ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αλβανική διαφήμιση στην ελληνική τηλεόραση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2007, 00:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα νωρίς το βραδάκι, χαζεύοντας τυχαία τον alter στο διάλλειμμα των ειδήσεων, την είδα: τη διαφήμιση της Albanian Press!

Σε άπταιστα αλβανικά, η διαφήμιση παρουσίαζε τις σελίδες της εφημερίδας και τις σημαντικότερες ειδήσεις, απ' όσο μπόρεσα τουλάχιστον να καταλάβω από τα ανύπαρκτα αλβανικά που γνωρίζω - μήπως να ξεκινήσω μια τρίτη ξένη γλώσσα για να καταλαβαίνω πλέον τις διαφημίσεις στην Ελλάδα;
Στο τέλος της διαφήμισης, μια λεζάντα πληροφορεί τον τηλεθεατή πως πρόκειται για το επόμενο φύλλο της αλβανικής εφημερίδας Albanian Press (αυτή ήταν ευτυχώς στα ελληνικά, αλλιώς θα έμενα έστω και λίγο με την εντύπωση ότι κάναμε πόλεμο με την Αλβανία και είμαστε υπό την κατοχή τους).

Και παρόλο που δεν ανήκω στην κατηγορία των Ελλήνων που ενοχλούνται έντονα από το γεγονός ότι πάνω από 10% του πληθυσμού της Ελλάδας είναι Αλβανοί...
Παρόλο που εκτιμώ τους κόπους και τις προσπάθειες που έχουν κάνει οι Αλβανοί όντας στην Ελλάδα και εργαζόμενοι για εμάς (που από τη μία δεν τους θέλουμε, από την άλλη όμως τους προτιμάμε εάν πρόκειται να γλυτώσουμε - όπως τουλάχιστον νομίζουμε - λίγα φράγκα από την οικοδομή που χτίζουμε)...
Παρόλο που οι καλύτεροι μαθητές μου στο σχολείο είναι Αλβανοί και με μεγάλη χαρά τους βάζω το άριστα γιατί το αξίζουν με το παραπάνω...
κ.λπ., κ.λπ.,κ.λπ....
Αυτή η διαφήμιση με ενόχλησε. Περισσότερο κι από το γεγονός ότι στους πιο πολυσύχναστους και κεντρικούς δρόμους (όπως π.χ. στη λεωφόρο Αλεξάνδρας) το να ακούσεις περαστικό να μιλάει ελληνικά είναι πλέον φαινόμενο άξιο για να διατηρηθεί στο μουσείο του ελληνικού πολιτισμού.

Προσπάθησα να το εκλογικεύσω:
Οι Αλβανοί δεν είναι πλέον μειονότητα στην Ελλάδα, είναι μια σημαντική μερίδα του πληθυσμού της χώρας μας και είναι λογικό εφόσον κυκλοφορούν εφημερίδες στη γλώσσα τους, να διαφημίζονται και στα ελληνικά κανάλια. Ο κόσμος αλλάζει και η εθνική ταυτότητα έχει χάσει τον δυναμισμό που είχε στο παρελθόν, συνεπώς είναι αναμενόμενο σε μία ελεύθερης έκφρασης χώρα με πολλούς αλλοδαπούς, να εκφράζονται επίσης ελεύθερα οι τελευταίοι σε ένα δημόσιο μέσο ενημέρωσης.
Ωστόσο, γιατί δεν είδαμε κάτι τέτοιο από Κούρδους ή Πακιστανούς; Γιατί δεν είδαμε μια τούρκικη διαφήμιση σε κάποιο εθνικής εμβέλειας κανάλι; (αν κάνω εδώ λάθος, διαψεύστε με ελέυθερα ) Μία πολωνική, μία ρώσικη, μία ρουμάνικη; Ή ακόμα και μία καθαρά αγγλική; (χωρίς ελληνικούς υπότιτλους ή σχόλια)


Το θέμα αυτό είναι ενδιαφέρον, αλλά και αρκετά ευαίσθητο. Καλό είναι λοιπόν στη συζήτηση που θα γίνει, να αποφευχθούν οι ακρότητες και οι τοποθετήσεις που καλλιεργούν μίσος μεταξύ των διαφορετικών εθνικοτήτων.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2007, 01:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα πρόχειρο σχόλιο μόνο:

Η διαφήμιση Αμαλία μου είναι απλά μια εμπορική πράξη, που απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο καταναλωτικό κοινό. Από τη στιγμή που οι Αλβανοί αποτελούν ένα μεγάλο τμήμα της αγοράς, όντες εν δυνάμει καταναλωτές, προσεγγίζονται με τον τρόπο αυτόν. Δε βλέπω τίποτε επιλήψιμο.

Στο Los Angeles, που πάνω από το μισό του πληθυσμού είναι λατινοαμερικανοί, όχι μόνο έχει διαφημίσεις αλλά πάνω από τα μισά κανάλια είναι ισπανόφωνα. Είναι επίσης η μόνη πολιτεία όπου οι δημόσιες αρχές κάνουν δεκτά μεξικάνικα δημόσια έγγραφα (άδειες οδήγησης, πιστοποιητικά, ταυτότητες, κτλ.).

Με τον ίδιο τρόπο, στη Νέα Υόρκη υπάρχουν κάμποσες διαφημίσεις στα ελληνικά, και ένα ελληνικό κανάλι, που στοχεύει στον ελληνικό πληθυσμό της πόλης.

Δε νομίζω πως αξίζει να δίνουμε σε τέτοια θέματα περισσότερη σημασία απ'όση έχουν: αυτή δηλαδή της προσπάθειας προσεταιρισμού ενός συγκεκριμένου καταναλωτικού κοινού και τίποτε άλλο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2007, 01:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Λόγω του αριθμού τους πιστέυω ότι είναι πολύ φυσικό!
-Το ότι αριστεύουν και αυτό είναι πολύ φυσικό! Όταν οι Έλληνες γονείς χαρτζηλικώνουν τα παιδιά τους για να τρέχουν στο Ίντερνετ καφέ, επισήμως να αντλήσουν γνώσεις, ανεπισήμως να δούνε τσόντα! (τα μικροβιντεάκια που κυκλοφορούνε, π.χ. στα σχολεία) ή να παίξουν παιχνίδια! αυτά που ξέρουν τι θα πεί φτώχεια! όπως και οι γονείς τους! κάθοντε και διαβάζουν!
-Σε ένα μύνημά μου, όταν σχολίασα την τρομερή κακή! και επικύνδυνη! ειδικά στις απογευματινές ζώνες Τ.V. :

-ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΤΑ ΜΜΕ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΙΛΟΦΙΛΟΥΣ ΩΣ ΦΙΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΖΩΝΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!

-Nα η απάντηση:
--------------------------------------------------------------------------------

Μα τι λες τώρα?

Τα απογεύματα τα μικρά παιδιά εάν δεν έχουν φροντιστήριο, βρίσκονται στο πλησιέστερο internet cafe και παίζουν World of Warcraft ή Counter Strike. Ποια τηλεόραση το απόγευμα και αηδίες? Δεν υπάρχουν αυτά πια. Σιγά μη βλέπουν τα μικρά παιδιά τους μαϊντανούς των απογευματινών τηλετεράτων. Καμμιά μπάλα ίσως...αλλά μέχρι εκεί...

Που ζεις βρε Ευρωπαίε? Δεν έχεις καταλάβει ακόμα πώς περνάει(και θα περνάει για πολύ ακόμα) το χρόνο της η σύγχρονη πιτσιρικαρία? Και καλά κάνει φυσικά...

-----------Tα σχόλια περιτεύουν, για αυτό και δεν το σχολίασα!

-Το τι μέλει γενέσθαι? Θα δούμε! Επειδή τυχαίνει να έχω κάτι κτήματα πολλές φορές παίρνω Αλβανούς! Αφού λοιπόν κερδίζω με τον τρόπο μου την εμπιστοσύνη τους, σε συζητήσεις που κάνω μαζί τους, δε δυσκολεύομαι να αποσπάσω το ανεξήγητο μίσος που τρέφουν προς την Ελλάδα! Ούτε σεβασμό να δείξουν σε αυτόν που τους ταϊζει! Μόλις επίτηδες γυρίζω σιγά-σιγά την κασέτα, αμέσως και αυτοί σιγά σιγά ανασκευάζουν και αν τους την πω!....., αμέσως τα ρίχνουν στο Χότζα, που ποτέ δεν έμαθαν την Ιστορία τους σωστά! Αυτό συμβαίνει δυστηχώς τουλάχιστον με το 90%! που έχω συνδιαλλαγή!

-Δυστηχώς όμως έχουμε την ατυχία να έχουμε τους πιο άχρηστους και επικύνδυνους πολιτικούς που είχε ποτέ η Ελλάδα! Από θέμα τύχης θα είναι να μη δούμε και τα χειρότερα!
-Βλέπεις το ότι ψηφίζουν οι Έλληνες στο Αμέρικα, δεν είναι επικύνδυνο για τους Αμερικάνους!
-Για να αρχίσουν να ψηφίζουν και οι Αλαβάνοι! Είδες τι αποκάληψε ο Τριανταφυλλόπουλος με τους δήθεν Μουσουλμάνους Έλληνες Βουλευτες του ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ.!?


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2007, 02:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon ζεις χρόνια στην Αμερική;
Εάν (όπως υποθέτω) ζεις πολλά χρόνια εκεί, είναι λογικό να σου έχουν δημιουργηθεί παραστάσεις που κάνουν το φαινόμενο αυτό για σένα -όπως και για κάθε πολίτη που έχει ανάλογες παραστάσεις- συνηθισμένο. Φαντάζομαι πως κι εγώ εάν έμενα στην Αμερική και έβλεπα ελληνικές ή ισπανόφωνες διαφημίσεις αρκετά συχνά, δε θα με ξάφνιαζαν καθόλου. Και ίσως να μη με ξαφνιάζει και η αλβανική διαφήμιση μετά από ένα - δύο χρόνια, που πιθανότατα θα γίνουν πολύ περισσότερες, αρχής γενομένης από την αναφερόμενη στο παρόν θέμα.

Δεν μπορώ ωστόσο να δω τη συγκεκριμένη διαφήμιση ως μία εμπορική πράξη και μόνο, αποκομμένη από το πλαίσιο αναφοράς της: είναι η πρώτη διαφήμιση στην Ελλάδα που σαφέστατα απευθύνεται (ως αντικείμενο και ως γλώσσα επικοινωνίας) σε έναν άλλο λαό που ζει μέσα στα σύνορά μας.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2007, 04:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

-Λόγω του αριθμού τους πιστέυω ότι είναι πολύ φυσικό!
-Το ότι αριστεύουν και αυτό είναι πολύ φυσικό! Όταν οι Έλληνες γονείς χαρτζηλικώνουν τα παιδιά τους για να τρέχουν στο Ίντερνετ καφέ, επισήμως να αντλήσουν γνώσεις, ανεπισήμως να δούνε τσόντα! (τα μικροβιντεάκια που κυκλοφορούνε, π.χ. στα σχολεία) ή να παίξουν παιχνίδια! αυτά που ξέρουν τι θα πεί φτώχεια! όπως και οι γονείς τους! κάθοντε και διαβάζουν!


1)Κι όμως σιγά σιγά πάνε και ολοένα και περισσότερα Αλβανάκια στα ελληνικά internet cafe, παρέα με τα Ελληνάκια!

2)Οι τσόντες δεν είναι κάτι κατακριτέο(αρκεί να μη γίνουν εμμονή). Σε παρακαλώ πολύ, να αφήσεις τα παιδιά να αποκτούν σεξουαλική μόρφωση απ'οποιοδήποτε μεσο επικοινωνίας είναι διαθέσιμο. Αφού το μάθημα της σέξουαλικής αγωγής βρίσκεται ακόμα σε νηπιακό στάδιο στα ελληνικά σχολεία, ας έχουν το youtube.

http://aklafton.blogspot.com/


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2007, 05:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia
macedon ζεις χρόνια στην Αμερική;
Εάν (όπως υποθέτω) ζεις πολλά χρόνια εκεί, είναι λογικό να σου έχουν δημιουργηθεί παραστάσεις που κάνουν το φαινόμενο αυτό για σένα -όπως και για κάθε πολίτη που έχει ανάλογες παραστάσεις- συνηθισμένο.

Εχω συμπληρώσει πέντε χρόνια εδώ.

Δεν έχεις άδικο ως προς την επισήμανσή σου, η αλήθεια είναι πως αλλάζοντας κανείς παραστάσεις και περνώντας μέσα απ'αυτό που η κοινωνιολογία ονομάζει "πολιτιστικό σοκ" αλλάζει και οπτική γωνία όσον αφορά στον τρόπο που βλέπει μερικά πράγματα (και απομυθοποιεί άλλα, όπως π.χ. "οι Ελληνες του εξωτερικού είναι πιο Ελληνες από αυτούς της Ελλάδας").

quote:
amalia
Δεν μπορώ ωστόσο να δω τη συγκεκριμένη διαφήμιση ως μία εμπορική πράξη και μόνο, αποκομμένη από το πλαίσιο αναφοράς της: είναι η πρώτη διαφήμιση στην Ελλάδα που σαφέστατα απευθύνεται (ως αντικείμενο και ως γλώσσα επικοινωνίας) σε έναν άλλο λαό που ζει μέσα στα σύνορά μας.

Στη Φλώρινα η αλβανική τηλεόραση επί πολλά χρόνια μονοπωλούσε την τηλεθέαση, καθώς η ελληνική κρατική (και μοναδική τότε) τηλεόραση δεν έκανε τον κόπο να τοποθετήσει αναμεταδότες στην ευρύτερη περιοχή.

Το ίδιο (αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό) είχαμε στη Θράκη. Οι κάτοικοί της, ειδικά του Εβρου, βλέπανε πεντακάθαρα τα τουρκικά κανάλια αλλά όχι ελληνικά. Για να εξασφαλίσει την ευρύτερη διασπορά της προπαγάνδας της, η τουρκική πολιτική έδωσε δορυφορικές συνδέσεις σε όσους μουσουλμάνους επιθυμούσαν, δωρεάν ή με ελάχιστο κόστος, τη στιγμή που το ελληνικό κράτος απουσίαζε μεγαλοπρεπώς, αδυνατώντας να τοποθετήσει έστω έναν αναμεταδότη στις απόμακρες περιοχές για να βλέπουν οι άνθρωποι ΕΡΤ. Από προσωπική μου πείρα γνωρίζω πως το 85-86 που υπηρετούσα στον Εβρο, στο ραδιόφωνο δεν μπορούσαμε να πιάσουμε με τίποτε κάποιον ελληνικό σταθμό, ούτε αυτόν της Αλεξανδρούπολης. Πιάναμε όμως θαυμάσια τα Ύψαλα απέναντι.

Αυτά, ομολογώ, με πειράζουν πολύ, γιατί είναι θέματα (ανύπαρκτης) εθνικής πολιτικής. Η διαφήμιση στα αλβανικά, όχι, δεν με πείραξε. Και απ'όσο διάβασα στα δύο σου μηνύματα, διαπιστώνω ότι ναι μεν, σ'έχει πειράξει ή προβληματίσει αλλά δεν εξηγείς καθαρά τους λόγους που έγινε αυτό ή δεν τους εντόπισα εγώ.

quote:
amalia
Ωστόσο, γιατί δεν είδαμε κάτι τέτοιο από Κούρδους ή Πακιστανούς;...
Μία πολωνική, μία ρώσικη, μία ρουμάνικη; Ή ακόμα και μία καθαρά αγγλική; (χωρίς ελληνικούς υπότιτλους ή σχόλια)

Μια απάντηση θα ήταν πως δεν υπάρχει κουρδικό ή πακιστανικό προϊόν προς πώληση στη χώρα μας και οι χώρες από τις οποίες προέρχονται οι συγκεκριμένες εθνότητες είναι πολύ μακριά.

Το ίδιο συμβαίνει και με τις υπόλοιπες εθνότητες που αναφέρεις.


quote:
amalia
Γιατί δεν είδαμε μια τούρκικη διαφήμιση σε κάποιο εθνικής εμβέλειας κανάλι;

Γιατί η διαφήμιση απευθύνεται σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό. Τούρκικο κοινό δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2007, 06:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Macedon:

Και απ'όσο διάβασα στα δύο σου μηνύματα, διαπιστώνω ότι ναι μεν, σ'έχει πειράξει ή προβληματίσει αλλά δεν εξηγείς καθαρά τους λόγους που έγινε αυτό ή δεν τους εντόπισα εγώ.



Πράγματι. Όπως έγραψα και στο εισαγωγικό μήνυμά μου, προσπάθησα να εκλογικεύσω αυτό που σε πρώτη φάση ήταν μία αυτόματη αντίδραση σ' αυτό που είδα στην τηλεόραση, αλλά δεν ανέλυσα τους λόγους που με ενόχλησε. Θα κάνω μια προσπάθεια, αν και οι συναισθηματικές αντιδράσεις έχουν συχνά τις βάσεις τους σε πεποιθήσεις που είναι βαθιά ριζωμένες μέσα μας και δεν είναι πάντα καθαρά συνειδητές.

Ο βασικότερος λόγος που με ενόχλησε η διαφήμιση είναι πως θεωρώ το συγκεκριμένο συμβάν ως μία επισημοποίηση του γεγονότος ότι οι Αλβανοί είναι ένας λαός, που δεν φιλοξενείται απλά ως μία μειονότητα στη χώρα μας (όπως συμβαίνει με τους Φιλιππινέζους, τους Ρώσους, τους Πολωνούς, τους Κούρδους, τους Πακιστανούς, κ.λπ.). Αποτελούν μία σαφή και υπολογίσιμη μερίδα του πληθυσμού του ελληνικού κράτους, ίσως ακόμα και μία επερχόμενη μερίδα "του Λέοντος" εάν συνεχίσουμε να μην γεννάμε παιδιά και οι Αλβανοί φιλοξενούμενοί μας γεννάνε το ένα μετά το άλλο. Φοβάμαι πως αυτό που γνώριζα ως Ελλάδα, ως ελληνική γλώσσα, ως ελληνική κουλτούρα, σε λίγα χρόνια θα έχει ξεθωριάσει. Και ως ελληνική κουλτούρα δεν εννοώ ασφαλώς την εθνική κούφια αλαζονεία μας, αλλά κυρίως τη γλώσσα και την πολιτιστική κληρονομιά που κάποιοι από εμάς συνειδητά υιοθετούμε.

Ιδιαίτερα το θέμα της γλώσσας, που σχετίζεται και με την εν λόγω διαφήμιση, είναι μία πολύ πονεμένη υπόθεση. Οι ίδιοι οι Έλληνες σήμερα αν κρίνεις από τα σχολεία, δεν ξέρουν να μιλούν και να κατανοούν την ελληνική γλώσσα.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2007, 18:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως αυτό που ενοχλεί στην σχετική διαφήμιση είναι ότι δεν καταλαβαίνουμε
Τι λέει οποτε νιώθουμε λίγο άβολα όταν μέσα στην χωρα μας δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι λέει μια διαφήμιση .
Γενικά το θέμα με τους Αλβανούς είναι ότι αποτελούν πλέον μια μεγάλη μερίδα του
Πληθυσμού δεν είναι απλα μειονότητα οπότε λογικό είναι να δημιουργείτε πρόβλημα από απλά θέματα μέχρι προβλήματα εργασίας καθώς ως χωρα δεν έχουμε ούτε τις
Βάσεις ουτε την δυνατότητα να φιλοξενούμε τόσο μεγάλο αριθμό μεταναστών..
Θα έπρεπε εξ αρχής να έχει γίνει σχετική πρόβλεψη ώστε να δεχτούμε συγκεκριμένο αριθμό μεταναστών και όχι να έρχονται ανεξέλεγκτα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 00:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia

Ο βασικότερος λόγος που με ενόχλησε η διαφήμιση είναι πως θεωρώ το συγκεκριμένο συμβάν ως μία επισημοποίηση του γεγονότος ότι οι Αλβανοί είναι ένας λαός, που δεν φιλοξενείται απλά ως μία μειονότητα στη χώρα μας...



Πιστεύω ότι πράγματι, αυτός είναι ο σημαντικός λόγος, όπως εύστοχα επισημαίνεις φίλη amalia.

Είναι σίγουρο ότι ξενίζει σα γεγονός, σε συνδιασμό με τις ενέργειες (όσες απ' αυτές ανταποκρίνονταν στην αλήθεια), των πρώτων Αλβανών που ήλθαν στη χώρα μας και από τότε χαρακτηρίζουν σχεδόν, το σύνολο των ανθρώπων αυτών.

Η γνώμη μου είναι ότι η τρίτη γενιά Αλβανών στην Ελλάδα θα είναι εξελληνισμένη, παρ' όλο που η πατρίδα τους είναι όμορη με τη δική μας και αυτό διευκολύνει την επαφή με τη χώρα τους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 03:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία μου, έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες ότι "Ο βασικότερος λόγος που με ενόχλησε η διαφήμιση είναι πως θεωρώ το συγκεκριμένο συμβάν ως μία επισημοποίηση του γεγονότος ότι οι Αλβανοί είναι ένας λαός, που δεν φιλοξενείται απλά ως μία μειονότητα στη χώρα μας (όπως συμβαίνει με τους Φιλιππινέζους, τους Ρώσους, τους Πολωνούς, τους Κούρδους, τους Πακιστανούς, κ.λπ.). Αποτελούν μία σαφή και υπολογίσιμη μερίδα του πληθυσμού του ελληνικού κράτους...". Οι Αλβανοί (κυρίως αλλά όχι μόνο) αποτελούν σημαντικό κομμάτι του ελληνικού πληθυσμού και όχι απλά "κάποιους μετανάστες". Εχουν δικές τους τράπεζες, δικές τους εφημερίδες, δικές τους διαφημίσεις... δικές τους κοινότητες ίσως. Είναι πραγματικά ένα θέμα προς προβληματισμό ή ανησυχία... Ή μήπως όχι;

Θα ξεκινήσω απ'αυτό που είπε ο γιαπετ, που προσωπικά το θεωρώ στοίχημα και επιδίωξη: "Η γνώμη μου είναι ότι η τρίτη γενιά Αλβανών στην Ελλάδα θα είναι εξελληνισμένη, παρ' όλο που η πατρίδα τους είναι όμορη με τη δική μας και αυτό διευκολύνει την επαφή με τη χώρα τους."

Σαν εκπαιδευτικός και ειδικά σε εργατική συνοικία της Θεσσαλονίκης, είχα στην τάξη μου πολύ μεγάλο ποσοστό μεταναστών και προσφύγων από τη Ρωσία καθώς και μερικούς Ιρακινούς. Αυτό που παρατηρούσα ήταν η ευκολία με την οποία τα συγκεκριμένα παιδιά γινόταν κοινωνοί της ελληνικής εκπαίδευσης, η ευχέρεια με την οποία μάθαιναν τη γλώσσα αλλά και η ευχέρεια στον εγκλιματισμό τους σε ένα ελληνικό σχολικό (και ευρύτερο) περιβάλλον. Τα παιδιά αυτά, μετανάστες πρώτης γενιάς, είναι σχετικά σίγουρο πως βγαίνοντας στην αγορά εργασίας θα έχουν ήδη αφομοιωθεί από το ελληνικό στοιχείο. Αυτό βέβαια εξαρτάται κυρίως από το ίδιο το κράτος, να μην επαναλάβει το ίδιο σφάλμα που έκανε με τους μουσουλμάνους της Θράκης και τους περιθωριοποιήσει.

Τη δεκαετία του 40, στη Νέα Υόρκη κάθε περιοχή ήταν και ένα γκέτο. Το γκέτο των Ιρλανδών στο Μανχάταν, το γκέτο των μαύρων στο Μπρονξ, των Ελλήνων στην Αστόρια.... Η πολιτική όμως των Η.Π.Α. στο θέμα αυτό έκανε όλους αυτούς τους μετανάστες (τα παιδιά τους δηλαδή) να είναι πιο Αμερικανοί από τους Αμερικανούς. Αυτός που θεωρεί πως η πλειονότητα των Ελληνοαμερικανών στις Η.Π.Α. "είναι πιο Ελληνες από τους Ελληνες της Ελλάδας", απλά δεν ξέρει τι του γίνεται ή προσδοκά ψήφους. Στις περισσότερες ελληνικές οικογένειες, ειδικά σ'αυτές που προέρχονται από μικτούς γάμους, η Ελλάδα είναι απλά ένας τόπος διακοπών όπως η Καραϊβική και ενίοτε κι ένας τόπος επίδειξης και καταξίωσης.

Πιστεύω πως η ελληνική πολιτεία δεν έχει να φοβάται τίποτε από τη διαφήμιση αυτή και από το κοινό προς το οποίο απευθύνεται, γιατί είναι πολύ πιθανό η τρίτη γενιά Αλβανών μεταναστών, όπως σημείωσε και ο γιαπετ, να μην την καταλαβαίνει καν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 08:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην εταιρεία που εργάζομαι,εργάζεται μια αλβανίδα ως καθαρίστρια.Μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής και της πιάνω την κουβέντα όποτε μπορώ.Προχθές,με αφορμή την εθνική μας επέτειο,την ρώτησα,αν γινόταν πόλεμος τώρα,μεταξύ Ελλάδας-Αλβανίας,με ποιά χώρα θα πολεμούσε.Η απάντησή της ήταν αποστομωτική:"με την Ελλάδα βέβαια.είμαι 15 χρόνια εδώ,κι εδώ γεννήθηκε το ένα από τα παιδιά μου.εδώ ζω και δουλεύω.από την Ελλάδα ζω και στην Ελλάδα θέλω να ζω.εδώ θέλουν να ζησουν τα παιδιά μου,εδώ θα ζήσουν και τα εγγόνια μου και τα δισέγγονά μου." Να προσθέσω ότι τα παιδιά της ήδη σπουδάζουν,ο ένας στην ΑΣΣΟΕ και η άλλη στην Πάντειο.Επίσης να προσθέσω ότι είναι δεύτερης γενιάς Αλβανοί και δεν ξέρουν καν την γλώσσα(τα παιδιά).

quote:
Πιστεύω πως η ελληνική πολιτεία δεν έχει να φοβάται τίποτε από τη διαφήμιση αυτή και από το κοινό προς το οποίο απευθύνεται, γιατί είναι πολύ πιθανό η τρίτη γενιά Αλβανών μεταναστών, όπως σημείωσε και ο γιαπετ, να μην την καταλαβαίνει καν.
Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου.Κατανοώ την ενόχλησή σου Αμαλία,πολύ πιθανό αν έβλεπα αυτή την διαφήμιση,να ένιωθα κι εγώ κάποια ενόχληση.Αλλά οκ,μετά θα σκεφτόμουν όλα όσα αναφέραμε και θα κατέληγα σε αυτό που είπε ο Μακεδών.Δεν έχουμε κάτι να φοβόμαστε από αυτή την διαφήμιση..


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 10:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maraki8, η γυναίκα είναι βέρα αλβανίδα ή βορειοηπειρώτισα ? Έχει κάποια διαφορά... Αν και οι γυναίκες αλβανίδες το έχουνε εύκολο να απαρνίούνται την πατρίδα τους, με τους άντρες δεν συμβαίνει το ίδιο. Βέβαια αυτή είναι προσωπική μου άποψη με βάση την εμπειρία που έχω εγώ με αυτό τον λαό....

Όσον αφορά την άποψη ότι η τρίτη γενιά Αλβανών στην Ελλάδα θα είναι εξελληνισμένη, εγώ φοβάμαι πως οι μελλοντικές γεννιές των ελλήνων θα είναι εξαλβανισμένες. Μιά νέα γενιά που μεγαλώνει με απέχθεια για την πατρίδα της και τους θεσμούς της, με πρώτυπα του κώλου, χωρίς ταυτότητα. Θα καταλήξουμε σαν τους αλβανούς, κουρσάροι μέσα στην χώρα μας μέχρι να αρχίσουμε να την κάνουμε και προς τα έξω...

Έχω γνωρίσει και αλβανούς και βορειοηπειρώτες, καλούς και καθίκια. Εγώ συτόν τον λαό δεν τον εμπιστεύομαι...

Οσο για την Αμερική που ανέφερε ο macedon, υπήρχαν μεν τα γκέτο αλλά υπήρχε και το american dream - ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ !!! Αφού λοιπόν αποβλακώσανε τον λαό, του τάξανε λαγούς με πετραχίλια και τους στάξανε τα ντόλαρς. Όταν λοιπόν ο καλοφαγωμένος ιταλός, έλληνας, ιρλανδός κλπ βρήκε την χήνα με τα χρυσά αυγά, κλείστηκε στον μικρόκοσμό του και έγινε ένας proud american - που δεν έχει ιδέα που πέφτει η χώρα του προπάπου του.... Για ρώτα κάτι αλάνια εκεί στις φτοχωγειτονιές του Ντητρόητ πόσο αμερικάνοι είναι.... Κάτι αλάνια εκεί στο Σαν Ντιέγκο....

Edited by - KERRY KING on 31/10/2007 10:29:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 12:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά αρχην πριν γράψω οτιδήποτε να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι εθνικιστής
Το αντίθετο μάλιστα αλλα δεν μπορώ να κλείνω και τα ματια στο διαφαινόμενο
Πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουν οι επόμενες γενιές Ελλήνων.
Το ποσοστό των Αλβανών μεταναστών είναι πολύ μεγάλο και θα έχει αυξητικές τάσεις τα επόμενα χρονια καθώς οι Αλβανοί κάνουν πολλά παιδιά ενώ αντίθετα
Οι Έλληνες λίγα και αυτό οταν φτασουν σε μεγαλη ηλικία αυτό σημαίνει ότι μετά από
Μερικές δεκαετίες αν συνεχιστεί στον ίδιο ρυθμό αυτή η κατάσταση θα καταντήσουμε εμείς μειονότητα.
Από συζητήσεις που κάνω με διαφόρους και αυτό επειδή έχω κατάστημα έχω
Πρόσβαση σε όλες τις κοινωνικές ομάδες το πρόβλημα με τις θέσεις εργασίας
Το βιώνει η εργατική τάξη καθώς οι Αλβανοί έχουν πάρει όλες τις δουλειές
Στην οικοδομή αλλα και αρκετό ποσοστό στη νατυπηγοεπισκευαστικη ζώνη και γενικά μεγάλο ποσοστό σε εργατικά επαγγέλματα .
Οι υπόλοιποι Έλληνες που είναι κάπως βολεμένοι σε θέσεις που δεν μπορούσαν
Να πάνε Αλβανοί λόγω μόρφωσης δεν έχουνε καταλάβει ακόμα το μέγεθος του προβλήματος αλλα θα το καταλάβουν οι επόμενες γενιές καθώς τα παιδια των Αλβανών μορφώνονται εξίσου με τα δικά μας κατι που σημαίνει ότι θα έχουν
Πρόσβαση και στα καλυτέρα επαγγέλματα σε λίγα χρονια.


quote:
Στην εταιρεία που εργάζομαι,εργάζεται μια αλβανίδα ως καθαρίστρια.Μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής και της πιάνω την κουβέντα όποτε μπορώ.Προχθές,με αφορμή την εθνική μας επέτειο,την ρώτησα,αν γινόταν πόλεμος τώρα,μεταξύ Ελλάδας-Αλβανίας,με ποιά χώρα θα πολεμούσε.Η απάντησή της ήταν αποστομωτική:"με την Ελλάδα βέβαια.είμαι 15 χρόνια εδώ,κι εδώ γεννήθηκε το ένα από τα παιδιά μου.εδώ ζω και δουλεύω.από την Ελλάδα ζω και στην Ελλάδα θέλω να ζω.εδώ θέλουν να ζησουν τα παιδιά μου,εδώ θα ζήσουν και τα εγγόνια μου και τα δισέγγονά μου." Να προσθέσω ότι τα παιδιά της ήδη σπουδάζουν,ο ένας στην ΑΣΣΟΕ και η άλλη στην Πάντειο.Επίσης να προσθέσω ότι είναι δεύτερης γενιάς Αλβανοί και δεν ξέρουν καν την γλώσσα(τα παιδιά).

Δεν μπορείς να κρίνεις από την απάντηση της καθώς είναι πιθανό
Να απάντησε έτσι λόγω της δουλειάς της και εγώ να ήμουνα μετανάστης
Στην Αμερική πχ και να μου έκαναν αυτή την ερώτηση στην εργασία μου
Πιθανόν να απαντούσα ότι θα ήμουν με την Αμερική φοβούμενος μη
Χάσω τη δουλειά μου.
Για να πάρουμε ένα δείγμα στο τι πιστεύουν πραγματικά σε πρόσφατο αγώνα
Της εθνικής ποδοσφαίρου με την Αλβανία που μας κέρδισαν πήγαν στην ομόνοια
Και πανηγύριζαν .
Δεν είναι κακό να αγαπάνε παραπάνω την πατρίδα τους άλλωστε και οι δικοί μας
Ομογενείς το ίδιο υποστηρίζουν ότι αγαπάνε την Ελλάδα παραπάνω απ την χωρα οπου ζούνε.
Οσο για το ότι δεν ξέρουνε την αλβανική γλωσσα τα παιδια τους εγώ δεν εχω
Πετύχει κάποιο που να μην ξέρει αλβανικά και πίστεψε με λόγω δουλειάς ξέρω
Παρα πολλα παιδια αλβανικής καταγωγής ουτε αυτό είναι κακο βέβαια να ξέρουν
Την μητρική τους γλώσσα απλά να ξέρουμε την πραγματικότητα.


quote:
περισσότερες ελληνικές οικογένειες, ειδικά σ'αυτές που προέρχονται από μικτούς γάμους, η Ελλάδα είναι απλά ένας τόπος διακοπών όπως η Καραϊβική και ενίοτε κι ένας τόπος επίδειξης και καταξίωσης

Υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά η Αλβανία είναι διπλα την επισκέπτονται
Πολύ συχνά οι μετανάστες της οπότε δεν χάνουν τις ρίζες τους σε αντίθεση με τους
Δικούς μας της Αμερικής που ιδιαιτέρα τα παλαιοτέρα χρονια ηταν αρκετά δύσκολο
Να κρατήσουν επαφή.
Πιστεύω ότι πρέπει να δούμε το πρόβλημα κατάματα ώστε να δοθούν λύσεις
Και να μπορέσουμε να συνυπάρξουμε χωρίς παρατράγουδα εντάξει όσοι ηρθαν
Ηρθαν πρέπει να υπάρξει ένα στοπ ώστε να μην έρθουν άλλοι και κάποια οργάνωση
Στον επαγγελματικό προσανατολισμό να εργάζονται πχ οι μετανάστες σε θέσεις
Που έχουμε ελλείψεις και βεβαία να δοθούν κίνητρα στις ελληνικές οικογένειες
Ώστε να κάνουν περισσότερα παιδια.
Να διευκρινίσω ότι το πρόβλημα δεν είναι ως προς την εθνικότητα αλλα ως προς
Τον μεγάλο αριθμό μεταναστών δηλαδή και από τη Ζιμπάμπουε να ήταν πάλι τα
Ιδία θα ίσχυαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 19:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Με αφορμή τη συζήτηση για τη δεύτερη ή την τρίτη γενιά μεταναστών, εμένα μία μόνο λέξη μου έρχεται στο νου για όλη αυτή την ιστορία :

ΜΕΤΟΙΚΟΙ

Κι ο νοών νοείτο...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 21:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING

Όσον αφορά την άποψη ότι η τρίτη γενιά Αλβανών στην Ελλάδα θα είναι εξελληνισμένη, εγώ φοβάμαι πως οι μελλοντικές γεννιές των ελλήνων θα είναι εξαλβανισμένες.


Φίλε KERRY KING, νομίζω ότι είναι παρατραβηγμένος και υπερβολικός ο φόβος της αλλοτρίωσης της φυλής μας.

Τουλάχιστον, ιστορικά, δεν στέκει.

Δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, σε πιο σκληρές περιπτώσεις...

quote:
Open Mind

Ηρθαν πρέπει να υπάρξει ένα στοπ ώστε να μην έρθουν άλλοι και κάποια οργάνωση


Φίλε Open Mind, παρ’ όλο που πολιτικά είμαι τοποθετημένος, ακριβώς απέναντι απ’ τον Καρατζαφέρη, συμφωνώ με την ποσόστοση, μόνο για οικονομικούς λόγους, και με βάση τις υπάρχουσες συνθήκες.

quote:
Open Mind

Να πάνε Αλβανοί λόγω μόρφωσης δεν έχουνε καταλάβει ακόμα το μέγεθος του προβλήματος αλλα θα το καταλάβουν οι επόμενες γενιές καθώς τα παιδια των Αλβανών μορφώνονται εξίσου με τα δικά μας κατι που σημαίνει ότι θα έχουν
Πρόσβαση και στα καλυτέρα επαγγέλματα σε λίγα χρονια.


Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος που με κάνει να πιστεύω ότι θα αφομοιωθούν απ’ την κοινωνία μας.

Οι αλβανοί δεν είναι ηλίθιοι, ούτε κακοποιοί, όλοι.

Ένας καταπιεσμένος, απ' το κράτος του, λαός είναι...

Ας μην πανικοβαλλόμεθα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 08:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά την άποψη ότι η τρίτη γενιά Αλβανών στην Ελλάδα θα είναι εξελληνισμένη, εγώ φοβάμαι πως οι μελλοντικές γεννιές των ελλήνων θα είναι εξαλβανισμένες.
Κι εγώ το βρήκα λιγάκι τραβηγμένο(όντως έχουμε επιβιώσει από χειρότερα),αλλά δεν σε αδικώ που σκέφτεσαι έτσι.

quote:
Της εθνικής ποδοσφαίρου με την Αλβανία που μας κέρδισαν πήγαν στην ομόνοια και πανηγύριζαν .
Με το συγκεκριμένο περιστατικό να αναφέρω ότι τότε είχαν γίνει και κάποια επεισόδια στη Θεσσαλονίκη αν θυμάμαι καλά.Είχαν μαζευτεί οι Αλβανοί στο Λευκό Πύργο και πανηγύριζαν.Γεγονός που δεν πολυάρεσε στους Θεσσαλονικείς και τελικά έπεσε το ξύλο της αρκούδας.Οι Έλληνες είμαστε λίγο θερμόαιμοι για να το παίζουμε ευγενείς και προοδευτικοί,όπως το παίξανε οι Πορτογάλοι όταν χάσανε το πρωτάθλημα μέσα στην πατρίδα τους...

quote:
Έχω γνωρίσει και αλβανούς και βορειοηπειρώτες, καλούς και καθίκια. Εγώ συτόν τον λαό δεν τον εμπιστεύομαι...
Σε αυτό δεν έχεις άδικο.

quote:
Να διευκρινίσω ότι το πρόβλημα δεν είναι ως προς την εθνικότητα αλλα ως προς
Τον μεγάλο αριθμό μεταναστών δηλαδή και από τη Ζιμπάμπουε να ήταν πάλι τα Ιδία θα ίσχυαν.
Θα ήθελα να συμφωνήσω με αυτό,όμως νομίζω ότι τίθεται και θέμα εθνικότητας.Γιατί δεν μας ενοχλούν οι μετανάστες από το Πακιστάν,από την Ζιμπάμπουε ή από το Ιράκ,αλλά οι Αλβανοί.Ίσως γιατί οι πρώτοι που ήρθανε στην Ελλάδα ήταν κατάδικοι και κάνανε τόσα εγκλήματα;δεν ξέρω.Οπότε και επαναλαμβάνω τα λόγια του KERRY KING:εγώ αυτό τον λαό δεν τον εμπιστεύομαι...

Όσον αφορά τον επαγγελματικό τομέα,επειδή εργάζομαι σε εταιρεία που έχει και χώρο παραγωγής,έχω συναντήσει πολλές εθνικότητες.Αλβανούς,Ρουμάνους,Βούλγαρους,Τούρκους,Γκανέζους(αν λέγονται έτσι),Πακιστανούς,Ινδούς,Πολωνούς.Αυτοί που σηκώνουν "μπαϊράκι" ή που τσακώνονται με άλλους και που γενικά δεν έχουν και την καλύτερη συμπεριφορά,είναι οι Αλβανοί.Είναι τυχαίο;
Και κάτι ακόμα.Ας μην παραπονιόμαστε ότι μας παίρνουν τις δουλειές οι αλλοδαποί.Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι δεν έχουμε Έλληνες εργάτες στην εταιρεία μου.Όσοι Έλληνες έρχονται,φεύγουν σε μια εβδομάδα.Ο Έλληνας είναι καλοπερασάκιας βλέπετε...

***Έχει πάει κανένας πρόσφατα(όσοι μένουν Αθήνα) στα Οινόφυτα Βοιωτίας;είναι μια περιοχή στην οποία η πλειοψηφία των κατοίκων είναι αλλοδαποί,με ιδιαίτερη έμφαση στους Αλβανούς,Τούρκους και Ινδούς.Η αντιστοιχία είναι 10 αλλοδαποί προς 3 Έλληνες...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 09:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους

Φίλτατο Μαράκι (τελικά είσαι η συμπάθεια μου...χαχαχαχα) γράφεις

quote:
Και κάτι ακόμα.Ας μην παραπονιόμαστε ότι μας παίρνουν τις δουλειές οι αλλοδαποί.Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι δεν έχουμε Έλληνες εργάτες στην εταιρεία μου.Όσοι Έλληνες έρχονται,φεύγουν σε μια εβδομάδα.Ο Έλληνας είναι καλοπερασάκιας βλέπετε...

Δε συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Ο Νεο(έλληνας) με τα χίλια μύρια κακά που κουβαλάει ήταν αυτός ο οποίος στις δεκετίες του 50 και του 60 όρθωσε ανάστημα και αναβίωσε, σε μεγάλο ποσοστό, την οικονομία μίας εξαρχής χρεωμένης χώρας. Δούλεψε και στην οικοδομή και στα χωράφια και στα χιόνια και στα κρύα και στους καύσωνες και και και...
Η διαφορά αυτού του Νεο(έλληνα) με τον τωρινό Νεο(έλληνα) δεν είναι θέμα νοοτροπίας. Είναι θέμα βιωμάτων και παραστάσεων του σήμερα (βρες μου μία σειρά στην ιδιωτική κυρίως τηλεόραση, ελληνικής παραγωγής, που να παρουσιάζει ως πρότυπο το δυνατό άντρακλα της οικοδομής ή της χειρωνακτικής εργασίας και να μην αφορά αλλοδαπό), είναι θέμα νεοδανειοπλουτισμού (οι γνωστοί "θαμώνες της καφετέριας"), είναι θέμα εκπαίδευσης (γι' αυτό αλλάξαμε το νόμο και βάζουμε και την κουτσή Μαρία στα Πανεπιστήμια, για να μη δέχεται ένας πτυχιούχος να κάνει την κατάπτυστη εργασία του εργάτη), είναι θέμα οικονομικής οπτικής (βλέπεις οι Αλβανοί ήταν φτηνότεροι κάποτε, τώρα να μας δω εγώ...). Αυτό ονομάζω εγώ εθνική προδοσία... το ότι η αμέσως προηγούμενη και η τωρινή γενιά πουλήσαμε την κοινωνική συνοχή μας για ένα βραχυπρόθεσμο όφελος, το οποίο θα αποπληρώσει η επόμενη γενιά με παθογένειες (αν προλάβει).
Καμί εργασία δεν είναι ντροπή (πάντα στα πλαίσια της οικονομίας). Η μη φοίτηση σε πανεπιστήμιο δεν είναι ντροπή. Η έλλειψη κοινωνικής παιδείας και οικονομικής φειδούς είναι ντροπή. Δυστυχώς, στη σύγχρονη Νεο(ελλάδα) ελάχιστοι το αντιλαμβάνονται αυτό. Τα δανεικά όμως δεν είναι παντοτινά, έρχεται και η ώρα που πληρώνονται... συνήθως με τόκο.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 13:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Open Mind, παρ’ όλο που πολιτικά είμαι τοποθετημένος, ακριβώς απέναντι απ’ τον Καρατζαφέρη, συμφωνώ με την ποσόστοση, μόνο για οικονομικούς λόγους, και με βάση τις υπάρχουσες συνθήκες.

Ούτε εγω ψηφίζω καρατζαφερη αλλα με τη συγκεκριμένη πρόταση συμφωνώ.
quote:

Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος που με κάνει να πιστεύω ότι θα αφομοιωθούν απ’ την κοινωνία μας.

Οι αλβανοί δεν είναι ηλίθιοι, ούτε κακοποιοί, όλοι.

Ένας καταπιεσμένος, απ' το κράτος του, λαός είναι...

Ας μην πανικοβαλλόμεθα...



Δεν είπε κανεις κατι τέτοιο αλλα για μένα αυτος θα είναι ο λόγος που
Θα γίνει το πρόβλημα μεγαλύτερο ηδη υπάρχει ανεργία σκέψου τι θα γίνει
Μετά δεν είμαστε καμιά μεγάλη χωρά με ισχυρή βιομηχανία για να απορροφήσει
Τόσο κόσμο..
Δεν είπα ότι υπάρχει λόγος πανικού αλλα να μην επαναπαυόμαστε κιόλα.


quote:
Οι Έλληνες είμαστε λίγο θερμόαιμοι για να το παίζουμε ευγενείς και προοδευτικοί,όπως το παίξανε οι Πορτογάλοι όταν χάσανε το πρωτάθλημα μέσα στην πατρίδα τους...

Σίγουρα δεν είμαστε τόσο προοδευτικοί απλα το ανέφερα επειδή έγραψες ότι
Αγαπάνε περισσότερο την Ελλάδα απ την πατρίδα τους οποτε είδαμε ένα
Δείγμα στο τι πραγματικά νιώθουν.
.
quote:
ήθελα να συμφωνήσω με αυτό,όμως νομίζω ότι τίθεται και θέμα εθνικότητας.Γιατί δεν μας ενοχλούν οι μετανάστες από το Πακιστάν,από την Ζιμπάμπουε ή από το Ιράκ,αλλά οι Αλβανοί.Ίσως γιατί οι πρώτοι που ήρθανε στην Ελλάδα ήταν κατάδικοι και κάνανε τόσα εγκλήματα;δεν ξέρω.Οπότε και επαναλαμβάνω τα λόγια του KERRY KING:εγώ αυτό τον λαό δεν τον εμπιστε

Το πρόβλημα θα ήταν το ίδιο από αριθμητικής πλευράς είτε υπάρχουν 1
Εκατομυριο Αλβανοί ειτε 1 εκατομμύριο κογκολεζοι τα ιδία προβλήματα
Θα είχαμε σε θέματα εργασίας ,δικαιωματων,και πληθυσμιακά.
Το πρόβλημα είναι με τους Αλβανούς διότι είναι το 70 τα εκατό από όλους
Τους μετανάστες διαφορών χωρών που βρίσκονται στην Ελλάδα γιατί
Από εγκληματικής πλευράς πολλές κακουργηματικες πράξεις έχουν κάνει
Και οι Ρουμάνοι και οι Ρώσοι αλλα δεν λέει κανείς γι αυτούς επειδή είναι αρκετά
Λιγότεροι από τους Αλβανούς.
Αν δούμε το θέμα και από πλευράς χαρακτήρων σίγουρα υπάρχει μεγάλο ποσοστό
Αλβανών που είναι προκλητικοί η διαπράττει κάποιο έγκλημα συμφωνώ άλλωστε
Είναι γνωστά από τις ειδήσεις αλλα δεν μπορούμε να το γενικεύσουμε και να λεμέ
Ότι όλοι είναι εγκληματίες υπάρχουν και οι καλοί υπάρχουν και οι κακοί
Έχουν όμως μεγαλύτερο ποσοστό εγκληματιών από αλλους λαούς όπως πχ τους Πακιστανούς οι οποίοι είναι ήσυχοι .


quote:
Όσον αφορά τον επαγγελματικό τομέα,επειδή εργάζομαι σε εταιρεία που έχει και χώρο παραγωγής,έχω συναντήσει πολλές εθνικότητες.Αλβανούς,Ρουμάνους,Βούλγαρους,Τούρκους,Γκανέζους(αν λέγονται έτσι),Πακιστανούς,Ινδούς,Πολωνούς.Αυτοί που σηκώνουν "μπαϊράκι" ή που τσακώνονται με άλλους και που γενικά δεν έχουν και την καλύτερη συμπεριφορά,είναι οι Αλβανοί.Είναι τυχαίο;


Δεν είναι τυχαίο παίρνουν αέρα και απ το γεγονός ότι είναι περισσότεροι
Απ τους άλλους σε μια δουλειά πχ είναι 5 Αλβανοί 2 Ρουμάνοι 2 πακιστανοι.


quote:
Και κάτι ακόμα.Ας μην παραπονιόμαστε ότι μας παίρνουν τις δουλειές οι αλλοδαποί.Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι δεν έχουμε Έλληνες εργάτες στην εταιρεία μου.Όσοι Έλληνες έρχονται,φεύγουν σε μια εβδομάδα.Ο Έλληνας είναι καλοπερασάκιας βλέπετε

Διαφωνώ δεν είναι θέμα καλοπέρασης αλλα αξιοπρεπής ζωης θα σου πω
Ένα παράδειγμα πιτσιρικάς επειδή ο πατέρας μου ήταν οικοδόμος δούλευα
Και εγώ μαζί του εκείνη την εποχή που το μεροκάματο ηταν 10 χιλιάδες συν
Τα ένσημα έρχονταν οι Αλβανοί και δούλευαν με 5 χιλιάδες και χωρίς ένσημα
Δηλαδή ήμουνα καλοπερασάκιας επειδή δεν ήθελα να να δουλεύω για 5 χιλιάρικα
Και ανασφάλιστος ? .
Τώρα αυτό που λες για την εταιρεία που δουλεύεις ξέρεις αν παίρνουνε τα ιδία
Λεφτά οι αλλοδαποί με τους Έλληνες με τα ένσημα κανονικά και όλα όσα δικαιούνται?.
Για μένα το πρόβλημα δεν είναι ότι οι Έλληνες δεν θέλουν να εργαστούν ως εργάτες
Αλλα ότι οι Έλληνες εργοδότες οι οποιοι θέλουν να εκμεταλλευτούν τους εργάτες και καταφεύγουν στους αλλοδαπούς που τους έρχονται πιο φθηνά.

quote:
Είναι θέμα βιωμάτων και παραστάσεων του σήμερα (βρες μου μία σειρά στην ιδιωτική κυρίως τηλεόραση, ελληνικής παραγωγής, που να παρουσιάζει ως πρότυπο το δυνατό άντρακλα της οικοδομής ή της χειρωνακτικής εργασίας και να μην αφορά αλλοδαπό), είναι θέμα νεοδανειοπλουτισμού (οι γνωστοί "θαμώνες της καφετέριας"), είναι θέμα εκπαίδευσης (γι' αυτό αλλάξαμε το νόμο και βάζουμε και την κουτσή Μαρία στα Πανεπιστήμια, για να μη δέχεται ένας πτυχιούχος να κάνει την κατάπτυστη εργασία του εργάτη), είναι θέμα οικονομικής οπτικής (βλέπεις οι Αλβανοί ήταν φτηνότεροι κάποτε, τώρα να μας δω εγώ...)

Δεν έχεις άδικο υπάρχει αυτή η νοοτροπία σε αρκετό ποσοστό αλλα αν υπήρχαν
Και ευκαιρίες θα ηταν καλυτέρα δεν νομίζω δηλαδή ότι κάποιος που είναι άνεργος
Δεν θα πήγαινε να δουλέψει κάπου εργάτης έστω και αν έχει σπουδές μέχρι να
Βρει την εργασία που θέλει .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 04:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εγώ θα προχωρήσω σε μία ψυχανάλυση της μάνας μου, γιατί φοβάμαι άμα την κάνει ο μπαμπάς μου για το δεβαχάν μήν μου προκύψει κανένας Φραν και μου φάει το τζιπ μέσα από τα χέρια μου.

Υ.Γ. Καλά που τα σπίτια είναι στο ονομά μου εγώ φοβάμαι μην μου ερωτευτεί το μαμούλι μου κανέναν αλβανό και γίνει της Ρούλας...Χαχα


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 15:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:

Τα παιδιά αυτά, μετανάστες πρώτης γενιάς, είναι σχετικά σίγουρο πως βγαίνοντας στην αγορά εργασίας θα έχουν ήδη αφομοιωθεί από το ελληνικό στοιχείο.


Macedon απέσπασα μία πρόταση από το κείμενό σου, γιατί περιείχε μία λέξη που είναι σημαντική για τη συζήτηση που κάνουμε σ' αυτό το θέμα. Είναι η λέξη "αφομοιωθεί" και ακριβώς εκεί βρίσκεται ένα ενδιαφέρον ερώτημα:
τι σημαίνει ότι κάτι αφοιμοιώνεται από/σε κάτι άλλο;

Κατά την άποψή μου, αφομοίωση των Αλβανών στην Ελλάδα σημαίνει, ότι μαθαίνουν τη γλώσσα μας (όπως ήδη έχουν κάνει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό απ' αυτούς) και ότι συμμετέχουν επί ίσης όρης στην εκπαίδευση, στην αγορά εργασίας και σε οτιδήποτε άλλο αφορά την πλήρη ένταξή τους στην ελληνική κοινωνία. Ωστόσο, αυτό το "επί ίσης όρης" έρχεται σε αντίφαση με την πρώτη συνθήκη που ανέφερα σχετικά με την αφομοίωση: Επί ίσης όρης θα μπορούσε να σημαίνει ότι έχουν κάθε δικαίωμα να δημοσιεύουν στην τηλεόραση αλβανικές διαφημίσεις, από την άλλη μεριά όμως αυτό αντιβαίνει με το ότι αφομοιωμένοι καθώς θα είναι, θα χρησιμοποιούν την ελληνική γλώσσα στις κοινωνικές δραστηριότητες όπου αλληλεπιδρούν δημόσια ή ιδιωτικά με άλλους ελληνόφωνες ανθρώπους.

Μπορούν να ισχύουν και τα δύο ταυτόχρονα;
Να είναι ενταγμένοι (αφομοιωμένοι) στην ελληνική κοινωνία, αλλά να χρησιμοποιούν σε κάποιες περιστάσεις την αλβανική γλώσσα; (δεν εννοώ εδώ το σπίτι τους)

Στην Αμερική αυτό συμβαίνει, συνέβη όμως όπως λες κι εσύ και η γκετοποίηση διαφόρων ανθρώπων που προέρχονταν από διαφορετικές εθνικότητες. Και η κατάσταση αυτή χρειάστηκε κάποιες γενιές για να εξομαλυνθεί, σε μία χώρα όπου από τη φύση της έχει αποτελέσει το λιμάνι ανθρώπων από πολλές προελεύσεις - και στα νεότερα χρόνια, αλλά και στο παρελθόν.

Για την Ελλάδα αυτό δεν είναι τόσο συνηθισμένο όσο στην Αμερική. Στην πραγματικότητα πιστεύω πως στον τομέα της συνύπαρξής μας με ανθρώπους άλλων εθνικοτήτων βρισκόμαστε σε ανάλογη εποχή με τη δεκαετία του 40 στην Αμερική. Ανάλογη, αλλά και διαφορετική και ίσως θα πρέπει να διανύσουμε τα πάνω από 50 χρόνια που χρειάστηκε η Αμερική σε λιγότερο από μια δεκαετία.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 15:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Maraki8:

Στην εταιρεία που εργάζομαι,εργάζεται μια αλβανίδα ως καθαρίστρια.Μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής και της πιάνω την κουβέντα όποτε μπορώ.Προχθές,με αφορμή την εθνική μας επέτειο,την ρώτησα,αν γινόταν πόλεμος τώρα,μεταξύ Ελλάδας-Αλβανίας,με ποιά χώρα θα πολεμούσε.Η απάντησή της ήταν αποστομωτική:"με την Ελλάδα βέβαια.είμαι 15 χρόνια εδώ,κι εδώ γεννήθηκε το ένα από τα παιδιά μου.εδώ ζω και δουλεύω.από την Ελλάδα ζω και στην Ελλάδα θέλω να ζω.εδώ θέλουν να ζησουν τα παιδιά μου,εδώ θα ζήσουν και τα εγγόνια μου και τα δισέγγονά μου."


maraki8 θα φέρω κι εγώ ένα παράδειγμα:
Ένας αλβανός μαθητής μου έχει τους καλύτερους βαθμούς στο σχολείο και η διευθύντρια του πρότεινε να γίνει σημαιοφόρος για την 28η Οκτωβρίου. Ο μαθητής αρνήθηκε και τον ρώτησα γιατί. Μου απάντησε ότι αφενός δε θα ήθελε να προκαλέσει, αλλά κυριότερα δεν νιώθει Έλληνας και δεν μπορεί να σηκώσει το σύμβολο μιας χώρας που δεν είναι η πατρίδα του. Ο μαθητής μου αυτός είναι πολλά χρόνια στην Ελλάδα (δεν ξέρω εάν έχει γεννηθεί επίσης εδώ) και γνωρίζει πάρα πολύ καλά την ελληνική γλώσσα, πολύ καλύτερα από έλληνες συμμαθητές του!

Όπως σωστά επισημαίνει ο KERRY KING, υπάρχει διαφορά στο εάν κάποιος είναι Αλβανός ή Βορειοηπειρώτης. Συνήθως (εδώ κρίνω από τη δική μου εμπειρία, οπότε ας μου συγχωρεθεί η γενίκευση) οι Βορειοηπειρώτες δεν συναντούν ιδιαίτερες δυσκολίες στο να νιώσουν την Ελλάδα ως πατρίδα τους. Για τους Αλβανούς δε θα έλεγα το ίδιο. Όπως κι εμείς έχουμε μία εθνική συνείδηση, έχουν κι εκείνοι αντίστοιχα.

Να σημειώσω εδώ, ότι τα παραπάνω συμπεράσματά μου προέρχονται από ένα δείγμα 100 περίπου ανθρώπων, Αλβανών και Βορειοηπειρωτών ηλικίας περίπου 18 χρονών, που έχω γνωρίσει μέσα από το σχολείο. Τα παιδιά αυτά στο μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι δεύτερης γενιάς μετανάστες.

quote:
maraki8:

Και κάτι ακόμα.Ας μην παραπονιόμαστε ότι μας παίρνουν τις δουλειές οι αλλοδαποί.Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι δεν έχουμε Έλληνες εργάτες στην εταιρεία μου.Όσοι Έλληνες έρχονται,φεύγουν σε μια εβδομάδα.Ο Έλληνας είναι καλοπερασάκιας βλέπετε...



Δεν έχεις καθόλου άδικο!
Το ίδιο συμβαίνει και στο σχολείο. Είναι περισσότεροι οι Έλληνες που τεμπελιάζουν από τους Αλβανούς που πασχίζουν να περάσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Οπότε θα είχαμε άδικο αν ισχυριζόμασταν ότι μας παίρνουν τις θέσεις στα πανεπιστήμια, αφού εμείς οι ίδιοι τις δίνουμε.

Επίσης, στον οικοδομικό τομέα οι Αλβανοί κοντεύουν (ή έχουν ήδη) το προβάδισμα. Εμείς οι ίδιοι φταίμε και πάλι γι' αυτό, γιατί θέλαμε φθηνά εργατικά χέρια. Μάθανε τις δουλειές εργαζόμενοι φθηνά και τώρα ζητάνε περισσότερα κι από τους Έλληνες. Και εάν ζητήσεις από έναν Αλβανό να σου συστήσει μάστορα, θα σου συστήσει Αλβανό. Σε καμία περίπτωση Έλληνα.

Πολύ εύστοχη λοιπόν η παρατήρηση του kostakis :

Τα δανεικά όμως δεν είναι παντοτινά, έρχεται και η ώρα που πληρώνονται... συνήθως με τόκο.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 18:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης, στον οικοδομικό τομέα οι Αλβανοί κοντεύουν (ή έχουν ήδη) το προβάδισμα. Εμείς οι ίδιοι φταίμε και πάλι γι' αυτό, γιατί θέλαμε φθηνά εργατικά χέρια. Μάθανε τις δουλειές εργαζόμενοι φθηνά και τώρα ζητάνε περισσότερα κι από τους Έλληνες. Και εάν ζητήσεις από έναν Αλβανό να σου συστήσει μάστορα, θα σου συστήσει Αλβανό. Σε καμία περίπτωση Έλληνα

Το ενενήντα τα εκατό είναι Αλβανοί οι Έλληνες είναι λίγοι και αυτοί από σαράντα
Ετών και πάνω ο λόγος είναι αυτός που έγραψα παραπάνω όταν έρχονταν
Με μισά λεφτά οι Αλβανοί όπως ήταν λογικό η τότε νέα γενιά Ελλήνων την έκανε.
Τώρα βεβαία που είναι μονοί τους τις χτυπάνε κανονικά τις τιμές αλλα για μένα
Φταίνε οι Έλληνες εργοδότες που κοιτάνε να βρούνε φτηνά χεριά .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 09:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου..
δεν ξέρω πως θα με χαρακτηρίσετε αν θα με πείτε ρατσιστή, ξενόφοβο, πέστε ότι θέλετε δεν με νοιάζει. Εγω τους περισσότερους απο αυτούς που έχουν μαζευτεί εδω, τους βλέπω και μου γυρίζουν τα άντερα. Κατ' αρχήν αυτοί δεν αφομοιώνονται και αντί να εκπλοτίζονται σιγά σιγά προσπαθούν να επιβάλλουν την υποκουλτούρα τους. Μου αρέσει που έκαναν και έκθεση στο Θησείο για την διαφορετικότητα. Προσπαθούν με νύχια και με δόντια να μας πείσουν ότι πρέπει να αποδεχτούμε την κατοχή. Γιατί υπο καθεστώς κατοχής βρισκόμαστε και όσοι δεν το καταλαβαίνουν θα το καταλάβουν μια και καλή.
Μου την δίνει όταν βλέπω τον κάθε βρωμίλο να φτύνει και να κατουράει όπου βρίσκει. Σας αναφέρω σκηνή απο την πλατεία Κουμουνδούρου όπου κάτι άπλυτοι κατουρούσαν στον τοίχο της εκκλησίας που υπάρχει εκεί.
Για πηγαίντε εσείς σε οποιοδήποτε μουσουλμανικό κράτος και κατουρήστε στον τοίχο ενός τζαμιού και αν δεν σας κόψουν τουλάχιστον το πουλί εμένα να με φτύσετε.
Επίσης δεν καταλαβαίνω το φαινόμενο της μαντίλας. Που είμαι γαμώτο μου στην Σαουδική Αραβία ή στο Σουδάν; Όταν πάνε εκεί γιατί υποχρεώνουν οι μουλάδες τις δυτικές να φοράνε μαντίλα; Έτσι κι εδω έπρεπε να τους λέμε ότι αν γουστάρετε να μείνετε να την βγάλετε και αν δεν σας αρέσει άει στον αγύριστο και ακόμα παραπέρα.
Η διαφήμιση λοιπον μας πείραξε; Κάτσε σε λίγα χρόνια που θα μας κάτσουν στο σβέρκο να δείτε χαρά.. Μετά θα ψαχνόμαστε να βρούμε άκρη...
Να μπει ένα όριο στην μετανάστευση. Δεν μου αρέσει και με ενοχλεί αφάνταστα ότι αυτή την στιγμή σε έναν πληθυσμό δέκα εκαττομυρίων ανθρώπων υπάρχουν τουλάχιστον άλλα δυο εκαττομύρια ξένοι, ανεξέλεγκτοι, άρρωστοι, βρώμικοι... μέχρι και ζητιάνους εισαγωγής φέραμε... ρε δεν πάνε απο εκεί που ήλθανε;
Ξέρω ότι κάποιοι θα μου επιτεθούν αλλά συνήθως αυτοί που έχουν καημό μην τυχόν και τους θίξουν τους αλβανούς, είναι κάτι που δεν έχουν ζήσει μαζί τους να δούνε την γλύκα γιατί μένουν στα βόρεια προάστεια (βλέπε Κουναλάκης, Δαμανάκη)) ή κάποιοι άλλοι που τους πηδάνε οι αλβανοί και φοβούνται μην χάσουν την χαρά... (βλέπε Ρούλα...)
Αυτά...

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ, ΛΙΓΟΥΣ ΓΙΑ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ... ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωνστανς
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 12:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωνστανς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Απέριττος:
Μου την δίνει όταν βλέπω τον κάθε βρωμίλο να φτύνει και να κατουράει όπου βρίσκει. Σας αναφέρω σκηνή απο την πλατεία Κουμουνδούρου όπου κάτι άπλυτοι κατουρούσαν στον τοίχο της εκκλησίας που υπάρχει εκεί.
ΑΠΕΡΙΤΤΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΙΚΤΩΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΚΑΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΑ ΠΑΓΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΜΕ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΝ ΜΠΥΡΕΣ. ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΑΠΛΑ,ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΛΑ ΣΤΟ ΜΕΘΥΣΙ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΩΝ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ ΝΑ ΓΥΡΙΖΟΥΝ. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΒΑΛΑΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΡΥΠΑΚΙ. ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ; ΙΣΩΣ. ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΥΔΑΜΙΝΑ.
ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗ ΣΤΟ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΟΙΚΟΝΕΣ.
Απέριττος:
Επίσης δεν καταλαβαίνω το φαινόμενο της μαντίλας. Που είμαι γαμώτο μου στην Σαουδική Αραβία ή στο Σουδάν; Όταν πάνε εκεί γιατί υποχρεώνουν οι μουλάδες τις δυτικές να φοράνε μαντίλα; Έτσι κι εδω έπρεπε να τους λέμε ότι αν γουστάρετε να μείνετε να την βγάλετε και αν δεν σας αρέσει άει στον αγύριστο και ακόμα παραπέρα.
Ο ΛΑΟΣ ΜΑΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΞΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ. Η ΑΝΕΚΤΗΚΟΤΙΤΑ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΕΦΤΑΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΖΑΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
ΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΤΡΩΝΑΝ ΣΑΝ ΤΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ,ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΟΥ ΠΟΛΛΑ ΚΛΕΙΣΑΝΕ.ΓΙΑΤΙ; ΓΙΑΤΙ ΕΝΝΟΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΕΔΩ. ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ;ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΕ ΙΔΙΟΥΣ ΟΡΟΥΣ, ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ, ΜΕ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ ΟΣΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ. ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΣ ΦΥΓΟΥΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 16:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κωνστανς:

ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ;ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΕ ΙΔΙΟΥΣ ΟΡΟΥΣ, ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ, ΜΕ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ



Το ζήτημα με τα ένσημα (που πολλοί Αλβανοί σήμερα πληρώνουν) είναι ένας από τους παράγοντες που μας έφερε στο σημείο να έχουμε συγκεντρώσει τόσους πολλούς μετανάστες και κυρίως Αλβανούς. Γιατί το κράτος μας (και ο κάθε Έλληνας ασφαλώς) θέλει και την πίτα γερή, αλλά και τον σκύλο χορτάτο. Για να πληρώνουν οι Αλβανοί τα ένσημα και να μεωθεί το έλλειμμα των ταμείων ήταν καλοί και τους δώσαμε το πράσινο φως να έρθουν στην Ελλάδα, αλλά κατά τα άλλα δεν τους θέλουμε...
Το ζήτημα κατά τη γνώμη μου είναι ότι στην Ελλάδα οι κυβερνήσεις (και ο κάθε Έλληνας ασφαλώς) κάνει όλα τα πράγματα στο πόδι. Δεν λογαριάζει τις αλληλεξαρτήσεις μεταξύ των πραγμάτων, δεν τον απασχολούν οι συνέπειες - ίσως μόνο για να παραπονιέται τον απασχολούν οι τελευταίες.

Γράφεις Απέρριτε:

quote:
Κατ' αρχήν αυτοί δεν αφομοιώνονται και αντί να εκπλοτίζονται σιγά σιγά προσπαθούν να επιβάλλουν την υποκουλτούρα τους

Οι Αλβανοί δεν επιβάλλουν την υποκουλτούρα τους, εμείς τους αφήνουμε να το κάνουν με δεκάδες τρόπους (όπως έγραψα και πιο πάνω στην Κωνστάνς). Δεν κάνουμε προβλέψεις για τίποτα - όλα άρπα κόλλα: για παράδειγμα, οι Έλληνες και οι Αλβανοί συμμετέχουν στα σχολεία και στις διαδικασίες εισαγωγής στα Πανεπιστήμια με ίσους όρους με τους Έλληνες. Κανονικά αυτό θα επέβαλλε την ύπαρξη ενός ρυθμιστικού συστήματος για τη χρήση της ελληνικής γλώσσας από τους Αλβανούς, μιας και ο αριθμός των μαθητών είναι πολύ μεγάλος. Ας πούμε, κάποια επιπλέον μαθήματα στο σχολείο, ή ακόμα κάποια επιδοτούμενα "φροντιστήρια", ώστε να έρθουν πιο κοντά στο δικό μας επίπεδο της γλώσσας. Κάτι τέτοιο όμως δε γίνεται. Αντίθετα, αυτό που πέφτει είναι το επίπεδο των Ελλήνων μαθητών στην ορθογραφία, στη σύνταξη, στη γραμματική και στον προφορικό λόγο ακόμα.

Προσαρμογή και αφομοίωση των μεταναστών σε μία ξένη χώρα, δε σημαίνει να αλλάξει η ταυτότητα της χώρας και να γίνει μία ανεξέλεγκτη σαλάτα επιδράσεων από τους λαούς που φιλοξενεί. Θα πρέπει η χώρα να θεσπίσει συστήματα τέτοια, ώστε να υπάρχει και πολιτισμικό όφελος από έναν ξένο λαό, αλλά και να μη χάσει την ταυτότητά της γινόμενη έρμαιο αυτών των επιδράσεων.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 16:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να έχουμε υπόψιν μας ότι για να δεχτεί ένα κράτος τόσο μεγάλο αριθμό μεταναστών, πρέπει να είναι απίστευτα οργανωμένο.

Η Ελλάδα δεν ήταν ποτέ ούτε πιστεύω ότι μπορεί να αποκτήσει την οργάνωση της Αγγλίας, της Γαλλίας ή της Γερμανίας.

Όχι ότι ο αριθμός των μεταναστών δεν αύξησε κι εκεί την εγκληματικότητα, αλλά το ότι θα έφθανα στο σημείο να φοβάμαι να κυκλοφορήσω στην Μενάνδρου και στα γύρω στενά μέρα μεσημέρι δεν το περίμενα.

Και μην ξεχνάμε ότι κάθε λαός έχει σαν σύνολο αναπτύξει κάποια ελαττώματα, π.χ. εμείς σαν έλληνες είμαστε μισαλλόδοξοι, και όλα τα σύνδρομα του μοντέρνου Ελληναρά.

Το ίδιο και οι μετανάστες στη χώρα μας. Στα 3 χρόνια που είμαι καθηγήτρια έκανα μάθημα σε 2000 παιδιά περίπου τόσο εδώ όσο και στην ξάνθη που τα μισά σχεδόν ήταν αλλοδαπά.

Παρατήρησα λοιπόν ότι τόσο η συμπεριφορά γενικά, όσο και η παραβατική συμπεριφορά στην εφηβεία εκδηλώνεται τελείως διαφορετικά ανάλογα με την καταγωγή, π.χ. τα ελληνάκια είναι πιο κακομαθημένα και πιο ΘΟΡΥΒΩΔΗ. Συνήθως πλακώνονται στο ξύλο και είναι η λογική της Μαγκιάς.

Τα μουσουλμανάκια λόγω πατριαρχικής οικογένειας είναι πολύ πιο ήσυχα, αλλά είναι αδιάφορα εντελώς γιατί όντας από πολύ φτωχές οικογένειες σταματάνε συνήθως το σχολείο, η παραβατικότητά τους περιορίζεται στην απροσεξία και την φλυαρία.

Εχω παρατηρήσει ότι τα άτομα από Ιράν, Ιράκ, Πακιστάν, Ινδία καθώς και τα μαυράκια προσαρμόζονται πολύ άνετα στην ελληνική πραγματικότητα και συνήθως -μια και φέτος εδώ στην Αθήνα είμαι σε σχολείο που έχει πολλά από τις χώρες αυτές, πιστεύω ότι αν ισχύσει αυτό που λέει η Αμαλία, δηλ. ενισχυτική διδασκαλία, θα πάνε καλά, γιατί μέχρι στιγμής δεν απομονόνωνται και είναι κοινωνικά.

Πάμε τώρα στην διακεκαυμένη ζώνη δηλ. Αλβανάκια, Ρουμανάκια και Ρωσάκια που δυστυχώς παρουσιάζουν την πιο υψηλή παραβατικότητα γιατί κατά τη γνώμη μου -γιατί φτωχοί είναι όλοι δεν συζητάμε μεγαλύτερη φτώχια από τους μουσουλμάνους της Ξάνθης- έχουν την τάση να σχηματίζουν ομάδες. Σχηματίζουν δηλ. κάτι σαν παιδική μαφία στο σχολείο.

Δηλ. τα πιο σοβαρά περιστατικά στην μικρή εκπαιδευτική μου εμπειρία ήταν παιδιά από 12-14 που σχημάτισαν συμμορίες και κλέβανε συμμαθητές τους και άλλα μικρότερα παιδιά μέχρι και από τα δημοτικά.

Όπως οι έγχρωμοι της αμερικής που σχημάτιζαν τρομερές συμμορίες από μικρά παιδιά.

Την ίδια τάση έχουν και τα τσιγγανάκια αλλά εκείνα νίωθουν περισσότερο σπίτι τους οπότε δεν έχουμε τέτοια φαινόμενα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 19:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ζήτημα κατά τη γνώμη μου είναι ότι στην Ελλάδα οι κυβερνήσεις (και ο κάθε Έλληνας ασφαλώς) κάνει όλα τα πράγματα στο πόδι. Δεν λογαριάζει τις αλληλεξαρτήσεις μεταξύ των πραγμάτων, δεν τον απασχολούν οι συνέπειες - ίσως μόνο για να παραπονιέται τον απασχολούν οι τελευταίες.

Δυστυχως στην Ελλάδα όλα γίνονται άρπα κόλα συνήθως οι λύσεις που δίνονται είναι προσωρινές ίσα ίσα δηλαδή μέχρι να γίνουν οι εκλογές να ρίξουμε στάχτη στα
Ματιά του κόσμου και να πούμε ότι κάτι κάναμε τώρα για τις μακροπρόθεσμες λύσεις κυριαρχεί η λογική του μέχρι τότε έχει ο θεός το πρόβλημα είναι όμως
Ότι έρχεται η ώρα κάποια στιγμή και τότε ναι μεν έχει ο θεός αλλα δεν δίνει.


quote:
Πρέπει να έχουμε υπόψιν μας ότι για να δεχτεί ένα κράτος τόσο μεγάλο αριθμό μεταναστών, πρέπει να είναι απίστευτα οργανωμένο.

Η Ελλάδα δεν ήταν ποτέ ούτε πιστεύω ότι μπορεί να αποκτήσει την οργάνωση της Αγγλίας, της Γαλλίας ή της Γερμανίας



Σαφώς για να υποδεχτεί ένα κράτος μετανάστες πρέπει να έχει και τις κατάλληλες υποδομές εμείς όχι μονο μετανάστες δεν μπορούμε να συντηρήσουμε αλλα ουτε
Τους δικούς μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy