ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Πολυκυστικες οωθηκες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
madalena
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 16:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω τα εξης
1) καπου στο ιντερνετ διαβασα οτι η λεβοκαρνιτινη βοηθαει τα ατομα με πολυκυστικες οωθηκες ετσι αγορασα τις levars και επαιρνα 1 g το πρωι και
αλλο ενα το βραδυ για 2 περιπου εβδομαδες, το αποτελεσμα ηταν να νιωθω μεγαλη εξαντληση και πονοκεφαλο εχω σταματησει να τα παιρνω εδω και 5 μερες αλλα ακομα νιωθω εξαντληση τι μπορω να κανω γιαυτο?
2) καταλαβα τελικα (μετα απο ερευνα σε διαφορα sites )οτι το προβλημα μου (με τις πολυκυστικες οωθηκες)ειναι η αντισταση ινσουλινης.
και οτι πρεπει να παιρνω ενα φαρμακο την μετμορφινη που πωλειτε με το ονομα Glucophage.ομως χρειαζεται και διατροφη με χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη υπαρχει καποιο βιβλιο που να γραφει το γλυκαιμικο δεικτη ολων των τροφων?

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 19:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα,

κοπελιά έχεις κάνει ένα τραγικό λάθος να συγχέεις το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών με το μεταβολικό σύνδρομο. Η λ-καρνιτίνη χρησιμοποιείται στο δεύτερο ή σαν διαιτητικό συμπλήρωμα σε κάποιες δίαιτες. Ούτε στο ελάχιστο δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο και μην κάνεις το λάθος να πάρεις Glucophage γι'αυτό το θέμα, καθώς χορηγείται για τον έλεγχο του διαβήτη και στην καλύτερη περίπτωση θα βρεθείς με υπογλυκαιμικό σοκ που είναι εξαιρετικά επικίνδυνο. Το καλύτερο είναι να επισκεφθείς τον γυναικολόγο σου που είναι και ο πλέον αρμόδιος να σου προτείνει πως μπορείς να αντιμετωπίσεις το σύνδρομο πολυκυστικών οωθηκών.


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
madalena
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αντισταση στην ινσουλινη εχει αμεση σχεση με τις πολυκυστικες οωθηκες το glucorhage μου προτεινε ειδικος ενδοκρινολογος. υπαρχουν σημειωσεις και στο ιντερνετ γιαυτο το θεμα. εγω το βρηκα στο yahoo PCOS ΤΡΕΑΤΜΕΝΤS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madalena
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sorry το εγραψα λαθος glucophage ειναι το σωστο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Ιντερνετ δεν ειναι γιατρός. Ούτε ο ενδοκρινολόγος είναι ο αρμόδιος για το θέμα. Να πας στο γυναικολόγο και να σταματήσεις να κάνεις πειράματα, ειδικά μάλιστα με φάρμακα που μπορούν να σε στείλουν στα θυμαράκια για πλάκα. Και να σταματήσεις να κάνεις μόνη σου διαγνώσεις. Πήγαινε στο γιατρό σου.


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 05:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου madalena

Θα συμφωνήσω με τις πολύ σωστές απαντήσεις που σου έδωσε ήδη η G.

Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να παίζεις με την υγεία σου και να κάνεις μόνη σου συνδυασμούς με φάρμακα και λάβε υπόψη σου ότι κάποια φάρμακα δεν είναι απλές "ασπιρίνες" αλλά είναι ιδιαίτερα ισχυρά - όχι βέβαια ότι και η αλόγιστη χρήση της ασπιρίνης δεν είναι επικίνδυνη! Η περίπτωση δε των πολυκυστικών ωοθηκών στην οποία αναφέρεσαι είναι μια πάθηση αρκετά περίπλοκη και εάν την αντιμετωπίσεις με "γιατροσόφια" και "αλχημείες" μπορεί να προκαλέσεις σοβαρά προβλήματα στην υγεία σου, που δεν περιορίζονται στα πιο προφανή και συνηθισμένα όπως οι διαταραχές του σωματικούς βάρους και τα προβλήματα στον μηνιαίο κύκλο.

Η κατηγορία .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-. στην οποία ξεκίνησες το παρόν θέμα εξυπηρετεί στη συζήτηση θεμάτων που κυρίως έχουν να κάνουν με εναλλακτικές ή φυσικές θεραπείες και πάντα έχοντας υπόψη ότι σε καμιά περίπτωση δεν υποκαθιστούν την ιατρική γνωμάτευση και συμβουλή.

Επί των συγκεκριμένων ερωτημάτων σου, θεωρώ πως ο γιατρός σου είναι ο πιο αρμόδιος για να σου δώσει τις απαντήσεις που χρειάζεσαι. Όχι μόνο λόγω κατάρτησης, αλλά κι επειδή θα έχει τη δυνατότητα να εξετάσει όλο το ιστορικό της πάθησής σου και τη συνολικότερη κατάσταση της υγείας σου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antsa
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2012, 22:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων. Αν και ανεκαθεν ημουν αδυνατη κοπελα, ειχα πολυ κακο κυκλο ομως και ανακαλυψα με υπερυχους οτι σπανιως εκανα ωορηξια γι αυτο ειχα μεγαλο κυκλο ανω των 45 μερων και δε μπορουσα να μεινω εγκυος.
Κι εγω σε ενδοκινολογο πηγα, οι γυναικολογοι μου λεγαν ο καθενας το μακρυ και το κοντο του χωρις ομως να μου εχουν λυσει το προβλημα, θελαν να με βαλουν να κανω driling (=χειρουργειο). Πηρα το gloukophage και μετα απο 1 μηνα εφτιαξε ο κυκλος μου κι και αμεσως μετα απο αλλον ενα μηνα εμεινα εγκυος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy