ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λευκή μαγεία..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lazarakos
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 12:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lazarakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στην παρέα του ESOTERICA ...Είμαι καινούργιος εδώ...Έχω διαβάσει πολλά και ενδιαφέρον topic σε αυτό το forum και ειλικρινά χαίρομαι που υπάρχουν ανοιχτά μυαλά!!!

Στο θέμα μου τώρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε για την λευκή μαγεία.Περί τίνος πρόκειτε? Είναι επικύνδινη? Μπορεί να μαθευτεί? Θέλει πολυ χρόνο? Δεν θέλω να κάνω πράματα που μπορεί να βλάψουν κόσμο,ίσα ίσα το αντίθετο.Γίνετε?

metal

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 14:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Λαζαράκο, και καλώς όρισες στην παρέα του ESOTERICA.

Είμαι κι εγώ καινούριος στον κόσμο της λευκής μαγείας. Τα πρώτα που έμαθα είναι οι νόμοι της μαγείας:
1.) Ο νόμος της δύναμης
2.) Ο νόμος των τριών

Ο πρώτος νόμος λέει γενικά πως ο μάγος δε πρέπει να χρησιμοποιεί τις γνώσεις του για κακό και δε πρέπει να αφαιρείς από τους ανθρώπους το ελεύθερο της βούλησής τους..
Ο δεύτερος είναι αποτελεσμα της παραβίασης του πρώτου νόμου και λέει πως ό,τι κακό προκαλέσεις θα σου επιστραφεί τρεις φορές..

Βέβαια το καλό και το κακό είναι πάντα υποκειμενικά.. Τα πάντα εξαρτώνται από την πρόθεση.

Επικίνδινη μπορεί να γίνει η μαγεία. Θα σου πρότεινα να μη βάζεις ταμπέλες (λευκή, μαύρη).

θα σου πρότεινα επίσης να ασχοληθείς με τα θεωριτικά αρκετα.. Υπάρχουν τοσα πολλά που πρέπει να μάθεις.. Ξεκίνα και βλέπεις στην πορεία..

---------------------------------------

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazarakos
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 15:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lazarakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου :) ...Υπάρχουν κάποια πρώτα βήματα για αυτόν τον δρόμο της "καλής" μαγείας? Απο που μπορώ να αρχίσω?

Ζωή δεν είναι να ξυπνάς και να κοιμάσαι πάλι, ζωή 'ναι να 'σαι ξυπνητός οντε κοιμουντ' οι άλλοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 15:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω σ' αυτό..

Θα σου πω τι έχω μάθει εγώ ως τώρα (μόνο θεωρία δηλαδή) και έπειτα θα πρέπει να περιμένουμε κάποιον πραγματικά μυημένο

Λοιπον,
Σημάδια δραστηριότητας όπως στοιχειώματα, δαιμονική παρουσία κτλ.
Βοτανολογία (ατέλειωτο κεφάλαιο)
Ιδιότητες και χρήση λίθων
Διαφορα που έχουν να κάνουν με τον εσωτερισμό, όπως αύρα, τσάκρα, ενεργειακή ασπίδα κτλ
Διάφορα πρόσωπα που σχετίζονται με τη μαγεία, όπως ο κρόουλι, ο μάθερς, ο γκάρντνερ.
Μαγικός κύκλος εργασίας και βιβλίο των σκιών.

Είναι λίγα, από τα πολλά βασικά που πρέπει να ξέρει κάποιος που προκειται να ασχολειθεί με τη μαγεία. Κάθε φορά που τελειώνεις κάτι, θα προκύπτει κάτι καινούριο που δε θα το ξέρεις και θα πρέπει να το μάθεις, ή να κάνεις προπόνηση πάνω σ' αυτό..

Ελπίζω να μη σε κουράζω. Ας περιμένουμε κάποιον έμπειρο να δει τα ποστ και να μας πει κι αυτός μερικά πράγματα από την δική του οπτική..

Γενικά πάντως, επειδή στην αρχική σου τοποθέτηση ρωτάς πόσο χρόνο χρειάζεται.. εεε.. Είναι ουσιαστικά ένας τρόπος ζωής.. Δε θα γίνεις με τη μία μάγος, αλλά σιγά σιγά και με μεράκι. Θα πάρει σίγουρα χρόνια.. Αλλά πάντα υπάρχει κάτι καινούριο να μάθεις.. Δεν θα βαρεθείς ποτέ

---------------------------------------

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 15:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΜΕΡΑ

quote:
Ο πρώτος νόμος λέει γενικά πως ο μάγος δε πρέπει να χρησιμοποιεί τις γνώσεις του για κακό και δε πρέπει να αφαιρείς από τους ανθρώπους το ελεύθερο της βούλησής τους..
Ο δεύτερος είναι αποτελεσμα της παραβίασης του πρώτου νόμου και λέει πως ό,τι κακό προκαλέσεις θα σου επιστραφεί τρεις φορές..

ΝΑΙ ...

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΕΞΤΕ Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΗ..
Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ 6 ΚΑΝΟΝΕΣ..

ΑΝ ΚΑΙ filosofos7 ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟ ΝΟΗΜΑ..

Ο ΝΟΜΟΣ ΤΩΝ 3
ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΝΟΜΟ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ
ΑΛΛΑ ΔΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ
ΟΙ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ Η'
ΤΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ

ΔΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
ΑΛΛΑ ΜΕ "ΚΑΛΥΨΕ" ΑΡΚΕΤΑ Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ.

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 16:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βοτανολογία

Η ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΒΟΤΑΝΩΝ..

quote:
Ιδιότητες και χρήση λίθων

ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΥΣ..
Η ΤΕΧΝΗ ΤΩΝ ΚΕΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ..
Η ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΩΝ

quote:
Διαφορα που έχουν να κάνουν με τον εσωτερισμό, όπως αύρα, τσάκρα, ενεργειακή ασπίδα κτλ

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ?
ΧΑΧΑΧΑ
ΑΥΡΑ,7 ΤΣΑΚΡΑ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΕΡΓΙΑΚΗΣ ΑΣΠΙΔΑΣ,ΑΣΤΡΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ
ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΡΙΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ..ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ..

quote:
Διάφορα πρόσωπα που σχετίζονται με τη μαγεία, όπως ο κρόουλι, ο μάθερς, ο γκάρντνερ.

ΝΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΥΣΤΕΣ..

quote:
Μαγικός κύκλος εργασίας και βιβλίο των σκιών.

ΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ..
ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ..

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 16:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ναι, σίγουρα αρχάριος.. χαχα Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια-παρέμβαση

Περιμένουμε κι άλλα διαφωτιστικά ποστ σου..

---------------------------------------

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 16:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΗ ΕΙΤΕ ΛΕΥΚΗ ΕΙΤΕ ΚΙΤΡΙΝΗ ΕΙΤΕ
ΠΡΑΣΙΝΗ ..
ΘΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΜΝ ΑΣΧΟΛΕΙΘΗΤΕ..
ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΣΚΙΩΝ
Η' ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ..

ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ..

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 16:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περιμένουμε κι άλλα διαφωτιστικά ποστ σου..

ΕΛΑ ΒΡΕ ΣΙΓΑ ΤΟ ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟ..
ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΠΑ..

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazarakos
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 16:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lazarakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω σ' αυτό..

Θα σου πω τι έχω μάθει εγώ ως τώρα (μόνο θεωρία δηλαδή) και έπειτα θα πρέπει να περιμένουμε κάποιον πραγματικά μυημένο

Λοιπον,
Σημάδια δραστηριότητας όπως στοιχειώματα, δαιμονική παρουσία κτλ.
Βοτανολογία (ατέλειωτο κεφάλαιο)
Ιδιότητες και χρήση λίθων
Διαφορα που έχουν να κάνουν με τον εσωτερισμό, όπως αύρα, τσάκρα, ενεργειακή ασπίδα κτλ
Διάφορα πρόσωπα που σχετίζονται με τη μαγεία, όπως ο κρόουλι, ο μάθερς, ο γκάρντνερ.
Μαγικός κύκλος εργασίας και βιβλίο των σκιών.

Είναι λίγα, από τα πολλά βασικά που πρέπει να ξέρει κάποιος που προκειται να ασχολειθεί με τη μαγεία. Κάθε φορά που τελειώνεις κάτι, θα προκύπτει κάτι καινούριο που δε θα το ξέρεις και θα πρέπει να το μάθεις, ή να κάνεις προπόνηση πάνω σ' αυτό..

Ελπίζω να μη σε κουράζω. Ας περιμένουμε κάποιον έμπειρο να δει τα ποστ και να μας πει κι αυτός μερικά πράγματα από την δική του οπτική..

Γενικά πάντως, επειδή στην αρχική σου τοποθέτηση ρωτάς πόσο χρόνο χρειάζεται.. εεε.. Είναι ουσιαστικά ένας τρόπος ζωής.. Δε θα γίνεις με τη μία μάγος, αλλά σιγά σιγά και με μεράκι. Θα πάρει σίγουρα χρόνια.. Αλλά πάντα υπάρχει κάτι καινούριο να μάθεις.. Δεν θα βαρεθείς ποτέ

---------------------------------------

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργά


Δεν με κουράζεις,ισα ισα αυτα με ενδιαφερουν..Μια ερωτηση εχω..Τα chakra,ασπιδες και ολα αυτα δεν συμπιπτουν με βουδισμο?

Ζωή δεν είναι να ξυπνάς και να κοιμάσαι πάλι, ζωή 'ναι να 'σαι ξυπνητός οντε κοιμουντ' οι άλλοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 18:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν με κουράζεις,ισα ισα αυτα με ενδιαφερουν..Μια ερωτηση εχω..Τα chakra,ασπιδες και ολα αυτα δεν συμπιπτουν με βουδισμο?

Δεν έχω μελετήσει πολύ τις ασιατικές θρησκείες για να πω την αλήθεια, μα νομίζω πως τα τσάκρα προέρχονται από τον ινδουισμό. Τώρα για την ασπίδα δεν έχω ιδέα... Το αστρικό σώμα υπήρχε λίγο πολύ σε όλες τις παραδόσεις, όπως και το τρίτο μάτι.
Υπάρχουν πολλές ψυχικές δυνάμεις, δεν είναι μόνο αυτές..

Αν δεν έχεις ασχοληθεί με τίποτα γενικότερα, ξεκίνα με τον παλιό καλό διαλογισμό.. Καθημερινα πέντε λεπτά, είναι ο χρυυσός κανόνας της διδασκαλίας του ζεν. Τώρα αυτό εξαρτάται από το άτομο κατά την άποψή μου.. Κάποιος μπορεί να νιώθει καλύτερα με μισή ώρα κάθε μέρα.. Αλλά για αρχη εσύ 5 λεπτά

quote:
ΕΛΑ ΒΡΕ ΣΙΓΑ ΤΟ ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟ..
ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΠΑ..

Κι όμως κάτι έμαθα Δεν ήξερα την τέχνη των μετάλλων..

---------------------------------------

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 23:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lazarako καλησπέρα και καλώς ήρθες στο ESOTERICA.

Για να μην έχουμε διπλά θέματα, μπορείς κάθε απορία σου αλλά και κάθε τι που σε «ενδιαφέρει» να ρωτήσεις, να το κάνεις στο συγκεκριμένο λινκ.

ΜΑΓΕΙΑ

Ακόμα μπορείς σε αυτά τα άρθρα να διαβάσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες που μπορεί να σου φανούν χρήσιμες.

ΜΑΓΕΙΑ. Η Αληθινή Επιστήμη του Θεού

ΟΙ ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ

Η ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ: Η ΕΣΩΤΕΡΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ... ΠΡΑΞΗ

Σ΄ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 00:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τρόπος που μιλάτε για αυτά τα θέματα δεν είναι κατα τη γνώμη μου ο κατάλληλος. Τα ευτελίζετε. Κατα τα άλλα μου κάνει φοβερή εντύπωση το ότι μιλάτε με συγκεκριμένες αναφορές για ένα θέμα το οποίο δεν έχει συνταγές ούτε περιορισμούς(όπως κάθε "τέχνη"). Με τη μαγεία δεν υπάρχει λόγος για να ασχοληθεί κάποιος αν γενικά είναι άσχετος με θέματα εσωτερισμού. Ο εσωτερισμός είναι κλίση, ή την έχεις ή όχι. Η μαγεία το ίδιο και περισσότερο. Είναι μία πολύ δύσκολη τέχνη για ανθρώπους πολύ σχολαστικούς και επαγγελματίες σε όσα κάνουν. Χρειάζεται κυρίως υπομονή, επιμονή, εργατικότητα -φυσικά- και εξυπνάδα. Αυτά είναι χαρίσματα που δύσκολα τα αποκτά κάποιος μετά απο μια ηλικία αν δεν τα χει ήδη. Απο χρόνο χρειάζεται άφθονο-και λίγα λέω. Αυτά. Καλές μελέτες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 01:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να ρωτηαω εγω κατι?
ποιος ο λογος να ασχοληθει καποιος με μαγειες κλπ?
τι εχει να κερδισει?και βασικα αν γινει μαγος μετα τι θα κανει θα παλευει με την Πρου??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 12:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αυτογνωσία είναι το παν.
Η μαγεία βοηθάει σε αυτό, και κάποιος για να είναι τέλειος μάγος πρέπει αναγκαστικά γίνει και τέλειος άνθρωπος.
Η μαγεία δεν είναι παρα μία σύνθετη μορφή εσωτερισμού. Η πιο σύνθετη για την ακρίβεια. Είναι μία Επιστήμη που προϋποθέτει βαθειά εσωτερική γνώση και κατανόηση και πολλές ατομικές αρετές(θέληση, παρατηρητικότητα, εξυπνάδα, υπομονή, επιμονή και άλλα). Η μαγεία είναι σκοπός και μέσο ταυτόχρονα. Για να μπορέσει κάποιος να την ασκήσει πρέπει να είναι(να γίνει) τρομερά ικανός σε όλους τους τομείς, και αφού κάποιος την ασκήσει μπορεί, ίσως, να κερδίσει πολλά σε επίπεδο αυτογνωσίας. Κατα τα άλλα είναι επικίνδυνη τόσο για κάποιον ανόητο όσο και για κάποιον γνώστη.
Φίλε Hurricane η ενασχόληση με τη μαγεία είναι όντως παράλογη και σίγουρα όχι απαραίτητη...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/05/2010 13:27:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 21:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΜΝΜ ΜΟΥ
ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΤΑΛΘΗΚΑΝ ...

Απεστάλη: 10/05/2010, 15:51:53

Απεστάλη: 10/05/2010, 16:09:07

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΕ elo Η' ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ
ΝΑ ΤΑ ΣΒΗΣΕΙ..
ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΗ..

THX
CHARMED
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 21:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη CHARMED.. Όλοι μας γράφουμε πολλά.. όλοι μας φράφουμε πράγματα που αργότερα μπορεί τα μετανιώσουμε. Αλλά δε γίνεται κάθε φορά να ζητάμε διαγραφή. Αυτό είναι πολύ δύσκολο για το λόγο ότι οι απαντήσεις των άλλων στα δικά μας μηνύματα παραμένουνε. Περιπλέκεται δηλαδή πολύ το πράγμα. Αυτό που όλοι μαθαίνουμε απο τα φόρουμ είναι ότι το παρελθόν είναι κάτι με το οποίο πρέπει να ζήσουμε. Και ο χρόνος κατα τα άλλα κάνει τη δουλειά. Μάλιστα για να δεις πόσο ρευστά είναι τα πράγματα, μου 'χει τύχει πολλές φορές με διάφορα μέλη να τσακώνομαι άγρια, άγρια όμως, να πέφτει μπινελίκη(σχεδόν), και στο μέλλον να γινόμαστε "καλοί φίλοι"... Αυτό μου χει συμβεί για παράδειγμα με τον ΕΝΑ(Σ) ΥΠΗΡΕΤΗ(Σ), τον Αλζζαρο(αυτά τα ονόματα μου ήρθαν τώρα στο μυαλό) και άλλους. Κάπως έτσι πάει το πράγμα. Ξεκινάς απο ένα σημείο και πας σε ένα άλλο.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/05/2010 21:59:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 22:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΜΝΜ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ..

ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ quote ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ..

ΑΡΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΣΒΗΣΩ..

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 22:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΤΣΑΚΩΘΗΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΟΜΟΥΝ ΟΜΩΣ ΔΝ ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗ
ΑΠΛΑ ΔΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΥΓΗΤΗΣΗ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ

ΤΕΛΟΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 13:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα κ αν δεν έχουν γίνει quote υπάρχουν άτομα που απευθύνονται σε σένα και εκ τούτου αν βγουν τα μηνύματά σου θα είναι σαν να απευθύνονται στον αέρα. Το κατα πόσο το φόρουμ σου παρέχει όντως τη δυνατότητα σβησίματος μηνυμάτων δεν το γνωρίζω αλλά ξέρω ότι δεν έχει συμβεί σχεδόν ποτέ αν όχι ποτέ σκέτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 14:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TΕΛΟΣ

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΘΥΜΗ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΑΛΛΟ...
ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΤ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΝ ΜΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΟ
ΑΡΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΜΝΜ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ..


ΝΑ ΡΘΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΝΑ ΤΑ ΣΒΗΣΕΙ AN ΘΕΛΕΙ ..

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 19:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CHARMED σκέτο elo please…

Μηνύματα από τα φόρουμ ποτέ δεν σβήνονται αλλά μεταφέρονται σε συγκεκριμένο τόπικ όπου μπορεί ο καθένας να τα διαβάσει, αλλά και αυτό όταν υπάρχει σοβαρός λόγος πχ όταν ο διάλογος ξεφεύγει από τα επιτρεπτά όρια…

Από την άλλη δεν βλέπω τον λόγο που πρέπει να διαγράφουν (μεταφερθούν) τα μηνύματα σου;

Συγγνώμη CHARMED που δεν μπορώ να βοηθήσω…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2010, 20:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ..
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΙΡΩΝΙΚΟ
ΓΕΛΙΟ ΤΟΥ DR ΠΟΥ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ

ΣAS ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΛΟ ΝΑ 'ΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΧΑΛΑΤΕ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ...

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2010, 22:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(..χεχεχεχεχεχε)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 01:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σατανικό γέλιο του Dr Jekyll …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 03:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατα τα άλλα είναι επικίνδυνη τόσο για κάποιον ανόητο όσο και για κάποιον γνώστη.
Φίλε Hurricane η ενασχόληση με τη μαγεία είναι όντως παράλογη και σίγουρα όχι απαραίτητη

quote:
Η μαγεία δεν είναι παρα μία σύνθετη μορφή εσωτερισμού.

Αν κάποιος εκφράζεται μέσω αυτής της μορφής εσωτερισμού και μπορεί να προχωρίσει παραπέρα στο θέμα αυτογνωσία γιατί είναι παράλογο;
Παράλογο θα ήταν κάποιος να ξεκινήσει με μαγεία χωρίς να έχει ιδέα από εσωτεριμό όπως νομίζω είπες πιο πάνω, και να μπει στα πρακτικά γνωρίζοντας ΤΙΠΟΤΑ ή ΕΛΑΧΙΣΤΑ.

Επίσης είναι πολύ πιο εύκολο να παρασυρθεί κανείς, ειδικά αν μαθαίνει μόνος του.

Τέλος η επικινδυνότητα εξαρτάται από της προθέσεις του εκάστοτε μάγου, αν θα χρησιμοποιήσει για καλό ή για κακό τις γνώσεις του, κάτι που ουσιαστικά καταλήγει στο θέμα ιδιοτέλεια ή ανιδιοτέλεια.

---------------------------------------

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 11:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κάποιος εκφράζεται μέσω αυτής της μορφής εσωτερισμού και μπορεί να προχωρίσει παραπέρα στο θέμα αυτογνωσία γιατί είναι παράλογο;

Γιατί να κάνει κάποιος το ταξίδι προς τη μαγεία και να μη κάνει απευθείας το ταξίδι το ταξίδι προς τη "θέωση"; Το ταξίδι προς τη επιτευξη κάποιας μαγικής πράξης δεν φέρνει την θέωση. Το ταξίδι προς την ίδια τη θέωση όμως φέρνει τη θέωση. Αφού κάνεις μια μαγική πράξη, θα έχεις τόσο δρόμο νά κάνεις για το τέλος, όσο ακριβώς και πριν. Μπορεί ίσως να κερδίσεις ένα μικρό "boost", μια μικρή βοήθεια, αλλά η γνώση, η αυτογνωσία, δεν θα σου δοθεί απο καμία οντότητα εσωτερική(ή εξωτερική).
θα πρέπει δηλαδή εσύ ο ίδιος να καταδυθείς μέσα σου και να ψάξεις, να βρεις.
Το να τραβήξεις κάτι στην επιφανεία προσωρινά δε λέει κάτι. Το τράβηξες, το είδες για λίγο, μετά αυτό θα ξαναβουλιάξει στον βυθό απο τον οποίο ήρθε. Το θέμα είναι να κατεβείς εσύ ο ίδιος εκεί κάτω και να ΔΕΙΣ το βυθό με όλα του τα ζώα και τα αντικείμενα και τα θαύματά του. Δεν κέρδισες τίποτα με το να βγάλεις ένα πλάσμα απο τη χώρα των θαυμάτων έξω απ τα "νερά" του. Αυτό θα ξαναγυρίσει στο φυσικό του περιβάλλον. Πρέπει εσύ ο ίδιος να μπείς στη rabbithole, στη χώρα των θαυμάτων. Γιατί μόνο έτσι θα μπορέσεις να επηρεάσεις αυτόν τον κόσμο. Όταν είσαι τόσο γιγάντιος, δεν χωράς εκεί μέσα, δεν μπαίνεις, και έτσι δεν γνωρίζεις. Και χωρις γνώση, δεν πας πουθενά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 12:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί να κάνει κάποιος το ταξίδι προς τη μαγεία και να μη κάνει απευθείας το ταξίδι το ταξίδι προς τη "θέωση"; Το ταξίδι προς τη επιτευξη κάποιας μαγικής πράξης δεν φέρνει την θέωση. Το ταξίδι προς την ίδια τη θέωση όμως φέρνει τη θέωση.

Διαφωνώ. Υπάρχουν πολλά μονοπάτια τα οποία οδηγούν στον ίδιο προορισμό. Ο καθένας επιλέγει αυτό το οποίο πιστεύει πως του ταιριάζει καλύτερα.

quote:
Αφού κάνεις μια μαγική πράξη, θα έχεις τόσο δρόμο νά κάνεις για το τέλος, όσο ακριβώς και πριν. Μπορεί ίσως να κερδίσεις ένα μικρό "boost", μια μικρή βοήθεια, αλλά η γνώση, η αυτογνωσία, δεν θα σου δοθεί απο καμία οντότητα εσωτερική(ή εξωτερική).
θα πρέπει δηλαδή εσύ ο ίδιος να καταδυθείς μέσα σου και να ψάξεις, να βρεις.

Μα ποιος λέει πως μαγεία είναι μοναχά τα ξόρκια και οι τελετές, και ότι οι μάγοι-μάγισσες δεν κάνουν την δική τους εσωτερική αναζήτηση;

quote:
Δεν κέρδισες τίποτα με το να βγάλεις ένα πλάσμα απο τη χώρα των θαυμάτων έξω απ τα "νερά" του. Αυτό θα ξαναγυρίσει στο φυσικό του περιβάλλον. Πρέπει εσύ ο ίδιος να μπείς στη rabbithole, στη χώρα των θαυμάτων. Γιατί μόνο έτσι θα μπορέσεις να επηρεάσεις αυτόν τον κόσμο. Όταν είσαι τόσο γιγάντιος, δεν χωράς εκεί μέσα, δεν μπαίνεις, και έτσι δεν γνωρίζεις. Και χωρις γνώση, δεν πας πουθενά.

Συμφωνώ απόλυτα, δεν υπάρχει κανένα κέρδος με τέτοιες μεθόδους, αλλά αυτό δεν είναι μαγεία. Κατά την άποψή μου την περιορίζεις πολύ έτσι όπως το θέτεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 16:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα ποιος λέει πως μαγεία είναι μοναχά τα ξόρκια και οι τελετές, και ότι οι μάγοι-μάγισσες δεν κάνουν την δική τους εσωτερική αναζήτηση;
Την εσωτερική αναζήτηση την κάνεις για την θέωση όμως, όχι για να γίνεις καλός μάγος. Αυτό είναι το ταξίδι που έλεγα πριν. Για αυτό λέω, γιατί να γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος για να κάνεις μαγεία και όχι για να φτάσεις στη θέωση που είναι ο σκοπός εξ αρχής; Η μαγεία δεν είναι σκοπός και ούτε καν μέσο. Η άσκηση που χρειάζεται για μια μαγική πράξη είναι χρήσιμη για την εσωτερική πορεία. Η πράξη καθ'αυτή όμως δεν είναι απαραίτητα χρήσιμη.
quote:
Συμφωνώ απόλυτα, δεν υπάρχει κανένα κέρδος με τέτοιες μεθόδους, αλλά αυτό δεν είναι μαγεία. Κατά την άποψή μου την περιορίζεις πολύ έτσι όπως το θέτεις.
Κοίτα, αν ως μαγεία ορίσουμε και το γιόγκα, και το να προφέρουμε μαντραμ, και τη προσευχή και το διαλογισμό και την Α.Π. και και και τότε τα πάντα είναι μαγεία. Αυτά όμως ανήκουν και σε άλλους "τομείς", ή μάλλον στον εσωτερισμό γενικά, επομένως το να τα αποκαλέσουμε μαγεία είναι άτοπο. Απο την άλλη θα ήταν δύσκολο να ορίσουμε τη μαγεία με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο.
quote:
Διαφωνώ. Υπάρχουν πολλά μονοπάτια τα οποία οδηγούν στον ίδιο προορισμό. Ο καθένας επιλέγει αυτό το οποίο πιστεύει πως του ταιριάζει καλύτερα.
Κλασική ατάκα. Χωρίς διαλογισμό δε πάει κανείς πουθενά πάντως. Χωρίς (σχεδόν) όλα τα άλλα, πάει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 17:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ''πόιντ'' μου είμαι πως δεν θέλουν όλοι να κάνουν μόνο διαλογισμό και ό,τι άλλο παίρνει για να φτάσουν στη θέωση. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω στόχο τη θέωση (αν την καταλαβαίνω σωστά τη λέξη εννοείς να γίνεις ένα με το όλον). Προτιμώ ένα πιο σύνθετο μονοπάτι που θα μου προσφέρει κι άλλες γνώσεις τις οποίες θα πρέπει κάποια στιγμή (όταν και ΑΝ θα είμαι έτοιμος) να τις συνδιάσω ώστε να κάνω ξόρκια, το περιεχόμενο τον οποίων θα πηγάζει από τα κίνητρά μου. Μου ταιριάζει αυτό, γιατί ξέρω πως αν κάνω μόνο διαλογισμό και Α.Π. θα χάσω κάθε νόημα και θα τα παρατήσω. Η μαγεία μου δίνει νόημα, κίνητρα, τροφή για σκέψη σε συνδιασμό πάντα με τον εσωτερισμό.

quote:
Κοίτα, αν ως μαγεία ορίσουμε και το γιόγκα, και το να προφέρουμε μαντραμ, και τη προσευχή και το διαλογισμό και την Α.Π. και και και τότε τα πάντα είναι μαγεία. Αυτά όμως ανήκουν και σε άλλους "τομείς", ή μάλλον στον εσωτερισμό γενικά, επομένως το να τα αποκαλέσουμε μαγεία είναι άτοπο. Απο την άλλη θα ήταν δύσκολο να ορίσουμε τη μαγεία με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο.

Μα ποιος σου λέει πως δεν θέλει κανείς όλα τα υπόλοιπα; Μπορεί να νοιώθει πως τα υπόλοιπα τον διευκολύνουν στο ταξίδι του.

quote:
Κοίτα, αν ως μαγεία ορίσουμε και το γιόγκα, και το να προφέρουμε μαντραμ, και τη προσευχή και το διαλογισμό και την Α.Π. και και και τότε τα πάντα είναι μαγεία. Αυτά όμως ανήκουν και σε άλλους "τομείς", ή μάλλον στον εσωτερισμό γενικά, επομένως το να τα αποκαλέσουμε μαγεία είναι άτοπο. Απο την άλλη θα ήταν δύσκολο να ορίσουμε τη μαγεία με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο.

Δεν πρότεινα να αποκαλέσουμε τον εσωτερισμό μαγεία αλλά μην νομίζουμε ότι οι πραγματικοί μάγοι όλη μέρα καλούν πνεύματα και παίζουν με κεριά, Γιατί πιο πάνω κάτι τέτοιο είπες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 20:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ''πόιντ'' μου είμαι πως δεν θέλουν όλοι να κάνουν μόνο διαλογισμό και ό,τι άλλο παίρνει για να φτάσουν στη θέωση.

Ως θέωση εννοώ την αλλαγή φύσης. Μετατροπή της σάρκας σε πνεύμα, του μόλυβδου σε χρυσό και λοιπά.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι συμφωνούν ότι για να φτάσει κάποιος στη θέωση(βλέπε το θέμα για το κάρμα στο άλλο φόρουμ) προϋπόθεση είναι να κάνει διαλογισμό. Μάλιστα κάποιοι θα δεις ότι το θεωρούνε και ως τη ΜΟΝΑΔΙΚΗ λύση. Και αυτοί φαίνεται να ξέρουν τι λένε...
quote:
Προτιμώ ένα πιο σύνθετο μονοπάτι που θα μου προσφέρει κι άλλες γνώσεις
Κι ΑΛΛΕΣ γνώσεις;
quote:
τις οποίες θα πρέπει κάποια στιγμή (όταν και ΑΝ θα είμαι έτοιμος) να τις συνδιάσω ώστε να κάνω ξόρκια, το περιεχόμενο τον οποίων θα πηγάζει από τα κίνητρά μου.
What???
quote:
Μου ταιριάζει αυτό, γιατί ξέρω πως αν κάνω μόνο διαλογισμό και Α.Π. θα χάσω κάθε νόημα και θα τα παρατήσω.
Νομίζω τα 'χεις μπερδέψει λίγο... πρώτα απ' όλα η ΑΠ δεν είναι απαραίτητη στο εσωτερικό μονοπάτι. Δεν έχει πει κανείς κάτι τέτοιο. Για τον διαλογισμό, ίσως δεν τον κάνεις σωστά, και γενικά, αν δεν έχεις πάει σε μια σχολή εσωτερισμού για να βάλεις πέντε πράγματα σε τάξη δεν νομίζω να πας πολύ μακριά.
quote:
Δεν πρότεινα να αποκαλέσουμε τον εσωτερισμό μαγεία αλλά μην νομίζουμε ότι οι πραγματικοί μάγοι όλη μέρα καλούν πνεύματα και παίζουν με κεριά, Γιατί πιο πάνω κάτι τέτοιο είπες.
Μίλησα για το σκοπό. Πάντα υπάρχει κάποια μορφή "τελετής" μικρή ή μεγάλη. Δεν σημαίνει ότι έχει κεριά κλπ. Αντίθετα όμως, έχω πολλές φορές πει(βλ. θέμα κάλεσμα πνευμάτων) ότι η μαγεία χρειαζεται ΧΡΟΝΙΑ μελέτης πριν κάποιος μπεί στη πράξη και αυτό πρέπει να το έχει στο νού του κάθε αρχάριος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy