ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Περι Μαγειας (Βιβλιο) Ερωτησεις/Αποψεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2011, 22:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην Καλησπερα σε ολη την παρεα του Esoterica.Θα ηθελα καποιες συμβουλες σχετικα με ενα θεμα που ειχα σημερα!

Σημερα πηγα στο κεντρο θεσσαλονικης με ενα φιλο μου,και περασα απο ενα μαγαζι ονοματιν Public το οποιο εχει διαφορα ιδη για πωληση.Εγω προσωπικα πηγα για τα Βιβλια.Ειμαι λατρης του μεταφυσικου και του μυστηριου,αλλιως δεν θα βρισκομουν και εδω ! Λοιπον,ηθελα να δω καποια βιβλια σχετικα με δαιμονες,μυστηρια,αληθηνες ιστοριες κτλπ...Σε μια στιγμη εκει που παρακολουθουσα τους τιτλους των βιβλιων,το ματι μου επεσε σε ενα βιβλιο που ειχε τιτλο Μαγεια! Ηταν η πρωτη φορα στην ζωη μου που εδωσα τοση μεγαλη σημασια σε ενα βιβλιο,οταν ειδα την πρωτη σελιδα επαθα την πλακα μου,ελεγε μεσα τα παντα,πως να κανεις επικληση,πως να εξορκισεις τον καθε δαιμονα που κανεις επικλιση,να τον δεσεις,να τον στειλεις απο εκει που ηρθε (να το πω λαικα ),ειχε και διαφορες σφραγιδες,κυκλους κτλπ,επισεις ειχε και μορφες δαιμονων,ολες οι μορφες του πρωτου σταδιου ηταν καποια ζωα,και η 2ι μορφη ακολουθουσε με ενα πλασμα,νανο θα το ελεγα....Εφτασα σε σημειο να μην θελω να το αφησω απο τα χερια μου.Ξερω ρε παιδια,ελπιζω να με καταλαβενετε,ειμαι 17 χρονων και ειμαι αρκετα βλαμενος μπορω να πω,φοβαμαι να το παρω σπιτι μου,γιαυτο αποφασησα να παω την παρασκευη να κατσω 2-3 ωριτσες να το διαβασω εκει περα,μην δοκιμασω καμια βλακεια και μετα δεν σωνομαι.θελω να προσθεσω οτι αν και 17 χρονων ειμαι αρκετα ωριμος πιστευω για να κρινω το επικινδυνο απο το ακινδυνο.Ποια ειναι η γνωμη σας? Οντως αυτα μπορει να ειναι αληθηνα? Ειχε και διαφορους εξορκισμους μεσα! Ειλικρινα θα ηθελα γνωμες!

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 00:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lazaroukos καλώς ήρθες στην παρέα μας
κάνοντας μια αναζήτηση (στο πάνω μέρος της σελίδας) θα δεις πολλά θέματα που έχουν ανοίξει κατά καιρούς στο φόρουμ του esoterica.gr και θα πάρεις πολλές απαντήσεις , εκει θα δεις και τις απόψεις των μελών.

Μια καλή αρχή είναι το παρακάτω:
ΜΑΓΕΙΑ

Τωρα το οτι έπεσε στα χέρια σου ενα απο τα χιλιάδες βιβλία που κυκλοφορούν και έχουν τίτλο "Μαγεία" δεν είναι δα και τόσο περίεργο
η αντίδραση σου ομως ετσι τουλάχιστον οπως μας τα παρουσιάζεις
και μιλάω για τον "ενθουσιασμό" σου , είναι λίγο παράξενη

Συμβουλή μου να μην ασχοληθείς ούτε σε επίπεδο ανάγνωσης με τέτοιου είδους βιβλία , η ηλικία σου (και δεν κολλάμε 1χρονο πάνω έναν κάτω) ειναι λιγο "μπερδεμένη" για το τι ειναι σωστο και τι λάθος ...
Δε λεω οτι εισαι μικρός , απλά προτείνω πρώτα να κάνεις μερικές αναγνώσεις στο δικο μας φόρουμ (και σε άλλα αν βρεις) και έχοντας διαβάσει πρώτα τι είναι αυτό το αντικείμενο που θέλεις να ανακαλύψεις και νομίζεις οτι μπορείς να το ψάξεις ανεπηρέαστα , τότε να το κάνεις .
Τέλος, μη νομίζεις οτι το "κακό" ... συνάπτει συμμαχίες.

Καλή αναζήτηση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 00:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Lazaroukos καλώς ήρθες στην παρέα μας
κάνοντας μια αναζήτηση (στο πάνω μέρος της σελίδας) θα δεις πολλά θέματα που έχουν ανοίξει κατά καιρούς στο φόρουμ του esoterica.gr και θα πάρεις πολλές απαντήσεις , εκει θα δεις και τις απόψεις των μελών.

Μια καλή αρχή είναι το παρακάτω:
ΜΑΓΕΙΑ

Τωρα το οτι έπεσε στα χέρια σου ενα απο τα χιλιάδες βιβλία που κυκλοφορούν και έχουν τίτλο "Μαγεία" δεν είναι δα και τόσο περίεργο
η αντίδραση σου ομως ετσι τουλάχιστον οπως μας τα παρουσιάζεις
και μιλάω για τον "ενθουσιασμό" σου , είναι λίγο παράξενη

Συμβουλή μου να μην ασχοληθείς ούτε σε επίπεδο ανάγνωσης με τέτοιου είδους βιβλία , η ηλικία σου (και δεν κολλάμε 1χρονο πάνω έναν κάτω) ειναι λιγο "μπερδεμένη" για το τι ειναι σωστο και τι λάθος ...
Δε λεω οτι εισαι μικρός , απλά προτείνω πρώτα να κάνεις μερικές αναγνώσεις στο δικο μας φόρουμ (και σε άλλα αν βρεις) και έχοντας διαβάσει πρώτα τι είναι αυτό το αντικείμενο που θέλεις να ανακαλύψεις και νομίζεις οτι μπορείς να το ψάξεις ανεπηρέαστα , τότε να το κάνεις .
Τέλος, μη νομίζεις οτι το "κακό" ... συνάπτει συμμαχίες.

Καλή αναζήτηση





Ευχαριστω που απαντησες φιλε μου,εννοητε πως το κακο δεν συναπτει συμμαχιες,αντιθετα μπορει να προκαλεσει το χειροτερο,επησεις δεν θα εκανα ποτε καμια ιδους δοκιμι απο οσα λεει μεσα,δηλαδη μια αναγνωση μπορει να φερει καταστροφες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 00:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με ρωτάς αν μια ανάγνωση μπορεί να είναι καταστροφική

θα σου απαντήσω με κατάδικά σου λόγια

quote:
Ηταν η πρωτη φορα στην ζωη μου που εδωσα τοση μεγαλη σημασια σε ενα βιβλιο


quote:
Εφτασα σε σημειο να μην θελω να το αφησω απο τα χερια μου.


quote:
οταν ειδα την πρωτη σελιδα επαθα την πλακα μου

και θα προσθέσω και κατι δικο μου .
ποτε δεν πίστεψα οτι το πρώτο μου τσιγάρο θα με έβλαπτε ....
και δεν το έκανε..
το έκαναν όμως τα επόμενα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 01:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με ρωτάς αν μια ανάγνωση μπορεί να είναι καταστροφική

θα σου απαντήσω με κατάδικά σου λόγια

quote:
Ηταν η πρωτη φορα στην ζωη μου που εδωσα τοση μεγαλη σημασια σε ενα βιβλιο


quote:
Εφτασα σε σημειο να μην θελω να το αφησω απο τα χερια μου.


quote:
οταν ειδα την πρωτη σελιδα επαθα την πλακα μου

και θα προσθέσω και κατι δικο μου .
ποτε δεν πίστεψα οτι το πρώτο μου τσιγάρο θα με έβλαπτε ....
και δεν το έκανε..
το έκαναν όμως τα επόμενα




Οντως φιλε μου ,ολοσωστα τα λογια σου,ο ενθουσιασμος μου ηταν και ειναι τοσο μεγαλος που δεν ξερω που θα με οδηγησει,απο την μια σκευτομαι αυτα που μου ειπες,απο την αλλη σκευτομαι οτι θα μεινω με την απορια αν δεν το διαβασω :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 01:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλως ηρθες φιλε

Γιατι δεν ρωτας και τον μπαμπα σου να δεις τι θα σου πει?
Δεν ειναι καλυτερα για τετοια θεματα,πρωτα να μιλας με δικους σου και μετα αφου εχεις η δεν εχεις ικανοποιηθη,απο τις απαντησεις τους
να μπεις στα βαθεια?

Προταση εκανα,μην το παρεις στραβα.Ισως επειδη κι εγω πρωτα τα λεω με τον πατερα μου και μετα ψαχνομαι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 01:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kαλως ηρθες φιλε

Γιατι δεν ρωτας και τον μπαμπα σου να δεις τι θα σου πει?
Δεν ειναι καλυτερα για τετοια θεματα,πρωτα να μιλας με δικους σου και μετα αφου εχεις η δεν εχεις ικανοποιηθη,απο τις απαντησεις τους
να μπεις στα βαθεια?

Προταση εκανα,μην το παρεις στραβα.Ισως επειδη κι εγω πρωτα τα λεω με τον πατερα μου και μετα ψαχνομαι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.



Ο πατερας μου οπως και ολοι οι πατεραδες πιστευω θα ηταν εντελος καθετοι στο θεμα αυτο! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 01:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lazaroukos καλώς ήρθες στο Esoterica.

Φίλε μου δεν πιστεύω πως είσαι «βλαμμένος» απλά έχεις την περίεργα, την ανάγκη να "γνωρίσεις" και να ερευνήσεις αυτό το κομμάτι του λεγόμενου αποκρυφισμού.
Τώρα το τι αληθεύει σε αυτά που αναφέρονται όλα αυτά τα δεκάδες βιβλία μαγείας που κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία….
Μπορεί και τίποτα, μπορεί και όλα, αν πραγματικά αφεθείς (επηρεαστείς) από αυτά που γράφουν, τότε τα πάντα θα γίνουν αληθινά για εσένα, αν τα διαβάσεις μέσα από μια ερευνητική ματιά, τότε απλά θα πάρεις μια "γνώση" πάνω στο κομμάτι του αποκρυφισμού που ίσως σε κάνει να καταλάβεις καλύτερα κάποια πράγματα.

Όπως καταλαβαίνεις το επικίνδυνο και το ακίνδυνο που αναφέρεις δεν έχει να κάνει με αυτό που διαβάζεις, αλλά με το πόσο μπορεί αυτή η "συγκεκριμένη γνώση να παραπλανήσει την σκέψη σου" δημιουργώντας ψεύτικες αλήθειες, άλλωστε μόνος σου αναφέρεις … «μπορω να πω,φοβαμαι να το παρω σπιτι μου,γιαυτο αποφασησα να παω την παρασκευη να κατσω 2-3 ωριτσες να το διαβασω εκει περα,μην δοκιμασω καμια βλακεια και μετα δεν σωνομαι»…

Δεν χρειάζεται να αναφέρω τίποτε άλλο, άλλωστε ότι και αν γράψουμε πάνω σε τέτοια θέματα είναι προσωπική άποψη, εσύ θα αποφασίσεις…

Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα λινκς..

Μαγικά Γριμμόρια-Επικλήσεις-"The Heptameron"
Νεκρονομικό


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 01:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο πατερας μου οπως και ολοι οι πατεραδες πιστευω θα ηταν εντελος καθετοι στο θεμα αυτο.

_________________________________________________________________

Πως το ξερεις?
Δοκιμασες?

Αν φοβασαι οτι σε ενα πηγαδι υπαρχουν φιδια,θα μπεις να δεις αν εχεις δικιο?

Στα θεματα της μαγειας ο φοβος ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος.
Θωρακισου πρωτα και μετα βουτα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 01:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Lazaroukos καλώς ήρθες στο Esoterica.

Φίλε μου δεν πιστεύω πως είσαι «βλαμμένος» απλά έχεις την περίεργα, την ανάγκη να "γνωρίσεις" και να ερευνήσεις αυτό το κομμάτι του λεγόμενου αποκρυφισμού.
Τώρα το τι αληθεύει σε αυτά που αναφέρονται όλα αυτά τα δεκάδες βιβλία μαγείας που κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία….
Μπορεί και τίποτα, μπορεί και όλα, αν πραγματικά αφεθείς (επηρεαστείς) από αυτά που γράφουν, τότε τα πάντα θα γίνουν αληθινά για εσένα, αν τα διαβάσεις μέσα από μια ερευνητική ματιά, τότε απλά θα πάρεις μια "γνώση" πάνω στο κομμάτι του αποκρυφισμού που ίσως σε κάνει να καταλάβεις καλύτερα κάποια πράγματα.

Όπως καταλαβαίνεις το επικίνδυνο και το ακίνδυνο που αναφέρεις δεν έχει να κάνει με αυτό που διαβάζεις, αλλά με το πόσο μπορεί αυτή η "συγκεκριμένη γνώση να παραπλανήσει την σκέψη σου" δημιουργώντας ψεύτικες αλήθειες, άλλωστε μόνος σου αναφέρεις … «μπορω να πω,φοβαμαι να το παρω σπιτι μου,γιαυτο αποφασησα να παω την παρασκευη να κατσω 2-3 ωριτσες να το διαβασω εκει περα,μην δοκιμασω καμια βλακεια και μετα δεν σωνομαι»…

Δεν χρειάζεται να αναφέρω τίποτε άλλο, άλλωστε ότι και αν γράψουμε πάνω σε τέτοια θέματα είναι προσωπική άποψη, εσύ θα αποφασίσεις…

Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα λινκς..

Μαγικά Γριμμόρια-Επικλήσεις-"The Heptameron"
Νεκρονομικό





Ενδιαφερον τα Links σου φιλε μου ELO,παρομοια σαν το πρωτο που μου εδωσες εχω διαβασει,και απο οσα εχω διαβασει σε αυτο το φορυμ οι επικλησεις ειναι ακρος επικινδυνες για αυτους που δεν ξερουν,οσο για το 2ο Link (Νεκρονομικο) Πιστευω οτι μου εδειξες μια περιπτωση ενος "Θυματος" να το πω? Απο τον φοβο και μονο δεν θα εμπαινα καν στην διαδικασια να δοκιμασω κατι του ιδους,ειμαι αρκετα σκεπτιστης και ολα αυτα δεν μου φενονται αστεια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 01:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο πατερας μου οπως και ολοι οι πατεραδες πιστευω θα ηταν εντελος καθετοι στο θεμα αυτο.

_________________________________________________________________

Πως το ξερεις?
Δοκιμασες?

Αν φοβασαι οτι σε ενα πηγαδι υπαρχουν φιδια,θα μπεις να δεις αν εχεις δικιο?

Στα θεματα της μαγειας ο φοβος ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος.
Θωρακισου πρωτα και μετα βουτα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Φιλε μου γνωριζω πολυ καλα τον πατερα μου γιαυτο το λεω,φοβαμαι επησεις οτι αν το αναφερω μπορει να του μπουν και υποπσιες οτι κινουμε προς τον σατανισμο,θα θελει να με αποτρεψει τελειος,η μαλλον να προσπαθησει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 01:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν τα λες καλα.
Θα θελει να σε αποτρεψει τελειως η να προσπαθησει?

Εσυ δεν θελεις να σε αποτρεψει???

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 02:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν τα λες καλα.
Θα θελει να σε αποτρεψει τελειως η να προσπαθησει?

Εσυ δεν θελεις να σε αποτρεψει???

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Να προσπαθησει να το κανει με λογια πιστευω!
Απλα ξερω την αντιδραση που θα εχει φιλε μου,και ειμαι σιγουρος πως δεν θα ειναι θετικη,το αποκλειο παντελος να μου πει,ριξε μονο μια αναγνωση και μετα αστο,αν το αναφερω αυτο το πρωτο πραμα που θα μου πει ειναι,μην μπλεκης με τετοια πραματα.Δεν το θεωρω λαθος προς θεου,πατερας μου ειναι και το καλο μου θελει,απλα ο καθε ανθρωπος εχει καποια ενδιαφεροντα,τυχαινει τα δικα μου να πορευουν προς αυτου του ιδους τα θεματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 02:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ.Αν βρεις τον τροπο να απαλαγεις απο τον φοβο τοτε ασχολησου.

Αν οχι,δυσκολα τα πραγματα.
Αλλο να διαβαζεις ενα βιβλιο και αλλο να σε ΔΙΑΒΑΖΕΙ αυτο!!!!

Μολις το διαβασεις τα ξαναλεμε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 09:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, πρώτα μάζεψε γνώμες και μετά αποφάσισε τι θα κάνεις. Γνώμες όμως από άτομα ώριμα που να έχουν γνώση επί του θέματος. Στα 17 σου, όσο ώριμος και αν είσαι, δεν έχεις ούτε τις εμπειρίες ούτε τις παραστάσεις από τέτοιου είδους θέματα. Δεν είναι rpg παιχνίδι η μαγεία, πολλοί νέοι νομίζουν ότι θα μάθουν 2-3 ξόρκια και θα γίνουν σαν τον Μέρλιν ή τον Γκάνταλφ, δυστυχώς όμως πολλοί την πατάνε και χάνουν το μυαλό τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 10:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lazaroukos αν όλα πάνε κατ'ευχήν, αύριο θα πάρω στα χέρια μου το βιβλίο και μεθαύριο θα σου πω τη γνώμη μου για αυτό.

Γενικά χαλάρωσε, τα πράγματα έχουν τη σημασία που τους δίνουμε.
Η μαγεία δε κάνει μαγικά απο "μόνη" της...

Το βιβλίο, όπως μας το περιγράφεις, δεν είναι για αρχάριους και άρα δε πρόκειται να μάθεις κάτι απο αυτό. Είναι καλό να έχεις κάποιες βάσεις πριν πας σε ένα τέτοιο βιβλίο και πριν τις έχεις δεν θα σου είναι πολύ χρήσιμο.
Επίσης, μιας και αναφέρθηκες στον εξορκισμό, να σου πω το εξής ευ-νόητο, ότι η δύναμη ενός εξορκισμού δε προέρχεται από το "ξόρκι" αλλά απο τον εξορκιστή. Το ίδιο ισχύει γενικά με τα "μαγικά αποτελέσματα". Φρόντισε λοιπόν να έχεις μια ισχυρή ιδιοσυγκρασία σαν άνθρωπος.
Τώρα, αμα λάχει και σε επισκεφθεί ο Βελζεβούλ -που δε πρόκειται να το κάνει ειδικά αυτό το καιρό που τα διόδια είναι τόσο ακριβά- φρόντισε να έχεις πάμπερς και μια αλλαξιά ρούχα μαζί σου

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/01/2011 10:56:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 13:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου, πρώτα μάζεψε γνώμες και μετά αποφάσισε τι θα κάνεις. Γνώμες όμως από άτομα ώριμα που να έχουν γνώση επί του θέματος. Στα 17 σου, όσο ώριμος και αν είσαι, δεν έχεις ούτε τις εμπειρίες ούτε τις παραστάσεις από τέτοιου είδους θέματα. Δεν είναι rpg παιχνίδι η μαγεία, πολλοί νέοι νομίζουν ότι θα μάθουν 2-3 ξόρκια και θα γίνουν σαν τον Μέρλιν ή τον Γκάνταλφ, δυστυχώς όμως πολλοί την πατάνε και χάνουν το μυαλό τους...




Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου! Σημερα εκανα την εξης ερωτηση σε μια καθηγητρια μου,φιλολογο,πολυ καλη κυρια με ορεξη να βοηθησει τον καθενα σε καθε τι! "Κυρια? Ενα βιβλιο μπορει να γινει επικινδυνο?" Με ρωτησε γιατι ρωταω! Την απαντησα οτι ειμαι λατρης του μυστηριου και μαρεσουν τετιου ιδους βιβλια,η πρωτη απαντηση της ηταν! Αγορι μου το βιβλιο μπορει να παιξει πολλα παιχνιδια με το μυαλο σου,προσεχε πριν σκευτεις να διαβασεις κατι,εγω προσωπικα αποφευβγω τετοιου ιδους βιβλια,το ιδιο να κανεις και εσυ! Αυτη ηταν η απαντηση της!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 13:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Lazaroukos αν όλα πάνε κατ'ευχήν, αύριο θα πάρω στα χέρια μου το βιβλίο και μεθαύριο θα σου πω τη γνώμη μου για αυτό.

Γενικά χαλάρωσε, τα πράγματα έχουν τη σημασία που τους δίνουμε.
Η μαγεία δε κάνει μαγικά απο "μόνη" της...

Το βιβλίο, όπως μας το περιγράφεις, δεν είναι για αρχάριους και άρα δε πρόκειται να μάθεις κάτι απο αυτό. Είναι καλό να έχεις κάποιες βάσεις πριν πας σε ένα τέτοιο βιβλίο και πριν τις έχεις δεν θα σου είναι πολύ χρήσιμο.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/01/2011 10:56:44


Ελπιζω να βρεις το βιβλιο που αναφερω και οχι κανα παρομοιο ,για να μου πεις την γνωμη σου γιαυτο! Επησεις οπως ειπες παραπανω φιλε μου θα πρεπει να βαλω καποιες βασεις,ποιες ειναι αυτες? Με τι να αρχισω? Αν αυτο δεν ειναι για αρχαριους τοτε ποιο ειναι? Μπορεις να μου προτεινεις καποιο πιο "Light" βιβλιο ?

Edited by - Lazaroukos on 20/01/2011 13:15:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 13:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήγαινε στη τοπική αιρετική ομάδα της γειτονιάς σου και θα πάρεις όλες τις απαραίτητες βάσεις. Αρκεί να μη κάτσεις μετά. Προσεχτικά όμως και απέφυγε τα μέρη που ζητάνε είσοδο(για οικονομικούς κ ηθικούς λόγους). Δεν εννοώ Ιεχοβάδες, Ευαγγελιστές, Μορμόνους κ τέτοια, εννοώ τίποτα new ageάδες τύπου θεόσοφοι, Νέα ακρόπολη κλπ. Κοίτα στους δρόμους για αφήσες και ψάξε κ στο ίντερνετ όλο και κάτι θα βρεις για ανοιχτές διαλέξεις σχετικά με τη μετανσάρκωση, τα τσάκρα, τους κώδικες των γραφών, το διαλογισμό κοκ. Οι περισσότεροι από αυτούς ασχολούνται λίγο πολύ με τη μαγεία και μπορούν να σου δώσουν κάποιες θεωρητικές βάσεις. Μην παραπλανηθείς όμως, πήγαινε με τον εαυτό σου και φύγε πάλι με τον εαυτό σου, συν τις θεωρητικές γνώσεις που πήγες για να πάρεις.

Εναλλακτικά υπάρχει η εκ βιβλίου μάθηση. Σε αυτή τη περίπτωση προτείνω το one year manual του Israel Regardie ή έργα του Eliphas Levi.

Είναι σημαντικό πριν μπεις σε αυτόν τον καινούριο κόσμο, να μάθεις να ξεχωρίζεις αυτόν που παραπλανεί και μπερδεύει και συγχέει ανόμοια πράγματα και νοήματα, με αυτόν που σου δίνει ορίτζιναλ καθοδήγηση.

Να αποφεύγεις αυτούς που μιλάνε για αποδοχή επιθυμιών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 14:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πήγαινε στη τοπική αιρετική ομάδα της γειτονιάς σου και θα πάρεις όλες τις απαραίτητες βάσεις. Αρκεί να μη κάτσεις μετά. Προσεχτικά όμως και απέφυγε τα μέρη που ζητάνε είσοδο(για οικονομικούς κ ηθικούς λόγους). Δεν εννοώ Ιεχοβάδες, Ευαγγελιστές, Μορμόνους κ τέτοια, εννοώ τίποτα new ageάδες τύπου θεόσοφοι, Νέα ακρόπολη κλπ. Κοίτα στους δρόμους για αφήσες και ψάξε κ στο ίντερνετ όλο και κάτι θα βρεις για ανοιχτές διαλέξεις σχετικά με τη μετανσάρκωση, τα τσάκρα, τους κώδικες των γραφών, το διαλογισμό κοκ. Οι περισσότεροι από αυτούς ασχολούνται λίγο πολύ με τη μαγεία και μπορούν να σου δώσουν κάποιες θεωρητικές βάσεις. Μην παραπλανηθείς όμως, πήγαινε με τον εαυτό σου και φύγε πάλι με τον εαυτό σου, συν τις θεωρητικές γνώσεις που πήγες για να πάρεις.

Εναλλακτικά υπάρχει η εκ βιβλίου μάθηση. Σε αυτή τη περίπτωση προτείνω το one year manual του Israel Regardie ή έργα του Eliphas Levi.

Είναι σημαντικό πριν μπεις σε αυτόν τον καινούριο κόσμο, να μάθεις να ξεχωρίζεις αυτόν που παραπλανεί και μπερδεύει και συγχέει ανόμοια πράγματα και νοήματα, με αυτόν που σου δίνει ορίτζιναλ καθοδήγηση.

Να αποφεύγεις αυτούς που μιλάνε για αποδοχή επιθυμιών.


Οκ φιλε μου,ευχαριστω για τις πληροφοριες σου! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 01:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lazaroukos -Αγορι μου το βιβλιο μπορει να παιξει πολλα παιχνιδια με το μυαλο σου,προσεχε πριν σκευτεις να διαβασεις κατι,εγω προσωπικα αποφευβγω τετοιου ιδους βιβλια,το ιδιο να κανεις και εσυ! Αυτη ηταν η απαντηση της!

Πολύ σωστή η απάντηση που σου έδωσε Λάζαρε.
Επίσης ένα ερώτημα που πρέπει να βάλεις στον εαυτό σου και να απαντήσεις ειλικρινά… είναι ο λόγος που θέλεις να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο είδος γνώσης (αποκρυφισμός/μαγεία)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 12:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Lazaroukos -Αγορι μου το βιβλιο μπορει να παιξει πολλα παιχνιδια με το μυαλο σου,προσεχε πριν σκευτεις να διαβασεις κατι,εγω προσωπικα αποφευβγω τετοιου ιδους βιβλια,το ιδιο να κανεις και εσυ! Αυτη ηταν η απαντηση της!

Πολύ σωστή η απάντηση που σου έδωσε Λάζαρε.
Επίσης ένα ερώτημα που πρέπει να βάλεις στον εαυτό σου και να απαντήσεις ειλικρινά… είναι ο λόγος που θέλεις να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο είδος γνώσης (αποκρυφισμός/μαγεία)




Δεν εχω σκοπο να χρησιμοποιησω αυτο το βιβλιο φιλε μου,δεν μου περασε ουτε μια φορα απο το μυαλο να κανω καποια επικαλεση η τιποτα παρομοιο! Ολα αυτα δεν ειναι της θρησκειας μας,βεβαια τωρα μπορει να μου πεις,και γιατι δεν διαβαζεις κατι το οποιο ειναι της θρησκειας μας? Απλα η εξερευνηση κατι διαφορετικου μαρεσει :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 21:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου διάβασε την Καινή διαθήκη και μετά αν θες ασχολήσου με τις μαγείες και τις μαγγανίες... το λέω αυτό γιατί έχω μπουχτίσει με άτομα που τα ελκύει ακριβώς το "διαφορετικό" όμως ούτε το φυσιολογικό γνωρίζουνε... π.χ. ένα φιλικό μου άτομο το οποίο έχει πάμπολλες ικανότητες και είναι πραγματικά τέρας γνώσεων(βραβεία σχετικά με τη λογοτεχνία κ.α.) δεν έχει διαβάσει ποτέ του ούτε παλαιά, ούτε καινή διαθήκη, ούτε γενικά έχει ανοίξει ποτέ στη ζωή του αμιγώς θρησκευτικό βιβλίο(αν βέβαια του έδινα ένα του ινδουισμό μάλλον θα το διάβαζε) και μιλάμε για άτομο που διαβάζει Καζαντζάκη και Ελύτη και κάθε βδομάδα αλλάζει τρία βιβλία. Ε απο ένα σημείο και πέρα κάποια πράγματα είναι θέμα προκατάληψης.

Δυστυχώς σήμερα ξέχασα τελείως να πάω για το βιβλίο πάντως.. Αλλά ενδέχεται να περάσω απο public μια από αυτές τις μέρες.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/01/2011 21:17:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 21:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου διάβασε την Καινή διαθήκη και μετά αν θες ασχολήσου με τις μαγείες και τις μαγγανίες... το λέω αυτό γιατί έχω μπουχτίσει με άτομα που τα ελκύει ακριβώς το "διαφορετικό" όμως ούτε το φυσιολογικό γνωρίζουνε... π.χ. ένα φιλικό μου άτομο το οποίο έχει πάμπολλες ικανότητες και είναι πραγματικά τέρας γνώσεων(βραβεία σχετικά με τη λογοτεχνία κ.α.) δεν έχει διαβάσει ποτέ του ούτε παλαιά, ούτε καινή διαθήκη, ούτε γενικά έχει ανοίξει ποτέ στη ζωή του αμιγώς θρησκευτικό βιβλίο(αν βέβαια του έδινα ένα του ινδουισμό μάλλον θα το διάβαζε) και μιλάμε για άτομο που διαβάζει Καζαντζάκη και Ελύτη και κάθε βδομάδα αλλάζει τρία βιβλία. Ε απο ένα σημείο και πέρα κάποια πράγματα είναι θέμα προκατάληψης.

Δυστυχώς σήμερα ξέχασα τελείως να πάω για το βιβλίο πάντως.. Αλλά ενδέχεται να περάσω απο public μια από αυτές τις μέρες.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/01/2011 21:17:39



Και γιατί θεωρείς ότι θα έπρεπε να έχει διαβάσει συγκεκριμένα την Καινή Διαθήκη?

Εγώ κάνω σχεδόν ό,τι κάνει το φιλικό σου άτομο, με τη διαφορά ότι έχω διαβάσει την Καινή Διαθήκη.

Για ποιο όμως λόγο το θεωρείς απαραίτητο εσύ?Γιατί να είναι ΑΥΤΟ το φυσιολογικό?

Edited by - Narkissa555 on 21/01/2011 21:24:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί υποτίθεται ότι η κανονική θρησκεία δεν σε ικανοποιεί, οπότε πας σε κάτι διαφορετικό που βρίσκεις μεγαλύτερη ικανοποίηση. Αν όμως δε γνωρίζεις την κανονική θρησκεία, τότε πώς πας σε κάτι διαφορετικό; Διαφορετικό απο τι; Αν δεν έχεις μέτρο σύγκρισης είσαι ανόητος.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/01/2011 22:08:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί υποτίθεται ότι η κανονική θρησκεία δεν σε ικανοποιεί, οπότε πας σε κάτι διαφορετικό που βρίσκεις μεγαλύτερη ικανοποίηση. Αν όμως δε γνωρίζεις την κανονική θρησκεία, τότε πώς πας σε κάτι διαφορετικό; Διαφορετικό απο τι; Αν δεν έχεις μέτρο σύγκρισης είσαι ανόητος.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/01/2011 22:08:30



Για να μην σε ικανοποιεί, σημαίνει ότι τη γνωρίζεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήμουν ξεκάθαρος δεν έχω κάτι να προσθέσω. Η κρίση είναι σύγκριση και αν δεν έχεις μέτρο σύγκρισης είσαι άνθρωπος αμελής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει, σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Απλώς η αναφορά στο συγκεκριμένο βιβλίο με παρέπεμψε σε θρησκευτικές προκαταλήψεις(χριστιανικές συγκεκριμένα) κατά της μαγείας και είμαι αντίθετη στην καταδίκαση αυτή.
Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ.


Edited by - Narkissa555 on 21/01/2011 22:17:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμ... αυτό είναι ένα σύνθετο ζήτημα. Νομίζω πρέπει να απευθυνθούμε στον Dr Know για μια αρκετά σαφή απάντηση περι αυτού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μμμμ... αυτό είναι ένα σύνθετο ζήτημα. Νομίζω πρέπει να απευθυνθούμε στον Dr Know για μια αρκετά σαφή απάντηση περι αυτού...


To έχουμε ξανασυζητήσει με εκείνον. Ξέρεις κάτι? Με ενδιαφέρει πολύ η ΔΙΚΗ σου άποψη, γιατί φαίνεσαι γενικά πολύ ψαγμένο άτομο και είσαι ίσως ο μοναδικός με τον οποίο μπορώ να κουβεντιάσω ελεύθερα κάτι τέτοιο. Όχι ο μόνος μέσω νετ, αλλά γενικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμ... είναι ένα ζήτημα που προτιμώ να μη το αγγίζω, αλλά θεωρώ ότι η μαγεία είναι δίκοπο μαχαίρι... Σημασία δεν έχει πόσο ψαγμένος είμαι, αλλα ποιος έχει περισσότερη εμπειρία. Για αυτό σε παραπέμπω στον Dr Know...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy