ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 H ψυχη και η συλλογικη μνημη της ανθρωποτητας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 18:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρω οτι την υπαρξη η οχι της ψυχης πρεπει να την διαπιστωσει εκαστος για τον εαυτο του..δεν μπορω εγω ο τριτος να αποδειξω στον makfor (μ'αυτον ξεκινησε μια σχετικη κουβεντα) την υπαρξη της ψυχης του, πρεπει ο ιδιος να ασχοληθει αν θελει να παρει απαντησεις...

ωστοσο υπαρχουν διαφορες ενδειξεις για την υπαρξη της και θεωρησα να συμπεριλαβω οσες μου ερχονται στη μνημη καθως θεωρω οτι μπορουν να ριξουν μια βοηθητικη ματια στο ολο θεμα...


1) τα προφητικα ονειρα...εχετε ακουσει για περιπτωσεις που καποιοι ειδαν ενα ονειρο που προελεγε καποια συμφορα η το θανατο καποιου προσφιλους προσωπου η και ευχαριστα γεγονοτα...οπωσδηποτε η γνωση του μελλοντος μπορει να σχετιζεται με το μακροκοσμικο κομματι του ανθρωπου που ειναι η ψυχη γιατι σιγουρα δε σχετιζεται με αλλα οργανα και λειτουργιες του ανθρωπου οπως τις ξερουμε...

τυχαινει να εχω δει ο ιδιος ενα προφητικο ονειρο, μια φορα μου εχει συμβει και γενικοτερα δεν ειμαι ψυχικα ευαισθητος ατομο αλλα ηταν συγκλονιστικο, ειδα λοιπον οτι ειχα παει με την παρεα μου σε ενα μερος στην εξοχη που πηγαιναμε μια φορα το διμηνο στατιστικα και οτι ξαφνικα επιασε δυνατη βροχη, μετα απο λιγο ηρθε μια παρεα μεγαλων ανθρωπων με αμαξια και μας προτεινε ο ενας να μας παρει στο σπιτι του που ηταν δυο τρια χιλιομετρα κοντα μεχρι να περασει η μπορα, ετσι εγινε γιατι εμεις κιολας στο συγκεκριμενο μερος πηγαιναμε με λεφορειο και μετα πεζη (ειμαστε τοτε φοιτητες)...

ετυχε λοιπον μετα απο δεκαπεντε μερες και ειχε μια Κυριακη με πολυ καλο καιρο οποτε πεσαν τα τηλεφωνα και τελικα πηγαμε την εκδρομη, στο δρομο τους ειπα και για το ονειρο που ειχα δει δυο βδομαδες πριν...φτανουμε, κανουμε τις βολτες και τις εξερευνησεις μας και ξαφνου πιανει βροχη που εξελισσεται σε μπορα (δεν μας ειχε ξανατυχει), μετα απο κανα εικοσαλεπτο ερχονται δυο αμαξια, στο ενα ηταν ενας ηλικιωμενος, στο αλλο ενας φιλος του με τα παιδια του (υποψιν οτι το συγκεκριμενο μερος ειναι αγρια ερημια και δεν ερχεται ευκολα κοσμος ποσο μαλλον με βροχη), μετα απο τις καλημερες και λιγες κουβεντες ο ηλικιωμενος μας προτεινε να μας παει σπιτι του γιατι "θα γινετε μουσκεμα και θα ταλαιπωρηθειτε στο γυρισμο", φυσικα δεχτηκαμε και μολις ακουσα την προταση ανατριχιασα γιατι θυμηθηκα το ονειρο..πηγαμε οντως σπιτι του που ηταν πραγματι σχετικα κοντα, ειχε εκει πολυ κοσμο μαζεμενο, μας περιποιηθηκαν με τσαγια, γλυκα και κονιακ και τελικα φυγαμε με μια πολυ ωραια αισθηση...

οι φιλοι μου επισης θυμηθηκαν το ονειρο που τους ειχα διηγηθει και ειχαν κουφαθει οπως εγω...ειχε καποιο ιδιαιτερο νοημα για τη ζωη μου το συγκεκριμενο ονειρο; δε νομιζω..απλα φαινεται καποιο βραδι ενω ονειρευομουνα η ψυχη μου ηταν πολυ χαλαρη και κρυφοκοιταξε πισω απο την κουρτινα που βοσκει το μελλον, οποτε επιασε μια φλασια και μου την εδειξε...

στην ιδια κατηγορια με τα προφητικα ονειρα εντασσω και τα προαισθηματα, μερικοι ανθρωποι και περισσοτερο οι γυναικες εκδηλωνουν καποιες φορες εντονα προαισθηματα αν ειναι να συμβει κατι συνταρακτικο...μερικες φορες τα προαισθηματα δεν βγαινουν, αρκετες ομως βγαινουν και με το παραπανω...

δεστε τωρα σαν παραδειγμα καποια κουφα που συνεβηκαν σχετικα με το ναυαγιο του Τιτανικου...

"Πιθανόν η πρώτη προαίσθηση προέρχεται από τον συγγραφέα Morgan Robertson, που δημοσίευσε το 1898 μία νουβέλα για ένα ναυάγιο. Παρόλο που αυτό είχε γίνει 14 χρόνια πριν από το ναυάγιο του Τιτανικού, η νουβέλα που λεγόταν 'Ματαιότητα' (Futility) φαίνεται ότι περιέγραφε με ακρίβεια της καταστροφή του Τιτανικού. Ο αριθμός των ομοιοτήτων πάει πολύ πιο πέρα από τη σύμπτωση. Στη νουβέλα το πλοίο λεγόταν 'Τιτάνας' (Titan). Είχε το ίδιο μέγεθος με τον Τιτανικό και μετέφερε τον ίδιο αριθμό επιβατών. Στη νουβέλα, το πλοίο επίσης χτύπησε επάνω σε ένα παγόβουνο στον Βόρειο Ατλαντικό στα μέσα του Απρίλη και βυθίστηκε με απώλεια πάνω από τους μισούς επιβάτες εξαιτίας της ύπαρξης πολύ λίγων σωστικών λέμβων. Η κατασκευή του Τιτανικού ξεκίνησε στις 31 Μαρτίου του 1909 από τους Harland και Wolff, ενώ η ιδέα για την κατασκευή ενός μεγάλου υπερπολυτελούς πλοίου υπήρχε από το 1907, αρκετά χρόνια δηλαδή μετά από τη συγγραφή της περίφημης νουβέλας."

"Αρκετοί άνθρωποι όμως έλαβαν στα σοβαρά τις προαισθήσεις τους και ακύρωσαν τα εισιτήριά τους. Ο δεύτερος μηχανικός Colin MacDonald αρνήθηκε τη θέση του στον Τιτανικό, εξαιτίας μίας αίσθησης ότι κρεμόταν μία απειλή καταστροφής πάνω από αυτόν. Ακόμα και μερικοί από τους πλούσιους και διάσημους επιβάτες είχαν νιώσει κάπως περίεργα. Οι J.P. Morgan και Vanderbilt ακύρωσαν και οι δύο τα εισιτήριά τους, επικαλούμενοι του δεισιδαιμονικού φόβου που είχαν στο να κάνουν ένα μεγάλο ταξίδι με ένα κατασκευασμένο πλοίο.

Ένας άλλος άνθρωπος που ήταν μέλος του πληρώματος έλαβε επίσης μια προειδοποίηση, αλλά απέτυχε να αντιδράσει σ' αυτήν αποτελεσματικά. Ο Luigi Gatti, μάνατζερ του ελεγκτικού γραφείου του Τιτανικού, υπέγραψε για τον Τιτανικό, παρά το γεγονός ότι η γυναίκα του ήταν αντίθετη με την ιδέα. Είχε μία προαίσθηση σχετικά με τη δουλειά του συζύγου της στο τεράστιο πλοίο και ένιωθε παράξενα σχετικά μ' αυτό."

(συνεχιζεται)..



ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 19:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2) θα εχετε ακουσει για την περιπτωση ανθρωπων που ενω βρισκονται σε κωμα ειτε απο δυστυχημα ειτε απο βαρυ τραυματισμο σε πολεμο ειτε απο αρρωστεια και ενω οι αισθησεις τους ειναι νεκρες και οι ιδιοι διασωληνωμενοι...

οταν μετα απο καποιο καιρο συνηλθαν διηγηθηκαν στους γιατρους οτι εβλεπαν το σωμα τους απο ψηλα και εβλεπαν τους γιατρους που τους περιποιουντουσαν και τους συγγενεις και φιλους που ερχοντουσαν να τους δουν...

και πως δεν αισθανοντουσαν ασχημα, ισα ισα δεν ενοιωθαν ουτε πονο ουτε αλλη ενοχληση...

τετοιες περιπτωσεις εχουν καταγραφει χιλιαδες σε νοσοκομεια (αρκετες φορες σε στρατιωτικα νοσοκομεια μετα απο βαρυ τραυμα στη διαρκεια μαχης) και αφορουν μια σοβαροτατη ενδειξη εξωαισθητηριας αντιληψης, ποιος τωρα μπορει να ειναι το υποκειμενο της εξωαισθητηριας και εξωσωματικης αντιληψης αν οχι η ψυχη;

(συνεχιζεται)..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 19:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3) θα εχετε ακουσει επισης για εμπειριες ανθρωπων που δεν βρισκοντουσαν σε κωμα αλλα απλα πεθαναν για λιγα δευτερολεπτα η για λιγα λεπτα και μετα ξαναγυρισαν πισω στη ζωη...

οι ιστοριες τετοιων ανθρωπων για το τι συναπαντησαν ποικιλουν αλλα οι περισσοτερες συμφωνουν στο εξης σκηνικο, οτι αισθανθηκαν να τους ρουφαει ενα μεγαλο σκοτεινο τουνελ αλλα οτι στο τελος του τουνελ υπηρχε παρα πολυ λαμπερο φως...

μετα το φως λιγοι θυμουνται λεπτομερειες, καποιοι λενε οτι τους περιμεναν δικοι τους ανθρωποι απο την αλλη πλευρα (η γιαγια, ο παππους, οι γονεις τους) αλλα αυτες τις αρλεκιν-ιστοριες οπου η παλια οικογενεια σμιγει στον αλλο κοσμο δεν τις πολυπιστευω, ωστοσο το μοτιβο με το τουνελ και το φως στην ακρη του συναπανταται αρκετα συχνα ωστε να αποτελει ενδειξη οτι μπορει να εχει βαση...

αν λοιπον υπαρχει μετα θαντον ζωη ποιος αλλος μπορει να τη ζει εκτος της ψυχης;

(συνεχιζεται)...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 10/08/2010 19:15:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 19:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον, το θέμα, που θέτεις, αγαπητέ μου ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ,
καθώς, η ψυχή, είναι μια καταλυτική υπόσταση του ανθρώπου, που τον βγάζει απο την αφθαρσία του ζώου...
Μολις πριν λίγο, ήμουν με ένα τέτοιο άτομο, που έχω αναφέρει,ότι έπεσε, απο 20 μέτρα,στην Ευρώπη,με το κεφάλι..Έζησε και τώρα, περπατάει και ζρει σχεδόν κανομικά,20 χρόνια μετά...Ωστόσο, αυτό που του έμεινε, ακόμη και σήμερα το ανέφερε, ήταν οι αστρικες του βόλτες
στην πολη και στις σκέψεις των άλλων....
Η ψυχή, είναι είναι άπειρο ταμείο ενέργειας για τον άνθρωπο...Αν την συνειδητοποιήσει, θα ζεί και αιώνια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 19:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
που τον βγάζει απο την αφθαρσία του ζώου.

Τη ΦΘΟΡΑ βρε κακομοίρη βλάχο όχι την ΑΦΘΑΡΣΙΑ που είναι η έλλειψη φθοράς... Πόσο αγράμματος πια θα είσαι; Πραγματικά ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για την ανορθογραφία σου αξίζει να πας στην κόλαση... Δεν μπορεί μέχρι και ο Θεός ο ίδιος θα λέει "το κατάλαβες ρε βλάκα;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 20:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή δεν καταλαβαίνεις αγορι μου Βιομηχανικέ, πρέπει απλα,
να είσαι ο..βλάχος που λές, εδώ μέσα;
Έ ..μπαρμπα Γιώργο;...
Επι της ουσίας, μια φορά, δεν μπορείς να μιλήσεις,δίχως, να
αλλοιθωρίζεις;...
Τόσο στείρο πνεύμα, μπορείς να έχεις;
Και προπάντων, βγάλε τη φόρνμα του ....ιεροεξεταστή της επιστήμης...
Κυκλοφορούν κάτι κύριοι με λευκά, που δεν καταλαβαίνουν απο τα κόμπλεξ που έχεις, όπως εγώ...Θα σε αμπαλάρουν, μέχρι να πεις .......εξέλιξη....
Δεν λεει τέτοια ο Θεός, εδώ έχεις εσενα παιδί, τον γιό του
Καραγκιόζη, να κολλάει λές σε μενα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 21:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εγωισμός...Jesus!... Ο άνθρωπος το γυρίζει αλλού για να μη φανεί ότι δεν ξέρει τι γράφει...


Ξέρεις τι σημαίνει ΑΦΘΑΡΣΙΑ βρε βλάχο; Σημαίνει ότι όποιος έχει αυτήν την ιδιότητα ΔΕ φθείρεται... Θα παραδεχτείς το λάθος σου σαν άντρας ή θα το παίξεις θιγμένος όπως συνηθίζεις;

quote:
Δεν λεει τέτοια ο Θεός, εδώ έχεις εσενα παιδί, τον γιό του
Καραγκιόζη, να κολλάει λές σε μενα;

Υποκείμενο ρήμα αντικείμενο ,αγράμματε... Ούτε να βρίσεις σωστά δεν μπορείς... Και είμαι σίγουρος ότι ο μέχρι και ο Θεός γελάει μαζί σου...Έχει χιούμορ ο Μεγαλοδύναμος...Δεν μπορεί τόση μπούρδα στο κεφάλι σου δεν μπήκε από μόνη της, θα έβαλε και αυτός το χεράκι του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 22:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήγαινε αγόρι μου Βιομηχανικέ,πάλι στα ...νήπια...
Πιστεψε με,έχεις χασει επεισόδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 23:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ψυχή, είναι είναι άπειρο ταμείο ενέργειας για τον άνθρωπο...Αν την συνειδητοποιήσει, θα ζεί και αιώνια...


πολυ ωραια η πρωτη προταση...θα συνεχισω αυριο το νημα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 10:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα όλα, αγαπητέ μου ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ, είναι αιώνια, ακόμη και
ανακυκλούμενα, δεν χάνουν την αιωνιότητα τους...
Πόσο μάλλο για μια ψυχή, που μπαίνει σε σώματα, για να ζήσει ζωές...Μια αιώνια υποσταση, μέσα σε κάτι τόσο θνητό...
Παράλογο;..Δεν μπορεί,όλα έχουν, κάποια λογική που γινονται...
Τι νοημα κρύβεται εδώ;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2010, 02:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό θα ταίριαζε καλύτερα στην ενότητα Η ΨΥΧΗ (Εσωτερική Ψυχολογία και Παραψυχολογία - Η αιώνια Αναζήτηση της Ψυχής) από την ενότητα ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (Αρχαίοι Πολιτισμοί - Θρησκείες - Μυθολογίες - Συμβολολογία) όπου άνοιξε.

Θα το μεταφέρουμε λοιπόν στην κατηγορία Η ΨΥΧΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2010, 21:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρω οτι την υπαρξη η οχι της ψυχης πρεπει να την διαπιστωσει εκαστος για τον εαυτο του..δεν μπορω εγω ο τριτος να αποδειξω στον makfor (μ'αυτον ξεκινησε μια σχετικη κουβεντα) την υπαρξη της ψυχης του, πρεπει ο ιδιος να ασχοληθει αν θελει να παρει απαντησεις...

Αστο φίλε,το έχω προσπαθήσει και εγώ παλιά αυτό,αλλά δέν γίνεται τίποτα.

Μπορείς να του πείς οτιδήποτε,να του φέρεις τον θεό μπροστά του,αλλά και πάλι οι αμφιβολίες θα έχουν τον πρώτιστο λόγο για αυτόν.

Γενικά τώρα,αυτή η ιστορία πονάει.Είναι θλιβερό να βλέπεις την άγνοια να τους διακατέχει,αλλά στην τελική αυτό είναι το κάρμα τους.Δέν μπορούμε να κάνουμε τίποτα εμείς.Εξάλλου δέν μπορείς να επέμβεις στην βούληση του άλλου και να του πείς τί να κάνει και τί όχι,τί να πιστεύει και τί να μήν πιστεύει.

Η αιτία του σκεπτικισμού τους,δέν έχει να κάνει με το κλειστό μυαλό όπως πίστευα παλιά,το μυαλό τους είναι ορθάνοιχτο και δέχονται τις πιθανότητες,είναι έξυπνοι άνθρωποι.Η αιτία της άγνοιας έχει να κάνει με τα συναισθήματα,δέν μπορούν να το νιώσουν.

Ότι και να τους πείς τώρα,θα είναι χαμένος κόπος,περιπτώσεις του υπερφυσικού γενικά,υπάρχουν άπειρες αλλά...

Όταν η λογική και το συναίσθημα ενώνονται,τότε προκύπτει η ολοκληρωμένη εικόνα του αντικειμένου.Τότε εκτός απο το συμπέρασμα,την λογική διαδικασία,υπάρχει και η συναίσθησή του.

Οι σκεπτικιστές βλέπουν μόνο το μισή εικόνα κάθε φορά,και ξέρεις οτι με την λογική μπορείς να καταλάβεις και να δεχτείς τα πάντα (υπο όρους βέβαια),με τον ίδιο τρόπο με την λογική μπορείς να "ξεκαταλάβεις" κάτι,να το αρνηθείς δηλαδή επικαλούμενος λογικά επιχειρήματα.Μπορείς δηλαδή με την λογική να καταλάβεις και να αρνηθείς οτιδήποτε,αρκεί να το θέλεις.

Η λογική χωρίς το συναίσθημα καταλήγει σε αδιέξοδο,"δέν μπορούμε να είμαστε για τίποτα σίγουροι".Το συναίσθημα χωρίς την λογική καταλήγει πάλι σε αδιέξοδο,"υπάρχει ο θεός και είναι ένας σοφός γέρος που μας βλέπει στον ουρανό". Η επιστήμη και η θρησκεία,αν αυτά τα δύο ενωθούν,τότε θα αποκαλύψουν την αλήθεια.


Edited by - strangerz2 on 17/08/2010 21:32:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2010, 22:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε αριστοτελη , ξεκινωντας απο το αρχικο σου μυνημα και την πρωτη σου παραγραφο , φανταζομαι θα συμφωνεις οτι εφοσον ειναι προσωπικο τοτε και η δικη μου προσωπικη αποψη και η δικη σου ειναι συβαστες ... σωστα ? επισης το οπως δεν μπορω να διαψευσω εσενα , δεν μπορεις να διαψευσεις εμενα ... σωστα ? αρα δεν υπαρχει θεμα δικιου-αδικου σωστου-λαθους ... ευχομαι να συμφωνουμε σε αυτο

υπο αυτη την βαση και χωρις να θελω ουτε γνωμη να σου αλλαξω ουτε να αποδειξω την υπαρξη ψυχης (η αποδειξη της οποιας , εφοσον μιλαμε για κατι περα απο τον κοσμο μας δεν θα εξαρτωνταν απο ανθρωπινες καταστασεις , ουτε μαντεψιες ουτε τιποτα αλλο , αλλα απο θεματα που δεν θα μπορουσαμε να αγγιξουμε) θελω να σταθω στις "ενδειξεις" που αναφερεις ...

1) προφητικα ονειρα , εχω δει εκατονταδες και δεκαδες απο αυτα εχουν πραγματοποιηθει , το ιδιο και η μητερα μου και καποιοι συγγενεις μου, ΚΑΙ ?
συνηθως αυτα συμβαινουν οταν ανυσηχουμε για καποιον , ή οταν εχουμε καιρο να δουμε καποιον ή ακομη εαν θες για υποσυνειδητους λογους που δεν γνωριζουμε ... η πιθανοτητες να επιβεβαιωθουν ποσο μικρες νομιζεις οτι ειναι ?
παραδειγμα (συγκριτικα με τα ονειρα που βλεπουμε και δεν πραγματοποιουντε σε τι ποσοστο πιθανοτητων εντασεις αυτα που ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ? εαν σκεφτεις οτι βλεπουμε εκατονταδες ισως ονειρα σε μια βραδυα , κρατανε μερικα δευτερα και θυμομαστε απο ελαχιστα εως καθολου , το ποσοστο θα εχει υποδιαστολη και αρκετα μηδενικα )

η μητερα μου βλεπει σε ονειρο της οτι ειμαι αρωστος , τυχαινει εγω να λειπω για δουλεια πανω απο 2 μηνες ... μου τηλωνει ... και εγω εχω παθει ατυχημα με το αυτοκινητο ... ΟΥΑΟΥΥΥ παρατηρηση α) 50% να ειμαι καλα 50% να εχω κατι καθως εαν σε ρωτησω εισαι καλα ενα απο τα δυο θα πεις (παντα απλοικα γιατι εαν μπουν και αλλοι παραμετροι το συστημα θα γινει χαοτικο) αρα τι μαντεψια ειχε το ονειρο ? β) ως μητερα ανυσηχουσε που ειμουν μακρυα ,αρα τι ποιο απλο να δει καποια στιγμη σε αυτους τους 2 μηνες οτι δεν ειμαι καλα στο ονειρο της ?
απλα συμβαινει ... ΣΕ ΟΛΟΥΣ με ή χωρις ψυχη με καλη ή κακη ψυχη !!!

2 και 3 μαζι) καθως ειναι κοινα , θα πρεπει να μαθουμε πρωτα πως λειτουγρει το σωμα μας , τι συμβαινει οτι βρισκομαστε σε κινδυνο καθως και οταν παθαινουμε καποιο ΣΟΚ πριν το θανατο μας ...

οποιαδηποτε επιθεση προς ΕΜΑΣ που μας βαζει σε κινδυνο ενεργοποιει μια σειρα απο χημικες διεργασιες που κατακλυζουν το σωμα μας (θεωρεις τυχαιο οτι οταν αγχωνεσαι πας τουαλετα ποιο συχνα?? οχι δεν ειναι τυχαιο αγχος = πολεμος ετοιμαζεσαι να ΠΟΛΕΜΗΣΕΙΣ και επομενως το σωμα σου πρεπει να αποβαλει καθε τι το περιτο που θα σου δημιουργουσε πορβλημα , αρα αδειζει την κυστη , το εντερο ακομη και το στομαχι ....) να μη το παω μακρυα ..

οταν πεφτουμε να πεθανουμε (αναλογα την περιπτωση παντα) αλλα απο το παραδειγμα σου μιλαμε για καποιο "βιαιο" περιστατικο (ατυχημα, καρδια κτλπ και οχι φυσικα αιτια - σβυνουμε στο κρεβατι ) το σωμα περναει απο διαφορες καταστασεις προσπαθωντας να ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ μας στα ισια του ... δεν γνωριζει οτι μας λειπει ενα χερι ή ενα νεφρο ή εχουμε σπασμενα ... αντιλαμβανεται το προβλημα ως κινδυνο με διαφορους τροπους και προσπαθει να επανορθωσει πχ την ροη του αιματος ή μια υποθερμια ή ή ή ... το τελευταιο ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ειναι η απολυτη καταστολη-ΗΡΕΜΙΑ ... αφου συνηθως περναει απο μια κριση οπου το σωμα στελνει παντου σηματα και που το σωμα πλημυριζει απο σπασμους ... αυτη η ηρεμια ειναι το τελευταιο που κανει ... ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ...

ποσο κοινα ειναι τα "ονειρα" των νεκρων ? γιατι ολοι νιωθουν την απολυτη ηρεμια ? γιατι ολοι λιγο πολυ βλεπουν ιδια - παρομοια πραγματα ? πως διαχωριζουμε οτι αυτο δεν ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου ? και φυσικα σε ποσες περιπτωσεις ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ?? (Αραγε στους ποσους νεκρους εχουν επαναφορα ??? μηπως αυτο γινεται απλα γιατι ΠΕΤΥΧΕ απο την μια το σωμα μας και απο την αλλη ο γιατρος? και οσοι απετυχαν ? τι ειχαν αδυναμη ψυχη ? δε νομιζω ... και οσοι ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ τιποτα ?? ή ειδαν και δεν θυμουνται ??? κτλπ)

φυσικα οπως ειπα τα παραπανω δεν αποδεικνυουν ουτε αποριπτουν την ψυχη γιατι δεν εχουν να κανουν σε τιποτα με αυτη ..

εχω ομως και εγω το εξης ερωτημα να σου θεσω ...

που παει η ψυχη οταν μπορω να σου αλλαξω ολη την ψυχοσυνθεση σου και να σε ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ με μια "ενεση" ?? ή ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ μπορει να συμβει την στιγμη που ΑΛΛΑΖΕΙ απο μονο του και χωρις να κανεις τιποτα εσυ ή καποιος αλλος (θες παραδειγμα ? θα σου δωσω το τελειο ΕΦΗΒΕΙΑ) ΚΑΤΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΟΥ και σε κατακλιζει απο ορμονες που απο ηρεμο σε κανουν να σπας τοιχους ή να βριζεις ιερα και οσια ??? τι εγινε η ψυχη σε αυτη την περιπτωση ? πηγε βολτα ? εφυγε ? ή ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΠΙΡΕΑΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ - μια χημικη ενωση ???

το βασικο και εαν θες καταθετεις την αποψη μου , ειναι να ορισουμε αρχικα τι ειναι ΨΥΧΗ , καθως ο καθενας μας πιθανον εχει τον δικο του ορισμο. επισης δεν μπορουμε απο την μια να την τοποθετουμε στον αυλο κοσμο και απο την αλλη να της δινουμε υλικη υποσταση ... λες οτι η ψυχη θα μας εκανε τετοια τερτιπια ? δεν ειναι πολυ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ προσεγγιση ολο αυτο φιλε μου ??? μηπως οπως με την θρησκεια ομοια και η ψυχη οτι δεν καταλαβαινουμε το ριχνουμε στο "αυλο" ?? γιατι ολα τα θεματα αυτα ειναι ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ θεματα ? τυχαιο ? δεν νομιζω αλλα θα παρω το 11888 μηπως ξερει χαχαχα

και να το ξεκαθαρισω ξανα , δεν εχω προβλημα με την υπαρξη της ψυχης , του θεου , των οντοτητων κτλπ ... εχω προβλημα με την ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ περιγραφη που γινεται σε ολα αυτα , οταν θελουμε να ειναι ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ !!!

η προσωρινη μου , καθως ποτε δεν ξερεις τι αλλαζει αυριο το πρωι , αποψη ειναι οτι τιποτα απο αυτα δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να υπαρχουν (προσεξε θεωρω οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ) αλλα δεν τα αποριπτω αλλα ουτε τα πιστευω τα εχω σε μια γωνια ωστε εαν τα βρω μπροστα μου να ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ... μαλιστα εχω ως αρχη να φευγω με ελφρα πηδηματακια , μακρυα απο οποιον ΚΑΤΕΧΕΙ την απολυτη αληθεια (ειναι αυτος που ΞΕΡΕΙ , ειναι αυτος που ΟΤΙ ΛΕΕΙ ειναι το σωστο , που ΒΛΕΠΕΙ ... που που που ... ειναι αυτος που κατατασει ανθρωπους , που κανει διαχωρισμους ... γιατι μενα εκει υπαρχει "αρωστια" και κολλητικη μαλιστα ) οπως καποιοι φιλοι εδω μεσα ... προτειμω το ΔΕΝ ΞΕΡΩ , που οσο δυσκολα και εαν λεμε αυτες τις δυο λεξεις ΤΟΣΟ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΟΥΜΕ οταν εχουμε αντιληφθει τον κοσμο μας ... ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ , Ξερεις εαν υπαρχει ψυχη ?

ναι φιλε μου δεν ξερω εαν υπαρχουν ... και μαλλον δεν θα μαθω ποτε !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 15:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θέμα αυτό θα ταίριαζε καλύτερα στην ενότητα Η ΨΥΧΗ (Εσωτερική Ψυχολογία και Παραψυχολογία - Η αιώνια Αναζήτηση της Ψυχής) από την ενότητα ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (Αρχαίοι Πολιτισμοί - Θρησκείες - Μυθολογίες - Συμβολολογία) όπου άνοιξε.

Θα το μεταφέρουμε λοιπόν στην κατηγορία Η ΨΥΧΗ





επεστρεψα, καλως σας ξαναβρηκα, συμφωνουμε με την αλλαγη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 15:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία

Το θέμα μεταφέρεται στην ενότητα Η ΨΥΧΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 11:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζω πολλές φορές για την υποτιθέμενη διαφορά , ανάμεσα στην λογική και το συναίσθημα και αναρρωτιέμαι ποιά είναι η βάση όπου το καθένα εδράζεται...???

Το συναίσθημα π.χ βρίσκεται σε έναν άλλο τόπο , εκτός του εγκεφάλου και κεί -στον εγκέφαλο- εδράζεται μόνο ο λογικός -ανώτερος φλοιός- εγκέφαλος...???

Όταν π.χ ... σκεπτόμαστε "λογικά" την ίδια στιγμή δεν βιώνουμε και ανάλογα συναισθήματα...υπάρχει ή υπήρξε έστω και ένας άνθρωπος σε τούτο τον κόσμο , που σαν σκέφθηκε -οποιαδήποτε στιγμή- δεν ένοιωσε και αντίστοιχα συναισθήματα???

Αρκεί -έχω την αίσθηση- να παρακολουθήσουμε ένα νεο-γέννητο μωρό και να δούμε πολλά πράματα...πολλά πράματα που κάνει και που συναισθάνεται...

Το "που" θα το αποδώσει ο καθένας αυτό είναι ο θέμα ....

Και ερμηνείες υπάρχουν πολλές...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy