ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ομάδα ακτιβιστών παρεμβλήθηκε στο πρόγραμμα της ΝΕΤ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 20:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα το μεσημέρι, λίγο μετά τις 15:00 και ενώ η κρατική τηλεόραση εξέπεμπε τις μεσημβρινές ειδήσεις στο κανάλι της ΝΕΤ, η εικόνα του πρωθυπουργού Κωνσταντίνου Καραμανλή που εκείνη την ώρα προβαλλόταν στις οθόνες των τηλεθεατών άρχισε να θολώνει...
Σταδιακά άρχισε να εμφανίζεται η εξής απίστευτη σκηνή:

Μια ομάδα ατόμων (με το χαμόγελο στο πρόσωπο και χωρίς κουκούλες...) νέες και νέοι, κρατώντας ένα μεγάλο πανό και δύο μικρότερα, άφησαν άφωνους τηλεθεατές και συντελεστές της κρατικής τηλεόρασης.
Τα μηνύματά τους που αναγράφονταν στα πανό ήταν:

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ, ΒΓΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΦΥΛΑΚΙΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΩΝ

Η παρεμβολή αυτή κράτησε περίπου ένα λεπτό. Η κρατική τηλεόραση προσπαθούσε να διορθώσει το "πρόβλημα" προβάλλοντας ότι είχε εύκαιρο! . Διαφημίσεις, σποτ για την "Αθλητική Κυριακή", κ.λπ.

Αργότερα, ο πρόεδρος της δημόσιας τηλεόρασης κ. Παναγόπουλος, κατήγγειλε την ενέργεια αυτή, δηλώνοντας πως οι συγκεκριμένοι νεαροί είχανε έρθει κατά ομάδες από το πρωί στο κτίριο της ΕΡΤ προσποιούμενοι την επίσκεψη ή συμμετοχή τους σε ποικίλες εκπομπές που ήταν σε προετοιμασία στους διάφορους χώρους του κτιρίου. Όπως είπε, οι νεαροί αυτοί ακτιβιστές ανέλαβαν με τη βία τον έλεγχο του κοντρόλ και ενός στούντιο, ενώ κράτησαν και τον ίδιο με τη βία.
Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα, σε όσους εμπνεύστηκαν αυτήν την κίνηση και σε όσους άφησαν να συμβεί, έστω και με τη βία (...) μια πρωτότυπη και ειρηνική διαμαρτυρία - τόσο διαφορετική από τα καψίματα που παρακολουθούμε αυτές τις ημέρες!

Για να δούμε, τι προβολή θα έχει η κίνηση αυτή από τα διάφορα άλλα κανάλια;
Υποψιάζομαι, πως θα είναι μικρή (αν όχι ανύπαρκτη) εκτός από κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις. Πάντως, η δημόσια τηλεόραση, αν και αποτέλεσε στόχο αυτού του είδους της διαμαρτυρίας, επέλεξε να αφιερώσει χρόνο ενημερώνοντας το κοινό της για το γεγονός. Πέρα από τα λόγια (καταγγελία του περιστατικού) η προβολή αυτή ήταν κάτι το θετικό και δημοκρατικό.

Ευελπιστώ, πως οι Έλληνες θα ακούσουμε κάποια στιγμή τα απανωτά μηνύματα που μας στέλνει η χώρα μας και θα αποφασίσουμε να την αγαπήσουμε, πολιτικοί και πολίτες...


ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 21:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς amalia αλλά οι συλληφθέντες πρέπει να τιμωρηθούν.
Όποιος παρανομεί πρέπει να ξέρει να δέχεται και τις συνέπειες του Νόμου.
Αυτό είναι η Δημοκρατία.

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 21:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλα φοβερό! δεν το είδα αλλά ίσως υπάρχει στο youtube.

κάτι βρήκα
http://www.youtube.com/watch?v=PK9lpMk7fiY


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 23:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ar_ia, μη γράφεις "με συγχωρείς".
Δεν έχω να σε συγχωρέσω για τίποτε

Εγώ έχω την άποψή μου κι εσύ τη δική σου.
Αλλά η άποψή μου δεν συμπίπτει με το περιεχόμενο της δήλωσης "ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΦΥΛΑΚΙΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΩΝ".
Η συγκατάθεσή μου είναι στην πρωτοτυπία της κίνησης που έκανε η ομάδα των νέων αυτών ανθρώπων και όχι αναγκαστικά στο τι σύνθημα μεταδίδουν (βασικά, με εκφράζει κυρίως το δεύτερο σύνθημα και κάπως το πρώτο, για το τρίτο στο οποίο αναφέρθηκες, χρειάζεται περισσότερη συζήτηση).

Ostria εύγε!
Είχα ψάξει κι εγώ νωρίτερα να βρω βίντεο από το γεγονός, αλλά δεν έβρισκα τίποτε - έβαζα βέβαια λέξεις κλειδιά στα ελληνικά...

Εφόσον λοιπόν έκανες τον κόπο και βρήκες το link, κάνω εδώ απευθείας embed το βίντεο για να μπορούμε να το δούμε.


http://www.youtube.com/v/PK9lpMk7fiY&hl=en&fs=1">


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 23:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγινε καμία αναφορά από κανένα άλλο κανάλι, γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω δει τίποτα….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 00:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπαχαλοκρατία!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 04:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ότι είδα, έκανε αναφορά η ΕΤ 3 στις ειδήσεις το απόγευμα και κάποια στιγμή το ALTER κατά τις 20:30 έκανε μια μικροσκοπομικρούτσικη αναφορά.

Θα ρίξω μια ματιά και σε άλλα κανάλια (έχω ευτυχώς ON ) και θα σας ενημερώσω για τα υπόλοιπα κανάλια.

Πάντως, στην ελληνική τηλεόραση... ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ "ΑΥΤΟΙ" ΒΛΕΠΟΥΜΕ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 07:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με συγχωρείς amalia αλλά οι συλληφθέντες πρέπει να τιμωρηθούν.
Όποιος παρανομεί πρέπει να ξέρει να δέχεται και τις συνέπειες του Νόμου.
Αυτό είναι η Δημοκρατία.

Αγαπητή, μπορείς να σταθείς στο άλλο πανό.
Εκείνο που γράφει "Ελευθερία σε όλους μας".
Όπου η ελευθερία αυτή δεν θα είναι αναρχικού στυλ όπου ο καθένας κάνει ό,τι θέλει αλλά θα ξεκινάει πρώτα από τον ίδιο τον άνθρωπο.

Ένα μπράβο κι από εμένα στους εμπνευστές της ιδέας αυτής, είναι ένα δείγμα ότι την δύναμη την έχει τελικά ο λαός και μπορεί να την εκφράσει ειρηνικά και χωρίς αιματοχυσίες και βία.

Το γεγονός ότι δεν προβλήθηκε ιδιαίτερα - και μάλιστα από την ιδιωτική τηλεόραση - είναινομίζω αναμενόμενο.
Συμφέρει καλύτερα πχ να προβάλλεται η σχέση των τάδε "κοσμικών" προσώπων ή να προβάλλεται υπερβολικά κάτι ώστε να ξεχαστεί ένα σκάνδαλο παρά να προβληθεί αυτό, σωστά;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 09:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus
quote:

Αγαπητή, μπορείς να σταθείς στο άλλο πανό.
Εκείνο που γράφει "Ελευθερία σε όλους μας".
Όπου η ελευθερία αυτή δεν θα είναι αναρχικού στυλ όπου ο καθένας κάνει ό,τι θέλει αλλά θα ξεκινάει πρώτα από τον ίδιο τον άνθρωπο.


Μα και βέβαια συμβωνώ!!
Εγώ απλά δεν συμφωνώ στο θέμα της βίας και μόνο.
Βαρέθηκα να εξηγώ όλες αυτές τις μέρες το αυτοννόητο Η ΒΙΑ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, από όποια πλευρά και να προέρχεται.

Με το να την καταδικάζω δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι συμφωνώ με το κράτος!!!!

Όσον αφορά το θέμα της τιμωρίας, θα σου δώσω ένα παράδειγμα......Δέρνει κάποιος την γυναίκα του επειδή τον απάτησε, με το να την χτυπήσει όμως, αυτόματα χάνει και το δίκιο του και πρέπει να τιμωρηθεί γι΄αυτό.

amalia ναι, έχεις δίκιο, αλλά ήταν απλά σχήμα λόγου το να με συγχωρέσεις, ε μην το δένεις κι εσύ ντε.... απλά είπα την αποψή μου και μόνο λίγο πιο έντονα....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 09:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου, δε νομίζω κανείς να διαφωνεί μαζί σου και να υποστηρίζει την ύπαρξη και την εκδήλωση βίας.
Η βία φυσικά κι είναι καταδικαστέα κι όπως πολύ εύστοχα παρατηρείς κι εσύ, μετατρέπει το "θύμα" σε "θύτη" - εάν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τέτοιους όρους φυσικά.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 10:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΒΙΕΤΝΑΜΕΖΟ ΒΕΛΟΝΙΣΤΗ !!!

Α ρε Τζιμάρα....
Τα λες τόσο παλαβά που κανένας δεν σε πιάνει με την πρώτη.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 17:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το περιστατικό μου θυμίζει μια ατάκα από την ταινία BIOS & Πολιτεία του Περάκη, όταν ο Καραμαζόφ ζητά να κάνει διάγγελμα από την κρατική τηλεόραση, οπότε ο υπουργός σε μια φάση που φαίνεται ότι δεν μπορεί να απορρίψει πια το αίτημα του ήρωα, λέει "ευκαιρία να δείξουμε ότι [η κρατική τηλεόραση] είναι και πολυφωνική" (ή κάπως έτσι τέλος πάντων) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 17:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy