ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μασονία ???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Johnnn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2011, 00:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[URL=http://img809.imageshack.us/i/pic1us.jpg/][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

Θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει τι ακριβώς είναι αυτή η "φορεσιά" ας με πληροφορήσει. Μασόνοι ή ροδόσταυροι;;;

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2011, 02:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά φίλε Johnnn.

Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι μπορείς να χρησιμοποιείς την επιλογή "Αναζήτησε!" προς τα πάνω κι αριστερά της σελίδας για να ψάξεις πιθανά ανοιχτά θέματα σχετικά με το αντικείμενο που σ'ενδιαφέρει.

Επίσης όταν ανοίγει κάποιος ένα νέο θέμα θα πρέπει να κάνει μια κατανοητή εισαγωγή που θα ενθαρρύνει τον διάλογο και τη γόνιμη ανταλλαγή απόψεων.

Σου παραθέτω κάποια links που πιθανόν να σε ενδιαφέρουν και θα μπορούσες να θέσεις εκεί ερωτήματα όπως το εισαγωγικό σου.


ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ

ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ή ΤΑΓΜΑΤΑ

Τεκτονες ζουν αναμεσα μας.......

Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?

ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΙ

Ροδοσταυρικό τάγμα AMORC, μικτή στοά κ.α

Καλή συνέχεια

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2011, 03:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει τι ακριβώς είναι αυτή η "φορεσιά" ας με πληροφορήσει. Μασόνοι ή ροδόσταυροι;;;
Γιατί σε ενδιαφέρει; Η φορεσιά μπορεί να είναι οποιασδήποτε χριστιανικής αίρεσης.
Ανάμεσα σε ροδόσταυρους και μασόνους επιλέγω ροδόσταυρους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Johnnn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 19:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Agnostic: τα 4 πρώτα τα έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα.
Dr Jekyll Mr Hyde: Με ενδιαφέρει γιατί στην φωτό είναι ένα παρα πολύ γνωστό πρόσωπο. (Μάντεψε)
Κι εγώ ροδόσταυρος νομίζω ότι είναι. Βλέπω πάνω τον σταυρό και κάτω το ρόδο. Παρακλάδι της μασονίας λοιπόν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 00:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Agnostic: τα 4 πρώτα τα έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα.
Dr Jekyll Mr Hyde: Με ενδιαφέρει γιατί στην φωτό είναι ένα παρα πολύ γνωστό πρόσωπο. (Μάντεψε)
Κι εγώ ροδόσταυρος νομίζω ότι είναι. Βλέπω πάνω τον σταυρό και κάτω το ρόδο. Παρακλάδι της μασονίας λοιπόν.

----------------------------------------------------------------
Και εγω ροδοσταυρος νομιζω ειναι φιλε.
ο ΓΑΠ ειναι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 02:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εγω ροδοσταυρος νομιζω ειναι φιλε.
ο ΓΑΠ ειναι?

Γενικά τα greeklish απαγορεύονται στο φόρουμ και προσωπικά δε μου αρέσουν αλλά στη προκειμένη περίπτωση θα ταίριαζαν

"o GAP einai??"

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 13/02/2011 02:48:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 02:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ροδόσταυροι δεν είναι ακριβώς μασόνοι αν και νομίζω ότι πράγματι απο αυτούς προέρχονται.
Προσωπικά τους έχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση, τους θεωρώ πιο προχωρημένους. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Johnnn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 10:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά το μάντεψες φίλε μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 00:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν γινόντουσαν οι εκολογές που έβγαλαν το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση, ένας φωτισμένος είπε:
"Μπήκαν οι εχθροί στην πόλη.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 17:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχε... και πώς και έφτασε αυτή η φώτο στα χέρια σου; Υποθέτω ότι ο "insider" δεν ήταν δικός σου γνωστός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Johnnn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 19:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την είδα σε ένα βίντεο του ΕΟΕ http://www.facebook.com/#!/eoellas
Δεν ξέρω τι είδους ομάδα είναι αυτή, έπεσα απάνω τους κατά τύχη στο facebook. Τους έστειλα μειλ και μου τη στείλανε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 22:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά μπορούσες να κάνεις και αντιγραφή απλά.
Δεξί κλικ+αποθήκευση εικόνας

Anyway..
και αυτοί πού την βρήκανε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Johnnn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 08:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε βίντεο ήταν η φωτό. Δεν ξέρω που την βρήκαν. Τίποτα δεν μένει κρυφό φίλε μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 13:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 02:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έχει δημοσιευτεί σε πολλά blogs π.χ:http://palladion1.wordpress.com/2010/08/08/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B1-%CF%80%CE%B1/]

Άνθρακες στην πραγματικότητα ο θησαυρός. Η φωτογραφία είναι απο βράβευση στο ΠατριαρχείοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Johnnn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 09:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις λάθος φίλτατε. Μήπως εννοείς αυτό;
http://www.youtube.com/watch?v=hxJvSEd2BM0
Δες στο 0.55 αυτό που φοράει. Είναι από βράβευση στο Πατριαρχείο. Είναι ίδια; Στη φωτό βλέπεις το σταυρό και το ρόδο. Του Πατριαρχείου είναι εντελώς διαφορετικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2011, 20:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια μηπως ειναι ψιλοphotoshopαρισμενη η φωτογραφια ? Γιατι το κεφαλι μου φαινεται λιγο μεγαλο για το σωμα (δυσαναλογο δλδ) και επισης εχω την εντυπωση πως η σκια δεν δικαιολογει την θεση της αν προσεξετε που ειναι ο "προβολεας" (φαινεται αντανακλαση του στην πορτα) .
Μπορει να κανω κ λαθος...

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Johnnn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 19:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι το φλας της μηχανής. Την έχει σηκώσει σε κάθετη πόζα και το φλας πήγε αριστερά. Οπότε η σκιά πέφτει ξεξιά και αντανακλά και στην πόρτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 11:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φωτογραφία, πραγματική είναι.
Η ενδυμασία, αποτελείται από τόν Σταυρό (μετά ταινίας), του Τάγματος Του Μεγάλου Κωνσταντίνου, του Πατριαρχείου τής Αλεξανδρείας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 12:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποθετικά, να ήταν και Τέκτων και Ροδοσταυρίτης(διότι αλληθείς Ροδόσταυροι, δέν υπάρχουν πλέον...μπορώ να σάς το εξηγήσω αυτό).
Ποιό το πρόβλημα;

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 13/03/2011 12:05:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Johnnn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 13:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αυτό το στρογγυλό στο κάτω μέρος τι είναι; Σταυρός κι αυτό; Ή μήπως ρόδο ;;
Ποιό το πρόβλημα αν είναι μασόνος ;;;
Μα κανένα. Όλα καλά. Είμαστε ευτυχείς που μας κυβερνούν μασόνοι. Να γίνουμε κι εμείς μασόνοι να βοηθήσουμε στο θεάρεστο έργο τους. Άλλωστε όλοι όσοι κυβέρνησαν έως τώρα ήσαν μασόνοι. Γι αυτό και απολαμβάνουμε την ευημερία που μας έχουν προσφέρει, τον πλούτο, την εξαίρετη οικονομία, την ασφάλεια, τον άριστο δημοσιονομικό τομέα, την υποδειγματική παιδεία. Αφού στο τέλος θα καταντίσουμε να αυτοκτονούμε από ανία, μιας και δεν υπάρχουν προβλήματα στο πλούσιο και ευτυχές κράτος μας.
Ολέ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 17:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά είναι ανυπόστατα.
Πιστεύεις ότι συνομωσιολογικό έχεις ακούσει ή διαβάσει;
Μακάρι να μάς κυβερνούσαν Τέκτονες, διότι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος και η κοινωνία μας πιό χρηστοήθης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Johnnn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 18:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποιός σου είπε ότι οι μασόνοι είναι χριστοήθεις; Μάθε τι γίνεται εκεί μέσα και μετά τα συζητάμε.
Συνομοσιολόγος πάντως δεν είμαι. Δες γύρω σου την φτώχεια και την ανέχεια, δες πως μας κατάντησαν οι μασόνοι οι φίλοι σου.
Αλλά έρχεται ο καιρός που όλοι αυτοί θα πληρώσουν και μάλιστα πολύ ακριβά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 18:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρηστοήθης με "Η", όχι Χριστοήθης. Ετυμολογικά: χρηστός(ηθικός, ενάρετος, έντιμος)+ ήθος.
Χριστός (με "I"), είναι Ο Κεχρισμένος, Ο φέρων το χρίσμα(Αυτός που χρίσθηκε, επαλείφθηκε με λάδι και μύρο).

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 14/03/2011 18:19:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Johnnn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 21:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ ευχαριστώ πολύ για το μάθημα ετοιμολογίας, άλλη φορά δεν θα ξανακάνω λάθος. Μη στέκεσαι όμως εκεί, άλλο σε ρώτησα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 12:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Λομβαρδοπουλε, επειδη εχω εμπιστοσυνη στην κριση μου, οφειλω να πω οτι το να ειναι καποιος τεκτονας, δεν σημαινει απολυτως τιποτα και σιγουρα δεν ειναι κατα αναγκη σατανιστης. Αυτον τον ορο ομως μπορουν να αρνηθουν και τα αποβρασματα που ορκιζονται στο βδελυγμα του Αλιστερ Κροουλι, που λεγεται: The Book of the Law. Για αυτο τιποτα δεν ειναι σιγουρο και ολα ειναι σχετικα, ειδικα στις μερες μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2011, 02:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ γιατί δεν υπάρχουν πια αληθινοί ροδόσταυροι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2011, 20:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δέν υπάρχει αυτή τή στιγμή τής ιστορίας, κάποιος "απεσταλμένος", να τούς αφυπνήσει και να τούς οργανώσει.
Όταν υπάρξει κάποιος Αβατάρα, ξανά, θά αφυπνηστούν.
Στόν παρόντα χρόνο, η "σπίθα" τους παραμένει άσβεστη, καλώς κεκρυμένη εντός τών πραγματικών και παραδοσιακών, Μυητικών ταγμάτων (π.χ. στόν Τεκτονισμό στόν 18ο β. του Σ.Τ., στόν Αιγυπτιακό-Ερμητικό Τ., στόν Μαρτινισμό) και μεταδίδεται μυητικώς.
Ακόμη και οι Αισσαίοι "Ροδοσταυρίτες" ήταν στήν ουσία, μέχρι τής βαπτίσεως Του Ιησού και από αυτούς ελλάχιστοι γίναν Ροδόσταυροι αληθείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2011, 18:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά τα λες για τους ροδόσταυρους. Και όχι μόνο αυτά, είναι και άλλα. Αυτό που λες είναι το λιγότερο, γιατί και οι περισσότερες οργανώσεις χαμένες είναι απ' αυτή την άποψη.

Όμως αλήθεια μου κάνει μεγάλη εντύπωση που θεωρείς ότι ο τεκτονισμός έχει ακόμα κάποιον τέτοιο Απεσταλμένο -όπως τον λες-, γιατί εγώ θεωρούσα ότι κάθε παρακλάδι του βρισκόταν σε καθοδική πορεία.
Εγώ δε γνωρίζω φυσικά τι συμβαίνει στις άπειρες τεκτονικές στοές του κόσμου, αλλά όσον αφορά μερικές της Ελλάδας, μπορώ να πω με αρκετή αυτοπεποίθηση ότι εχουν χάσει τη Γνώση. Από τα βασικά σημάδια παρακμής, σημάδια τα οποία βλέπουμε και στους ροδόσταυρους, είναι ότι σε αυτούς τους χώρους δεν διδάσκεται πλέον αλχημεία. Μιλάμε δηλαδή για ναούς που τις κολόνες τους τις έχουν μόνο για βιτρίνα. Μιλάμε για ναούς που δεν έχουν κολόνες. Όσον αφορά δε τους διάφορους απεσταλμένους καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί, γιατί στο μόνο μέρος που φαίνεται με ευκολία η ποιότητα και η κατευθυνση ενός τέτοιου χώρου, είναι στην αλχημεία, στο μεγάλο μυστικό το λεγόμενο. Αν αυτή δεν υπάρχει, δεν υπάρχει και ναός. Αν πάλι υπάρχει ναός, τότε μόνο γνωρίζοντας τι κηρύττει πρακτικά σε επίπεδο αλχημείας μπορούμε να ξέρουμε την πραγματική του κατεεύθυνση. Γιατί σε όλους τους χώρους αυτού του τύπου μιλάνε για αγάπη και σε όλους μιλάνε για πολλά κοινώς θεωρούμενα "καλά" πράγματα. Στην πράξη όμως τι γίνεται, ποιό είναι το αποτέλεσμα; Και απο τι μεθόδους και ποιες προθέσεις προκύπτει αυτό;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/03/2011 18:27:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 16:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανέφερα γιά "σπίθα" που σιγοκαίει, περιμένοντας "κάποιον" ή κάποιους που θα τήν αναζοπυρώσουν και η οποία μεταβιβάζεται Μυητικώς, όχι ότι έχει κάποιον απεσταλμένο εντός.
Δέν είμαι αιθεροβάμων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 16:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά τήν ΓΝΩΣΗ, που λές ότι έχει χαθεί, κάθε άλλο...
Υπάρχει αυτή η γνώση, αναλλοίωτη μέσα στά τυπικά (συμπυκνωμένη και κωδικοποιημένη, μέσω αλληγοριών, συμβόλων και μυητικών διαδικασιών).
Δέν μεταβιβάζεται αυτή η γνώση, όπως η επιστημονική με αναλυτικά συγγράμματα.
Η γνώση ΔΕΝ έχει απολεσθεί και ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ να απολεσθεί, διότι τήν φέρει εντός του ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Μπορεί μόνο να επιπέσει σε λήθη, αλλά ΠΟΤΕ εντελώς και διαπαντώς...
Απλούστατα δέν μπορεί να περιγραφεί με τήν γλώσσα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1132813
Maintained by Digital Alchemy