ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ο Ελάχιστος Εαυτός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2011, 09:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ελάχιστος εαυτός, ο τρελός χορευτής, η κιβωτός των κινήσεων, ο ιχνηλάτης του Βέγα.
Το πιο ανυπάκουο απ’ τα δύο φαντάσματα∙ εκείνο που είναι του Εγώ το ωμέγα.
Είδε την πρώτη ημέρα που χάραξε - απ’ όπου ξεκίνησαν τα μυστήρια όλα - γι’ αυτό έχει γίνει βέβηλος κι άναρθρος κι αέρας αγιάτρευτος που κουνάει τα δόντια.
Όταν φοβάται τα μαλλιά του αλλάζουνε και γίνονται τένοντες ζώου κυνηγημένου, βελόνες στο δάσος με τ’ απόδημα πεύκα ή ακόμα και σώματα στις ράγες του τρένου.
Κι ενώ μπορεί ν’ αναγνωρίσει σπαράγματα δε λέει να ξεχωρίσει τη φρίκη απ’ το φιρίκι.
Λερώνει με τα πόδια τον ψεύτη ουρανό και κλέβει από την κόλαση ότι του ανήκει.
Ο ελάχιστος, λέμε, ο νοσταλγός της αρχής, που το άσπρο στο μάτι του έχει γεμίσει με βρύα, ο ξενιστής των ονείρων που αλλοιώνει τα σχήματα κι αναγκάζει το χώρο να παθαίνει ναυτία.
Ο μονοσάνδαλος είλωτας, το άξαφνο ράγισμα, η πόλη, όπου τα κτίρια δεν έχουνε πόρτα, η ένρινη φάλαινα, το κήτος του Ιωνά, το άγριο κόχλασμα που ετοιμάζει τα χόρτα.
Αυτός ο ελάχιστος, αυτός ο εαυτός, ίδιος με θόρυβο ψυγείου σ’ άδειο σπίτι, που δένει αρμονικά με τον άλλον, του σύμπαντος, και υφαίνουν τον τρόμο και μετά την πίστη.
Παγώνει τον χρόνο, παγώνει το αίμα, δεν εξελίσσεται, δεν ερμηνεύει.
Βουτάει τα δάχτυλα στο μέλι της ζωής κι αυτιστικά - θαρρείς - για πάντα το αναδεύει.


zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 21:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ελάχιστος εαυτός, ο τρελός χορευτής, η κιβωτός των κινήσεων, ο ιχνηλάτης του Βέγα.

Φωνάζει η θύελλα σαν να 'ναι αρχαίο τέρας.
Ήρθαμε από μακρυά και πάω στοίχημα πως δεν θυμάσαι απ' όσο ξέρω τίποτα.

- Ο μάγος που έφτιαξε τα σκηνικά είσαι εσύ και μένουν όρθια τα κόλπα σου τ' ανύποτα. -

Πέρασαν χρόνια κι άδειασε η αυλή του, δεν τον πειράζει πια ο γελοτοποιός.
Μάτι κόκκινο απ' την αγρύπνια.
Κράτησε ασάλευτο το νου.

Όποιος τον ήλιο κυνηγά, στα σκοτεινά θα τριγυρνά.
Όποιος τον γυρισμό ξεχνά, σε χιονοθάλασσες ξυπνά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 09:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ είμαι το κάτοπτρο και το πρόσωπο
που καθρεφτίζεται πάνω του.
Εγώ είμαι το τραγούδι
κι ο ίδιος ο τραγουδιστής.
Εγώ είμαι η αρρώστια
και η γιατρειά της.
Εγώ το καθαρό νερό
και το ξεχειλισμένο κύπελλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

daimwn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2011, 15:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Αγαπητέ zip, τι ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής?
Γιατί "ελάχιστος" και όχι "ανώτερος"?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Optimouse
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 17:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Optimouse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ελάχιστος Εαυτός. Δηλαδή το ελάχιστα δυνατό είναι χωρίς τις εξωτερικές ζημώσεις. Τι είναι η προσωπικότητα; Μα το συνωθήλευμα εμπειριών, συναισθημάτων, παθημάτων που σε αναδιαμορφώνει συνέχεια. Είναι αληθινή η προσωπικότητα, το εγώ ή όχι και γιατί; Τότε ποιο είναι το αληθινό; Όταν λέει η φιλοσοφία του ζεν πως υπάρχει το εγώ αλλά υπάρχει και κάτι πιο αγνό, ο πραγματικός σου εαυτός τι εννοεί;

I don't exist.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rintrah
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 21:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω-Πωω ρε zip...
Γειά σου!


ΓΗΣ ΠΑΙΣ ΕΙΜΙ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΣΤΕΡΟΕΝΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy