ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - ΑΛΗΘΕΙΑ - ΚΑΛΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Nikolas A Gkinis
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 04:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nikolas A Gkinis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία
Ουράνια κατάσταση και αρχή της Θείας Δημιουργίας.

Ελεύθερη βούληση
Ύψιστε νόμε της Δημιουργίας του σύμπαντος κόσμου.

Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε, εν πνεύματι, ελεύθερος.

Ο άνθρωπος αποζητά την ελευθερία του,μέσα από τις δεσμεύσεις του υλικού κόσμου.

Ο άνθρωπος απελευθερώνεται με την συνειδητότητα και την αμοιβαιότητα.

Η Σοφία, η Αλήθεια και η Αγάπη, το Καλό είναι αρχές και καταστάσεις των Ουρανίων.

Η αυτοσυνείδηση, η ηθική και η αμοιβαιότητα, η καλοσύνη, είναι αρχές και καταστάσεις των ανθρώπων.

Είναι η Ελευθερία, Αλήθεια και Καλό.

Εκφράζει ελεύθερη βούληση, ο συνειδητά καλοσυνάτος άνθρωπος.

Ον - Είναι – έκφραση
Ιεραρχία - Ελευθερία – ελεύθερη βούληση
Σοφία - Αλήθεια – συνείδηση
Αγάπη - Καλό – καλοσύνη

Με αγάπη
Νικόλας
2010

ngkinis

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 05:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Nikolas A Gkinis

Τοποθέτησες αυτό το θέμα στην ενότητα ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ.
Πιθανότατα θα ταίριαζε καλύτερα στην ενότητα .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
(Εσωτερική Φιλοσοφία - Δυτική κι Ανατολική Σοφία - Σύγχρονος Στοχασμός).

Οπότε, σύντομα θα μεταφερθεί εκεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 14:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελευθερία
Ουράνια κατάσταση και αρχή της Θείας Δημιουργίας.

Ελεύθερη βούληση
Ύψιστε νόμε της Δημιουργίας του σύμπαντος κόσμου.

Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε, εν πνεύματι, ελεύθερος.

Ο άνθρωπος αποζητά την ελευθερία του,μέσα από τις δεσμεύσεις του υλικού κόσμου.

Ο άνθρωπος απελευθερώνεται με την συνειδητότητα και την αμοιβαιότητα.

Η Σοφία, η Αλήθεια και η Αγάπη, το Καλό είναι αρχές και καταστάσεις των Ουρανίων.

Η αυτοσυνείδηση, η ηθική και η αμοιβαιότητα, η καλοσύνη, είναι αρχές και καταστάσεις των ανθρώπων.

Είναι η Ελευθερία, Αλήθεια και Καλό.

Εκφράζει ελεύθερη βούληση, ο συνειδητά καλοσυνάτος άνθρωπος.

Ον - Είναι – έκφραση
Ιεραρχία - Ελευθερία – ελεύθερη βούληση
Σοφία - Αλήθεια – συνείδηση
Αγάπη - Καλό – καλοσύνη

Με αγάπη
Νικόλας
2010

ngkinis


Και απο που προκύπτουν όλα αυτά φίλε Νικόλα..???

Ποιός είναι αυτός που γνωρίζει και ομιλεί περί του "όντος"..???

-Ελευθερία
Ουράνια κατάσταση και αρχή της Θείας Δημιουργίας.

Ελεύθερη βούληση
Ύψιστε νόμε της Δημιουργίας του σύμπαντος κόσμου.

Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε, εν πνεύματι, ελεύθερος.

Ο άνθρωπος αποζητά την ελευθερία του,μέσα από τις δεσμεύσεις του υλικού κόσμου.


Αυτά τα φιλοσοφήματα απο που προκύπτουν αλήθεια..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 15:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Ὅποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά»
Ρήγας Βελεστινλής (ή Ρήγας Φεραίος)

Απλοί Συλλογισμοί του φίλτατου Νικόλαου
και πολύ σωστά η amalia το τοποθετεί στο νήμα = Η ΣΟΦΙΑ =

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 22:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«Ὅποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά»
Ρήγας Βελεστινλής (ή Ρήγας Φεραίος)

Απλοί Συλλογισμοί του φίλτατου Νικόλαου
και πολύ σωστά η amalia το τοποθετεί στο νήμα = Η ΣΟΦΙΑ =



Απλοί συλλογισμοί...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 22:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε το απλοί βάλτο σε εισαγωγικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 22:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ε το απλοί βάλτο σε εισαγωγικά



"Απλοί συλλογισμοί"....εντάξει τώρα...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 23:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είπαμε να μεταφερθεί το θεμα , αλλα εμείς το παμε για κλείδωμα :P

Αν και θα ήθελα να ακούσω την άποψη του Νικολάου πανω σε αυτα που έγραψε , τωρα θα μου πεις οτι εγω δεν κατάλαβα αυτα σκέψου να το πηγαίναμε και πάρα μεσα ....

αν δεν με απατά η μνήμη μου νομίζω πάλι ειχε γράψει και σε ενα αλλο θεμα παλιότερα ο Νικόλαος μερικούς "απλους" συλλογισμούς ,
και απάντηση δεν έδωσε ποτε ....

Edited by - AitheroVamon on 30/09/2010 23:04:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 23:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είπαμε να μεταφερθεί το θεμα , αλλα εμείς το παμε για κλείδωμα :P

Αν και θα ήθελα να ακούσω την άποψη του Νικολάου πανω σε αυτα που έγραψε , τωρα θα μου πεις οτι εγω δεν κατάλαβα αυτα σκέψου να το πηγαίναμε και πάρα μεσα ....

αν δεν με απατά η μνήμη μου νομίζω πάλι ειχε γράψει και σε ενα αλλο θεμα παλιότερα ο Νικόλαος μερικούς "απλους" συλλογισμούς ,
και απάντηση δεν έδωσε ποτε ....

Edited by - AitheroVamon on 30/09/2010 23:04:58


Μα "απλοί συλλογισμοί" είναι που δεν χρήζουν περαιτέρω αναλύσεων...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 23:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΣΤΟ !
και σταματάμε εδώ ....

Άσχετο
καμιά φορά ποσταρω σε 2-3 θέματα ,και οταν βλέπω να γεμίζει απο το όνομα μου η στήλη "τελευταίο μήνυμα" ....
αισθάνομαι μαϊντανός ...

να ανησυχώ γιατρέ μου ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2010, 00:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι!
Να, πάρε λίγο μαϊντανό να παρηγορηθείς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2010, 12:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φρεσκότατος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 04:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό μεταφέρεται στην κατηγορία Η ΣΟΦΙΑ από την κατηγορία ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ όπου τοποθετήθηκε αρχικά από τον συγγραφέα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 13:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελευθερία
Ουράνια κατάσταση και αρχή της Θείας Δημιουργίας.

Ελεύθερη βούληση
Ύψιστε νόμε της Δημιουργίας του σύμπαντος κόσμου.

Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε, εν πνεύματι, ελεύθερος.

Ο άνθρωπος αποζητά την ελευθερία του,μέσα από τις δεσμεύσεις του υλικού κόσμου.

Ο άνθρωπος απελευθερώνεται με την συνειδητότητα και την αμοιβαιότητα.

Η Σοφία, η Αλήθεια και η Αγάπη, το Καλό είναι αρχές και καταστάσεις των Ουρανίων.

Η αυτοσυνείδηση, η ηθική και η αμοιβαιότητα, η καλοσύνη, είναι αρχές και καταστάσεις των ανθρώπων.

Είναι η Ελευθερία, Αλήθεια και Καλό.

Εκφράζει ελεύθερη βούληση, ο συνειδητά καλοσυνάτος άνθρωπος.

Ον - Είναι – έκφραση
Ιεραρχία - Ελευθερία – ελεύθερη βούληση
Σοφία - Αλήθεια – συνείδηση
Αγάπη - Καλό – καλοσύνη

Με αγάπη
Νικόλας
2010

ngkinis


Ελευθερία...

Ελευθερία "πνεύματος"...και μετά η τιμωρία του "ελεύθερου" πνεύματος...

Έγκλημα του υλικού ανθρώπου ή της άϋλης και ελεύθερης ψυχής???

..αν δεχθούμε ότι η ψυχή είναι ελεύθερη αλλα ωστόσο υπεύθυνη ... αλήθει που θα την βρούμε αυτήν την ψυχή που ως ελεύθερη "ούσα" ορίζει την ανελευθερία του ανθρώπου ως ύλη ... δεσμεύοντας όλο το έιναι του και όπλισε το χέρι του ή την σκέψη του κάθε φορά..???

Να δεχθούμε ότι σκότωσε ή δολοφόνησε κάποιος επειδή το ήθελε..???

Να δεχθούμε ότι υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος που επεδιωξε την καταστροφή του..???

Προφανώς όχι...!!!

Κανείς δεν θα ισχυρισθεί ότι η "θέληση" στεγάζεται στην παλάμη ενός χεριού , την στιγμή που προβαίνει σε κάποια "παραβατική πραξη"...

Να πούμε απο την άλλη ότι κάθε ψυχολογικό υποκείμενο "επέβαλλε" στον εαυτό του την κάθε σκέψη και συμπεριφορά του...μπορούμε???

..και ποιός άραγε θα ήταν εκείνος που που θα μπορούσε να διεμβολήσει το είναι του ... φθάνοντας στο κέντρο της ψυχής του , ουτως ώστε να πούμε :"Να!! αυτός ή "εγώ" πολύ περισσότερο"???

Υπάρχει κανείς???

-ΟΧΙ!!!

Μια ψυχή που θα ήταν δυνατόν να θεωρηθει υπεύθυνη για κάθε και όποια πράξη θα μας οδηγούσε αναγκαστικά , να αναγνωρίσουμε την καθολική αθωότητα του σώματος ... υποβιβασμένου ώστε να είναι το παθητικό εργαλείο μιας θέλησης ... μιας βούλησης ... μιας επιθυμίας που δεν εντοπίζεται συγκεκριμμενα στο ιδιο αυτό σώμα...???

Πόσο πολύ εύκολα αλήθεια μιλάμε για την ψυχή και γι'αλλα πολλά..???

Φθάσαμε στο σημείο που μπορούμε να έχουμε κατοχυρώσει δικαίωμα εμείς ή ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εμφανίσθηκε στην ζωή να ομιλεί με απολυτότητα περί αυτών των θεμάτων και που ωστόσο ποτέ δεν μας έδειξε το τόπο και το σχήμα αλλα και την ουσία της..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 14:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...

ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΚΑΛΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nikolas A Gkinis
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2010, 06:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nikolas A Gkinis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύχομαι υγεία, γαλήνη, ηρεμία σε όλους.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση στους συλλογισμούς μου.
Επειδή υπάρχει πάντα ο κίνδυνος παρερμηνείας, μακριά από εμάς κάθε απολυτότητα. Άλλωστε, περί ελευθερίας ο λόγος και όχι περί ελευθεριότητας.
Υπάρχει και η διάκριση που μας βοηθά να διακρίνουμε το απλό από το απλοϊκό και την βεβαιότητα της πεποίθησης από την απολυτότητα της έκφρασης.
Κάτι που συλλαμβάνεται ολοκληρωμένο δεν σημαίνει ότι εκφράζεται με απολυτότητα, απλά εκφράζεται ως έχει επειδή είναι.
Οι όροι δεν χρειάζονται προσωπικές εξηγήσεις, υπάρχουν και τα λεξικά.
Γνωρίζω ότι υπάρχουν τουλάχιστον 2 τρόποι να προσεγγίστεί το οτιδοίποτε. Ο ένας δια της απορίψεως και ο άλλος δια της αποδοχής.
Υπάρχει και ο αγαπημένος τρόπος του δημιουργικού αναβρασμού (τέχνη).
Όσον αφορά για την παρατήρηση ''Ποιός είναι αυτός που γνωρίζει και ομιλεί περί του "όντος"..???'', είμαι ο Νικόλας και σας εκτιμώ όλους, άλλωστε για αυτό υπογράφω με το πραγματικό μου ονοματεπώνυμο. Όσον αφορά για την υπόθεση αν κάποιος δικαιούται για να ομιλεί περί του όντος , εσείς τι λέτε; Ένα ανθρώπινο όν έχει αυτό το δικαίωμα;
Περί ελευθερίας ο λόγος.
Ευχαριστώ πολύ.
Νικόλας

ngkinisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2010, 10:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει και ο αγαπημένος τρόπος του δημιουργικού αναβρασμού (τέχνη).


Τι όμορφη έκφραση!!!

Δημιουργικός αναβρασμός!!!

Ναι μια εσωτερική αναστάτωση,μια ταραχή της ...ψυχής και
η δημιουργία ως αποτέλεσμα της ...εκτόνωσης !!!

Η ΤΕΧΝΗ !!!

κι'αυτή Ελευθερία ...προυποθέτει ή όχι;!!!


Καλημέρα!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2010, 12:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσον αφορά για την παρατήρηση ''Ποιός είναι αυτός που γνωρίζει και ομιλεί περί του "όντος"..???'', είμαι ο Νικόλας και σας εκτιμώ όλους, άλλωστε για αυτό υπογράφω με το πραγματικό μου ονοματεπώνυμο. Όσον αφορά για την υπόθεση αν κάποιος δικαιούται για να ομιλεί περί του όντος , εσείς τι λέτε; Ένα ανθρώπινο όν έχει αυτό το δικαίωμα;
Περί ελευθερίας ο λόγος.
Ευχαριστώ πολύ.
Νικόλας

ngkinis


Φίλε Νικόλα καλημέρα...
Η αναφορά μου και στην οποία έκανες την "παρατήρηση" δεν απευθυνόταν ως ερώτημα σε σένα αλλα στον όποιον εκείνο έχει νοηματοδοτήσει την σκέψη σου/μου/μας....

Είναι πολύ εύηχες κάτι απόψεις σαν την κάτωθι...

-Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε, εν πνεύματι, ελεύθερος.

...αλλα η σκληρή πραγματικότητα έρχεται να "αποκαθηλώσει" απόψεις τέτοιου είδους και εκ των πραγμάτων να ορίσει νέους δρόμους σκέψεως προκειμένου να φθάσουμε στην αλήθεια...να ορίσει διαφόρων μορφών σκέψεις που θα οδηγήσουν ορισμένους "χαρακτήρες" σε διαφόρους μορφές έκφρασής των δια μέσου της τέχνης....

Η αγωνία και ο πόνος και όλα τα συναισθήματα πάντα οδηγούσαν σε μορφές έκφρασης τις αναφερόμενες ως τέχνες...

Δέν λέω , όμορφο ως προσπάθεια εκτόνωσης ή εκλογίκευσης ή σάτυρας ή οτιδήποτε άλλο θέλεις...ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ..???

μΎΘος ... δημιουργία μύθων το τελικό αποτέλεσμα...συσκότηση και προβολή του αγωνιούντος υποκειμένου να γνωρίσει τι..???

Ούτε τον εαυτό του τον ίδιο..!!!

Θα με δικαιολογήσεις φανταζομαι αλλα τουλάχιστον εγώ δεν πρόκειται να προστρέξω σε οδηγίες τύπου "Αδυνατίστε τρώγοντας"....ή "φέρ'τε τους άλλους κοντά σας"....

Ασφαλώς ο Ρουσό και ο "κάθε Ρουσό" είπε -κατα την γνώμη μου- αληθή πράματα , όπως ότι "Ο άνθρωπος γεννήθηκε ελεύθερος και ΠΑΝΤΟΥ ΑΛΥΣΟΔΕΜΕΝΟΣ"....

Ανέφερε όμως και άστοχα πράματα...δεν έχει νόημα να γίνουν αναφορές μιάς και δεν είναι αυτός ο σκοπός...

"Τα μεγαλύτερα πνεύματα είναι ικανά για τα μεγαλύτερα ελλατώματα και τις μεγαλύτερες αρετές"....παρατήρησε ο Ντεκάρτ...

Και περί τέχνης θα κατέθετα ένα απο τα αποφθέγματα του Νίτσε...
"Να είσαι χαρούμενος , όταν έχεις να κάνεις με μια δυσάρεστη κατάσταση .... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΤΕΧΝΗ.."



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nikolas A Gkinis
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2010, 23:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nikolas A Gkinis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εύχομαι υγεία, γαλήνη, ηρεμία σε όλους.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση στους συλλογισμούς μου.
Επειδή υπάρχει πάντα ο κίνδυνος παρερμηνείας, μακριά από εμάς κάθε απολυτότητα. Άλλωστε, περί ελευθερίας ο λόγος και όχι περί ελευθεριότητας.
Υπάρχει και η διάκριση που μας βοηθά να διακρίνουμε το απλό από το απλοϊκό και την βεβαιότητα της πεποίθησης από την απολυτότητα της έκφρασης.
Κάτι που συλλαμβάνεται ολοκληρωμένο δεν σημαίνει ότι εκφράζεται με απολυτότητα, απλά εκφράζεται ως έχει επειδή είναι.
Οι όροι δεν χρειάζονται προσωπικές εξηγήσεις, υπάρχουν και τα λεξικά.
Γνωρίζω ότι υπάρχουν τουλάχιστον 2 τρόποι να προσεγγίστεί το οτιδοίποτε. Ο ένας δια της απορίψεως και ο άλλος δια της αποδοχής.
Υπάρχει και ο αγαπημένος τρόπος του δημιουργικού αναβρασμού (τέχνη).
Όσον αφορά για την παρατήρηση ''Ποιός είναι αυτός που γνωρίζει και ομιλεί περί του "όντος"..???'', είμαι ο Νικόλας και σας εκτιμώ όλους, άλλωστε για αυτό υπογράφω με το πραγματικό μου ονοματεπώνυμο. Όσον αφορά για την υπόθεση αν κάποιος δικαιούται για να ομιλεί περί του όντος , εσείς τι λέτε; Ένα ανθρώπινο όν έχει αυτό το δικαίωμα;
Περί ελευθερίας ο λόγος.
Ευχαριστώ πολύ.
Νικόλας

ngkinis


ngkinisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nikolas A Gkinis
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2010, 23:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nikolas A Gkinis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ χαίρε.
Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
Έχω πάντα στο νού μου ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο εμείς οι άνθρωποι, οι αναζητητές της αλήθειας, να συμφωνούμε σε όλα. Υπάρχει και ο νόμος της Ανομοιότητας που διέπει όλη τη ΄δημιουργία. Αυτό στο οποίο δίνω βάση και θεωρώ σπουδαίο είναι να κατορθώνουμε να εναρμονιζόμαστε ώστε να καταλίγουμε σε αρμονία. Να γίνουμε εναρμονιστές ιδεών και πράξεων ώστε οι συμφωνίες μας να είναι πλουσιώτερες από τις αρχικές μας ιδέες.
Νομίζω ότι και αυτή τη φορά κάτι καταφέραμε.
Τι λες;
Νικόλας

ngkinisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2010, 10:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Εαρινέ χαίρε.
Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
Έχω πάντα στο νού μου ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο εμείς οι άνθρωποι, οι αναζητητές της αλήθειας, να συμφωνούμε σε όλα. Υπάρχει και ο νόμος της Ανομοιότητας που διέπει όλη τη ΄δημιουργία. Αυτό στο οποίο δίνω βάση και θεωρώ σπουδαίο είναι να κατορθώνουμε να εναρμονιζόμαστε ώστε να καταλίγουμε σε αρμονία. Να γίνουμε εναρμονιστές ιδεών και πράξεων ώστε οι συμφωνίες μας να είναι πλουσιώτερες από τις αρχικές μας ιδέες.
Νομίζω ότι και αυτή τη φορά κάτι καταφέραμε.
Τι λες;
Νικόλας

ngkinis


Καλημέρα φίλε Νικόλα...

Πέραν κάθε αμφιβολλίας είμαι υπέρ των όσων ανέφερες και σε αντίθετη περίπτωση -ασχέτως μη σύμπτωσις ιδεών- προβάλλεται η αδυναμία συνεύρεσης και υπέρβασης των όποιων εμποδίων που εδράζονται εντός μας και ορθώνουν τείχη πρωτίστως σε μάς τους ιδίους , κάνοντάς μας να αισθανόμαστε την πλημμυρίδα εκείνη άσχημων συναισθημάτων τα οποία μας αναστατώνουν και μας θυματοποιούν και στην συνέχεια δεσμεύουν σκέψεις και συμπεριφορές που ορθώνουν τείχη ανάμεσα μας..!!!

Ας δώσουμε βήμα και ας θεριέψει μέσα μας , η επανάσταση της ελπίδας ... η επανάσταση του ιδίου του εαυτού μας έναντι των δεσμωτών του...ας δώσουμε την ευκαιρεία να ανθίσει το δένδρο της εμπιστοσύνης που οι ρίζες του στηρίζονται σε υγιείς εσωτερικές μας δυνάμεις και ας το πιστέψουμε ότι είμαστε -ή μπορούμε να γίνουμε- πολύ περισσότερα "πράματα" απ'οσο πιστεύουμε για τον εαυτό μας...!!!

Αλλα αυτό για να συντελλεσθεί , προϋποθέτει τον "απεγκλωβισμό μας" και τιν πίστη στον εαυτό μας και στις δυνατότητές του και την επανάκτηση του τιμονιού του εαυτού μας του ιδίου ... που τόσα χρόνια έχουμε εκχωρήσει σε "επιτηδείους"...ορίζοντας έτσι και την αδυναμία αλλα και την ανευθυνότητά μας...!!!

Εσύ και γώ και ο καθένας για τον εαυτό του ... !

Καλημέρα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nikolas A Gkinis
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2010, 04:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nikolas A Gkinis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτιμώ, ''ο καθένας για όλους''.

ngkinisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2010, 13:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προτιμώ, ''ο καθένας για όλους''.

ngkinis


Ως μια γενικόλογη αναφορά μπορεί κανείς να πεί ότι ακούγεται εύηχα φίλε μου αυτό κι υπο προϋποθέσεις θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου...η "συνέργεια" όντως απαιτείται για την επίτευξη μεγαλύτερων στόχων και συντελλείται δια μέσου αυτής!!!

Όμως συνεργασία επι της ουσίας , συντελλείται δια μέσου της συνεύρεσης , ωρίμων και ανεξαρτήτων ανθρώπων με υγιείς σκέψεις και γνωστικό περιεχόμενο...πέραν των καλών προθέσεων -που τελικά δεν επιφέρουν και κανένα αποτέλεσμα- χρειάζεται και η εσωτερική ισορροπία και ψυχική υγεία σε συνδυασμό με την γνώση , προκειμένου να υποστασιοποιηθεί αυτό που λές..."ο καθένας για όλους"...!!!

Άνθρωπος που δεν είναι "χρήσιμος" για τον εαυτό του , έχεις την αίσθηση ότι μπορεί να είναι χρήσιμος για τον οποιδήποτε άλλο..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2010, 22:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία είναι το πιο ανυπόφορο αγαθό του ανθρώπου, διότι το απλό και κύριο γνώρισμα της ανθρώπινης μοίρας είναι η τραγική ανάγκη! Πίσω απο την τάξη και την αρμονία του Κόσμου κρύβεται η Ανάγκη

Απο το διαδίκτυο...
Μου άρεσε και με βρίσκει σύμφωνο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy