ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΩΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΣΛΑΜ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 18:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα
Ένα θέμα που μ'απασχολεί πάρα πολύ και χρειάζομαι βοήθεια είναι η σύγκριση χριστιανών μοναχών με σουφιστές και δερβίσηδες.
Ποιούς τρόπους χρησιμοποιούν οι μοναχοί για να φτάσουν στη θέωση?
Είναι ίδιος ο στόχος και στις δυο μονοθεϊστικές θρησκείες ή διαφέρει?
Σας ευχαριστώ

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 17:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ειναι ΘΕΩΣΗ ... και με ποιον τροπο την μετραμε ;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 17:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ξεκινήσει μια απόπειρα απάντησης των ερωτημάτων σας (και στους δύο φίλους αναφέρομαι), πρέπει πρωτίστως να συμφωνήσετε μεταξύ σας στο τι είναι Θεός. Ασχέτως αν ο ορισμός σας είναι σωστός ή λάθος (δεν θα εξετάσουμε αυτό), θα μπορέσετε να πάρετε κάποιες απαντήσεις. Αλλά πρώτα > συμφωνήστε μεταξύ σας τι είναι Θεός. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 18:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες devi_laksmi

Πιστεύω πως δεν χρειάζεται να ορίσουμε εμείς τι είναι Θεός ή το πώς επιτυγχάνεται η θέωση.
Ο θεματοθέτης ορίζει υπό ποιο πρίσμα επιθυμεί να εξετασθεί αυτό, αλλά το θέμα είναι ποιος γνωρίζει τόσο σε "βάθος" και τις δύο θρησκείες έτσι ώστε να μπορέσει να τις συγκρίνει πάνω σε αυτό που ζητά ο ίδιος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 18:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πόθος της θέωσης είναι έμφυτος στον άνθρωπο. Ο Θεός είναι η ζωή και η αγάπη. Ο άνθρωπος ως κτιστό ον και πεπερασμένο επιθυμεί το άπειρο, το τέλειο, το αιώνιο και ως φθαρτός που είναι δεν μπορεί να ολοκληρωθεί αν δεν οδηγηθεί στο Θεό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 18:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σας βρήκα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 20:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Θεός είναι η ζωή και η αγάπη.

Αν ο θεός είναι η ζωή και η αγάπη, τότε οι ερωτήσεις σας γίνονται >

Ποιους τρόπους χρησιμοποιούν οι μοναχοί για να φτάσουν στη ζωή και στην αγάπη ;

Είναι ίδιος ο στόχος και στις δύο μονοθεϊστικές θρησκείες ή διαφέρει ; [Εδώ η απάντηση υπάρχει > Ναι, είναι ίδιος ο στόχος γιατί και οι δύο επιθυμούν να φτάσουν στην ζωή και στην αγάπη]

Τι ειναι ΘΕΩΣΗ ... και με ποιον τροπο την μετραμε ;;

Θέωση είναι να φτάσει κανείς στην ζωή και στην αγάπη.

Με ποιον τρόπο μετράμε την ζωή και την αγάπη ;

Ο τρόπος είναι μοναδικός, όσο μοναδικός είσαι εσύ, εγώ, ο καθένας μας. Όσοι άνθρωποι υπάρχουν στον κόσμο, τόσοι τρόποι υπάρχουν αλλά ο καθένας είναι μοναδικά διάφορος του άλλου. Δεν υπάρχει ΓΕΝΙΚΟΣ τρόπος. Υπάρχει ένας > Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ!

Ο Δρόμος - Η οδός.

Για να φτάσεις στην ζωή, πρέπει να ζήσεις. Να ζήσεις κάθε στιγμή σαν να ήταν η τελευταία. Σαν να μην επρόκειτο να ζήσεις άλλη ή σαν να επρόκειτο να ζήσεις για χίλια χρόνια. Με τόση ένταση, με τόσο πάθος. Αυτός είναι ο δρόμος. Αλλά το βήμα, είναι δικό σου. Κανένας δεν θα σου πει τον τρόπο, δεν θα σου πει ΠΩΣ να περπατάς. Το ξέρεις ήδη! Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι, με κάποιον τρόπο, - τον δικό σου - να δώσει ο εγκέφαλός σου εντολή στο πόδι σου να κάνει το πρώτο βήμα και να δώσει η καρδιά σου εντολή για την συνέχεια. Μαζί και ταυτόχρονα. Έτσι θα περπατήσεις, έτσι θα ξεκινήσεις τον βηματισμό σου. Πως θα γίνουν όλα αυτά ; Εσύ ξέρεις! Με τον νου και την καρδιά. Ούτε μονάχα με το ένα, ούτε μονάχα με το άλλο. Το βήμα θα το κάνεις εσύ! Αυτό που ίσως μπορεί να σου πει κάποιος που ξέρει, είναι ΠΟΥ να πας, όχι ΠΩΣ να πας.

Πήγαινε εκεί που όταν είσαι, τα μάτια σου γίνονται βρύσες. Πήγαινε εκεί που όταν είσαι, η καρδιά σου έχει Πάσχα. Πήγαινε εκεί που όταν είσαι, νιώθεις απίθανα. Πήγαινε στο άπειρο και απειροελάχιστο μεγαλείο της μίας και μοναδικής ζωής. Πήγαινε εκεί ΟΜΩΣ μην ξεχνάς ποιος είσαι. Η στιγμή είναι μάγισσα. Θα σε μαγέψει και θα ξεχάσεις ποιος είσαι, που είσαι. Πάντα να είσαι συνειδητός. Πάντα να είσαι ΕΣΥ.

Η ζωή και η αγάπη, μετριέται με την στιγμή αλλά μην σε νοιάζει το μέτρημα. Δεν υπάρχει ποσότητα στην ύπαρξη, ούτε στην αγάπη. Ζήσε την στιγμή, πιες την κάθε σταγόνα της, ρούφηξέ την. Ζήσε μέσα στην αγάπη αλλά ζήσε και μέσα στο μίσος, γιατί το μίσος είναι η άλλη όψη της αγάπης. Ζήσε μέσα στην ζωή και πέθανε μέσα στην ζωή γιατί ο θάνατος είναι η άλλη όψη της ζωής. Αυτός είναι ο δρόμος, η οδός. Αυτός ο δρόμος βρίσκεται ΜΕΣΑ ΣΟΥ. Πήγαινε εκεί ... το ΠΩΣ θα πας ... είναι πρόβλημά σου. Βρες αυτή την λύση μοναχός σου.

Ποιους τρόπους χρησιμοποιούν οι μοναχοί για να φτάσουν στη ζωή και στην αγάπη ;

Μοναχισμός

Μπορείς να είσαι μόνος ακόμη και με διακόσια άτομα τριγύρω σου. Μην συνδέεις τον μοναχισμό με την ερήμωση και την αυταπάρνηση της ύλης. Αυτός που απαρνείται την ύλη το κάνει επειδή είναι εξαρτημένος από αυτή και συνειδητοποιεί την εξάρτησή του. Ο μοναχός ο άνθρωπος είναι πρώτα απ' όλα μοναχός μέσα του. Αυτός που εγκαταλείπει τα "εγκόσμια", το κάνει επειδή - πρώτ' απ' όλα - δεν μπορεί να ζήσει στα εγκόσμια, όχι επειδή θέλει να φτάσει στον Θεό. Ο πρώτος μεγάλος πειρασμός των μοναχών, των ασκητών είναι να καταφέρουν να απεξαρτηθούν από την ύλη γιατί είναι εξαρτημένοι από αυτήν σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Άσκηση > Συνέχεια να ρωτάς γιατί. Βάζε ένα γιατί πίσω από ότι σου συμβαίνει και ψάχνε να βρεις τον Λόγο, έστω κι αν αυτός ο Λόγος δεν έχει Λογική. Έστω κι αν η απάντηση που θα πάρεις είναι "έτσι ... γιατί έτσι ήθελα". Βάζε γιατί στην θέλησή σου. "Γιατί να θέλω έτσι ;" Δίνε μία μία τις απαντήσεις, σιγά σιγά, με τον χρόνο, με τον καιρό. Θα ανακαλύψεις πράγματα για σένα που ούτε τα φαντάζεσαι.

Ξαναπάρε τις αισθήσεις σου από την αρχή. Βλέπεις αλλά δεν βλέπεις τίποτε. Ξαναδες. Και πάλι ξάνα και ξανά. Ακούς αλλά δεν ακούς τίποτε. Ξανάκουσε. Και πάλι ξανά και ξανά μέχρι να καταφέρεις να δεις και να ακούσεις.

Διαχώρισε τις λειτουργίες σου. Είσαι μηχανή. Μάθε την μηχανική της μηχανής σου. Πως λειτουργεί, τι καύσιμο χρησιμοποιεί. Τι είναι αυτό που σε καίει. Πως παίρνεις μπρος. Πως ξεκινάς, πως σταματάς. Τι κάνουν τα χέρια σου, τι κάνουν τα πόδια σου, πως μιλάς, γιατί μιλάς, τι λες, πως το λες, σε ποιον το λες, γιατί το λες. Μάθε τα πάντα γύρω από την μηχανή σου. Λύστην και ξαναδέστην. Χάλασέ την και ξαναφτιάξτην. Όχι μία φορά. Πολλές, συνέχεια. Μέχρι να πεθάνεις. Μονάχα έτσι θα γίνεις ο Μηχανικός της μηχανής σου. Μονάχα έτσι θα ξέρεις τι κάνει η μηχανή σου, πως το κάνει, γιατί το κάνει. Μονάχα έτσι θα ξέρεις τι κάνεις και θα πράττεις ΕΣΥ.

Όλα αυτά με μέτρο. Μην το παρακάνεις. Θα τρελαθείς. Με μέτρο. Να ξεκουράζεσαι όταν κουραστείς. Να τρως όταν πεινάς. Να κοιμάσαι όταν νυστάζεις. Μην κάνεις τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από αυτά που είσαι πλασμένος να κάνεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 21:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ZIP:Σ'ευχαριστώ απ'τα βάθη της ψυχής μου!

Η απάντησή σου, ήταν καταπληκτική!

Να'σαι καλά...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 23:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ zip, θα διαφωνήσω σχεδόν σε όλα.

quote:
zip:
Ο τρόπος είναι μοναδικός, όσο μοναδικός είσαι εσύ, εγώ, ο καθένας μας. Όσοι άνθρωποι υπάρχουν στον κόσμο, τόσοι τρόποι υπάρχουν αλλά ο καθένας είναι μοναδικά διάφορος του άλλου. Δεν υπάρχει ΓΕΝΙΚΟΣ τρόπος. Υπάρχει ένας > Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ!


Διαφωνώ, μου ακούγεται και γενικό και αόριστο. Ο μοναδικός τρόπος είναι ο ίδιος για όλους τους ανθρώπους για αυτό είναι και μοναδικός εάν ο κάθε άνθρωπος είχε το δικό του τρόπο τότε δε θα μιλούσαμε για μοναδικό τρόπο αλλά για πολυμορφικό.
Μία είναι η αγάπη δεν είναι πολλές και μία είναι η Θέωση. Οπότε και ένας ο τρόπος επίτευξή της.

quote:
zip:
Για να φτάσεις στην ζωή, πρέπει να ζήσεις. Να ζήσεις κάθε στιγμή σαν να ήταν η τελευταία. Σαν να μην επρόκειτο να ζήσεις άλλη ή σαν να επρόκειτο να ζήσεις για χίλια χρόνια. Με τόση ένταση, με τόσο πάθος. Αυτός είναι ο δρόμος. Αλλά το βήμα, είναι δικό σου. Κανένας δεν θα σου πει τον τρόπο, δεν θα σου πει ΠΩΣ να περπατάς.

Το ξέρεις ήδη! Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι, με κάποιον τρόπο, - τον δικό σου - να δώσει ο εγκέφαλός σου εντολή στο πόδι σου να κάνει το πρώτο βήμα και να δώσει η καρδιά σου εντολή για την συνέχεια. Μαζί και ταυτόχρονα. Έτσι θα περπατήσεις, έτσι θα ξεκινήσεις τον βηματισμό σου.

Πως θα γίνουν όλα αυτά ; Εσύ ξέρεις! Με τον νου και την καρδιά. Ούτε μονάχα με το ένα, ούτε μονάχα με το άλλο. Το βήμα θα το κάνεις εσύ! Αυτό που ίσως μπορεί να σου πει κάποιος που ξέρει, είναι ΠΟΥ να πας, όχι ΠΩΣ να πας. Πήγαινε εκεί που όταν είσαι, τα μάτια σου γίνονται βρύσες. Πήγαινε εκεί που όταν είσαι, η καρδιά σου έχει Πάσχα. Πήγαινε εκεί που όταν είσαι, νιώθεις απίθανα. Πήγαινε στο άπειρο και απειροελάχιστο μεγαλείο της μίας και μοναδικής ζωής. Πήγαινε εκεί ΟΜΩΣ μην ξεχνάς ποιος είσαι.

Η στιγμή είναι μάγισσα. Θα σε μαγέψει και θα ξεχάσεις ποιος είσαι, που είσαι. Πάντα να είσαι συνειδητός. Πάντα να είσαι ΕΣΥ. Η ζωή και η αγάπη, μετριέται με την στιγμή αλλά μην σε νοιάζει το μέτρημα. Δεν υπάρχει ποσότητα στην ύπαρξη, ούτε στην αγάπη. Ζήσε την στιγμή, πιες την κάθε σταγόνα της, ρούφηξέ την.

Ζήσε μέσα στην αγάπη αλλά ζήσε και μέσα στο μίσος, γιατί το μίσος είναι η άλλη όψη της αγάπης. Ζήσε μέσα στην ζωή και πέθανε μέσα στην ζωή γιατί ο θάνατος είναι η άλλη όψη της ζωής. Αυτός είναι ο δρόμος, η οδός. Αυτός ο δρόμος βρίσκεται ΜΕΣΑ ΣΟΥ. Πήγαινε εκεί ... το ΠΩΣ θα πας ... είναι πρόβλημά σου. Βρες αυτή την λύση μοναχός σου.




Νουβέλα βλέπω σε αυτό το μήνυμα και τίποτα περισσότερο. Ίσως ωραία λόγια για να κερδίσει ο νέος τη νέα και να την κάνει ποιο γρήγορα δικιά του. Κάτι τέτοια έλεγα κι εγώ στη δικιά μου και τελικά εγκατέλειψε τας Αθήνας για την επαρχία παρά την αντίθεση των γονιών της πες πες την έψησα την πρωτευουσιάνα, κάτι για μοναδικές στιγμές, κάτι για μοναδικά μέρη, για μοναδική αγάπη, για το αποφασιστικό βήμα, κάτι για να ζήσει τη ζωή της ελεύθερα και με πάθος......ήρθε τελικά στο χωριό......... Ωραία λόγια πάντως δε λέω......τι μου θύμισες!!!!!!!!!

quote:
zip:
Μπορείς να είσαι μόνος ακόμη και με διακόσια άτομα τριγύρω σου. Μην συνδέεις τον μοναχισμό με την ερήμωση και την αυταπάρνηση της ύλης. Αυτός που απαρνείται την ύλη το κάνει επειδή είναι εξαρτημένος από αυτή και συνειδητοποιεί την εξάρτησή του. Ο μοναχός ο άνθρωπος είναι πρώτα απ' όλα μοναχός μέσα του. Αυτός που εγκαταλείπει τα "εγκόσμια", το κάνει επειδή - πρώτ' απ' όλα - δεν μπορεί να ζήσει στα εγκόσμια, όχι επειδή θέλει να φτάσει στον Θεό. Ο πρώτος μεγάλος πειρασμός των μοναχών, των ασκητών είναι να καταφέρουν να απεξαρτηθούν από την ύλη γιατί είναι εξαρτημένοι από αυτήν σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Κάνει κι εδώ λάθος. Μοναχός το λέει η λέξη!!!! Αυτός που απαρνιέται λοιπόν τα εγκόσμια αγαπητέ zip, έχει τρεις λόγους.
Ο ένας είναι ότι δεν έχει που την κεφαλήν κλείνει. Οπότε σου λέει θα πάω σε μια μονή, θα το παίξω μοναχός και θα είναι το στομάχι μου γεμάτο έστω και με άρτο και ελιές, πάντως δε θα πεινάσω και θα είμαι στεγασμένος.

Ο άλλος είναι ο εύκολος και γρήγορος πλουτισμός. Ξέρω μοναστήρι που απ’ όσα άκουσα είμαι σίγουρος ότι γυριζόντουσαν τσόντες εκεί μέσα, (οι πληροφορίες ήσαν από κολλητό μου και δεν είχε κανένα λόγο να μου πει ψέματα, τουλάχιστον έτσι πιστεύω.) Κατά τα λεγόμενά του λοιπόν αυτό δεν ήταν μοναστήρι οι καλόγριες ήσαν σκέτη πρόκληση. Αλλοδαπές, ξανθιές, με πρώτη προτίμηση στο περιοδικό «γάμος» το προμήθευαν από το μαγαζί του. Κοντά στα Βάγια στη Θήβα. Και το κυριότερο κατά περίεργο τρόπο οι επισκέψεις στο μοναστήρι εκεί ήταν κατόπιν ραντεβού.
Θα μιλήσω όμως με σιγουριά για 2 μοναστήρια που γνωρίζω στην περιοχή μου. Το ένα θεωρώ ότι πρέπει να είναι γκέτο ληστών και παλιανθρώπων. Μάλιστα άκουσα και για διακίνηση ναρκωτικών. Οι πηγές ελέγχονται ως αληθής.
Στο άλλο ο πατέρας εκεί μοναχός έχει εξώγαμα και είναι έμπορας λαδιού με διακλαδώσεις κυρίως στη Βόρεια Ελλάδα. Και εδώ οι πηγές ελέγχονται ως αληθής.

Ο τρίτος λόγος είναι η απομόνωση για αυτοσυγκέντρωση και ποιο γρήγορη Θεώση. Όταν στενός μου συγγενής επισκέφτηκε τον Άγιο Παΐσιο, έπαθε πλάκα.......τον προσφώνησε με τ’ όνομά του, του είπε από πού ερχόταν αλλά και τον λόγο για τον οποίο πήγε να βρεί εκεί τον Άγιο. Όταν λοιπόν κάποιος θέση ως στόχο ως αυτοσκοπό τη σωτηρία της ψυχής του και τίποτα άλλο τότε σίγουρα θα μονιάσει.

Εγώ για παράδειγμα θέλω τη σωτηρία της ψυχής μου, θέλω όμως και την οικογένεια. Θες δε θες όμως θα τσακωθείς με την οικογένεια. Θες δε θες, αντί να απομονωθείς να προσευχηθείς στο Θεό και να σκεφτείς μόνο τις αγαθοεργίες θα βγεις στην αγορά για προς το ζην. Θα κοιτάξεις να φτιάξεις την οικογένεια σου ακόμη και εις βάρος των άλλων.
Για παράδειγμα έχωσα σε κάτι προγράμματα τη γυναίκα μου που σίγουρα χωρίς παρέμβαση θα είχε πάει άλλος στη θέση της. Είναι αυτό βήμα προς τη Θέωση? Δε νομίζω.
Εάν όμως ήμουν μοναχός αντί να ασχολιόμουν με τέτοια θα ασχολιόμουν αποκλειστικά και μόνο με τη σωτηρία της ψυχής μου. Για αυτό σε παλαιότερο μήνυμα μου, είχα γράψει ότι δεν είμαι γνήσιος Χριστιανός είμαι φίλος του Χριστιανισμού και εις γνώση μου ευελπιστώ απλά για ένα καλό πλασάρισμα στον Παράδεισο και τίποτα περισσότερο. Τουλάχιστον ν’ αποφύγω την κόλαση.

Μην κρίνεις λοιπόν εξιδίων τ’ αλλότρια.

quote:
zip:
Άσκηση > Συνέχεια να ρωτάς γιατί. Βάζε ένα γιατί πίσω από ότι σου συμβαίνει και ψάχνε να βρεις τον Λόγο, έστω κι αν αυτός ο Λόγος δεν έχει Λογική. Έστω κι αν η απάντηση που θα πάρεις είναι "έτσι ... γιατί έτσι ήθελα". Βάζε γιατί στην θέλησή σου. "Γιατί να θέλω έτσι ;" Δίνε μία μία τις απαντήσεις, σιγά σιγά, με τον χρόνο, με τον καιρό. Θα ανακαλύψεις πράγματα για σένα που ούτε τα φαντάζεσαι. Ξαναπάρε τις αισθήσεις σου από την αρχή. Βλέπεις αλλά δεν βλέπεις τίποτε. Ξαναδες. Και πάλι ξάνα και ξανά. Ακούς αλλά δεν ακούς τίποτε. Ξανάκουσε. Και πάλι ξανά και ξανά μέχρι να καταφέρεις να δεις και να ακούσεις.

Τι έκανα τι δεν έκανα? Τι έπρεπε να κάνω και δεν έκανα? (Πυθαγόρας)........ Αλλά αν αυτό γίνεται κάθε μέρα καταντάει βαρετό.

quote:
zip:
Διαχώρισε τις λειτουργίες σου. Είσαι μηχανή. Μάθε την μηχανική της μηχανής σου. Πως λειτουργεί, τι καύσιμο χρησιμοποιεί. Τι είναι αυτό που σε καίει. Πως παίρνεις μπρος. Πως ξεκινάς, πως σταματάς. Τι κάνουν τα χέρια σου, τι κάνουν τα πόδια σου, πως μιλάς, γιατί μιλάς, τι λες, πως το λες, σε ποιον το λες, γιατί το λες. Μάθε τα πάντα γύρω από την μηχανή σου. Λύστην και ξαναδέστην. Χάλασέ την και ξαναφτιάξτην. Όχι μία φορά. Πολλές, συνέχεια. Μέχρι να πεθάνεις. Μονάχα έτσι θα γίνεις ο Μηχανικός της μηχανής σου. Μονάχα έτσι θα ξέρεις τι κάνει η μηχανή σου, πως το κάνει, γιατί το κάνει. Μονάχα έτσι θα ξέρεις τι κάνεις και θα πράττεις ΕΣΥ.

Ναι αλλά και οι μηχανές θέλουν σέρβις.......ποιος θα το κάνει?

quote:
zip:
Όλα αυτά με μέτρο. Μην το παρακάνεις. Θα τρελαθείς. Με μέτρο. Να ξεκουράζεσαι όταν κουραστείς. Να τρως όταν πεινάς. Να κοιμάσαι όταν νυστάζεις. Μην κάνεις τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από αυτά που είσαι πλασμένος να κάνεις.


Εγώ δεν ξέρω κάποιον που να μην τρώει όταν πεινάει, που να μην ξεκουράζεται όταν κουράζεται, που να μην κοιμάται όταν νυστάζει......παρά μόνο κάτι Κινέζικα ορυχεία γεμάτα παιδάκια και κάτι άλλα γυναικόπαιδα πάλι δούλους στην Αφρική. Εδώ στο Ελλάδα τέτοιες καταστάσεις ζήσαμε μόνο στον πόλεμο.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 29/10/2008 23:45:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 00:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip,
Αν κάποιος σου ζητήσει να του δείξεις το δρόμο για να φτάσει στο σημείο που επιθυμεί (θεωρώντας οτι εσύ γνωρίζεις το δρόμο ενώ αυτός όχι) θα του πεις: "πήγαινε εκεί?" χωρίς να του υποδείξεις σημεία για το πως θα φτάσει εκει?
Διέκρινα εγωισμό σ αυτά που διάβασα.
Ναι μεν ο άνθρωπος μπορεί να καταφέρει πολλά αλλά όχι μόνος του. Διαφορετικά θα είχαμε πιάσει απο ένα σπήλαιο ο καθένας...
Δυστυχώς έχουμε απομακρυνθεί απο τον εαυτό μας αρχικά, απο τον συνάνθρωπο ύστερα και κατ΄επέκταση απο το Θεό, άρα από την αγάπη. Ξέρουμε τον στόχο μας αλλά ο εγωισμός μας κρατάει μακριά.
Ο μοναχισμός έχει ως τελικό σκοπό τη θέωση αλλά δεν είναι ίδιοι οι τρόποι στην ορθοδοξία και στο ισλάμ. Π.χ. οι ορθόδοξοι μοναχοί ζουν ως επι το πλείστον σε κοινόβιες μονές οι οποίες υπόκεινται σε κανόνες. Η άσκηση, η νηστεία, η νοερά προσευχή είναι καθημερινότητα ενώ οι σούφι πολλές φορές χρησιμοποιούν τη μουσική, στροβιλίζονται γύρω απο τον εαυτό τους, αποκαλούν τον Αλλάχ με 99 επίθετα.

Καλό βράδυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 00:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ devi_laksmi,
Γράφεις ότι οι σούφι πολλές φορές χρησιμοποιούν τη μουσική, στροβιλίζονται γύρω απο τον εαυτό τους και αποκαλούν τον Αλλάχ με 99 επίθετα. Φαντάζομαι όμως ότι και αυτοί θα έχουν άσκηση, νηστεία, και νοερά προσευχή σε καθημερινή βάση.

Υ.Γ. καλώς ήρθες στην παρέα και καλό βράδυ και σε σένα.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 01:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ zip

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, αλλά δεν έχεις πένα ρε φίλε. ...και πολύ πεζό. "τα μάτια γίνονται βρύσες";; Γράψε κανένα "Βρύσες που τρέχουνε γίνονται τα μάτια σου"... Ή καλύτερα "Σε βρύσες κελαρυστές μετουσιώνονται" ή ακόμα καλύτερα: "Σαν γάργαρες πηγές ανοίγονται οι πύλες του φωτός σου". Λίγο πλαστικότητα δεν βλάπτει. Παίζει ρόλο και η σειρά των λέξεων... Και λίγο ήχος για τον συμβολισμό. Αυτό το "τρέχουνε", το "ρ" το "χ" το κάνουνε πιο ζωντανό όλο το σκηνικό. Δέσε λίγο το φόντο με το αντικείμενο.

Πάντα φιλικά

Σαμουήλ



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 30/10/2008 01:55:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 10:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974:
Ή καλύτερα "Σε βρύσες κελαρυστές μετουσιώνονται" ή ακόμα καλύτερα: "Σαν γάργαρες πηγές ανοίγονται οι πύλες του φωτός σου" .

Το πας σιγά σιγά στο πονηρό? ή μου φαίνεται?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 30/10/2008 10:28:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 10:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα
Φίλε europaios 2 οι σούφι δεν πετυχαίνουν την ένωση με το Θεό μέσω προσευχής και νηστείας αλλά κυρίως μέσω της καρδιάς και της μεγαλοθυμίας της ψυχής.
Σήμερα υπάρχουν πάνω απο 70 τάγματα σουφιστών τα οποία ανέπτυξαν στην πορεία των χρόνων δικές τους μεθόδους ένωσης με το Θεό.
Τέτοιες είναι όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα το άκουσμα της μουσικής, το τραγούδι, ο χορός με ρυθμικές κινήσεις, η ανάμνηση του ονόματος του Θεού, εσωτερική αυτογνωσία. Δεν αρκεί στο σουφιστή η σαρία και οι πέντε στύλοι. Ψάχνει την άμεση εμπειρία με το Θείο η οποία θα τον οδηγήσει στην ένωσή του μ΄αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 10:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
devi_laksmi:
Φίλε europaios 2 οι σούφι δεν πετυχαίνουν την ένωση με το Θεό μέσω προσευχής και νηστείας αλλά κυρίως μέσω της καρδιάς και της μεγαλοθυμίας της ψυχής.

Θες να πεις ότι όποιος προσεύχεται δεν το κάνει με την καρδιά του? και δεν είναι μεγαλόθυμος? ή δεν έχει αυτογνωσία?

quote:
devi_laksmi:
Σήμερα υπάρχουν πάνω απο 70 τάγματα σουφιστών
τα οποία ανέπτυξαν στην πορεία των χρόνων δικές τους μεθόδους ένωσης με το Θεό.

Τέτοιες είναι όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα το άκουσμα της μουσικής, το τραγούδι, ο χορός με ρυθμικές κινήσεις, η ανάμνηση του ονόματος του Θεού, η εσωτερική αυτογνωσία.



Δηλαδή μια ομάδα σιούφι πετυχαίνει την ένωση με το Θεό χορεύοντας? ενώ μια άλλη τραγουδώντας? ενώ μια άλλη ακούγοντας μουσική?


Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 30/10/2008 10:49:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 11:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χορός, η μουσική, το τραγούδι, η ανάμνηση του ονόματος του Θεού είναι τρόποι για να πετύχουν την ένωση πολλά τάγματα σουφιστών.
'Αλλες ομάδες πιο διανοητικές την πετυχαίνουν με την εσωτερική αυτογνωσία και την αυτοσυγκέντρωση σύμφωνα με την Annemarie Schimmel.
Σε ό,τι αφορά την προσευχή θεωρώ ότι είναι μεγάλο το κεφάλαιο αυτό. Δε θέλω να πιστεύω πως όποιος προσεύχεται (κυρίως μυστικιστής)δεν το κάνει μέσα απο την καρδιά του ή πως δεν είναι μεγαλόθυμος. Πιστεύω όμως πως είναι πολύ δύσκολο να πετύχει κανείς την αυτογνωσία του. Ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς γράφει πως η μεγαλύτερη επιστήμη για τον άνθρωπο είναι η γνώση του εαυτού του.
Δεν προλαβαίνω να γράφω πολλά γιατί ο χρόνος είναι περιορισμένος (όπως για όλους).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 13:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κάποιος σου ζητήσει να του δείξεις το δρόμο για να φτάσει στο σημείο που επιθυμεί (θεωρώντας οτι εσύ γνωρίζεις το δρόμο ενώ αυτός όχι) θα του πεις: "πήγαινε εκεί?" χωρίς να του υποδείξεις σημεία για το πως θα φτάσει εκει?

Ναι, δεν θα του πω τίποτε για τον τρόπο. Τον τρόπο πρέπει να τον βρει εκείνος, είναι δικός του. ΑΝ ΞΕΡΩ, θα του πω ΠΟΥ να πάει, όχι ΠΩΣ να πάει. Όλα αυτά, ΑΝ ΞΕΡΩ, αν όχι, δεν θα του πω τίποτε ή θα του πω "δεν ξέρω". Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 13:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
devi_laksmi:
Ο χορός, η μουσική, το τραγούδι, η ανάμνηση του ονόματος του Θεού είναι τρόποι για να πετύχουν την ένωση πολλά τάγματα σουφιστών.
'Αλλες ομάδες πιο διανοητικές την πετυχαίνουν με την εσωτερική αυτογνωσία και την αυτοσυγκέντρωση σύμφωνα με την Annemarie Schimmel.


Δυό λεπτάκια να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα. Λές ότι ο χορός είναι τρόπος για να πετύχεις την ένωση με το Θεό. Αν δηλαδή αρχίσω να χορεύω με τις ώρες τσάμικο? Θα τα καταφέρω?
Ή θα τα καταφέρω εάν αρχίσω να τραγουδάω? ή ακούγοντας μέρα νύχτα μουσική? Γιατί βλέπω εκεί στη γειτονιά μου μια πιτσιρίκα συνέχεια με τα γουόκμαν στ' αυτιά. Λες να έρχεται σ' επαφή με κανά Θεό?

Δε θέλω να υποβιβάσω elo, το διάλογο αλλά πρέπει ο φίλος devi_laksmi, να μας βοηθήσει. Απ' ότι υποψιάζομαι ενδέχεται να είναι μουσουλμάνος. Οπότε είναι και μια καλή ευκαιρία να μάθομε περισσότερα για αυτή τη θρησκεία. Αλλά για να γίνει αυτό αγαπητέ devi_laksmi, πρέπει να μας βοηθήσεις με ποιο σαφή τρόπο.

quote:
devi_laksmi:
'Αλλες ομάδες πιο διανοητικές την πετυχαίνουν με την εσωτερική αυτογνωσία και την αυτοσυγκέντρωση σύμφωνα με την Annemarie Schimmel.

Όταν αυτοσυγκεντρώνονται τι ακριβώς σκέφτονται? (μέρος της ζωής τους? ότι κάπου περπατάνε και συναντάνε το Θεό? απλά παίρνουν βαθιές ανάσες? τι ακριβώς?)

quote:
devi_laksmi:
Σε ό,τι αφορά την προσευχή θεωρώ ότι είναι μεγάλο το κεφάλαιο αυτό. Δε θέλω να πιστεύω πως όποιος προσεύχεται (κυρίως μυστικιστής)δεν το κάνει μέσα απο την καρδιά του ή πως δεν είναι μεγαλόθυμος

Πιστεύω όμως πως είναι πολύ δύσκολο να πετύχει κανείς την αυτογνωσία του.

Ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς γράφει πως η μεγαλύτερη επιστήμη για τον άνθρωπο είναι η γνώση του εαυτού του.



Ναι και ο ίδιος προσευχότανε.........άρα?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 14:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ europaios2

quote:
Δυό λεπτάκια να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα. Λές ότι ο χορός είναι τρόπος για να πετύχεις την ένωση με το Θεό. Αν δηλαδή αρχίσω να χορεύω με τις ώρες τσάμικο? Θα τα καταφέρω?

Το τσάμικο είναι δύσκολο, άμα κάνεις και φιγούρες κιόλας, βλέπω να πετυχαίνεις ένωση με πολλές γράμπες...

Περιστρεφόμενοι Δερβίσηδες



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 30/10/2008 14:18:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 15:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριοι, ζήτησα μια βοήθεια στο αρχικό μήνυμα μου. Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό δεν πειράζει. Προσπαθώ να ξεκινήσω μια εργασία και σκέφτηκα μήπως και μπορείτε να με διαφωτίσετε παραπάνω.
Μουσουλμάνα δεν είμαι, με ενδιαφέρει ο συγκρητισμός και επέλεξα το Ισλάμ.Προσπαθώ να βρω τις διαφορές και τα κοινά σημεία των μοναχών της ορθοδοξίας και του Ισλάμ και τους τρόπους με τους οποίους πετυχαίνουν τη θέωση.
Πάντως απο τα χρόνια του Jalal-Al-Din Rumi με τη μουσική και τον χορό γύρω απ΄τον εαυτό τους πετύχαιναν την ένωση με το Θεό οι σουφιστές.
Ευχαριστώ πάντως έστω και γι αυτά που γράψατε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 15:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ devi_laksmi

Για το Ισλάμ δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ. Αλλά για τις Ορθόδοξες διδασκαλίες ναι.

Σου προτείνω να διαβάσεις το παρακάτω:
http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/tributes/gewrgios_grhgoriaths/monasticism_and_view_of_the_unbuilt_light.htm#Ε

Εάν έχεις κάποιες απορίες πάνω σε αυτό, μπορείς να με ρωτήσεις.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 16:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ ευχαριστώ πολύ.
Έχω απο το πανεπιστήμιο κάποια βιβλία για το Ισλάμ και θα βρω κι απο γερμανικές σελίδες υλικό. Θα τα καταφέρω που θα παει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 18:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
devi_laksmi:
Κύριοι, ζήτησα μια βοήθεια στο αρχικό μήνυμα μου. Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό δεν πειράζει. Προσπαθώ να ξεκινήσω μια εργασία και σκέφτηκα μήπως και μπορείτε να με διαφωτίσετε παραπάνω.
Μουσουλμάνα δεν είμαι, με ενδιαφέρει ο συγκρητισμός και επέλεξα το Ισλάμ.Προσπαθώ να βρω τις διαφορές και τα κοινά σημεία των μοναχών της ορθοδοξίας και του Ισλάμ και τους τρόπους με τους οποίους πετυχαίνουν τη θέωση.
Πάντως απο τα χρόνια του Jalal-Al-Din Rumi με τη μουσική και τον χορό γύρω απ΄τον εαυτό τους πετύχαιναν την ένωση με το Θεό οι σουφιστές.
Ευχαριστώ πάντως έστω και γι αυτά που γράψατε.

Aγαπητέ devi_laksmi, είναι ευχάριστο αυτό που προσπαθείς να κάνεις. Καλή επιτυχία ώστε να ενημερώσεις κι εμάς. Εγώ δεν πρόκειται ν' ασχοληθώ γιατί δεν έχω τον χρόνο που θα έπρεπε, είναι λοιπόν μεγάλη ευκαιρία να μάθω πράγματα μέσα από την έρευνά σου.... και μην πτοείσαι όταν κάνουμε χιούμορ, συνηθίζεται και το χιούμορ είναι μακροζωία.

quote:
samuel1974: Περιστρεφόμενοι Δερβίσηδες

Άρα αποκλείεται ένας χοντρός να γίνει Δερβίσης. Πως θα περιστρέφεται?
Σκέψου έναν Δερβίση Χοντρό την ώρα που εκστασιάζεται.....πέφτει και κάνει μπούμι....που λέει κι ο κανακάρης μου. Τι θα συμβεί?
Εάν είναι στο σπίτι έχει καλώς, όλο και κάπου θα σταματήσει, θες σ' ένα έπιπλο, θες στον τοίχο......
Εάν όμως είναι για πικ-νικ και θελήσει μια επικοινωνία με το Θεό....και αρχίσει και στροβιλίζεται γύρω-γύρω, τι θα γίνει εάν γλιστρήσει? Εάν είναι σε ίσωμα έχει καλώς, θα σταματήσει......κάποια στιγμή να περιστρέφεται σα βαρελάκι, εάν όμως είναι σε λόφο? και αρχίσει και τσουλάει προς τα κάτω? και εάν δεν υπάρχουν δέντρα λόγω πυρκαγιάς? ή είναι χαμηλή η βλάστηση? που θα σταματήσει ο Μουσουλμάνος? ......ίσως στο ποιο κοντινό χωρίο........να προβλήματα....

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 22:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν απαντηθηκε το ερωτημα μου
Τι ειναι ΘΕΩΣΗ;;
Πως την μετραμε με αντικειμενικα μετρισημα μεγεθη ;; [ πχ ο Αινειαν εχει ... τοσο τοις εκατο ...Θεωση;;]

Δεν θελω να ειρωνευτω ουτε να χλευασψ καποιον για τις αποψεις του , ομως θεωρω σοφιστικη ρητορικη απατη [ οχι απο τον συνομιλητη μου πουθ ανοιξε το νημα μιλω γενικα οταν μου μιλαει καποιον για εναν στοχο μη προσδιορισημο με γενικες αοριστες κι ασαφεις εκφρασεις του στυλ ... ψαχνω να βρω τον Θεο , κυνηγω την Θεωση , ψαχνω την ..Θεικη Ενωση , ενωση με το Θειο κλπ ]
Εδω ... δεν ξεκαθαριζει ο ερευνων ... τι τελος παντων ζητα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ απο την ζωη του βαζοντας γενικους ασαφεις αοριστους ...ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ ...ΑΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΤΟΥΣ θρησκευτικους στοχους και κυνηγωντας ..ΧΕΙΜΕΡΕΣ !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 12:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με τη χριστιανική διδασκαλία ο Θεός ως προσωπικό και απόλυτο ον είναι άγνωστος στην ουσία του γίνεται όμως γνωστός με τις ενέργειές του προς τον κόσμο.
Το μυστήριο δηλ. της ύπαρξης και της ουσίας του Θεού παραμένει απρόσιτο και ακατάληπτο. Ο Ιωάννης Δαμασκηνός στο έργο του "Έκδοσις Ορθοδόξου Πίστεως" τονίζει, " Άπειρον το Θείον και ακατάληπτον και τούτο μόνον αυτού καταληπτόν η απειρία και ακαταληψία".
Οι ενέργειες είναι μεν άκτιστες όπως η ουσία του Θεού αλλά διαχέονται μέσα στη δημιουργία.
Όλα τα όντα μετέχουν στην ουσιοποιό ενέργεια του Θεού (δηλ.,στη δημιουργική ενέργεια που δίνει ύπαρξη στα όντα). Τα λογικά όντα (άνθρωποι) μετέχουν και στη λογοποιό ενέργεια του Θεού.
Όταν ο άνθρωπος θέλει και επιθυμεί, μπορεί να αποκτήσει μερική γνώση του Θεού.
Η θέωση είναι ο ανώτατος βαθμός μέθεξης στις ενέργειες του Θεού. Η εν Χριστώ ζωή είναι θέωση. Δηλαδή, η συμμετοχή στη δόξα του Θεού, στη θέα του Θεού, στη Χάρη του, στο άκτιστο φως του.
Η πίστη είναι προϋπόθεση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 12:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1) Τι ειναι ΘΕΩΣΗ;;
2) Πως την μετραμε με αντικειμενικα μετρισημα μεγεθη ;; [ πχ ο Αινειαν εχει ... τοσο τοις εκατο ...Θεωση;;]

1) Κατά βάσην είναι η ολοκλήρωση / τελείωση / πραγμάτωση μιας κατάστασης (π.χ συνειδησιακής, υπαρξιακής κτλ)

2) Δεν είναι μέγεθος. Ο χαρακτήρας της είναι εννοιολογικός και κατά συνέπεια δεν μπορεί να μετρηθεί αντικειμενικά.

Η θεοσοφική αναγωγή στα πλαίσια της αριθμολογίας επιχειρεί να αποτυπώσει ένα είδος κλιμακωτής μέτρησης του θεοποιού στοιχείου, δίνοντας τον ιερό αριθμό "10" στον Θεό. Με την θεοσοφική αναγωγή δηλ. την αποτύπωση μονοψήφιου ακέραιου αριθμού, ο αριθμός 10, ανάγεται σε 1 + 0 δηλ. 1. Αυτό όμως είναι ένα σύστημα υποκειμενικής ερμηνείας, όχι αντικειμενικό δηλ.

Η έννοια της θέωσης, εκφράζεται σε πολλές αρχαίες διδασκαλίες ως έννοια της πραγμάτωσης, της τελείωσης και κατ' επέκτασην της μοναδικότητας, του ενός - εξ' ου και ο αριθμός 1 ή ο αριθμός 10. Ο αριθμός 10, συμπεριλαμβάνει στο σύνολό του όλους εκείνους τους αριθμούς - από το 0 έως το 9 - με τους οποίους σχηματίζονται ΟΛΟΙ οι αριθμοί. Επανλαμβάνω όμως, αυτό είναι ένα θεοσοφικό σύστημα υποκειμενικής φύσεως που χρησιμοποιήθηκε - και χρησιμοποιείται - για τον αποσυμβολισμό μαθηματικών ή αριθμητικών εννοιών που σχετίζονται με την Θεολογία.

Κατά την προσωπική μου άποψη τα παραπάνω ... κι ελπίζω να βοήθησα στις απορίες σου.


Edited by - zip on 31/10/2008 14:57:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 13:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η θέωση είναι ο ανώτατος βαθμός μέθεξης στις ενέργειες του Θεού.

Πρέπει να ξέρεις πως δεν μπορούμε να ορίσουμε μια έννοια χρησιμοποιώντας στον ορισμό μας κάποια παράγωγή της ή κάποια έννοια που έχει την ίδια ρίζα με αυτή που προσπαθούμε να ορίσουμε. Για να το κάνουμε αυτό θα πρέπει - στον συγκεκριμένο ορισμό που δίνεις - να ορίσουμε την έννοια "Θεός" πρώτα κι έπειτα να πούμε "είναι ο βαθμός μέθεξης στις ενέργεις του Θεού." Δηλ. - δεν ξέρω αν με κατάλαβες - διαβάζοντας κάποιος τον ορισμό σου, θα σε ρωτήσει "τι είναι θεός" δηλ. ερμηνεύεις την θέωση με τον θεό αλλά δεν έχεις ερμηνεύσει τον θεό πρώτα, κατάλαβες ;

quote:
Η εν Χριστώ ζωή είναι θέωση. Δηλαδή, η συμμετοχή στη δόξα του Θεού, στη θέα του Θεού, στη Χάρη του, στο άκτιστο φως του.

Η εν Χριστώ ζωή, είναι κατά βάσην η πιστή εφαρμογή της διδασκαλίας του Ιησού, ανεξαρτήτως τόπου και χρόνου. Τι σημαίνει αυτό ; Σημαίνει πως ένας Χριστιανός ενεργεί σύμφωνα με τον λόγο του Ιησού βρισκόμενος είτε στο 1000 μ.Χ είτε στο 3000 μ.Χ, είτε στην Ιουδαία, είτε στον Νέο Κόσμο. Προσωπικά, δεν γνωρίζω ούτε έναν τέτοιον Χριστιανό. Προσωπικά για μένα είναι λάθος η έκφραση "είμαι Χριστιανός". Το πιο σωστό είναι να λέμε "προσπαθώ να γίνω Χριστιανός". Συνεπώς, η εν Χριστώ ζωή δεν είναι θέωση αλλά ένας δρόμος / μία οδός προς την Θέωση. Δεν είναι ο μοναδικός δρόμος, υπάρχουν κι άλλοι. Είναι ένας εκ των δρόμων ο οποίος εντάσσεται στην μεγάλη κατηγορία του μοναχισμού, του δρόμου δηλ. των μοναχών (με την θρησκευτική έννοια της λέξης "μοναχός").

quote:
1) Όλα τα όντα μετέχουν στην ουσιοποιό ενέργεια του Θεού (δηλ.,στη δημιουργική ενέργεια που δίνει ύπαρξη στα όντα).

2) Τα λογικά όντα (άνθρωποι) μετέχουν και στη λογοποιό ενέργεια του Θεού.


1) Η ύπαρξη είναι μία κατάστασης συνέχειας και αλλαγής, μία αέναος κίνηση. Κατά συνέπεια η έννοια του "όντος", του πραγματικά ζωντανού δηλ. συμπεριλαμβάνει και την Ύλη. Μία πέτρα είναι Ον, γιατί τα δομικά συστατικά της, ο μικροκοσμός της δηλ. , βρίσκεται σε συνεχή κίνηση και φέρει ενέργεια. Μετά από χρόνια π.χ στην πέτρα μπορεί να υπάρξουν αλλοιώσεις του σχήματός της ή του χρώματός της. Αυτό σημαίνει πως η πέτρα έχει χαρακτήρα όντος, ενός πραγματικά δηλ. ζωντανού σώματος που αλλάζει στο πέρασμα του χρόνου.

2) Εδώ συμφωνώ.

quote:
Προσπαθώ να βρω τις διαφορές και τα κοινά σημεία των μοναχών της ορθοδοξίας και του Ισλάμ και τους τρόπους με τους οποίους πετυχαίνουν τη θέωση.

Οι σουφιστές και οι δερβίσηδες εντάσσονται κι αυτοί στην κατηγορία του δρόμου του μοναχισμού, αν και θα βρεις ορισμένους δερβίσηδες να ακολουθούν τον δρόμο του γιόγκι. Οι τρόποι που ακολουθούνται δυνάμει του ιδίου δρόμου προς την Θέωση (μοναχισμού) είναι διάφοροι μεταξύ των Χριστιανών μοναχών και των Σουφιστών ή των Δερβίσηδων. Βασίζονται όμως - ως επί τω πλείστον - στο στοιχείο της επανάληψης. Χαρακτηριστικό της επανάληψης είναι τα λεγόμενα μάντρας, πράγμα το οποίο είναι κοινό αλλά χαρακτηρίζεται διαφορετικά από τους Χριστιανούς μοναχούς και διαφορετικά από τους σουφιστές. Κατά βάσην όμως, ένα πολύ σημαντικό στοιχείο που συνυπάρχει στην τεχνοτροπία και στον τρόπο του μοναχισμού, είναι η επανάληψη.

• Στην έρευνά σου, αναζήτησε στοιχεία επανάληψης. Ένα τέτοιο είναι το "κύριε ημών Ιησού Χριστέ ελέησόν με" που επαναλαμβάνεται διαρκώς από τους Χριστιανούς μοναχούς. Είναι ένα είδος μάντρα παρόμοιο με αυτό που συναντούμε στους σούφι. Είμαι σίγουρος πως θα βρεις κι άλλα, όπως π.χ η κυκλική περιστροφή στα πλαίσια ενός χορού. Επίσης υπάρχουν χαρακτηριστικές κινήσεις σώματος που συνυπάρχουν και στους Χριστιανούς μοναχούς αλλά και στους Δερβίσηδες π.χ η ανοιχτή προς τα επάνω παλάμη του ενός χεριού και η ανοιχτή προς τα κάτω παλάμη του άλλου χεριού. Είναι συμβολισμός γείωσης - αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτόν τον φυσικό όρο - της ενέργειας που λαμβάνεται εκ των άνω. Ο Δερβίσης γειώνει την ένεργεια που λαμβάνει, μετατρέποντας το σώμα του σε αγωγό ενέργειας. Κάτι ανάλογο έκανε και ο Χριστός όταν θεράπευε. Η ενέργεια στον Χριστιανισμό πέρνει άλλη έννοια και γίνεται "Θεία Χάρη" ή "χάρη εκ του Αγίου Πνεύματος". Κατ' ουσίαν όμως μιλάμε και στις δύο περιπτώσεις για "άνωθεν" ενέργεια / δύναμη.

• Χρησιμοποίησε αριθμολογία >

Αναφέρεις κάπου παραπάνω τα 99 επίθετα του Αλλάχ που αναφέρονται από τους Σούφι. Γιατί 99 και όχι 100 ; Γιατί 9 + 9 = 18 δηλ. 1 + 8 = 9, δηλ. μία μονάδα κάτω από το 10.

Το κοσμποσκοίνι των Χριστιανών μοναχών αποτελείται από 33 κόμπους. 3 * 33 = 99. Το 99 είναι πολλαπλάσιο του 33. [στοιχείο επανάληψης] Το 3 είναι ιερός αριθμός και εμφανίζεται και στο κοράνιο και στην Καινή Διαθήκη. Όλα αυτά είναι κοινά σημεία.

• Επίσης, αναζήτησε λέξεις (όπως π.χ ευλογία, διακονία) που χρησιμοποιούνται στον μοναχισμό των Ορθοδόξων και ερμηνεύονται ως άδεια και εργασία. Τέτοιες λέξεις που ερμηνεύονται κατ' αυτόν τον τρόπο υπάρχουν στον μοναχισμό των Σουφιστών και των Δερβίσηδων.

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by - zip on 31/10/2008 15:13:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 15:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις βρήκα κάτι για τους αριθμούς στον ισλαμικό κόσμο. Όντως έχουν μεγάλη σημασία. Ευχαριστώ.
Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 18:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλοὶ μοναχοὶ διὰ μέσου τῶν αἰώνων ἔπαθαν τὴν θέωσιν καὶ ἀξιώθηκαν τῆς θέας τοῦ Ἀκτίστου Φωτός. Ὀλίγοι ὅμως ὡμίλησαν γι᾿ αὐτήν.

από το http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/tributes/gewrgios_grhgoriaths/monasticism_and_view_of_the_unbuilt_light.htm#


Μου κάνει εντύπωση το ρήμα που χρησιμοποιείται εδώ. "Έπαθαν". Είναι πολύ σημαντικό. Δεν λέει "έφτασαν στην θέωση" αλλά "έπαθαν την θέωσιν". Γιατί νομίζετε πως χρησιμοποιείται αυτό το ρήμα, το παθαίνω δηλ. ;

παθαίνω [paθéno] -ομαι στη σημ. 3 P αόρ. έπαθα, απαρέμφ. πάθει, (παθ. μόνο στο ενεστ. θ.), μππ. (στη σημ. 1α) παθημένος : 1.(για πρόσ.) α. υφίσταμαι, δέχομαι κτ. κακό, επιζήμιο, δυσάρεστο: ~ μια συμφορά / μια ζημιά / ένα ατύχημα / μια καταστροφή. Πρόσεχε μην πάθεις κανένα κακό. Kαθυστέρησα, γιατί έπαθα ένα μικρό (τροχαίο) ατύχημα. Eυτυχώς κανείς από τους επιβάτες δεν έπαθε κάτι το σοβαρό. Έπαθε πολλά στη ζωή του, αλλά μυαλό δεν έβαλε. || (μππ.) για πρόσωπο που έχει πάθει πολλές και μεγάλες συμφορές, ατυχίες στη ζωή του: Παθημένη γυναίκα είναι, δεν τη λυπάσαι; (έκφρ.) την έπαθα ή την έπαθα σαν αγράμματος / σαν Xιώτης / χιώτικα κτλ., εξαπατήθηκα, ζημιώθηκα κτλ. από αφέλεια, επιπολαιότητα, απροσεξία κτλ.· ΣYN ΦP την πάτησα. είδα κι έπαθα, προσπάθησα πολύ, κοπίασα, ταλαιπωρήθηκα, βασανίστηκα: Eίδα κι έπαθα να τον πείσω. τα ΄θελες και τα ΄παθες ή ήθελές τα κι έπαθές τα, από δική σου υπαιτιότητα έπαθες. την έπαθα τη δουλειά, απέτυχα, έπαθα κτ. κακό, συνήθ. απροσδόκητο. καλά να πάθει, για να δηλωθεί χαιρέκακη ικανοποίηση, του άξιζε να πάθει. ~ πατατράκ*. ~ πλάκα* / την πλάκα της ζωής μου. || σε εκφορές που δηλώνουν έκπληξη, ξάφνιασμα όταν κάποιος συμπεριφέρεται διαφορετικά από τη συνήθειά του: Πώς το ΄παθες και μας χαιρέτησες;, ενώ ως τώρα δε χαιρετούσες. (και ως ειρ. σχολιασμός συνήθειας): Πείνασες; πώς το ΄παθες; β. προσβάλλομαι από πάθηση σωματική ή ψυχική: ~ γρίπη / τύφο / γάγγραινα. Έπαθε μελαγχολία / αμνησία. || Tι έπαθες / έπαθε και…, τι σου / του συμβαίνει και: Tι έπαθες και δε μιλάς; 2. (για πράγματα, μηχανισμούς, κατασκευές) υφίσταμαι βλάβη, ζημιά, φθορά, καταστροφή κτλ.: Kάτι έπαθε το αυτοκίνητο και δεν παίρνει μπρος. Mε το σεισμό πολλά παλιά κτίρια έπαθαν σοβαρές ζημιές. Δες τι έπαθε το φως και δεν ανάβει. ~ λάστιχο* και ως ΦP. 3. (παθ., προφ.) α. εξάπτομαι συναισθηματικά, κυριεύομαι από έντονο πάθος· παθιάζομαι, φανατίζομαι: Παθαίνεται όταν συζητά πολιτικά. β. παθιάζομαι, μερακλώνομαι: Παθαίνονταν σαν άκουγαν σκοπούς ανατολίτικους. [ελνστ. παθαίνω < μεταπλ. του αρχ. πάσχω με βάση το συνοπτ. θ. παθ- (π.χ. αόρ. ἔπαθον) κατά τα ρ. -αίνω (σύγκρ. και ελνστ. πανθάνω)]

Edited by - zip on 31/10/2008 18:22:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 18:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ zip

quote:
Η έννοια της θέωσης, εκφράζεται σε πολλές αρχαίες διδασκαλίες ως έννοια της πραγμάτωσης, της τελείωσης και κατ' επέκτασην της μοναδικότητας, του ενός - εξ' ου και ο αριθμός 1 ή ο αριθμός 10. Ο αριθμός 10, συμπεριλαμβάνει στο σύνολό του όλους εκείνους τους αριθμούς - από το 0 έως το 9 - με τους οποίους σχηματίζονται ΟΛΟΙ οι αριθμοί. Επανλαμβάνω όμως, αυτό είναι ένα θεοσοφικό σύστημα υποκειμενικής φύσεως που χρησιμοποιήθηκε - και χρησιμοποιείται - για τον αποσυμβολισμό μαθηματικών ή αριθμητικών εννοιών που σχετίζονται με την Θεολογία.

Που τα διαβάζετε αυτά ρε παιδιά;;; Το 0 εισήχθη στην Ευρώπη μετά την Αναγέννηση απο Ιταλούς εμπόρους. Εκτός απο τους Ινδούς και τους Άραβες που το πήρανε μετά, όλοι οι άλλοι είχανε μαύρα μεσάνυχτα απο το ψηφίο μηδέν. Ποιές απο τις αρχαίες διδασκαλίες μιλάνε για 0;;;

quote:
Πρέπει να ξέρεις πως δεν μπορούμε να ορίσουμε μια έννοια χρησιμοποιώντας στον ορισμό μας κάποια παράγωγή της ή κάποια έννοια που έχει την ίδια ρίζα με αυτή που προσπαθούμε να ορίσουμε. Για να το κάνουμε αυτό θα πρέπει - στον συγκεκριμένο ορισμό που δίνεις - να ορίσουμε την έννοια "Θεός" πρώτα κι έπειτα να πούμε "είναι ο βαθμός μέθεξης στις ενέργεις του Θεού." Δηλ. - δεν ξέρω αν με κατάλαβες - διαβάζοντας κάποιος τον ορισμό σου, θα σε ρωτήσει "τι είναι θεός" δηλ. ερμηνεύεις την θέωση με τον θεό αλλά δεν έχεις ερμηνεύσει τον θεό πρώτα, κατάλαβες ;

Δεν μπορείς να περι-γράψεις τον Θεό, δηλαδή να ορίσεις το περί σε κάτι ασύλληπτο, και να δώσεις μετά έναν ορισμό.

quote:
Η εν Χριστώ ζωή, είναι κατά βάσην η πιστή εφαρμογή της διδασκαλίας του Ιησού, ανεξαρτήτως τόπου και χρόνου. Τι σημαίνει αυτό ; Σημαίνει πως ένας Χριστιανός ενεργεί σύμφωνα με τον λόγο του Ιησού βρισκόμενος είτε στο 1000 μ.Χ είτε στο 3000 μ.Χ, είτε στην Ιουδαία, είτε στον Νέο Κόσμο. Προσωπικά, δεν γνωρίζω ούτε έναν τέτοιον Χριστιανό. Προσωπικά για μένα είναι λάθος η έκφραση "είμαι Χριστιανός". Το πιο σωστό είναι να λέμε "προσπαθώ να γίνω Χριστιανός". Συνεπώς, η εν Χριστώ ζωή δεν είναι θέωση αλλά ένας δρόμος / μία οδός προς την Θέωση. Δεν είναι ο μοναδικός δρόμος, υπάρχουν κι άλλοι. Είναι ένας εκ των δρόμων ο οποίος εντάσσεται στην μεγάλη κατηγορία του μοναχισμού, του δρόμου δηλ. των μοναχών (με την θρησκευτική έννοια της λέξης "μοναχός").

Ιωάνν. 14:6 λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· ἐγώ εἰμι ἡ ὁδὸς καὶ ἡ ἀλήθεια καὶ ἡ ζωή· οὐδεὶς ἔρχεται πρὸς τὸν πατέρα εἰ μὴ δι' ἐμοῦ.

Πράξεις 11:26 ἐγένετο δὲ αὐτοὺς ἐνιαυτὸν ὅλον συναχθῆναι ἐν τῇ ἐκκλησίᾳ καὶ διδάξαι ὄχλον ἱκανόν, χρηματίσαι τε πρῶτον ἐν ᾿Αντιοχείᾳ τοὺς μαθητὰς Χριστιανούς.

quote:
Μία πέτρα είναι Ον, γιατί τα δομικά συστατικά της, ο μικροκοσμός της δηλ. , βρίσκεται σε συνεχή κίνηση και φέρει ενέργεια. Μετά από χρόνια π.χ στην πέτρα μπορεί να υπάρξουν αλλοιώσεις του σχήματός της ή του χρώματός της. Αυτό σημαίνει πως η πέτρα έχει χαρακτήρα όντος, ενός πραγματικά δηλ. ζωντανού σώματος που αλλάζει στο πέρασμα του χρόνου.

Δηλαδή η πέτρα έχει συνείδηση της ύπαρξής της;;;

quote:
Επίσης υπάρχουν χαρακτηριστικές κινήσεις σώματος που συνυπάρχουν και στους Χριστιανούς μοναχούς αλλά και στους Δερβίσηδες π.χ η ανοιχτή προς τα επάνω παλάμη του ενός χεριού και η ανοιχτή προς τα κάτω παλάμη του άλλου χεριού. Είναι συμβολισμός γείωσης - αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτόν τον φυσικό όρο - της ενέργειας που λαμβάνεται εκ των άνω. Ο Δερβίσης γειώνει την ένεργεια που λαμβάνει, μετατρέποντας το σώμα του σε αγωγό ενέργειας. Κάτι ανάλογο έκανε και ο Χριστός όταν θεράπευε. Η ενέργεια στον Χριστιανισμό πέρνει άλλη έννοια και γίνεται "Θεία Χάρη" ή "χάρη εκ του Αγίου Πνεύματος". Κατ' ουσίαν όμως μιλάμε και στις δύο περιπτώσεις για "άνωθεν" ενέργεια / δύναμη.

Μιλάς για την πρακτική, αλλά ο Ορθόδοξος μοναχός δεν μπορεί να εκβιάσει με κανέναν τρόπο την έλευση της Θείας Χάριτος. Η Θεία Χάρη πάει σε όποιον επιλέγει ο ίδιος ο Θεός, γιατί ακριβώς είναι ΩΝ, και όχι μια απρόσωπη έννοια. Ο μοναχός απλά καθαρίζει την ψυχή του (νηπτική θεωρία) ώστε να είναι έτοιμος να δεχτεί την Θεία Χάρη. Ακόμα και εάν φτάσει σε ανώτερο βαθμό απο κάποιον άλλον, μπορεί και να μην τον επισκεφτεί ποτέ η Θεία Χάρη. Το άλλο με την κτιστή ενέργεια της γης την οποία πας να συνδυάσεις με την άκτιστη ενέργεια του Θεού είναι παρατραβηγμένο, λίγο ρωμαιοκαθολικό θα έλεγα... Ξέρεις μήπως να μας πεις εάν η θεία ενέργεια είναι για το Ισλάμ κτιστή ή άκτιστη;;;

quote:
Το κοσμποσκοίνι των Χριστιανών μοναχών αποτελείται από 33 κόμπους.

Όχι απαραίτητα.

Τα θέματα που θίγεις είναι ωραία για γενικό θρησκειολογικό προβληματισμό, αλλά εάν τα πιστεύεις, πρέπει να σου πω, ότι απέχουνε πολύ απο τις διδαχές της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Εμπεριέχουνε πολλά αιρετικά στοιχεία, αρπαγμένα απο διάφορες θρησκείες, και συγκροτούνται όλα σε μια Ζιπολογία. Μη ξεχνάς ότι το μέλος ζητάει να μάθει για τους Ορθόδοξους μοναχούς, να μάθει για τους Μουσουλμάνους και μετά να συγκρίνει...

quote:
Μου κάνει εντύπωση το ρήμα που χρησιμοποιείται εδώ. "Έπαθαν". Είναι πολύ σημαντικό. Δεν λέει "έφτασαν στην θέωση" αλλά "έπαθαν την θέωσιν". Γιατί νομίζετε πως χρησιμοποιείται αυτό το ρήμα, το παθαίνω δηλ. ;

Σου λέει τίποτα η έννοια του θείου έρωτα;;; Ο Χριστός είναι ο εραστής και η ανθρώπινη ψυχή η ερωμένη, για αυτό χρησιμοποιείται η λέξη παθαίνω.

quote:
2) Πως την μετραμε με αντικειμενικα μετρισημα μεγεθη ;; [ πχ ο Αινειαν εχει ... τοσο τοις εκατο ...Θεωση;;]

Η θέα του ακτίστου φωτός, δεν είναι μόνιμη κατάσταση. Είναι μερικές στιγμές που μπορεί να κρατήσουνε το πολύ μερικές ώρες. Μετά την θέα ο άνθρωπος ξαναγίνεται ένας νορμάλ άνθρωπος όπως όλοι οι άλλοι... Το ίδιο πιστεύω ισχύει και για το Ισλάμ.



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 31/10/2008 19:02:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 19:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα θέματα που θίγεις είναι ωραία για γενικό θρησκειολογικό προβληματισμό, αλλά εάν τα πιστεύεις, πρέπει να σου πω, ότι απέχουνε πολύ απο τις διδαχές της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Εμπεριέχουνε πολλά αιρετικά στοιχεία, αρπαγμένα απο διάφορες θρησκείες, και συγκροτούνται όλα σε μια Ζιπολογία.

Επειδή οι απαντήσεις σου είναι συνέχεια ειρωνικές, θα σου πω κάτι για να ξεκαθαρίσω την θέση μου > Προσωπικά φίλε, δεν μου καίγεται καρφί για τις διδαχές της Εκκλησίας. Διότι η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει σοδομήσει και έχει κατα-ξεσκίσει τον Λόγο του Ιησού, ερμηνεύοντάς τον όπως την συμφέρει και εκλογικεύοντάς τον για να τον κάνει μασημένη τροφή στους φαφούτηδες πιστούς τους που τα θέλουν όλα έτοιμα στο πιάτο.

Αν κατανοήσεις αυτό που λέω > "Συνεπώς, η εν Χριστώ ζωή δεν είναι θέωση αλλά ένας δρόμος / μία οδός προς την Θέωση." και αυτό που λέει ο Ιησούς, το "ἐγώ εἰμι ἡ ὁδὸς καὶ ἡ ἀλήθεια καὶ ἡ ζωή· οὐδεὶς ἔρχεται πρὸς τὸν πατέρα εἰ μὴ δι' ἐμοῦ.", θα δεις πως λέμε το ίδιο πράγμα.

Επίσης, θέλω να σου πω πως για μένα η έννοια "Θεός" δεν είναι ασύλληπτη, ούτε ακατάληπτη. Θεωρώ πως μπορεί να συλληφθεί - από τον Νου και το Συναίσθημα μαζί και ταυτόχρονα - και θεωρώ πως μπορεί να καταληφθεί πάλι από μια συνεργασία του νοητού και του συναισθηματικού κέντρου του ανθρώπου, στην περίπτωση που κάποιος άνθρωπος ενεργεί σαν Ενοποιημένο Ον, σαν μοναδικότητα, σαν Ένας.

Μπορείς λοιπόν να παραθέτεις τις απόψεις σου και τα όσα γνωρίζεις [το ίδιο κάνω κι εγώ], ως πληροφορίες στην devi_laksmi - αν νομίζεις πως μπορείς να την βοηθήσεις στην έρευνά της - αλλά σε παρακαλώ, σταμάτα να ειρωνεύεσαι και χλευάζεις σε προσωπικό επίπεδο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy