ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ψιονικες Ικανότητες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 21:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γεγονός ότι δεν είμαστε στο ύψιστο σημείο του δυναμικού μας . Είναι επιστημονικά αποδεκτό ότι ο μέσος άνθρωπος δεν εκμεταλεύεται ούτε καν στο 1/3 το πλήρες δυναμικο του μυαλού του ή ίσως της ψυχής του . Αρα δηλαδή κατέχουμε ικανότητες οι οποίες δεν είναι κοινώς γνωστές και αναγνωρισμένες που όμως προς το παρόν κοιμούνται . Είναι οι λεγόμενες ψιονικές ικανότητες , προτιμώ να τις αποκαλώ ικανότητες και όχι δυνάμεις , και όποιος έχει ασχοληθεί αρκετά γνωρίζει ότι πράγματι υπάρχουν και έχουν διαξαχθεί πάμπολλες έρευνες με πολλές φορές θετικό αποτέλεσμα . Ας αναφέρω απλώς ότι οι ίδιες οι κυβερνήσεις των ΗΠΑ και της Σοβιετικής ένωσης κατά τη διάρκεια του ψυχρού πολέμου έκαναν τέτοιες έρευνες και τα αποτελεσματα ήταν εκπληκτικά . Το πιο γνωστό άτομο που κατείχε κάποιες ικανότητες ήταν μία ρωσίδα γυναίκα , η Νινα Κουλαγκίνα (δεν έχω βρει ούτε ένα βιβλίο ή sight σχετικά με αύτά που να μην την αναφέρει) . Οι ψιονικές ικανότητες καλύπτουν ένα ευρύ φασμα με πιο γνωστές από αυτές την τηλεπάθεια , την ψυχοκίνηση / τηλεκίνηση ,ψυχομετρία και πολλές άλλες . Πιστεύω πως στην ουσία δεν είναι παραψυχολογικές ικανότητες αλλά φυσικές. απλώς δεν μπορούμε ακόμα να καταλάβουμε γιατί συμβαίνουν και πως συμβαίνουν . μόνο δια΄φορες εκδοχές και θεωρίες έχουν εκφραστεί που δεν είναι σίγουρες . Το σημαντίκό είναι ότι με εξάσκηση μπορούμε να αποκτήσουομε κάποιες από αυτές μέχρι κάποιο σημείο όπως κάποιες έρευνες έδειξαν . δηλαδή δεν είναι μόνο κάτιπου μπορείς να το έχεις μόνο εκγενετής αλλα κατα τηδιαρκεια της ζωής σου να το ξυπνήσεις και να εξασκήσεις . Πιστεύω πως όλοι εδώ ξέρουμε πως δεν έχουμε μόνο αυτές τις επιφανειακές αισθήσεις που διαθέτουμε τώρα αλλά υπάρχον και άλλες που απλώς κοιμούνται με τη δική μας ανοχή .
τι νομίζετε εσείς για αυτά?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 21:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Προσπαθώντας - όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα - να ξυπνήσω τις ψιονικές μου ικανότητες, θα προσπαθήσω να απαντήσω στο θέμα με μία παρομοίωση.

Φανταστείτε έναν άνθρωπο κανονικό, με τις αισθήσεις που όλοι ξέρουμε ότι έχει ένας κανονικός άνθρωπος. Δηλαδή αφή, ακοή, όσφρηση, γεύση, όραση. Και με τις ανάλογες κινητικές του δυνατότητες.
Τον άνθρωπο αυτόν, τον στέλνουμε σε ένα περιβάλλον (π.χ. πλανήτη) τούβλου και σιδήρου σε χοντροκομμένα σχήματα. Ο μοναδικός του σκοπός, είναι να σπρώχνει αυτά τα μεγάλα κομμάτια τούβλου και σιδήρου, να κοιμάται και να ξυπνάει. Τίποτε άλλο.
Ετσι, τον εφοδιάζουμε με μία στολή (σαν τις παλιές πανοπλίες) από σίδερο, που εκτός από προστασία έναντι στο παγερό και ξένο περιβάλλον, τον βοηθάει μόνο να διακρίνει σχήματα (μία οπή για να βλέπει θολά σχήματα μόνο) και να σπρώχνει τα βαριά αντικείμενα.

Ο χρόνος περνάει, ο άνθρωπος έχει ξεχάσει τι ήταν και τι δυνατότητες έχει και παίρνει τη στολή αυτή σαν το δεδομένο του σώμα. Η μικρή οπή μπροστά από τα μάτια, είναι η μόνη του αίσθηση με τον έξω κόσμο, ενώ οι μοναδικές του κινητικές ικανότητες είναι τώρα πια, να σέρνεται ανάμεσα στα σίδερα και τα τούβλα και να τα σπρώχνει. Δεν ξέρει αφή, δεν ξέρει τι θα πει λεπτές κινήσεις, δεν ξέρει καν να χορέυει.
Λίγες τρυπούλες που αρχίζουν να ανοίγουν με τα χρόνια στο σκληρό περίβλημα της στολής του, τον αφήνουν να παίρνει μια αμυδρή εικόνα του τι παλιά ήτανε. Δεν μπορεί να θυμηθεί όμως.


Τι λέτε ότι θα γινότανε αν ξαφνικά πετούσε τη στολή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 01:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ,ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ...ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΟ ΠΧ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΟΘΟΝΗ +ΝΑ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΗ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ...
ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕ ΧΑΡΑ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΘΕΣΕΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟ 25ΕΤΙΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟ ΡΟΛΟΓΑΚΙ ΧΕΙΡΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΤΟΥ...
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ 'ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ', ΕΠΕΙΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ...
!ΑΠΟ ΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ +ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΑΚΟΜΑ,ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ.(+ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ +ΚΑΠΟΙΟΣ,ΟΛΑ ΤΑ ΕΖΗΣΕΣ ΠΙΑ!)....ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!
ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ +ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΕΣ ,ΑΦΟΥ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟ+ΓΩ ΠΙΟ ΑΠΕΙΡΗ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΤΑΛΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΑΝ ΔΕ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ...

ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ...
ΚΑΘΙΣΜΕΝΕΣ ΣΤΙΣ ΚΟΥΝΙΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΑΔΕ ΛΙΘΑΡΑΚΙ.....

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 11:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι λέτε ότι θα γινότανε αν ξαφνικά πετούσε τη στολή;

Σοκ! Θα την ξαναφορούσε αστραπιαία, μέχρι να καταφέρει να συνειδητοποιήσει τι του συνέβη, και μετά θα άρχιζε να την πετάει σταδιακά... Σιγά-Σιγά... Σήμερα το ένα μανίκι, μετά από ένα μήνα το άλλο, μετά από ένα χρόνο τη μπλούζα κλπ...
Και όταν την αποχωριζόταν τελείως θα ένοιωθε ελεύθερος! Με την απόλυτη σημασία της Ελευθερίας!
Τι θα γινόταν όμως αν το ίδιο ανακάλυπταν και οι υπόλοιποι με την ίδια στολή στον ίδιο πλανήτη;;;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 21:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ... δύσκολη ερώτηση . εγώ πιστεύω πως το πιθανότερο αν λάβουμε υπόψην τη φύση τν ανθρώπων είναι να χιμήξουν να τον κατασπαράξουν μέχρι να πιστέψουν και οι ίδιοι στην ελευθερία τους .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

decoder
Νέο Μέλος

Cyprus
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 23:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους decoder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν όλα, και η μαγεία και ο πρακτικός εσωτερισμός και είναι όλα αληθινά, δεν υπάρχει όμως θέλω, πρέπει να μας επιτραπεί..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 21:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos3e
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2015, 19:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xαιρετω ολη την παρεα...!
Mετα απο πολυ, και ωριμη σκεψη φοβαμαι οτι ανοικω σε αυτους.
Γιατι υπαρχουν πολλα αλλα παραδοξα που εχουν συμβει...Οπως και να χει,οι ανθρωποι που κατεχουν τετοιες ικανοτητες εν αγνοια τους,ειναι επικυνδινοι για το κοινονικο συνολο,και θα πρεπει οπωσδηποτε να μαθουν να τις ελεγχουν - χαληναγωγουν.
Γι αυτο θα ηθελα απ' οποιον γνωριζει,να μου προτεινει καποιο 'κεντρο εκπαιδευσης' αυτων των ικανοτητων...

Ευχαρηστω προκαταβολικα,με εκτιμηση προς ολλους...

Edited by - keraynos3e on 25/02/2015 19:52:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2015, 19:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos3e
Γι αυτο θα ηθελα απ' οποιον γνωριζει,να μου προτεινει καποιο 'κεντρο εκπαιδευσης' αυτων των ικανοτητων..

Πολύ ευχαρίστως.

Είναι αρκετά, αλλά τα καλύτερα είναι:

CIA, FSB, NSA, MOSSAD, MI6 και DEA, FBI.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makper
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2015, 19:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Xαιρετω ολη την παρεα...!
Mετα απο πολυ, και ωριμη σκεψη φοβαμαι οτι ανοικω σε αυτους.

Edited by - keraynos3e on 25/02/2015 19:52:46


Αυταπάτη σου πρέπει να είναι αυτό. Ακόμα κι αν υποψιάζεσαι υπερφυσικές ικανότητες, κάτι που δεν είμαι βέβαιος να σου πω αν υπάρχουν ή αν εσυ τις διαθέτεις, θέλω να σκεφτείς κάτι: Εχω παρατηρήσει οτι όλοι οι σκατόψυχοι άνθρωποι (σορι) πάντα παθαίνουν διάφορα. Μήπως αυτή που σε πρόσβαλε είναι τέτοια; Κακό κάρμα, δεν ξέρω αλλα δεν νομίζω οτι μπορείς να κατηγορήσεις τον εαυτό σου, εκτός κι αν κρατάς στατιστικά απο τύπους που έχει "φαει" με αυτόν το τρόπο
Εχεις σκεφτεί να της κάνεις καμμιά θεραπεία, έστω και εξ αποστάσεως; Αν πιάσει τότε σίγουρα διαθέτεις κάτι!

(είδα οτι το διόρθωσες.. τεσπα... η προτασή μου μένει ως έχει)

Edited by - makper on 25/02/2015 20:02:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy