ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λευκή μαγεία..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 22:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μαγεία είναι ουσιαστικά ένα παρακλάδι του εσωτερισμού και για να ασχοληθείς σοβαρά με αυτή πρέπει να δεις και τα άλλα παρακλάδια, τουλάχιστον να τα δεις, να διαβάσεις λίγο για αυτά. Πχ θεραπεία, αστρολογία.
Και για μένα ο διαλογισμός είναι ένα σημαντικό κομμάτι, και το πρώτο βήμα. Όχι ότι καλώ τον εαυτό μου μάγο και λέω την άποψή μου, είμαι ακόμα πολύ τσουτσέκι για να το κάνω αυτό. Εχω γνωρίσει όμως ανθρώπους που όσο και προσωπικά οφέλη να είχαν ή να θέλαν από αυτό, πάλι ξεκινούσαν από αυτόν.
Τώρα....ο καθένας το βλέπει διαφορετικά. Δεν πειράζει. Αν νομίζει κάποιος πως κάτι άλλο είναι πιο κατάλληλο για το χαρακτήρα του και για τη ψυχοσύνθεσή του, τότε οκ, γιατί οχι?? Το θέμα να κοιτάς τη σωστή κορυφή. Τώρα αν κάποιος την ανέβει με ποδήλατο, ferrari, με τα πόδια ή με πατίνι, αυτό εξαρτάται. Όλα είναι σχετικά και πολλά υποκειμενικά.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 13:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέραα,
μόλις γύρισα από δουλειά και δεν είμαι ακριβώς σε θεση να κατανοήσω κάτι

Dr όταν λες σχολή εσωτερισμού; ρίξε μια εξήγηση και μολις ξυπνήσω θα τη διαβάσω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 14:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε αυτό που λέει λέξη. Μια σχολή μυστηρίων αν θες. Υπάρχουν πολλές σχολές εσωτερισμού είτε αυτές είναι μαγείας είτε είτε είτε. Στην Ελλάδα έχουμε τη θεοσοφική εταιρεία, τον γνωστικισμό(απ' τις γνωστές) και έχουμε και πολλές underground που είναι πιο ψαγμένες κ έχουνε συχνά να κάνουν με τη μαγεία κ έτσι. Η Μασονία πχ ήταν(είναι) μια τέτοια σχολή αν έχεις ακουστά. Ένα βιβλίο που σου είχα στείλει είναι μιας τέτοιας σχολής, ξένης, και είναι ας πούμε το μάνουαλ του νεόφοιτου. Αυτό με άλλα 10 περίπου είναι τα "εισαγωγικά" στη μαγεία. Όταν κατέχεις την γνώση αυτών θεωρήσε πλέον αρχάριος... και όπως σου είπα σου έδωσα 1/10 βιβλία. Αυτό στο επισημάνω για να κατάλβεις τι εννοούμε όταν λέμε ότι η μαγεία χρειάζεται χρόνια προετοιμασίας πριν κάποιος μπει στην άσκηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 17:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ήξερα γι' αυτές τις σχολές. Θα κοιτάξω κι εδώ στις βρυξέλλες τι παίζει. Σ' ευχαριστώω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 21:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δεν ήξερα για "αυτές" τις σχολές" χαχα ήταν ωραίος ο τρόπος που το διατύπωσες. Ναι παντού υπάρχουν πόσω μάλλον στις Βρυξέλες. Αλλά χρειάζεσαι γνωριμίες αν πρόκειται να μπείς σε τίποτα πιο underground όπως σου είπα. Αλλά υπάρχουν και ελεύθερες σου είπα κάποιες. Καλή τύχη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 00:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα κανα δυο που έχουν ιστοσελίδα, αλλά για να βρω τις underground που λες πρέπει να ξεκινήσω από κάπου. Χεχε, μου έδωσες καταπληκτική ιδέα! Σε μερσώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 14:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lol.. Φίλε filosofos7 το να ψάχνεις για σχολή δεν είναι το ίδιο με το να ψάχνεις βιβλία. Θέλω να πω, δεν κάνεις google "σχολές μυστηρίων" ή "σχολές εσωτερισμού" και όπου βρεις πας.. θα είχε πλάκα βέβαια δε λέω.. όχι δεν θα 'χε πλάκα βασικά.. χα.
Αλλά υπάρχουν και απατεόνες και κακοπροαίρετοι και και και. Ειδικά τους κακοπροαίρετους πρέπει να είσαι σε θέση να τους αναγνωρίσεις....
Δεν είναι όλες οι σχολές εξίσου καλές ούτε χρησιμοποιούν τα ίδια συστήματα και κυρίως ΔΕΝ διδάσκουν ΌΛΕΣ τα ίδια πράγματα. Δεν υπάρχει λόγος να ψάξεις για μία underground και μου φαίνεται ότι κινήσε πολύ γρήγορα και με ενθουσιασμό και ο ενθουσιασμός είναι κακός σύμβουλος. Πόσο καιρό σε απασχολεί ο εσωτερισμός και παρεμφερή ζητήματα όπως πχ η φιλοσοφία, η ψυχολογία κλπ. Μου δίνεις την εντύπωση ότι δνε είσαι αρκετά ώριμος για τέτοιες καταστάσεις. Τέλος πάντων ο θεός βοηθός. Πάντως σε "underground" χρειάζεσαι γνωριμία για να μπείς. Αν όλη σου η επαφή με τον εσωτερισμό είναι μέσω του υπολογιστή και όσων ανθρώπων γνωρίζεις μέσω του υπολογιστή..τότε σίγουρα έχεις πάρει πολύ φόρα. Νομίζω δηλαδή, ότι αν στη ζωή σου δεν έχεις γνωρίσει δυό ανθρώπους που να στη "σημάδεψαν" σε ζητήματα γνώσης(άσχετα με το αν αυτοί άνηκαν σε κάποιο σύστημα) το να επιθυμείς απο μόνο σου τώρα την ενασχόληση με τέτοια θέματα μου φαίνεται παράξενο.Τέλος πάντων.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 24/05/2010 14:52:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 15:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι δεν έχω γνωρίσει κανέναν από κοντά που να μ' έχει συμαδέψει, όπως είπες. Μόνος μου άρχισα να ασχολούμαι με τον εσωτερισμό και τη φιλοσοφία πιστεύοντας πως υπάρχει κάτι ακόμη πέρα απ' αυτό που βλέπω, χαχα. Γιατί σου φαίνεται παράξενο; Λογικά πολλά άτομα ξεκινουν όπως κι εγώ.. Έτσι δεν είναι;

Ο ενθουσιασμός περισσεύει, έχεις δίκιο. Κάνω ό,τι μπορώ να να μείνω συγκεντρωμένος όμως δεν έχω κάποιον από κοντά να μου μάθει, ή έστω να μου δώσει καμιά συμβουλή όταν κολλάω

Εεε, ναι συμφωνώ, δεν είμαι και υπόδειγμα οριμότητας, χαχα. Αλλά σιγά σιγά θα οριμάσω, κάθετί στην ώρα του

Όσο για το google... δεν έχω άλλη επιλογή!! Πως αλλιώς να ψάξω όταν δεν έχω γνωστους στο χώρο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VaggelisCharmed
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 16:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia se olous paidia ! :) :) :) eimai kainourgios sto Forum kai thelo na matho genika pragmata gia tin mageia ! opoios mporei na voithisei as mou steili ena minima i as grapsei sto arthro ! euxaristo

britney4everΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 17:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Geia se olous paidia ! :) :) :) eimai kainourgios sto Forum kai thelo na matho genika pragmata gia tin mageia ! opoios mporei na voithisei as mou steili ena minima i as grapsei sto arthro ! euxaristo

britney4ever



Καλώς ήρθες. Για αρχή..ξεκίνα να γράφεις ελληνικά μόνο όπως όλοι εδώ μέσα. Εκτός του ότι είναι κουραστικό να διαβάζει κάποιος greeklish, δεν είναι καν γλώσσα.

Όσο για τις απορίες σου για την μαγεία, θα υπάρξουν απαντήσεις από όποιον ενδιαφέρεται για το θέμα, εν συνεχεία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasilis1818
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 15:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.
Ειμαι καινουριος στο φορουμ.

Ηθελα να πω στα παιδια εδω πουθελουν να ασχοληθουν με την μαγεια
οτι ειτε η μαγεια λεγεται μαυρη ειτε λευκη
καμια απο τις 2 δεν ειναι για καλο. Ναι η λευκη φαινεται οτι
ειναι καλη κλπ... Αλλα δυστυχως στην πραγματικοτητα δεν κανει καλο.

αυτη ειναι η γνωμη μου.
Δεν εχω ασχοληθει με καμια απο της 2. και ουτε προκειται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο "Dr Jekyll Mr Hyde", τα λέει πολύ σωστά.
Η άσκηση τής "Μαγείας", γίνεται μόνο από "τέλεια" Μυημένους (και ΜΟΝΟ ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ-απαράβατος κανόνας να ανήκεις στήν "μυητική Άλυσο-), (εξάντληση όλων τών Μυήσεων και τών βαθμών σε κάποιο "Τάγμα" και φυσικά τελειοποίηση Του Εαυτού και πλήρη κατάκτηση "Συνειδητότητος".).
Τα πράγματα είναι απλά, άν δέν "Μυηθέις", δέν "θητεύσεις" σκληρά και δέν ανέλθεις "καθαρός" στό "τελευταίο Δώμα", Μαγεία δέν κάνεις, έστω και άν σου "ξεπέσει παρανόμως" κάποιο Τυπικό πραγματικό και έχεις διαβάσει τόμους ολόκληρους περί εσωτερισμού και "χτυπιέσαι" καθημερινά στήν εφαρμογή του Τυπικού...
Θα κάνεις ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κάνεις πιθανώς κακό στόν εαυτό σου, διότι κάποιος "δίαυλος" θα "στραβοανοίξει", μεταξύ Συνειδητού και Ασυνειδήτου και όπως θα είσαι απροετοίμαστος, "αρχέτυπα" του συλλογικού ασυνειδήτου θα "εισβάλουν" στο "βέβηλο"-απροετοίμαστο, απληροφόρητο- συνειδητό και θα το διαβρώσουν και αναλόγως τήν ψυχική εξέλιξη του καθενός θα προκαλέσουν από απλή νεύρωση έως ψύχωση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ Μυημένοι σε κατώτερους βαθμούς τα παθαίνουν αυτά και...."καβαλάν το καλάμι" και τρέχουν οι "καημένοι" Διδάσκαλοι να τους συμαζέψουν...
Μήν αναφέρω και Τέκτονες 33ου β. που δέν κατάλάβαν τι εστί Τεκτονισμός (έχει χαθεί στους περισσότερους η "εσωτερικότητα" του χώρου), που είναι "καβαλημένοι" εδώ και χρόνια και γαντζομένοι στά "ρεγκάλια" τους.....ευτυχώς που δέν πιστεύουν στήν Μαγεία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 12:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η άσκηση τής "Μαγείας", γίνεται μόνο από "τέλεια" Μυημένους (και ΜΟΝΟ ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ-απαράβατος κανόνας να ανήκεις στήν "μυητική Άλυσο-), (εξάντληση όλων τών Μυήσεων και τών βαθμών σε κάποιο "Τάγμα" και φυσικά τελειοποίηση Του Εαυτού και πλήρη κατάκτηση "Συνειδητότητος".).

Και εξυπακούεται ότι μια μύηση στο φυσικό επίπεδο, με πολλές φανφάρες και θεατρινισμούς, δε σημαίνει τίποτα για το δικό μας πραγματικό επίπεδο μύησης. Κάποιος μπορεί να είναι μασόνος 33ου βαθμού και εσωτερικά να μην έχει φτάσει ούτε στη πρώτη μύηση. Ου μυήσεις δεν δίνονται εδώ (κατά βάση).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ξένος
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 18:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...
- Δάσκαλε, δάσκαλε, μετά από 15 χρόνια μύησης κατάφερα επιτέλους να περπατήσω στο νερό μέχρι την άλλη όχθη.
-Είσαι ανόητος είπε ο γερο γκουρού, όλοι οι υπόλοιποι δίνουν 2 ρουπίες στο βαρκάρη και τους περνά απέναντι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clandestine elf
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 10:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα λαζαρακο!!..Με παραξενεψε λιγο το θεμα σου..Απο οτι καταλαβα θες μαλλον μεσω της λευκης μαγειας να βοηθησεις καποιους σκοπους στην ζωη σου η στην ζωη αλλων να πανε κατ ευχην.Αλλα κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει ουτε λευκη ουτε μαυρη μαγεια.Οι μαγοι για να πετυχουν τον σκοπο τους χρησιμοποιουν τις λεγομενες αστρικες οντοτητες.Αυτες οι οντοτητες εχουν την ικανοτητα να ρουφουν ενεργεια οταν ενας ανθρωπος βρισκεται σε εντονη συναισθηματικη κατασταση<απογοητευση..κτλ>,αρα εχει ανοιχτο το πεδιο του στις αστρικες οντοτητες.Μονο οταν καποιος βρισκεται σε πληρη συναισθηματικη συγκροτηση και δεν χρειαζεται την επιβεβειωση δεν κινδυνευει να χασει μερος της ενεργειας του..Αυτην την ικανοτητα οι αστρικες οντοτητες την εχουν απο μονες τους και δεν μπορουν να βλαψουν περισσοτερο απο οτι ηδη βλαπτουν..Στην μαγεια ομως τις χρησιμοποιουν πολυ πιο εντονα και υπαρχουν περιπτωσεις που οι οντοτητες νευριαζουν και βλαπτουν τον μαγο που τις χρησιμοπει..Οι οντοτητες λειτουργουν ενστικτοδως και οχι νοητικα , πολλες φορες εχουν καλη εκβαση τα αποτελεσματα τους αλλα αυτο γινεται παλι προς δικος τους οφελος.<λευκη μαγεια>..αλλα στην πορεια δεν αντεχουν τον χειραγωγισμο και ξεσπουν<μαυρη μαγεια>...Ειναι πολλες οι γνωσεις που πρεπει να εχει κανεις για να γινει μαγος εφοσων πρεπει να μαθει να χειριζεται πολυ σωστα αυτες τις οντοτητες........ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ=ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙς ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 20:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κάποιος κάνει μάγια σε κάποιον έχοντας αρκετα προσωπικά του αντικείμενα και καταφέρει να του προκαλέσει μεγάλο κακό, αυτό δε θα πρεπε να "γυρίσει πάνω του";
Δηλαδή δεν υπάρχουν συνέπειες σ' αυτον που κάνει κακό σε κάποιον με μαγεία;

Τείνω να πιστευω ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη σ' αυτά τα πραγματα.
αλλά ποιος ξέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 20:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Οι "Αστρικές" όπως τις ονοματίζεις "Οντότητες", ΔΕΝ.....απορροφούν ενέργεια, όταν πρόκειται για Μυημένο άτομο.

2. Οι Αστρικές Οντότητες ΔΕΝ λειτουργούν όλες αντανακλαστικά.
Αντανακλαστικά λειτουργούν τα ΕΓΡΗΓΟΡΟΤΑ...

(Τα α.)-Εγρηγορότα και οι β.)-ομαδικές ψυχές αποτελούν ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ "ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ".

Η έννοια της «ομαδικής ψυχής» αφορά σε νοητικές κατασκευές που προκύπτουν όταν ένα σύνολο ανθρώπων σχηματοποιεί στο μυαλό του μία ιδέα, σκέψη, μορφή, ή ένα ιδεώδες και βασική κινητήριος δύναμη για τη δημιουργία μίας ομαδικής ψυχής είναι το συναίσθημα.
Ο συναισθηματικός δεσμός είναι αυτός που δημιουργεί και συντηρεί την ομαδική ψυχή ως νοητικό παράγωγο μεταξύ κάποιων ανθρώπων, ένας εκ των οποίων αποτελεί και τον «γονέα» της.

Επίσης παρόμοιες ομαδικές ψυχές συναντάμε σε διαποτισμένα με πάθος ιμπεριαλιστικά καθεστώτα ή σε μικρά στρατιωτικά σύνολα που είναι τόσο αφιερωμένα στην επιθυμία τους να επικρατήσουν ώστε τελικά νικούν σαφώς μεγαλύτερα στρατεύματα (μερικές φορές, η νίκη δεν έχει σχέση με το μέγεθος του στρατιώτη στη μάχη αλλά με το μέγεθος της «μάχης» μέσα στο στρατιώτη…).

Ομαδικές ψυχές έχουν από τα πολιτικά κόματα και τις αθλητικές ομάδες -μικρά και σαθρά-, μέχρι τα Μυητικά Τάγματα, τα οποία έχουν ΠΑΝΙΣΧΥΡΑ Εγρηγορότα.

Τα εγρηγορότα, τα οποία αν και συνήθως θεωρούνται όμοια με τις ομαδικές ψυχές, εντούτοις παρουσιάζουν σημαντικές διαφορές. Ένα εγρηγορός (αυτό που δρα και βρίσκεται σε εγρήγορση), σε αντίθεση με την ομαδική ψυχή, εξακολουθεί να υφίσταται ακόμη κι όταν τα άτομα που το δημιούργησαν πάψουν να το τροφοδοτούν συναισθηματικά ή με τη σκέψη τους. Αποτελεί δε οντότητα που αν και άϋλη/ασώματη ούσα, διατηρεί πλήρη στοιχεία αυτονομίας. Αυτό σημαίνει πως δύναται να δράσει ακόμη και εξουσιαστικά επί της ομάδας, να αποκτήσει ορατή μορφή, βούληση κλπ.
Επίσης, τα εγρηγορότα αποκτούν πολλαπλά «σώματα» (αστρικό, αιθερικό κλπ), ενώ η ομαδική ψυχή διαθέτει μόνον αστρικό σώμα. Παράλληλα, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που ένα εγρηγορός φτάνει να αποκτά ανεξάρτητη και διαφορετική υπόσταση από την αρχική, κάτι που δε συμβαίνει στις ομαδικές ψυχές. Τέτοια παραδείγματα απαντώνται στις απαρχές κάποιων θρησκειών, ενώ σε μερικούς εσωτερικούς κύκλους, συγκεκριμένα εγρηγορότα αποτελούν τα «δομικά υλικά» κατασκευής οντοτήτων που συμμετέχουν σε τελετουργικά επικλήσεων και υφίστανται εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Το Εγρηγορός ενός Τάγματος όχι μόνον δέν απορροφά ενέργεια από τόν Μυημένο, αλλά τόν "φορτίζει" και το σημαντικότερο τόν προστατεύει στό Αστρικό πεδίο.

Το εγρηγορός επιτίθεται -πάντα ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ- και ΜΟΝΟΝ όταν επιτεθείς σε Μυημένο μέλος του Τάγματος (απο το οποίο αυτό δημιουργήθηκε και συντηρείται) ή το χειρότερο στο ίδιο το Τάγμα.

Άν δέν είσαι Μυημένος και δέν ασχοληθείς κακόβουλα με κάποιον ή καποιους που προστατεύονται από Εγρηγορός, για το Εγρηγορός ΔΕΝ υπάρχεις, ΔΕΝ ασχολείται μαζί σου.
Δέν έχει συναίσθημα, είναι ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΟ....το κλωτσάς, σε κλωτσάει ακριβώς με τήν ίδια σφοδρότητα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 20:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανέρχομαι να τονίσω γιά αποφυγή πάσης παραξηγήσεως.
Το Εγρηγορός αν και ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΟ, ώς επι τώ πλείστων, δύναται να αποκτήσει όμως, ακόμη και...ΒΟΥΛΗΣΗ... σπάνιο μέν, συμβαίνει όμως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 21:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο Αστρικό Πεδίο όμως υπάρχουν Οντότητες με πλήρη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και ΝΟΗΣΗ και καθόλου αντανακλαστικές και φυσικα ΑΝΩΤΕΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ απο την δική μας.

Ένας Διδάσκαλος π.χ. ο οποίος δέν έχει "αδρό σώμα", έχει φύγει από κοντά μας, δέν είναι ενσαρκωμένος στήν παρούσα φάση, υπάρχει στο Αστρικό.

Υπάρχουν όμως και "κακόβουλες", (νοήμονες όμως και αυτές και όχι αντανακλαστικές οντότητες), οι οποίες υπάγονται στήν ΑΝΤΕΡΑΡΧΙΑ, π.χ. Διδάσκαλοι που "ΧΑΣΑΝ" τον δρόμο τους σ'αυτή την ζωή και εξέπεσαν στο σκότος.

Όμως και αυτές δέν θα ασχοληθούν με κάποιον "κατώτερό" τους.

Στο σύμπαν υπαρχει ένας ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΝΟΜΟΣ.... Ο ΕΧΩΝ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΥΝΑΜΗΣ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΧΟΝΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ...ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΤΩΤΕΡΟ!
ΟΜΩΣ ΕΝΑΣ ΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ...
ΟΧΙ ΟΜΩΣ....ΔΙΑΠΑΝΤΩΣ...
Ο ΜΑΥΡΟΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΝΙΚΗΘΕΙ ΠΛΗΡΩΣ...ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ...

π.χ. Στόν Ιησού επιτέθη ο Σατανάς, σε κάποιον λιγότερο ισχυρό...ένας εξίσου ισχυρός Δαίμων, σε κάποιον "νεόφυτο Λευκό"...ένας ιδίας δυνάμεως "μαύρος" κ.ο.κ....

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 17/02/2012 21:37:13

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 17/02/2012 21:53:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 21:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διδάσκαλοι που "ΧΑΣΑΝ" τον δρόμο τους και εξέπεσαν στο σκότος

Οι γνωστοί ΧΑΣΑΝ-σμούσεν Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 21:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να τα πώ "λαικά", άν ΔΕΝ έχεις τήν δυναμη να σκάψεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΓΟΥΜΙ ΣΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΕΡΑΣ...(τερατάκι θα βγεί και άν είσαι και λίγο υπερευαίσθητος θα σου "ξυπνήσει" καμιά "νευρωσούλα", άντε και κατάθλιψη έως μέτριας έντασης.
Άν τώρα είσαι αποδιοργανωμένη προσωπικότητα, θα πάθεις οξύ ψυχωσικό επ/ο., βαριά κατάθλιψη, ψύχωση, τα οποία κάποια στιγμή θα "έβγαιναν" στην επιφάνεια ούτως ή άλλως μέχρι τα 30-36).

Άν τώρα μπορείς να σκάψεις "κρατήρα" ολόκληρο, σκάψε τον, το τέρας που θα βγεί θα είναι πελώριο και επικίνδυνο, όμως εσύ μπορείς να το αντιμετωπίσεις. Βεβαίως και στήν μάχη μεταξύ ίσων ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΧΑΝΕΙ...

Για τούς άνωθι όμως λόγους, άν θές να ασχοληθείς με "Μαγεία", καλύτερα να είσαι ψυχικά υγιής και επειδή τίς περισσότερες φορές αγνοούμε τίς ψυχικές μας νόσους (από τήν πιό "ανώδυνη" ακόμη...), καλύτερα αυτά να αρχίζουν συστηματοποιημένα, με πραγματικούς Μυημένους Διδασκάλους, όπου ο Διδάσκαλος (άν είναι), θα δει μέχρι που "αντέχεις" και άν θα σε προχωρήσει.


Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 17/02/2012 21:47:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 21:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Διδάσκαλοι που "ΧΑΣΑΝ" τον δρόμο τους και εξέπεσαν στο σκότος

Οι γνωστοί ΧΑΣΑΝ-σμούσεν


Εχω "πεσει" κάτω ...τώρα το είδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 21:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει, αυτός ήταν τρελλός όχι Διδάσκαλος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 22:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A πήγε αλλού το μυαλό σου. Χανασμούσεν είναι αυτοί που έχουν και τα τέσσερα χρυσά οχήματα αλλά δεν έχουν διαλύσει ακόμα το Εγώ.
Π.χ. Χίτλερ
Σαν αποτέλεσμα, είναι πολύ καταστροφικοί.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/02/2012 22:11:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

777
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 17:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι τα τέσσερα χρυσά οχήματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 21:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός ήταν πράγματι "απεσταλμένος", αλλά δέν άντεξε, ακολουθόντας τόν δρόμο του έστριψε σε λάθος σημείο χωρίς να το καταλάβει κάν και γιαυτό έκανε τα αίσχη που έκανε.
Αυτός πιθανότατα πίστευε ότι πράτει το καλό, δέν προπαγάνδιζε απλά, -οι συνεργάτες του ναι-, όμως συνεχώς βυθιζόταν στο "μαύρο"...
Ο "απεσταλμένος" δέν είναι σίγουρο ότι πετυχαίνει τόν σκοπό του, πάντα βέβαια θα ξεχωρίζει, πάντα σε τεχνοκρατικό επίπεδο (γνώση κ.λ.π.)θα υπερέχει τών συγχρόνων του, όμως όσον αφορά τόν σκοπό του μπορεί εύκολα να χάσει το "παιχνίδι"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 21:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι το μυαλό μου πήγε στόν βλάκα τόν Μρείβικ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 22:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι είναι τα τέσσερα χρυσά οχήματα;

Είναι τα ηλιακά σώματα (βλ. επτά σώματα)
Για να το καταλάβεις αυτό θα πρέπει να ξέρεις τι είναι (και πώς γίνεται) η μετατροπή της ενέργειας. Αυτό είναι μεγάλο θέμα που δε μπορεί να συζητηθεί εδώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy