ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΙΤΕΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 19:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ
Χαιρετώ το forum.Χτές το βράδυ,διάβασα σε ένα site,της Α.Μ.Ρ.Α.,κάποια στοιχεία,τα οποία και με παραξενέψαν,αλλά μου φανήκαν και αρκετά ενδιαφέροντα.Έτσι αποφάσισα να εγγραφώ στο forum σας,άν και το παρακολουθώ καιρό,μήπως και κατατοπισθώ.Έχω ένα σωρό αποριών.1.Μού φανήκαν ενάντιοι στόν Μαρτινισμό,ενώ εγώ νόμιζα ότι ήταν υπέρ,λόγω καταγωγής του Μ. από τούς Ρ+C.2.Επίσης ήταν ενάντιοι στόν Τεκτονισμό,ο οποίος έχει πηγές από τούς R+C,μέλλη του επίσης είναι Ροδοσταυρίτες και έχει και στόν Σκωτικό τύπο,ονομαστικά βαθμό Ροδοσταύρου,αλλά και ολόκληρη τάξη βαθμών Ροδοσταυρικών.3.Δέν δεχονται τήν καταγωγή τών Ροδοσταύρων από τήν Αίγυπτο...εκεί μπερδεύτικα πολύ.Μπορείτε να με βοηθήσετε; Φιλικά.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ on 21/03/2009 22:13:55

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 21:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Χαίρε "ΠΛΑΤΩΝΙΚΕ".Είδα το forum αυτό και έχω τίς ίδιες απορίες.Δυστυχώς δέν έβγαλα κάποια άκρη να σε κατατοπίσω,αλλά κατάλαβα ότι οι τής ΑΜΡΑ,δέν δέχονται τήν προέλευση τών ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΩΝ από τήν αρχαία Αίγυπτο καθόλου,αλλά μόνον από τα αρχαιοελληνικά μυστήρια.Έχουν μισό δίκιο.Η καταγωγή τών ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΩΝ αρχίζει από Αίγυπτο καιεξελίσσεται στήν Ελλάδα.Δέν είναι όμως η αρχή τους στήν Ελλάδα.Αυτά έχω διαβάσει εγώ τουλάχιστον.Κάποιοι διαφωνούν και σ'αυτό,θέτωντας τήν αρχή στήν Γερμανία του 17ου αιώνα.Θέλει πολύ μελέτη αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 22:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Επίσης από ΜΑΡΤΙΝΙΣΜΟ,έχω "μαύρα μεσάνυχτα",μόνον απλές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και αυτές ιστορικά,άρα δέν ξέρω τις σχέσεις μεταξύ συγχρόνων μυητικών ταγμάτων μεταξύ τους{μή Τεκτονικών}.Όσον αφορά τόν ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,δέν κατάλαβα το "μένος" τους ενάντια σ'αυτόν,ώς εσωτεριστών.Δέν κατάλαβα επίσης πώς τόν αναφέρουν ώς "ΙΟΥΔΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ"...Ο Τ. έχει στοιχεία από ΤΑ ΠΑΝΤΑ...Έχει τήν πιό βαθειά ΑΡΧΕΤΙΠΙΚΗ βάση,από όλες τίς λατρείες,ηθικές,φιλοσοφικές κ.λ.π. θεωρήσεις.Χαίρε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 00:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ
Ευχαριστώ πολύ,αλλά δέν μου απαντάς επαρκώς και δέν βλέπω νά ξέρει κάτι κανένας στό forum.Με ενδιαφέρει προσωπικά το θέμα,γιατί κάποιοι μου προτείναν να συμμετάσχω στόν κριναετό και μου είπαν ότι είναι προστάδιο του Μαρτινισμού και του Ροδοσταυρισμού.Και το άρθρο της Α.Μ.Ρ.Α. με μπέρδεψε πολύ και ανέστειλε τήν θέλησή μου να συμμετάσχω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 02:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ
Πάντως κατάλαβα κάτι,άν το κατάλαβα εσφαλμένα διορθώστε με.Παλιά μιλούσαν γιά τόν τεκτονισμό ώς κάτι παγανιστικό,μετά ώς κάτι εβραικό,τώρα ώς κάτι ιουδοχριστιανικό και τελικά μιλάν γιά έναν πυρήνα εντός του καθαρά χριστιανικό,γιατί αυτό?Μήπως θέλουν να δημιουργήσουν έναν νέο τεκτονισμό καθαρά εθνικό μερικοί οι οποίοι μπήκαν και απογοητευθήκαν?Ο μαρτινισμός και ο κριναετός καθώς και οι διάφοροι ροδοσταυρίτες στήν ελλάδα έχουν ή δέν έχουν σχέσεις με τόν τεκτονισμό?Η Α.Μ.Ρ.Α. τί είναι?Μόνο ελληνική?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 03:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Βρέ παιδάκι μου επιμονή.....Έχε χάρη που κοιτάω το forum κάθε μέρα και άν δώ ενδιαφέρον ανταποκρίνομαι.....Κοίτα να δείς νέε...και ελπίζω νεόφυτε σύντομα...1.Από Μαρτινισμό δέν ξέρω όπως σου είπα.2.Από Ροδοσταυρικά τάγματα,επίσης τίποτε,απλά ξέρω ότι αναφέρονται στίς σελίδες γιά τό "AMORC" και προσφάτως είδα και μιά σελίδα γιά "Ροδοσταύρους τής Ανατολής",αλλά δέν είχε επαρκείς πληροφορίες.Μάλλον σχετίζονται στενά με τόν "Κριναετό".Τώρα όσον αφορά το "ΑΜΡΑ",διάβαζα μιά ώρα,τήν σελίδα,διότι είδα τό μήνημά σου,ότι είδες εσύ εκεί είδα κι εγώ...Πάντως άν σου είπαν να μυηθείς στόν "Κριναετό",μυήσου,καλό θα είναι,μήν αφήνεις τόν φόβο να σε κυριεύει,πιστεύω ότι είναι από τα πιό αυθεντικά και υγειή μυητικά τάγματα,άν και δέν ανοίκω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 03:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Άν πάντως θές κάτι που "τα έχει...ΟΛΑ",βρές κάποιον τέκτονα γνωστό σου και γίνε μέλος{αφού το ζητήσεις και τελικά σε δεχτούν,παίρνει χρόνο εκεί να ξέρεις,από 6-24 μήνες...},σε κάποια στοά τής πόλης σου,κατ' εμέ καλύτερα σε "παραδοσιακή-αμιγή στοά"...Εκει πραγματικά θα βρείς τα πάντα,από αρχαία Αίγυπτο,Σουμερίους,Πέρσες,Ινδία,Ελλάδα,Εβραίους....ΤΑ ΠΑΝΤΑ...Όλον τόν "χρυσό" τής ανθρωπότητος.Και εγώ εκεί μπήκα και είχα τελικώς{όπως αποδείχθηκε}δογματική σκέψη{υπέρ τών αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων},μετά κατανόησα ότι όλα είναι ΕΝΑ και ότι να μεροληπτείς υπέρ κάποιων είναι μεγάλη βλακεία,βρήκα "θησαυρούς" στήν Εβραική Βίβλο που δέν το είχα φανταστεί,δές παλαιότερες αναρτήσεις μου και θα καταλάβεις ότι ήμουν δογματικός ενώ διατυμπάνιζα τό αντίθετο.......Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ...άν έχεις όρεξη και ερευνήσεις και δέν τόν αντιμετωπίσεις ώς ένα club...

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 22/03/2009 03:56:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2009, 02:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ
Κανένας πιο κατατοπιστικος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2009, 09:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΙΚΕ, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Θα ήταν καλό προτού ανοίξουμε ένα νέο θέμα να συμβουλευόμαστε την Αναζήτηση (επάνω αριστερά στην σελίδα).
Εκεί μπορούμε να βάλουμε τις κατάλληλες λέξεις - κλειδιά για το θέμα που μας ενδιαφέρει κι αν κλικάρουμε στην επιλογή Αναζήτησε!, θα βρούμε όλες τις παλιότερες σχετικές συζητήσεις.

Εάν υπάρχει κάποια ενεργή, μπορούμε να συνεχίσουμε σε αυτή προκειμένου να αποφύγουμε τα διπλά θέματα αλλά και για να έχουμε όλες τις απόψεις συγκεντρωμένες σε ένα θέμα.

Όσον αφορά το ζήτημα του ροδοσταυρισμού, υπάρχουν αρκετά θέματα τα οποία θα μπορούσαν να σου δώσουν κάποιες απαντήσεις σε διάφορα ερωτηματικά σου.
Εάν χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση με τον τρόπο που αου ανέφερα, θα μπορέσεις να τα βρεις.
Ενδεικτικά, σου αναφέρω ένα από αυτά στο οποίο θα μπορούσες να καταθέσεις τις απόψεις και τις ερωτήσεις σου (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο ώστε να μπεις κατευθείαν):

ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΙ

Η παρούσα συζήτηση λοιπόν απενεργοποιείται εφόσον ο διάλογος μπορεί να συνεχιστεί στο προτεινόμενο θέμα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy