ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Southern Baptist Convention - Γενική συζήτηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Apaleftos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 03:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apaleftos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας καλημερίζω (2:44 το πρωι) και σας χαιρετώ με την σειρά μου σαν νεο μελος.

Πρεπει να πω οτι παρακολουθώ πολύ καιρό τα forums και πραγματικά πρεπει να παραδεχθώ ότι κάθε φορά διαβάζω με αγωνία όλες τις σελίδες όσες κι αν είναι. Οι διάλογοι κατά κάποιο τρόπο σε κρατάνε σε αγωνία.

Λοιπόν, κατευθείαν στο θέμα. Έκανα μια μικρή αναζήτηση για την Southern Baptist Convention στο esoterica αλλά δεν βρήκα και πολλά. Έτσι λοιπόν ξεκινάω ένα θεματάκι καταρχήν για να βρω τις πληροφορίες που θέλω και για να υπάρχει βρε αδερφέ.

Πριν μερικές ώρες διάβασα κάπου ότι η ομάδα των ανθρώπων που πήγε να απαγάγει μερικά παιδιά από την Αϊτή ήταν Βαπτιστές (το μυαλό μου πήγε στην Southern Baptist Convention αλλά δεν ξέρω αν σωστά πήγε εκεί).
Επιπλέον το απόγευμα είδα το τρέιλερ της εκπομπής της Στεφανίδου σχετικά με μία γυναίκα που ήταν μπλεγμένη σε μία αίρεση (εξ αιτίας των γωνιών της) από μικρή και πέρασε απίστευτο ψυχολογικό και σωματικό βιασμό.

Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την Ορθόδοξη Εκκλησία (είδαμε και τα δικά μας) θα μπορούσα να πω με σχεδόν απόλυτη βεβαιώτητα ότι όλες αυτές οι αιρέσεις είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα.

Πάμε όμως λίγο στην Southern Baptist!

Καταρχήν θέλω να μάθω αν είναι αίρεση, αν αίρεση δηλαδή ειναι καθε τι διαφορετικό απο το "δικό μας" λογικά ειναι... ε; Απ’ ότι εχω διαβάσει πάνω κάτω τα «πρέπει» τους είναι πολύ κοντά με τα δικά μας. Για παράδειγμα σχετικά με την σεξουαλικότητα (Sexuality—We affirm God's plan for marriage and sexual intimacy—one man and one woman, for life. Homosexuality is not a valid alternative lifestyle).

Αυτό που με έκανε να ψάξω το θέμα είναι το ότι είχα διαβάσει ότι μέσα στους πολλά μέλη της SBC (πχ. George Bush) είναι και η πολύ γνωστή Dakota Fanning.

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το ότι μέσα εκει θα πρέπει να ανήκουν τα περισσότερα από τα νεαρά αστέρια του κινηματογράφου. Αν λοιπόν είναι αίρεση, κι αν είναι όπως στην Ελλάδα που πρέπει να δώσεις ποπό για να πας μπροστά, τότε προφανώς η νεαρά δεσποινίδα δυστυχώς είναι μέρος το συστήματος και ίσως να περνά αυτά που θα παιχτούν (ή παίχτηκαν δεν είμαι σίγουρος) στην εκπομπή της Στεφανίδου.

Μπορεί κάποιους να μου πεί:

- Τι είναι αυτή η SBC;
- Ποιος είναι ο αρχηγός της;
- Ποιες οι σχέσεις της με τους λεγόμενους Illuminati (τώρα πάμε σε άλλο post αλλα ρε παιδιά μέλη της SBC είναι και άτομα που είναι Διαφωτιστές, παγανιστές, σιωνιστές κλπ)
- Ποιές η διαφορές (έστω γενικές και βαρβάτες) με την Ορθόδοξη Εκκλησία;

Last but not least, θελω την γνώμη σας στο θέμα... πως γίνεται να βγαίνει ένα μικρό παιδί και να λέει ότι ανήκει εκεί όταν οι περισσότεροι διάσημοι θέλουν να κρατούν μυστικό το πιστεύω τους και την ίδια στιγμή αυτή η μικρή να έχει εισόδημα εκατομμυρίων δολαρίων;

Μέρος του κόλπου; Είναι βαθιά χωμένη μέσα στην οργάνωση;

Ξέρω ότι για πρώτο post το μπέρδεψα λίγο το θέμα (πιστέψτε με ξέρω από forums, δεν είμαι newbie) και ζητώ συγνώμη, όμως θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να ακούσω γνώμες.


Edited by - Apaleftos on 21/02/2010 03:07:54

Apaleftos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 00:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apaleftos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κανεις ρε παιδια; 30+ προβολές και κανεις; :S

Edited by - Apaleftos on 23/02/2010 00:37:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 18:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη δεν μάχεσαι τον Χριστο. Δεν υποστηρίζεις τον Χριστό. Τι νομίζεις ότι κάνεις εδώ μέσα και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι επειδή ξέρουμε πολύ απο κάτι θα μπορούμε να σε διαφωτίσουμε και σε αυτό που μας ρωτάς?
Φτιάχνεις ένα θέμα άσχετο με τα συνηθή μας και περιμένεις τι? Να τη βγάλει πόσο? δύο? Τρείς σελίδες?? Και πολύ θα είναι!
Παρ'ότι λοιπόν είσαι τελείως εκτός θέματος κ κλίματος.. οφειλω να συγχαρώ για ένα πράγμα
quote:
Πρεπει να πω οτι παρακολουθώ πολύ καιρό τα forums και πραγματικά πρεπει να παραδεχθώ ότι κάθε φορά διαβάζω με αγωνία όλες τις σελίδες όσες κι αν είναι.
..Δεν είναι υπέροχο το συναίσθημα? Κάθε σελίδα να νιώθεις ότι οι ορίζοντες σου ανοίγουν... να νιωθεις ότι η ζωή σου βελτιώθηκε άλλο τόσο.. κουκί με το κουκί.. σελίδα με τη σελίδα.. γίνεσαι ένας καλύτερος άνθρωπος.. το πνεύμα σου πλουτίζει με αυτογνωσία.. Πραγματικά το φόρουμ χρειάζεται περισσότερους ανθρώπους σαν κ 'σένα! Μη περιμένεις λοιπόν... εσωτερίσου!
Και μη σταματάς!
Πάω για κούρεμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 18:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιοι άνθρωποι φίλε apalefte νοιώθουν την ανάγκη να πραγματοποιήσουν τους ευσεβείς πόθους τους σε οτι αφορά την σχέση τους με το Θείον. Οι περισσότεροι είναι άνθρωποι που δεν έχουν διαβάσει, δεν γνωρίζουν. Εκεί έρχεται ο θεός να μπεί στην καρδιά τους, στην ψυχή τους και μαζί με το θεό μπαίνουν και αλλα πράγματα στο όνομα του θεού, πράγματα αρρωστημένα.
Βλέπεις στα σχολεία δεν μας δίδαξαν αυτά που θα έπρεπε να μας διδάξουν και έτσι πέφτουμε απο τη μία παγίδα στην αλλη.
Οι παγίδες είναι τόσες πολλές που είναι αδύνατον να μην πέσει κάποιος σε μία απο αυτές.
Εγώ προσωπικά νομίζω οτι ο κάθενας απο εμάς εχει πέσει σε μία παγίδα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 19:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι.. και μάλιστα όχι σε μία. Σε πολλές.

Η όποια δυστυχία μας όσο κ η άγνοια μας για μεγαλύτερες ευτυχίες στη ζωή οφείλονται στην εσωτερική μας σαπίλα.
Αυτή κάποιοι προσπαθούν να τη γνωρίσουν αλλά οι περισσότερο προτιμούν να την αγννοούν.

Η αρχή της ήσσονος προσπάθειας.
Επικρατεί.
Παντου.
λένε.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/02/2010 19:26:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apaleftos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 00:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apaleftos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια και για τις ευγενικές σας απαντήσεις παρολη την αντίθετη με τα δεδομένα του φορουμ (σύμφωνα με οσα λετε) κίνηση μου να ρωτήσω για το θεμα.

Ομως, συγνωμη... γιατι εδω μεσα εχω δει συζητησεις με σατανιστές, αθεους, αγνωστικιστές;

Εγω δηλωνω χριστιανος ορθοδοξος. δεν λεω οτι δεν εχω αναγκη να ψαξω και να μαθω. ομως οταν μαθαινω και οταν ψαχνω για τις αλλες ιδεολογιες το κανω καθαρα για ερευνητικους σκοπους.

Δεν εκανα το θεμα για να γινει top hit. μου γενηθηκε μια απορία και ρωτησα για να μαθω. αν ειναι τοσο κακο, το βουλωνω και δεν ξαναμιλάω εδω μεσα αν ειναι να εχω καθε φορά τετοιου είδους απαντήσεις σαν να μιλαει καποιος πνευματικός σε ενα χαμένο πρόβατο.

Πνευματικό εχω, ευχαριστω! δεν θα παρω!

Συγνωμη κι ολας αλλα ΕΛΕΟΣ! τοσα εδω μεσα, αυτο σας πειραξε. Ξερω πολυ καλα απο φορουμ, ήμουν διαχειριστης στα 2 μεγαλυτερα που εχουν περασει ποτε απο το "Ελληνικο Διαδυκτιο" και ξερω τα όρια και το τι λεγεται και τι δεν λεγεται σε καθε φορουμ. εδω μεσα ΜΠΟΡΩ να ρωρήσω για ενα τετοιο θεμα. Αν καταλαβα λαθος, συγνωμη.

Καλο βραδυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 02:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Apaleftos
Να σε καλωσορίσω κι εγώ στα forums του ESOTERICA και όχι! δε θα σου καταλογίσω ότι είσαι εκτός θέματος - απεναντίας: η ενότητα αυτή, ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, προορίζεται και είναι κατάλληλη για να γίνονται συζητήσεις που δεν αφορούν μόνο μία ή δύο θρησκείες, αλλά που αφορούν και πολλές άλλες θρησκείες, θρησκευτικές αντιλήψεις, αιρέσεις, μυθολογικά θέματα, φιλοσοφία της θρησκείας, κ.λπ, κ.λπ., ασχέτως βέβαια εάν το θρησκευτικό συναίσθημα και οι θρησκευτικές προτιμήσεις κάποιων από τους συμμετέχοντες δεν εμφανίζει κάποια ιδιαίτερη πρωτοτυπία/ποικιλλία παρά να αρέσκεται στον αιώνιο καυγά χριστιανοί vs εθνικοί
Αλλά κι αυτό ακόμα έχει τα καλά του, αν μη τι άλλο είναι ενδιαφέρον να δει κανείς πως η θρησκεία μας επηρεάζει σε ψυχολογικό επίπεδο, ή ακόμα μπορεί κανείς να δει τι είδους επιχειρήματα "κυκλοφορούν στην πιάτσα"...

Ούτε και εκτός κλίματος θα έλεγα ότι είσαι επίσης. Αφενός διότι το αρχικό σου μήνυμα ήταν και κατατοπιστικό και ευγενικό, αλλά επίσης επειδή είναι ιδιαίτερα επίκαιρο το θέμα. Βέβαια, δεν είναι και εύκολο να βρεις κάποιον ειδήμωνα στην αίρεση των Βαπτιστών εδώ (που ξέρεις βέβαια;), σε μια γόνιμη συζήτηση όμως μπορούμε όλοι να μάθουμε περισσότερα.

Ας πάω στο θέμα τώρα.

Δεν ήξερα ότι η συγκεκριμένη αίρεση (Southern Baptist Convention) ήταν υπεύθυνη για την απαγωγή των παιιδιών στην Αϊτή. Έκανα μια μικρή έρευνα μέσω google και δεν βρήκα - για την ώρα - κάποιο άλλο στοιχείο, παρά το ότι ήταν μια αίρεση Βαπτιστών από το Idaho. Βέβαια, επειδή οι τοπικές εκκλησίες των Βαπτιστών της Southern Baptist Convention διατηρούν μια αυτονομία και επειδή υπάρχει εκκλησία τέτοιων Βαπτιστών στο Idaho, μπορεί όντως να πρόκειται γι' αυτούς.

Στοιχεία για την αίρεση στην οποία αναφέρεσαι υπάρχουν πολλά, στο σχετικό λήμμα της wikipedia (ιδιαίτερα χρήσιμο για όσους μπορούν να κατανοήσουν καλά τα αγγλικά). Από το λήμμα αυτό πληροφορήθηκα επίσης πως, σύμφωνα με τους ισχυρισμούς της SBC (SBC: Southern Baptist Convention) υπάρχουν αυτή τη στιγμή περισσότερα από 16.6 εκατομμύρια μέλη της εκκλησίας σε 44,000 εκκλησίες στις Ηνωμένες Πολιτείες.
Όπως επίσης, πως ο Jimmy Carter (πρώην πρόεδρος των Η.Π.Α.), ο Bill Clinton (επίσης πρώην πρόεδρος) καθώς και ο "παρά τρίχα πρόεδρος" Al Gore υπήρξαν ή μεγάλωσαν ως Βαπτιστές της SBC. Ακόμα και ο Brad Pitt είχε μεγαλώσει ως Βαπτιστής, αλλά πλέον είναι αγνωστικιστής.

Η ιστοσελίδα της SBC είναι η: http://www.sbc.net/

Αν είσαστε άνεργοι και είσαστε διατεθειμένοι να κάνετε μια μικρή θυσιούλα για να βρείτε δουλειά, μπορείτε να επισκεφτείτε επίσης την παρακάτω ιστοσελίδα (αφού πρώτα φροντίσετε να έχετε ασπαστεί την αίρεση ):
http://www.sbc.net/jobs/

Τέλος, σχετικά με την υπόθεση της Αϊτής, διάβασα πως οι περισσότεροι από τους απαγωγείς κρίθηκαν αθώοι. Είπαν βέβαια πως τα παιδάκια προέρχονταν από κάποιο ορφανοτροφείο που κατέρρευσε, αλλά αυτό δεν ίσχυε. Κάποιοι συγγενείς των παιδιών είπαν για κάποια από τα παιδιά ότι τα έδωσαν με τη συγκατάθεσή τους. Τουλάχιστον, όπως φάνηκε, δεν τα πήραν για άλλους πιο σκοτεινούς και αποτρόπαιους σκοπούς (π.χ. εμπόριο οργάνων...) παρά επρόκειτο να τα δώσουν για υιοθεσία.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 08:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ φίλε Apaleftos και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Σχετικά με την αίρεση αυτή δεν έχω ιδέα αφού δε μου έχει δοθεί ποτέ το ερέθισμα ώστε να ασχοληθώ με το θέμα.
Όσον αφορά την απαγωγή των παιδιών, θεωρώ δεδομένο ότι δεν έχει να κάνει με κάποια θρησκευτική αίρεση, αλλά καθαρά με το κέρδος. Είτε δηλαδή για πώληση οργάνων, είτε για παράνομη υιοθεσία κ.λ.π....
Ο George Bush, είναι μέλος μίας ιδεολογικής ομάδας που έχει ιδρυθεί στο πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησε. Είναι μία οργάνωση σίγουρα όχι θρησκευτική αλλά καθαρά οικονομική.
Σκοπός της είναι ο έλεγχος μελλοντικών ηγετών κ.λ.π. Απόφοιτος της σχολής αυτής φυσικά (τυχαίο άραγε?) ήταν και ο Αλ Γκορ....και φυσικά μια σειρά από κυβερνήτες της Η.Π.Α.

Σχεδόν όλες οι αιρέσεις έχουν δημιουργηθεί με αποκλειστικό κίνητρο το ίδιο όφελος, πάρε για παράδειγμα την Αγγλικανική εκκλησία, κάνε μία αναζήτηση και θα δεις το πότε και φυσικά τους λόγους για τους οποίους ιδρύθηκε.
Βέβαια ο λαός της Αγγλίας αντί να ψάξει να δει το πως και το γιατί, το τι σημαίνει Καίσαρας και τι Θεός, βολεύτηκε κάτω από μία εθνικιστικού τύπου θρησκεία και ζήσαν αυτοί καλά και μείς καλύτερα....ούτως ή άλλως δεν έχει και καμιά ιδιαίτερη σημασία ούτε το πως ούτε το γιατί για τον απαίδευτο βολεμένο και πάντα άνθρωπο κατώτερο των προσδοκιών.

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy