ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Γιατί;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
standmanito
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 11:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους standmanito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας διαβάζω αρκετά χρόνια αλλά αυτό είναι το πρώτο μου μηνυμα.
Για να 'εγκαινιάσω' λοιπόν τον λογαριασμό μου θα υποβάλλω κι εγώ με τη σειρά μου ένα ερώτημα προς τους Χριστιανούς.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Για ποιόν λόγο, ενώ είστε σίγουροι για την πίστη σας, δεν βλέπουμε ούτε έναν άνθρωπο σήμερα να θυσιάζει 60-70 χρόνια από τη ζωη του προς χάριν της αιωνιότητας; Ούτε έναν άνθρωπο να ακολουθεί την 'εν χριστώ ζωη', ούτε εναν ανθρωπο να αφιερώνεται στον άνθρωπο; Και γιατί όταν ανακαλύπτουμε τέτοιους ανθρώπους, το πιο πιθανό είναι να ΜΗΝ είναι χριστιανοι;

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 12:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες φίλε,
Για να δεις τέτοιους ανθρώπους, αν περιμένεις να τους δεις στον Άλφα ή στον Αντένα, άδικα στήνεσαι μπροστά στην τηλεόραση.

Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι αλλά πρέπει να τους ψάξεις. Στους ανθρώπους αυτούς δεν αρέσει η δημοσιότητα και δεν γίνονται πρωταγωνιστές θεαμάτων προς τέρψη τρίτων.
Μη μπαίνεις και εσύ στο τρυπάκι του στησίματος στον τοίχο των Χριστιανών, αρχίζοντας την ανάκριση και τη δίκη.

Η εν Χριστώ ζωή δεν είναι ΜΟΝΟ αυτά που εσύ νομίζεις πως είναι. Δεν είναι μόνο η παροχή βοήθειας προς κάποιον ή κάποιους που την έχουν ανάγκη. Αυτό μπορεί να το κάνει κάποιος για πολλούς και διάφορους λόγους, χωρίς αυτό να προϋποθέτει πως είναι και Χριστιανός.

Το πώς θα κυλίσει η συζήτηση στο θέμα που άνοιξες θα εξαρτηθεί από τη δική σου διάθεση.

Να είσαι καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 14:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάκα-πλάκα, στον ΑΝΤ1 κάθε βράδυ έχει μια εκπομπή που λέγεται EXTREME MAKE-OVER (HOME EDITION). Είναι ένα είδος reality όπου πάνε και φτιάχνουνε σπίτια σε ανθρώπους που το έχουν ανάγκη. Μέσα από τις ιστορίες αυτές έχω δει ανθρώπους που πραγματικά αφιερώσανε την ζωή τους στον συνάνθρωπό τους. Γυναίκα που μόνη της μεγαλώνει 6 υιοθετημένα ανάπηρα παιδιά μαζί με τα 2 δικά της, οικογένεια που μένει σε ετοιμόροπο σπίτι γιατί όλες τους οι οικονομίες πήγαιναν υπέρ μιας κατασκήνωσης που συντηρούσαν για ανάπηρα παιδιά (δες απόψε στις 10 το βράδυ για να καταλάβεις)...

Ένα απλό παράδειγμα αναφέρω, κατα σύμπτοση είναι και χριστιανοί οι παραπάνω, δεν έχει καμμία σημασία όμως αυτό, σημασία έχει ότι υπάρχουν ακόμα ΑΓΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ και αν μη τι άλλο αυτό είναι και το μόνο παρήγορο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

standmanito
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 19:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους standmanito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να το πάω αλλού το θέμα.

Πιστεύω πως για όσους πιστεύουνε, το να ακολουθήσουν το δογμα τους, τις αρετές του δόγματός τους, και τις εντολές του Θεού τους, είναι ένα πράγμα κατ'εμέ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ. Αυτός που είναι σίγουρος για τα πιστεύω του είναι γελείο να μην μπορεί να είναι ένας Άγιος, όταν μάλιστα η 'ανταμοιβή' είναι η αιώνια ζωή στον εκάστοτε παράδεισο. Και η ερώτηση μου διαφορετικά διατυπωμένη είναι η εξής:

Μήπως η μεγάλη πλειοψηφία των πιστών σε δόγματα που αφορουν μεταθανάτιες αιώνιες ζωες στην κόλαση ή στον παράδεισο, δεν πιστεύουν αρκετά; Μήπως οι αποδείξεις δεν είναι αρκετές;

Και προσωπικά σε σένα ψηλέ που σε παρακολουθώ χρόνια και μου είσαι πολύ συμπαθής αν και τελείως αντίθετος στις απόψεις σου, απάντησε μου σε παρακαλώ σ αυτό.... Είναι τόσο δύσκολο να είσαι αναμάρτητος ή να τείνεις στον αναμάρτητο όταν είσαι σίγουρος για την ύπαρξη του Θεού και του λόγου του;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 11:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και προσωπικά σε σένα ψηλέ που σε παρακολουθώ χρόνια και μου είσαι πολύ συμπαθής αν και τελείως αντίθετος στις απόψεις σου, απάντησε μου σε παρακαλώ σ αυτό.... Είναι τόσο δύσκολο να είσαι αναμάρτητος ή να τείνεις στον αναμάρτητο όταν είσαι σίγουρος για την ύπαρξη του Θεού και του λόγου του;;;;

Ναι! Στην εποχή που ζούμε βεβαίως είμαστε τόσο βουτηγμένοι στην αμαρτία που μας είναι και δύσκολο να τη ξεχωρίσουμε απο το "φυσιολογικό"(αναφέρεται άλλωστε και στα ευαγγέλια). Είναι πολύ δύσκολο γιατι η αμαρτία δεν πρέπει μόνο να εξαλειφθεί στις πράξεις μας αλλα και στο τρόπο σκέψης μας, στο υποσυνείδητο μας, στον συναισθηματικό μας κόσμο κλπ.
Πρέπει δηλαδή να αλλάξουμε ΜΟΝΤΕΛΟ ΖΩΗΣ.

Και ως γνωστόν(σε κάποιους) για καθε τι ανώτερο πρέπει να θυσιαστεί κάτι κατώτερο. Τι πάει να πει αυτό? Οτι για να αρχίσω να σ'αγαπάω(ανώτερο) πρέπει να πάψω να σε μισώ(κατώτερο). Δεν γίνεται δηλαδή να θέλω να σε σφάξω, να σε χτυπήσω, να σου πω μια κακιά κουβέντα, να σε ενοχλήσω επειδή με ενόχλησες και ταυτόχρονα να σ'αγαπάω άρα και να δουλεύω για την ευτυχία σου. Η "Αγάπη βεβαίως που υπάρχει στις μέρες μας είναι μια μορφή ΕΓΩΙΚΉΣ ΑΓΑΠΗΣ ή πιο έυκολα ΑΜΑΡΤΟΛΉΣ ΑΓΑΠΗΣ. Η αμαρτία βρίσκεται μέσα μας. Το προπατορικό αμάρτημα βλέπεις... αμαρτίες γονέω παιδεύουσι τέκνα.. Η αμαρτία εγινε μέρος της ζωής μας!


quote:
Μήπως η μεγάλη πλειοψηφία των πιστών σε δόγματα που αφορουν μεταθανάτιες αιώνιες ζωες στην κόλαση ή στον παράδεισο, δεν πιστεύουν αρκετά; Μήπως οι αποδείξεις δεν είναι αρκετές;

Δεν σκέφτονται αρκετά. Αλλα ναι δεν πιστεύουν αρκετά, πιστεύουν περισσότερο τυπικά απλά επειδή νιώθουν οτι "κάτι" υπάρχει. Άλλωστε, ίσως αν ήταν σίγουροι να μιλούσαμε για φανατισμό και όχι για πίστη η σιγουριά προϋποθέτει γνώση. Και ποια γνώση έχει ο άνθρωπος πραγματικά? Μάλλον καμία. Υπάρχει όμως μια φράση που μ'αρέσει πολύ:
"Όταν ο άνθρωπος είναι βέβαιος για τον θεό, ο Θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο"

Το ερώτημα είναι ποιο είναι το "αντικείμενο" της "πίστης"? Αν πρέπει βέβαια να υπάρχει κάποιο αντικειμενο. Η πίστη είναι μια μεγάλη ιστορία που ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Η πίστη σε μια ιδέα δεν καταργεί την έννοια της ειδωλολατρεία όπως λαθεμένα κάποιοι πιστεύουν. Θεωρώ οτι η πίστη είναι μια έννοια πιο γενική κάτι σαν την ελπίδα ή την ελευθερία. Δεν είναι δηλαδή κάτι ορισμένο. Αλλα δεν το χω σκεφτεί "πλήρως" ακόμα.. Η πίστη είναι κάτι που δημιουργείται μέσα απ τον σωστό τρόπο ζωής.. αυτό μάλλον θα μπορούσα να πω..


"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 22:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
standmanito -Για ποιόν λόγο, ενώ είστε σίγουροι για την πίστη σας, δεν βλέπουμε ούτε έναν άνθρωπο σήμερα να θυσιάζει 60-70 χρόνια από τη ζωη του προς χάριν της αιωνιότητας;

Ίσως γιατί η αιωνιότητα κερδίζεται με κάθε αποτύπωμα που αφήνουμε στο εδώ στο τώρα και όχι σε αυτό που πολύ έξυπνα κάποιοι έχουν υποσχεθεί…

Και βέβαια δεν χρειάζεται να «θυσιάσεις» τίποτα για να κερδίσεις την αιωνιότητα, γιατί η αιωνιότητα κρατάει μόνο μια στιγμή .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 17:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Φίλε standmanito, το να να προσπαθεί κάποιος στην ζωή του να είναι αγαθοποιός για να κερδίσει την "αιώνια ζωή" είναι ότι ποιο εγωιστικό υπάρχει! Το να είναι όμως κάποιος αγαθοποιός από αγάπη στον συνάνθρωπο, στα ζώα και στον ίδιο τον κόσμο μας, αυτός είναι ελπίδα αλλαγής ανεξάρτητα από συστήματα πίστης και ιδεολογίες. Προσωπικά έχω γνωρίσει και χριστιανούς και μουσουλμάνους αλλά και άθεους "αγίους".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 18:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον Marte.Θέλω να προσθέσω επίσης οτι το θέμα δέν είναι τόσο απλό,είναι πολυδιάστατο.Υπάρχουν άνθρωποι που είναι πολύ νέοι στην ψυχή τους,δέν ξέρω πώς αλλιώς να το πώ, για να ξεφύγω απο τις εσωτεριστικές θεωρίες και να βρώ σημείο επαφής(κάτι τέτοιο είναι δύσκολο).

Άν δεχθούμε την θεωρία της μετανσάρκωσης,μπορούμε να πούμε οτι μερικές ψυχές είναι παλιές και έτοιμες για το μεγάλο βήμα της αφύπνισης.Ενώ μερικές άλλες είναι πολύ μικρές για κάτι τέτοιο,οπότε πρέπει να μαζέψουν εμπειρίες. Μαζί με πολλά άλλα μπορούμε να πούμε οτι είναι πάνω απ'όλα θέμα εξέλιξης της ψυχής,και κάτι τέτοιο γίνεται μόνο απο εμπειρίες.

Πάντως είναι οδυνηρό να βλέπεις ανθρώπους να είναι βουτηγμένοι στην αμαρτία και να έχουν άγνοια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 20:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να θέλω να αλλάξω κατεύθυνση στο θέμα και απλά συμπληρώνοντας την προηγούμενη σκέψη μου, ας μην ξεχνάμε ότι μετά από ένα χτύπημα στο κεφάλι ή μια βλάβη του εγκεφάλου κάλλιστα κάποιος από πράος και «καλός» μπορεί να αναπτύξει έντονη και ανεξήγητη επιθετικότητα χωρίς καν να ελέγχεται από την συνείδηση του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 20:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστό αυτό που λες Marte .
Είναι ένα ιατρικό φαινόμενο που δεν είναι καθόλου σπάνιο .

Άραγε σε αυτές τις περιπτώσεις το Ανώτερο εγώ, ο ανώτερος εαυτός, η εξέλιξη της ψυχής, το αγαθό πνεύμα και δεκάδες ονομασίες που έχουν δώσει, τι γίνεται…

Ο άνθρωπος είναι καταδικασμένος να είναι πάντα ένα σάρκινο άδειο δοχείο…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 21:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άραγε σε αυτές τις περιπτώσεις το Ανώτερο εγώ, ο ανώτερος εαυτός, η εξέλιξη της ψυχής, το αγαθό πνεύμα και δεκάδες ονομασίες που έχουν δώσει, τι γίνεται… Ο άνθρωπος είναι καταδικασμένος να είναι πάντα ένα σάρκινο άδειο δοχείο…

Χαιρετώ σε elo.
Αν μου έθετες το ερώτημα αυτό πριν κάποια χρόνια η απάντηση που θα έδινα θα ήταν άκρως δογματική. Αυτό που τώρα μπορώ πλέον να πω είναι ότι ο άνθρωπος σαν ενεργειακό πύκνωμα στον χωροχρόνο που πιθανότατα είναι, σίγουρα έχει την δυνατότητα να εξελιχθεί σε επίπεδα πραγματικά υψηλά όχι για να πετύχει μια υποτιθέμενη προσωπική αθανασία σε μια βαρετή αιωνιότητα αλλά για να εννοήσει ότι ουσιαστικά είναι μέρος της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 22:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Marte από την άλλη εγώ πάλι είχα αυτό το πιστεύω πριν αρκετό καιρό ότι είμαστε μέρος, κομμάτι αυτού του Όλου…

Όμως εδώ και καιρό αναρωτιέμαι μήπως τελικά δεν είμαστε παρά ένα αχνό αποτύπωμα, μια πληροφορία μέσα σε μυριάδες πληροφορίες, που απλά εκτελούν τον σκοπό τους (ύπαρξη) και μετά σβήνουν…
Ακόμα και η εξέλιξη που λέμε ίσως αρχίζει εδώ και τελειώνει στο εδώ, στο τώρα .

Δεν ξέρω και εγώ αναρωτιέμαι σε πολλά .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 23:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από εμένα στο παρών θέμα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τον πολύ βαθυστόχαστο Marte, γιατί μέσα σε μόλις 3 μηνύματα κατάφερε να με βάλει σε ένα σωρό σκέψεις και ερωτήματα.

Καταρχήν, καλέ μου Marte δεν κατάλαβα απόλυτα την εξήγηση στην ερώτηση του αγαπητού elo και θα ήθελα να ξαναδιατυπώσω την ερώτηση και εάν μπορείς να ξαναδώσεις την απάντηση σου.

Η ερώτηση είναι, αν κάποιος που ήταν ηθικά "σωστός", δίκαιος και γενικά πράττει πολλά καλά για τους συνανθρώπους τους δεχτεί ένα χτύπημα στο κεφάλι και χάσει αυτά τα χαρακτηριστικά, δεν μπορεί να προβάλλει μια "άμυνα"?

Τα συναισθήματα μας και ο χαρακτήρας μας είναι ένα σύνολο χημικών και βιολογικών αντιδράσεων στον εγκέφαλο μας, άρα εξουσιαζόμαστε από την ύλη και στον έσω κόσμο μας, αλλά παρόλαυτά δεν μπορούμε να αντιστρέψουμε μια βιολογική αντίδραση που δεν μας αρέσει? Τουλάχιστον σε πνευματικό επίπεδο.

Μια δεύτερη ερώτηση, επειδή ανέφερες χαρακτηριστικά

quote:
το να να προσπαθεί κάποιος στην ζωή του να είναι αγαθοποιός για να κερδίσει την "αιώνια ζωή" είναι ότι ποιο εγωιστικό υπάρχει

στο οποίο συμφωνώ προσωπικά, αλλά πιστεύεις ότι άμα κάποιος τελικά πράττει κατά αγαθό τρόπο αλλά με υστερόβουλες προθέσεις μπορεί να χαρακτηριστεί αυτόματα και ως "εγωιστής"?

Δηλαδή θέλω να πω, δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο (στη συγκεκριμένη περίπτωση ειλικρινής αγαθός-εγωιστής αγαθός) υπάρχουν και οι ενδιάμεσες αποχρώσεις.

Για να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, άμα ένα τέτοιο άτομο από τη παιδική του ηλικία έχει μάθει σε αυτή τη κατάσταση και πιστεύει ισχυρά ότι θα κερδίσει την αιωνιότητα κάνοντας καλές πράξεις, αλλά άμα είχε επιλογή να κερδίσει την αιωνιότητα και με άλλο τρόπο δεν θα είχε πρόβλημα.

Και ένα τελευταίο ερώτημα, πως εννοείς εσύ φίλε μου την αιωνιότητα?
Προσωπικά εγώ ταυτίζομαι απόλυτα με αυτό που εξέφρασε ο elo με κάποιες επιπλέον προσθήκες που τείνουν να μοίασουν με ηθικά φράγματα.

Υ.Γ: Αν κατάφερα να γίνω κουραστικός και αυτά που γράφω δυσνόητα τότε συγχωρέστε με και ζητήστε μου να επαναλάβω ότι δεν καταλάβατε.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 23:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου elo προσωπικά, δεν πιστεύω ότι είμαστε ένα αχνό αποτύπωμα ούτε μια απλή πληροφορία. Και αυτό γιατί ειδικά εμείς, οι άνθρωποι εννοώ, μπορούμε να αλλάξουμε το ρου της ιστορίας και ακόμα και ο καθένας μας προσωπικά μπορεί με μια αλλαγή στις συνήθειες του να αλλάξει μια συγκεκριμένη σειρά γεγονότων δίνοντας ένα διαφορετικό ερέθισμα σε άλλες κατηγορίες ζωντανών οργανισμών, νοήμονων και μη.

Ακόμα και πράγματα και οργανισμοί πολύ μικροί μπορούν να διαμορφώσουν μια άλλη αλληλουχία γεγονότων π.χ. άμα από τη τροφική αλυσίδα εξαφανιστούν μια μέρα όλοι οι μικροοργανισμοί έχεις φανταστεί τι θα συνέβαινε σε όλους τους άλλους οργανισμούς?

Και για να φύγω από το υλικό κομμάτι και να περάσω στο άυλο, το πνευματικό, φαντάζεσαι τι θα γινόταν άμα όλοι οι άνθρωποι (η πλειοψηφία των ανθρώπων να πούμε καλύτερα για να μην καταντήσω σαν στον Ιούλιο Βερν να γράφω για Ουτοπίες) δεχόντουσαν ως τρόπο ζωής το σκεπτικό του Αλβέρτου Σβάιτσερ?

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 00:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου elo για να γίνω λίγο πιο κατανοητός (το έγραψα κάπως μπερδεμένα)δεν αποτελούμαστε από σωματίδια? σωματίδια από τα οποία και το ίδιο το Σύμπαν αποτελείται?
Αυτά τα σωματίδια, εντελώς εκλαϊκευμένα να το πω, δεν συμπεριφέρονται σαν κύματα, σαν ενέργεια?
Αν θέλω να σκέφτομαι ορθά δεν θα μπορούσα να εννοώ με τίποτα ότι η συνείδηση μου μετά τον θάνατο μου θα υπάρξει έστω και με κάποιον διαφορετικό τρόπο, αφού ο εγκέφαλος μου θα έχει γίνει σκόνη... (κρίμα ). Ο συνδυασμός αυτός των σωματιδίων που ονομάζεται Άρης πάει χάθηκε. Απλά θα επιστρέψω στο Σύμπαν.
Εδώ βέβαια μπορώ να πω πολύ περισσότερα αλλά δεν μπορώ να τα στηρίξω επιστημονικά και ίσως αύριο να πιστεύω άλλα, οπότε τα κρατάω για τον εαυτό μου.

Φίλε gilgamesh

quote:
Η ερώτηση είναι, αν κάποιος που ήταν ηθικά "σωστός", δίκαιος και γενικά πράττει πολλά καλά για τους συνανθρώπους τους δεχτεί ένα χτύπημα στο κεφάλι και χάσει αυτά τα χαρακτηριστικά, δεν μπορεί να προβάλλει μια "άμυνα"?

Πιθανόν και να μπορεί. Αλλά και εαν προς το παρόν είναι αδύνατο οφείλουμε να το πετύχουμε!Όχι μόνο για κάποιον που από κάποιο χτύπημα το έπαθε αυτό αλλά ακόμα και γι αυτούς που γεννήθηκαν έτσι. Εάν η φύση μας προίκισε με έναν εγκέφαλο που δημιούργησε "αθάνατες ψυχές" για να μπορέσει το ανθρώπινο είδος να επιβιώσει αποβάλλοντας το καταστρεπτικό άγχος της προσμονής του θανάτου, τι θα εμποδίσει την εξέλιξη να οδηγήσει και σε αυτό?

quote:
πιστεύεις ότι άμα κάποιος τελικά πράττει κατά αγαθό τρόπο αλλά με υστερόβουλες προθέσεις μπορεί να χαρακτηριστεί αυτόματα και ως "εγωιστής"?Δηλαδή θέλω να πω, δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο (στη συγκεκριμένη περίπτωση ειλικρινής αγαθός-εγωιστής αγαθός) υπάρχουν και οι ενδιάμεσες αποχρώσεις.

Για να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, άμα ένα τέτοιο άτομο από τη παιδική του ηλικία έχει μάθει σε αυτή τη κατάσταση και πιστεύει ισχυρά ότι θα κερδίσει την αιωνιότητα κάνοντας καλές πράξεις, αλλά άμα είχε επιλογή να κερδίσει την αιωνιότητα και με άλλο τρόπο δεν θα είχε πρόβλημα.


Τότε αυτός θα πρέπει να μάθει την αλήθεια. Ότι προσωπική αθανασία-αιωνιότητα της συνείδησης του ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.


quote:
Και ένα τελευταίο ερώτημα, πως εννοείς εσύ φίλε μου την αιωνιότητα?
Εννοώ ότι το Σύμπαν είναι αιώνιο.(ουσιαστικά δηλαδή τα πάντα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 00:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22:
Άν δεχθούμε την θεωρία της μετανσάρκωσης,μπορούμε να πούμε οτι μερικές ψυχές είναι παλιές και έτοιμες για το μεγάλο βήμα της αφύπνισης.Ενώ μερικές άλλες είναι πολύ μικρές για κάτι τέτοιο,οπότε πρέπει να μαζέψουν εμπειρίες. Μαζί με πολλά άλλα μπορούμε να πούμε οτι είναι πάνω απ'όλα θέμα εξέλιξης της ψυχής,και κάτι τέτοιο γίνεται μόνο απο εμπειρίες.

Για να τη δεχτούμε, θα πρέπει να υπάρχουν και κάποια επιχειρήματα που να δημιουργούν τις ανάλογες υποψίες. Μέχρι στιγμής δεν είδα κανένα απολύτως.

quote:
elo:
Άραγε σε αυτές τις περιπτώσεις το Ανώτερο εγώ, ο ανώτερος εαυτός, η εξέλιξη της ψυχής, το αγαθό πνεύμα και δεκάδες ονομασίες που έχουν δώσει, τι γίνεται…

Σταματάει ως έχει η εξέλιξη της ψυχής. Ότι ήταν να κάνει ως προς την εξέλιξη το έκανε.....θα περιμένει πλέον το σαρκικό θάνατο που την εγκλωβίζει.


quote:
elo:
Ο άνθρωπος είναι καταδικασμένος να είναι πάντα ένα σάρκινο άδειο δοχείο…

Όχι για πάντα.....μέχρι το θάνατο της ύλης.


quote:
Marte:
Αυτό που τώρα μπορώ πλέον να πω είναι ότι ο άνθρωπος σαν ενεργειακό πύκνωμα στον χωροχρόνο που πιθανότατα είναι, σίγουρα έχει την δυνατότητα να εξελιχθεί σε επίπεδα πραγματικά υψηλά όχι για να πετύχει μια υποτιθέμενη προσωπική αθανασία σε μια βαρετή αιωνιότητα αλλά για να εννοήσει ότι ουσιαστικά είναι μέρος της.

Πως δηλαδή?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 00:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως δηλαδή?

Αγαπητέ europaios2ουσιαστικά το λέω στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 00:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να το πάω αλλού το θέμα.

Πιστεύω πως για όσους πιστεύουνε, το να ακολουθήσουν το δογμα τους, τις αρετές του δόγματός τους, και τις εντολές του Θεού τους, είναι ένα πράγμα κατ'εμέ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ. Αυτός που είναι σίγουρος για τα πιστεύω του είναι γελείο να μην μπορεί να είναι ένας Άγιος, όταν μάλιστα η 'ανταμοιβή' είναι η αιώνια ζωή στον εκάστοτε παράδεισο.



Μακάρι να ήταν έτσι όπως τα λες, τόσο εύκολα. Μακάρι, αυτό που λες «πιστεύω» να ήταν υπόθεση π.χ. γυρίσματος ενός κουμπιού «πιστεύω-δεν πιστεύω» ή να πίναμε κάτι και ξαφνικά να γινόμασταν πιστοί.
Η πίστη στο Θεό και παραμονή στο δρόμο που σε οδηγεί προς τη Αγιότητα, είναι ένας συνεχής αγώνας. Ιδιαίτερα δε, μέσα σε ένα κόσμο φθοράς και πεπερασμένο, που όλα τα μηνύματα που λαβαίνουμε καθημερινά κάθε άλλο παρά ενισχύουν την πίστη μας. Και αυτό δεν αφορά μόνο την πίστη στο Θεό, αλλά γενικότερα όσον αφορά σε θέματα που χρειάζεται να πιστέψεις ότι μπορείς να πραγματοποιήσεις.
Ο δρόμος προς την Αγιότητα, όπως αναφέρεται και στην Κ.Δ., αλλά και σε άλλα συγγράμματα τω Πατέρων της Ορθοδοξίας, κάθε άλλα παρά φαρδύς και κατηφορικός είναι.
Αγιότητα δεν σημαίνει απλά «ηθικός βίος» αλλά σύνδεση (διαμέσου, πολλές φορές, αν όχι πάντα, της στενής και τεθλιμμένης οδού) με Τον μόνο Άγιο ο οποίος αγιάζει αυτόν που αυτοπροαιρέτως έχει επιλέξει να διανύσει την οδό αυτή της ένωσής του με Τον μόνο Άγιο, τον Θεό.


quote:

Και η ερώτηση μου διαφορετικά διατυπωμένη είναι η εξής:
Μήπως η μεγάλη πλειοψηφία των πιστών σε δόγματα που αφορουν μεταθανάτιες αιώνιες ζωες στην κόλαση ή στον παράδεισο, δεν πιστεύουν αρκετά; Μήπως οι αποδείξεις δεν είναι αρκετές;


Ναι, δεν πιστεύουμε αρκετά, όπως λες. Όχι γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις, αλλά γιατί είμαστε κυριευμένοι από τα πάθη. Δες, για παράδειγμα, αυτούς ευεργετήθηκαν οι ίδιοι από το Χριστό. Πού ήταν όταν ο όχλος φώναζε «σταύρωσον» για να πάρουν το μέρος του ευεργέτη τους και να μαρτυρήσουν/καταθέσουν πως ο άνθρωπος που στεκόταν εμπρός τους και χλευαζόταν δεν ήταν κακοποιός;
Εγώ πιστεύω πως οι περισσότεροι ήταν με αυτούς που φώναζαν εναντίον Του.

Οι Αρχιερείς έβλεπαν εμπρός τους, αυτόν που ήξεραν πως από γεννησιμιού του ήταν τυφλός, να έχει την όρασή του, αλλά τίποτα δεν στάθηκε ικανό να τους πείσει για το θαύμα που συνέβη. Γιατί κατά τη γνώμη σου;

Σήμερα, τόσα στοιχεία μας προσφέρει η επιστήμη και μας λέει πως το κάπνισμα σκοτώνει, τι άλλο θέλουμε για να το πιστέψουμε;; Είδες εσύ να έχουμε κόψει το κάπνισμα;;;

Θα μπορούσα να σου αναφέρω πολλά παραδείγματα, αλλά όλα οδηγούν, κατά την άποψή μου, σε αυτό που σου είπα πιο πάνω. Είμαστε σκλάβοι των παθών μας.

quote:

Και προσωπικά σε σένα ψηλέ που σε παρακολουθώ χρόνια και μου είσαι πολύ συμπαθής αν και τελείως αντίθετος στις απόψεις σου, απάντησε μου σε παρακαλώ σ αυτό.... Είναι τόσο δύσκολο να είσαι αναμάρτητος ή να τείνεις στον αναμάρτητο όταν είσαι σίγουρος για την ύπαρξη του Θεού και του λόγου του;;;;


Ναι, είναι δύσκολο να μείνεις αναμάρτητος, αλλά όχι ακατόρθωτο.
Ανοίγεις μεγάλο θέμα αναφερόμενος στην αμαρτία. Είναι κάτι για το οποίο έχουν γραφτεί πολλά βιβλία και είναι αδύνατο να το συμπτύξουμε τόσο, ώστε να χωρέσει μέσα σε λίγες γραμμές και μόνο.

Πρέπει ο άνθρωπος να νικήσει τα πάθη του. Μέχρι τώρα, ένας μόνο το κατάφερε αυτό. Εγώ, όχι ακόμη. Ελπίζω κάποια στιγμή, πριν να είναι αργά, να το καταφέρω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 00:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Marte λες κάποια πράγματα, τα οποία, αν τα κατάλαβα ορθά , πιστεύω πως «αλληλοσυγκρούονται»:


Marte

quote:
Αυτό που τώρα μπορώ πλέον να πω είναι ότι ο άνθρωπος σαν ενεργειακό πύκνωμα στον χωροχρόνο που πιθανότατα είναι, σίγουρα έχει την δυνατότητα να εξελιχθεί σε επίπεδα πραγματικά υψηλά όχι για να πετύχει μια υποτιθέμενη προσωπική αθανασία σε μια βαρετή αιωνιότητα αλλά για να εννοήσει ότι ουσιαστικά είναι μέρος της.

quote:
Εννοώ ότι το Σύμπαν είναι αιώνιο.(ουσιαστικά δηλαδή τα πάντα).

quote:
«Ότι προσωπική αθανασία-αιωνιότητα της συνείδησης του ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.


Αν σε ένα «σύμπαν αιώνιο», «δηλαδή τα πάντα», ο άνθρωπος είναι «μέρος της αιωνιότητας», πώς είναι δυνατόν να «μην υπάρχει η προσωπική αθανασία-αιωνιότητα της συνείδησής του»;

Η συνείδηση δεν είναι ένα κομμάτι, ένα μέρος του ανθρώπου που, με τη σειρά του είναι και μέρος της αιωνιότητας του αιωνίου σύμπαντος, δηλαδή των πάντων, όπως λες και ο ίδιος;

***Παίζει και να μην σε εννόησα καλά, οπότε αναμένω διευκρίνιση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 01:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Marte,

quote:
Πιθανόν και να μπορεί. Αλλά και εαν προς το παρόν είναι αδύνατο οφείλουμε να το πετύχουμε!Όχι μόνο για κάποιον που από κάποιο χτύπημα το έπαθε αυτό αλλά ακόμα και γι αυτούς που γεννήθηκαν έτσι. Εάν η φύση μας προίκισε με έναν εγκέφαλο που δημιούργησε "αθάνατες ψυχές" για να μπορέσει το ανθρώπινο είδος να επιβιώσει αποβάλλοντας το καταστρεπτικό άγχος της προσμονής του θανάτου, τι θα εμποδίσει την εξέλιξη να οδηγήσει και σε αυτό?

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα, άνθρωποι φυσιολογικοί, που μπορούν να "ορθώσουν" ένα εμπόδιο σε μια βίαιη προσπάθεια μεταβολής των συναισθημάτων τους. Και μην τους φανταζόμαστε σαν υπερ-ήρωες ή και εγώ δεν ξέρω τι...αλλά σαν καθημερινούς ανθρώπους με πολύ ισχυρή θέληση (και όχι μόνο βέβαια).

Από την άλλη όπως σωστά γράφεις, ακόμα και εάν δεν το πετύχαμε ως τώρα, πρέπει να το πετύχουμε.

Βέβαια δεν θεωρώ ότι ο εγκέφαλος είναι αυτός που δημιουργεί τις "αθάνατες ψυχές". Απλά όσο χρησιμοποιούμε αυτό το σώμα, ο εγκέφαλος είναι αυτός που κουβαλάει το άυλο κομμάτι μας, το πνεύμα που λένε. Δηλαδή την άφθαρτη ενέργεια η οποία εγκαταλείπει το φθαρτό σώμα όταν εκείνο πεθαίνει και συνεχίζει να υπάρχει κάτω από άλλη μορφή.

Στο κάτω κάτω αυτό είναι και κανόνας της Φυσικής. Καμμία ενέργεια δεν δημιουργείται και δεν καταλήγει στο μηδέν. Όλες μετατρέπονται σε διαφορετική μορφή και συνεχίζουν να υπάρχουν.

quote:
Τότε αυτός θα πρέπει να μάθει την αλήθεια. Ότι προσωπική αθανασία-αιωνιότητα της συνείδησης του ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Σωστό σύμφωνα με αυτά που πιστεύω εγώ και σωστό και για τη δικία σου αντίληψη, μπορεί και σωστό για άλλα άτομα με παρόμοιες ή ίδιες πεποιθήσεις. Όμως είμαστε σίγουροι?

Θέλω να πω ότι λογικές, πεποιθήσεις και ιδέες σε αυτό το κόσμο? διάσταση? ζωή? τόπο? μπορούμε να βρούμε όσες και οι κάτοικοι του.

Σύμφωνα με ποίο κανόνα μπορούμε να του χαράξουμε αυτού (που πρέπει να μάθει την αλήθεια εννοώ) το δρόμο για να δει την αλήθεια?
Ή μήπως δεν μπορούμε και πρέπει απλά να αρκεστούμε στο να ακολουθήσει ο καθένας απλά το τι πιστεύει ότι είναι ή μπορεί να οδηγήσει στην αιωνιότητα της συνείδησης?

quote:
Εννοώ ότι το Σύμπαν είναι αιώνιο.(ουσιαστικά δηλαδή τα πάντα).

Λογικό και με βρίσκει αρκετά σύμφωνο ότι τα πάντα έτσι είναι αιώνια. Όλα τα συγγράματα Φυσικής κάνουν αναφορά στο αιώνιο Σύμπαν του οποίου αποτελούμε κομμάτι έτσι και αλλιώς.
Όμως εμείς όσο κατοικούμε στο φθαρτό μας σώμα αντιλαμβανόμαστε ένα μικρό κομμάτι της αιωνιότητας του Σύμπαντος (παρότι μπορούμε να επηρεάσουμε την εξέλιξη του όπως φαίνεται) το ίδιο και άλλοι ζωντανοί οργανισμοί.
Όταν η ενέργεια εγκαταλείπει το σώμα μας έχουμε αντίληψη της αιωνιότητας?
Δεν το ξέρουμε αυτό. Δεν νομίζω να το μάθουμε σύντομα (μη πω ποτέ).
Απλά εικασίες μπορούμε να κάνουμε για αυτό το ερώτημα.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 01:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Ψηλέ, διευκρινίζω:

Ο εγκέφαλος μου αποτελείται από 100 δισεκατομμύρια νευρώνες, καθένας από τους οποίους δημιουργεί από 1.000-10.000 συνάψεις με γειτονικούς νευρώνες! (όπως πολύ σωστά έχει αναφέρει σε άλλο θέμα ο elo)Αυτό το θαυμαστό όργανο με κάνει και έχω αυτοσυνείδηση. Πεθαίνοντας σταματούν οι γνωσιακές διεργασίες και έτσι πεθαίνει η συνειδητή εμπειρία μου. Τα σωματίδια από τα οποία αποτελούμαι διασκορπίζονται μαζί με την ενέργεια μου στο Σύμπαν με οποιαδήποτε μορφή. Η ίδια συνειδητή εμπειρία είναι αδύνατο να υπάρξει ξανά. Ποτέ δεν θα ξαναγίνει ο ίδιος μοριακός συνδυασμός. (μιλάω ορθολογικά το τονίζω, υπάρχουν και άλλες σκέψεις αστήρικτες που δεν τις εκφράζω)
Άρα κάτι από εμένα μένει στην αιωνιότητα, όχι όμως η συνείδηση μου. Όχι δεν είμαι αθάνατος, δυστυχώς είμαι θνητός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 14:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που κοιμάται μέσα μας, δεν είναι νεκρό, αλλά
μεγαλώνει, ωριμάζει, παράλληλα με την φθορά του σώματος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2009, 18:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Marte
Φίλτατε Ψηλέ, διευκρινίζω:

Ο εγκέφαλος μου αποτελείται από 100 δισεκατομμύρια νευρώνες, καθένας από τους οποίους δημιουργεί από 1.000-10.000 συνάψεις με γειτονικούς νευρώνες! (όπως πολύ σωστά έχει αναφέρει σε άλλο θέμα ο elo)Αυτό το θαυμαστό όργανο με κάνει και έχω αυτοσυνείδηση. Πεθαίνοντας σταματούν οι γνωσιακές διεργασίες και έτσι πεθαίνει η συνειδητή εμπειρία μου. Τα σωματίδια από τα οποία αποτελούμαι διασκορπίζονται μαζί με την ενέργεια μου στο Σύμπαν με οποιαδήποτε μορφή. Η ίδια συνειδητή εμπειρία είναι αδύνατο να υπάρξει ξανά. Ποτέ δεν θα ξαναγίνει ο ίδιος μοριακός συνδυασμός. (μιλάω ορθολογικά το τονίζω, υπάρχουν και άλλες σκέψεις αστήρικτες που δεν τις εκφράζω)
Άρα κάτι από εμένα μένει στην αιωνιότητα, όχι όμως η συνείδηση μου. Όχι δεν είμαι αθάνατος, δυστυχώς είμαι θνητός.



Για να μιλάς ορθολογικά θα πρέπει να υπάρχουν αποδείξεις γι' αυτό που λες. Είσαι σίγουρος πως υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις πως η αυτοσυνείδηση είναι ΜΟΝΟ το αποτέλεσμα "μοριακών συνδυασμών";
Πώς γνωρίζεις πως ΜΟΝΟ κάτι από σένα και, ποιο είναι αυτό το κάτι, θα μείνει στην αιωνιότητα; Υπάρχει κάποια επιστημονική μέθοδος που να αποδεικνύει/πιστοποιεί αυτό που λες;

***Γιατί δεν εκφράζεις και τις άλλες σκέψεις; Τουλάχιστον εγώ, δεν πρόκειται να τις χλευάσω. Τι φοβάσαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2009, 19:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να μιλάς ορθολογικά θα πρέπει να υπάρχουν αποδείξεις γι' αυτό που λες. Είσαι σίγουρος πως υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις πως η αυτοσυνείδηση είναι ΜΟΝΟ το αποτέλεσμα "μοριακών συνδυασμών";

ΜΟΝΟ, όχι. Υπάρχουν αρκετές αποδείξεις ότι η αυτοσυνείδηση προέρχεται από μοριακούς συνδυασμούς(αυτοσυνείδηση δεν έχει μόνο ο άνθρωπος αλλά και οι χιμπατζήδες και ουραγκοτάγκοι). Το αν επηρεάζει και κάτι άλλο, αυτό δεν το ξέρω. Άλλωστε τα μόρια είναι "ύλη". Και αμφιβάλλω αν μπορεί ΣΗΜΕΡΑ με σιγουριά η επιστήμη να δώσει έναν ορισμό της "ύλης".Δώσε μου έναν καλόορισμό της "ύλης" και ίσως τότε να μπορώ να εκφράσω και τις άλλες απόψεις μου σωστά.

Edited by - Marte on 05/08/2009 19:47:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2009, 20:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι έχει αρχή μέση και τέλος και εξαρτιέται απο την
μορφή του, ως υπόσταση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2009, 22:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ότι έχει αρχή μέση και τέλος και εξαρτιέται απο την
μορφή του, ως υπόσταση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2009, 22:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι υπόκειται σε νόμους,εννοώ φίλε μου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2009, 00:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πάντα υπόκεινται σε νόμους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2009, 02:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για ποιόν λόγο, ενώ είστε σίγουροι για την πίστη σας, δεν βλέπουμε ούτε έναν άνθρωπο σήμερα να θυσιάζει 60-70 χρόνια από τη ζωη του προς χάριν της αιωνιότητας;

διοτι υπαρχουν και συντομοτεροι τροποι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2009, 15:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για να μιλάς ορθολογικά θα πρέπει να υπάρχουν αποδείξεις γι' αυτό που λες. Είσαι σίγουρος πως υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις πως η αυτοσυνείδηση είναι ΜΟΝΟ το αποτέλεσμα "μοριακών συνδυασμών";

ΜΟΝΟ, όχι. Υπάρχουν αρκετές αποδείξεις ότι η αυτοσυνείδηση προέρχεται από μοριακούς συνδυασμούς(αυτοσυνείδηση δεν έχει μόνο ο άνθρωπος αλλά και οι χιμπατζήδες και ουραγκοτάγκοι). Το αν επηρεάζει και κάτι άλλο, αυτό δεν το ξέρω. Άλλωστε τα μόρια είναι "ύλη". Και αμφιβάλλω αν μπορεί ΣΗΜΕΡΑ με σιγουριά η επιστήμη να δώσει έναν ορισμό της "ύλης".Δώσε μου έναν καλόορισμό της "ύλης" και ίσως τότε να μπορώ να εκφράσω και τις άλλες απόψεις μου σωστά.



Κοίτα,
Δεν ξέρω αν μπορώ να σου δώσω έναν καλό ορισμό της ύλης. Ύλη θα έλεγα πως είναι το καθετί που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας.
Όπως και να έχει, όμως, πες τις απόψεις σου και συζητάμε, γιατί όχι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2009, 15:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα πάντα υπόκεινται σε νόμους.


Και ποιος είναι ο νομοθέτης;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy