ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το παρατηρητήριον (κόσμος & κοσμάκης)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2009, 13:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτού φύγω για μάσα και βάζοντας το videάκι στον Dr Jekyll Mr Hyde για το ουζερί "Τσάμπουρο", μου ήρθε μια ιδέα : Όλοι λέμε "παρατήρηση του εαυτού μας" και συμφωνούμε στο γεγονός πως είναι πολύ δύσκολο να γίνει βάσει κάποιας συγκεκριμένης τεχνικής. Εδώ λοιπόν σ' αυτό το θέμα, δεν θα παρατηρήσουμε τον εαυτό μας [αυτό βέβαια στο esoterica.gr δεν έχει γίνει ποτέ ως τώρα από κάνέναν, δηλ. μέχρι στιγμής ο ένας χρήστης παρατηρεί τον άλλον και γίνεται μύλος η ιστορία] αλλά θα παρατηρήσουμε τον κόσμο. Πως θα γίνει αυτό ; Θα μας βοηθήσει το you.tube.com ή τέλος πάντων ότι άλλη υπηρεσία υπάρχει στην οποία είναι ανεβασμένα videos. Με έναν μικρό και αθώο περιορισμό. Τα videos δεν θα αναφέρονται στο "μεταφυσικό", αλλά στο φυσικό, με ζωντανούς ανθρώπους (live), όχι εικόνες. Τι εννοώ ; Δείτε :

http://www.youtube.com/watch?v=fl8eblq4vs8&feature=related

Αφού δείτε αυτό το video, παρατηρήστε - όσο μπορείτε & όσοι μπορείτε - τον τρόπο με τον οποίο κουνάει τα χέρια της η Μαριώ, το ύφος της. Είναι μια γλώσσα. Μπορούμε να την ερμηνεύσουμε & να την κάνουμε αναγωγή σε Γνώση ; Κάπως έτσι θα εξετάζουμε τα videos και θα λέμε την γνώμη μας. Βασικά, έτσι ελπίζω να μην μαλώσουμε κιόλας, αφού η Μαριώ ... δεν γράφει στο esoterica.gr για να παρουσιάσει τον αντίλογό της ... χεχε! Όμως μπορούμε να μάθουμε πολλά πράγματα. Ας αρχίσουμε με αυτό το video και με αυτά τα ερωτήματα και στην πορεία βλέπουμε ... θα βάλουμε κι άλλα ερωτήματα, θα δούμε κι άλλα videos, έχει πολύ πράμα η υπόθεση ... ο κόσμος μας είναι απέραντος, απίστευτος και ασυνάρτητος!

[ Τώρα, όσοι δεν γουστάρουν το τραγούδι, ας κλείσουν τα ηχεία τους. Όσοι δεν γουστάρουν την Μαριώ, ok, η Μαριώ δεν θα τους κρατήσει και κακία ... ]

Λοιπόν, τι λέτε, μπορούμε να ερμηνεύσουμε αυτήν την γλώσσα των χεριών της Μαριώς ; το ύφος της ; Εγώ λέω, ναι. Θα το κάνω αφού φάω όμως, ok ;


Edited by - zip on 25/07/2009 13:47:59

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2009, 14:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κινήσεις της στην αρχή είναι κάπως παράξενες κατα τα άλλα έκανε πιο "ενδιαφέρον" το όργανο που έπαιζε με τις διαφορες κινήσες κείθε δώθε.. αυτό πρόσεξα....

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2009, 16:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πρώτες κινήσεις της Μαριώ είναι καθαρά πρακτικές, προσπαθόντας να βάλει τα "ζήλια" (δεν ξέρω ούτε τη λέξη ετυμολογικά, ούτε γραμματικά, αλλά όπως την έχω ακούσει είναι αυτά που λένε αυτού του είδους οι κλακκέτες που βάζουν στα δάκτυλα), στα δάκτυλά της .
Λίγο μετά την αρχή του video, ένας άντρας της στέλνει ένα μήνυμα (κατά τη γνώμη μου), ανοιγοκλείνοντας τα δάκτυλα της παλάμης του . Αυτή, ανταποκρίνεται ανοιγοκλείνοντας τα δάκτυλά της, ενώ στη συνέχεια οι κινήσεις των χεριών της, πάνω - κάτω μου δημιουργούν την αίσθηση ότι είναι ερωτική πρόκληση που συνοδεύει το ερωτικό - εξωτικό τραγούδι που εκτελείται εκείνη τη στιγμή.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 11:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ παρατήρησα τα εξής : οι κινήσεις των χεριών της, είναι ως επί το πλείστον κυκλικές με φορά από την ίδια προς τον κόσμο, προς το κοινό (αντίθετη από την φορά της κίνησης των δεικτών του ρολογιού δηλ). Θέλοντας να κάνουμε μια πρώτη προσπάθεια αποσυμβολισμού, θα λέγαμε πως με αυτόν τον τρόπο δημιουργείται μια "γέφυρα" επικοινωνίας με το κοινό. Σε κάποια στιγμή το σώμα της τραβιέται ελαφρώς προς τα πίσω, ενώ το βλέμμα της ελαφρώς κατευθύνεται προς τα πάνω. Έχουμε ένα είδος ανάτασης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 19:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλύ ελκυστικό το θέμα σου φίλε zip.Η παρατήρηση απο μόνη της είναι σπουδαίο προσόν.Μου θυμίζει λίγο τον Sherlock holmes.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 02:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά έψαχνα ένα θέμα να ποστάρω ένα βιντεάκι!
Η αναζήτηση του φορουμ με έβγαζε στη σελίδα http://josephevers.blogspot.gr/
Τι να κάνω και εγώ τα πήρα όλα με τη σειρά και βρέθηκα εδώ!
Δεν είναι και τόσο ακατάλληλο….
Ιδού, θαυμάστε!
http://www.youtube.com/watch?v=518XP8prwZo&feature=related


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis άθελά σου ανέσυρες ένα ενδιαφέρον θέμα στην επιφάνεια... κάτι φυσικά που δεν έιναι τυχαίο.
quote:
zip
Λοιπόν, τι λέτε, μπορούμε να ερμηνεύσουμε αυτήν την γλώσσα των χεριών της Μαριώς ; το ύφος της ; Εγώ λέω, ναι. Θα το κάνω αφού φάω όμως, ok ;

Εκ των υστέρων βλέποντας τα χέρια της θα μπορούσα να πω οτι μου θυμίζουν χορό Σούφι. Είναι σαν να χορεύουν τα χέρια της...

quote:
Εγώ παρατήρησα τα εξής : οι κινήσεις των χεριών της, είναι ως επί το πλείστον κυκλικές με φορά από την ίδια προς τον κόσμο, προς το κοινό (αντίθετη από την φορά της κίνησης των δεικτών του ρολογιού δηλ).
Δηλαδή... κατα κάποιο τρόπο "ανοίγεται" προς το κοινό;
Μου είναι δύσκολο να πω ποια είναι η φορά του ρολογιού γιατι το περισσότερο καιρό φαίνεται να κινεί τα χέρια της κάθετα, παρα οριζόντια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 16:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνέχισες από εκεί που είχες μείνει, προς στιγμή νόμισα ότι θα ασχοληθείς με τις κινήσεις του Κασιδιάρη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 16:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Απόλαυσα το τραγούδι, νάσαι καλά zip, και όσο για τις κινήσεις των
χεριών της Μαριώς, ένιωσα κάτι σαν σεβασμό και δεν το σχολιάζω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 22:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αναζήτηση συνεχίζει να μη δουλεύει και να με βγάζει στη σελίδα που έγραψα στο προηγούμενο ποστ. Μόνο σε εμένα συμβαίνει;
Ένα βιντεάκι βασισμένο στο παιχνίδι Portal 2 (συνίσταται ακόμα και για αυτούς που δεν ασχολούνται με βιντεοπαιχνίδια με τρομερά χιουμοριστικούς διαλόγους ευρηματικούς γρίφους και πολύ καλά γραφικά).
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει (και όχι δεν αναφέρομαι στην τύπισσα)!
Ιδού: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4drucg1A6Xk


Edited by - Osmosis on 14/06/2012 22:11:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 00:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συνέχισες από εκεί που είχες μείνει, προς στιγμή νόμισα ότι θα ασχοληθείς με τις κινήσεις του Κασιδιάρη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 01:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αναζήτηση συνεχίζει να μη δουλεύει και να με βγάζει στη σελίδα που έγραψα στο προηγούμενο ποστ. Μόνο σε εμένα συμβαίνει;
Ένα βιντεάκι βασισμένο στο παιχνίδι Portal 2 (συνίσταται ακόμα και για αυτούς που δεν ασχολούνται με βιντεοπαιχνίδια με τρομερά χιουμοριστικούς διαλόγους ευρηματικούς γρίφους και πολύ καλά γραφικά).
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει (και όχι δεν αναφέρομαι στην τύπισσα)!
Ιδού: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4drucg1A6Xk


Το γνωρίζω το παιχνίδι. Πολύ καλό βίντεο! Κάποιος youtube user ύσδρωσε για να το φτιάξει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 10:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά είναι προϊόν της εταιρείας που κυκλοφόρησε το παιχνίδι!
Έχει πάει το gaming σε άλλα επίπεδα, ίσως να κάνει δοκιμές για να περάσει και στον κινηματογράφο πράγμα που μόνο καλό θα ήταν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy