ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Διώξεις κατά διαχειριστών «πειρατικής» ιστοσελίδας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2010, 00:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διώξεις κατά διαχειριστών «πειρατικής» ιστοσελίδας.

Του Κωστα Oνισενκο

Δικογραφίες σχηματίστηκαν εις βάρος έντεκα ατόμων από τους οποίους μέχρι χθες το απόγευμα είχαν συλληφθεί οι έξι στο πλαίσιο του αυτοφώρου, κατηγορούμενοι για παράβαση του νόμου περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Ειδικότερα, πρόκειται για τους διαχειριστές της ιστοσελίδας ανταλλαγής ψηφιακών αρχείων gamato. info (διέθετε δωρεάν ψηφιακά αρχεία με ταινίες, τραγούδια και παιχνίδια), το οποίο, σύμφωνα με τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, είναι το μεγαλύτερο στο είδος του που απευθύνεται στο ελληνόφωνο κοινό. Η διαδικασία κινήθηκε έπειτα από μήνυση που υπέβαλε κατά των διαχειριστών εκπρόσωπος της Εταιρείας Προστασίας Οπτικοακουστικών Εργων.

Η μεγάλη επιχείρηση της ΕΛ. ΑΣ. έγινε στο πλαίσιο της καταπολέμησης της παράνομης διακίνησης ψηφιακών αρχείων, μουσικής, ταινιών και λογισμικού, μέσω Διαδικτύου, καθώς θεωρείται ότι ο συγκεκριμένος διαδικτυακός χώρος διακινούσε περίπου το 80% από το σύνολο του παράνομου υλικού που «κατεβάζουν» οι Ελληνες χρήστες.

Ειδικότερα, πληροφορίες από τη Δίωξη αναφέρουν ότι υπήρχαν περίπου 850.000 εγγεγραμμένα μέλη στην ιστοσελίδα, η οποία δεχόταν καθημερινά 16 εκατομμύρια «χτυπήματα», ενώ, σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, η ζημία για τις εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον τομέα του θεάματος εκτιμάται στο ένα δισ. ευρώ για τα τελευταία επτά χρόνια.

Οι έρευνες διεξήχθησαν σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Λάρισα και Πέλλα, ενώ κατασχέθηκε πλήθος σκληρών δίσκων και υπολογιστών. Από τα άτομα που αναζητούνται, δύο βρίσκονται στην Ολλανδία, όπου φιλοξενείται και ο διακομιστής της ιστοσελίδας.

Για τη σύλληψή τους έχει ζητηθεί η συνδρομή της Interpol, ενώ αίτημα έχει υποβληθεί και προς τις ολλανδικές αρχές για πρόσβαση στον διακομιστή. Ενας από τους συλληφθέντες είναι υπαξιωματικός της Πολιτικής Αεροπορίας, ενώ ανάμεσα στους υπόλοιπους κατηγορουμένους υπάρχουν επιχειρηματίες, ένας μουσικός και ιδιωτικοί υπάλληλοι.
Οι διαδικασίες κινήθηκαν υπό την εποπτεία του προϊσταμένου της Εισαγγελίας Αθηνών κ. Ιω. Σακελλάκου και της αρμόδιας εισαγγελέως κ. Ελ. Ράικου.
Στέλεχος της ΕΛ. ΑΣ. άφησε να εννοηθεί ότι επόμενο βήμα της διερεύνησης θα αφορά την αναζήτηση ευθυνών σε απλούς χρήστες της ιστοσελίδας, κάτι που, ωστόσο, είναι πρακτικά αδύνατο εξαιτίας του μεγάλου αριθμού τους. Η χώρα μας βρίσκεται στην τρίτη θέση όσον αφορά τα ποσοστά πειρατείας (57%). Προηγούνται οι Βούλγαροι (68%) και οι Ρουμάνοι (66%).

kathimerini.gr

Προσέξτε το κομμάτι που έχω υπογραμμίσει…
Τα σχόλια δικά σας…

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2010, 18:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To προβλημα ειναι γιατι οδηγουμαστε στην "πειρατεια".
Αυτοι που φταινε ειναι οι ΕΤΑΙΡΙΕΣ και μονο, καθως αυτοι "κλεβουν" ξεκαθαρα τα δικαιωματα απο τους τραγουδιστες, στο ονομα του κερδους. Και φυσικα, οδηγουνε την αγορα σε επικινδυνα επιπεδα.

Ο κοσμος δεν μπορει να διαθεσει απο 20 ευρω και πανω για ενα "δισκακι" το οποιο αν ειναι ταινια, ισως δει μια φορα. Το cd μουσικης ισως κρατησει παραπανω, αλλα και παλι, ειναι αρκετοι αυτοι που συμπιεζουν τα τραγουδια σε mp3 (ενα cd αντε να εχει 25 τραγουδια βαρια βαρια, ενω τα mp3 παιρνουν χιλιαδες φορες παραπανω).

Η μουσικη πρεπει να ειναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ... ειναι ενα αγαθο και οχι "δικαιωμα" λιγων εταιριων!

Μην ξεχναμε οτι η Μουσικη ηταν (και ειναι) μια απο τις καλυτερες αρετες που εχει ο ανθρωπος


Η Δύναμη ανήκει σ' αυτούς που τη κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2010, 00:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω ως προς τον λόγο της πειρατείας και ειδικά όταν η εμπορευματοποίηση της μουσικής (δισκογραφικές εταιρίες) ξεζουμίζουν και εμάς αλλά και τους καλλιτέχνες..!!

Και βέβαια το ενδιαφέρων είναι πως παρόλο που συνέχεια ακούμε για την «ζημιά» που τους έχει κάνει η πειρατεία, δεν ενδιαφέρονται να ρίξουν τις τιμές.

Αν αναφερθούμε και στα games και στα λογισμικά προγράμματα που κυριολεκτικά είναι απλησίαστα από πλευρά τιμής και βέβαια και από πλευρά bugs σε κάνει και αναρωτιέσαι γιατί το αν πρέπει να τα αγοράσεις αυθεντικά..
Προσωπικό παράδειγμα που έχω (για όποιον γνωρίζει) Microsoft Windows Millennium και Microsoft Windows Vista μεγαλύτερες μούφες (αποτυχημένα) λογισμικά από αυτά δεν υπάρχουν, ακόμα κλαίω τα λεφτά που έδωσα..

Πάντως τρόποι για να μειωθεί η πειρατεία (αν πραγματικά τους ενδιέφερε) υπάρχουν, αλλά δυστυχώς δεν τους συμφέρει να προβούν σε τέτοιες προσπάθειες, πχ δεν πιστεύω να κακοφαινόταν σε κανέναν αν του έλεγαν αντί για 25 ευρώ τον μηνά να πληρώνει 28 και να έχει ελεύθερη πρόσβαση σε κατέβασμα τέτοιων αρχείων, τουλάχιστον έτσι δεν χάνει κανείς τους και ειδικά εμείς..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2010, 01:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αεροπλάνο για Νιου Ζήλαντ που είναι;
Μάλλον είναι ώρα να την κάνουμε σιγά σιγά για άλλα μέρη. Στο Ελλάντα το κλίμα άρχισε να πέφτει ιδιαίτερα βαρύ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2010, 08:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ουσια ειναι η καταπατηση (απο τις εταιριες)του δικαιωματος των ανθρωπων που θελουν να ακουνε μουσικη. Και εδω επισης φαινεται το προβλημα οτι απο τη στιγμη που ξεκιναει το τραγουδι απο τον τραγουδιστη, μεχρι να βγει σε CD, εχει περασει απο πολλους "μεσαζοντες" (μανατζερ του τραγουδιστη, διαφημιστη του τραγουδιστη, ο χορηγου του τραγουδιστη ο συνθετης - αν δεν ειναι του ιδιου του τραγουδιστη, ο μανατζερ του συνθετη, ο χορηγος του συνθετη, το στουντιο ηχογραφισης, ο μανατζερ του στουντιο, η εταιρια εκδοσης, ο μαναντζερ της εταιριας, ο διαφημιστης της εταιριας, ο δικηγορος της εταιριας για τα "δικαιωματα" (της εταιριας???, αφου ο τραγουδιστης ειναι αυτος που εκανε ολη τη δουλεια) και αλλοι τριγυρω που συνθετουν ενα αρκετα μεγαλο αριθμο απο ανθρωπους, που πλουτιζουν απο ενα ατομο!

Και ομως, οι δισκογραφικες εταιριες θα μπορουσαν οι ιδιες να διακινησουν το υλικο αυτο μεσω του διαδικτυου, απο τη στιγμη μαλιστα που βρισκεται στο στουντιο (και αρα εχει αρχικη τιμη βασης σχεδον μηδενικη) με ενα ελαχιστο αντιτιμο 3 - 5 ευρω! ετσι θα ειχαν πολλαπλασια οφελη, απο τη στιγμη που θα "αγοραζαν" πολλαπλασια ατομα σε σχεση με τις αυξημενες τιμες που αγοραζουν πολυ λιγοτεροι εως καθολου!

Οι νομοι της Ε.Ε. αυτο καταδεικνυουν και οχι αυτο που θελουν να παρερμηνευσουν στην Ελλαδα! Και ειναι γελοιες οι δηλωσεις οτι οι εταιριες εχασαν 200+ εκατομυρια ευρω, γιατι πρωτον ειναι λιγες στην Ελλαδα (εχουμε μεγαλυτερες προτιμησεις στις ξενες εταιριες), δευτερον η δουλεια τους ειναι ελαχιστη (αντε να βγαινουν 30 CD το χρονο και πολλα λεω) και φυσικα, το Κρατος μπορει να χανει το Φ.Π.Α., αλλα το κερδιζει ηδη απο το Φ.Π.Α. που πληρωνουμε στις εταιριες παροχους ιντερνετ!


Η Δύναμη ανήκει σ' αυτούς που τη κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 14:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γελοίο να θεωρήται το downloading πειρατεία.
Πειρατεία είναι να εμπορευτείς το προϊόν του downloading.
Το να αποθηκεύεις αρχεία για ιδιωτική χρήση είναι κάτι το οποίο είναι αδύνατον να ελεγθεί και να καταπολεμηθεί. Πρώτα γινόταν χέρι-χέρι (ανταλλάσαμε τα αγορασμένα μεταξύ μας και αντιγράφαμε), ενώ τώρα γίνεται από το διαδύκτιο.

Το μέλλον οδηγεί στην εξάλιψη του downloading έτσι και αλλιώς. Κάποιοι το έχουν ήδη πιάσει το νόημα και επενδύουν εκεί. Οι ταχύτητες στο internet θα γίνουν σύντομα τόσο υψηλές που θα αλλάξει και ο τρόπος της διασκέδασής μας. Σύντομα ο κόσμος θα "αγοράζει" το δικαίωμα σε ένα οπτικοακουστικό αγαθό και δεν θα μπαίνει καν στον κόπο να αποθηκεύει. Ποιός ο λόγος πχ να αποθηκεύω δισκογραφίες, όταν θα βρω σε μια τεράστια ψηφιακή βιβλιοθήκη αυτό που θέλω να ακούσω/δω/διαβάσω την ώρα ακριβώς που θα το θέλω ???

'Ολα τα άλλα είναι για εσωτερική κατανάλωση και αποπροσανατολισμό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 22:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δικαιολογία πάντως σε αυτό το κυνήγι που γίνεται τελευταία σε διάφορες (διαχειριστές) ιστοσελίδες, εκτός από την «πειρατεία», είναι πως έχουν μεγάλο κέρδος από σπόνσορες που δεν δηλώνεται στην εφορία…
Τελικά η πειρατεία σκοτώνει την (μουσική..!!!) ή σκοτώνει την τσέπη όλων αυτών των επιτήδειων που εμπορεύονται την κάθε μορφή τέχνης…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 08:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μέλλον οδηγεί στην εξάλιψη του downloading έτσι και αλλιώς. Κάποιοι το έχουν ήδη πιάσει το νόημα και επενδύουν εκεί. Οι ταχύτητες στο internet θα γίνουν σύντομα τόσο υψηλές που θα αλλάξει και ο τρόπος της διασκέδασής μας. Σύντομα ο κόσμος θα "αγοράζει" το δικαίωμα σε ένα οπτικοακουστικό αγαθό και δεν θα μπαίνει καν στον κόπο να αποθηκεύει. Ποιός ο λόγος πχ να αποθηκεύω δισκογραφίες, όταν θα βρω σε μια τεράστια ψηφιακή βιβλιοθήκη αυτό που θέλω να ακούσω/δω/διαβάσω την ώρα ακριβώς που θα το θέλω ???


Σωστα τα λες και ας προσθεσω...
τοτε ποιος ο λογος υπαρξης υψηλων ταχυτητων στο διαδικτυο? απλα για να "διαβαζουμε" εφημεριδες ή τα email μονο?
ποιος ο λογος να πληρωνουμε υψηλα ποσα στους παροχους?
για ποιο λογο να εχουμε μια συνδεση ιντερνετ, αφου ολα τα στατιστικα λενε οτι ΠΡΩΤΗ επιλογη ειναι για downloading!!!
Το rapidshare ξεκινησε δωρεαν και τωρα πρεπει να πληρωσεις και επιπλεον εχεις περιορισμο στο ποσο κανεις download!
επισης και αλλες τετοιες εταιριες εγιναν του συστηματος και απο εκει που ειχαν δωρεαν υπηρεσιες, πρεπει να πληρωσεις συνδρομη!

Κυνηγανε μονο τις p2p που γινονται μεταξυ των ανθρωπων, που δεν υπαγονται σε μια πολυ-εθνικη εταιρια! που δεν μπορουν να τους ελεγξουν!


Η Δύναμη ανήκει σ' αυτούς που τη κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2010, 12:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και μια ειδησάρα :

Οι εξελίξεις όσον αφορά τις σελίδες διαμοιρασμού περιεχομένου και τα torrent sites τρέχουν. Μετά το κλείσιμο του gamato.info στην χώρα μας και την σύλληψη κάποιων από τους διαχειριστές του, άλλα και την διαπίστωση ότι παρά την αυστηρή νομοθεσία για την πειρατεία, στην Γαλλία είχαμε αύξηση του φαινομένου, έρχεται μια είδηση από την Ισπανία, που όμως είναι… αντίθετη από το “ρεύμα”! Πλέον ο διαμοιρασμός αρχείων είναι νόμιμος, αλλάζοντας τους συσχετισμούς για το τι είναι “νόμιμο” και τι “σωστό”.

Με μια απόφαση του που θα ξεκινήσει μια τεράστια συζήτηση στην Ισπανία άλλα και ολόκληρη την Ευρώπη, o Raul N. García Orejudo, Ισπανός δικαστής στην υπόθεση εκδίκασης του Jesus Guerra, ιδιοκτήτη σελίδας απ’ όπου μπορεί κανείς να κατεβάσει μουσική, έκρινε νόμιμες τις σελίδες που περιέχουν links προς περιεχόμενο, που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα. Επίσης θεωρεί νόμιμο και τον διαμοιρασμό τέτοιου περιεχομένου (μέσω torrent για παράδειγμα) αν γίνεται για μη κερδοσκοπικούς λόγους!

Ο παραπάνω λόγος ήταν αρκετός για τον δικαστή, ώστε να αρνηθεί το κλείσιμο της σελίδας του Guerra. Άλλωστε αν αγνοήσουμε αυστηρά το ηθικό κομμάτι της υπόθεσης, η σελίδα αυτή (όπως και άλλες παρόμοιες) δεν διαφέρουν σημαντικά… από το Google, μέσα από το οποίο επίσης μπορεί κανείς να έχει πρόσβαση σε παράνομα (εντός ή εκτός εισαγωγικών) αρχεία.

Αυτό σημαίνει ότι τα torrent sites στην Ισπανία είναι πλέον νόμιμα, αφού όπως λέει ο ίδιος ο δικαστής: δεν υπάρχει νόμος, που να αποδεικνύει το αντίθετο. Με πολύ απλά λόγια οι σελίδες μπορούν να φιλοξενούν torrents, οι χρήστες να τα κατεβάζουν ή και να ανεβάζουν τέτοια αρχεία, αρκεί κανένας να μην έχει κέρδος από όλη αυτή την διαδικασία.

Πόσο θα κρατήσει αυτό; Κανείς δεν ξέρει, άλλα οι Ισπανοί χρήστες θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα χαρούμενοι σήμερα και να κατεβάζουν άφοβα ότι αρχεία θέλουν.

http://freegr.blogspot.com/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2010, 12:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαλλον θα κρατησει παραπανω απο οσο φανταζομαστε, γιατι το θεμα θα παρει διαστασεις, καθως ολο και περισσοτερες χωρες θα "γκρινιαξουν" για να γινει το ιδιο.


Η Δύναμη ανήκει σ' αυτούς που τη κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2010, 16:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω με ολα τα παραπανω και θα ηθελα να προσθεσω κατι ...

ως γνωστον το ιντερνετ μιμητε ή αντιγραφει ή συμπεριφερεται οπως και ο εξω κοσμος , γιαυτο και παει καλα ... ρωταω τους "ειδικους της ΕΛΑΣ"

εαν αγορασω εαν cd, και το βαλω και παιζει και ερθει η κοπελια μου και μου το ζητησει να της το δωσω να το ακουσει , ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ? και γιατι ?
εαν τωρα παρω το cd μαζι μου και παω στον πανω οροφο ή στην απεναντι οικοδομη ή στο διπλα χωριο και το ακουσω εκει , στο αυτοκινητο , το δικο μου ή ενος φιλου ή στο σπιτι των γονιων μου ή ή ή ... ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ? και γιατι ?


τωρα το αλλαζω λιγο , εγω ακουω το τραγουδι και ειναι καλοκαιρι και εχω τα παραθυρα ανοιχτα και ο γειτονας ακουει και ανοιγει το κινητο και το αντιγραφει , ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΥΤΟ ? και γιατι ?

ακομη παραπερα , ενας περαστικος το ακουει και επειδη ειναι καλος και μαγκας στα μουσικα , παει σπιτι και το τραγουδαει και το παιζει στο αρμονιο , ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΥΤΟ ? και γιατι ?

εαν παμε το ιντερνετ τωρα, εγω εχω μια συλογη μουσικης και θελω να την μοιραστω με ενα φιλαρακι στην αμερικη , ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΑ CD με το ταχυδρομειο ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΡΙΞΩ ΣΤΟ ΤΟΡΡΕΝΤ και να του πω ΜΠΕΣ και παρε... εχει σημασια εαν εχω ενα φιλαρακι ή εκατον ενα ??? ουτε το πουλαω , ουτε απαιτω πληρωμη , ουτε λεω οτι ειναι δικα μου , ουτε οτι τραγουδαω εγω , ουτε δικαιωματα ουτε τιποτα ζηταω ..... ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΑΡΑΝΟΜΟΙΑ ?

φυσικα μαγκιες σαν της ΣΟΝΥ δεν λειπουν , ετσι παει και κλειδωνει τα CD οκ και εχω 3 cd player και το cd παιζει στο ενα μονο , ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΣΥ ΣΟΝΥ ? δικαιωμα μου δεν ειναι να το παιξω οπου γουσταρω ? (το CD χαχα)

μπορω να δεχθω εν μερη μονο στο θεμα του λογισμικου , και λεω εν μερη γιατι οκ αγορασα το office και το καλοκαιρι παω στο χωριο , πρεπει να παρω και το μηχανημα μαζι μου ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ το προγραμμα αφου το αγορασα ? δεν μπορω να το εγκαταστησω σε ενα αλλο μηχανημα ωστε να δουλεψω ? γιατι εαν εχω 5 μηχανηματα να πρεπει να αγορασω 5 αδειες την στιγμη που ειμαι ΕΝΑΣ ???
η απατη με το antivirus ,που το αγοραζεις φθηνα μεν , επαναλαμβανομενα μεν , τι θα πει το αγοραζω για ενα ετος ... που το ειδατε αυτο γραμμενο ? αρα δεν το αγοραζω αλλα το νοικιαζω ... μηπως να σας δινουμε και προκαταβολη 3 μηνες ???


οκ το θεμα μεγαλο και τα λεφτα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ...

ΓΙΑΥΤΟ ... OPEN SOURCE ειναι κινημα , ειναι σταση ζωης !!! και τα κανουν ολα και συμφερουν και δε δινεις δεκαρα σε κανεναν ... αλλα βλεπετε το ελληνικο κρατος πηγε και εδωσε 10ΔΙΣ στη microsoft ρε σεις καραγκιοζηδες της βουλης , με 10ΔΙΣ στα πανεπιστημια ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ microsoft ΣΚΟΝΗ !!!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2010, 19:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξερεις τι φταιει για αυτο? κυριως εμεις που οταν κανουμε εγκατασταση τα προγραμματα και τα λογισμικα, εκει που εχει τους ορους της εταιριας (τα "ψιλα γραμματα") κανεις δεν τα διαβαζει - τσεκαρουμε αμεσως το "ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ"... (τουλαχιστο ενα τεραστιο ποσοστο, 8-9 στους 10). Οποτε το εκμεταλλευονται αυτο και εχουμε το προβλημα εμεις υστερα


Η Δύναμη ανήκει σ' αυτούς που τη κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy