ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τζαμί με μουσουλμανικό νεκροταφείο στο Σχιστό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2009, 13:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.greekinsight.com/?conID=7814

Αθήνα- Μετά το τζαμί οι μουσουλμάνοι θα αποκτήσουν και το δικό τους νεκροταφείο στην Αττική. Την απόφαση έλαβαν χθες από κοινού κυβέρνηση και Τοπική Αυτοδιοίκηση. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το ειδικό αυτό νεκροταφείο θα δημιουργηθεί στο Σχιστό, σε έκταση δίπλα στο διαδημοτικό νεκροταφείο που εξυπηρετεί τους δήμους της Δυτικής Αττικής, κοντά στο χώρο της πρώην χωματερής που έχει αναπλαστεί εδώ και μια δεκαετία.
Οι υφυπουργοί Εσωτερικών κ. Αθανάσιος Νάκος, Εξωτερικών κ. Θεόδωρος Κασσίμης μαζί με τον πρόεδρο της Τοπικής Ένωσης Δήμων και Κοινοτήτων Νομού Αττικής, δήμαρχο Αιγάλεω κ. Δημήτρη Καλογερόπουλο, έλαβαν τη συγκεκριμένη απόφαση καθώς υπήρχαν πιέσεις από μουσουλμανικές οργανώσεις και χώρες. Να σημειωθεί ότι σήμερα στην Ελλάδα οι πιστοί του Ισλάμ θάβονται στο ειδικό νεκροταφείο Κομοτηνής. Προτού κυβέρνηση και Τοπική Αυτοδιοίκηση πάρουν αυτή την απόφαση είχαν σκεφτεί τη δημιουργία τέτοιου κοιμητηρίου μέσα στο Β’ νεκροταφείο Αθήνας, το οποίο είναι αχανές και εκεί ήδη υπάρχουν χώροι που εξυπηρετούν τις ανάγκες των Εβραίων και των Ρωμαιοκαθολικών.
Ωστόσο αυτή η σκέψη δεν προχώρησε καθώς οι πληροφορίες αναφέρουν ότι οι μουσουλμανικές οργανώσεις και χώρες ζητούσαν αποκλειστικά δικό τους χώρο για να θάβουν τους νεκρούς τους. Άλλωστε και για την περίπτωση του τζαμιού, που, όπως δείχνουν τα πράγματα, θα κατασκευαστεί στον Ελαιώνα, οι φορείς που εκπροσωπούν το Ισλάμ συμφωνούσαν με την κυβερνητική πρόταση για την κατασκευή του σε χώρο σχετικά απομονωμένο, μακριά από μεγάλους οικιστικούς ιστούς αλλά με εύκολη πρόσβαση. Από τη στιγμή που ελήφθη η απόφαση το έργο αναμένεται να δημοπρατηθεί εντός του χρόνου ώστε μέσα στο 2009 οι μουσουλμάνοι της Αττικής αλλά και των γύρω περιοχών να έχουν το δικό τους κοιμητήριο. Σε ότι αφορά στη χρηματοδότηση του έργου δεν αποκλείεται να γίνει με κεφάλαια προερχόμενα από μουσουλμανικές χώρες και οργανώσεις.
Και αυτό γιατί το όλο έργο δεν έχει ενταχθεί σε κανένα κοινοτικό πακέτο ή στο πρόγραμμα δημοσίων έργων. Επιπλέον οι δήμαρχοι της Δυτικής Αττικής δεν έχουν τα κονδύλια για να κατασκευάσουν ένα τέτοιο νεκροταφείο.

Κατα την γνώμη μου πρέπει και οι μουσουλμάνοι που βρίσκονται στην Αττική να λατρεύουν ελεύθερα την θρησκεία τους, και να υπάρχουν γι'αυτούς οι αντίστοιχοι τόποι λατρείας.

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2009, 13:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
snoopy
Κατα την γνώμη μου πρέπει και οι μουσουλμάνοι που βρίσκονται στην Αττική να λατρεύουν ελεύθερα την θρησκεία τους, και να υπάρχουν γι'αυτούς οι αντίστοιχοι τόποι λατρείας.

Σύμφωνοι, καμία αντίρρηση. Το κράτος είναι υποχρεωμένο να προσφέρει όλες εκείνες τις διευκολύνσεις προς όλους να λατρεύουν τη θρησκεία τους. Αλλά, χωριστό νεκροταφείο; Γιατί;

Τα νεκροταφεία δεν ανήκουν στην εκκλησία. Ανήκουν στους Ο.Τ.Α. και εκεί θάβονται οι νεκροί με γνώμονα την περιοχή που μένουν, όχι το θρήσκευμα στο οποίο ανήκουν.

Αμα για κάθε θρησκεία έχουμε κι από ένα-δυο χωριστά νεκροταφεία... ζήτω που καήκαμε. Θα έλεγε κανείς ότι τόσο πολύ μισιούνται οι οπαδοί των διαφόρων θρησκειών στην Ελλάδα που ούτε πεθαμένοι δεν μπορούν να κάνουν μαζί...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2009, 14:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμα για κάθε θρησκεία έχουμε κι από ένα-δυο χωριστά νεκροταφεία... ζήτω που καήκαμε. Θα έλεγε κανείς ότι τόσο πολύ μισιούνται οι οπαδοί των διαφόρων θρησκειών στην Ελλάδα που ούτε πεθαμένοι δεν μπορούν να κάνουν μαζί...

Αν πρόσεξες το κείμενο που παρέθεσε ο snoopy, αναφέρει ότι "είχαν σκεφτεί τη δημιουργία τέτοιου κοιμητηρίου μέσα στο Β’ νεκροταφείο Αθήνας, το οποίο είναι αχανές και εκεί ήδη υπάρχουν χώροι που εξυπηρετούν τις ανάγκες των Εβραίων και των Ρωμαιοκαθολικών. ". Υπάρχει διάκριση ακόμα και μεταξύ των χριστιανών !!!

Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήθελα ένα τζαμί στην περιοχή μου, ειδικά λαμβάνοντας υπόψιν την καταπίεση που ασκείται στις μουσουλμανικές χώρες στις διαφορετικές θρησκείες. Από την άλλη όμως δεν το χωράει ο νους μου το σκηνικό που μου περιέγρσψε συνάδελφος από την γειτονιά του, όπου την σωρό ενός μουσουλμάνου παιδιού την "φορτώσανε" στην καρότσα αγροτικού αυτοκινήτου γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος μετακίνησής της.... Δεν το χωράει ο νους σου τέτοιο θέαμα στην Αθήνα του 2009.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2009, 15:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:Σύμφωνοι, καμία αντίρρηση. Το κράτος είναι υποχρεωμένο να προσφέρει όλες εκείνες τις διευκολύνσεις προς όλους να λατρεύουν τη θρησκεία τους. Αλλά, χωριστό νεκροταφείο; Γιατί;

Είναι απαραίτητο να είναι χωριστό γιατί όταν βρίσκονται μαζί και έχουμε συνάντηση σε καθημερινή βάση φανατικών και απο τις δύο πλευρές θα υπάρχουν συνέχεια επεισόδια.
Εννοείται οτι οι χριστιανοί είναι φιλήσυχοι δέν ενοχλούνται απο την παρουσία μουσουλμάνων αλλά υπάρχουν μουσουλμάνοι ακόμα φανατικοί.

Edited by - snoopy on 12/06/2009 15:55:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2009, 17:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά, το θέμα είναι απλό. Το νεκροταφείο είναι ένας χώρος που ανήκει στο Δήμο και εκεί θάβονται αυτοί που πεθαίνουν. Δεν φτιάχτηκε ούτε για τους χριστιανούς, ούτε για τους μουσουλμάνους. Φτιάχτηκε για τους νεκρούς δημότες.

Μπορεί ο μουσουλμάνος να βάλει πάνω στον τάφο του την ημισέληνο, ο χριστιανός το σταυρό του, ο εβραίος το αστέρι του, ο Παοκτσής το δικέφαλο και πάει λέγοντας.

Τώρα για φιλήσυχους χριστιανούς και φανατικούς μουσουλμάνους, που λέει ο snoopy... ε, εντάξει. Ας μην τρελλαινόμαστε κιόλας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2009, 00:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

KERRY KING
Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήθελα ένα τζαμί στην περιοχή μου, ειδικά λαμβάνοντας υπόψιν την καταπίεση που ασκείται στις μουσουλμανικές χώρες στις διαφορετικές θρησκείες.

Εδώ θα συμφωνήσω, ας μάθουν όντως πρώτα οι μουσουλμανικές χώρες τι σημαίνει ανεξιθρησκεία και μετά να "απαιτούν" και τζαμιά!!!

Αν και θεωρώ πως το να "απαιτείς" σε ένα ξένο "σπίτι" είναι παράλογο...

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2009, 23:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ar_ia
Εδώ θα συμφωνήσω, ας μάθουν όντως πρώτα οι μουσουλμανικές χώρες τι σημαίνει ανεξιθρησκεία και μετά να "απαιτούν" και τζαμιά!!!

Αν και θεωρώ πως το να "απαιτείς" σε ένα ξένο "σπίτι" είναι παράλογο...



Κατά την γνώμη μου φίλη ar_ia το πρόβλημα δεν είναι το ότι θα κτισθή το τζαμί . Το πρόβλημα , ή μάλλον τα προβλήματα θα προκύψουν αν παράλληλα με το τέμενος λειτουργήσει και "Κέντρο Ισλαμικών Σπουδών" , και καθώς είμαστε και κράτος οπερέτα , τότε θα αρχίσουν τα παρατράγουδα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 11:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημα , ή μάλλον τα προβλήματα θα προκύψουν αν παράλληλα με το τέμενος λειτουργήσει και "Κέντρο Ισλαμικών Σπουδών" , και καθώς είμαστε και κράτος οπερέτα , τότε θα αρχίσουν τα παρατράγουδα .

Κάθε άλλο, ίσα ίσα που θα διασφαλιστεί ότι θα είναι κέντρο ισλαμικών σπουδών και όχι άντρο τουρκικής προπαγάνδας όπως συμβαίνει αυτή την στιγμή στην Θράκη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 12:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είμαι υπέρ την δημιουργίας τζαμιού αρκεί να το χτίσουν με δικά τους έξοδα και όχι να τα πληρώσω εγώ από την τσέπη μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 12:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είμαι υπέρ την δημιουργίας τζαμιού αρκεί να το χτίσουν με δικά τους έξοδα και όχι να τα πληρώσω εγώ από την τσέπη μου

Με αυτό "εξασφαλίζεται" η πολιτεία. Αν πληρώσει (βλπ. πληρώσουμε) θα έχει λόγο στα τεκταινόμενα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 12:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σιγά μην εξασφαλίζεται έτσι η πολιτεία

σε κάθε πολιτεία υπάρχουν νόμοι και όποιος είναι μέλος της πρέπει να ακολουθεί και τους νόμους τηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 12:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σιγά μην εξασφαλίζεται έτσι η πολιτεία

σε κάθε πολιτεία υπάρχουν νόμοι και όποιος είναι μέλος της πρέπει να ακολουθεί και τους νόμους της


Τυπικά εξασφαλίζεται. Οι νόμοι για αυτά τα πράγματα είναι παλιοί και παραπέμπουν σε επίσης παλιές διεθνείς συμφωνίες και διακρατικές πρακτικές. Δηλ. Αν θέλουν οι πακιστανοί τζαμί θα πρέπει να δεχτούν να χτιστεί εκκλησία ελληνική στο πακιστάν. Αν θέλουν οι Σαουδάραβες... κτλ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 09:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:
είμαι υπέρ την δημιουργίας τζαμιού αρκεί να το χτίσουν με δικά τους έξοδα και όχι να τα πληρώσω εγώ από την τσέπη μου

Και εγώ νομίζω οτι θα ήταν απίστευτη πρόκληση να το πληρώσει το κράτος ειδικά αυτή την εποχή που η οικονομία βρίσκεται σε μαύρα χάλια, αλλά ευτυχώς μάλλον δέν θα γίνει ακούγεται οτι την χρηματοδότηση στην κατασκευή θα την παρέχουν Αραβικές μουσουλμανικές οργανώσεις.
Στο θέμα του μουσουλμανικού νεκροταφείου συμφωνώ οτι δέν χρειαζόταν να γίνει αφού τα δημοτικά νεκροταφεία που δέν ανήκουν στην χριστιανική εκκλησία αλλά στον δήμο καλύπτουν την περίπτωση τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 10:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
snoopy
Και εγώ νομίζω οτι θα ήταν απίστευτη πρόκληση να το πληρώσει το κράτος

Σωστά. Οπως είναι ακόμη πιο απίστευτη πρόκληση να πληρώνει το κράτος 1,3 δισεκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο για να στηρίζει την Ελλαδική Εκκλησία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 11:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Σωστά. Οπως είναι ακόμη πιο απίστευτη πρόκληση να πληρώνει το κράτος 1,3 δισεκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο για να στηρίζει την Ελλαδική Εκκλησία.

Όσο υπάρχει εξάρτηση κράτους - εκκλησίας υποχρεωτικά θα τα πληρώνει άν γίνει διαχωρισμός τους τότε θα σταματήσει να τα πληρώνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 13:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Σωστά. Οπως είναι ακόμη πιο απίστευτη πρόκληση να πληρώνει το κράτος 1,3 δισεκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο για να στηρίζει την Ελλαδική Εκκλησία.

Που το βρήκες αυτό το νούμερο?.......για πες μας κι εμάς!

Άποψή μου είναι ότι πρέπει το τζαμί να φτιαχτεί με έξοδα δικά τους.
Η Ελλάδα χρωστάει στο μουσουλμανισμό! χιλιάδες νεκρούς! εκατοντάδες χιλιάδες και ενδεχομένως εκατομμύρια Έλληνες που σήμερα είναι Τούρκοι χωρίς να γνωρίζουν ότι ήσαν Ελληνικής καταγωγής.

Αντιθέτως όσοι Έλληνες δεν ασπάστηκαν το Ισλάμ, παρέμειναν Έλληνες και έκαναν με τη βοήθεια της εκκλησίας την επανάσταση του 1821.
Εάν δεν αρέσει σε κάποιους η προσφορά της εκκλησίας στην πατρίδα μας δεν έχουν παρά να επιδιώξουν δημοψήφισμα και κατόπιν αυτού εφόσον έτσι θέλει η πλειοψηφία, να γίνει ο διαχωρισμός.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 14:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
snoopy
Και εγώ νομίζω οτι θα ήταν απίστευτη πρόκληση να το πληρώσει το κράτος

Σωστά. Οπως είναι ακόμη πιο απίστευτη πρόκληση να πληρώνει το κράτος 1,3 δισεκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο για να στηρίζει την Ελλαδική Εκκλησία.

macedon


Δεν ξέρω πόσο σωστό είναι το νούμερο που δίνεις. Η όποια χρηματοδότηση της Εκκλησίας της Ελλάδος από το κράτος, πάντως, βασίζεται σε συμφωνίες σχετικές με την εκκλησιαστική περιουσία. Η εκκλησία έδωσε εκκλησιαστική γη για μοίρασμα σε ακτήμονες, πρόσφυγες από το Ασία κτλ. και για αντάλλαγμα πήρε χρηματοδότηση + δικαίωμα διδασκαλίας θρησκευτικών στα σχολεία (εδώ και 100 περίπου χρόνια, και διάφορες φάσεις αργότερα). Αφαίρεση νόμιμης περιουσίας χωρίς ανταλλάγματα θα δημιουργούσε ανεπιθύμητο νομικό προηγούμενο (ως γνωστόν ο "πολιτισμός" μας βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο δικαίωμα της ιδιοκτησίας και την εξασφάλιση αυτού του "δικαιώματος" από το κάθε κράτος).

Edited by - panpam on 17/06/2009 14:02:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 14:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
snoopy
Κατα την γνώμη μου πρέπει και οι μουσουλμάνοι που βρίσκονται στην Αττική να λατρεύουν ελεύθερα την θρησκεία τους, και να υπάρχουν γι'αυτούς οι αντίστοιχοι τόποι λατρείας.

Σύμφωνοι, καμία αντίρρηση. Το κράτος είναι υποχρεωμένο να προσφέρει όλες εκείνες τις διευκολύνσεις προς όλους να λατρεύουν τη θρησκεία τους. Αλλά, χωριστό νεκροταφείο; Γιατί;...
macedon


Το κράτος ΔΕΝ είναι υποχρεωμένο να χτίζει κέντρα λατρείας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 14:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Άποψή μου είναι ότι πρέπει το τζαμί να φτιαχτεί με έξοδα δικά τους.

Όχι μόνο με δικά τους αλλά μην σου πω να μας πληρώνουν και ενοίκιο....

quote:
europaios2
να επιδιώξουν δημοψήφισμα και κατόπιν αυτού εφόσον έτσι θέλει η πλειοψηφία, να γίνει ο διαχωρισμός.


Και το αποτελέσμα το ξέρεις ήδη....
Η εκκλησία έχει λεφτά, δεν θα πληρώνουμε εμείς για πάντα!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 16:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi
Που το βρήκες αυτό το νούμερο?.......για πες μας κι εμάς!

Και να σου πώ δεν θα το καταλάβεις.

Χονδρικά είναι οι μισθοί των παπάδων (περίπου 200 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο), η φοροαπαλλαγή της εκκλησίας (περίπου 800 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο) και η απαλλαγή από φόρο επί μισθωμάτων που εισπράττει η εκκλησία (περίπου 200 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο).

Χονδρικά η εκκλησία κοστίζει στον ελληνικό λαό

625 σχολεία 18 θέσεων ή
35 νοσοκομεία πλήρως εξοπλισμένα
ΕΤΗΣΙΩΣ!

quote:
panpam
Δεν ξέρω πόσο σωστό είναι το νούμερο που δίνεις.

Σωστά. Το νούμερο αντιστοιχεί σε τιμές του 2005. Σήμερα είναι πολύ μεγαλύτερο.

quote:
panpam
Η όποια χρηματοδότηση της Εκκλησίας της Ελλάδος από το κράτος, πάντως, βασίζεται σε συμφωνίες σχετικές με την εκκλησιαστική περιουσία.

Η συμφωνία που έγινε το 1949 περί μισθοδοσίας των ιερέων δεν τηρήθηκε από την εκκλησία.

quote:
panpam
Αφαίρεση νόμιμης περιουσίας χωρίς ανταλλάγματα θα δημιουργούσε ανεπιθύμητο νομικό προηγούμενο (ως γνωστόν ο "πολιτισμός" μας βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο δικαίωμα της ιδιοκτησίας και την εξασφάλιση αυτού του "δικαιώματος" από το κάθε κράτος).

Πολύ θα ήθελα να μάθω με βάση ποιους νόμιμους τίτλους ιδιοκτησίας κατέχει η εκκλησία αυτά που κατέχει;

Τα... χρυσόβουλα των Ρωμαίων ή τα χαρτιά του σουλτάνου;

quote:
panpam
Το κράτος ΔΕΝ είναι υποχρεωμένο να χτίζει κέντρα λατρείας.

Κι ο ελληνικός λαός δεν είναι υποχρεωμένος να βλέπει τους φόρους του να γίνονται αυτοκίνητα πολυτελείας επισκόπων και χρυσοποίκιλτα άμφια.

Αν οι χριστιανοί θέλουν εκκλησία, να την πληρώνουν κι όλας. Δεν χρωστάνε οι υπόλοιποι να πληρώνουν επειδή το "μαγαζί δεν βγαίνει αλλιώς". Αμα δε βγαίνει, να το κλείσετε.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 21:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Και να σου πώ δεν θα το καταλάβεις.

Tι μας λες.....!!!

quote:
macedon:
Χονδρικά είναι οι μισθοί των παπάδων (περίπου 200 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο), η φοροαπαλλαγή της εκκλησίας (περίπου 800 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο) και η απαλλαγή από φόρο επί μισθωμάτων που εισπράττει η εκκλησία (περίπου 200 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο).
Χονδρικά η εκκλησία κοστίζει στον ελληνικό λαό

625 σχολεία 18 θέσεων ή
35 νοσοκομεία πλήρως εξοπλισμένα
ΕΤΗΣΙΩΣ!



Οι οφειλές της εργοδοσίας προς τα ταμεία από την εισφοροδιαφυγή αγγίζει τα 9 δις περίπου.

Η μη απόδοση του ίδιου του Κράτος της υποχρεωτικής συνδρομής του στην Κοινωνική Ασφάλιση (τριμερής χρηματοδότηση) από το 1993 μέχρι σήμερα, υπολογίζεται σε περίπου 12 δισ.

Ενώ η καταλήστευση των αποθεματικών των Ασφαλιστικών Ταμείων (υπολογίζεται σε περίπου 75 δις.)

Η παραοικονομία στην Ελλάδα υπολογίζεται σήμερα στα 55-65 δισ. ευρώ, καθώς αντιστοιχεί σχεδόν στο 29% του ΑΕΠ. Ο τζίρος της ετήσιας μίζας ανέρχεται σε 400 εκατ. ευρώ, ενώ ο κύκλος εργασιών που δεν δηλώνεται από τις επιχειρήσεις σε περίπου 15 δισ. ευρώ το χρόνο. Αυτό τουλάχιστον εκτιμούν διεθνείς οργανισμοί, όπως είναι η Παγκόσμια Τράπεζα.

Στις ΔΕΚΟ, στο σύνολο της οικονομίας (μαζί με τα φυσικά πρόσωπα) η φοροδιαφυγή υπολογίζεται στο 15% του ΑΕΠ, δηλαδή σε 22,5 δισ. ευρώ.

Σε 6 δις. έχει υπολογιστεί το ύψος της φοροδιαφυγής στην Ελλάδα το έτος 1997, δηλαδή σε ποσοστό 26% του συνόλου των φορολογικών εσόδων του έτους αυτού.
Το 2001 παρά τα μέτρα που είχαν ληφθεί και πάλαι πάνω από 6 δις, ενώ η παραοικονομία σε 44 δις.

Ενώ για το 2008 η φοροδιαφυγή άγγιξε τα 65 δις.

Η εκκλησία παράγει πολύ σημαντικό έργο όσον αφορά την κοινή ωφέλεια.
Ωστόσο θα πρέπει οπωσδήποτε τα οικονομικά κλιμάκια, να ελέγξουν εξονυχιστικά την ακίνητη περιουσία της, που ενοικιάζει σε τρίτους, ώστε όσα καθαρά κέρδη πραγματοποιούνται από εμπορικούς σκοπούς και αφού αφαιρεθούν τα ποσά που αποδεδειγμένα καταλήγουν σε κοινωφελή ιδρύματα ή άλλη εκκλησιαστική-λειτουργική δραστηριότητα, να φορολογηθούν ως ο νόμος ορίζει.


quote:
macedon:
Η συμφωνία που έγινε το 1949 περί μισθοδοσίας των ιερέων δεν τηρήθηκε από την εκκλησία.

Σύμφωνα με το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, τα ποσά αυτά που δεν αποδίδονται βάση της συμφωνίας αυτής, ανέρχονται σε 9 με 10 εκατ. ευρώ.


quote:
macedon:

Πολύ θα ήθελα να μάθω με βάση ποιους νόμιμους τίτλους ιδιοκτησίας κατέχει η εκκλησία αυτά που κατέχει;

Τα... χρυσόβουλα των Ρωμαίων ή τα χαρτιά του σουλτάνου;



Τα χρυσόβουλα του Βυζαντίου.
Εάν έχεις άλλη πληροφόρηση ενημέρωσέ μας! όπως και για το πως προκύπτουν τα 800 και 200 εκατομ. ευρώ, δεδομένου ότι ο νόμος άλλαξε και έχουμε το ΕΤΑΚ και όχι το ΦΜΑΠ.


quote:
macedon:
Κι ο ελληνικός λαός δεν είναι υποχρεωμένος να βλέπει τους φόρους του να γίνονται αυτοκίνητα πολυτελείας επισκόπων και χρυσοποίκιλτα άμφια.

Αν οι χριστιανοί θέλουν εκκλησία, να την πληρώνουν κι όλας. Δεν χρωστάνε οι υπόλοιποι να πληρώνουν επειδή το "μαγαζί δεν βγαίνει αλλιώς". Αμα δε βγαίνει, να το κλείσετε.



Όντως η εκκλησία θα πρέπει να δίνει το παράδειγμα της ταπεινότητας.
Την εκκλησία βρε χαζέ θες δε θες! θα την βλέπεις να λειτουργεί. Είτε πληρώνει το κράτος είτε όχι! αυτές θα λειτουργούν γιατί η δύναμή της δεν είναι το κράτος αλλά οι πιστοί της.
Πρόσφατα με εισφορές μόνο των συγχωριανών μου και φυσικά της κεντρικής μας εκκλησίας, ανακαινίσαμε εκ βάθρου ένα μικρό εκκλησάκι, το μεγαλώσαμε πήραμε τα απαραίτητα και σιγά σιγά μπαίνει σε λειτουργία.

Μπας και νομίζεις ότι έτσι θα απαλλαγείς από τον Χριστιανισμό?.......κούνια που σε κούναγε!!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 23:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi 1&2
Η παραοικονομία στην Ελλάδα υπολογίζεται σήμερα στα 55-65 δισ. ευρώ, καθώς αντιστοιχεί σχεδόν στο 29% του ΑΕΠ. Ο τζίρος της ετήσιας μίζας ανέρχεται σε 400 εκατ. ευρώ, ενώ ο κύκλος εργασιών που δεν δηλώνεται από τις επιχειρήσεις σε περίπου 15 δισ. ευρώ το χρόνο. Αυτό τουλάχιστον εκτιμούν διεθνείς οργανισμοί, όπως είναι η Παγκόσμια Τράπεζα.

Στις ΔΕΚΟ, στο σύνολο της οικονομίας (μαζί με τα φυσικά πρόσωπα) η φοροδιαφυγή υπολογίζεται στο 15% του ΑΕΠ, δηλαδή σε 22,5 δισ. ευρώ.

Σε 6 δις. έχει υπολογιστεί το ύψος της φοροδιαφυγής στην Ελλάδα το έτος 1997, δηλαδή σε ποσοστό 26% του συνόλου των φορολογικών εσόδων του έτους αυτού.
Το 2001 παρά τα μέτρα που είχαν ληφθεί και πάλαι πάνω από 6 δις, ενώ η παραοικονομία σε 44 δις.



Δηλαδή σύμφωνα με την λογική σου , στην παραοικονομία και την φοροδιαφυγή πρέπει να συμετάσχη και η εκκλησία ;;;
quote:
europaioi 1&2
Η εκκλησία παράγει πολύ σημαντικό έργο όσον αφορά την κοινή ωφέλεια.

Από πότε και με ποιόν τρόπο το κυριελέησον συμβάλλει στην κοινή ωφέλεια ;; Και μη μου μιλήσεις για τα ευαγή υδρύματα της εκκλησίας , γιατί και αυτά με κρατικές επιχορηγήσεις λειτουργούν .
Με άλλα λόγια το παπαδαριό μνημονεύει με ξένα κόλυβα , για να μη μιλήσουμε και για τα σάπια κοτόπουλα της "Αλληλεγγύης" του μακαριστού , που κάνεις πως ξεχνάς .
quote:
europaioi 1&2
Ωστόσο θα πρέπει οπωσδήποτε τα οικονομικά κλιμάκια, να ελέγξουν εξονυχιστικά την ακίνητη περιουσία της, που ενοικιάζει σε τρίτους, ώστε όσα καθαρά κέρδη πραγματοποιούνται από εμπορικούς σκοπούς και αφού αφαιρεθούν τα ποσά που αποδεδειγμένα καταλήγουν σε κοινωφελή ιδρύματα ή άλλη εκκλησιαστική-λειτουργική δραστηριότητα, να φορολογηθούν ως ο νόμος ορίζει.

Όποτε επεχείρησαν οι ορκωτοί λογιστές να κάνουν έλεγχο , διώχτηκαν από τους ρασοφόρους κακήν κακώς .
quote:
europaioi 1&2
Τα χρυσόβουλα του Βυζαντίου.

Ο Εφραίμ δεν παρουσίασε για την Βιστωνίδα αυτοκρατορικά χρυσόβουλα , αλλά σουλτανικά φιρμάνια .
quote:

europaioi 1&2
Πρόσφατα με εισφορές μόνο των συγχωριανών μου και φυσικά της κεντρικής μας εκκλησίας, ανακαινίσαμε εκ βάθρου ένα μικρό εκκλησάκι, το μεγαλώσαμε πήραμε τα απαραίτητα και σιγά σιγά μπαίνει σε λειτουργία.

Μπας και νομίζεις ότι έτσι θα απαλλαγείς από τον Χριστιανισμό?.......κούνια που σε κούναγε!!!!



Στις εισφορές των συγχωριανών σου συμμετείχαν όλοι όσοι είναι ή τουλάχιστον δηλώνουν χριστιανοί για να μην απομονωθούν και γκετοποιηθούν από την κλειστή κοινωνία του χωριού , και καλά κάνουν .
Κατά τον ίδιο τρόπο σωστό και δίκαιο είναι η εκκλησία να αντλή τους πόρους της από τους πιστούς της όπως έγινε στο χωριό σου . Οι υπόλοιποι όμως που δεν είναι ορθόδοξοι χριστιανοί γιατί θα πρέπη να την χρηματοδοτούν από τους φόρους τους ;;;
Και αφού έμμεσα θέτεις αυτό το θέμα , ας γίνει ένας νόμος που θα καθορίζη ένα ποσοστό του φορολογητέου εισοδήματος του κάθε φορολογούμενου , με το οποίο θα χρηματοδοτείται η θρησκεία της επιλογής του , και όχι να πληρώνω εγώ για έναν παπά τις υπηρεσίες του οποίου δεν χρειάζομαι.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2009, 00:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Δηλαδή σύμφωνα με την λογική σου , στην παραοικονομία και την φοροδιαφυγή πρέπει να συμετάσχη και η εκκλησία ;;;


Όχι αλλά μην στρέφουμε το βλέμμα μας μόνο στα μικρά και όχι στα μείζον αίτια......να κοιτάμε τα πάντα.....και όχι μόνο ότι μας βολεύει κάθε φορά.

quote:
Sesostris:
Από πότε και με ποιόν τρόπο το κυριελέησον συμβάλλει στην κοινή ωφέλεια ;; Και μη μου μιλήσεις για τα ευαγή υδρύματα της εκκλησίας , γιατί και αυτά με κρατικές επιχορηγήσεις λειτουργούν .
Με άλλα λόγια το παπαδαριό μνημονεύει με ξένα κόλυβα , για να μη μιλήσουμε και για τα σάπια κοτόπουλα της "Αλληλεγγύης" του μακαριστού , που κάνεις πως ξεχνάς .


Στα ιδρύματα της Αρχιεπισκοπής, «Δάμαρις» και «Κόκκορη», στα οποία στεγάζονται παιδιά με νοητική υστέρηση, πως συμμετέχει το κράτος?

Στα 3.000€ που δίνει η Αρχιεπισκοπή σε κάθε νεογέννητο Χριστιανόπουλο στη Θράκη....πως συμμετέχει το κράτος....κ.ο.κ.
Η εκκλησία καλύπτει τις πνευματικές ανησυχίες και ανάγκες του 95% και πλέον των Ελλήνων, εάν αυτό εσένα δε σου λέει τίποτα λέει στο 95 και πλέον τις εκατό.

quote:
Sesostris:
Όποτε επεχείρησαν οι ορκωτοί λογιστές να κάνουν έλεγχο , διώχτηκαν από τους ρασοφόρους κακήν κακώς .

Τι πάει να πει διώχτηκαν? να τυλίξουν σε μια λαδόκολλα όσους αρνούνται και να τους στείλουν στη στενή.

quote:
Sesostris:
Ο Εφραίμ δεν παρουσίασε για την Βιστωνίδα αυτοκρατορικά χρυσόβουλα , αλλά σουλτανικά φιρμάνια .

Στοιχεία! θέλω να ενημερωθώ.....έστω ένα link! δεν μπορώ να τα ξέρω όλα!.........στο έχω ξαναπεί τουλάχιστον πρόσφερε με αυτόν τον τρόπο.

quote:
Sesostris:
Στις εισφορές των συγχωριανών σου συμμετείχαν όλοι όσοι είναι ή τουλάχιστον δηλώνουν χριστιανοί για να μην απομονωθούν και γκετοποιηθούν από την κλειστή κοινωνία του χωριού , και καλά κάνουν .


Κάνεις λάθος, μέχρι και παράπονα έκαναν όσοι δεν μπόρεσαν να εισφέρουν αφού τα απαιτούμενα ποσά υπερκαλύφθηκαν με αποτέλεσμα η επιτροπή συγκέντρωσης να αρνείται άλλες εισφορές.

quote:
Sesostris:
Κατά τον ίδιο τρόπο σωστό και δίκαιο είναι η εκκλησία να αντλή τους πόρους της από τους πιστούς της όπως έγινε στο χωριό σου . Οι υπόλοιποι όμως που δεν είναι ορθόδοξοι χριστιανοί γιατί θα πρέπη να την χρηματοδοτούν από τους φόρους τους ;;;

Σωστά αλλά τώρα με ένα 5% να παραπονείται μη ψάχνεις για πολλά περιθώρια. Γι' αυτό σου προτείνω να κινηθείτε προς τον πολλαπλασιασμό και το δημοψήφισμα.
Κι εγώ έχω γράψει πολλές φορές ότι αρνούμαι να πληρώνω, τόσο τους λαθρομετανάστες όσο και τους (δικαίως, να μην το αναπτύξω τα έχω πει άλλη φορά)φυλακισμένους. Δεν είναι δίκαιο αλλά όμως συμβαίνει.

quote:
Sesostris:
Και αφού έμμεσα θέτεις αυτό το θέμα , ας γίνει ένας νόμος που θα καθορίζη ένα ποσοστό του φορολογητέου εισοδήματος του κάθε φορολογούμενου , με το οποίο θα χρηματοδοτείται η θρησκεία της επιλογής του , και όχι να πληρώνω εγώ για έναν παπά τις υπηρεσίες του οποίου δεν χρειάζομαι.

Δε διαφωνώ. Αλλά είναι αυτό το τεράστιο ποσοστό των Ελλήνων Ορθοδόξων που δεν αφήνει και πολλά περιθώρια.
Όμως έτσι συμβαίνει με τη δημοκρατία.......η πλειοψηφία επιβάλει, αν θέλεις, τη θέλησή της.
Για σκέψου για το καθετί να άρχιζαν όλοι και να έλεγαν:.....αυτό δε μου αρέσει να το πληρώσεις εσύ που σου αρέσει.......θα θέλαμε 10.000.000 Ελληνικά κράτη για να ικανοποιηθούμε όλοι.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2009, 01:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Στα 3.000€ που δίνει η Αρχιεπισκοπή σε κάθε νεογέννητο Χριστιανόπουλο στη Θράκη....

Κατά τη γνώμη σας γιατί δίνει αυτά τα χρήματα η εκκλησία στα νεογέννητα της Θράκης, ειδικά;;;

Γιατί όχι και σ’ αυτά της Δωδεκανήσου, αν ο λόγος είναι η γεωγραφική της θέση ή σ’ αυτά ολόκληρης της επικράτειας, αν ο λόγος είναι η αγαθοεργία και η βοήθεια του… πλησίον;;;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2009, 09:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Κατά τη γνώμη (σας) γιατί δίνει αυτά τα χρήματα η εκκλησία στα νεογέννητα της Θράκης, ειδικά;;;

Γιατί όχι και σ’ αυτά της Δωδεκανήσου, αν ο λόγος είναι η γεωγραφική της θέση ή σ’ αυτά ολόκληρης της επικράτειας, αν ο λόγος είναι η αγαθοεργία και η βοήθεια του… πλησίον;;;



Bάλτο λίγο να δουλέψει!!!.......καλό θα σου κάνει!!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2009, 00:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Bάλτο λίγο να δουλέψει!!!.......καλό θα σου κάνει!!!!

Ρώτησα,, εσείς πώς ερμηνεύετε μια κίνηση σαν κι αυτή.

Αφήστε το δικό μου και προσπαθήστε να κάνετε το δικό σας να δουλέψει...

Λοιπόν, ποιός είναι ο λόγος (κατά την άποψή σας) αυτής της διάκρισης, μεταξύ νεογέννητων;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2009, 11:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi
Οι οφειλές της εργοδοσίας...η καταλήστευση των αποθεματικών... Η παραοικονομία ... το ύψος της φοροδιαφυγής ...

Η μόνη διαφορά είναι πως όλα αυτά που περιγράφεις είναι παράνομα. Η φοροδιαφυγή και η φοροαπαλλαγή της εκκλησίας είναι νόμιμη.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2009, 23:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Κατά τη γνώμη σας γιατί δίνει αυτά τα χρήματα η εκκλησία στα νεογέννητα της Θράκης, ειδικά;;;

Γιατί όχι και σ’ αυτά της Δωδεκανήσου, αν ο λόγος είναι η γεωγραφική της θέση ή σ’ αυτά ολόκληρης της επικράτειας, αν ο λόγος είναι η αγαθοεργία και η βοήθεια του… πλησίον;;;

Ρώτησα,, εσείς πώς ερμηνεύετε μια κίνηση σαν κι αυτή.

Αφήστε το δικό μου και προσπαθήστε να κάνετε το δικό σας να δουλέψει...

Λοιπόν, ποιός είναι ο λόγος (κατά την άποψή σας) αυτής της διάκρισης, μεταξύ νεογέννητων;;;



Απ΄ ότι ξέρω ο Χριστόδουλος είχε κάτι συγγενείς εκεί.....ενώ στα Δωδεκάνησα και στη λοιπή Ελλάδα τίποτα......

quote:
macedon:
Η μόνη διαφορά είναι πως όλα αυτά που περιγράφεις είναι παράνομα. Η φοροδιαφυγή και η φοροαπαλλαγή της εκκλησίας είναι νόμιμη.

Tότε γιατί ρίχνεις το περισσότερο βάρος στη νομιμότητα και όχι στην παρανομία?......τώρα με το ΕΤΑΚ έχει πάρει απαλλαγή η εκκλησία? ή βρίσκονται στις διαβουλεύσεις?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2009, 02:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι, επιστρατεύσατε το κρύο χιούμορ, επειδή δεν μπορείτε να σκεφτείτε ή "το βάλατε" και δούλεψε (θαύμα - θαύμα) και δεν συμφέρει να ανακοινώσετε το... αποτέλεσμα;;;

Όταν λέτε

"Bάλτο λίγο να δουλέψει!!!.......καλό θα σου κάνει!!!!"

σημαίνει ότι είναι απλή η απάντηση.

Έτσι δεν είναι;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2009, 02:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι, επιστρατεύσατε το κρύο χιούμορ, επειδή δεν μπορείτε να σκεφτείτε ή "το βάλατε" και δούλεψε (θαύμα - θαύμα) και δεν συμφέρει να ανακοινώσετε το... αποτέλεσμα;;;

Όταν λέτε

"Bάλτο λίγο να δουλέψει!!!.......καλό θα σου κάνει!!!!"

σημαίνει ότι είναι απλή η απάντηση.

Έτσι δεν είναι;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2009, 21:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα νεκροταφεία ανήκουν στην τοπική αυτοδιοίκηση. Παρά ταύτα όμως πρακτικά διαχειρίζονται και από την εκκλησία. Το ορθόδοξο δόγμα είναι το μόνο που έχει ναούς του μέσα στα νεκροταφεία, κι έτσι πολές από τις αρμοδιότητες των ΟΤΑ περνούν εκουσίως ή ακουσίως στην εκκλησία. Μην σκέφτεσθε μόνο τις πόλεις αλλά δείτε και το κάθε χωριουδάκι. Εκεί η εκκλησία του νεκροταφίου είναι συχνά το μόνο κτίσμα με αποτέλεσμα να εξυπηρετεί σκοπούς αποθήκευσης, προφύλαξης από τα καιρικά φαινόμενα, παροχή νερού και ηλεκτροφωτισμού για τις ανάγκες μαστόρων, μαρμαράδων, συντήρησης των μνημείων και άλλων πρακτικών ζητημάτων. Το αν είναι σωστό η όχι είναι ένα αμφιλεγόμενο θέμα, αλλά η κατάσταση αυτή είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει, ειδικά σε μικρές ενορίες. Σε γενικές γραμμές πάντως υπήρχε πάντα ανεκτικότητα των άλλων θρησκειών και δογμάτων.
Μιλώντας προσωπικά, θυμάμαι στο χωριουδάκι που γεννήθηκα τους ετερόδοξους να θάπτονται δίπλα δίπλα με τους άλλους. Ο ετερόδοξος άλλωστε ήταν ο γείτονας που τον συναντούσες κάθε μέρα, και έτσι δεν υπήρχε διαχωρισμός. Αντίθετα οι ΟΤΑ περιέπλεξαν περισσότερο τα πράγματα. Θυμάμαι πόσο έκπληξη μου είχε κάνει το γεγονός, όταν είχα παρευρεθεί νεαρός σε κηδεία στην Αθήνα, της ύπαρξης κατηγοριών (Α, Β, Γ,Δ...) στο εν λόγω νεκροταφείο. Στο χωριό αν ήσουν φτωχός κι άπορος σε έθαβαν μπροστά μπροστά για να φροντίζουν το μνήμα σου οι άλλοι. Ας μην ρίχνουμε λοιπόν όλα τα βάρη στην εκκλησία.
Οι μουσουλμάνοι λοιπόν θα μπορούσαν κάλλιστα να θάπτονται δίπλα στους άλλους. Τα ξεχωριστά νεκροταφεία δεν αποτελούν τίποτα άλλο από δόλιες προσπάθειες να προωθηθούν θεωρίες για μειονότητες κ.τ.λ. Οι "Μουσουλμανικές χώρες" που πιέζουν, όπως πολύ σωστά παρατήρησαν παραπάνω και άλλοι συνομιλητές, θα έπρεπε να δείξουν κι αυτές την ίδια ανεκτικότητα στους ετερόδοξους. Αντίθετα αν δείτε κάποιο ισλαμικό κανάλι, αυτό που ξεχωρίζει στο κήρυγμα των ιμάμηδων είναι η σφοδρή επιθυμία για τον πόλεμο ενάντια στους "σταυροφόρους", και ο διακαής πόθος για την εκπλήρωση της προφητείας περί ελεύσεως του μεσία Μαχντί που με το zulfiqar στο χέρι θα σφάξει τους άπιστους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy