ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕ ΟΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 22:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατρε εμεις οι δυο πρεπει να ειχαμε τον ιδιο δασκαλο.Καιρο λεω αυτα ακριβως στον στενο κυκλο μου και με κοιτανε σαν παλαβο.Μαλιστα ενας εξαδελφος μου προτεινε να με δει ψυχιατρος.

Μαλιστα φιλε dr αυτα πρεπει να γινουν οσο πιο γρηγορα μπορουμε εμεις να κανουμε και αλλες πολλες χιλιαδες και αυτοι μυρια ανθρωπους να δουν την αναγκαια αυτη αληθεια.

Την Αμεση Δημοκρατια.

Εκσυγχρονισμενη σε σχεση με τα οστρακα.Η τεχνολογια στα χερια των καταλληλων ανθρωπων σε συνδυασμο με την δικη μας ψηφο.Και αν τα σκατωσουμε,θα φταιμε εμεις και μονο και οχι τα διεθνη συμφεροντα.

Η αντιπροσωπευτικη Δημοκρατια του σημερα,ελαχιστα,διαφερει απο την απολυταρχια του ενος,αφου εξαγοραζεται,εκβιαζεται καιυποχρεωνεται να κανει τα κεφια της πρωθυπουργικης μαριονετας.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 16:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χαχα γιατρε,εσυ ...οπισθοδρομικος?

Αυτο που θετεις για τα πολιτικα δικαιωματα,σιγουρα εννοεις το δικαιωμα ψηφου.Ειναι ενα θεμα που με ταλανιζει χρονια τωρα.Το βλεπω παντου γυρω μου,ακομη και μεσα στην οικογενεια μου,οπως και σε ολες τις οικογενειες που γνωριζω.

Στην κοινωνια που οραματιζομαι,δικαιωμα ψηφου που καθοριζει τις τυχες των υπολοιπων,πρεπει να εχουν μονο,οσοι εχουν απο εναν ορισμενο δεικτη νοημοσυνης και πανω τα ορια του οποιου θα καθοριζονται.απο κοινως αποδεκτους σοφους.

ΟΥΤΟΠΙΑ.Καμμια φορα μου αρεσει να επισκεπτομαι,αυτη τη χωρα!!



Δεν είναι ουτοπία. Είναι απλό..
Για να έχεις πολιτικά δικαιώματα θα είναι απαραίτητο να έχεις κάποιες βασικές γνώσης. Όταν λοιπόν κλείνεις τα 18 σου και θες να έχεις δικαίωμα ψήφου, θα μαζεύεσαι κάπου μαζί με τα υπόλοιπα καλά παιδάκια, και θα δίνεις ένα τεστάκι.
Το τεστάκι αυτό θα είναι μόνο πολλαπλής επιλογής (με αρνητική βαθμολογία: Κάθε λάθος απάντηση αφαιρεί μια σωστή).

Θα ανοίγεις λοιπόν το τεστάκι, και θα σου έχει κάποιες απλές ερωτησούλες, κυρίως ιστορικές και μαθηματικές.

Παράδειγμα.
1)Τι γιορτάζουμε στις 28 Οκτωβριου;

2)Πότε έγινε η άλωση της Κωσταντινούπολης;(Το 1821;)

3)Ποιος φιλόσοφος είπε τη φράση "Ο άνθρωπος είναι ζώο πολιτικό".(Ο Εμαννουέλ Καντ; Ο Φιντελ Κάστρο;)

4)Πότε έγινε η βιομηχανική επανάσταση στην Ευρώπη.(Μετά τους Περσικούς πολέμους;)

5)Τι ήταν ο Τρικούπης;(Πολέμαρχος του Μεγα Αλέξανδρου;)

6)πότε έγινε ο εμφύλιος πόλεμος;(Το 1453; το 1922; το 1912;)

7)Ποιος από τους παρακάτω είπε τη περίφημη φράση: "Πέθανε ο Θεός" (Ο Ευκλίδης; Ο Καζαντζάκης; Ο Αριστοτέλης; Ο Τέσλα(χαχαχα);)

κοκ

Μετά πάμε στα μαθηματικά.

Η Γωγώ έχει 200$ στη τσέπη της και πάει για ψώνια. Βρίσκει ένα δερμάτινο μπουφάν που κάνει 340$ αλλά πωλείται με 70% έκπτωση λόγω Χριστουγέννων. Επίσης βλέπει ένα μπουφάν των 260$ που πωλείται με έκπτωση το 40% της έκπτωσης του δερμάτινου. Ποιο από τα δύο μπουφάν την συμφέρει να αγοράσει;

Πόσοι θα μένανε με ένα τέτοιο τεστ δεν περιγράφεται.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 16:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκτωρ καπου σου εχω πει οτι ειχαμε μαλλον τον ιδιο δασκαλο.

Εχω πει κατι που δεν ειναι συμφωνο με αυτα που λες?
Οχι.Μονο τα λεω με λιγοτερα λογια,αλλα εννοω ολα αυτα που και συ αναφερεις.
Υπαρχει απολυτη ταυτιση γνωμων.
Τωρα αν εσυ η εγω προχωραμε και λιγο παρα περα ο κορμος των σκεψεων μας παραμενει ιδιος.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 17:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα αν εσυ η εγω προχωραμε και λιγο παρα περα ο κορμος των σκεψεων μας παραμενει ιδιος.
Μ'αρέσει να εκφράζομαι βέβαια με λίγα λόγια, αλλά σε τέτοια θέματα, πολιτκο-πρακτικού τύπου(και σε άλλα) προτιμώ να κάνω εις βάθος ανάλυση, γιατι θα έρθει ο άλλος και θα μου πει ότι αυτό που λέω είναι ανέφικτο. Και τότε πρέπει να είσαι σε θέση να του απαντήσεις, "κοίτα, εδώ ολόκληρη παρουσίαση σου έκανα, πώς ακριβώς είναι ανέφικτο;".
Γιατί δικαίως θα σου πει ο άλλος "Ωραίες οι θεωρίες, ωραία τα γενικόλογα, στην πράξη Π Ω Σ γίνεται;"
Και η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος έχει άποψη, αλλά δε ξέρει το πώς, τότε είναι καλύτερα να μην έχει καθόλου άποψη.

Πάρε για παράδειγμα τα αναρχοκουμούνια. Αν πας και τους ρωτήσεις Π Ω Σ θα εφαρμοστούν τα συστήματά τους δεν έχουν ιδέα. Σου λένε γενικόλογα, σου λένε κάτι που κάποτε, υπο κάποιες συνθήκες, σε κάποια χώρα, γινόταν με κάποια αποτελεσματικότητα και θεωρούν ότι πρέπει να είσαι ικανοποιημένος με αυτό επειδή και οι ίδιοι είναι(κυρίως επειδή τους αρέσει να λένε ότι "είναι" κάτι).

Όταν λοιπόν έρχεται κανένας απο αυτούς και μου λέει "Και ποιο σύστημα θα εφαρμοστεί λοιπόν, και ποια ιδεολογία;"
Τους απαντάω, καμία από τις υπάρχουσες ιδεολογίες και κανένα από τα υπάρχοντα συστήματα. Αυτά φτιάχτηκαν στο παρελθόν και στο παρελθόν ανήκουν. Αν θέλω σύστημα θα φτιάξω ένα δικό μου, το ίδιο και όσον αφορά την ιδεολογία. Έχω τις γνώσεις και τις δυνατότητες να κάνω κάτι τέτοιο. Επειδή εσείς δεν έχετε καθόλου φαντασία, ουτε ειδικές γνώσεις και θέλετε "πιστεύετε" σε ιδεολογίες και συστήματα άλλων, προκειμένου να λετε ότι είστε ΚΝήτες, αναρχικοί και δε ξέρω τι, αυτό δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει να κάνουμε το ίδιο.

Η έλλειψη φαντασίας είναι η μάστιγα της εποχής μας.
Η έλλειψη εγκεφάλου είναι το δεύτερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 20:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dr εχεις δικιο για την αναλυση,γιατι οτι λεμε τα βλεπουν κι αλλοι και ενδεχομενως να παρεξηγουν η να θεωρουν την αναλυση απαραιτητη.

Ναι ο ενας καταλαβαινει πως οτι λες,συνοδευεται απο εκτενη σκεψη,ο αλλος οχι.

Πολυ γελασα με το ερωτηματολογιο που εβαλες.Να υποθεσω οτι ειναι μαργαριταρια μαθητων του σημερα?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 20:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, οοοχι, σε καμία περίπτωση. Για να γελάσουμε λίγο το έβαλα.. με τα χάλια μας. Εγώ δεν έχω τόση φαντασία όσο ένας μαθητής σήμερα. Λόγου χάρη στο ερώτημα για το πότε έγινε η βιομηχανική επανάσταση, αν βάζαμε απο κάτω ως επιλογή: "Αίγυπτος 3000πχ" και "Δικαιολογείστε την απάντησή σας" θα υπήρχε κάποιος μαθητής που θα έγραφε κάτι σαν αυτό: "Οι Αιγηπτιοι ήταν οι πρότοι που ανέπτυξαν επιστήμες. Η παρουσεία του Νείλου στην Αίγυπτο εκτώς από την αναγκη που δημιούργησε για την ανάπτυξη της γεωμετρίας δημιουργησε και την ανάγκη της μετακινισης απο την μια ωχθη στην άλλη αλλά και κατα μήκος του ποταμού. Αυτό οδήγησε του Εγήπτιους στη δημιουργία των πρώτων ατμομηχανων προκειμένου να δουλέψουν τα πρώτα ατμόπλια".

Επομένως όχι, δεν είναι απαντήσεις μαθητών αλλά είναι
δυνάμει απαντήσεις...

Πάω στοίχημα ότι το παραπάνω τεστ, αν το έκαναν όλοι οι απόφοιτοι λυκείου σήμερα, θα είχε ποσοστό αποτυχίας κάπου στα 5%. Φυσικά σε ένα πιθανό τέτοιο τεστ θα βάζαμε περισσότερες ερωτήσεις(σε λίγο πιο υψηλό επίπεδο) αλλά με χαμηλότερη βάση.. Να μη κοπούν και οι παντες δηλαδή. Ή θα το κάναμε αρκετά δύσκολο και θα δίναμε τη δυνατότητα επανάληψής του κάθε χρόνο σε όσους επιθυμούσαν. Αλλιώς αν ήταν πολύ εύκολο θα δίναμε δυνατότητα επανάληψης κάθε 2-3-4 χρόνια. Κάπως έτσι το σκέφτομαι...

quote:
dr εχεις δικιο για την αναλυση,γιατι οτι λεμε τα βλεπουν κι αλλοι και ενδεχομενως να παρεξηγουν η να θεωρουν την αναλυση απαραιτητη.
Και καλά κάνουν, η ανάλυση ΕΙΝΑΙ απαραίτητη. Αλλά να κάνουν το ίδιο και με τα δικά τους πιστεύω, όχι μόνο με εμάς των "αντισυμβατικών"....

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/12/2010 20:40:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 23:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr εκει που λες να δινουμε δυνατοτητα επαναληψης εξετασεων καθε 2,3,4 χρονια,κατι σαν διπλωμα οδηγησης εννοεις?

Καλη σκεψη.

Εχω και μια απορια,που δεν εχω λυσει ακομη.

Εκει στα ουτοπικα ταξιδια ...περα στην ονειροχωρα...με πιανεις ετσι?
Αν ειναι ολοι πανεξυπνοι και πνευμετικοι,ουτοπικοι παντα, ανθρωποι,αναρωτιεμαι,ποιοι θα κανουν τις χαμαλοδουλειες,τα βαρεα και ανθυγιεινα,τα αγροτικα,τα κτηνοτροφικα κ.λ.π?

Στην ονειροχωρα των εξυπνων,ποιος θα καθαριζει την Καλλιοπη?

Μηπως πρεπει να επιτρεψουμε,να περνανε και με πιο χαλαρες εξετασεις?

Μπαα!! Ισως καποια στιγμη καταντησουμε,παλι οπως πριν.

Κι ετσι δεν τελειωνει ποτε το ταξιδι.Η μια απορια γεννα την αλλη.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 00:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέγοντας επανάληψη, εννοώ ότι όποιος δε καταφέρνει να περνά τις εξετασεις θα έχει δικαίωμα να ξαναδώσει. Απο εκεί και πέρα κάθε δέκα χρόνια θα πρέπει να ξαναδίνει, πιστεύω, αυτο το τεστ, αλλά επειδή το έχει ξαναδώσει επιτυχώς θα έχει πιο χαμηλή βάση. Θα μπορεί να περάσει λόγου χάρη έχοντας σωστά μόνο τα μαθηματικά προβλήματα.

quote:
Αν ειναι ολοι πανεξυπνοι και πνευμετικοι,ουτοπικοι παντα, ανθρωποι,αναρωτιεμαι,ποιοι θα κανουν τις χαμαλοδουλειες,τα βαρεα και ανθυγιεινα,τα αγροτικα,τα κτηνοτροφικα κ.λ.π?
Για να υπάρξει δημοκρατία είναι απαραίτητη η παιδεία. Παιδεία πρέπει να 'χει και ο κτηνοτρόφος και ο αγρότης.. δωρεάν είναι άλλωστε. Όχι κάποια ιδιαίτερη παιδεία, βασικές γνώσεις όπως είπαμε. Αν ήμασταν σε θέση να κάνουμε αυτή τη μεταρρύθμιση περι πολιτικών δικαιωμάτων, θα ήμασταν ίσως και σε θέση να αλλάξουμε την ενδοσχολική παιδεία έτσι ώστε να καλλιεργεί αυτή τη σχέση του ανθρώπου με την φύση, τη χειρωνακτική εργασία κλπ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 10:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα γιατρε
Τι θα ελεγες,να συνεχιζαμε λιγο ακομη το ταξιδι στην ονειροχωρα?

Ας πουμε για το χρημα.Λεω να το καταργησουμε εντελως.Χωρις κουραδοχαρτα με φατσες επανω,που δεν ανταποκρινονται σε πραγματικη αξια.

Ολοι οι ανθρωποι,θα τα εχουν ολα.Θα θεσουμε υψηλα στανταρς διαβιωσης για ολους.Καλο,λειτουργικο σπιτι,με ολες τις ανεσεις,καλο αυτοκινητο,καλη μη μεταλαγμενη τροφη,θεαματα,εκπαιδευση κ.λ.π,χωρις χρημα ομως.

Ολοι θα κανουν τις δουλειες που κανουν και σημερα,με ανταμοιβη την υπεροχη,ανετη ζωη,χωρις αγχος χρηματων.
Μπορουμε να μειωσουμε τις ωρες εργασιας για ολους,ας πουμε 4ωρο,ετσι χαλαρα,θα αποδιδουν περισσοοτερο και θα υπαρχουν θεσεις για ολους.

Ο ανταγωνισμος θα εξαλειφθη,αφου θα ειναι βιωμα ολων,πως η εξελιξη σε ολους τους τομεις,επιστημονικους και μη,θα ειναι και για το κοινο και για το προσωπικο οφελος.

Τι πειραζει,τον φουρναρη π.χ.,να εξακολουθει να βγαζει ψωμι στη χωρα μας,χωρις λεφτα,αφου με μονη την εργασια,θα εχει ολα αυτα που θα αγοραζε με τα λεφτα.Λογικο φαινεται.

Καπως ετσι,θα εχουμε εμεις οι ανθρωποι τον ελεγχο της ζωης μας και οχι το τερας του κεφαλαιου.

Αν μπορουμε ολοι να εχουμε ολα χωρις χρηματα και κοινωνικες διακρισεις,τζακια και καστες,καλα δεν θα ηταν?

Δεν θα μπορουσαμε ετσι,χωρις το καθημερινο αγχος του σημερα,να αναπτυξουμε κι αλλο τον νου?
Να δουμε τελικα τι δυνατοτητες εχουμε?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 16:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλημερα γιατρε
Τι θα ελεγες,να συνεχιζαμε λιγο ακομη το ταξιδι στην ονειροχωρα?
ΠΡΟΣΕΧΕ, εγώ δε μιλάω για ονειροχώρα, μιλάω για χώρα. Το όνειρο είναι κάτι μη πραγματοποιήσιμο. Εγώ προτείνω βέβαια ριζοσπαστικές μεταρρυθμίσεις, αλλά οι οποίες είναι εφικτές. Το μη εφικτό "μέρος" τους, είναι αυτό που απαιτεί την αποδοχή τους από το λαό. Και όπως σου είπα, εγώ απόψεις για τις οποίες δε ξέρω το "Πώς", τις βάζω στη στίβα με τις θεωρίες.

Λοιπόν..

quote:
Ας πουμε για το χρημα.Λεω να το καταργησουμε εντελως.Χωρις κουραδοχαρτα με φατσες επανω,που δεν ανταποκρινονται σε πραγματικη αξια.
Αυτό δεν είναι εφικτό.Πράγματι το καλύτερο θα ήταν να μην υπήρχε χρήμα, αλλά δεν είναι εφικτό.
Θα σου πω όμως τι ΕΙΝΑΙ εφικτό.
Εφικτό είναι να υπάρχει μια σωστή κατανομή του κεφαλαίου. Θυμάσαι τι γινόταν στην Αρχαία Ελλάδα, με τα μεγάλα έργα..
Αλλά παρα πέρα, μπορούμε να στρατολογίσουμε για την επίτευξη αυτού του στόχου... θα αναλύσω κάποια άλλη στιγμή το πώς γιατί πρέπει να σκεφτώ τώρα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 24/12/2010 16:07:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 16:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκεψου το dr αξιζει να αναλυθει.
Τροπους εξαλειψης του χρηματος σε αυτο θελω να τα πουμε.Δεν ειναι ανεφικτο.
Πριν εφαρμοστει κατι στην χωρα,θα περασει απο την ονειροχωρα,σιγουρα με πιανεις...

Ειναι κατι σαν την αρρωστια.Πριν εμφανιστει στο φυσικο σωμα,φαινεται στην αυρα.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 16:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ειναι καλυτερα να μιλαμε παντα για την δικη μας χωρα της ουτοπιας.

Για σκεψου,απο την πολλη σκεψη,να ανακαλυψουμε τροπο καταργησης του χρηματος!!!

Κινδυνευουμε να μας φανε λαχανο.Θα ειμαστε στοχος.
Καλο???????????

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 16:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχα... ναι δεν αποκλείεται... τι να σου πω, ίσως να υπάρχει κάποιος τρόπος να καταργηθεί, αλλά κάθε φορά που αρχίζω τη "διαδικασία" από την αρχή, στο εικονικό κράτος του μυαλού μου, καταλήγω στην ανάγκη του χρήματος ξανά..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 24/12/2010 16:42:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 16:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με το πασο σου ξεκινα εσυ αφου το σκεφθεις και θα το παμε σιγα.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 17:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ηθελα να ανακινησω αυτο το θεμα χωρις λογο,΄λλα απο οτι βλεπω θα ειναι παντα επικαιρο.

Διαβαζω τα σημερινα νεα στο defence.net,και μενω ...μακακας.

Λεει ο υπουργος Αμυνας της χωρας,οτι πρεπει να αναθεωρησουμε το Συνταγμα κατα το Μνημονιο και να περιορισουμε την εθνικη κυριαρχια.
Ολοκληρο το αρθρο στην προαναφερθεισα ιστοσελιδα.

Τι λες ρε?
Ναι,ρε,με ποιο δικαιωμα τα λες αυτα?

Εβγα και πεστα κατ ευθειαν στον κυριαρχο ηλιθιο{λαο} που σε εστειλε
στη θεση του υπουργου Αμυνας,και οχι στο διαδικτυο.Να σε ακουσουν ολοι και οχι λιγοι.
Ποιος σε πατροναρει?
Τινος συμφεροντα εξυπηρετεις?

Αυτες οι σκεψεις ηρθαν αμεσως στο μυαλο μου,μολις διαβασα την ειδηση.
Και πιστευω ειναι και σκεψεις πολλων ακομη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 20:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λεει ο υπουργος Αμυνας της χωρας,οτι πρεπει να αναθεωρησουμε το Συνταγμα κατα το Μνημονιο και να περιορισουμε την εθνικη κυριαρχια.
Ολοκληρο το αρθρο στην προαναφερθεισα ιστοσελιδα.

Τι λες ρε?
Ναι,ρε,με ποιο δικαιωμα τα λες αυτα?

Εβγα και πεστα κατ ευθειαν στον κυριαρχο ηλιθιο{λαο} που σε εστειλε
στη θεση του υπουργου Αμυνας,και οχι στο διαδικτυο.Να σε ακουσουν ολοι και οχι λιγοι.


"Τέτοια θέτε? Τέτοια φάτε!" Ο κάθε λαός ψηφίζει αυτούς που του αξίζουν.Και ο ελληνικός λαός που έχει τόσο αποβλακωθεί ώστε να κάνει κάθε φορά το ίδιο και το ίδιο λάθος στις εκλογές, δεν είναι άμοιρος ευθυνών.Είμαστε δε τόσο αποβλακωμένοι που το περίεργο δεν είναι το πως καταφέραμε να πτωχεύσουμε αλλά το πως δεν το καταφέραμε νωρίτερα! Σε όλες τις χώρες της Ευρώπης επικρατεί αναβρασμός, όλοι αντιδρούν στα μέτρα που θέλουν τα παγκόσμια κέντρα εξουσίας να επιβάλλουν, εκτός από εμάς!

Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι πρέπει να αναδειχθεί με κάποιο τρόπο μια ηγετική φυσιογνωμία που θα συσπειρώσει και αφυπνίσει τον κόσμο. Αμέσως όμως μετά καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Γιατί απλά κανένας δεν μπορεί να συσπειρώσει τους Έλληνες αν πρώτα δεν τους τάξει ρουσφέτι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 00:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά μου μπορούμε να συσπειρωθούμε πρώτα εμείς... κ μετά βλέπουμε για τους άλλους.
Τι λέτε; Να speedaρουμε λίγο την ροή της ιστορίας;

Εγώ περιμένω τη μέρα του Αγίου Πέτρου.. για να μαζευτούμε όλοι οι έλληνες ο καθένας με μια πέτρα στα χέρια του και να εφαρμόσουμε τη γνωστή ρήση "Ο λιγότερο αμαρτωλός, πρώτος το λίθο βαλέτο" η οποία βεβαίως προϋποθέτει την άλλη γνωστή ρήση "Αν έχεις δύο πέτρες, δώσε τη μία σε κάποιον που σκοπεύει να τη ρίξει" η οποία συμπληρώνεται με την "Αν χτυπήσεις κάποιον στο ένα μάγουλο και σου γυρίσει το άλλο, χτύπα τον ξανά γιατί η πρώτη δεν ήταν αρκετά δυνατή"

Έτσι την επόμενη φορά που η κυβέρνηση ζητήσει το αιματάκι μας, για τη σωτηρία της χώρας σαφώς, μήμπως να της πούμε:ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Μημπως;

Και όταν πλησιάζουμε τη βουλή και μας πούνε "Είστε τρελοί; Τα ΜΑΤ θα είναι τόσα πολλά, που τα αέρια απ' τα χημικά τους θα καλύψουν τον ήλιο"
μήμπως να τους απαντήσουμε
"Τότε θα πολεμήσουμε υπο των σκιών των δακρυγόνων.."

Δε ξέρω, κάτι τρελές ιδέες μου μπαίνουν στο μυαλό...
Πάντα με καλή πρόθεση

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/01/2011 00:57:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 00:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τοτε θα πολεμησουμε υπο τον ισκιον των δακρυγονων.

Αλλα οπως παει το πραγμα,μαλλον οι ενστολοι *κοπριτες*,θα ξεσηκωθουν πρωτοι.

Νυκτα και με C 130 θα την κοπανησει η κυβερνηση,λεει ο Σπυρος Καρατζαφερης στο Αποκαλυπτικο Δελτιο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 01:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λες να ξέρει κάτι.. Μπαααα απίθανο μου φαίνεται... Πρώτα απ' όλα η κυβέρνηση Παπανδρέου(τουτέστιν Γιωργάκην εις την καθαρεύουσαν) είναι αδύνατον να μη ξέρει τη σοφή λαϊκή ρήση που λέει:

"Όποιος το βράδυ περπατεί, λάσπες και σκατά πατεί.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 01:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατι διεφθαρμενοι απογονοι,αδαων και αγραμματων υπηκοων,της ενδοξης
Οθωμανικης Αυτοκρατοριας,τρεχουν στα γραφεια των πολιτικων και
απαιτουν να τους μετατρεψουν σε *κοπριτες* δημοσιους υπαλληλους.

Κατι φοιτητες του κωλου,σπουδαζουν στην Οξφορδη,αλλα δεν ειναι σε θεση να αντιληφθουν το πληρες νοημα,των βαθυστοχαστων αναλυσεων ενος
σοφου νεοελληνα αντιπροεδρου.

Κατι ζωα δημοσιογραφοι,δημοσιευουν αυτολεξι τις δηλωσεις του,ανικανοι επισης να αντιληφθουν την βαθυτερη σημασια τους.

Και κατι ακομη μεγαλυτερα ζωα,αναγνωστες,καθονται και τις διαβαζουν.

Ποσο μικροι,ασημαντοι και τυχαρπαστοι ειμαστε ολοι μας και ποσο μεγαλος ειναι ο Θεοδωρος Παγκαλος!

Και τι ασχετος ηταν,εκεινος ο Δαρβινος,που ελεγε οτι καποια στιγμη ο
πιθηκος εγινε ανθρωπος.

Ζωο,εγινε,με εξαιρεση δυο-τρεις σοφους,τυπου Παγκαλου,που εμειναν
πιθηκοι.

Του δημοσιογραφου Γ.Κουβαρα
απο την εφημεριδα Ελ.Τυπος 7-1-11.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy