ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Οι Θρησκευτικές, Θεολογικές, φιλοσοφικές πεποιθήσεις και πιστεύω των μελών του φόρουμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 15:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γιν και το γιανγκ, αγαπητέ trexagireve, δεν θέλουν να μας πουν ότι τα πράγματα συγκαταλέγονται είτε στο άσπρο είτε στο μαύρο.
Κάτι άλλο θέλουν να μας δείξουν, πολύ βαθύτερο...

Συμβολίζουν κάποιες καταστάσεις και κάποια χαρακτηριστικά γνωρίσματα τα οποία αν και φαινομενικά είναι αντίθετα μεταξύ τους, ενώνονται, αλληλεπιδρούν κι ενυπάρχουν μέσ στα πάντα.
Το γεγονός ότι στο λευκό πχ παρατηρείται μια μαύρη κουκίδα και το αντίστροφο, μας δείχνει αυτή την αλληλεπίδραση.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 17:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι υπάρχουν τα δυο άκρα ή δυο πλευρές, το
ξέρεις, φίλε D Incubus, τώρα το με το ζόρι μαζί
είναι μια άποψη... Κατά την δική μου άποψη, είναι
ένδειξη αδυναμίας του κακου, που δεν έχει τα κότσια να
συνεχίσει όπως έως σήμερα κι έχει ανάγκη να στηριχθεί
στη σχέση με το καλό...Αν θέλεις...Η αλληλεπίδραση τους
ίσχυε και πλέον είναι ορατή η διάσπαση τους και να σταθεί
ο καθείς "εφ ώ ετάχθει..." Κοινώς, ο καθένας να πάρει
θέση κι όχι να τα βάζει μαζί,.... όλα δικά του;
Ο Αβραξάς ήταν αρχαίος ελληνικός θεός που συμβόλιζε
ταδυο μαζί... Έχεις ακουστά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 00:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αγαπητέ Simori βασικά υπήρχε μια δόση ειρωνίας στο
πιο πάνω κείμενο μου και γι αυτό μπερδεύτηκες( υποθέτω..)
κι η ειρωνία όχι προς το πρόσωπο σου φυσικά,αλλά προς
την υποκρισία της εποχής μας...


Είπα και εγώ??
quote:
Φίλε μου δεν ξέρω αν σε απογοητεύω, αλλά κι εγώ είμαι με το
ή το ενα ή το άλλο, Χριστό δλδ ή σατανά, όπως τον αποκαλείς..
Δεν υπάρχει γκρί, υπάρχει άσπρο και μαύρο...

Η αλήθεια είναι πως απογοητεύομαι, προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο αυτό που λες!!

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες..

Υποκρισία υπήρχε πάντοτε, δυστυχώς, απλά παλαιότερα όσους τολμούσαν να μιλήσουν για υποκρισία τους ρίχνανε στην πυρά ως μάγοι ή μάγισσες!!!
Μία απορία.. το γιν-γιανγκ πως το αναφέρεις? Δεν το θεωρείς σατανιστικό σύμβολο?
Ρωτάω γιατί ό,τι δεν είναι χριστιανικό είναι σατανιστικό κατά την γνώμη σου..

quote:
Φίλε PREDATOR ζούμε σε μια καθαρά υλιστική εποχή
και όλα γίνονται για το χρήμα... Όποιος αντέξει και
μείνει άνθρωπος,στην πράξη κι όχι στα λόγια, ειναι το όλο
παιχνίδι... Όλα τα άλλα είναι κουβέντες...
Σήμερα το ιερωμένος είναι επαγγελμα... Αφού είναι δημόσιοι
υπάλληλοι... Σε λίγο θα κάνουν και απεργίες... Δεν θα γίνεται
η λειτουργία της Κυριακής ως διαμαρτυρία για το μικρό εφάπαξ, κλπ......
Αλλά αυτά όλα δεν είναι χριστιανικά... Γι'αυτο και η τιμωρία για
τους ιερείς χειρότερη...

Αυτά που αναφέρεις γινόντουσαν πάντα, απλά τώρα κάποια από αυτά βγαίνουν στο προσκήνιο. Το παρασκήνιο ήταν πάντοτε πολύ πιο ζοφερό!!
Όσο για το δημοσιοϋπαλληλικη τί προτείνεις εσύ? Εγώ πάντως τον διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας..
Όσο για τα υπόλοιπα τερατουργήματα που διαπράττουν οι κληρικοί, σκέψου τι σεξουαλική καταπίεση υφίστανται και πόσο βρώμικο είναι όλο το κύκλωμα για να φτάνουν στο σημείο να το εκδηλώνουν κιόλας και μάλιστα τόσο εύκολα!!!
Η ανθρωπότητα υπέστει πολλά δεινά με τον χριστιανισμό ένα από τα μεγαλύτερα κεφάλαια ήταν η σεξουαλική καταπίεση, το οποίο παραμένει ακόμα...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 01:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
georgbax
Θεωρώ οτι για να είμαστε "σωστοί" στην ζωή μας οφείλουμε να κρίνουμε απο μόνοι μας και όχι να παίρνουμε ως μασημένη τροφή τι είναι σωστό και τί λάθος .

Φίλε georgbax , σε καλωσορίζω κι εγώ με τη σειρά μου στην συντροφιά μας , και χαίρομαι που δεχόμαστε στον κύκλο μας ένα ανοιχτόμυαλο άτομο που πρώτα ερευνά και ύστερα δέχεται κάτι σαν αλήθεια , και όχι επειδή του το είπαν έτσι .
quote:
georgbax
Αυτό που δηλώνω , καθαρά για κοινωνικο/πολιτικους λόγους ειναι χριστιανός ορθόδοξος .

Το ίδιο κάνει και η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων φίλε μου , προκειμένου να αποφύγη τον διαχωρισμό , ιδίως σε μικρές κλειστές κοινωνίες της επαρχίας . Και το ωραίο είναι ότι όταν προ διμήνου στην επαρχία και σε συγγενικό σπίτι συναντήθηκα με έναν εν ενεργεία ιερωμένο , μεταξύ οίνου και μεζέ πιάσαμε την κουβέντα επί παντός επιστητού , και όπως ήταν φυσικό και για τα θρησκευτικά . Ήξερε πρώτος και καλύτερος όλα όσα αντέγραψε από τις αρχαίες θρησκείες ο Χριστιανισμός , για τον ρόλο του Παύλου στην μετάλλαξη του Χριστιανισμού από την αρχική του μορφή στη σημερινή , και όσα άλλα που δεν με παίρνει ο χώρος και ο χρόνος να απαριθμήσω . Έμεινα με το στόμα ανοιχτό , και παραλίγο να τον ρωτήσω μήπως ήταν κρυπτοεθνικός .
quote:
georgbax
θα ήθελα όμως να μην ήμουν "αναγκασμένος" να το επιλέξω αλλα να μπορέσω να κρίνω εγώ...
δεν πιστέυω οτι μου δόθηκε τέτοια επιλογή ποτε ....

Δυστυχώς φίλε μου είμαστε το τελευταίο θεοκρατικό κράτος της Ευρώπης , που η εκκλησία δεν έχει διαχωριστεί από την πολιτεία , που οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι και μισθοδοτούνται από τους φόρους όλων των Ελλήνων φορολογουμένων ανεξαρτήτως θρησκεύματος . Είναι δε τόση η αλληλοεξάρτηση με τους πολιτικούς που έφθασαν στο σημείο να υποβάλλουν ακόμα και νομοσχέδια .

Διάβασα λοιπόν στις χθεσινές εφημερίδες ότι ζήτησαν να μετατραπή σε φυλακή για ιερωμένους , ένα μοναστήρι το οποίο βρίσκεται χτισμένο σε μια πανέμορφη τοποθεσία πνιγμένο στα πλατάνια τα έλατα και τα γάργαρα νερά . Και ενώ οι υπόλοιποι κρατούμενοι βρίσκονται στοιβαγμένοι δέκα – δέκα σε κελιά κλουβιά , οι παπάδες κλέφτες , αρχαιοκάπηλοι , και βιαστές ανηλίκων ως επί το πλείστον θα τιμωρούνται με εγκλεισμό σε ξενώνα πολυτελείας μέσα στην φύση . Δεν γνωρίζω αν ζητήσανε και σάουνα . Σα δεν ντρέπονται .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 01:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν φίλε trexagireve διαβάζει κάποις ένα κείμενο , κρατάει τα σημεία εκείνα που ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία του , έτσι λοιπον κι εσύ προσπάθησες στο κείμενο της απαντήσεώς μου να βρής αρνητικά σημεία και όταν δεν βρήκες προσπάθησες να δημιουργήσης τέτοια . Φυσικά αν είχα δηλώσει Χριστιανός , έστω και νεοημερολογίτης , η απάντησή σου θα ήταν διαφορετική . Όχι δηλαδή ότι ενοχλούμαι , απλώς σου το επισημαίνω . .
quote:
trexagireve
Δηλαδή αγαπητέ μου sesostris, επιμένεις ότι η δουλειά σου
ακονίζει το νου...

Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο , έγραψα ότι «Όλοι οι άνθρωποι επηρεάζονται λιγότερο ή περισσότερο στον τρόπο σκέψης από το επάγγελμα που εξασκούν» . Εντελώς διαφορετική έννοια .
quote:
trexagireve
Η ανάπτυξη του της σύγχρονης επιστήμης
κυριολεκτικά σκοτώνει τον πλανήτη μας, αλλα΄για σένα είναι
θετικό...

Το σκέφτηκες πολύ πριν το γράψης αυτό φίλε trexagireve ; Σκέφτηκες ότι αν δεν υπήρχε η ανάπτυξη της επιστήμης πόσοι άνθρωποι θα πέθαιναν από Πανώλη , Χολέρα , Τυφοειδή πυρετό , και τόσες άλλες ασθένειες , σκέφθηκές πως θα ήσουνα σήμερα δίχως ηλεκτρικό ρεύμα και τηλέφωνο . Ούτε το επάγγελμά σου δεν θα εξασκούσες , εκτός αν έγραφες με φτερό χήνας τα γεγονότα του περασμένου μήνα .
quote:
trexagireve
Όπως π.χ. τα πλαστικά που πιστεύεις ότι συμβάλουν
στην εξέλιξη του ανθρώπου...Κάνε μια μήνυση, ρε συ, στα ΜΜΕ,
προχθές έλεγαν για τις βλαβερές συνέπειες των πλαστικών...
Προφανώς δεν σε ρώτησαν...

Άλλη μια προσπάθεια σου να βρεθούν αρνητικά σημεία στην απάντησή μου . Ούτε λίγο ούτε πολύ με κατηγορείς σαν υπεύθυνο για την μόλυνση του πλανήτη επειδή κατασκεύαζα πλαστικά εξαρτήματα .
Σκέφθηκες πως θα ήταν η ζωή σου αν δεν υπήρχε το πλαστικό ; Για πέταξε έξω από το σπίτι σου όλα τα πλαστικά και πες μου μετά πως θα είσαι , ούτε σφουγγαρίστρα δεν θα έχεις . Εν πάσει περιπτώσει , όλα τα βιομηχανικά υλικά επιβαρύνουν το περιβάλλον εάν εμείς δεν έχουμε την παιδεία να τα ανακυκλώσουμε και να κάνουμε και οικονομία στην παραγωγή νέων πρώτων υλών .
quote:
trexagireve
Φίλε μου πολλοί άνθρωποι αισθάνθηκαν για κάποιες στιγμές θεοί,
αλλά σαν άλλοι Φαέθωνες,πήγαν πολύ κοντά στον ήλιο και ..
κάηκαν, πρόσεξε το.

Είδες εσύ πουθενά να γράφω ότι αισθάνθηκα θεός ; Εγώ έγραψα «Η μεγαλύτερη ανταμοιβή για μένα ήταν όταν ύστερα από μήνες μελέτης και υλοποίησης των σχεδίων μου , έβλεπα το δημιούργημά της σκέψης μου να παίρνη κίνηση» . Και αυτό είναι η θεμιτή ικανοποίηση που αισθάνεται ο οποιοσδήποτε επαγγελματίας , που αγαπάει αυτό που κάνει , για κάποια επιτυχία του . Ο χειρουργός για την επιτυχία μια νέας μεθόδου εγχειρήσεως , ο καλλιτέχνης για έναν επιτυχημένο πίνακα ή γλυπτό , μηχανικός για μια επιτυχημένη κατασκευή του , ο εμπορικός για μια επιτυχημένη εμπορική συμφωνία . Που βρίσκεις εσύ το κακό και το δαιμονοποιείς ;
Εκτός και αν εσύ έγινες δημοσιογράφος επειδή έτσι τό ‘φεραν οι περιστάσεις και όχι επειδή σου άρεσε , και θεωρείς την εργασία σου αγγαρεία .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 13:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ότι υπάρχουν τα δυο άκρα ή δυο πλευρές, το
ξέρεις, φίλε D Incubus, τώρα το με το ζόρι μαζί
είναι μια άποψη... Κατά την δική μου άποψη, είναι
ένδειξη αδυναμίας του κακου, που δεν έχει τα κότσια να
συνεχίσει όπως έως σήμερα κι έχει ανάγκη να στηριχθεί
στη σχέση με το καλό...Αν θέλεις...Η αλληλεπίδραση τους
ίσχυε και πλέον είναι ορατή η διάσπαση τους και να σταθεί
ο καθείς "εφ ώ ετάχθει..."

Αγαπητέ trexagireve, ίσως να μην έχεις κατανοήσει την ουσία του γιν και του γιανγκ και τον συμβολισμό τους.
Το κλειδί δεν είναι να θεωρήσεις το λευκό πχ καλό και το μαύρο κακό.
Όπως σου είπα, αυτά τα 2 αντιπροσωπεύουν ιδιότητες και καταστάσεις.

Δε νομίζω πάντως να διασπασθεί ούτε να σταθεί ο καθείς "εφ ω ετάχθη" διότι πολύ απλά αυτά τα 2 είναι αναπόσπαστα...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 14:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Simori,ότι υπάρχει έχει μια μορφή που την
έχιε για πάντα. Φυσικά το να προσπαθεί κανείς να
διακρίνει τώρα, το καλό και το κακό, δείχνει δύσκολο, αλλά
υπάρχει διαχωρισμός...
Όσο για το τι είναι σατανιστικό , αυτό φίλε μου είναι μια
μεγάλη κουβέντα...
Φίλε μου sesostris, γιατί πειράζεσαι τόσο εύκολα; Απλά είδα
το πομπόδες ύφος σου και είπα να σε πειράξω...Ωστόσο δεν κάνω
μερική κι αποσπασματική ανάλυση των όσων λές... Εσύ αναφέρθηκες
σε ακόνισμα μυαλού, όπως και στο ότι η επιστήμη μας πάει μπροστά,
όταν ...δενπ άμε καθόλου καλά...
φίλε D Incubus....θα χωρίσουν συντομα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 15:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
trexagireve
Φίλε μου δεν ξέρω αν σε απογοητεύω, αλλά κι εγώ είμαι με το
ή το ενα ή το άλλο, Χριστό δλδ ή σατανά, όπως τον αποκαλείς..
Δεν υπάρχει γκρί, υπάρχει άσπρο και μαύρο...

quote:
trexagireve
Όσο για το τι είναι σατανιστικό , αυτό φίλε μου είναι μια
μεγάλη κουβέντα...

Τώρα με μπερδεψες εντελώς.....

quote:
trexagireve
φίλε D Incubus....θα χωρίσουν συντομα...

Πόσο σύντομα?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 17:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καιρός γαρ εγγύς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 19:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο καιρός γαρ εγγύς...

Αυτο ειναι το γενικο συμπερασμα???



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 20:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ simori, μπερδεύτηκες με το ότι ο σατανισμός
αποτελεί μεγάλο θέμα; Μα σήμερα φίλε μου υπάρχει η
..εκκλησία του σατανά ήταν κι από τους κύριους χορηγούς
της προεκλογικής εκστρατείας του νύν πλανητάρχη Μπούς....
Ο σατανισμός θεωρείται μεγάλο κεφάλαιο στη διεθνή σκηνή,
μιλάμε για τον ...παρεξηγημένο διάβολο,΄οπου δεν κοιτάμε πως
βλ΄λεπει τον άνθρωπο,αλλά τη σχέση του με τον Θεό... Αλήθεια πως βλέπει ο διάβολος τον άνθρωπο; Ξέρει κανείς;...

Με τα quotes υποτίθεται με βγάζεις λάθος ή γελοίο; Άρε azax
τα κάνεις αόρατα!!!
Φίλε Γιάπετ, τσόντα, τσόντα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 23:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
trexagireve

Αλήθεια πως βλέπει ο διάβολος τον άνθρωπο; Ξέρει κανείς;...



Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ = ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΟ?

Να το πω ακόμα πιο απλά:

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ = ΣΑΤΑΝΙΣΤΗΣ?

Αν μου πεις πρώτα κατά πόσο ισχύει η παραπάνω ισότητα? Έτσι για να μην μένουν απορίες.. προσωπικά δεν πιστεύω στην ύπαρξη του διαβόλου, άρα κάτω από ποιο πρίσμα να μιλήσουμε γι αυτόν? πάντως ελευθερία λόγου υπάρχει, όποτε θες μπορείς να μας απαντήσεις για το πως βλέπει ο διάβολος τον άνθρωπο...Τί λες trexagireve?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 00:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο σατανάς ή αλλιώς διάβολος ή λούσι τέλος πάντων,είναι δημιούργημα του χριστιανισμού.Ως αποδιομπομπαίος τράγος,ποιος άλλος κακός θα απομάκρυνε τους πιστούς από την θρησκεία.


And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 00:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori:
Αποψή μου είναι πως τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα αν κοιτάξεις τα τελευταία 2000 χρόνια και μέχρι πριν 5-10 χρόνια. Φαντάσου πως το να παρεδεχόσουν πως ήσουν άθεος ή παγανιστής ήταν σαν να έλεγες πως λάτρευες τον σατανά! ΠΡΟΣΕΧΕ, τον σατανά......!!!! Ξέρεις τί συνεπάγεται αυτό και πόσο σοβαρό είναι?
Όλα αυτά ήταν τεχνάσματα του χριστιανισμού για να υπερισχύσει και ειδικά όσο αφορά τις παλαιότερες θρησκείες, που κατά βάση στηρίχτηκε σε αυτές και πάλι για τον ίδιο λόγο, για να μπορέσει να εξαπλωθεί, ό,τι κάνουν όλες οι θρησκείες που έχουν σκοπό τους να προσηλυτίσουν δηλαδή.

Που να πας 4.000 χρόνια ποιο πίσω, όταν γινόντουσαν ακόμη και ανθρωποθυσίες!
Ο Χριστιανισμός δεν έχει ανάγκη από κανένα τέχνασμα για να υπερισχύσει. Αυτά που λες αφορούν τον Μεσαίωνα και ήσαν τεχνάσματα διαφόρων "επισκόπων" προκειμένου να υπερισχύσουν οι ίδιοι και να φτιάξουν έναν Χριστιανισμό, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους........
Η κοινωνία εξελίσσεται και σήμερα στις μέρες μας είμαστε αρκετά ώριμοι για να μπορέσουμε να διακρίνουμε τα πάντα.....

quote:
simori:
Βέβαια έχουμε απόφαση, το λιθαράκι που σου έλεγα... αλλά όχι απόφαση καθολική!!!
Αποτινάσσω από πάνω μου κάτι ή μέρη αυτού δεν συνεπάγεται καθολική απόφαση της κοσμοθέασης μου!!!

....... ή είσαι έγκυος ή δεν είσαι............μισοέγκυος δεν υπάρχει............
quote:
PREDATOR:
Και δεν ειναι μονο φαινομενο των Καθολικων... ακομα και στην Ορθοδοξια εχουμε ακουσει πολλα τετοια!

Το θεμα ειναι ομως τι μπορουμε να κανουμε με αυτους τους ανθρωπους που υπο την "σκεπη" της ιεροσυνης νομιζουν οτι μπορουν να κανουν τα παντα χωρις την τιμωρια!

Αυτοι ειναι που πρεσβευουν τον Θεο? Απο τν μια κυρηττουν το Θειο Λογο, και στην "μυστικη" τους ζωη, διαπραττουν τα χειροτερα εγκληματα, οπως βιασμους, κλοπες και αλλα...

Δεν ειναι ολοι ετσι (ευτυχως) αλλα οσο περνανε τα χρονια, γινονται περισσοτεροι



Aυτοί είναι όπως πολύ σωστά είπες οι υποκριτές. Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι όσο περνάνε τα χρόνια μειώνονται.
Πιστεύω ότι παλαιότερα γινόντουσαν πολύ περισσότερα αλλά απλά δεν έβγαιναν στη φόρα. Σήμερα μεριά οι δημοσιογράφοι, μεριά η κοινωνία μας που αρχίζει και βλέπει το Χριστιανισμό όπως είναι και όχι όπως κάποιοι "ιερωμένοι" θέλουν να είναι, έχουν συντελέσει ώστε τέτοια φαινόμενα να βγαίνουν στη φόρα να στηλιτεύονται και να αρχίζει ο κλοιός να σφίγγει ασφυκτικά γύρω από το λαιμό των επίορκων ιερέων ώστε να ξεκουμπιστούν μια ώρα γρηγορότερα.
quote:
PREDATOR:
ναι, αλλα ποιος μπορει να σταματησει αυτη τη φθορα!

ποιος μπορει να ελεγξει το "ψυχολογικο" προφιλ των ανθρωπων που επιθυμουν να γινουν ιερωμενοι! Ποιος ξερει οτι μπορει καποια στιγμη να "υποτροπιασουν" και να διαπραξουν εγκλημα?

Υποτιθεται οτι αυτοι που θελουν να γινουν ιερωμενοι, προσπαθουν να βρουν την γαληνη της ψυχης τους, να αφιερωθουν στο εργο του Θεου, να κηρυττουν τον λογο Του, αλλα οχι και να κανουν τα αισχη, τα οποια προσπαθει η εκκλησια να "καταδικασει"!



Είναι πολύ εύκολο.......... αρκεί να υπάρξει θέληση αληθινή και οι πιστοί να μπορούν όχι μόνο να βλέπουν τι γίνεται στην ενορία τους αλλά με τον τρόπο τους να πετυχαίνουν την απομάκρυνση του επίορκου....καθαρά δηλαδή θέμα ωρίμανσης..........και νοοτροπίας του Έλληνα.......κάτι σαν τις βουλευτικές εκλογές δηλαδή .......ωρίμανση και σωστή δράση.
quote:
simori:
Όσο για το δημοσιοϋπαλληλικη τί προτείνεις εσύ? Εγώ πάντως τον διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας..
Όσο για τα υπόλοιπα τερατουργήματα που διαπράττουν οι κληρικοί, σκέψου τι σεξουαλική καταπίεση υφίστανται και πόσο βρώμικο είναι όλο το κύκλωμα για να φτάνουν στο σημείο να το εκδηλώνουν κιόλας και μάλιστα τόσο εύκολα!!!
Η ανθρωπότητα υπέστει πολλά δεινά με τον χριστιανισμό ένα από τα μεγαλύτερα κεφάλαια ήταν η σεξουαλική καταπίεση, το οποίο παραμένει ακόμα...

Για μένα πρέπει να γίνει δημοψήφισμα............ και ότι θέλει ο λαός. Για τη σεξουαλική καταπίεση και εδώ είναι πολύ εύκολο να λυθεί. Θα πρέπει να αλλάξει το καθεστώς και να επιτρέπεται οι Δεσποτάδες να έχουν οικογένεια. Πρώτον και κυριοτέρον καταστρατηγούν τον ίδιο τον Ιησού που θεωρούσε ευλογία το γάμο. Είναι αδιανόητο να μην έχουν, τόσα χρόνια καταφέρει, να ερμηνεύσουν σωστά τις γραφές (προσωπική μου γνώμη).
quote:
Sesostris:
Φίλε georgbax , σε καλωσορίζω κι εγώ με τη σειρά μου στην συντροφιά μας , και χαίρομαι που δεχόμαστε στον κύκλο μας ένα ανοιχτόμυαλο άτομο που πρώτα ερευνά και ύστερα δέχεται κάτι σαν αλήθεια , και όχι επειδή του το είπαν έτσι .

Ο κύκλος του forum δε νομίζω να έχει ανοιχτόμυαλους και μη! η συμμετοχή μόνο και μόνο σε ένα τέτοιο πολυφωνικό "καφενείο" από μόνη της υποδηλώνει την έρευνα.
quote:
Sesostris:
Το ίδιο κάνει και η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων φίλε μου , προκειμένου να αποφύγη τον διαχωρισμό , ιδίως σε μικρές κλειστές κοινωνίες της επαρχίας . Και το ωραίο είναι ότι όταν προ διμήνου στην επαρχία και σε συγγενικό σπίτι συναντήθηκα με έναν εν ενεργεία ιερωμένο , μεταξύ οίνου και μεζέ πιάσαμε την κουβέντα επί παντός επιστητού , και όπως ήταν φυσικό και για τα θρησκευτικά . Ήξερε πρώτος και καλύτερος όλα όσα αντέγραψε από τις αρχαίες θρησκείες ο Χριστιανισμός , για τον ρόλο του Παύλου στην μετάλλαξη του Χριστιανισμού από την αρχική του μορφή στη σημερινή , και όσα άλλα που δεν με παίρνει ο χώρος και ο χρόνος να απαριθμήσω . Έμεινα με το στόμα ανοιχτό , και παραλίγο να τον ρωτήσω μήπως ήταν κρυπτοεθνικός .

Kαι μετά λάλησε ο κόκορας ...............και σε ξύπνησε!
quote:
Sesostris:
Δυστυχώς φίλε μου είμαστε το τελευταίο θεοκρατικό κράτος της Ευρώπης , που η εκκλησία δεν έχει διαχωριστεί από την πολιτεία , που οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι και μισθοδοτούνται από τους φόρους όλων των Ελλήνων φορολογουμένων ανεξαρτήτως θρησκεύματος . Είναι δε τόση η αλληλοεξάρτηση με τους πολιτικούς που έφθασαν στο σημείο να υποβάλλουν ακόμα και νομοσχέδια .

Διάβασα λοιπόν στις χθεσινές εφημερίδες ότι ζήτησαν να μετατραπή σε φυλακή για ιερωμένους , ένα μοναστήρι το οποίο βρίσκεται χτισμένο σε μια πανέμορφη τοποθεσία πνιγμένο στα πλατάνια τα έλατα και τα γάργαρα νερά . Και ενώ οι υπόλοιποι κρατούμενοι βρίσκονται στοιβαγμένοι δέκα – δέκα σε κελιά κλουβιά , οι παπάδες κλέφτες , αρχαιοκάπηλοι , και βιαστές ανηλίκων ως επί το πλείστον θα τιμωρούνται με εγκλεισμό σε ξενώνα πολυτελείας μέσα στην φύση . Δεν γνωρίζω αν ζητήσανε και σάουνα . Σα δεν ντρέπονται .



Ένα δημοψήφισμα είναι η ποιο σωστή λύση.
Και εγώ είμαι υπέρ της θανατικής καταδίκης όπως και του ακροβολισμού ελεύθερων σκοπευτών για τους αναρχοαλήτες. Εσύ είσαι? Αν όχι να στέλνεται ο λογαριασμός γαι την αποκατάσταση της δημόσιας περιουσίας που καταστρέφουν........ αλλά και της ιδιωτικής.......στο σπίτι σου!
quote:
Sesostris:
Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο , έγραψα ότι «Όλοι οι άνθρωποι επηρεάζονται λιγότερο ή περισσότερο στον τρόπο σκέψης από το επάγγελμα που εξασκούν» . Εντελώς διαφορετική έννοια .

Απλά τα μούσκεψες..........ένα συγνώμη θα ήταν αρκετό........εσύ ο ίδιος έλεγες για το συγνώμη του πάπα, (των άλλων δηλαδή) το δικό σου? τόσο πολύ θα σου στοιχίσει?
quote:
Sesostris:
Το σκέφτηκες πολύ πριν το γράψης αυτό φίλε trexagireve ; Σκέφτηκες ότι αν δεν υπήρχε η ανάπτυξη της επιστήμης πόσοι άνθρωποι θα πέθαιναν από Πανώλη , Χολέρα , Τυφοειδή πυρετό , και τόσες άλλες ασθένειες , σκέφθηκές πως θα ήσουνα σήμερα δίχως ηλεκτρικό ρεύμα και τηλέφωνο . Ούτε το επάγγελμά σου δεν θα εξασκούσες , εκτός αν έγραφες με φτερό χήνας τα γεγονότα του περασμένου μήνα .

Σαφώς καλύτερα θα ήμασταν........ πάνω απ' όλα δε θα δουλεύαμε για τους άλλους! Πόσοι δουλεύουν για τον Κόκαλη και τον Βαρδινογιάννη? και για πόσους δουλεύουν αυτοί οι δύο? Που κάνουν μπάνιο οι Αθηναίοι? ..............αν όχι στα τσίσα τους?
Δεν υπήρχε καρκίνος, δεν υπήρχε έιτζ, δεν υπήρχαν πολλά........
Το πρόβλημα είναι η διαχείριση της επιστήμης.......σωστά...καλή η επιστήμη..........αλλά ποιος τη διαχειρίζεται? και γιατί?
Η χολέρα και η πανώλη, αν δεν απατώμαι, ήσαν ασθένειες που εμφανιζόντουσαν υπό ειδικές συνθήκες, (συνήθως πολιορκίες-πολέμους).
quote:
Sesostris:
Σκέφθηκες πως θα ήταν η ζωή σου αν δεν υπήρχε το πλαστικό ; Για πέταξε έξω από το σπίτι σου όλα τα πλαστικά και πες μου μετά πως θα είσαι , ούτε σφουγγαρίστρα δεν θα έχεις . Εν πάσει περιπτώσει , όλα τα βιομηχανικά υλικά επιβαρύνουν το περιβάλλον εάν εμείς δεν έχουμε την παιδεία να τα ανακυκλώσουμε και να κάνουμε και οικονομία στην παραγωγή νέων πρώτων υλών .

Σωστά.
quote:
simori:
Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ = ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΟ?

Να το πω ακόμα πιο απλά:

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ = ΣΑΤΑΝΙΣΤΗΣ?



Eίδες κανέναν να ισχυρίζεται κάτι τέτοιο?



"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 21/07/2008 00:55:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 01:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Αυτά που λες αφορούν τον Μεσαίωνα και ήσαν τεχνάσματα διαφόρων "επισκόπων" προκειμένου να υπερισχύσουν οι ίδιοι και να φτιάξουν έναν Χριστιανισμό, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους........

Σ΄αυτόν όμως τον χριστιανισμό πιστεύεις κι εσύ, αυτός επεκράτησε και τον υπερασπίζεσαι κιόλας...

quote:
Για τη σεξουαλική καταπίεση και εδώ είναι πολύ εύκολο να λυθεί. Θα πρέπει να αλλάξει το καθεστώς και να επιτρέπεται οι Δεσποτάδες να έχουν οικογένεια.

Είσαι... αιρετικός;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 02:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Σ΄αυτόν όμως τον χριστιανισμό πιστεύεις κι εσύ, αυτός επεκράτησε και τον υπερασπίζεσαι κιόλας...

?
quote:
γιαπετ:
Είσαι... αιρετικός;;;

Eσύ?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 04:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
simori:
Αποψή μου είναι πως τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα αν κοιτάξεις τα τελευταία 2000 χρόνια και μέχρι πριν 5-10 χρόνια. Φαντάσου πως το να παρεδεχόσουν πως ήσουν άθεος ή παγανιστής ήταν σαν να έλεγες πως λάτρευες τον σατανά! ΠΡΟΣΕΧΕ, τον σατανά......!!!! Ξέρεις τί συνεπάγεται αυτό και πόσο σοβαρό είναι?
Όλα αυτά ήταν τεχνάσματα του χριστιανισμού για να υπερισχύσει και ειδικά όσο αφορά τις παλαιότερες θρησκείες, που κατά βάση στηρίχτηκε σε αυτές και πάλι για τον ίδιο λόγο, για να μπορέσει να εξαπλωθεί, ό,τι κάνουν όλες οι θρησκείες που έχουν σκοπό τους να προσηλυτίσουν δηλαδή.
--------------------------------------------------------------------------------

quote:

europaios2
Ο Χριστιανισμός δεν έχει ανάγκη από κανένα τέχνασμα για να υπερισχύσει.

Εννοείς πως όλοι ανεξαιρέτως αποδέχτηκαν με μιας σαν μία και αληθινή θρησκεία τον χριστιανισμό? Χωρίς αντιστάσεις?

quote:
europaios2
Αυτά που λες αφορούν τον Μεσαίωνα και ήσαν τεχνάσματα διαφόρων "επισκόπων" προκειμένου να υπερισχύσουν οι ίδιοι και να φτιάξουν έναν Χριστιανισμό, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους........


Αυτό είναι το ένα κομμάτι της πίττας και σίγουρα δεν είναι πταισματάκι για να το προσπεράσεις και αν κοιτάξεις καλά μέσα σε αυτό θα δεις πως η εκκλησία/χριστιανισμός εμπεριέχει τα συστατικά εκείνα που ρέπουν στον δεσποτισμό!!
quote:
europaios2
Η κοινωνία εξελίσσεται και σήμερα στις μέρες μας είμαστε αρκετά ώριμοι για να μπορέσουμε να διακρίνουμε τα πάντα.....

Χμ..Παίζεται.....!!! Πίσω από τις κουρτίνες όμως ξέρουμε τι συγκαλύπτεται?
Η ωριμότητα που αναφέρεις σε τι οφείλεται ξέρεις?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
simori:
Βέβαια έχουμε απόφαση, το λιθαράκι που σου έλεγα... αλλά όχι απόφαση καθολική!!!
Αποτινάσσω από πάνω μου κάτι ή μέρη αυτού δεν συνεπάγεται καθολική απόφαση της κοσμοθέασης μου!!!

--------------------------------------------------------------------------------

quote:
europaios2

....... ή είσαι έγκυος ή δεν είσαι............μισοέγκυος δεν υπάρχει............


το παράδειγμά σου άν και εντελώς ΑΤΟΠΟ... εντούτοις φανερώνει κάποιο ΚΟΛΛΗΜΑ!!!

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
simori:
Όσο για το δημοσιοϋπαλληλικη τί προτείνεις εσύ? Εγώ πάντως τον διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας..
Όσο για τα υπόλοιπα τερατουργήματα που διαπράττουν οι κληρικοί, σκέψου τι σεξουαλική καταπίεση υφίστανται και πόσο βρώμικο είναι όλο το κύκλωμα για να φτάνουν στο σημείο να το εκδηλώνουν κιόλας και μάλιστα τόσο εύκολα!!!
Η ανθρωπότητα υπέστει πολλά δεινά με τον χριστιανισμό ένα από τα μεγαλύτερα κεφάλαια ήταν η σεξουαλική καταπίεση, το οποίο παραμένει ακόμα...
--------------------------------------------------------------------------------

quote:

europaios2

Για μένα πρέπει να γίνει δημοψήφισμα............ και ότι θέλει ο λαός. Για τη σεξουαλική καταπίεση και εδώ είναι πολύ εύκολο να λυθεί. Θα πρέπει να αλλάξει το καθεστώς και να επιτρέπεται οι Δεσποτάδες να έχουν οικογένεια. Πρώτον και κυριοτέρον καταστρατηγούν τον ίδιο τον Ιησού που θεωρούσε ευλογία το γάμο. Είναι αδιανόητο να μην έχουν, τόσα χρόνια καταφέρει, να ερμηνεύσουν σωστά τις γραφές (προσωπική μου γνώμη).


Τώρα δεν θα σου απαντήσω όπως θέλω γιατί θα νομιζεις πως σου πάω κόντρα αλλά θα σου πω πως δεν είναι μόνο οι δεσποτάδες αλλά και οι παπάδες που διαπράττουν τα εγκλήματα.. Δεν θυμάσαι αυτό που έγινε κάπου στο περιστέρι με το κοριτσάκι το οποίο εξέδιδε η μάνα του εκτός των άλλων και σε ένα παπά? Αυτός ήταν παντρεμένος!! Αυτός ήταν ο παπάς της ενορίας μας όταν ήμουνα παιδάκι...στο πατρικό μου.... με το σχολείο εκεί πηγαίναμε για να καταλάβεις!!
Άσε.. για αυτό σου λέω... αν μιλήσω όπως αισθάνομαι δεν θα αρέσει σε κανέναν..


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Sesostris:
Δυστυχώς φίλε μου είμαστε το τελευταίο θεοκρατικό κράτος της Ευρώπης , που η εκκλησία δεν έχει διαχωριστεί από την πολιτεία , που οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι και μισθοδοτούνται από τους φόρους όλων των Ελλήνων φορολογουμένων ανεξαρτήτως θρησκεύματος . Είναι δε τόση η αλληλοεξάρτηση με τους πολιτικούς που έφθασαν στο σημείο να υποβάλλουν ακόμα και νομοσχέδια .

Διάβασα λοιπόν στις χθεσινές εφημερίδες ότι ζήτησαν να μετατραπή σε φυλακή για ιερωμένους , ένα μοναστήρι το οποίο βρίσκεται χτισμένο σε μια πανέμορφη τοποθεσία πνιγμένο στα πλατάνια τα έλατα και τα γάργαρα νερά . Και ενώ οι υπόλοιποι κρατούμενοι βρίσκονται στοιβαγμένοι δέκα – δέκα σε κελιά κλουβιά , οι παπάδες κλέφτες , αρχαιοκάπηλοι , και βιαστές ανηλίκων ως επί το πλείστον θα τιμωρούνται με εγκλεισμό σε ξενώνα πολυτελείας μέσα στην φύση . Δεν γνωρίζω αν ζητήσανε και σάουνα . Σα δεν ντρέπονται .


--------------------------------------------------------------------------------
Για να σου πω την αλήθεια... να τους μαζέψουν εκεί μέσα ΟΛΟΥΣ να ξεσκιστούν να λυσσάξουν,να ησυχάσουμε αλλά όχι φαΐ και νερό, ΕΚΕΙ τα περιττώματά τους, μέχρι να φάνε ο ένας τον άλλον!!!!

Πόσες γυναίκες μεγάλης ηλικίας πλέον βγήκανε και είπανε πως στην νεαρή τους ηλικία είχαν βρεθεί σε μοναστήρια και οι ιερείς ασελγούσαν επάνω τους? Για να μην πω πόσοι άντρες που δεν τολμούν να μιλήσουν από ντροπή για αυτά που συναίβεναν στα παιδικά τους χρόνια???!!!
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ!!!! ευαισθησίες βλέπετε!!!


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Sesostris:
Το ίδιο κάνει και η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων φίλε μου , προκειμένου να αποφύγη τον διαχωρισμό , ιδίως σε μικρές κλειστές κοινωνίες της επαρχίας . Και το ωραίο είναι ότι όταν προ διμήνου στην επαρχία και σε συγγενικό σπίτι συναντήθηκα με έναν εν ενεργεία ιερωμένο , μεταξύ οίνου και μεζέ πιάσαμε την κουβέντα επί παντός επιστητού , και όπως ήταν φυσικό και για τα θρησκευτικά . Ήξερε πρώτος και καλύτερος όλα όσα αντέγραψε από τις αρχαίες θρησκείες ο Χριστιανισμός , για τον ρόλο του Παύλου στην μετάλλαξη του Χριστιανισμού από την αρχική του μορφή στη σημερινή , και όσα άλλα που δεν με παίρνει ο χώρος και ο χρόνος να απαριθμήσω . Έμεινα με το στόμα ανοιχτό , και παραλίγο να τον ρωτήσω μήπως ήταν κρυπτοεθνικός .
--------------------------------------------------------------------------------

Καλός ο παπάς αλλά γιατί πρέπει να είναι κρυπτοεθνικός για να τα λέει?

quote:

europaios2
Ένα δημοψήφισμα είναι η ποιο σωστή λύση.
Και εγώ είμαι υπέρ της θανατικής καταδίκης όπως και του ακροβολισμού ελεύθερων σκοπευτών για τους αναρχοαλήτες. Εσύ είσαι? Αν όχι να στέλνεται ο λογαριασμός γαι την αποκατάσταση της δημόσιας περιουσίας που καταστρέφουν........ αλλά και της ιδιωτικής.......στο σπίτι σου!

Τους αναρχικούς που τους είδες?

quote:
europaios2
Σαφώς καλύτερα θα ήμασταν........ πάνω απ' όλα δε θα δουλεύαμε για τους άλλους! Πόσοι δουλεύουν για τον Κόκαλη και τον Βαρδινογιάννη? και για πόσους δουλεύουν αυτοί οι δύο? Που κάνουν μπάνιο οι Αθηναίοι? ..............αν όχι στα τσίσα τους?


Νομίζω πως την ιστορία την έχεις εντελώς
Αν δεν υπήρχε η επιστήμη θα είμασταν ακόμα στον μεσαίωνα... θυμάσαι ΤΙ έκανε τότε ο κλήρος? αιρετικός θα ήσουνα... τις συνέπειες τις θυμάσαι? πυρά...

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
simori:
Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ = ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΟ?

Να το πω ακόμα πιο απλά:

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ = ΣΑΤΑΝΙΣΤΗΣ?

--------------------------------------------------------------------------------

quote:
europaios2
Eίδες κανέναν να ισχυρίζεται κάτι τέτοιο?

Άσε να βγάλω και εγώ μία φορά λάθος συμπέρασμα.. αν είναι λάθος δηλαδή... Βασικά τον τρεχαγυρευε ρώτησα αν θυμάμαι.. .. εσύ δηλαδή ΤΙ υποστηρίζεις όταν λες "....... ή είσαι έγκυος ή δεν είσαι............μισοέγκυος δεν υπάρχει............"?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 08:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Simori, η πλάγια τακτική όπου όταν σε ρωτάνε.,
αντιρωτάς, δείχνει έλλειψη διάθεσης για διάλογο, αλλά
διάθεση για αντιπαράθεση...Όπως και νά'χει, απ΄' όλα
έχει ο μπαχτσές...
Φίλε μου, το να θέλεις να εντάξεις όλο τον υπόλοιπο
κόσμο, απέναντι στο χριστιανισμό, δείχνει μια υποβόσκουσα
αντίθεση σου προς αυτόν (τον χριστιανισμό) και δείχνει
έστω ανάγωγο να προσεταιρίζεσαι τον κόσμο όλο για να τα βάλεις
με τον χριστιανισμό... ξέρω ότι είναι η πιο δυνατη θρησκεία,
αφού υπάρχει τέτοια συνειδητοποιήση από μεριά σου, πόσο
μάλλον εγώ σαν χριστιανός, αλλά ας μην τα μπερδεύουμε τα
πράγματα, ας τα αφήσουμε εκεί που ήταν:
Πως βλέπει ο διάβολος τον άνθρωπο; Σαν αντίπαλο, στη βασιλεία
του Θεού... Διεκδικεί κι ο διάβολος, αλλά εμείς πόσο ηλίθιοι
μπορούμε να είμαστε και να μην καταλαβαίνουμε, ότι σκάβουμε
μόνοι μας τον λάκο μας; Φίλε simori, ξέρω ότι είναι της μόδας
να το παίζει κανείς αντιχριστιανός, αλλά οφείλω να σου θυμίσω
ότι δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα... Όση δόξα και να νομίζεις
ότι σου δίνει το να περιπαίξεις τον χριστιανισμό, άλλο τόσο
κολάσιμο είναι... Σκληρόν το εμπεσείν εις χείρας Θεού ζώντος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 09:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2 (και με καθαρά χιουμοριστική διάθεση)

quote:
Για μένα πρέπει να γίνει δημοψήφισμα............ και ότι θέλει ο λαός.

quote:
Ένα δημοψήφισμα είναι η ποιο σωστή λύση.

Ή ο Αλαβάνος είσαι ή κάποιος κολλητός του. Δεν ξέρεις ότι η συγκεκριμένη λέξη έχει πάψει να υφίσταται στο λεξικό της νέας πολιτικής ελληνικής;

quote:
Και εγώ είμαι υπέρ της θανατικής καταδίκης

Εδώ, με κάθε δόση σοβαρότητας, συμφωνώ 100% μαζί σου. Αλλά δε θα ξεκινούσα τη δράση από τους συγκεκριμένους... έχουν πολλοί άλλοι προτεραιότητα. Όρεξη να έχουμε να σκάβουμε ομαδικούς τάφους. Απέραντο νεκροταφείο εκτελεσθέντων "η Ελλάς".

Φίλε sesostris

quote:
Διάβασα λοιπόν στις χθεσινές εφημερίδες ότι ζήτησαν να μετατραπή σε φυλακή για ιερωμένους , ένα μοναστήρι το οποίο βρίσκεται χτισμένο σε μια πανέμορφη τοποθεσία πνιγμένο στα πλατάνια τα έλατα και τα γάργαρα νερά . Και ενώ οι υπόλοιποι κρατούμενοι βρίσκονται στοιβαγμένοι δέκα – δέκα σε κελιά κλουβιά , οι παπάδες κλέφτες , αρχαιοκάπηλοι , και βιαστές ανηλίκων ως επί το πλείστον θα τιμωρούνται με εγκλεισμό σε ξενώνα πολυτελείας μέσα στην φύση .

Είμαι και εγώ ιερωμένος παιδεραστής, είμαι και εγώ ιερωμένος παιδεραστής...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 10:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori:
Αποψή μου είναι πως τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα αν κοιτάξεις τα τελευταία 2000 χρόνια και μέχρι πριν 5-10 χρόνια. Φαντάσου πως το να παρεδεχόσουν πως ήσουν άθεος ή παγανιστής ήταν σαν να έλεγες πως λάτρευες τον σατανά! ΠΡΟΣΕΧΕ, τον σατανά......!!!! Ξέρεις τί συνεπάγεται αυτό και πόσο σοβαρό είναι?
Όλα αυτά ήταν τεχνάσματα του χριστιανισμού για να υπερισχύσει και ειδικά όσο αφορά τις παλαιότερες θρησκείες, που κατά βάση στηρίχτηκε σε αυτές και πάλι για τον ίδιο λόγο, για να μπορέσει να εξαπλωθεί, ό,τι κάνουν όλες οι θρησκείες που έχουν σκοπό τους να προσηλυτίσουν δηλαδή.

Δε διαφωνώ στο τι πιστευόταν αλλά "και γιατί!"
Διαφωνώ σε αυτό που λες ότι "ήταν τεχνάσματα του χριστιανισμού".
Και επαναλαμβάνω ο Χριστιανισμός δεν έχει ανάγκη από τέτοια τεχνάσματα και το έχει αποδείξει η διαχρονικότητά του.
quote:
simori:
Εννοείς πως όλοι ανεξαιρέτως αποδέχτηκαν με μιας σαν μία και αληθινή θρησκεία τον χριστιανισμό? Χωρίς αντιστάσεις?

Όχι βέβαια δεν είναι τόσο εύκολο ή απλό! Εννοώ ότι η προσέγγισή του στο Θείο, είναι τέτοια που έκανε αυτές τις αντιστάσεις αμελητέες και περιορισμένες στο βαθμό του ιερατείου της παλιάς θρησκείας και της σχέσης του με την κρατική εξουσία.
Εξάλλου σαφής απόδειξη των όσων λέω είναι η αλλαγή στάσης της κρατικής εξουσίας η οποία από κυνηγός του Χριστιανισμού και τιμητής της παλιάς θρησκείας, ζυγίζοντας εκ νέου τα δεδομένα έκανε στροφή 180 μοιρών.
quote:
simori:
Αυτό είναι το ένα κομμάτι της πίττας και σίγουρα δεν είναι πταισματάκι για να το προσπεράσεις και αν κοιτάξεις καλά μέσα σε αυτό θα δεις πως η εκκλησία/χριστιανισμός εμπεριέχει τα συστατικά εκείνα που ρέπουν στον δεσποτισμό!!

Δεν προσπερνάω τίποτα. Είναι η αλήθεια. Ο καρεκλοκένταυρος (ή κοινός σκουλίκι), έχει τον τρόπο τους να τρυπώσει όπου δει εξουσία.
Και ο πάπας εκείνης της εποχής, ποσός ενδιαφερόταν για τον Χριστιανισμό. Δεν ήταν θύμα μόνο οι άθεοι για παράδειγμα αλλά ο ίδιος ο Χριστιανισμός. Κάτι που φαίνεται σήμερα γιατί όσοι τον πολεμάνε μην έχοντας να του βρουν θεολογικό ψεγάδι............ψάχνουν και βρίσκουν ψεγάδια τα οποία δεν είναι δικά Του (Χριστιανική διδασκαλία) αλλά καρεκλοκένταυρων όπως προείπα. Για το λόγο αυτό δέχεται επιθέσεις.
Για τον ίδιο όμως λόγο αποτυχαίνουν αυτές οι επιθέσεις γιατί είναι φανερές οι προθέσεις των, που δεν είναι απόρροια μιας θεολογικής, κόντρας αλλά στηρίζονται σε μη θεολογικά ζητήματα.
quote:
simori:
Χμ..Παίζεται.....!!! Πίσω από τις κουρτίνες όμως ξέρουμε τι συγκαλύπτεται?
Η ωριμότητα που αναφέρεις σε τι οφείλεται ξέρεις?

- Για πες μας!
- Νομίζω πως ναι.
quote:
simori:
το παράδειγμά σου άν και εντελώς ΑΤΟΠΟ... εντούτοις φανερώνει κάποιο ΚΟΛΛΗΜΑ!!!

Γιατί είναι άτοπο? Υπάρχει "είμαι λίγο Χριστιανός?"
quote:
simori:
Τώρα δεν θα σου απαντήσω όπως θέλω γιατί θα νομιζεις πως σου πάω κόντρα αλλά θα σου πω πως δεν είναι μόνο οι δεσποτάδες αλλά και οι παπάδες που διαπράττουν τα εγκλήματα.. Δεν θυμάσαι αυτό που έγινε κάπου στο περιστέρι με το κοριτσάκι το οποίο εξέδιδε η μάνα του εκτός των άλλων και σε ένα παπά? Αυτός ήταν παντρεμένος!! Αυτός ήταν ο παπάς της ενορίας μας όταν ήμουνα παιδάκι...στο πατρικό μου.... με το σχολείο εκεί πηγαίναμε για να καταλάβεις!!
Άσε.. για αυτό σου λέω... αν μιλήσω όπως αισθάνομαι δεν θα αρέσει σε κανέναν..

Γιατί όχι? Εκτός και αν πιστεύεις ότι έτσι είναι παντού!
quote:
simori:
Για να σου πω την αλήθεια... να τους μαζέψουν εκεί μέσα ΟΛΟΥΣ να ξεσκιστούν να λυσσάξουν,να ησυχάσουμε αλλά όχι φαΐ και νερό, ΕΚΕΙ τα περιττώματά τους, μέχρι να φάνε ο ένας τον άλλον!!!!

Τι εννοείς λέγοντας ΟΛΟΥΣ?
quote:
simori:
Καλός ο παπάς αλλά γιατί πρέπει να είναι κρυπτοεθνικός για να τα λέει?

Λες να λέει αλήθεια ο Sesostris?
quote:
simori:
Τους αναρχικούς που τους είδες?

Βρίσκονται στο πλαίσιο του τι δε μου αρέσει!
quote:
simori:
Νομίζω πως την ιστορία την έχεις εντελώς
Αν δεν υπήρχε η επιστήμη θα είμασταν ακόμα στον μεσαίωνα... θυμάσαι ΤΙ έκανε τότε ο κλήρος? αιρετικός θα ήσουνα... τις συνέπειες τις θυμάσαι? πυρά...

Θες να πεις ότι δε βρισκόμαστε στο Μεσαίωνα χάρη της επιστήμης? Γιατί και αυτή επί Χριστιανισμού αναπτύχθηκε!
quote:
simori:
Άσε να βγάλω και εγώ μία φορά λάθος συμπέρασμα.. αν είναι λάθος δηλαδή... Βασικά τον τρεχαγυρευε ρώτησα αν θυμάμαι.. .. εσύ δηλαδή ΤΙ υποστηρίζεις όταν λες "....... ή είσαι έγκυος ή δεν είσαι............μισοέγκυος δεν υπάρχει............"?

Το ανέπτυξα ήδη.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 11:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αγαπητέ Simori, η πλάγια τακτική όπου όταν σε ρωτάνε.,
αντιρωτάς, δείχνει έλλειψη διάθεσης για διάλογο, αλλά
διάθεση για αντιπαράθεση...Όπως και νά'χει, απ΄' όλα
έχει ο μπαχτσές...

Πρώτα από όλα δεν σου μίλησα ποτέ με αυτό το ύφος...
Δεύτερον, σου απάντησα στην ερώτησή σου.. "δεν πιστεύω στον διάβολο, αλλά αν θες να το συζητήσουμε"
Τρίτον, δεν πρόκειται για τακτική,μιας και δεν έχω μάθει να λειτουργώ έτσι ως άτομο, αλλά για απορία μου από την προϋγούμενη απάντησή σου. Αν θέλεις και έχεις την καλοσύνη, μου απαντάς μιας και σε έχω ρωτήσει κάμποσες φορές τώρα το ίδιο πράγμα και απάντηση δεν έχω πάρει.. Δεν νομίζω πως είναι κακό να μην έχω καταλάβει κάτι!!

quote:
Φίλε μου, το να θέλεις να εντάξεις όλο τον υπόλοιπο
κόσμο, απέναντι στο χριστιανισμό, δείχνει μια υποβόσκουσα
αντίθεση σου προς αυτόν (τον χριστιανισμό) και δείχνει
έστω ανάγωγο να προσεταιρίζεσαι τον κόσμο όλο για να τα βάλεις
με τον χριστιανισμό...

Η αντίθεσή μου δεν είναι καθόλου υποβόσκουσα, πιστεύω πως είναι φανερή και έχω εξηγήσει και τους λόγους, αλλά δεν προσεταιρίζομαι τίποτα, πώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα? Αντιθέτως έχω την εντύπωση πως εσύ θεωρείς πως "ό,τι δεν είναι χριστιανικό είναι σατανιστικό.." γι αυτό και σε ξαναρώτησα τόσες φορές, για να μην βγάλω αυθαίρετα συμπεράσματα... και όπως βλέπεις συζητώ μαζί σου και δεν σε ειρωνεύομαι...
Νομίζω πως είμαι σαφής μαζί σου

quote:
ξέρω ότι είναι η πιο δυνατη θρησκεία,
αφού υπάρχει τέτοια συνειδητοποιήση από μεριά σου

Αν για σένα η απόδειξη, πως η χριστιανική θρησκεία είναι η πιο δυνατή θρησκεία, είμαι εγώ, τότε θα σου πω πως έχεις παντελώς λάθος προσέγγιση.
Εγώ δεν βίασα, δεν σκότωσα, δεν κλέβω τον κοσμάκη!!Μήπως πρέπει να κατευθύνεις αλλού το βλέμα σου? Κάνε μου τη χάρη και κοίτα το αμέσως προηγούμενο ποστ μου, να δεις την τοποθέτησή μου!!

quote:
Φίλε simori, ξέρω ότι είναι της μόδας
να το παίζει κανείς αντιχριστιανός, αλλά οφείλω να σου θυμίσω
ότι δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα... Όση δόξα και να νομίζεις
ότι σου δίνει το να περιπαίξεις τον χριστιανισμό, άλλο τόσο
κολάσιμο είναι... Σκληρόν το εμπεσείν εις χείρας Θεού ζώντος...

1.Αγαπητέ μου δεν περιπαίζω επειδή λέω αλήθειες... ξαναδιάβασε το προηγούμενο ποστ μου, λέω και πάλι. Άλλοι το κάνουν που περιπαίζουν ζωές και ψυχές παιδιών!!
2.Δεν είμαι κανένα άμυαλο πιτσιρίκι για να καθοδηγούμε από την μόδα, αυτά δεν τα έκανα όύτε στην εφηβία μου, μη με προσβάλλεις σε παρακαλώ!!
3.Συμμερίζομαι το ενδιαφέρον σου αλλά έχω δική μου κρίση

Ελπίζω να σε κάλυψα μέχρι εδώ


quote:
Πως βλέπει ο διάβολος τον άνθρωπο; Σαν αντίπαλο, στη βασιλεία
του Θεού... Διεκδικεί κι ο διάβολος, αλλά εμείς πόσο ηλίθιοι
μπορούμε να είμαστε και να μην καταλαβαίνουμε, ότι σκάβουμε
μόνοι μας τον λάκο μας;


Δηλαδή ο ίδιος που σφετεριζόταν τη βασιλεία του Θεού, τώρα αρκείται με μία θέση στη βασιλεία του?
Και γιατί έχει σχέση η διεκδίκηση του αυτή με τον άνθρωπο?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 12:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ρε φίλε simori, υποτίθεται ότι σε παρεξήγησα;
Ας είναι...εγώ πάντως έψαξα και δεν βρήκα αυτό που λες
"να συζητήσουμε περί διαβόλου...", όπως ισχυρίζεσαι..
Αλλά ο διάβολος αγαπητέ, που λες ότι δεν υπάρχει
, θέλει να μην πιστεύουν οτι υπάρχει, ώστε να κάνει άνετα
την δουλειά του, αφού κανείς δεν τα βάζει με κάποιον που
δεν υπάρχει... Βέβαια από την άλλη υπάρχουν τα θέματα,
σατανισμός, ΜΟΡΑ που είναι ένα θέμα στα παραξενα,και τόσα
άλλα που συνηγορούν υπέρ τηςε ύπαρξης του, όπως και η "καλή"
του πλευρά όπως ισχυρίζονται πολλοί,οπότε
δεν πιστεύεις ότι υπάρχει διάβολος ή δεν πιστεύεις ότι
υπάρχει με την μορφή που του δίνει ο χριστιανισμός;....

Αυτο το στύλ "εγώ δεν βίασα, δεν σκότωσα..." το θεωρώ υποκριτικό,
καθώς όλοι μας κάποια κουσούρια έχουμε, άσχετα απο το ποιά είναι,
αλλά και περισσότερο το να χρεώνεις στον χριστιανισμό,
ενέργειες ανθρώπων, το βλέπω έως και ύπουλο...
Να μου πεις εσύ ότι κανω παντελώς λάθος; Και ποιός είσαι εσύ
που μπορείς να λές τέτοια πράγματα; Ο ..ύπατος αρμοστής του
ΟΗΕ; Φίλε μου μεγαλομανίες...

Όσο για το άν ο διάβολος, να σε ενημερώσω ότι δεν ήθελε την βασιλεία του, αλλά να φτάσει τον Θεό.. Αυτό περί της βασιλείας του Θεού,μόνο
ο άνθρωπος το ζητεί....
Και για το γιατί έχει σχέση με τον άνθρωπο είναι απλό: Ο Χριστός
είπε στους ανθρώπους: "Ελάτε να συγκληρονομήσετε την βασιλεια
του Πατρός μου" πράγμα που κανένας άλλος δεν έχει πει...Όλοι
ψάχνον για δούλους....
Εν κατακλείδει: Μην χρεώνεις στον χριστιανισμο ενέργειες
ανθρώπων, ειδικάσ σλήμερα που είναι επάγγελμα το να είσαι κληρικός
με ένσημα και σύνταξη... Δεν υπήρχαν αυτά από τον Χριστό και
μέχι το 1956... Κι αυτά έγιναν για να εκθέσουν τον χριστιανισμό, εσκεμμένα κατά την γνώμη μου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 15:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Και για το γιατί έχει σχέση με τον άνθρωπο είναι απλό: Ο Χριστός
είπε στους ανθρώπους: "Ελάτε να συγκληρονομήσετε την βασιλεια
του Πατρός μου"
πράγμα που κανένας άλλος δεν έχει πει...Όλοι
ψάχνον για δούλους....



Αν δεν κάνω λάθος και εγώ, με τις λίγες γνώσεις που έχω πάνω σε άλλα δόγματα, όντως, ο Χριστός είναι ο μόνος που καλεί τον άνθρωπο να γίνει συγκληρονόμος του παρόντος, αλλά και του μέλλοντος αιώνος.

Αυτό είναι, άλλωστε, το στοιχείο που τον εδραίωσε στις καρδιές των ανθρώπων που απαλλάχτηκαν, στο παρελθόν, αλλά και σήμερα, από τις δαιμονικές ειδωλολατρικές θρησκείες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 03:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Δηλαδή ρε φίλε simori, υποτίθεται ότι σε παρεξήγησα;
Ας είναι...εγώ πάντως έψαξα και δεν βρήκα αυτό που λες

Αυτό που βλέπω εγώ είναι πως απαξιώνεσαι να μου απαντήσεις, αλλά το παρακάμπτω για τη ροή της συζήτησης


quote:
"να συζητήσουμε περί διαβόλου...", όπως ισχυρίζεσαι..
Αλλά ο διάβολος αγαπητέ, που λες ότι δεν υπάρχει
, θέλει να μην πιστεύουν οτι υπάρχει, ώστε να κάνει άνετα
την δουλειά του, αφού κανείς δεν τα βάζει με κάποιον που
δεν υπάρχει... Βέβαια από την άλλη υπάρχουν τα θέματα,
σατανισμός, ΜΟΡΑ που είναι ένα θέμα στα παραξενα,και τόσα
άλλα που συνηγορούν υπέρ τηςε ύπαρξης του, όπως και η "καλή"
του πλευρά όπως ισχυρίζονται πολλοί,οπότε

Θεωρώ τουλάχιστον ανέντυμο να ρίχνουμε όλα τα εγκλήματα που διαπράττουν οι άνθρωποι κάπου αλλού, όποιος είναι αυτός ή ό,τι είναι αυτό (όπως και να το ονομάζουμε) και να μην κάνουμε αυτοκριτική!!
Και αν πούμε υποθετικά πως έχεις δίκιο, σε ΤΙ ωφέλησε τόσα χρόνια η παραδοχή της ύπαρξής του, εκτός από τον εκφοβισμό των ανθρώπων? Μήπως αυτός ο εκφοβισμός δεν λειτούργησε καταλυτικά στις ενέργειες κατά των συνανθρώπων?
Και για να μην νομίζεις πως τα βάζω όλα στο ίδιο τσουβάλι, θα σου πω πως πράγματι πιστεύω/ξέρω ότι υπάρχουν/υπήρχαν και έντυμοι άνθρωποι στην εκκλησία, άνθρωποι αξιέπαινοι που πράττουν αυτό που κηρύττουν

quote:
δεν πιστεύεις ότι υπάρχει διάβολος ή δεν πιστεύεις ότι
υπάρχει με την μορφή που του δίνει ο χριστιανισμός;....


Σίγουρα η μορφή που του προσδίδει ο χριστιανισμός, δεν με αντιπροσωπεύει... Θεωρώ, το "κακό-καλό" με την έννοια της "δημιουργίας - καταστροφής" "γέννηση - θάνατος" ως αναπόσπαστα κομμάτια του κόσμου, απαραίτητα για την εναρμόνιση του. Πιστεύω στη "δύναμη" του ανθρώπου αν και όχι στον άνθρωπο του σήμερα και του χθες. Πιστεύω στο ΆΓΝΩΣΤΟ. Σαν φύση πιστεύω στη δημιουργία, δεν με αντιπροσωπεύουν τα δόγματα και η λατρεία σε οποιαδήποτε μορφή και μισώ τον ανθρωποκεντρισμό τον εκφοβισμό και τον προσηλυτισμό

quote:
Αυτο το στύλ "εγώ δεν βίασα, δεν σκότωσα..." το θεωρώ υποκριτικό,
καθώς όλοι μας κάποια κουσούρια έχουμε, άσχετα απο το ποιά είναι,

Το παραπάνω δεν το λαμβάνω υπόψιν μιας και θέλω να πιστεύω πως δεν διατύπωσες σωστα τη σκέψη σου!!


quote:
αλλά και περισσότερο το να χρεώνεις στον χριστιανισμό,
ενέργειες ανθρώπων, το βλέπω έως και ύπουλο...

Αγαπητέ μου εγώ δεν χρεώνω τις ενέργειες των ανθρώπων στον χριστιανισμό (Θεό) αλλά στους ανθρώπους, εσύ τείνεις να χρεώνεις ενέργειες ανθρώπων στον διάβολο, με αυτή τη λογική όμως μπορεί ο καθένας να αποποιηθεί τις ενέργειές του και δυστυχώς πολλοί χριστιανοί (όχι όλοι) ακόμα και σήμερα βλέπουν τον διάβολο πίσω από κάθε ενέργεια!!
Θα κοπιάρω αυτό που προείπα για άλλη μια φορά
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
simori:
Αυτό είναι το ένα κομμάτι της πίττας και σίγουρα δεν είναι πταισματάκι για να το προσπεράσεις και αν κοιτάξεις καλά μέσα σε αυτό θα δεις πως η εκκλησία/χριστιανισμός εμπεριέχει τα συστατικά εκείνα που ρέπουν στον δεσποτισμό!!
--------------------------------------------------------------------------------
και συνεχίζω, συστατικά : εκφοβισμός, ανθρωποκεντρισμός, προσηλυτισμός, δογματισμός, κ.α.!!
Κατ'εμέ ο χριστιανισμός θα έπρεπε να είναι μόνο θρησκεία αγάπης, όπως είναι κατ'ουσία και δεν θα έπρεπε να εμπλέκεται ούτε να έχει λόγο για τη μερίδα του λέοντος, ας φάνε άλλοι τα μουστάκια τους. Θα έπρεπε να βρίσκονται κοντά στον Θεό αλλά και στον συνάνθρωπο!! Θα έπρεπε να είναι λειτούργημα και όχι επάγγελμα και ούτε να βρίσκονται καθηλωμένοι στον μικρόκοσμό τους με τάση μεγαλομανίας και εξουσίας!!

quote:
Να μου πεις εσύ ότι κανω παντελώς λάθος; Και ποιός είσαι εσύ
που μπορείς να λές τέτοια πράγματα; Ο ..ύπατος αρμοστής του
ΟΗΕ; Φίλε μου μεγαλομανίες...

Έχεις δίκιο, αλλά ούτε και εσύ!!! Μη καταλογίζεις λοιπόν στο πρόσωπό μου τέτοιους απαράδεκτους συμβολισμούς, ΤΙ είμαι εγώ? ο αποδιοπομπαίος τράγος?

quote:
Όσο για το άν ο διάβολος, να σε ενημερώσω ότι δεν ήθελε την βασιλεία του, αλλά να φτάσει τον Θεό.. Αυτό περί της βασιλείας του Θεού,μόνο
ο άνθρωπος το ζητεί....
Και για το γιατί έχει σχέση με τον άνθρωπο είναι απλό: Ο Χριστός
είπε στους ανθρώπους: "Ελάτε να συγκληρονομήσετε την βασιλεια
του Πατρός μου" πράγμα που κανένας άλλος δεν έχει πει...Όλοι
ψάχνον για δούλους....


Άρα συμφωνούμε στη πρώτη ερώτηση... όμως στη δεύτερη δεν μου έχεις απαντήσει.. γιατί έχει σχέση με τον άνθρωπο η διεκδίκηση του αυτή? Με άλλα λόγια ΤΙ θα τον εμπόδιζε να διεκδικεί ακόμα και αν εφόσον ο άνθρωπος κερδίσει την βασιλεία στους ουρανούς, εφόσον διεκδικούν δύο διαφορετικά πράγματα?

quote:
Εν κατακλείδει: Μην χρεώνεις στον χριστιανισμο ενέργειες
ανθρώπων, ειδικάσ σλήμερα που είναι επάγγελμα το να είσαι κληρικός
με ένσημα και σύνταξη... Δεν υπήρχαν αυτά από τον Χριστό και
μέχι το 1956... Κι αυτά έγιναν για να εκθέσουν τον χριστιανισμό, εσκεμμένα κατά την γνώμη μου...

Τους κάνανε δημόσιους υπάλληλους για να τους εκθέσουν? ακούγεται κάπως οξύμωρο, δεν νομίζεις? Δηλαδή γενικά είναι παρακινδυνευμένο να είναι κανείς δημόσιος υπάλληλος ή επαγγελματίας?
Τη γνώμη μου σου την είπα και πιστεύω πως ήταν εντελώς ξεκάθαρη... Πάντως τα συμπεράσματα μου αλλά και άλλων, για τα λάθη που έγιναν δεν συνοψίζονται μόνο στο σήμερα...


Κάπου είχα διαβάση το εξής αστείο αλλά με αρκετή δόση αλήθειας:
ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΙΒΟΛΟΥΣ
ΚΑΙ ΔΙΔΑΞΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ
ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ
ΤΟΥΣ ΝΙΚΑΩ ΟΛΟΥΣ

Φιλικά!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 10:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori:
Σαν φύση πιστεύω στη δημιουργία, δεν με αντιπροσωπεύουν τα δόγματα και η λατρεία σε οποιαδήποτε μορφή και μισώ τον ανθρωποκεντρισμό τον εκφοβισμό και τον προσηλυτισμό.

Θεωρείς ότι ο Χριστιανισμός είναι μια θρησκεία που εκφοβίζει?
quote:
simori:
Και αν πούμε υποθετικά πως έχεις δίκιο, σε ΤΙ ωφέλησε τόσα χρόνια η παραδοχή της ύπαρξής του, εκτός από τον εκφοβισμό των ανθρώπων? Μήπως αυτός ο εκφοβισμός δεν λειτούργησε καταλυτικά στις ενέργειες κατά των συνανθρώπων?

Είναι μέρος της θρησκείας! είναι σα να λες.......και τι με ωφελούν τα μπουζί στο αυτοκίνητο? .......εγώ το τιμόνι θέλω, το φρένο, την καμπίνα και το ντεμπραγιάζ............ δεν έχει νόημα.
Αν από το Χριστιανισμό ο άνθρωπος υιοθετούσε τα μισά! ο κόσμος μας θα ήταν πολύ καλύτερος.............δεν αρκεί να δηλώνεις Χριστιανός! πρέπει και να είσαι!
quote:
simori:
Κατ'εμέ ο χριστιανισμός θα έπρεπε να είναι μόνο θρησκεία αγάπης, όπως είναι κατ'ουσία και δεν θα έπρεπε να εμπλέκεται ούτε να έχει λόγο για τη μερίδα του λέοντος, ας φάνε άλλοι τα μουστάκια τους. Θα έπρεπε να βρίσκονται κοντά στον Θεό αλλά και στον συνάνθρωπο!! Θα έπρεπε να είναι λειτούργημα και όχι επάγγελμα και ούτε να βρίσκονται καθηλωμένοι στον μικρόκοσμό τους με τάση μεγαλομανίας και εξουσίας!!


Εδώ σωστά το θέτεις. Όμως πρέπει και αυτοί οι άνθρωποι να ζήσουν! τουτέστιν μια νορμάλ και αξιοπρεπή ζωή! ............ ακούμε όμως για δισεκατομμύρια για τα γεράματα και μερσεντές.............και πάει το μυαλό μας από τη μια στους Φαρισαίους και από την άλλη στο γαϊδουράκι του Ιησού! Νομίζω ότι θα έπρεπε οι παπάδες να έχουν ένα μισθό γύρω στα 1200-1500€ με πλήρη όμως ωράριο και συνεχή κοινωφελή έργα. Ενώ οι Δεσποτάδες ως μη οικογενειάρχες θα έπρεπε να βρίσκονται στα μισά! θα έπρεπε να υπήρχε μια επιτροπή από όλα τα κόμματα της βουλής + ιερωμένους που θα διαχειρίζονταν χρήματα για κοινωφελή έργα-ιδρύματα.
quote:
simori:
γιατί έχει σχέση με τον άνθρωπο η διεκδίκηση του αυτή? Με άλλα λόγια ΤΙ θα τον εμπόδιζε να διεκδικεί ακόμα και αν εφόσον ο άνθρωπος κερδίσει την βασιλεία στους ουρανούς, εφόσον διεκδικούν δύο διαφορετικά πράγματα?

Σίγουρα σχετίζονται οι διεκδικήσεις, ο Διάβολος εφόσον πάρει τον πνευματικό θρόνο θα βάλει τους δικούς του κανόνες........

quote:
simori:
Τους κάνανε δημόσιους υπάλληλους για να τους εκθέσουν? ακούγεται κάπως οξύμωρο, δεν νομίζεις? Δηλαδή γενικά είναι παρακινδυνευμένο να είναι κανείς δημόσιος υπάλληλος ή επαγγελματίας?

Νομίζω το ότι τους έκαναν Δημοσίους υπαλλήλους αυτό οφείλεται σε μια συναλλαγή. Η Εκκλησία τους παρέδωσε μέρος της περιουσίας και το κράτος τους έκανε δημοσίους υπαλλήλους.

Το έργο της εκκλησίας αδιαμφισβήτητα είναι τεράστιο και το κυριότερο η συνεισφορά της στην Τουρκοκρατία που λόγω της "κάποιας ελευθερίας" που τύχαινε ως θρησκεία από το Σουλτάνο κατάφερε και κράτησε ζωντανή τη φλόγα της ελευθερίας.
Η οικονομική συνεισφορά σε όλα τα μεγάλα και ατυχή γεγονότα (σεισμοί-πυρκαγιές) είναι τεράστια.
Σίγουρα πρέπει και μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα και νομίζω ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 11:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Η μεγαλύτερη μαγκιά που έχει κάνει ο διάβολος ή όπως αλλιώς θέλετε να τον πείτε, είναι ότι έχει καταφέρει να μην υπάρχει. Και τώρα δρα ανενόχλητος....και με την ησυχία του..

2.Simori πιστεύεις στην ύπαρξη πνευματικών όντων?

3.Ο χριστιανισμός ως θρησκεία μπορεί να έχει κάνει τα μύρια όσα, ο Χριστός τι φταίει? Τι δεν είπε σωστά? Τι είπε που αν το τηρούσαμε δεν θα μας έβγαινε σε καλό?Τι κακό έκανε ως παράδειγμα για τον άνθρωπο? Να μας πει κάποιος που δεν είναι Χριστιανός, τα ελλατώματα του κηρύγματος Του, γιατί εγώ δεν τα βλέπω πουθενά, και μετά να αρχίσω εγώ να λέω κενά στα άλλα κυρήγματα...Πολύ γέλιο...
Ο Χριστός έφερε ένα παράδειγμα τρόπου ζωής στη γη, που είναι και ιδανικό. Δεν έφερε καμιά θρησκεία, όπως κάνανε άλλοι. Απόδειξη είναι ότι υπάρχουν τόοοοσες Χριστιανικές θρησκείες, όχι μια. Οι υπόλοιποι αυτό που κάνανε είναι να φτιάξουν θρησκείες, ιερατεία και σχολές. Οι λόγοι είναι προφανείς....Η διαφορά είναι στη σοκολάτα...

Αυτή είναι η γνώμη μου, και έχω αποκηρύξει τις θρησκείες.

4.Τέλος, πιστεύω ότι ο άνθρωπος δεν χρειάζεται κανένα δόγμα και κανένα κήρυγμα να κάνει το σωστό. Ολοι μέσα μας το ξέρουμε. Ολοι έχουμε το δικαίωμα της επιλογής.Μόνοι μας το πήραμε αυτό το δικαίωμα, και δεν ξέρουμε τι να το κάνουμε... Και επειδή το σωστό δεν συναύδει πάντα με το βολικό, φτιάξαμε έναν κόσμο με έτοιμα πιστεύω από εδώ και από εκεί, για να επιλέγουμε τα βολικότερα, ανάλογα την περίσταση. Στη Γραφή (συγνώμη, αλλά αυτήν ξέρω, αυτήν εμπιστεύομαι ), δεν αναφέρει καμία θρησκεία ως ορθή.Μόνο στην αποκάλυψη, κράζει όλες τις εκκλησίες.(με όποια έννοια τις αναφέρει...)
Ο Θεός δεν έχει ανάγκη θρησκείες, οι άνθρωποι τις έχουν.
Αυτά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 12:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ simori, η αυτοκριτική γίνεται όταν κάνεις
κάτι εσύ, αλλά ο άνθρωπος κινούμενος από ορμές
και παρασυρομενος απο καταστάσεις και επιπολαιότητα,
περισσότερο, πιστεύω, αξίζει την κατανόηση, παρά την
αυστηρή κριτική που "κρύβει" μέτρα σωφρονισμού, που απεχθάνομαι...
Στα ζώα βάζεις όρια και φυλακές, όχι στους ανθρώπους...
Ανάλογα διαφωνώ μαζί σο και στην αναγκαστική ύπαρξη του κακού,
καθώς το κρίνω ως εκ του πονηρού προερχόμενο... Βλέπεις, δεν
δοκιμάσαμε καμιά φορα και σκέτο το καλό... Ή πιστεύεις ότι
θα πλήξουμε;
Ο διάβολος φίλε μου είνια πνευματική ύπαρξη και επηρεάζει
πνευματικά τον άνθρωπο, οπότε δεν φαίνεται.. Φαντάσου τι δουλειά κάνει..
Μου κάνει εντύπωση που όλα τα άσχημα που έχει ο άνθρωπος,
προσπαθείς να τα χρεώσεις στον χριστιανισμό, σαν αποδιοπομπαίο
τράγο... Δεν θα πάψουν να υπάρχουν, ο εγωκεντρισμός,
εκφοβισμός, προσυλητισμός,...Δεν τα βλέπεις πουθενά αλλού
γύρω σου; γιατί εγώ τα βλέπω ...
Όσα πας να με "χρεώσεις" εγώ τα βλέπω σε σένα... Το θέμα είναι θα μένουμε περιχαρακωμένοι στις "πολεμίστρες μας" ή θα κάνουμε
μια προσπαθεια να απελευθερωθούμε από ην άσχημη κατάσταση που
βρισκόμαστε; Εκτός αν εσύ δεν πιστεύεις ότιζούμε μια άσχημη
κατάσταση...
Για τους παπάδες δημόσιους υπαλλήλους, δενκαταλαβαίνεις τη
διαφορά λόγω του λειτουργήματος ποτ ασκούν... Βλέπεις ο Χριστός
είπε κάποια πράγματα για τους ιερείς.. Με το δημοσιουπαλληλίκη,
πάνε περίπατο.. Καταρχήν, αποτελεί κριτήριο εργασίας πλέον,
κι όχι λειτούργημα... Πάνε άνθρωποι για να βολευτούν...Αυτό δεν
είναι το πνεύμα του χριστιανισμού...
Το να βάζεις τον εαυτό σου σε κάποιο σύνολο (" Πάντως τα συμπεράσματα μου αλλά και άλλων, για τα λάθη που έγιναν δεν συνοψίζονται μόνο στο σήμερα...")εμένα μου λέει ότι δεν πιστεύεις
και πολύ αυτά που λες... Και το βλέπω και στο τελευταίο σου
περί τριβόλων και αγάπης.. Φίλε μου, όλοι την αγάπη χρησιμοποιούν
σαν πρόσχημα...

Φίλε Italos, με κάλυψες πλήρως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 00:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Αγαπητοί μου καλό θα ήταν να μην επιλέγετε ένα κομμάτι μιας παραγράφου γιατί έτσι χάνετε το νόημα


europaios2


quote:
Δε διαφωνώ στο τι πιστευόταν αλλά "και γιατί!"
Διαφωνώ σε αυτό που λες ότι "ήταν τεχνάσματα του χριστιανισμού".
Και επαναλαμβάνω ο Χριστιανισμός δεν έχει ανάγκη από τέτοια τεχνάσματα και το έχει αποδείξει η διαχρονικότητά του.

Αν σε πειράζει η λέξη "τεχνάσματα" την αλλάζω, το νόημα παραμένει όμως ίδιο αν κοιτάξεις μέσα στις περισσότερες θρησκείες και λαούς υπάρχουν έθιμα που μαρτυρούν αυτό ακριβώς που λέω, όπως και με τον χριστιανισμό!!
Η διαχρονικότητα δεν είναι απόδειξη, ο βουδισμός είναι παλαιότερος κατά 500 χρόνια περίπου και επιβιώνει ακόμα, τι σημαίνει αυτό για σένα?

quote:
Όχι βέβαια δεν είναι τόσο εύκολο ή απλό! Εννοώ ότι η προσέγγισή του στο Θείο, είναι τέτοια που έκανε αυτές τις αντιστάσεις αμελητέες και περιορισμένες στο βαθμό του ιερατείου της παλιάς θρησκείας και της σχέσης του με την κρατική εξουσία.
Εξάλλου σαφής απόδειξη των όσων λέω είναι η αλλαγή στάσης της κρατικής εξουσίας η οποία από κυνηγός του Χριστιανισμού και τιμητής της παλιάς θρησκείας, ζυγίζοντας εκ νέου τα δεδομένα έκανε στροφή 180 μοιρών.


Όχι και τόσο αμελητέες, απλά κάποια στιγμή για την εξυπηρέτηση πολιτικών συμφερόντων κράτους!! Δεν εξαιρώ όμως ούτε τον αγώνα των Χριστιανών να γίνουν αποδεκτοί, για να είμαστε δίκαιοι..

quote:
Δεν προσπερνάω τίποτα. Είναι η αλήθεια. Ο καρεκλοκένταυρος (ή κοινός σκουλίκι), έχει τον τρόπο τους να τρυπώσει όπου δει εξουσία.
Και ο πάπας εκείνης της εποχής, ποσός ενδιαφερόταν για τον Χριστιανισμό. Δεν ήταν θύμα μόνο οι άθεοι για παράδειγμα αλλά ο ίδιος ο Χριστιανισμός. Κάτι που φαίνεται σήμερα γιατί όσοι τον πολεμάνε μην έχοντας να του βρουν θεολογικό ψεγάδι............ψάχνουν και βρίσκουν ψεγάδια τα οποία δεν είναι δικά Του (Χριστιανική διδασκαλία) αλλά καρεκλοκένταυρων όπως προείπα. Για το λόγο αυτό δέχεται επιθέσεις.
Για τον ίδιο όμως λόγο αποτυχαίνουν αυτές οι επιθέσεις γιατί είναι φανερές οι προθέσεις των, που δεν είναι απόρροια μιας θεολογικής, κόντρας αλλά στηρίζονται σε μη θεολογικά ζητήματα.


Η αποτίναξη της εξουσίας από την θρησκεία είναι ένας τρόπος/λόγος για να μην εισβάλλει το "σκουλίκι" λοιπόν!!

quote:
simori:
Τώρα δεν θα σου απαντήσω όπως θέλω γιατί θα νομιζεις πως σου πάω κόντρα αλλά θα σου πω πως δεν είναι μόνο οι δεσποτάδες αλλά και οι παπάδες που διαπράττουν τα εγκλήματα.. Δεν θυμάσαι αυτό που έγινε κάπου στο περιστέρι με το κοριτσάκι το οποίο εξέδιδε η μάνα του εκτός των άλλων και σε ένα παπά? Αυτός ήταν παντρεμένος!! Αυτός ήταν ο παπάς της ενορίας μας όταν ήμουνα παιδάκι...στο πατρικό μου.... με το σχολείο εκεί πηγαίναμε για να καταλάβεις!!
Άσε.. για αυτό σου λέω... αν μιλήσω όπως αισθάνομαι δεν θα αρέσει σε κανέναν..

quote:
Γιατί όχι? Εκτός και αν πιστεύεις ότι έτσι είναι παντού!

Παντού δεν είναι, αλλά το νόημα στα λεγόμενά μου βρίσκεται αλλού, μιας και είχες αναφέρει πως λύση είναι να παντρεύονται οι δεσποτάδες.

quote:
simori:
Για να σου πω την αλήθεια... να τους μαζέψουν εκεί μέσα ΟΛΟΥΣ να ξεσκιστούν να λυσσάξουν,να ησυχάσουμε αλλά όχι φαΐ και νερό, ΕΚΕΙ τα περιττώματά τους, μέχρι να φάνε ο ένας τον άλλον!!!!

quote:
Τι εννοείς λέγοντας ΟΛΟΥΣ?

Εννοώ αυτούς που παίζουν με τις ψυχές των παιδιών κρυμμένοι πίσω από το πέπλο της ιεροσύνης και της καλοσύνης, μιλάμε για μεγάλη προδοσία και υποκρισία... αλλά και όλων όσων εμπίπτουν σε τέτοιες ενέργειες.. Δεν υπάρχει χειρότερο για μένα να καταστρέφεις έναν άνθρωπο έτσι, πολλά μπορώ να προσπεράσω και ίσως να συγχωρέσω, αυτό όχι!!

quote:
Λες να λέει αλήθεια ο Sesostris?


Τα λόγια του παπά δεν τα άκουσα για να σου πω αν έχει δίκιο, την στάση του επαίνεσα. Μου αρέσουν οι άνθρωποι που παραδέχονται, ειδικά όταν έρχονται σε αντιπαράθεση από αυτό που θα έπρεπε να υποστηρίζουν, αυτο δεν τον κάνει λιγότερο χριστιανό!

quote:
simori:
Τους αναρχικούς που τους είδες?


quote:
Βρίσκονται στο πλαίσιο του τι δε μου αρέσει!

Ομολογώ πως ΔΕΝ είσαι καθόλου αμερόληπτος

quote:
Θες να πεις ότι δε βρισκόμαστε στο Μεσαίωνα χάρη της επιστήμης? Γιατί και αυτή επί Χριστιανισμού αναπτύχθηκε!

Αφού η κατάσταση της θρησκείας τότε μας βούτηξε στον Μεσαίωνα η επιστήμη μας έβγαλε.. δεν βλέπω να υπάρχει καμία συνοχή.


quote:
Θεωρείς ότι ο Χριστιανισμός είναι μια θρησκεία που εκφοβίζει?


Θεωρώ πως κραδαίνει συνεχώς το όνομα του κακού και μάλιστα άτοπα τις περισσότερες φορές οπότε ΝΑΙ!!

quote:
Είναι μέρος της θρησκείας! είναι σα να λες.......και τι με ωφελούν τα μπουζί στο αυτοκίνητο? .......εγώ το τιμόνι θέλω, το φρένο, την καμπίνα και το ντεμπραγιάζ............ δεν έχει νόημα.


Ναι αλλά να μου μοστράρεις συνεχώς το μπουζί οταν σου χαλάει το χειρόφρενο ή η σαμπρέλα δεν είναι λογική!!

quote:
Αν από το Χριστιανισμό ο άνθρωπος υιοθετούσε τα μισά! ο κόσμος μας θα ήταν πολύ καλύτερος.............δεν αρκεί να δηλώνεις Χριστιανός! πρέπει και να είσαι!

Αν υπάρχει κάτι που μου κινεί το ενδιαφέρον, μέχρι σε ένα βαθμό, αυτό είναι ο Χριστός, αλλά τίποτε άλλο!!!

quote:
Εδώ σωστά το θέτεις. Όμως πρέπει και αυτοί οι άνθρωποι να ζήσουν! τουτέστιν μια νορμάλ και αξιοπρεπή ζωή! ............ ακούμε όμως για δισεκατομμύρια για τα γεράματα και μερσεντές.............και πάει το μυαλό μας από τη μια στους Φαρισαίους και από την άλλη στο γαϊδουράκι του Ιησού!

Αει γειά σου!!

quote:
Νομίζω ότι θα έπρεπε οι παπάδες να έχουν ένα μισθό γύρω στα 1200-1500€ με πλήρη όμως ωράριο και συνεχή κοινωφελή έργα. Ενώ οι Δεσποτάδες ως μη οικογενειάρχες θα έπρεπε να βρίσκονται στα μισά! θα έπρεπε να υπήρχε μια επιτροπή από όλα τα κόμματα της βουλής + ιερωμένους που θα διαχειρίζονταν χρήματα για κοινωφελή έργα-ιδρύματα.

Βλέπω το έχεις φιλοσοφήσει το θέμα, αν και δεν συμφωνώ είναι όμως εκτιμητέο να προσπαθείς να δώσεις λύση.


quote:
Σίγουρα σχετίζονται οι διεκδικήσεις, ο Διάβολος εφόσον πάρει τον πνευματικό θρόνο θα βάλει τους δικούς του κανόνες........

Δεν με έχουν καλύψει οι απαντήσεις και φοβάμαι πως θα γίνει γραφικό από μεριά μου να ρωτήσω πάλι, οπότε.... το αφήνω σε σενα..

quote:
Το έργο της εκκλησίας αδιαμφισβήτητα είναι τεράστιο και το κυριότερο η συνεισφορά της στην Τουρκοκρατία που λόγω της "κάποιας ελευθερίας" που τύχαινε ως θρησκεία από το Σουλτάνο κατάφερε και κράτησε ζωντανή τη φλόγα της ελευθερίας.
Η οικονομική συνεισφορά σε όλα τα μεγάλα και ατυχή γεγονότα (σεισμοί-πυρκαγιές) είναι τεράστια.
Σίγουρα πρέπει και μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα και νομίζω ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Για κάποια από αυτά οι απόψεις διίστανται αλλά όπως και να έχει, σίγουρα κάτι καλό έχει προσφέρει η εκκλησία, δεν μπορεί να έχει κάνει μόνο λάθη!!


Φιλικά... καληνύχτα...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 01:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori:
Αν σε πειράζει η λέξη "τεχνάσματα" την αλλάζω, το νόημα παραμένει όμως ίδιο αν κοιτάξεις μέσα στις περισσότερες θρησκείες και λαούς υπάρχουν έθιμα που μαρτυρούν αυτό ακριβώς που λέω, όπως και με τον χριστιανισμό!!
Η διαχρονικότητα δεν είναι απόδειξη, ο βουδισμός είναι παλαιότερος κατά 500 χρόνια περίπου και επιβιώνει ακόμα, τι σημαίνει αυτό για σένα?

Ότι είναι κάτι καλό! έχει κοινωνικά ερείσματα, οπότε σίγουρα αφού τον αγκάλιασαν και ο Βουδισμός αγκαλιάζει τον άνθρωπο.
quote:
simori:
Η αποτίναξη της εξουσίας από την θρησκεία είναι ένας τρόπος/λόγος για να μην εισβάλλει το "σκουλίκι" λοιπόν!!

Για κάντο ποιο λιανά!
quote:
simori:
Παντού δεν είναι, αλλά το νόημα στα λεγόμενά μου βρίσκεται αλλού, μιας και είχες αναφέρει πως λύση είναι να παντρεύονται οι δεσποτάδες.

Δεν το αναφέρω ως λύση αλλά ως επιταγή της ελευθερίας του ανθρώπου! παράλληλα ενός καλού μύρια έπονται!
quote:
simori:
Εννοώ αυτούς που παίζουν με τις ψυχές των παιδιών κρυμμένοι πίσω από το πέπλο της ιεροσύνης και της καλοσύνης, μιλάμε για μεγάλη προδοσία και υποκρισία... αλλά και όλων όσων εμπίπτουν σε τέτοιες ενέργειες.. Δεν υπάρχει χειρότερο για μένα να καταστρέφεις έναν άνθρωπο έτσι, πολλά μπορώ να προσπεράσω και ίσως να συγχωρέσω, αυτό όχι!!

Άρα η σωστή λεκτική διατύπωση είναι όσους διαπράττουν τέτοια εγκλήματα.
quote:
simori:
Τα λόγια του παπά δεν τα άκουσα για να σου πω αν έχει δίκιο, την στάση του επαίνεσα. Μου αρέσουν οι άνθρωποι που παραδέχονται, ειδικά όταν έρχονται σε αντιπαράθεση από αυτό που θα έπρεπε να υποστηρίζουν, αυτο δεν τον κάνει λιγότερο χριστιανό!

Το θέμα είναι υπήρχε ο διάλογος αυτός?..........γιατί αν συνδυάσω διάφορα λεγόμενα του συμπαθή κατά τ' άλλα Sesostris...........
quote:
simori:
Ομολογώ πως ΔΕΝ είσαι καθόλου αμερόληπτος

Ως χιουμορ! ............ δεκτό!
quote:
simori:
Αφού η κατάσταση της θρησκείας τότε μας βούτηξε στον Μεσαίωνα η επιστήμη μας έβγαλε.. δεν βλέπω να υπάρχει καμία συνοχή.

Συμφωνώ εν μέρει.......... αλλά αυτός που μας έβγαλε από τον Μεσαίωνα δεν ήταν η επιστήμη........ συνέβαλε δε λέω.........αλλά εάν δεν ήθελαν οι πιστοί, εάν δεν κάναν την επανάστασή τους απέναντι στους καταπιεστές όλων των θεσμών.........ακόμη μεσαίωνα και φεουδάρχες θα είχαμε.
quote:
simori:
Θεωρώ πως κραδαίνει συνεχώς το όνομα του κακού και μάλιστα άτοπα τις περισσότερες φορές οπότε ΝΑΙ!!

Άτοπη η θέση σου!......όποιος φοβάται δε γίνεται Χριστιανός! μακριά από αυτόν ούτε διάβολοι ούτε τριβόλοι ούτε τιμωρία...........οπότε όσοι δε φοβούνται τους διαβόλους και τους τριβόλους δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ασπάζονται το Χριστιανισμό!
όσοι όμως τους φοβούνται έχουν έναν λόγο περισσότερο να την κάνουν αλλά Γαλλικά!
quote:
simori:
Ναι αλλά να μου μοστράρεις συνεχώς το μπουζί οταν σου χαλάει το χειρόφρενο ή η σαμπρέλα δεν είναι λογική!!

Εξαρτάται από τον οδηγό!................. αν ξέρει ή όχι το πρόβλημα αν έχει δηλαδή τις απαραίτητες και στοιχειώδης γνώσεις του μεταφορικού του μέσου είτε προς την πλατεία του χωριού του, είτε προς σε ουράνιες πλατείες.
quote:
simori:
Αν υπάρχει κάτι που μου κινεί το ενδιαφέρον, μέχρι σε ένα βαθμό, αυτό είναι ο Χριστός, αλλά τίποτε άλλο!!!

Ως ποιο βαθμό........ να ρωτήσω!
quote:
simori:
Δεν με έχουν καλύψει οι απαντήσεις και φοβάμαι πως θα γίνει γραφικό από μεριά μου να ρωτήσω πάλι, οπότε.... το αφήνω σε σενα..

Δεν έχω επαφή με το διάβολο..........για ιδία κρίση......... αλλά με τον Ιησού μέσω των γραφών......... αυτόν και πιστεύω.......από κει και έπειτα ορισμένα προσωπικά γεγονότα σε ιδιαίτερα στενό οικογενειακό περιβάλλον με έχουν πείσει για το ορθό της πίστη μου στα λόγια-διδασκαλία του Ιησού!
quote:
simori:
Για κάποια από αυτά οι απόψεις διίστανται αλλά όπως και να έχει, σίγουρα κάτι καλό έχει προσφέρει η εκκλησία, δεν μπορεί να έχει κάνει μόνο λάθη!!

Σε άλλα θέματα έχει καλυφθεί αυτό το θέμα...........δε θα επεκταθώ.......
Καλή σου νύχτα.......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 07:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Το ίδιο κάνει και η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων φίλε μου , προκειμένου να αποφύγη τον διαχωρισμό , ιδίως σε μικρές κλειστές κοινωνίες της επαρχίας . Και το ωραίο είναι ότι όταν προ διμήνου στην επαρχία και σε συγγενικό σπίτι συναντήθηκα με έναν εν ενεργεία ιερωμένο , μεταξύ οίνου και μεζέ πιάσαμε την κουβέντα επί παντός επιστητού , και όπως ήταν φυσικό και για τα θρησκευτικά . Ήξερε πρώτος και καλύτερος όλα όσα αντέγραψε από τις αρχαίες θρησκείες ο Χριστιανισμός , για τον ρόλο του Παύλου στην μετάλλαξη του Χριστιανισμού από την αρχική του μορφή στη σημερινή , και όσα άλλα που δεν με παίρνει ο χώρος και ο χρόνος να απαριθμήσω . Έμεινα με το στόμα ανοιχτό , και παραλίγο να τον ρωτήσω μήπως ήταν κρυπτοεθνικός .

europaios2
Kαι μετά λάλησε ο κόκορας ...............και σε ξύπνησε!



Εσένα να δούμε πότε θα σε ξυπήση !
quote:
europaios2
Ένα δημοψήφισμα είναι η ποιο σωστή λύση.
Και εγώ είμαι υπέρ της θανατικής καταδίκης όπως και του ακροβολισμού ελεύθερων σκοπευτών για τους αναρχοαλήτες. Εσύ είσαι? Αν όχι να στέλνεται ο λογαριασμός γαι την αποκατάσταση της δημόσιας περιουσίας που καταστρέφουν........ αλλά και της ιδιωτικής.......στο σπίτι σου!

Τι σχέση έχουν αυτά που γράφεις με το καθεστώς καισαροπαπισμού που βιώνουμε ?
quote:
Sesostris
Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο , έγραψα ότι «Όλοι οι άνθρωποι επηρεάζονται λιγότερο ή περισσότερο στον τρόπο σκέψης από το επάγγελμα που εξασκούν» . Εντελώς διαφορετική έννοια .

europaios2
Απλά τα μούσκεψες..........ένα συγνώμη θα ήταν αρκετό........εσύ ο ίδιος έλεγες για το συγνώμη του πάπα, (των άλλων δηλαδή) το δικό σου? τόσο πολύ θα σου στοιχίσει?



Πόσους βαθμούς υπό σκιά είχατε στην Κόρινθο και σε πείραξαν ? Γιατί μωρέ και από ποιόν να ζητήσω συγνώμη ? Για το ότι αγαπούσα τη δουλειά μου και ήμουνα επιτυχημένος , ή γιατί δεν κατάλαβε ο trexagireve αυτά που έγραψα ?
quote:
Sesostris
Το σκέφτηκες πολύ πριν το γράψης αυτό φίλε trexagireve ; Σκέφτηκες ότι αν δεν υπήρχε η ανάπτυξη της επιστήμης πόσοι άνθρωποι θα πέθαιναν από Πανώλη , Χολέρα , Τυφοειδή πυρετό , και τόσες άλλες ασθένειες , σκέφθηκές πως θα ήσουνα σήμερα δίχως ηλεκτρικό ρεύμα και τηλέφωνο . Ούτε το επάγγελμά σου δεν θα εξασκούσες , εκτός αν έγραφες με φτερό χήνας τα γεγονότα του περασμένου μήνα .

europaios2
Σαφώς καλύτερα θα ήμασταν........ πάνω απ' όλα δε θα δουλεύαμε για τους άλλους! Πόσοι δουλεύουν για τον Κόκαλη και τον Βαρδινογιάννη? και για πόσους δουλεύουν αυτοί οι δύο? Που κάνουν μπάνιο οι Αθηναίοι? ..............αν όχι στα τσίσα τους?
Δεν υπήρχε καρκίνος, δεν υπήρχε έιτζ, δεν υπήρχαν πολλά........
Το πρόβλημα είναι η διαχείριση της επιστήμης.......σωστά...καλή η επιστήμη..........αλλά ποιος τη διαχειρίζεται? και γιατί?
Η χολέρα και η πανώλη, αν δεν απατώμαι, ήσαν ασθένειες που εμφανιζόντουσαν υπό ειδικές συνθήκες, (συνήθως πολιορκίες-πολέμους).



Ότι σου κατέβει λες όψιμε χριστιανομαρξιστή , εμπρός λοιπόν μάζεψε καντηλανάφτες , νεωκόρους , ψαλτάδες και παπάδες , και ξεκίνα την επανάστασή σου κατά της πλουτοκρατίας .
Ο καρκίνος υπήρχε από καταβολής κόσμου , απλούστατα δεν ήταν γνωστός . Αν δεν ήταν ο Παστέρ δεν θα εμβολίαζες τα παιδιά σου για να δημιουργήσουν αντισώματα και να αποκτήσουν ανοσία για ένα σωρό ασθένειες που θέριζαν την ανθρωπότητα . Αν δεν ήταν ο Σώλκ και ο Σέϊμπιν τα παιδιά σου θα κινδύνευαν να μείνουν ανάπηρα από την πολυμυελίτιδα , όπως χιλιάδες παιδιά πριν ανακαλύψουν αυτοί το εμβόλιο , αν δεν ήταν ο Παπανικολάου ένα σωρό γυναίκες δεν θα ανίχνευαν τον καρκίνο της μήτρας έγκαιρα . Και αντί να τιμάς αυτούς τους ανθρώπους τους απαξιώνεις κι από πάνω .
Και μια και μου έγινες και Μαρξιστής μάθε ότι ο Μπακούνιν , ένας προμαρξιστής φιλόσοφος , είχε πει :
«Αν δεν ζεις σύμφωνα με την ιδεολογία σου , τότε έχεις κάνει ιδεολογία τον τρόπο ζωής σου »
Περιμένω λοιπόν από σένα αντιεπιστήμονά μου , να πετάξης έξω από το σπίτι σου όλες αυτές τις ανακαλύψεις των επιστημόνων όπως , το χαζοκούτι , το τηλέφωνό σου , την κουζίνα ,το ψυγείο και το πλυντήριό σου , να κόψης την παροχή της ΔΕΗ , να μη πας σε γιατρό όταν αρρωστήσης αλλά σε εξορκιστή , αντι για φάρμακο να ξύσης και να πιής μπογιά από τις εικόνες , και να πας στη δουλειά σου με τα πόδια , ή καβάλα σε γαϊδούρι . .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy