ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Stardust
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 02:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απλά εκπληκτική ταινία... Για όποιους αντέχουν να το δουν βέβαια...


Ενας μεγάλος κριτής του εαυτού μας...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 07:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 12:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά βρε Σάτυρε, τώρα τη θυμήθηκες αυτήν;

Εγώ πάντως τα έκλαψα τα λεφτά μου στο σινεμά...

Τα νοήματα του κόμικ χάθηκαν κάτω από την απεικόνιση, το λαβ στόρυ, τα εφφέ κλπ.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 23:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε crucifire τώρα την είδα...

Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει, είναι το επόμενο βήμα.

Τι δεν σου άρεσε από τα εφφέ; Τα βρήκα πολύ καλοφτιαγμένα.

Εσένα δεν ξύπνησε μέσα σου τίποτα;

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 11:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν είπα ότι δε μου άρεσαν τα εφφέ, είπα ότι αυτά επισκίαζαν τα πάντα.

Κοίτα, γενικά, προτιμώ να σκέφτομαι μόνος μου, μου τη δίνει όταν η ταινία προσπαθεί απεγνωσμένα να μου σερβίρει το μύνημα, μόνο και μόνο για να δείξει ότι έχει ένα μύνημα να περάσει και δεν είναι μια ταινία της σειράς...

Και γενικά, το Stardust, όχι δε με έβαλε σε σκέψη. Αηδίασα τόσο πολύ με το λαβ στόρυ και το βάρος που έπεφτε σε αυτό, που πίστεψα ότι η ταινία δεν έχει πια τίποτα να μου προσφέρει. Αν έχει, δε θα είναι για να μου προσφέρει, αλλά όπως είπα πριν, για να δείξει ότι και καλά κάτι έχει να δώσει. α μυνήματα που προβάλονταν τα βρήκα πολύ ρηχά για εμένα που το ψάχνω, και πολύ βαθιά για το παιδάκι που πάει να δει φωτάκια και πριγκίπισσες.

Γενικά, είναι ένα κλασσικό παράδειγμα του "εκμεταεύομαι κάτι όπως θέλω για να 'κονομίσω"...

Γνώμη μου... μπορούσαν ΠΟΛΥ καλύτερα...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 18:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεβαστή η άποψή σου...

Αν βγάλεις όμως το λαβ στόρυ απέξω;;

Άλλωστε, από κάθε ταινία το θέμα είναι υποκειμενικά τι κρατάει ο καθένας ως νόημα...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 10:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίτα, γενικά, προτιμώ να σκέφτομαι μόνος μου, μου τη δίνει όταν η ταινία προσπαθεί απεγνωσμένα να μου σερβίρει το μύνημα, μόνο και μόνο για να δείξει ότι έχει ένα μύνημα να περάσει και δεν είναι μια ταινία της σειράς...

Υπάρχει όμως ταινία που δεν έχει κάποιο μήνυμα ή δεν επιδιώκει να περάσει ένα μήνυμα;
Άσε που δεν θυμάμαι να έχω δει και πολλές ταινίες χωρίς κάποιο, έστω κι υποτυπώδες...

Και το μήνυμα εξάλλου σε μια ταινία μπορεί να είναι δοσμένο με έναν πολύ έξυπνο τρόπο που να σε κάνει να σκεφθείς εκατοντάδες πράγματα και να καταλήξεις σε κάποια συμπεράσματα πολύ χρήσιμα για σένα ή για την κοσμοθέαση σου.
Δεν θεωρώ δηλαδή ότι μια ταινία που προσπαθεί να περάσει ένα μήνυμα "καταργεί" την σκέψη του θεατή, αντιθέτως μπορεί να την επηρεάσει με πολύ θετικό τρόπο και να την προάγει.






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 19:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, σε αυτή την περίπτωση, δεν έχω πρόβλημα, αλλά όταν το μύνημα είναι επιτιδευμένο, και το πάρασμά του στο θεατή ακόμα περισσότερο, εκεί έχω πρόβλημα.

Αν έχεις όρεξη να σκεφτείς, και μία ρομαντική κομεντί, ή ένα παιδκό καρτούν μπορεί να σου δώσει τροφή για σκέψη.

Αλλά όταν σου λέει "κοίτα, έχω και ηθικό δίδαγμα"... γνώμη μου πάντα. Ίσως αν την ξαναδώ να αναθεωρήσω!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 10:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό όμως που περιγράφεις, δηλαδή το να έχει μια ταινία ένα πολύ επιτηδευμένο μήνυμα που προσπαθεί να περάσει στον θεατή δεν σε "προκαλεί" ώστε να ψάξεις να δεις μήπως πίσω από αυτό κρύβονται κάποια άλλα νοήματα, όχι τόσο εμφανή;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy