ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Μικροι τύραννοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 22:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή την δικιά μου διαμάχη με το μικρό μου τύρρανο θέλησα να φτιάξω αυτό το θέμα . Είναι δύσκολο να αντιμετωπίσεις κάποιον που θέλει να ορίσει την ζωή σου να διαλύσει τις φιλοδοξίες σου και μετά να πατήσει πάνω τους για να δημιουργήσει ένα φρικαλέο δημιούργημα που αντιπροσωπεύει την δικία του σύγχυση . Και ακόμη χειρότερο είναι να μην ξέρεις πως να αντιμετωπίσεις έναν τέτοιο άνθρωπο . Προσπάθησα πολλές φορές να κρατήσω τα νεύρα μου να απομακρύνω τα εγώ μου και να συνεχίσω να ζω ευτυχισμένος . Δεν πιάνει. Ή αν πιάνει δεν είναι τόσο απλό . Παρόλα αυτά όταν γίνομαι ΕΓΩ ο μικρός τύρρανος τα πράγματα πηγαίνουν θαυμάσια . Συννενοούμαι άψογα με τον τύραννο ο οποίος και σταματάει να με ενοχλεί.Σκοπός μου δεν είναι να γίνω τύρρανος . Απλά δεν θέλω. Ψάχνω για μια εναλλακτική που θα με βοηθήσει να τον νικήσω.
Ναι θα έλεγα ότι είμαι ελαφρώς απεγνωσμένος γιατί αν δεν τον νικήσω ο τύρρανος θα γίνω εγώ . Και η παρουσία μόνη της δεν φτάνει η δικιά μου παρουσία δεν είναι αρκετα ισχυρή . Νομίζω ότι αυτό που χρειάζομαι είναι ένα τέχνασμα , γιατί παλεύω ανοργάνωτα . Όποιος ξέρει παραπάνω επί του θέματος ας απαντήσει (αν θέλει) .

Ευχαριστώ


_________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Μικροι τύρρανοι
ΣΕ Μικροί τύραννοι.
13/02/2009
_________________________________________________________

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2009, 04:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε -κενό-...
Λαμβάνω την τιμή και τη χαρά να σου απαντήσω πρώτος και ευελπιστώ να σε βοηθήσω κάπως...
Αρχικά και μόνο το γεγονός ότι έχεις διαπιστώσει πού χωλαίνεις είναι ένα αξιόλογο βήμα για την ανέλιξή σου...
Και τώρα στο "τέχνασμα"...
Είναι απλό και αποτελεσματικό...
Ας το ονομάσουμε "καθρέφτη"!
Λοιπόν...το μόνο που έχεις να κάνεις είναι συνεχώς να παρατηρείς τον εαυτό σου σαν εξωτερικός παρατηρητής.
Να προσπαθείς μονίμως να φαντάζεσαι πώς σε βλέπουν οι άλλοι γύρω σου.
Να κοιτάς για παράδειγμα πώς ένας μορφασμός του προσώπου σου ερμηνεύεται από κάποιον παρατηρητή...
Αν αυτό που βλέπει ο άλλος (ή εσύ όντας εξωτερικός παρατηρητής του εαυτού σου) σου αρέσει σαν εικόνα, το κρατάς.
Αν δεν σ'αρέσει το αλλάζεις...
Αν αυτό το κάνεις σε όλες τις δράσεις ξεκινώντας από τις ανεπαίσθητες και συνεχίζοντας στις καθημερινές θα φτάσεις σε κάποιο σημείο που θα μπορείς να το κάνεις σε αντίξοες και ακραίες καταστάσεις...
Και αυτό είναι το επιθυμητό...
Να μπορούμε να διατηρούμε την ψυχραιμία μας και τη διαύγεια, μένωντας ανεπηρέαστοι και ακλόνητοι, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες!
Για παράδειγμα, γίνεται κάτι και ξεσπάει ένας καβγάς ανάμεσα σε σένα και σ'ενα αγαπημένο σου πρόσωπο. Αν καταφέρεις τότε να δείς τον εαυτό σου θα δείς τα εξής: το πρόσωπό σου ν'αλλοιώνεται και να κοκκινίζει, τα χέρια σου και γενικότερα όλοι σου οι μύες να τσιτώνουν, οι κινήσεις σου ν'αρχίζουν να γίνονται απότομες, δυσαρμονικές και ενεξέλεγκτες και πολλά άλλα...
Αν καταφέρεις ν'αλλάξεις ένα απ'όλα αυτά σιγά σιγά θα καταφέρεις να τ'αλλάξεις όλα! Βέβαια μπορεί ν'ανήκεις και στις περιπτώσεις των ανθρώπων που τους αρέσει να μετατρέπονται σε κάτι "αλλότριο"...
χε χε χε αυτό το ξέρεις μονάχα εσύ...

Γενικότερα η αυτοπαρατήρηση και η παρατήρηση του περίγυρου είναι το "κλειδί"...
Εννοείται πως όλα αυτά γίνονται με μοναδικό σκοπό την ατομική πρόοδο και όχι για να είμαστε αρεστοί στους άλλους. Αυτό το τελευταίο είναι απόρροια και επισφράγιση του ότι έχουμε αυτοβελτιωθεί.

Τέλος το θέμα δεν είναι να πατάξεις τους "δαίμονές" σου αλλά να τους ελέγξεις.
Η εξάλειψη ισοδυναμεί με κόψιμο ενός κομματιού απ'τον εαυτό σου!
Η γνωριμία και η αποδοχή αυτών ως αναπόστατα κομμάτια σου, μπορεί να οδηγήσει στην αφομοίωση και τελικά στη χαλιναγώγησή τους.
Αυτό είναι το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι...
Έχουν την εντύπωση (λόγω εγωϊσμού κυρίως αλλά και άγνοιας) πως ελέγχουν τους εαυτούς τους...
Ενα "κλίκ" είναι φίλε μου...
Αλλαγή οπτικής γωνίας...
Και αντιστροφή των όρων...
Ελέγχεις τον εαυτό σου ή σε ελέγχει αυτός?
Παρατήρησέ τον...θα δείς πολλά...
Φιλικά!
Ένας μπακαλίστικος ήλιος...

Υ.Γ. ετοιμάζομαι να πάρω μια μεγάλη σακούλα με ποπ κόρν, όπως ο αγαπητός Michael Design και να πάω στο πιό πάνω θέμα να παρατηρήσω τον cody30...Ορίστε:! Έφυγα...!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2009, 09:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Μικροι τύρρανοι ΣΕ Μικροί τύραννοι.




===================================================







Ωραίο θέμα, αγαπητέ -Κενό-!

Ίσως να είναι αρκετές οι φορές που στην διάρκεια της ζωής μας νιώθουμε ή νομίζουμε ότι μας "καταδυναστεύουν" κάποιοι τύραννοι.
Νιώθουμε ασφυκτικά κοντά τους, νιώθουμε ότι θέλουμε να φύγουμε μακριά, να τους βρίσουμε, να τους διώξουμε από κοντά μας αλλά τελικά συνεχίζουμε να είμαστε κοντά τους.
Και το ερώτημα είναι γιατί;
Μήπως επειδή έχουμε συνηθίσει να είμαστε κοντά τους;
Μήπως επειδή είναι και σε εμάς κατά κάποιον τρόπο βολικό να έχουμε κάποιον άνθρωπο να ορίζει κάποιες εκφάνσεις της ζωής ή της καθημερινότητας μας ώστε να μην αναλάβουμε εμείς δράση και πρωτοβουλίες;
Κι αν υποθέσουμε ότι όντως κάποιος έχει μια στάση τυράννου απέναντι μας, ποιός είναι ο κύριος υπαίτιος αυτής της κατάστασης;
Ο άνθρωπος εκ φύσεως έχει την τάση να "απλώνεται" και να διευρύνει τα όρια του τόσο σε φυσικό όσο και σε νοητικό, συναισθηματικό, ψυχολογικό, γεωγραφικό κλπ πεδίο.
Οπότε μήπως εμείς - συνειδητά ή ασυνείδητα - επιτρέψαμε σε κάποιον να υπερβεί τα όρια μας και να μας "καταδυναστεύσει";

Από την άλλη, εάν εμείς είχαμε την απόλυτη ελευθερία να ορίσουμε την ζωή μας, να σταθούμε στα πόδια μας και να γίνουμε δυναμικοί κι ανεξάρτητοι, είμαστε σίγουροι ότι δεν θα επιδιώκαμε να γίνουμε οι τύραννοι ενός άλλου ανθρώπου;
Θεωρώ πως είναι σχεδόν σίγουρο το γεγονός ότι θα επιδιώκαμε να βρούμε ή θα βρίσκαμε γιατί πολύ απλά αυτή η συμπεριφορά θα μας ήταν ήδη γνωστή οπότε και θα την επαναλαμβάναμε.

Μια σκέψη επίσης που έκανα διαβάζοντας το εισαγωγικό σου μήνυμα είναι το γεγονός ότι μπορεί να μην έχουμε ανακαλύψει καν ποιός είναι ο πραγματικός μας τύραννος.
Αυτός που ορίζει τις ζωές μας, την συμπεριφορά μας, που μας κάνει να υποκύπτουμε στις επιθυμίες του, στις ενστικτώδεις σκέψεις του, στα συναισθήματα που δε μπορεί να ελέγξει.
Κι αυτόν τον τύραννο ενδεχομένως να μην τον ανακαλύψουμε ποτέ ή μπορεί να τον ανακαλύψουμε πάρα πολύ αργά γιατί δεν πάει καν το μυαλό μας ότι μας τυραννά.
Μας είναι σε μεγάλο βαθμό άγνωστος και δεν τον έχουμε κατανοήσει.
Ψάχνουμε για τυράννους στους συνανθρώπους γύρω μας, στους γονείς μας, στους συντρόφους μας, στα παιδιά και στους φίλους μας, στους προϊσταμένους και στους εργοδότες μας αλλά αυτός κρύβεται πάρα πολύ καλά.

Και το πρώτο βήμα για να τον βρούμε είναι τόσο εύκολο να γίνει, κι όμως αργεί τόσο πολύ.
Ένα απλό κοίταγμα στον καθρέφτη μας χρειάζεται...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2009, 21:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς να ευχαριστήσω ton Dying Incubus αλλά και τον Helios2012 για τα μηνύματά τους

Συγνώμμη που σε έβαλα να αλλάζεις τίτλο με της ανορθογραφίες μου χμμμ.... Τώρα που το λες helios ο cody στο διπλανό θέμα με έχει τσιτώσει λίγο και έγραψα πράγματα που σε κανονικές συνθήκες δεν θα έγραφα .. Τέλος πάντων από μία άλλη κοσμοθεώρηση ίσως να ναι και λίγο αστείο αλλά και σίγουρα πολύ ταιριαστό με τον τίτλο αυτού του θέματος

λοιπόν λέω να έρθω μαζί σου να δούμε τι θα πει , ενώ παράλληλα θα εξασκούμαστε
αν σου έχουν μείνει ποπκορν βέβαια

(εγώ βέβαια δεν κρατιέμαι θα μιλήσω και λιγάκι)

Όσον αφορά τώρα το γνωστό ζήτημα της τυραννίας καταλαβαίνω το τέχνασμα της ανάπτυξης της παρουσίας και υπόσχομαι να το προσπαθήσω ... Τώρα για το αν μου αρέσει να γίνομαι κάτι αλλότριο όχι όμως μερικές φορές αποδίδει και με βάζει σε πειρασμό

Όπως και να χει δεν θα πρέπει όμως ο καθένας να μπορεί να ορίσει τη ζωή του?

Μπορώ να πω πως ξέρω τι σημαίνει να υπομένεις αρκετά πράγματα και δυστυχώς οι εμπειρίες μου (που δεν ήταν της τάξης των δύο ημερών )δεν ήταν ολοσδιόλου ευχάριστες ..

Θα θέσω το εξής απλό ερώτημα :
Ας πούμε ότι καταφέρνουμε να αποκτήσουμε την λεγόμενη αυτοκυριαρχία
παρόλα αυτά δεν θα συνεχίζουμε να αντιμετωπίζουμε εκείνους εκεί έξω που δεν θα στοχεύουν μόνο στο να μας κοκκινήσουν από το θυμό αλλά και να μας επιβάλλουν τις ιδέες τους ???

Έστω ότι καταφέρνω να μείνω συνειδητοποιημένος αυτό θα λύσει το πρόβλημα ? Τι θα γίνει όταν οι τύραννοι θα συνεχίζουν να μου επιβάλλονται ? Θα το ανεχτώ ? Και αν ναι γιατί ? Με άλλα λόγια μπροστά τους κανείς πρέπει να φέρνει μηδενική αντίσταση ?

ΑυτάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2009, 12:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε κενο
Οι μικροί τύραννοι είναι εξαιρετικοί δάσκαλοι για το σπάσιμο της προσωπικότητας και ιδανικοί για να δεις τα εγώ. Όπως είπε και ο helios2012 το τέχνασμα του καθρέπτη είναι μια εξαιρετική εσωτερική εργασία με τον εαυτό μας.

Πιστεύω πως η λύση του προβλήματος βρίσκετε στην μέση. Αν σκεφτείς ότι είσαι σε μια θεατρική κοσμική σκηνή και ότι είσαι ένας ηθοποιός που παίζει ένα ρόλο.

Τότε χωρίς να ταυτίζεσαι με αυτό που κανείς παίξε ένα δυναμικό ρόλο έτσι ώστε να μπορέσεις να φέρεις μια αρμονική ισορροπία
χωρίς εντάσεις.

H πιο απλά. Όταν είσαι κάτω από μια στέγη η οποία πρόκειται να πέσει και να σε πλακώσει και δεν έχεις καμιά άλλη επιλογή για να φυγής από εκεί, τότε πρέπει να βάλεις καλά στηρίγματα για να την σταθεροποιήσεις!!

Μην ταυτίζεσαι ούτε με την στέγη ούτε με τα στηρίγματα. Κάνε αυτό που πρέπει για να υπάρχει ισορροπία.

Όταν κάποιος σε θίγει πρέπει να θυμάσαι ότι θίγει τα εγώ και όχι την ΟΥΣΙΑ , αυτό που πραγματικά είσαι!

Λέγονται εύκολα όλα αυτά αλλά, στην πράξη ξέρω είναι διαφορετικά.
Παρόλα αυτά εμείς συνεχίζουμε να προσπαθούμε και να βελτιωνόμαστε.

Στην τελική άκου την καρδιά σου .


ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε ολόκληρο τον κόσμο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2009, 16:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμ ωραία προσσέγγιση για το που βρίσκεται η τηλεόραση του Cody30 αγαπητέ Helios

Μιλώντας έξω από τα δόντια αυτό ήταν ένα χτύπημα πάνω η κάτω από την ζώνη στον μικρό τύρρανο ?

Με άλλα λόγια μπορεί να υπάρξει αντίσταση , αν αυτή συνοδεύεται από χιούμορ ή έστω μία αίσθηση καθήκοντος για την τήρηση της αρμονίας (του φόρουμ)

Πολύ καλή αναζήτηση !!!

Και πάλι μπράβο που τον βρήκες !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2009, 09:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας πούμε ότι καταφέρνουμε να αποκτήσουμε την λεγόμενη αυτοκυριαρχία
παρόλα αυτά δεν θα συνεχίζουμε να αντιμετωπίζουμε εκείνους εκεί έξω που δεν θα στοχεύουν μόνο στο να μας κοκκινήσουν από το θυμό αλλά και να μας επιβάλλουν τις ιδέες τους ???

Πάντα θα συνεχίζουμε να αντιμετωπίζουμε ανθρώπους που θα επιθυμούν να μας επιβληθούν, φίλε -Κενό-.
Το θέμα όμως είναι ότι όταν έχουμε φτάσει σε κάποιο βαθμό συνείδησης κι εξέλιξης - μια διαδικασία που είναι δυναμική και συνεχής - θα γνωρίζουμε πως να τους αντιμετωπίζουμε.
Και να μην ξεχνάμε ότι ποτέ δε μπορεί να μας επιβληθεί κάποιος αν εμείς οι ίδιοι δεν του το επιτρέψουμε.







In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2009, 15:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτή είναι και η ερώτηση του ενος εκατομμυρίου ευρώ !
Είναι η πρώτη ερώτηση που θέτω όταν αρχίζω να ασχολούμαι με ένα πρόβλημα ....

Και είναι σχεδόν πάντα η ίδια :

Πως?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2009, 08:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου -Κενό-
Καλά ξεμπερδέματα με τον "μικρό τύραννο"

Η όλη υπόθεση με τους μικρούς τύραννους είναι αρκετά διδακτική για όποιον βιώνει μια τέτοια συναναστροφή/συγκυρία/εμπειρία - είναι βέβαια και επικίνδυνη. Αλλά, πέρα από το όφελος που μπορεί να έχεις σε θέμα δύναμης χαρακτήρα, ο "μικρός τύραννος" μπορεί απλά να είναι ένα άτομο που θέλει να φορτώσει στη σχέση σας (την οποιαδήποτε σχέση, ερωτική, επαγγελματική, οικογενειακή, κ.ο.κ.) τα "s/m απωθημένα του", τα οποία και ο ίδιος μπορεί να μην έχει καταλάβει.
Αν εσύ είσαι νορμάλ, αλλά ο άλλος "τη βρίσκει" με το να σου επιβάλλεται, κάτι πάει καταρχήν στραβά με τον "μικρό τύραννο" και δευτερευόντως (όχι πάντα, κατά τη γνώμη μου) με σένα: είτε δηλαδή αντιπροσωπεύεις τον αντίθετο ρόλο και ταιριάζεις με τον τύραννο (δηλαδή είσαι ο "τυραννευόμενος" ), είτε είσαι καλό, αγαθό και ανεκτικό άτομο και δεν μπορείς να πιστέψεις ότι υπάρχουν άτομα με μεγάλα απωθημένα που ψάχνουν θύματα για να τα φορτώσουν και να παίξουν τον ρόλο που θα δώσει στον τύραννο την ψυχολογική ενέργεια που έχει τόσο ανάγκη.

Τι θέλω να πω: ότι πολλές φορές τον τύραννο τον νικάς εάν απομακρυνθείς από αυτόν και τον αφήσεις να ψάχνει άλλα θύματα. Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν είναι τύραννοι, αλλά μπορείς να μάθεις από αυτούς χωρίς να δοκιμάσεις με τέτοιον τρόπο την ψυχολογία σου (αναφέρομαι στο αρχικό σου μήνυμα, που έγραψες ότι πήρες κι εσύ για λίγο το ρόλο του τυράννου, αλλά δεν σε εκφράζει, απλά ψάχνεις να βρεις τρόπο για να τον νικήσεις).

Μια μάχη που ο σκοπός του θύτη είναι να αντλεί ενέργεια μόνο και μόνο επειδή βρίσκει έναν αντίπαλο/θύμα για να ασχολείται μαζί του, μπορεί ίσως να κερδηθεί εάν φύγεις από τη "μάχη". Πράγμα, που μπορεί να είναι δυσκολότερο από το να κάτσεις και να "πολεμήσεις". Στη δεύτερη περίπτωση, εάν αυτό που σε δεσμεύει και σε κάνει να κάθεσαι δεν είναι αναγκαίες εξωτερικές περιστάσεις που δεν μπορείς να ξεπεράσεις, αλλά ο ίδιος σου ο εαυτός, ανακαλύπτεις πως αυτός είναι ο τύραννος που έχεις να νικήσεις: δηλαδή τον εαυτό σου που για χ λόγους δε σε αφήνει να απομακρυνθείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2009, 16:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω ότι η φυγή αποτελεί λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα .

Έχω προβληματιστεί αρκετά για το αν θα πρέπει να τον πολεμήσω ή να φανώ ανεκτικός και τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα στο ότι θα είμαι ανεκτικός όσο οι πράξεις του δεν με βλάπτουν .

Από την στιγμή που οι πράξεις του ξεπερνούν κάποια όρια η δράση επιβάλλεται καθώς δεν υπάρχει η επιλογή της φυγής .

Σε αυτό κατέληξα διότι το να τον υπομένω μόνιμα δεν αποδεικνύει τίποτα εκτός του ότι είμαι θύμα ( η παλιότερη στρατηγική μου ήταν να υπομένω και να περιμένω να με ανακηρύξει η εκκλησία άγιο) . Βέβαια τα όρια του μάχομαι με το αντιμάχομαι είναι εξαιρετικά λεπτά και ο κίνδυνος του να γίνω εγώ ο τύρρανος μεγάλος .

Είναι όμως ένας υπολογισμένος κίνδυνος τον οποίο πρέπει κανείς να πάρει για να μην καταλήξει μίζερος από την αδυναμία του να δράσει .

Μπορώ να πω ότι τα όσα ακούστηκαν μέχρι στιγμής με βοήθησαν να αποκτήσω ένα πλάνο δράσης .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rira
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 18:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 19:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Rira, όχι απλά "κανείς δεν μπορεί να σου
κάνει κάτι όταν δεν το θέλεις",αλλά κι αυτά που μας
συμβαίνουν είναι ορισμένα και ειδικά για τον καθένα....
Δεν μας τυραννούν, αλλά μας βάζουν να τα αντιμετωπίσουμε
προφανώς γιατί εκεί έχουμε πρόβλημα....
Ένας καλός φίλοςο Κυανούς Δράκος, έλεγε ότι βλέπεις στον άλλο
ή προσέχεις πράγματα, μόνο και μόνο γιατί και μέσα σου σε
απασχολούν..Δηλαδή, υπάρχουν ώς σκέψη και ..συμβαίνουν...
Είτε λέγεται ελκτική διάσταση είτε μαθήματα, πρέπει να τα
αντιμετωπίσουμε..Και το καλύτερο είναι να εννοήσουμε ότι
συμβαίνουν προς όφελος μας...
Άρα όχι τύραννοι, αλλά αγγελοι γυμνασίου του νου ώστε να αφήσει
το επίπεδο που βρίσκεται εγκλωβισμένος και να προχωρήσει παραπέρα...
Εδώ, επισημαίνω την υλιστική προσήλωση του ανθρώπου, που τον
αποστασιοποιεί, απο το να βλέπει ότι του συμβαίνει θετικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 09:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve συμφωνώ με αυτό που αναφέρεις.
Πιστεύω πως πράγματι πολλές φορές αντικρύζουμε στον συνάνθρωπο μας αυτό το οποίο υποσυνείδητα έχουμε αντικρύσει σε εμάς κι απλά δεν το παραδεχόμαστε ή αυτό που φοβόμαστε.
Είναι πολύ εύκολο και συνάμα πολύ ελκυστικό να προσάψουμε σε κάποιον αρκετά ελαττώματα ή κακές συνήθειες και να παρουσιάσουμε τον εαυτό μας σαν ένα θύμα άμοιρο ευθυνών ή ως έναν αθώο αποδέκτη διαφόρων μαρτυρικών καταστάσεων.
Και για αυτό το λόγο, όλη αυτή η διαδικασία είναι μια πολύ επικίνδυνη παγίδα στην οποία πέφτουμε και δεν την αντιλαμβανόμαστε.
Πόσες φορές ακούμε έναν άνθρωπο - ή το έχουμε κάνει κι εμείς οι ίδιοι - να παραπονιέται για τα όσα αρνητικά γεγονότα έχει υπομείνει από κάποιον κι όταν τον ρωτήσουμε ποιά θεωρεί ότι ήταν τα δικά του λάθη, απαντά ότι ήταν η υπερβολική του καλοσύνη, η υπομονή, η ανεκτικότητα κλπ;

Πιστεύω λοιπόν ότι τις περισσότερες φορές που κάποιος μας κάνει κάτι που μας δυσαρεστεί, αυτό συμβαίνει επειδή εμείς έχουμε δώσει τα περιθώρια για αυτό, εμείς το επιτρέψαμε κι αν το καλοσκεφτούμε μπορεί να δούμε ότι είμαστε πολύ περισσότερο θύτες απ' ότι θύματα...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 18:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου φίλε Dying Incubus,
καθώς, η φύση του ανθρώπου είναι ενεργητική και όχι παθητική,
δλδ, επιδρά και δρά στο περιβάλλον του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rira
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 14:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΑΝ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΤΥΡΑΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ;
ΜΗΠΩΣ ΤΟΤΕ ΠΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΝ ΚΑΒΑΦΗ ΣΤΟ "ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ"
"ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΓΕΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΤΥΡΑΝΝΟΥΣ.ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΗΣΑΝ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΙΣ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 17:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά το θέτεις φίλε Rira..Υπάρχει λόγος που συμβαίνει
ότι συμβαίνει..Οι τύραννοι δεν είναι τυχαίοι, για τον
καθένα..Και πρέπει να τους αντιμετωπίσουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy