ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αλήθεια ...πρωτογενείς σκέψεις , υπάρχουν?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 12:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία λοιπόν , καταθέσαμε μαρτυρίες και γραπτά , τόσο όλων σχεδόν των Αποστόλων και όχι μόνο ...όσο και του Κέλσου και όχι μόνο!!!

Το ερώτημα είναι το εξής:"Πρωτογενείς δικές μας απόψεις , σκέψεις που θα υπερβαίνουν τα όρια που θέτει η μέχρι τούδε γνώση απο παλαιότερες πηγές και αναφορές υπάρχουν?"

Ας ακουσθούν και οι άλλες φωνές , φωνές ιδιαίτερες και διαφορετικές , φωνές που προσεγγίζουν με άλλο τρόπο το θεό -δημιουργό-ανώτερη δύναμη!

Ας πάψουμε για λίγο να μιλάμε με δανεισμένες φωνές...με δανεισμένες απόψεις..με δανεισμένες σκέψεις..ας ακουσθούν οι δικές μας..οι πρωτογενείς σκέψεις...χωρίς τον φόβο της λογοκρισίας..της ειρωνίας και της δογματικής φοβίας!

Ας προσεγγίσουμε το "θεό" με την δική μας σκέψη..ίσως να είναι και πιο ιδιαίτερη , πιο γλυκειά ...πιο ανθρώπινη!


Για λίγο έστω , ας υπερβούμε τα στερεότυπα , τα οποία μας περιορίζουν την δική μας πρωτογενή σκέψη και ας την αφήσουμε να μιλήσει και αυτή..με το δικό της μοναδικό και ξεχωριστό τρόπο!


Ας κάνουμε ένα δώρο σε φίλους και πρόσωπα που αγαπάμε..ας εκφράσουμε εμείς ..με τον μοναδικό του τρόπο ο καθένας , την αγάπη μας γι'αυτούς!

Ας ακουσθούν επιτέλους και άλλες σκέψεις...σκέψεις που λευθερώνουν , που δίνουν ψυχολογική ανάσα και προσφέρουν ελευθερία φέρνοντας το θεικό στην καρδιά μας μέσα!

Άς στείλουμε , ένα μήνυμα αγάπης όπου αγαπάμε , ένα μήνυμα αγάπης που ποτέ ενδεχομένως δεν τολμήσαμε ή ξεχάσαμε να πούμε...

Ας το κάνουμε και ο αποδέκτης σίγουρα θα το δεί και θα το νοιώσει...!

soul

Edited by - Εαρινός on 24/10/2009 12:19:52

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 18:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Ας πλακωθούμε (και απέχεις)
2. Ας μιλήσουμε επί της ουσίας
3. Πρωτογενείς σκέψεις

Μήπως κάνεις πειράματα ψυχανάλυσης τελικά....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 19:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας ακουσθούν και οι άλλες φωνές , φωνές ιδιαίτερες και διαφορετικές , φωνές που προσεγγίζουν με άλλο τρόπο το θεό -δημιουργό-ανώτερη δύναμη!

Φίλε Εαρινέ πολύ ωραίο θέμα.
Δεν μπορώ να πώ οτι δεν έχω λάβει υπόψιν μου τις γραφές ή αυτές δεν με έχουν επηρεάσει.
Αν και ακούγεται πάρα πολύ εύκολο αυτό που λές τελικά φαίνεται οτι είναι και αρκετά δύσκολο. Να προσεγγίσει κανείς το θείο σύμφωνα με τη δική του αντίληψη, σύμφωνα με το δικό του τρόπο.
Εσύ πως ορίζεις αυτή την προσέγγιση?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 10:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ar_ia -1. Ας πλακωθούμε (και απέχεις)
2. Ας μιλήσουμε επί της ουσίας
3. Πρωτογενείς σκέψεις
Μήπως κάνεις πειράματα ψυχανάλυσης τελικά....?

Να συμπληρώσω και εγώ κάποια…

"Αριστοτέλης και Χριστιανισμός

Ενοχοποίηση κινητήρων απο τους κατασκευαστές τους!

Ψυχική υγεία και ισορροπία!

ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ Η ΔΟΜΗ ΤΟΥ!!!"

Από τι φαίνεται ο Εαρινός έχει αρκετά θέματα (απορίες) στο μυαλό του που προσπαθεί να τις μοιραστεί μαζί μας…

Δεν βλέπω τίποτε κακό σε αυτό, το θέμα είναι αν μπορεί να τα αναπτύξει όπως πρέπει όλα αυτά τα φόρουμ που έχει δημιουργήσει, ώστε να γίνει ένας διάλογος που θα μπορέσει να προσφέρει κάτι καλό σε όλους μας ;…

Θα δούμε …


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 10:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ar_ia -1. Ας πλακωθούμε (και απέχεις)
2. Ας μιλήσουμε επί της ουσίας
3. Πρωτογενείς σκέψεις
Μήπως κάνεις πειράματα ψυχανάλυσης τελικά....?

Να συμπληρώσω και εγώ κάποια…

"Αριστοτέλης και Χριστιανισμός

Ενοχοποίηση κινητήρων απο τους κατασκευαστές τους!

Ψυχική υγεία και ισορροπία!

ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ Η ΔΟΜΗ ΤΟΥ!!!"

Από τι φαίνεται ο Εαρινός έχει αρκετά θέματα (απορίες) στο μυαλό του που προσπαθεί να τις μοιραστεί μαζί μας…

Δεν βλέπω τίποτε κακό σε αυτό, το θέμα είναι αν μπορεί να τα αναπτύξει όπως πρέπει όλα αυτά τα φόρουμ που έχει δημιουργήσει, ώστε να γίνει ένας διάλογος που θα μπορέσει να προσφέρει κάτι καλό σε όλους μας ;…

Θα δούμε …





Φίλε elo , καλημέρα!

Κατ'αρχάς θα πώ τούτο:

-Οι νευροχημικές ουσίες που διαβιβάζουν συγκεκριμένοι νευράξονες καταδεικνύουν τον κεντρικό ρόλο τους στην κοινωνική επαφή!

Βλέπεις τα ατρακτοειδή κύτταρα είναι πλούσια σε υποδοχείς σεροτονίνης , ντοπαμίνης και βασοπρεσίνης!

Αυτές οι νευροχημικές ουσίες παίζουν σημαντικό ρόλο στην δημιουργία δεσμών , στον έρωτα , στις διαθέσεις μας -καλές και κακές- , και στην απόλαυση!

Τι θέλω να πώ??

Μα το απλούστατο και το οποίο εύκολα νομίζω , αντιλαμβάνεται ο καθένας..

Ποιό??

-Το ότι ο άνθρωπος είναι προγραμματισμένος να λειτουργεί έτσι..!

Και αυτό δεν αποτελεί δική του απόφαση ή επινόηση...!

Ασφαλώς και έχω κάποιες σκέψεις κατα νού και όσο μπορώ θα ήθελα να τις μοιρασθώ αλλα κυρίαρχη επιθυμία μου , είναι ν'ακούσω τις άλλες φωνές ...φωνές που δεν ακούσθηκαν , μολονότι ειναι ιδιαίτερες και μοναδικές και έχω το θάρρος να το κάνω...πιστεψέ με !!!

Και αν στην ζωή μου , κάτι έχω μάθει -λέμε τώρα..-είναι εκ του γεγονότος , ότι ήμουν ευήκοος και άκουγα άλλες φωνές και σκέψεις..!

Δεν νοιώθω την ανάγκη να υπερασπισθώ οτιδήποτε φίλε elo...αν οτιδήποτε έχει δυναμική και "προσδίδει" μπορώ να πώ ότι υποστασιοποιείται και αποκτά δυναμική στις καρδιές των ανθρώπων απο μόνο του...!

Και τέλος κλείνοντας θα ήυελα να πώ τούτο...υπο μορφή ερωτήσεως:

-Aλήθεια , φτιάχθηκε ο άνθρωπος για την κοινωνία ή η κοινωνία για τον άνθρωπο???

Και αν...αν λέω... φτιάχθηκε η κοινωνία για τον άνθρωπο..είναι αυτή η κοινωνία που απαντάει στην ευτυχία και στην ηρεμία των μελών της???

Εμπιστευόμαστε όλους αυτούς τους ηθικούς κώδικες ή και κοινωνικούς ακόμα κώδικες , οι οποίοι τείνουν περαν κάθε ορίου να μας πείσουν για την ορθοτητά τους και αποδοσή τους , προκειμένου να συντηρηθούν και να αποκτήσουν μια συλλογική ψυχή???

Υπάρχει μια υφέρπουσα κοινωνική επaνάσταση , φίλε elo..μια απαίτηση για νέους ηθικούς κώδικες που θα απαντούν στο σήμερα ...απο το σήμερα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 11:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ας ακουσθούν και οι άλλες φωνές , φωνές ιδιαίτερες και διαφορετικές , φωνές που προσεγγίζουν με άλλο τρόπο το θεό -δημιουργό-ανώτερη δύναμη!

Φίλε Εαρινέ πολύ ωραίο θέμα.
Δεν μπορώ να πώ οτι δεν έχω λάβει υπόψιν μου τις γραφές ή αυτές δεν με έχουν επηρεάσει.
Αν και ακούγεται πάρα πολύ εύκολο αυτό που λές τελικά φαίνεται οτι είναι και αρκετά δύσκολο. Να προσεγγίσει κανείς το θείο σύμφωνα με τη δική του αντίληψη, σύμφωνα με το δικό του τρόπο.
Εσύ πως ορίζεις αυτή την προσέγγιση?


Αυτή η προσέγγιση , προσδιορίζεται εκ των έσω ..

Η γνώση και αποδοχή της ανθρώπινης κατασταστικότητας , κατα κάποιο τρόπο λυτρώνει τον άνθρωπο απο ενοχοποιητικά σύνδρομα και συνεισφέρει στην κατανόηση και των υπολοίπων συνανθρώπων μας φιλε allzzaro!

Mπορούμε κάθε φορά να καταλαβαίνουμε τις ανθρώπινες αδυναμίες και απο πού αυτές "εφορμούνται" και πόσο υποκείμενοι είναι όλοι οι άνθρωποι, σε ασυνείδητα ψυχικά μορφώματα ...μολονότι δεν το θέλουν αλλα δυστυχώς αυτά "δεσμεύουν" όλο το είναι του ανθρώπου ...προσανατολιζοντάς τον όχι στην ικανοποίηση των δικών του επιθυμιών αλλα στην απόλαυση και ικανοποίηση αυτών των ασυνείδητων διεργασιών!

Θεός ας πούμε ...μπορεί να είναι η απεξάρτηση απο επιθυμίες που προσανατολίζουν στην άρση της επικοινωνίας μας με τους ανθρώπους και προσφέρντάς μας αυτήν την πρωτόγνωρη αίσθηση ευφορίας ...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 11:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Μήπως κάνεις πειράματα ψυχανάλυσης τελικά....?


===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Πιστεύεις ότι είναι τυχαία η ερώτηση-τοπθετησή σου φίλη ar-ia???

Είναι τυχαίο και ξεκομμένο απο τον ψυχικό σου κόσμο , αυτό που αισθάνθηκες?

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν έχω καμμιά πρόθεση για ψυχαναλύσεις...εσύ θα το πιστέψεις αυτό?

Αν σου πώ ...ότι οι κοινωνικές δεξιότητες , εξαρτώνται απο τους καθρεπτικούς νευρώνες , θα το δεχθείς ή θα με πείς "γραφικό" ???

Εκείνο που πραγματικά πιστεύω φίλη ar-ia...είναι η ανθρώπινη δυνατότητα και δυναμική και ο άνθρωπος ...αρκεί να μην εγκλωβίζεται μέσα σε στερεότυπες αντιλήψεις και περιεχόμενα που φαντάζουν αληθή και θέτουν φραγμούς στην έρευνα και στην εξέλιξη του ανθρώπου..!

Είναι και φαντάζει τόσο μικρή η αλήθεια ...αν την περιορίσουμε στα όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα..!

Και δεν περιορίζεται αυτή καθ'εαυτή η αλήθεια μόνο...περιορίζεται και ο άνθρωπος αλλα και ο θεός μαζί , κατα την γνώμη μου..!

Αυτή είναι η δική μου άποψη ...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 13:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Εαρινέ .

quote:
Εαρινός- Δεν νοιώθω την ανάγκη να υπερασπισθώ οτιδήποτε φίλε elo...αν οτιδήποτε έχει δυναμική και "προσδίδει" μπορώ να πώ ότι υποστασιοποιείται και αποκτά δυναμική στις καρδιές των ανθρώπων απο μόνο του...!

Δεν έγραψα πουθενά να υπερασπιστείς αυτά που γράφεις, αλλά να αναπτύξεις όσο μπορείς τις σκέψεις σου … «ώστε να γίνει ένας διάλογος που θα μπορέσει να προσφέρει κάτι καλό σε όλους μας ;…»

Βέβαια θα συμφωνήσω σε αυτό που γράφεις .. «Ασφαλώς και έχω κάποιες σκέψεις κατα νού και όσο μπορώ θα ήθελα να τις μοιρασθώ αλλα κυρίαρχη επιθυμία μου , είναι ν'ακούσω τις άλλες φωνές ...φωνές που δεν ακούσθηκαν , μολονότι ειναι ιδιαίτερες και μοναδικές και έχω το θάρρος να το κάνω...πιστεψέ με !!!».. αλλά όπως καταλαβαίνεις σε ένα χώρο όπως είναι αυτός, η ανταλλαγή σκέψεων (γραπτός λόγος) είναι η μοναδική «δυναμική» που έχει να προσφέρει μέσα από μια ανάπτυξη σκέψεων…

quote:
Εαρινός- Οι νευροχημικές ουσίες που διαβιβάζουν συγκεκριμένοι νευράξονες καταδεικνύουν τον κεντρικό ρόλο τους στην κοινωνική επαφή!
Βλέπεις τα ατρακτοειδή κύτταρα είναι πλούσια σε υποδοχείς σεροτονίνης , ντοπαμίνης και βασοπρεσίνης!
Αυτές οι νευροχημικές ουσίες παίζουν σημαντικό ρόλο στην δημιουργία δεσμών , στον έρωτα , στις διαθέσεις μας -καλές και κακές- , και στην απόλαυση!
Τι θέλω να πώ??
Μα το απλούστατο και το οποίο εύκολα νομίζω , αντιλαμβάνεται ο καθένας..
Ποιό??
-Το ότι ο άνθρωπος είναι προγραμματισμένος να λειτουργεί έτσι..!
Και αυτό δεν αποτελεί δική του απόφαση ή επινόηση...!

Αγαπητέ Εαρινέ αγγίζεις το αγαπημένο μου κομμάτι…

Αν και δεν θα ήθελα να ξεφύγω από το θέμα σου, θα προσπαθήσω να αναφέρω μόνο αυτά που ταιριάζουν με το συγκεκριμένο απόσπασμα σου…

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις για τους "κατοπτρικούς νευρώνες" αλλά είναι το πρώτο πράγμα που μου πέρασε στο μυαλό διαβάζοντας αυτό που έγραψες… «Το ότι ο άνθρωπος είναι προγραμματισμένος να λειτουργεί έτσι..!»

Οι λεγόμενοι κατοπτρικοί νευρώνες έχουν να κάνουν με τις κοινωνικές μας ικανότητες, αφού μας βοηθούν να κατανοούμε αυτό που «βλέπουμε ή ακούμε » από κάποιον άλλον άνθρωπο, οι νευρώνες αυτοί είναι υπεύθυνοι για τον συγχρονισμό των εγκεφάλων δύο ανθρώπων, πράγμα που αποτελεί απαραίτητο στοιχείο για την κοινωνική νοημοσύνη .


Οι κατοπτρικοί νευρώνες δραστηριοποιούνται όταν παρατηρούμε, ακούμε, οτιδήποτε συμβαίνει γύρω μας και το επαναλαμβάνουμε ταυτόχρονα στο μυαλό μας .
Δηλαδή, το μυαλό μας βιώνει το ίδιο νευρωνικό γεγονός που λαμβάνει χώρα στο μυαλό του άλλου, ώστε να αντιδρούμε γρήγορα και σωστά, όπως επίσης και να καταλαβαίνουμε τις προθέσεις των άλλων και επομένως την παρατηρούμενη συμπεριφορά τους. Στο ξεκίνημα της ζωής των ανθρώπων επιτρέπουν την αρχική μάθηση, έτσι ώστε το παιδί να αποκτήσει ικανότητες, εγγράφοντας στον εγκέφαλό του «ορθά» πρότυπα, με την βοήθεια των οποίων αργότερα να μοιράζεται τις ανάγκες με τους άλλους, τα συναισθήματα των άλλων και να οδηγείται στην κατάσταση της ανθρωπιάς .

Η επιβίωση του ανθρώπου, όπως και η κοινωνική συγκρότηση, εξαρτάται από την ικανότητα του ανθρώπου να κατανοεί τη σημασία των πράξεων, των συναισθημάτων και των προθέσεων των άλλων .
Υπάρχουν σήμερα ισχυρές ενδείξεις ότι ο εγκέφαλος διαθέτει έναν έμφυτο νευροφυσιολογικό μηχανισμό για τη διασύνδεση με τους άλλους .
Δηλαδή, το μυαλό μας βιώνει το ίδιο νευρωνικό γεγονός που λαμβάνει χώρα στο μυαλό του άλλου .

Πάντως πρέπει να παραδεχτώ ότι γουστάρω τον τρόπο που σκέφτεσαι…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 13:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός -Αν σου πώ ...ότι οι κοινωνικές δεξιότητες , εξαρτώνται απο τους καθρεπτικούς νευρώνες , θα το δεχθείς ή θα με πείς "γραφικό" ???

Τώρα το διάβασα..
Στο μυαλό σου ήμουνα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 15:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός -Αν σου πώ ...ότι οι κοινωνικές δεξιότητες , εξαρτώνται απο τους καθρεπτικούς νευρώνες , θα το δεχθείς ή θα με πείς "γραφικό" ???

Τώρα το διάβασα..
Στο μυαλό σου ήμουνα..




Εκείνο που με απλό τρόπο , προσωπικά αντιλαμβάνομαι είναι και αυτό που ήρθε ως επιβεβαίωση , μέσα απο δύο -τρείς τοποθετήσεις -εκατέρωθεν- , ότι δηλαδή μπορούμε να βρούμε κοινούς δρόμους επικοινωνίας , οι οποίοι θέτουν την βάση για μια υγιή ανταλλαγή απόψεων ...!

Πρόκειται για μια ακόμα "νίκη"..ενάντια σε αυτό που αίρει την αρμονία εντός μας και κατ'επέκτασιν , την αρμονία απο άνθρωπο με άνθρωπο!

Ένας ορισμός του υπάρχοντος θεικού , μέσα μας..που καμμιά σχέση δεν έχει με δόγματα..θρησκείες ή δοξασίες ..αλλα πρόκειται για μια εντελώς προσωπική προσέγγιση και δυναμική του καθενός!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 16:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Elo...γνώσεις έχουμε , τότε γιατί δεν επιδρούμε επι του περιβάλλοντός μας αλλα το περιβάλλον μας , επιδρά εκείνο σε μας?

Μένει βέβαια να προσδιορισθεί , τι εννοούμε κάθε φορά που χρησιμοποιούμε τον όρο "επίδραση" και πού βρίσκει μια σχισμή να διεισδύσει αυτή η επίδραση -εντός μας-!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 19:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Ασφαλώς και έχω κάποιες σκέψεις κατα νού και όσο μπορώ θα ήθελα να τις μοιρασθώ αλλα κυρίαρχη επιθυμία μου , είναι ν'ακούσω τις άλλες φωνές ...φωνές που δεν ακούσθηκαν , μολονότι ειναι ιδιαίτερες και μοναδικές και έχω το θάρρος να το κάνω...πιστεψέ με !!!

Στο θέμα "Ας πλακωθούμε" θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τις σκέψεις που είχες κατά νου......?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 22:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός
Ασφαλώς και έχω κάποιες σκέψεις κατα νού και όσο μπορώ θα ήθελα να τις μοιρασθώ αλλα κυρίαρχη επιθυμία μου , είναι ν'ακούσω τις άλλες φωνές ...φωνές που δεν ακούσθηκαν , μολονότι ειναι ιδιαίτερες και μοναδικές και έχω το θάρρος να το κάνω...πιστεψέ με !!!

Στο θέμα "Ας πλακωθούμε" θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τις σκέψεις που είχες κατά νου......?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Ο καθένας το αντιλαμβάνεται με τον δικό του τρόπο , φίλη ar-ia και το πλέον σίγουρο είναι πως κάθε ψυχισμός τείνει πέραν κάθε ορίου , να συναντήσει τον εαυτό του!

Αν μου ζητάς "μασημένη τροφή" , προσωπικά και με σεβασμό προς το αντιληπτικό σου επίπεδο , δεν θα σου την δώσω για ευνοήτους λόγους!

Πιστεύεις πως το έναυσμα για "πλάκωμα-τα" το έδωσα εγώ ή ότι δεν υπήρχαν άλλα post , όπου δεν θα μπορούσαν να επιδοθούμε όλοι μας σ'αυτήν την πανάρχαια "ενασχόληση?"

Ούτως ή άλλως σε όλα τα θέματα βρίσκεται πάντα ο λόγος και εν συνεχεία και η απαραίτητη αιτία , προκειμένου να αρχίσουν οι τυμπανοκρουσίες..

Εσύ θέλω να μου πείς ..τι ακριβώς σου "έκανε" στο μυαλό σου η ανάρτηση του συγκεκριμένου θέματος...:"Ας πλακωθούμε λιγάκι" ...!

Και το ρωτάω .. διότι βλέπω , ότι "στάθηκες" στην συγκεκριμένη ερώτηση-απορία σου..

Πάντως θα σου πώ τούτο:"Παρ'όλα τα πλακώματα που έχουν γίνει εδώ μέσα , προσωπικά δεν βρίσκω σε κανένα συνδίκτυο κανένα χαρακτήρα βίαιο και με κακές προθέσεις...ακόμα και οι όποιες αντιπαραθέσεις , εμπεριέχουν και μια νότα αστεισμού"

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 00:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εαρινέ, θα σου πω γιατί στάθηκα στο θέμα"Ας πλακωθούμε λιγάκι".
Όταν το είδα γέλασα και πίστεψα πως το άνοιξες ή γιατί κάποιος σε προκάλεσε....ή, για να δείξεις σε όλους μας πόσο χαζό και ανόητο είναι να "πλακωνόμαστε".

Βλέποντας όμως μετά τα υπόλοιπα θέματα που άνοιγες, και πως δεν είχες καμία συμμετοχή στο συγκεκριμένο σαν και θεματοθέτης (όχι πως είχε θέμα αλλα τεσπά)..... άρχισα να πιστεύω πως είσαι ένα είδος "παρατηρητή" και πιθανότατα ήθελες να δεις αντιδράσεις στο συγκεκριμένο θέμα, (ξέροντας πως σε όλα γίνεται ένα σχετικό "πλάκωμα"), αν θα έπεφταν οι "μάσκες" , δλδ κατά πόσο πολύ μπορεί μια ομάδα ανθρώπων (σοβαρών ίσως....) να ξεκατινιαστεί ίσως.....
Αν δεν το είχες ανοίξει αυτό, δεν νομίζω πως θα μου περνούσε από το μυαλό κάτι τέτοιο.....

Άποψή μου πάντα βέβαια....και πάντα μπορεί να κάνω λάθος εννοείται....


===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 09:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Εαρινέ, θα σου πω γιατί στάθηκα στο θέμα"Ας πλακωθούμε λιγάκι".
Όταν το είδα γέλασα και πίστεψα πως το άνοιξες ή γιατί κάποιος σε προκάλεσε....ή, για να δείξεις σε όλους μας πόσο χαζό και ανόητο είναι να "πλακωνόμαστε".

Βλέποντας όμως μετά τα υπόλοιπα θέματα που άνοιγες, και πως δεν είχες καμία συμμετοχή στο συγκεκριμένο σαν και θεματοθέτης (όχι πως είχε θέμα αλλα τεσπά)..... άρχισα να πιστεύω πως είσαι ένα είδος "παρατηρητή" και πιθανότατα ήθελες να δεις αντιδράσεις στο συγκεκριμένο θέμα, (ξέροντας πως σε όλα γίνεται ένα σχετικό "πλάκωμα"), αν θα έπεφταν οι "μάσκες" , δλδ κατά πόσο πολύ μπορεί μια ομάδα ανθρώπων (σοβαρών ίσως....) να ξεκατινιαστεί ίσως.....
Αν δεν το είχες ανοίξει αυτό, δεν νομίζω πως θα μου περνούσε από το μυαλό κάτι τέτοιο.....

Άποψή μου πάντα βέβαια....και πάντα μπορεί να κάνω λάθος εννοείται....


===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Καλημέρα φίλη ar-ia !!!

Κατ'αρχάς , θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω , ότι κάθε αποψή σου είναι ενδιαφέρουσα και οι τοποθετήσεις σου έχουν ένα ιδιαίτερο στίγμα... σημασιοδοτούν την παρουσία σου εδώ μέσα!

Ξέρεις κάτι???

Ξεκατίνιασμα , με την κλασσική έννοια δεν γίνεται και αυτό διότι , οι όποιες απόψεις -θέσεις- απαντήσεις συνοδεύονται απο στοιχεία-γνώσεις και εμπειρίες του καθε μέλους ..ασχέτως της όποιας εγκυρότητας , μπορεί αυτά ν'απολαμβάνουν!

Απο την άλλη μεριά -προσωπικά- αναρρωτιέμαι ποιός είναι ο λόγος και η πρωτογενής αιτία , που με ωθεί να αντιπαρατεθώ επι διαφορετικών θέσεων , πίστεων ή απόψεων και να έρθω αντιμέτωπος με τον οποιοδήποτε στο χώρο...!

Υπήρξαν φορές που δεν αντιστάθηκα σε αυτές τις ασυνείδητες διεργασίες και καθυποτάχθηκα στα κελευσματά τους , με αποτέλεσμα να έρθω αντιμέτωπος με συνδίκτυους...το ερώτημα για μένα είναι το εξής:

-Αυτό ήθελα , αυτό επεδίωκα , να έρθω σε ρήξη και να ταπεινώσω ή να "νικήσω" τον οποιοδήποτε φίλο συνδίκτυο?

-Ασφαλώς όχι και αν κάποια στιγμή ακολούθησα και συντονίσθηκα με αυτή την εσωτερική ανάγκη ...την άλλη στιγμή αντιλήφθηκα πόσο εξαρτώμενος είμαι και αγκιλωμένος απο εσωτερικές ανάγκες , που αναβλύζουν απο την έλλειψη για αναγνώρηση και αποδοχή!

Ουσιαστικά ήμουν εγλωβισμένος και καθοδηγούμενος απο την ανάγκη μου να υποστηρίξω τις όποιες θέσεις με τις οποίες είμαι ταυτισμένος και ζητούν την προάσπισή τους καθημερινά ...και αυτό διότι δεν εμφανίζονται απλά ως οι ιδέες μου αλλα ο ίδιος μου ο εαυτός!!!

Ουσιαστικά τόσο έχω πεισθεί , ότι δηλαδή οι όποιες ιδέες ...είμαι εγώ και αυτό μου δημιουργεί οργή και τάσεις επιθετικότητας έναντι άλλων ιδεών ...διότι τις προσλαμβάνω ως προσπάθεια απόρριψης του ίδιου μου του "είναι"!!!

Αλλα αυτό είναι μια πλάνη ..είναι η αρχή της συσκότησης, όπου ο άνθρωπος αν εισέλθει , τυφλώνεται και συντονίζεται , όπως και καθοδηγείται απο ασυνείδητες διεργασίες , που έχουν να κάνουν με ασυνείδητες φοβίες και αδυναμίες !!!

Θεός για μένα , είναι η απαγκίστρωση απο εσωτερικές φωνές που με θέτουν υπό τον ελεγχό τους..ένα είδος λύτρωσης και ελευθερίας..!

Είναι η φωνή του συνειδητού μου , που λέει σ'αυτές τις εσωτερικές φωνές:" ..Άσε με ήσυχο...!"

Τώρα θα μου πείς και πολύ σωστά:

-Άσε ρε Εαρινέ , δηλαδή εσύ δεν έχεις άτυχες στιγμές..δεν εκνευρίζεσαι ..δεν επιτίθεσαι???

Ασφαλώς , φίλη ar-ia αλλα προσπαθώ όσο το δυνατόν περισσότερο μπορώ να μένω ακίνητος και να το διαπραγματεύομαι κάθε φορά με τον εαυτό μου...είναι μια συνεχής προσπάθεια!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 12:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Elo , πού είσαι και χάθηκες ξαφνικά???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 13:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Πρωτογενείς δικές μας απόψεις , σκέψεις που θα υπερβαίνουν τα όρια που θέτει η μέχρι τούδε γνώση απο παλαιότερες πηγές και αναφορές υπάρχουν?


Φυσικά και υπάρχουν! - αν το ερώτημα είναι αυτό - όμως πάνω σε πιο θέμα θα ήθελες να διαβάσεις ας πούμε μια "πρωτογενή σκέψη" ; Πάνω στο θέμα του Θεού ;

Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να διαβάσεις κάτι καινούργιο, κάτι πρωτότυπο που να ξεφεύγει από τις στερεότυπες θεωρήσεις περί θεού και θεϊκού. Θα σου πω κάτι : Ο μόνος χώρος για να βρεις κάτι νέο, φρέσκο και γεμάτο δροσιά, είναι η ζωή, η ύπαρξη, όχι το internet. Πρωτογενείς σκέψεις υπάρχουν, αλλά μην περιμένεις να τις βρεις σε ένα διαδικτυακό φόρουμ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 14:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

Πρωτογενείς δικές μας απόψεις , σκέψεις που θα υπερβαίνουν τα όρια που θέτει η μέχρι τούδε γνώση απο παλαιότερες πηγές και αναφορές υπάρχουν?


Φυσικά και υπάρχουν! - αν το ερώτημα είναι αυτό - όμως πάνω σε πιο θέμα θα ήθελες να διαβάσεις ας πούμε μια "πρωτογενή σκέψη" ; Πάνω στο θέμα του Θεού ;

Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να διαβάσεις κάτι καινούργιο, κάτι πρωτότυπο που να ξεφεύγει από τις στερεότυπες θεωρήσεις περί θεού και θεϊκού. Θα σου πω κάτι : Ο μόνος χώρος για να βρεις κάτι νέο, φρέσκο και γεμάτο δροσιά, είναι η ζωή, η ύπαρξη, όχι το internet. Πρωτογενείς σκέψεις υπάρχουν, αλλά μην περιμένεις να τις βρεις σε ένα διαδικτυακό φόρουμ.



M'έβαλες σε τάξη , μπορώ να πώ!!!

Σοφά μιλάς..ελεύθερα σκέπτεσαι!

Σ'ευχαριστώ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 23:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός -Elo , πού είσαι και χάθηκες ξαφνικά???

Εδώ είμαι φίλε μου …
Και δημιουργώ τις δικές μου πρωτογενείς σκέψεις καθώς σας διαβάζω, κάτι που μου αρέσει ιδιαίτερα…

quote:
zip - Ο μόνος χώρος για να βρεις κάτι νέο, φρέσκο και γεμάτο δροσιά, είναι η ζωή, η ύπαρξη, όχι το internet. Πρωτογενείς σκέψεις υπάρχουν, αλλά μην περιμένεις να τις βρεις σε ένα διαδικτυακό φόρουμ.

Από την άλλη όμως zip πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι και το διαδίκτυο (φόρουμ) είναι μια έκφανση της ίδιας ζωής, ότι και αυτό έχει την «δύναμη» να γεννάει όμορφες, αλλά και πρωτογενείς σκέψεις .

Σκέψου τα τοπικ (φόρουμ) που έχεις ανοίξει πόσες σκέψεις έχεις δημιουργήσει…

Βέβαια πολύ σωστά μπορεί κάποιος να πει ότι μέσα στο διαδίκτυο δεν μπορείς να νιώσεις την ομορφιά που σου αφήνει το άγγιγμα του αέρα μέσα σε ένα δάσος, την αίσθηση ενός βραδινού μπάνιου μέσα στο κατακαλόκαιρο, την ανατριχίλα (ηδονή) από το χάδι μιας ωραίας γυναίκας

Για τα πάντα υπάρχει μια ισορροπία…

(Ωχ συγνώμη φιλαράκια αλλά μου την έπεσε η γυναίκα μου να κάνω πάλι πρωτογενείς σκέψεις… )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 10:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo

Από την άλλη όμως zip πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι και το διαδίκτυο (φόρουμ) είναι μια έκφανση της ίδιας ζωής, ότι και αυτό έχει την «δύναμη» να γεννάει όμορφες, αλλά και πρωτογενείς σκέψεις .

Σκέψου τα τοπικ (φόρουμ) που έχεις ανοίξει πόσες σκέψεις έχεις δημιουργήσει…


Καμιά αντίρρηση ... απλά, είναι σπάνιο και πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό που λες. Όσο για τα topics που έχω ανοίξει εγώ προσωπικά, μακάρι απ' αυτά να "γεννήθηκαν" στους αναγνώστες τους κάποιες ιδιαίτερες σκέψεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 10:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
elo

Από την άλλη όμως zip πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι και το διαδίκτυο (φόρουμ) είναι μια έκφανση της ίδιας ζωής, ότι και αυτό έχει την «δύναμη» να γεννάει όμορφες, αλλά και πρωτογενείς σκέψεις .

Σκέψου τα τοπικ (φόρουμ) που έχεις ανοίξει πόσες σκέψεις έχεις δημιουργήσει…


Καμιά αντίρρηση ... απλά, είναι σπάνιο και πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό που λες. Όσο για τα topics που έχω ανοίξει εγώ προσωπικά, μακάρι απ' αυτά να "γεννήθηκαν" στους αναγνώστες τους κάποιες ιδιαίτερες σκέψεις.


Zip...δεν πρόκειται να σου κάνω κομπλιμέντα , ότι κι'αν πείς..

Απλά θα πώ ...χάρηκα που σε διάβασα και ξαναεμφανίσθηκες!

Καλημέρα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1328125
Maintained by Digital Alchemy