ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ελληνικά, μικρή γλώσσα και νεκρή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 21:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.youtube.com/watch?v=7Qr7UrZNHe8&feature=player_embedded

Εσείς τι λέτε ?????


Edited by - KERRY KING on 04/07/2010 22:20:13

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 21:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ότι έχεις κάνει κάτι λάθος γιατί με βγάζει σε mp3 διαφήμιση

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 22:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το διόρθωσα......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 22:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έχω δώσει απάντηση σε αυτό,το είχε αναφέρει ο τρέχα και η απάντηση μου ήταν αυτή
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7579&whichpage=22&ARCHIVE=
quote:
τι λες βρε παλιό φασίστα;(αναφερόμουν στον τρέχα γιατί δε ντου άρεσε αυτή η απόφαση) δεν τρέπεσαι λίγο αφού τα ελληνικά είναι μια γλώσσα που ανήκει στην ινδοευρωπαϊκή ομάδα και φυσικά οι έλληνες έκλεψαν το αλφάβητο από τους φοίνικες όπως φυσικά έκλεψαν τα πάντα τίποτα δεν δημιούργησαν και μην ξεχνάμε ότι ήταν όλοι αδερφές έκαναν ανθρωποθυσίες,ο αλέξανδρος ήταν σφαγέας....γενικά θα πρέπει να εξαφανιστεί η ελληνική φυλή και προτείνω να καταργηθεί το όνομα έλλην όπως και παλιότερα να το συνδυάσουμε μα τον άρπαγα,δολοφόνο,καταστροφέα
άντε από εδώ που τολμάς να αμφισβητείς τα λεγόμενα της μεγίστης δραγώνας

εγώ προτείνω να μαθαίνουν τα παιδιά μια μίξη πακιστανικοαλβανικορωσσοβουλγαρικοσλαβικονιγηριανικών
αλλά πρώτα να εξαλείψουμε από όλες τις γλώσσες της οποίες ελληνικές λέξεις


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen

Edited by - αθεος on 04/07/2010 22:39:15

Edited by - αθεος on 04/07/2010 22:39:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 22:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατανοώ την οργή σου, θέλω όμως πραγματικά μια πιο ψύχραιμη τοποθέτηση επί του θέματος. Ειδικά από συνομιλητές που δουλεύουν στο εκπαιδευτικό μας σύστημα - και υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 22:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατανοώ την οργή σου, θέλω όμως πραγματικά μια πιο ψύχραιμη τοποθέτηση επί του θέματος. Ειδικά από συνομιλητές που δουλεύουν στο εκπαιδευτικό μας σύστημα - και υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα...

από ποιους θες; έλα τώρα σε είχα για σοβαρό άτομο, από κρατικοδίαιτους που κατάργησαν την αξιολόγηση τους,που το μόνο που τους νοιάζει είναι το πως θα πάρουν μεγαλύτερο μισθό ενώ θα δουλεύουν λιγότερο,
έχουμε δει τι μαθαίνουν στα παιδιά,όλα αυτά που είπα είναι αυτά που μαθαίνουν στα παιδιά τι περιμένεις τώρα να πουν;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 10:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

έχω δώσει απάντηση σε αυτό,το είχε αναφέρει ο τρέχα και η απάντηση μου ήταν αυτή
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7579&whichpage=22&ARCHIVE=
quote:
τι λες βρε παλιό φασίστα;(αναφερόμουν στον τρέχα γιατί δε ντου άρεσε αυτή η απόφαση) δεν τρέπεσαι λίγο αφού τα ελληνικά είναι μια γλώσσα που ανήκει στην ινδοευρωπαϊκή ομάδα και φυσικά οι έλληνες έκλεψαν το αλφάβητο από τους φοίνικες όπως φυσικά έκλεψαν τα πάντα τίποτα δεν δημιούργησαν και μην ξεχνάμε ότι ήταν όλοι αδερφές έκαναν ανθρωποθυσίες,ο αλέξανδρος ήταν σφαγέας....γενικά θα πρέπει να εξαφανιστεί η ελληνική φυλή και προτείνω να καταργηθεί το όνομα έλλην όπως και παλιότερα να το συνδυάσουμε μα τον άρπαγα,δολοφόνο,καταστροφέα
άντε από εδώ που τολμάς να αμφισβητείς τα λεγόμενα της μεγίστης δραγώνας

εγώ προτείνω να μαθαίνουν τα παιδιά μια μίξη πακιστανικοαλβανικορωσσοβουλγαρικοσλαβικονιγηριανικών
αλλά πρώτα να εξαλείψουμε από όλες τις γλώσσες της οποίες ελληνικές λέξεις


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen

Edited by - αθεος on 04/07/2010 22:39:15

Edited by - αθεος on 04/07/2010 22:39:49


Είσαι και περήφανος δηλαδή και το διαφημίζεις κιόλας , μπράβο σου φίλε μου!

Δεν θα μπώ στην διαδικασία να σε ακολουθήσω στον τρόπο και στο ύφος σου -θα ήταν πολύ εύκολο- αλλα θα επιλέξω τον δρόμο της "σιωπής" απέναντι σε συμπεριφορές και σκέψεις που διακρίνουν μια συγκεκριμμένη νοοτροπία "ανθρώπων"...!

Να'σαι καλά ... μόνο αυτό!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 10:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν διαβάσεις ολη την πρόταση φίλε μου Εαρινέ,θα καταλάβεις, ότι
ο άθεος, έχει ένα εκκεντρικό τρόπο, αλλά, περιμένει και αντίληψη, απο τον συνομιλητή του...Την κοινή αντίληψη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 10:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κα Δραγώνα , λέγοντας την λέξη - έννοια "μικρή" το αιτιολόγησε τι εννοεί , λέγοντας "μικρή" γλώσσα...και πραγματικά με κάλυψε απόλυτα!

Τώρα , ο καθένας μπορεί να ερμηνεύει όπως θέλει το οτιδήποτε και αφορά τον ίδιο και εσωτερικές του επιθυμίες...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 14:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η κα Δραγώνα , λέγοντας την λέξη - έννοια "μικρή" το αιτιολόγησε τι εννοεί , λέγοντας "μικρή" γλώσσα...και πραγματικά με κάλυψε απόλυτα!

και το κοριτσάκι καλύφτηκε από την εξήγηση που της έδωσε ο παιδεραστής αλλά όταν τον έφαγε ήταν αργά
θα μου πεις ψιλά γράμματα

το περίεργο είναι ότι μια γλώσσα που ομιλείτε από 10.000.000 στην ελλάδα και άλλα τόσα ελλήνων μεταναστών, χώρια το ότι διδάσκεται σε όλες τις χώρες, που όλες οι γλώσσες έχουν αρκετές λέξεις από αυτήν την γλώσσα στο λεξιλόγιο τους, χώρια οι επιστημονικοί όροι, χώρια....
να θεωρείται μικρή και μη απαραίτητη από την Ειδική Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας της χώρας
την στιγμή που άλλες γλώσσες με ομιλούντες μερικές δεκάδες ανθρώπων να γίνονται τεράστιες προσπάθειες διατήρησης τους και να χαρακτηρίζονται μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς

καμία γλώσσα κανένας λαός δεν είναι μικρός ή περιττός η ότι άλλο, όλοι πρέπει να είναι περήφανοι για την καταγωγή τους, μόνο κάτι σκατόμυαλοι αριστεριστές του κώλου προσπαθούν να ισοπεδώσουν και να απαλλοτριώσουν την ιστορία των λαών


Υ.Γ. ακόμη περιμένω τοποθέτηση σου για την περίπτωση της κατάληψης του πλοίου από το παμε

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 19:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκθεση για την ελληνική γλώσσα στη Γενεύη


Με αφορμή το διεθνές συνέδριο Παπυρολογίας από της 16 έως την 21η Αυγούστου, διοργανώνεται στη Γενεύη η έκθεση "Άλφα, βήτα, γάμμα, η μελέτη της ελληνικής γλώσσας στη Γενεύη". Η εφημερίδα "Tribune de Geneve" (3/7) δημοσίευσε...

...ολοσέλιδο αφιέρωμα στη μελέτη της ελληνικής γλώσσας στη Γενεύη από το 1559, όταν πρωτοεισήχθη στην ελβετική πόλη μέχρι σήμερα, όπου 264 μαθητές διδάσκονται την ελληνική σε λύκεια του καντονιού της Γενεύης.

οριστε η "μικρη" μας γλωσσα


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 09:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο PREDATOR, με πρόλαβες...

Όσο περιμένουμε απόψεις πάνω στις απόψεις της λύκαινας (κατά το βάλαμε τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα), ας λάβουμε υπόψιν την άποψη κάποιων "απολίτιστων" λαών για την γλώσσα μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 09:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατι ομως αυτη η "κατηφια" απο Ελληνες για την γλωσσα μας! Οι ξενοι τη σεβονται πολυ περισσοτερο! Σε λιγα χρονια, μην ξεχναμε, το ιντερνετ θα γινει "ελληνικο" αφου σκεφτονται ολες οι εντολες να δινονται στα ελληνικα! (δεν ξερω αν οντως θα γινει, αλλα τουλαχιστο ειπαν οτι θα μπορουμε να γραφουμε και ελληνικα στην αναζητηση και να μας βγαζει αποτελεσματα αγγλικων δεδομενων... ηδη οι Yahoo και Google σε καποιες περιπτωσεις το εχουν


Η Ελληνικη γλωσσα εχει δωσει σε ολες τις αλλες γλωσσες την ευκαιρια να υπαρξουν, μεσω των "λατινικων" μαλιστα.


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 09:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Η κα Δραγώνα , λέγοντας την λέξη - έννοια "μικρή" το αιτιολόγησε τι εννοεί , λέγοντας "μικρή" γλώσσα...και πραγματικά με κάλυψε απόλυτα!

και το κοριτσάκι καλύφτηκε από την εξήγηση που της έδωσε ο παιδεραστής αλλά όταν τον έφαγε ήταν αργά
θα μου πεις ψιλά γράμματα

το περίεργο είναι ότι μια γλώσσα που ομιλείτε από 10.000.000 στην ελλάδα και άλλα τόσα ελλήνων μεταναστών, χώρια το ότι διδάσκεται σε όλες τις χώρες, που όλες οι γλώσσες έχουν αρκετές λέξεις από αυτήν την γλώσσα στο λεξιλόγιο τους, χώρια οι επιστημονικοί όροι, χώρια....
να θεωρείται μικρή και μη απαραίτητη από την Ειδική Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας της χώρας
την στιγμή που άλλες γλώσσες με ομιλούντες μερικές δεκάδες ανθρώπων να γίνονται τεράστιες προσπάθειες διατήρησης τους και να χαρακτηρίζονται μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς

καμία γλώσσα κανένας λαός δεν είναι μικρός ή περιττός η ότι άλλο, όλοι πρέπει να είναι περήφανοι για την καταγωγή τους, μόνο κάτι σκατόμυαλοι αριστεριστές του κώλου προσπαθούν να ισοπεδώσουν και να απαλλοτριώσουν την ιστορία των λαών


Υ.Γ. ακόμη περιμένω τοποθέτηση σου για την περίπτωση της κατάληψης του πλοίου από το παμε

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Καλημέρα Άθεε!!!

Αν άκουσα καλά , την εν λόγω Κυρία .... το αιτιολόγησε , λέγοντας:"Μικρή σε αριθμό ομιλούντων αυτήν.." , αν έλεγε ότι είναι μικρή λόγω "φτώχειας" της ιδίας της γλώσσας , εκεί θα ήσαν εντελώς διαφορετικά τα πράματα...γι'αυτό και η τοποθέτησή μου ήταν αυτή που συμπεριέλαβες στην απάντησή σου...

Κάνω λάθος???

Σε κάθε περίπτωση , δεν θα περιμένουμε την όποια κα Δραγώνα για να μας πεί για την αξία και το μέγεθος της γλώσσας μας..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 10:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν άκουσα καλά , την εν λόγω Κυρία .... το αιτιολόγησε , λέγοντας:"Μικρή σε αριθμό ομιλούντων αυτήν.." , αν έλεγε ότι είναι μικρή λόγω "φτώχειας" της ιδίας της γλώσσας , εκεί θα ήσαν εντελώς διαφορετικά τα πράματα...γι'αυτό και η τοποθέτησή μου ήταν αυτή που συμπεριέλαβες στην απάντησή σου...

Κάνω λάθος???

Σε κάθε περίπτωση , δεν θα περιμένουμε την όποια κα Δραγώνα για να μας πεί για την αξία και το μέγεθος της γλώσσας μας..!!!



Γιατι, η ιδια χρησιμοποιει και τα 9.000.000 των λεξεων, φθογγων, αρθρων της Ελληνικης???? Ποσως αμφιβαλλω! ενα δειγμα αυτης χρησιμοποιουμε (κοινως, την Νεο-Ελληνικη)

Αλλα οπως το ειπες, δεν θα περιμενουν την καθε κυρια Δραγωνα για να μας πει για την Ελληνικη γλωσσα... ξερουμε και μπορουμε να κρινουμε μονοι μας


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 11:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αν άκουσα καλά , την εν λόγω Κυρία .... το αιτιολόγησε , λέγοντας:"Μικρή σε αριθμό ομιλούντων αυτήν.." , αν έλεγε ότι είναι μικρή λόγω "φτώχειας" της ιδίας της γλώσσας , εκεί θα ήσαν εντελώς διαφορετικά τα πράματα...γι'αυτό και η τοποθέτησή μου ήταν αυτή που συμπεριέλαβες στην απάντησή σου...

Κάνω λάθος???

Σε κάθε περίπτωση , δεν θα περιμένουμε την όποια κα Δραγώνα για να μας πεί για την αξία και το μέγεθος της γλώσσας μας..!!!



Γιατι, η ιδια χρησιμοποιει και τα 9.000.000 των λεξεων, φθογγων, αρθρων της Ελληνικης???? Ποσως αμφιβαλλω! ενα δειγμα αυτης χρησιμοποιουμε (κοινως, την Νεο-Ελληνικη)

Αλλα οπως το ειπες, δεν θα περιμενουν την καθε κυρια Δραγωνα για να μας πει για την Ελληνικη γλωσσα... ξερουμε και μπορουμε να κρινουμε μονοι μας


NOVUS ORDO SECLORUM


Έτσι φίλε μου!!!

Και μόνο όσοι δεν έχουν καν ασχοληθεί με την Ελληνική γλώσσα , μπορούν -απο άγνοια και ασχετοσύνη- να μιλήσουν για "ένδεια" της Ελληνικής γλώσσας..και η παράνοια που ταλανίζει αυτόν τον τόπο δια μέσου σπουδασάντων εκτός Ελλάδας και ήρθαν "κοπιάροντας" εργασίες Πανεπιστημίων -Ξένων- προκειμένου να κυβερνήσουν ή να καταλάβουν ύπατα αξιώματα , λανσάρουν αυτές τις ιδέες απείρου ασχετοσύνης και μικροπρέπειας , για να μην πώ "υποτέλειας"...!

Αλλα βλέπεις , όποτε κάποιος αποφασίζει να μιλήσει περί αυτών των θεμάτων..πετάγονται σαν ελατήρια κάποιοι "παρα-μορφωμένοι" και μιλάνε για "Εθνικισμό" και για ότι βλακεία τους έρθει απο το κεφάλι!

Άσε φίλε μου , δεν θέλω να ξεκινήσουμε αυτήν την συζήτηση , διότι δεν θέλω να συγχυσθώ πρωϊ-πρωϊ...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 11:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μόνο όσοι δεν έχουν καν ασχοληθεί με την Ελληνική γλώσσα , μπορούν -απο άγνοια και ασχετοσύνη- να μιλήσουν για "ένδεια" της Ελληνικής γλώσσας..και η παράνοια που ταλανίζει αυτόν τον τόπο δια μέσου σπουδασάντων εκτός Ελλάδας και ήρθαν "κοπιάροντας" εργασίες Πανεπιστημίων -Ξένων- προκειμένου να κυβερνήσουν ή να καταλάβουν ύπατα αξιώματα , λανσάρουν αυτές τις ιδέες απείρου ασχετοσύνης και μικροπρέπειας , για να μην πώ "υποτέλειας"...!

Αλλα βλέπεις , όποτε κάποιος αποφασίζει να μιλήσει περί αυτών των θεμάτων..πετάγονται σαν ελατήρια κάποιοι "παρα-μορφωμένοι" και μιλάνε για "Εθνικισμό" και για ότι βλακεία τους έρθει απο το κεφάλι!

Άσε φίλε μου , δεν θέλω να ξεκινήσουμε αυτήν την συζήτηση , διότι δεν θέλω να συγχυσθώ πρωϊ-πρωϊ...!


αν εχουμε και τους "λογιους" να καταβαθρονουν τα στοιχεια μας... για παραδειγμα την Ελληνικη Γλωσσα, να πως μας "αντιμετωπιζουν" οι κακοβουλοι... αν δεν στηριξουμε αυτο που ειμαστε, παντα θα εισπραττουμε καρπαζιες...


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 11:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και μόνο όσοι δεν έχουν καν ασχοληθεί με την Ελληνική γλώσσα , μπορούν -απο άγνοια και ασχετοσύνη- να μιλήσουν για "ένδεια" της Ελληνικής γλώσσας..και η παράνοια που ταλανίζει αυτόν τον τόπο δια μέσου σπουδασάντων εκτός Ελλάδας και ήρθαν "κοπιάροντας" εργασίες Πανεπιστημίων -Ξένων- προκειμένου να κυβερνήσουν ή να καταλάβουν ύπατα αξιώματα , λανσάρουν αυτές τις ιδέες απείρου ασχετοσύνης και μικροπρέπειας , για να μην πώ "υποτέλειας"...!

Αλλα βλέπεις , όποτε κάποιος αποφασίζει να μιλήσει περί αυτών των θεμάτων..πετάγονται σαν ελατήρια κάποιοι "παρα-μορφωμένοι" και μιλάνε για "Εθνικισμό" και για ότι βλακεία τους έρθει απο το κεφάλι!

Άσε φίλε μου , δεν θέλω να ξεκινήσουμε αυτήν την συζήτηση , διότι δεν θέλω να συγχυσθώ πρωϊ-πρωϊ...!


αν εχουμε και τους "λογιους" να καταβαθρονουν τα στοιχεια μας... για παραδειγμα την Ελληνικη Γλωσσα, να πως μας "αντιμετωπιζουν" οι κακοβουλοι... αν δεν στηριξουμε αυτο που ειμαστε, παντα θα εισπραττουμε καρπαζιες...


NOVUS ORDO SECLORUM


Τώρα είπες μια μεγάλη και "κεντρική" αλήθεια , απο ΄κει ξεκινούν όλα , εκ των έσω ...εμείς οι ίδιοι δεν προσέχουμε το "σπίτι" μας και το αποδομούμε και βρίσκουν την ευκαιρεία κάτι τυχάρπαστοι απο το πουθενά υποστασιοποιούμενοι , να αποκτούν λόγο και βήμα να μιλάνε...!

Προσπαθούν με χίλους δύο τρόπους και τεχνάσματα , να μας "τσακίσουν" ψυχολογικά και ασφαλώς έχουν τους λόγους τους...και τα κόμπλεξ τους φίλε μου!

Εδώ στην Ελλάδα , οι "διαννοούμενοι προσπαθούν να να εφεύρουν ιδέες προκειμένου να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους και αυτό διότι πρωτογενείς ιδέες ελάχιστοι έχουν και "γραφικοί" έως περιθωριοποιημένοι..ή ακόμα - ακόμα μέχρι και επικίνδυνοι Εθνικιστές!

Θέλουν την Ελλάδα ένα απέραντο "Γιουσουρούμ" , προσπαθώντας να μας πείσουν ότι εκείνοι είναι ανθρωπιστές...ας έρθουν λοιπόν , να την κάνουμε την συζήτηση και να δούμε ποιός είναι και τί...ο καθένας!!!

Λύκοι με προβιά προβάτου και χαμόγελο γλυκό...που παραπέμπει σε καλλιεργημένο άνθρωπο...η σύγχρονη έκδοση των μαστροπών και εκμεταλλευτών..!

Το έλεγαν -σοφά- οι Αρχαίοι:"Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες.." , μόνο που στην Νεο-Ελληνικοί πραγματικότητα , χωρίς δώρα και υποσχέσεις , δεν είσαι τίποτα περισσότερο απο "ανίκανος"...τουλάχιστον!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 12:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσπαθούν με χίλους δύο τρόπους και τεχνάσματα , να μας "τσακίσουν" ψυχολογικά και ασφαλώς έχουν τους λόγους τους...και τα κόμπλεξ τους φίλε μου!

Εδώ στην Ελλάδα , οι "διαννοούμενοι προσπαθούν να να εφεύρουν ιδέες προκειμένου να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους και αυτό διότι πρωτογενείς ιδέες ελάχιστοι έχουν και "γραφικοί" έως περιθωριοποιημένοι..ή ακόμα - ακόμα μέχρι και επικίνδυνοι Εθνικιστές!


το ιδιο δεν εγινε - γινεται και στην περιπτωση της Ελληνικης Ιστοριας? Μετα την "Γλωσσα" και το χτυπημα της "Ιστοριας" τι αλλο μενει? το αμεσο χτυπημα στους Ελληνες!


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 16:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Προσπαθούν με χίλους δύο τρόπους και τεχνάσματα , να μας "τσακίσουν" ψυχολογικά και ασφαλώς έχουν τους λόγους τους...και τα κόμπλεξ τους φίλε μου!

Εδώ στην Ελλάδα , οι "διαννοούμενοι προσπαθούν να να εφεύρουν ιδέες προκειμένου να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους και αυτό διότι πρωτογενείς ιδέες ελάχιστοι έχουν και "γραφικοί" έως περιθωριοποιημένοι..ή ακόμα - ακόμα μέχρι και επικίνδυνοι Εθνικιστές!


το ιδιο δεν εγινε - γινεται και στην περιπτωση της Ελληνικης Ιστοριας? Μετα την "Γλωσσα" και το χτυπημα της "Ιστοριας" τι αλλο μενει? το αμεσο χτυπημα στους Ελληνες!


NOVUS ORDO SECLORUM


Σωστό και για να το πούμε λίγο διαφορετικότερα..."ότι νοηματοδοτεί και συγκροτεί τον Έλληνα-Ελληνισμό" .... αλλα ξεχνούν κάτι...κάτι πολύ σπουδαίο φίλε μου και "ιδιαίτερο" ... που έχει να κάνει με τον μηχανισμό συντήρησης-επιβίωσης του ανθρώπου και ιδιαίτερα του Έλληνα!

Οι "άθλιοι"..φίλε μου , αρχίζουν να καταλαβαίνουν , ότι το πρόβλημα της "επιδημίας" δεν αφορά την Ελλάδα -ΜΟΝΟΝ- και ότι σκοπό έχει να εξαπλωθεί και να κατακλύσει και να αλώσει , "πέριξ και εντός" τα πάντα...!

Αρχίζουν να καταλαβαίνουν , ότι δεν είναι θέμα χρημάτων -ποτέ δεν ηταν- αλλα αποκλειστικά θέμα πολιτικής και συμπεριφορών...αλλα και νοο-τροπιών...!

Τα χρήματα είναι "αέρας" και έχουν τόση αξία , όση εμείς οι ίδιοι τους δίνουμε και δημιουργούμε εξαρτήσεις ... !

Το θέμα είναι να μην είμαστε αρνιά και μάλιστα "παχιά"...και χοντρό-πετσα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 18:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφέρει στο βίντεο και την λέξη "νεκρή" η εν λόγω Κυρία???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 21:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αναφέρει στο βίντεο και την λέξη "νεκρή" η εν λόγω Κυρία???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

τα αρχαία ελληνικά λέει είναι μια νεκρή γλώσσα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 22:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αναφέρει στο βίντεο και την λέξη "νεκρή" η εν λόγω Κυρία???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

τα αρχαία ελληνικά λέει είναι μια νεκρή γλώσσα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Ελπίζω ότι επρόκειτο για μια "άστοχη φραστική διατύπωση" , διότι αν και εφόσον πρόκειται για μια πεποίθηση , της εν λόγω κας...τότε , όχι απλώς έχουμε τρελλαθεί αλλα πρόκειται για κάτι πολύ περισσότερο ... τουλάχιστον "άρρωστο" που διαπερνάει τα μυαλά ορισμένων ανθρώπων και διαχέεται εν είδει "σήψης"...

Απορώ που άνθρωποι του πνεύματος και των γραμμάτων , δεν αντέδρασαν έντονα απαιτώντας να αποσύρει ή να ανασκευάσει , αφού πρωτίστως ζητήσει συγγνώμη...αυτό είναι ακόμα πιο σοβαρό -εννοω η μη αντίδραση-...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 23:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ/ΒΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΣ/ΟΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ/ΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΦΘΑΣΟΥΜΕ Ή ΣΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΝΤΟΥΚΟΥ ΚΑΙ ΘΑ 'ΜΑΣΗΘΕΙ' ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΩΣΤΕ...

ΑΚΟΥ ΝΕΚΡΗ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΥΡΕΩΣ, ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ ΩΣ ΒΑΣΗ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 01:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί σας φαίνεται παράξενο το ότι η αγγλική γλώσσα πάει να γίνει η δεύτερη επίσημη γλώσσα ή και όλα αυτά που ακούγονται μέσα στο συγκεκριμένο βίντεο…

Όταν το μεγαλύτερο ποσοστό των ελλήνων και ειδικά των νεαρών ανθρώπων από τις 10 λέξεις η 4 είναι αγγλικές ή ελληνικά που δεν υπάρχουν πουθενά σε κανένα ελληνικό λεξικό, όταν η γραφή πχ. που συναντάμε ρίχνοντας μια ματιά στο διαδίκτυο είναι σε μεγάλο ποσοστό τα greeklish, όταν ένα μεγάλο ποσοστό είναι ανθρώπων είναι ανορθόγραφο και αναφέρομαι για άτομα που έχουν μια στοιχειώδη εκπαίδευση, λέτε να είναι τυχαία όλα αυτά…

Γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 09:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί σας φαίνεται παράξενο το ότι η αγγλική γλώσσα πάει να γίνει η δεύτερη επίσημη γλώσσα ή και όλα αυτά που ακούγονται μέσα στο συγκεκριμένο βίντεο…

Όταν το μεγαλύτερο ποσοστό των ελλήνων και ειδικά των νεαρών ανθρώπων από τις 10 λέξεις η 4 είναι αγγλικές


μην ξεχνας ομως και οτι απο αυτες τις 4 αγγλικες (τουλαχιστο που χρησιμοποιουμε) οι περισσοτερες εχουν "ελληνικη καταγωγη"... απλα ειναι μεταφρασμενες ή τροποποιημενες (τροπον τεινα)!

quote:
ή ελληνικά που δεν υπάρχουν πουθενά σε κανένα ελληνικό λεξικό, όταν η γραφή πχ. που συναντάμε ρίχνοντας μια ματιά στο διαδίκτυο είναι σε μεγάλο ποσοστό τα greeklish, όταν ένα μεγάλο ποσοστό είναι ανθρώπων είναι ανορθόγραφο και αναφέρομαι για άτομα που έχουν μια στοιχειώδη εκπαίδευση, λέτε να είναι τυχαία όλα αυτά…

Αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που πρεπει να μας καιει... Και βαση αυτου, βρισκουν την ευκαιρια ολοι αυτοι να βγουνε να μιλησουν για το οτι ειναι "νεκρη" η Γλωσσα μας, αντι να βγουνε να πουμε οτι αντιμετωπιζει προβληματα ("εξαφανισης") η γλωσσα μας


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 10:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απορώ που άνθρωποι του πνεύματος και των γραμμάτων , δεν αντέδρασαν έντονα απαιτώντας να αποσύρει ή να ανασκευάσει , αφού πρωτίστως ζητήσει συγγνώμη...αυτό είναι ακόμα πιο σοβαρό -εννοω η μη αντίδραση-...!!!

Αληθεύει ότι η εν λόγω "κυρία" προωθεί διάταξη ώστε τα παιδιά των μεταναστών να διδάσκονται τα ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα (με πρώτη βεβαίως-βεβαίως τα αγγλικά) ?????

Δεν έχω χρόνο να το ψάξω στο internet να το διασταυρώσω, έχει ακούσει κανένας σας τίποτα ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 15:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν το ξερω...


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 02:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η "κυρία" Δραγώνα γαυγίζει για λογαριασμό αυτών που την ταΐζουν.
Κάτι που, προφανώς, την κάνει και υπερήφανη.

Οποιοσδήποτε χαρακτηρίζει την αρχαία Ελληνική γλώσσα νεκρή (!!!) εκτελεί διατεταγμένη ή έχει νεκρό εγκέφαλο.

Κάποιος να πει σ' αυτήν την ανεκδιήγητη, ότι αν δεν υπήρχε η αρχαία Ελληνική, τα αφεντικά της θα μούγκριζαν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 12:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η "κυρία" Δραγώνα γαυγίζει για λογαριασμό αυτών που την ταΐζουν.
Κάτι που, προφανώς, την κάνει και υπερήφανη.

Οποιοσδήποτε χαρακτηρίζει την αρχαία Ελληνική γλώσσα νεκρή (!!!) εκτελεί διατεταγμένη ή έχει νεκρό εγκέφαλο.

Κάποιος να πει σ' αυτήν την ανεκδιήγητη, ότι αν δεν υπήρχε η αρχαία Ελληνική, τα αφεντικά της θα μούγκριζαν...



ποιος βγαινει ομως να το κανει? κανεις...


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 12:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η "κυρία" Δραγώνα γαυγίζει για λογαριασμό αυτών που την ταΐζουν.
Κάτι που, προφανώς, την κάνει και υπερήφανη.

Οποιοσδήποτε χαρακτηρίζει την αρχαία Ελληνική γλώσσα νεκρή (!!!) εκτελεί διατεταγμένη ή έχει νεκρό εγκέφαλο.

Κάποιος να πει σ' αυτήν την ανεκδιήγητη, ότι αν δεν υπήρχε η αρχαία Ελληνική, τα αφεντικά της θα μούγκριζαν...



ποιος βγαινει ομως να το κανει? κανεις...


NOVUS ORDO SECLORUM


όταν κάποιος βγαίνει και το κάνει,αμέσως οι τραχανοπλαγιάδες αριστεριστές τον αποκαλούν εθνικιστή φασίστα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy