέ κανένα δίπλωμα και καμία μύηση

Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.........
Ελπίζω να είσαι καλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 00:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ filosofos3...

quote:
Oriana αν όσοι συμμετέχουν στο εσωτέρικα συμμετείχαν και ειλικρινά και έθεταν ειλικρινείς ερωτήσεις από πραγματικά γεγονότα θα είχε δημιουργηθεί μια καλή βάση για παραπέρα συζήτηση και για αληθινή γνώση. Απ' ότι έχω δεί όμως πολλά θέματα είναι ψευδή και οι εμπειρίες που αναφέρονται ψευδείς επίσης. Γίνονται δε μόνο και μόνο για "να γίνεται κουβέντα" και να υπάρχει συμμετοχή από άλλους πιο αφελείς.
Αν θέλεις να μάθεις κάποια πράγματα όσο πλησιέστερα γίνεται προς την αληθινότερη εκδοχή τους τότε μόνο στις παραδόσεις των θρησκειών θα βρεις το μίτο της Αριάδνης.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ...
ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΒΗΜΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ..

ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΨΕΥΔΗ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ???

ΦΙΛΕ filosofos3...Η ΦΥΣΗ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΠΑΝΤΑ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΝΙΩΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ....
ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΣΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 14:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ...
ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΒΗΜΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ..

ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΨΕΥΔΗ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ???


Δε νομίζω ότι είναι άγωστοί σας αυτοί που τα δημιουργούν, ούτε είναι άλλοι από αυτούς που θέτουν το ερώτημα.
Θα σου πω ένα που θυμάμαι περί ενός στοιχειωμένου σπιτιού στο Χαλάνδρι.Γιατί πλέον ελάχιστα παρακολουθώ τις καινούριες "δημιουργίες".
Είπες ότι "κατηγορώ" έναν τόπο που μου έδωσε βήμα να εκφράσω τις απόψεις μου....Χμ ...μήπως σας εξανάγκασα για κάτι τέτοιο;;;
Μήπως πρέπει προκειμένου να έχω τη δυνατότητα να εκφράζω τις απόψεις μου να αποκρύπτω την αλήθεια;;;;

Αυτό θα ήθελες;;; Αυτό θα ήταν η δημοκρατία που εσύ καταλαβαίνεις;;;

Αν θέλατε θα μπορούσατε να κάνετε ιδιωτικό αυτό το χώρο ή να μην δίνετε πρόσβαση σε οποιονδήποτε θέλει να εγγραφή. Γιατί δημιουργήθηκε αυτό το φόρουμ;;; Για να εκφράζονται απόψεις σύμφωνες μόνο με εκείνες των δημιουργών του;;;

Η απάντηση είναι προφανής , αν λάβει κανείς υπόψιν του το τί είπες παραπάνω. Διότι δε ρωτάς και δε σε νοιάζει καθόλου για το αν είναι αλήθεια αυτό που λέω αλλά νοιάζεσαι να μη θιχτεί η εικόνα του εσωτέρικα. Εσείς οι ίδιοι χαλάτε την εικόνα του εσωτέρικα και όχι όποιος αποκαλύπτει μια πτυχή των δημιουργημάτων σας.
Ξέρεις ότι είναι αληθινό αυτό που λέω και κάνεις σαν να μην το έχεις παρατηρήσει ή σα να μην έχει ξαναειπωθεί και από άλλους.
Λες ότι σας κατηγορώ όλους σας. Άρα συμμετέχετε όλοι και καλά που το είπες για να μην έχει ο κόσμος που μας διαβάζει καμμιά αμφιβολία.

Είδα κάποιο μήνυμα που έγραψα σε άλλο τόπικ να μην εμφανίζεται ενώ όταν το έστειλα ήρθε αναφορά ότι εστάλη. Και αναρωτιέμαι γιατί.Αλλά καταλαβαίνω ακόμη και το αν έγινε σκόπιμα.

Μερικοί δε μπορούν να αντέξουν κάποιες αλήθειες.


Και λες ότι όλοι είμαστε ίσοι απέναντι στο Θεό. Έχει σχέση αυτό με τίποτε από αυτά που είπα;;;;

Είπα εγώ ότι δεν είμαστε;;;;;;


;;;;;;;;;;;;;;;;

Κάτι άλλο ήθελες να πεις και δεν το εξέφρασες σωστά.

Σχετικά με τα ψευδή θέματα δε νομίζω ότι λέω κάτι καινούριο.Απλά κάνε μια περιήγηση σε διάφορα με πραγματικές ή δήθεν εμπειρίες και θα δεις τι εννοώ.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 02:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είδα κάποιο μήνυμα που έγραψα σε άλλο τόπικ να μην εμφανίζεται ενώ όταν το έστειλα ήρθε αναφορά ότι εστάλη. Και αναρωτιέμαι γιατί.Αλλά καταλαβαίνω ακόμη και το αν έγινε σκόπιμα.

Όπα filosofe3.
Πριν βιαστείς να αναφέρεις κάτι τέτοιο και να το συνδέσεις με μία πιθανή σκοπιμότητα, κάνε μία παύση. Ένα kit-kat που λένε
Πιστεύω πως γνωρίζεις, ότι διαγραφή μηνυμάτων εδώ και ένα χρόνο, δεν μπορούμε να κάνουμε ούτε εμείς που έχουμε διαχειριστικές δυνατότητες, στα δικά μας ακόμα μηνύματα. Για την ακρίβεια, η δυνατότητα διαγραφής είναι 15 λεπτά για όλους.
Εκτός αυτού, ουδέποτε έχουμε προβεί η συντονιστική ομάδα - τουλάχιστον αυτοί που είμαστε τέτοιοι τα τελευταία 2,5 με 3 χρόνια - σε διαγραφή μηνύματος, εκτός από κάποιες περιπτώσεις διπλής αποστολής, ή κάποια σπάνια μηνύματα αισχρού περιεχομένου. Εννοείται, πως για οτιδήποτε έχει διαγραφεί στο παρελθόν ή έχει υποστεί επέμβαση πιο πρόσφατα, κρατάμε backup. Αυτή είναι και μια δυσκολία, που κάνει τις επεμβάσεις μας ακόμα πιο χρονοβόρες απ' όσο θα ήταν μια απλή επέμβαση. Γιατί το κάνουμε χειροκίνητα και δεν γίνεται αυτόματα προς το παρόν.
Οφείλω να σου πω πάντως και γνωρίζοντας την καλή προαίρεση την οποία εσύ εξ' αρχής έχεις δηλώσει, πως το παραπάνω σχόλιό σου είναι προσβλητικό απέναντι σε όλους μας, που σεβόμαστε όλα τα μέλη τόσο, ώστε ακόμα και εμπρηστικά και αρνητικά ως προς το έργο μας μηνύματα έχουμε αφήσει να υπάρχουν, αλλά και που ακόμα και κάποια άλλα μηνύματα, δεν τα εξαφανίσαμε, παρά τα μετακινήσαμε σε χώρους του μουσείου.

Κι επειδή filosofe3, λεκτικοί ακροβατισμοί τέτοιου είδους όπως ο παραπάνω, συγχωρούνται σε ανόητους, αλλά εσύ δεν είσαι ανόητος, αναλογίσου το βάρος της δήλωσής σου.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 11:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σας,
Είμαι ένα νέο μέλος και έχω ορισμένες απορίες. Αν μπορέσετε να με καθοδηγήσετε και να μη με πάρετε με τις τομάτες θα σας ήμουν ευγνώμων.

Καλωστην!
Κατσε και θα δεις, εκει ειναι η μαγια...το να ρωτας τον "λυκο" αν εφαγε την κοκκινοσκουφιτσα, πολυ φοβαμαι πως δεν θα παρεις αληθινη απαντηση.
Το esoterica, περα απο την πλακα ειναι ενας ωραιος χωρος για συζητηση-πλακα-ξεκουραση και "νεα-πραγματα", ειναι δημοκρατικος και ελευθερος σε αυτους που εχουν σεβαστει τους κανονες του...Τωρα η αληθεια ειναι οτι, οπως λεει και ο filosofos3 υπαρχουν και "σκοπιμοτητες" αλλα και "ομαδουλες" που παιζουν το παιχνιδι τους.Αλλα εσενα δεν σε αγκιζει κανεις αν δεν το θες...καλη "διαμονη"!

ΑΡΑΠΗΣ ΑΠΟ NYLON

"Made in Greece"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 23:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ filosofos3 ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Απ' ότι έχω δεί όμως πολλά θέματα είναι ψευδή και οι εμπειρίες που αναφέρονται ψευδείς επίσης. Γίνονται δε μόνο και μόνο για "να γίνεται κουβέντα" και να υπάρχει συμμετοχή από άλλους πιο αφελείς.
ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ESOTERICA.gr...

ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΙΜΗΣEI ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΔΩ...
ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΑΥΤΟ ????

ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ ΘΩΘ ????

ΕΑΝ ΕΒΛΕΠΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΩΣ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΛΙΤΕΥΣΕΙ ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΝΑΚΡΙΒΙΕΣ.....

ΝΑΙ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ESOTERICA.gr....

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΟΠΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΟΧΘΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΘΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΙΚΟΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΞΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΘΑ ΖΗΛΕΥΑΝ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΘΕΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ...

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ....
ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ????
ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ (ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ) ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΙΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ...

ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΙΤΩ ΦΙΛΕ filosofos3 ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΕΔΩ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΕΙΣ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΠΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΒΗΣΘΕΙ ΜΗΝΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΗΝΗΜΑΤΟΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΗΜΑ ΣΒΗΣΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΑΔΕ ΛΟΓΟ..


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 13:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να απαντήσω με τη σειρά.
Αγαπητή Αμαλία πως ξέρεις ότι δεν είμαι ανόητος;;;
Μπορεί να είμαι ανόητος και πολύ μάλιστα και αδικαιολόγητα καχύποπτος.
Εγώ δε διαχωρίζω τους ανθρώπους σε έξυπνους και ανόητους σαν να ήταν κ[πάτι τέτοιο στατική κατάσταση που δεν επιδέχεται μεταβολή , αλλά πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος μπορεί σε κάποια θέματα ή από κάποια σκοπιά να είναι "ανόητος" και "έξυπνος" από μια άλλη.

Τώρα όσον αφορά το προσβλητικό, αν εσείς είστε η κορυφή και δεν υπάρχει άλλη μορφή εξουσίας πάνω από σας τότε, θα είχες δίκιο, αν εγώ ήξερα προσωπικά όλους σας και σας απέδιδα σκοπιμότητα. Αλλά κάτι τέτοιο δε συμβαίνει.

Τα ερωτήματα τα οποία σου έθεσα και τα οποία δέχτηκες να απαντηθούν δημόσια και μου είπες να τα θέσω σε ένα νέο θέμα θα ήταν σωστό νομίζω να τεθούν σε κάθε κατηγορία (ΣΟΦΙΑ,ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,ΨΥΧΗ, ΠΑΡΑΞΕΝΟ,ΚΛΠ ) ώστε να λάβουν γνώση όλοι όσοι επισκέπτονται μόνο αυτούς τους χώρους, σε ένα νέο σε κάθε κατηγορία θέμα με τον ίδιο τίτλο, και για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα(πχ για ένα μήνα). Μετά μπορούν να καταχωρηθούν σε κάποιο άλλο σχετικότερο χώρο.

Γιαυτό ζητώ να μην τα διαγράψεις για το διάστημα αυτό.

Η αδυναμία διαγραφής από σένα και άλλους διαχειρριστές ενός μηνύματος δε σημαίνει ότι δε μπορεί να το διαγράψει και κάποιος άλλος,με περισσότερες αρμοδιότητες.
Η περίπτωση να έγινε κάποιο λάθος από το σύστημα δεν αποκλείστηκε από μένα αλλά μου φάνηκε απίθανη επειδή ήρθε αναφορά ότι το μύνημα έφτασε. Οπότε κατέληξα στο συμπέρασμα ότι διαγράφηκε.

Αλλά αν δεν είμαι ανόητος σημαίνει ότι οι λεκτικοί ακροβατισμοί μου δε συγχωρούνται;;; Και είναι χειρότεροι από άλλους που έχω δει να εκφράζονται ...απερίγραπτα εδώ μέσα;;;

Δε ζήτησα συγχώρεση ούτε θέλω συγχώρεση. Θέλω ειλικρίνεια μόνο και αν αποδειχτεί ότι κάνω λάθος θα σας ζητήσω συγνώμη. Αλλά μέχρι τότε θα διατηρώ τη γνώμη μου.

Αγαπητέ AvatarGr

δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι έχω διαβάσει όλο το εσωτέρικα ή το μεγαλύτερο μέρος.Το να έχουν πάρει στοιχεία από χρήστες περιοδικά και να τα έχουν κάνει άρθρα κλπ δε μου φαίνεται παράξενο καθώς θεωρώ δεδομένο ότι πολλοί αρθρογράφοι θα συχνάζουν και στο εσωτέρικα. Οπότε δεν υπάρχει λόγος θαυμασμού για το γεγονός. Αν αναλογιστεί κανείς ότι σε περιοδικά που ασχολούνται με το εσωτερισμό και το παράξενο βρίσκει κανείς από εξαιρετικές ιδέες και πρωτοποριακές έρευνες μέχρι απόλυτες ανοησίες ή κακόβουλες ψευδοδιδασκαλίες τότε δεν είναι και τόσο σημαντικό το να γράφονται άρθρα με αφορμή συζητήσεις που γίνονται εδώ και με θεμιτή ή αθέμιτη χρήση κειμένων από το εσωτέρικα.

Θέλετε η εικόνα του εσωτέρικα να είναι καλή ή να υπάρχει και ουσία;;;
Εγώ πάντως θα προτιμούσα ένα σχεδόν έγνωστο site με ουσία , παρά ένα πασίγνωστο με ωραία εμφάνιση μόνο.

Θα έχεις την ευκαιρία να απαντήσεις μόλις θέσω κάποια ερωτήματα δημόσια ,όπως πρότεινε η Αμαλία, όταν της τα έθεσα σε προσωπικό μύνημα.

Έτσι θα λυθούν πολλές απορίες δικές μου και αλλά και πολλών άλλων νομίζω.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 14:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatargr, πιστεύω ότι ο φίλος μας filosofos3 θα είπε αυτά που είπε, επηρεασμένος σαφώς από την κατηγορία ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ, στην οποία γίνονται και τα περισσότερα posts, και η οποία, επέτρεψέ μου την έκφραση, θυμίζει καφενείο.

Καλοπροαίρετα πάντα, αλλά πιστεύω πως πρέπει να φύγει το "ΘΡΗΣΚΕΙΑ" από την κατηγορία. Γίνεται ντέρμπυ κάθε φορά εκεί μέσα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy