ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η κοινωνία παρούσα σε ένα “Κρυφό δωμάτιο”
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 21:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφορμή ο Κυανοπώγωνας...

Η ίδια ξεκίνησε “Το κρυφό δωμάτιο” διαβάζοντας το γνωστό παραμύθι του Κυανοπώγωνα. Με αφορμή εκείνη την ιστορία έπλασε τον δικό της μύθο. Ο ήρωάς της, ένας πάμπλουτος άνδρας που μπορεί να προσφέρει τα πάντα στην αγαπημένη του, κτίζει μια λαμπρή έπαυλη για να στεγάσουν την ευτυχία τους. Όμως της θέτει έναν όρο: να μην ανοίξει ποτέ την πόρτα του κλειστού δωματίου, που υπάρχει κάπου στο κτίριο.
“Ως συγγραφέα με ερέθισε αυτή η ιδέα του κλειστού δωματίου και αντέδρασα με τον ίδιο τρόπο που θα αντιδρούσε ο καθένας μας, αλλά και η ηρωίδα του έργου μου, η Γκρέις. Θέλησα να το ανοίξω”.
Σημασία έχει τι θα συμβεί αμέσως μετά. Όμως μεγαλύτερη σημασία έχει το γιατί. Γιατί ο άνδρας κρατά κλειστό το δωμάτιο, αλλά και γιατί η γυναίκα επιδιώκει να το ανοίξει; “Νομίζω πως φοβάται την είσοδο της Γκρέις. Για αυτόν σημασία έχει να οικοδομήσει την ευτυχία τους πάνω στην απαγόρευση εισόδου στο δωμάτιο. Συμφωνώ πως όλοι θέλουμε την αυτονομία μας, αλλά ίσως το έργο έχει σχέση με την οικειότητα σε μια σχέση. Το ζευγάρι μπορεί να ακολουθήσει τη δική του διαδρομή, αλλά δεν θέλει να την κάνουν και άλλοι”.

http://www.makthes.gr/news/arts/69174/

-Μια άλλη εκδοχή , θέλει τον Κυανοπώγωνα , ως έναν πάμπλουτο και ισχυρότατο τοπικό άρχοντα αλλα λόγω της γενειάδας του -ήταν μπλέ- καμμιά γυναίκα δεν τον ήθελε και κάτι κοινό προκαλούσε σε όλες...

Τον φόβο!!!

Σε μια γιορτή , όπου είχε καλέσει όλη την περιοχή να φάνε , να πιούν και να χορέψουν στην πολυτελή έπαυλή του , κάλεσε και μια οικογένεια που είχε δυό κόρες και ενδιαφερόταν για την μιά , που κατ'αρχάς τον είχε απορρίψει αλλα που ωστόσο θαμπωμένη απο την δύναμή του και τα πλούτη του , τελικά είδε ότι δεν ήταν και τόσο μπλέ η γενειάδα του...και δέχθηκε να τον παντρευθεί!!!

Ωστόσο , τις επόμενες μέρες μετά τον γάμο φεύγοντας για επαγγελματικό ταξίδι , της είπε αφού τις άφησε όλα τα κλειδιά ... να μην μπεί στο μικρό δωμάτιο...

Η ίδια όμως τον αγνόησε και αφού άνοιξε το μικρό δωμάτιο , αντίκρυσε κρεμασμένες όλες τις προηγούμενες γυναίκες του...

Ο Κυανοπώγωνας -κατα την ιστορία- όμως την ανακάλυψε και όπως της είχε ήδη πεί -πρίν της δώσει τα κλειδιά- η ανυπακοή σημαίνει την απώλεια της ζωής της , την άρπαξε απο τα μαλλιά και έβγαλε το ξίφος του να την ακοτώσει...

Εκείνη του ζήτησε δέκα λεπτά να ανέβει να δεί την αδελφή της στον πάνω όροφο , μιας και βρισκόταν εκεί για να την δεί....και ο Κυανοπώγωνας της έδωσε αυτό το χρόνο και μάλιστα αφού ανέβηκε και συνάντησε την αδελφή της , ενώ είχε περάσει ο χρόνος των δέκα λεπτών και ενώ αυτός -Κυανοπώγωνας- ουρλιαζε να κατέβει κάτω...η ίδια απεγνωσμένα κοίταζε στον "κάμπο" να δεί μήπως έρχονται τα αδέλφια της , για να την σώσουν...

Όπερ και εγένετο...έφθασαν πάνω στην ώρα και αφού έσπασαν την "πόρτα" , μπήκαν μέσα και σκότωσαν τον Κυανοπώγωνα και "ελευθέρωσαν" την αδελφή τους...και πλέον έζησε ελεύθερη και "λυτρωμένη"...

Πρόκειται για μια ψυχολογική ιστορία , με πολλά ηθικά διδάγματα , όχι ασφαλώς για τις γυναίκες -οι ρόλοι θα μπορούσαν να είναι αντίστροφοι- αλλα για όλους μας!!!

Θα μπορούσαμε να δούμε τι σημαίνει "δύναμη"..."πλούτος"...και πως ορίζεται η εξάρτηση και η θυματοποίηση αλλα και η ανελευθερία μέσα απο τις καθαρά δικές μας επιλογές και οι οποίες προβάλλουν τις εγγενείς αδυναμίες μας , με επιλογές εύκολων λύσεων....



Μείνε μέσα στο παιχνίδι...
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 12:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων που βασίζονται κυρίως στο εγώ του καθενός και εξυπηρετούν μόνο την ενδυνάμωσή του.Τα άλλα είναι ψιλλά γράμματα φίλε μου,η ουσία αυτή είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 19:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων που βασίζονται κυρίως στο εγώ του καθενός και εξυπηρετούν μόνο την ενδυνάμωσή του.Τα άλλα είναι ψιλλά γράμματα φίλε μου,η ουσία αυτή είναι.

Σ'ευχαριστώ Άλεξ για που έκανες την "πρώτη" στο θέμα , ελπίζω ότι στην πορεία και με την τοποθέτηση και άλλων συνδικτύων , να μπορέσουμε να προσεγγίσουμε το θέμα κεντρικότερα...
Την καλησπέρα μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 19:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φόβος, πλούτος, δύναμη, ανελευθερία, εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο ...

Ένας χείμαρρος των χείριστων χαρακτηριστικών που μπορούν να συγκεντρωθούν σε πολλούς από τους συνανθρώπους μας, ξεδιπλώνεις μπροστά μας για έρευνα, φίλε μου Εαρινέ, στο υπέροχο θέμα που άνοιξες ...

Διαλέγομε, αξιολογούμε και αναλύουμε...

Θα επανέλθω μόλις βρω λίγο χρόνο ...

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 20:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Εαρινέ,αποψή μου είναι οτι πίσω απο το εγώ μας η κυριότερη αιτία όλων των νοσηρών σχέσεων με τους συνανθρώπους είναι ο φόβος.

Είναι το ακριβώς αντίθετο απο την αγάπη.

Ισως πρέπει να εστιάσουμε στον φόβο και στο πώς αυτός προκύπτει.

Γιατί φοβάται ο άνθρωπος? Τι φοβάται?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 21:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα Εαρινέ,αποψή μου είναι οτι πίσω απο το εγώ μας η κυριότερη αιτία όλων των νοσηρών σχέσεων με τους συνανθρώπους είναι ο φόβος.

Είναι το ακριβώς αντίθετο απο την αγάπη.

Ισως πρέπει να εστιάσουμε στον φόβο και στο πώς αυτός προκύπτει.

Γιατί φοβάται ο άνθρωπος? Τι φοβάται?



Άλεξ καλησπέρα...
Είπες στοχευμένη κουβέντα και θα ήθελα πάρα πολύ και γώ να δούμε -όλοι μας- , τι ακριβώς είναι αυτό/ά που κρύβονται πίσω απο τον φόβο και τον οργανώνουν , απο-οργανώνοντας τον άνθρωπο ... θέτοντάς τον υπο την αιγίδα του...

Όλα -έχω την αίσθηση- φίλε μου , ξεκινούν και ο σπόρος εμποτίζει όλο το είναι του νεο-εισερχόμενου εκείνου αθώου πλάσματος στην κοινωνία και στον κόσμο...ένας κόσμος καταρχάς για κείνο μαγευτικός αλλα που πολύ γρήγορα εμφανίζεται ως αδυσώπητος και τόσο σκληρός , τόσο ανταγωνιστικός και θυματοποιητικός....
Οι κατηγοριοποιήσεις αρχίζουν εν χορώ και το άδολο εκείνο πλάσμα , καλείται να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας...

Αναρρωτιέται..:"Εγώ...πότε τα έκανα όλα αυτά"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 21/02/2011 21:49:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 13:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Θα μπορούσαμε να δούμε τι σημαίνει "δύναμη"..."πλούτος"...και πως ορίζεται η εξάρτηση και η θυματοποίηση αλλα και η ανελευθερία μέσα απο τις καθαρά δικές μας επιλογές και οι οποίες προβάλλουν τις εγγενείς αδυναμίες μας , με επιλογές εύκολων λύσεων....


Κάνοντας ένα πρώτο σχόλιο μπορώ να διαπιστώσω ότι ο πλούτος και η (μεγάλη)δύναμη ενός ατόμου τείνουν να προσελκύουν άτομα συνήθως του αντίθετου φύλου, προσφέροντας τους μια αίσθηση ασφάλειας ανεξάρτητα από το πόσο αληθινή μπορεί να είναι αυτή. Το πρόβλημα για τις ανθρώπινες σχέσεις που στηρίζονται σε τέτοιες βάσεις είναι ότι μπορούν να εξελιχθούν δυσάρεστα αν αρχίσει να αποκαλύπτεται η σαθρή και υποκριτική τους φύση οδηγώντας σε καταστάσεις θυματοποίησης και ανελευθερίας όπως λές φίλε Εαρινέ. Η αδυναμία μας έγκειται στην λήψη της απόφασης για δημιουργία σχέσης στηριζόμενης σε πλασματικά θεμέλια που κατά βάθος ξέρουμε ότι δεν πατά σε στέρεη βάση, δηλαδή στην επίδειξη ειλικρινούς ενδιαφέροντος για τον άλλο. Είναι ανθρώπινη αδυναμία να προτιμούμε μια επίπλαστη σιγουριά από την ειλικρίνια.

Για να μην παρεξηγηθώ βέβαια, δεν υποστηρίζω την ανυπαρξία σχέσεων που τυχαίνει να συμπίπτουν με την ύπαρξη πλούτου και δύναμης σε ένα τουλάχιστον από τα δύο μέλη μιας ανθρώπινης σχέσης, αλλά δε νομίζω ότι είναι και ο κανόνας στην κοινωνία μας.

Πάντως η ιστορία με αυτόν τον Κυανοπώγωνα ήταν πραγματικά ανατριχιαστική αλλά και διδακτική.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 22/02/2011 13:54:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 21:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

Θα μπορούσαμε να δούμε τι σημαίνει "δύναμη"..."πλούτος"...και πως ορίζεται η εξάρτηση και η θυματοποίηση αλλα και η ανελευθερία μέσα απο τις καθαρά δικές μας επιλογές και οι οποίες προβάλλουν τις εγγενείς αδυναμίες μας , με επιλογές εύκολων λύσεων....


Κάνοντας ένα πρώτο σχόλιο μπορώ να διαπιστώσω ότι ο πλούτος και η (μεγάλη)δύναμη ενός ατόμου τείνουν να προσελκύουν άτομα συνήθως του αντίθετου φύλου, προσφέροντας τους μια αίσθηση ασφάλειας ανεξάρτητα από το πόσο αληθινή μπορεί να είναι αυτή. Το πρόβλημα για τις ανθρώπινες σχέσεις που στηρίζονται σε τέτοιες βάσεις είναι ότι μπορούν να εξελιχθούν δυσάρεστα αν αρχίσει να αποκαλύπτεται η σαθρή και υποκριτική τους φύση οδηγώντας σε καταστάσεις θυματοποίησης και ανελευθερίας όπως λές φίλε Εαρινέ. Η αδυναμία μας έγκειται στην λήψη της απόφασης για δημιουργία σχέσης στηριζόμενης σε πλασματικά θεμέλια που κατά βάθος ξέρουμε ότι δεν πατά σε στέρεη βάση, δηλαδή στην επίδειξη ειλικρινούς ενδιαφέροντος για τον άλλο. Είναι ανθρώπινη αδυναμία να προτιμούμε μια επίπλαστη σιγουριά από την ειλικρίνια.

Για να μην παρεξηγηθώ βέβαια, δεν υποστηρίζω την ανυπαρξία σχέσεων που τυχαίνει να συμπίπτουν με την ύπαρξη πλούτου και δύναμης σε ένα τουλάχιστον από τα δύο μέλη μιας ανθρώπινης σχέσης, αλλά δε νομίζω ότι είναι και ο κανόνας στην κοινωνία μας.

Πάντως η ιστορία με αυτόν τον Κυανοπώγωνα ήταν πραγματικά ανατριχιαστική αλλά και διδακτική.


Agnostic , καλησπέρα...
Ο Κυανοπώγωνας κρίνεται ως ο καθρέπτης μας αλλα και οι δυνατότητες που ως χαρακτήρες έχουμε....πάντα θα υπάρχει ο τύπος του Κυανοπώγωνα και θα μας θυμίζει αλλα και θα μας προβάλλει ξεκάθαρα την δυσάρεστη πραγματικότητα που διμορφώσαμε εμείς οι ίδιοι με τις επιλογές μας...

Η δανεισμένη δύναμη ως μέσον για την πορεία μας στην ζωή , η αναφερομένη ως δεκανίκι , πάντα θα προβάλλει την/ις εγγενείς αδυναμίες μας αλλα και την διευθέτηση της και εκχώρηση της ζωής μας -ως αντίτιμο- σε κάθε Κυανοπώγωνα....έχει σημασία δε να επισημάνουμε ότι το αντικείμενο της έλλειψης του καθενός μας , εδράζεται εντός του και αυτό συνδημιουργεί την ίδια στιγμή και "έρωτα" αλλα και φόβο απέναντι σε κάθε Κυανοπώγωνα...

Εμείς είμαστε ο εν δυνάμει κάθε Κυανοπώγωνας....μιας και 'μείς τον φέρνουμε στην ζωή μας...

Θα έχουμε την ευκαιρία να πούμε περισσότερα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 22:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές φορές ανακαλώ απο την μνήμη μου , ορισμένες κουβέντες του Μονταίνι...-συνήθως το κάνω και με πολλούς άλλους-....

Αναρρωτιέται λοιπόν ποιός και τι ορίζει/ουν το καλό και το ορθό...το έτσι ή το αλλοιώς...και κεί -έχω την αίσθηση- μπορεί να αρχίσει να ξετυλίγεται το κουβάρι της εσωτερικής αναρχίας και αντίδρασης...και άλλων πολλών θεμάτων....

Βάρβαροι και απολίτιστοι απο την μιά και οι πολιτισμένοι όπως είμαστε "μείς"...και είναι να αναρρωτιέται με την σειρά του κανείς :"Αλήθεια τα πιστεύουμε όλα αυτά"???

Λεκτικά μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε...δυστυχώς για μάς όμως , έρχεται η ίδια η ζωή και μας ακυρώνει...

Κατηγορούμε -εν πολλοίς- αυτό/ά που ως κοινωνία δημιουργήσαμε -πάντα με αγάπη..-...μιάς και είμαστε πεπεισμένοι τόσο γα την ελευθερία -εσωτερική- μας ... όσο και για την εγκυρότητα των όσων θεωρούμε ως σωστά και αληθή....μάλιστα κάθε τι το διαφορετικά διατυπωμένο , μας κάνει να τρικλίζουμε απο ανασφάλεια και βεβαίως -ως ελεύθεροι άνθρωποι- φροντίζουμε να το υπερασπιστούμε , ενίοτε επιτιθέμενοι και αν χρειασθεί κάνοντας και πιο extreme πραματάκια και βεβαίως αν έχουμε και την επικύρωση και της πλειοψηφίας , μπορεί να γίνουμε και ήρωες ή και δακτυλο-δεικτούμενοι ως το μέγα παράδειγμα προς μίμησην των υπολοίπων....

Πρέπει να ακολουθούμε τα πρότυπα που έχει υιοθετήσει η κοινωνία μας και να υπακούσουμε στον μηνύτορα της , που κατ'αρχάς δεν είναι άλλος απο τον γονεϊκό λόγο...τον γεμάτο τόσο αγάπη και σεβασμό...και σαν συντονισθούμε απολύτως τότε είμαστε τόσο καλά παιδιά....και σαν κάτι πάει τελείως στραβά , όλοι με απορία αναρρωτιούνται :"Τι έφταιξε άραγε , είχε τους καλύτερους γονείς , τους καλύτερους καθηγητές και μάλιστα αριστούχος , όλοι τον / ην καμάρωναν...καλό παιδί με σεβασμό , ποτέ δεν αντιμιλούσε...ότι του έλεγες σου απαντούσε με ένα "ναι"...μάλλον κάποιοι το παρέσυραν.."

Κάποιοι το παρέσυραν ή του έστριψε...άλλος λόγος και τόσο κοντινός σε μάς , ουδέποτε αναγνωρίσθηκε και δεν πρόκειται ουδεποτε ως φαίνεται....


Τώρα να αρχίσουμε να μιλάμε για τους περίφημους κώδικες πεποιθήσεων και την σοφία και την αλήθειά τους αλλα και το σπουδαίο περιεχόμενο της ψυχολογικής έδρασης γενικά όλων των γονιών...???

Μάλλον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 25/02/2011 22:17:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 22:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάρρευση προτύπων....
http://www.youtube.com/watch?v=c_FQCGWhDjQ&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=pJ-vnecZTRM&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 25/02/2011 22:54:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 06:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απαγόρευση της εισόδου στο δωμάτιο θυμίζει τον απαγορευμένο καρπό που έφαγαν οι Πρωτόπλαστοι..

Η ίδια η απαγόρευση, δημιουργεί την αίσθηση της εξουσίας στο άλλο άτομο αλλά και της μη καθαρότητας σε μία σχέση που δεν φαίνεται τελικά να είναι αμοιβαία, λόγω της μυστικότητας που κυριαρχεί αλλά και της σκληρής ποινής που επιβάλλεται σε περίπτωση που δεν υπάρξει υπακοή.. η ανάγκη για δοκιμασία επάνω σε αυτή (τη σχέση) της οποίας από την αρχή ορίζεται, (ακόμα και η κατάληξή της).. και εφόσον η σχέση δεν θεμελιώνεται στα μυαλά και των δύο ατόμων επί ίσοις όροις, μία σχέση τελικά που είναι καταδικασμένη να τελειώσει.
Από την άλλη, παρά την παράβαση, η ποινή που ορίστηκε δεν δύναται να πραγματοποιηθεί και εδώ κάτι μου χαμογελάει, κάτι ή κάποιες παράμετροι που μάλλον δηλώνουν πως παρά την εξουσία του ενός επάνω στον άλλον,σε κάποια ζητήματα δεν μπορείς να έχεις πάντα τον έλεγχο των καταστάσεων..

Πολλές ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις και ερμηνείες πορούν να ειπωθούν.. δεν ξέρω αν έπιασα το πνεύμα της συζήτησης αλλά προσωπικά μου φάνηκε σκοτεινή και πολύ όμορφη ιστορία και ένιωσα την επιθυμία να τοποθετηθώ!!

Τελικά παρά το σκοτεινό κλειστό δωμάτιο, στο τέλος κάτι μας χαμογελά...

Μου θύμισε ένα διήγημα του Έντε, με έναν άνθρωπο που ήθελε και είχε την δυνατότητα να γίνει άγγελος για να ξεφύγει από εκεί που ζούσε, αλλά για να τα καταφέρει έπρεπε να περάσει μία δοκιμασία και αυτή ήταν να μην περάσει από το κατώφλι της αγαπημένης του!!
Μία από τις ωραιότερες ιστορίες που έχω διαβάσεια αν και με διαφορετικά νοήματα!!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 12:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έδωσες έναν ιδιαίτερο τόνο στο θέμα φίλη Simori με την τοπόθετήσή σου και όπως αντιλαμβάνομαι , το θέμα το ίδιο αναζητάει πολλές , ίσως και διαφορετικές οπτικές γωνίες , απο τις οποίες μπορεί να ειδωθεί...

Ειλικρινά δεν είμαι σίγουρος αν το χαμόγελο είναι το τελικό προϊόν μιας τέτοιας κατάστασης και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου , χωρίς ωστόσο να έρχομαι σε αντίθεση με όσα είπες...

Εκείνο που απο την μεριά μου στο οποίο θα ήθελα να επικεντρωθώ , είναι η δανεισμένη δύναμη και η επένδυση ζωής που πολλοί άνθρωποι κάνουν δια μέσου αυτής προκειμένου να πορευθούν και όχι στις δικές τους δυνάμεις...ένα είδος εκχώρησης και εξάρτησης και το οποίο αναζητά πάντα την υποταγή τους ως αντίτιμο....

Κατ'αρχάς και με την πρώτη ανάγνωση , ο Κυανοπώγωνας μπορεί να εμφανίζεται ως η φιγούρα που δεσμεύει με την παρουσία του τον "φαλλό=δύναμη και ισχύ" και που ωστόσο με μια δεύτερη και πιο προσεκτική ματιά αυτό μπορεί να αμφισβητηθεί , θέτοντας νέα και πιο κρίσιμα ερωτήματα για την φύση και αληθή ύπαρξη του "φαλλού"....

Ερωτήματα που κατα την άποψή μου αν απαντηθούν μπορούν ενδεχομένως να δώσουν μια διαφορετική διάσταση και περιεχόμενο , τόσο στις σχέσεις αλλα και στην ίδια την πραγματικότητα....πολύ δε περισσότερο στο εσωτερικό "γίγνεσθαι" ενός εκάστου εξ'ημών....

Την καλημέρα μου και σ'ευχαριστώ για την όμορφη παρουσία και τοποθέτησή σου...και που θα ήθελα να συνεχισθεί...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 26/02/2011 12:46:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 15:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ιστορια αυτη και τα νοηματα που εκπεμπει,
καθρεπτιζουν πολλες πτυχες της ανθρωπινης συμπεριφορας
σε συναρτηση με τα υλικα αγαθα.
Ενας πλουσιος σαν τον Κυανοπωγωνα,νομιζει οτι ο πλουτος
του ειναι το κλειδι,για ολες τις πορτες της ζωης.
Ετσι το βλεπει,ξεροντας την ακρατη επιθυμια των μη πλουσιων
να αποκτησουν οσα αυτος εχει.Παραλληλα και την δυναμη,που
απορρεει απο αυτον.Ο πλουσιος εκτος απο χρημα,εξουσιαζει και
ψυχες,ειτε με καταναγκασμο,ειτε με δελεαρ.Εχει την αισθηση
της ατιμωρησιας,επειδη σκεπτεται οτι μπορει να τα αγορασει
ολα,ακομη και την δικαιοσυνη.
Στις διωκτικες αρχες,ο πλουσιος ειναι υπερανω υποψιας,επειδη
ειναι απαραιτητος στις πολιτικες αρχες,που προιστανται των
διωκτικων.Ειναι απαραιτητος γιατι ειναι ο κυριος χορηγος.
Ετσι αποκτα το δικαιωμα να νομιζει οτι ειναι ο αρχων του κοσμου,
της κοινωνιας,της πολης του χωριου,οπου ζει.
Αν ο πλουσιος ειναι καλος η κοινωνια γυρω του θα ωφεληθει.
Αν ειναι κακος θα ζημιωθει.
Τι γινεται ομως οταν ο πλουσιος,λογω ψυχασθενειας η οποια τον
προσεβαλε,λογω του υλικου πλουτου,θεωρησει εαυτον κριτη υπερανω
νομων και αξιων,και αποφασισει να κρινει και τιμωρει ανθρωπους?
Τα υλικα αγαθα,του δινουν την δυνατοτητα,να ικανοποιησει το
σαλεμενο μυαλο του.Αλλοιμονο στους αδαεις,που θα παγιδευτουν απο
την λαμψη του πλουτου.

Ας υποθεσουμε τωρα,οτι η κοπελα δεν ανοιγε ποτε το κλειδωμενο
δωματιο.Αρκουνταν σε οτι της προσεφερε ο πλουτος ανοιχτοχερα.
Τοτε τι θα εκανε ο πλουσιος?Θα σταματουσε?Θα εφευρισκε αλλο τροπο
ωστε να υποβαλει το μυαλο του φτωχου σε δοκιμασια?
Μαλλον το τελευταιο,διοτι το μυαλο του ειχε ηδη σαλεψει!
Στον αντιποδα,στον φτωχο που ξεφυγε απο την φτωχεια και σταματησε
η αναγκη της καθημερινης παλης,για τα προς το ζειν,αρχισε να τον
κεντριζει η περιεργεια,του πως καποιος γινεται πλουσιος και αλλος
οχι.Σαν ενα μυστικο που καλειται να βρει,αφου τωρα δεν πειναει και
εχει χρονο να σκεφθει και αλλα πραγματα.Και οταν μαλιστα υπαρχει
και το δελεαρ του κλειδωμενου δωματιου,εκει οπου νομιζει οτι θα
ανακαλυψει το μυστικο του πλουτισμου,τοτε μηχανικα τα βηματα του
θα το οδηγησουν σε αυτο και σε οτι κρυβεται απο πισω.

Με διαφορες παραλαγες,η ιστορια του Κυανοπωγωνα,νομιζω οτι ειναι
μια απο τις ιστοριες της καθημερινης τρελας,των περισσοτερων
ανθρωπων σε ολα τα μηκη και πλατη της γης.

Αυτα φιλε Εαρινε.Δεν ξερω κατα ποσο πλησιασα στο λογο για τον
οποιο ανεβασες αυτο το θεμα.Το παρακολουθω ομως με ενδιαφερον.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 18:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί ο άνδρας κρατά κλειστό το δωμάτιο, αλλά και γιατί η γυναίκα επιδιώκει να το ανοίξει ;

Θα απαντήσω στο πρώτο σκέλος της ερώτησης (στο γιατί δηλ. κρατά ο άνδρας κλειστό το δωμάτιο) και θα απαντήσω για ποιους λόγους θα το έκανα εγώ (για ποιους λόγους θα κρατούσα δηλ. εγώ κλειστό ένα δωμάτιο και θα απαγόρευα στη γυναίκα μου να το ανοίξει).

α) Πιθανόν να ήθελα να προστατέψω την γυναίκα μου από το δικό μου παρελθόν ή να ήθελα να κρύψω κάτι "κακό" για μένα από την γυναίκα μου. Συμβαίνει ορισμένες φορές να θέλουμε να κρύψουμε ένα "κακοήθες μελάνωμα" του παρελθόντος μας για να "προστατέψουμε" κάποιους αγαπημένους ανθρώπους του παρόντος μας ή γιατί φοβόμαστε την αντίδρασή τους όταν το μάθουν. Βέβαια αυτό "παίζει", γιατί δεν γνωρίζουμε πως θα αντιδράσουν αυτοί που πάμε να τους "προστατέψουμε" και μπορεί να γυρίσει μπούμεραγκ η όλη ιστορία και να κατηγορηθούμε στο τέλος για μυστικοπάθεια και ότι δεν είμαστε απόλυτα ειλικρινείς μαζί τους κτλ. Γενικότερα, θα το έκανα αν είχα να κρύψω κάτι δηλ. Όμως τίποτε δεν παραμένει για πάντα κρυφό, συνεπώς κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα το δωμάτιο θα άνοιγε. Μα εγώ θα το άνοιγα, μα η γυναίκα μου, δεν έχει σημασία. Πάντως, θα άνοιγε.

*[ Αυτή είναι η περίπτωση του Κυανοπώγωνα. Ο ίδιος κρύβει μια σκοτεινή πλευρά του που θέλει με κάθε τρόπο να την κρύψει από τη γυναίκα του γι' αυτό της απαγορεύει να μπει στο δωμάτιο. Σημειώστε πως ο φόβος δεν σχετίζεται με την γυναίκα του, αλλά με αυτόν. Ο Κυανοπώγωνας φοβάται. Όχι η γυναίκα του. Και φοβάται μην ανακαλυφθεί το μυστικό του ]

β) Πιθανόν να ήθελα να ελέγξω το αν και το κατά πόσο μπορεί η γυναίκα μου να ακολουθήσει έναν κανόνα που θα τον έβαζα εγώ. Επινοώ λοιπόν μια απαγόρευση, μια οποιαδήποτε απαγόρευση του τύπου "μην μπεις ποτέ - έχει σημασία το "ποτέ" - εκεί" ή "μην ανοίξεις ποτέ εκείνη τη πόρτα" και την θέτω ως όρο και προϋπόθεση ύπαρξης της σχέσης μας. Π.χ "Αν το κάνεις, τότε θα χωρίσουμε". Δίνω λοιπόν τέτοια βαρύτητα σ' αυτή την απαγόρευση απλώς για να ελέγξω ποια θα είναι η αντίδραση της γυναίκας μου. Δηλ. πολύ απλά, ασκώ μία δράση στην γυναίκα μου και περιμένω η φύση να κάνει το καθήκον της, να δω δηλ. την αντίδραση της γυναίκας μου - προσοχή ! - μόνο γιατί θέλω να συμπεράνω κάτι, όχι για τίποτε άλλο. Κάνω ένα πείραμα δηλ. με την γυναίκα μου, ένα test ας πούμε. Αν η ίδια δεν το πάρει πρέφα, έχει καλώς. Αν όμως το πάρει, την έβαψα. Εμ, όλα τα πειράματα κρύβουν το ρίσκο τους.

Κατά την γνώμη μου λοιπόν, η ύπαρξη ενός κανόνα (γιατί περί αυτού πρόκειτε και το "κρυφό δωμάτιο" αυτό συμβολίζει : μια απαγόρευση που τίθεται ως κανόνας, ως όρος) δεν σημαίνει σώνει και ντε δεσμό σκλαβιάς. Με την ίδια λογική ο κανόνας του τύπου "μην παρκάρεις εδώ, είναι χώρος για ασθενοφόρα" θα ήταν ένας αφόριτος περιορισμός για έναν οδηγό Ι.Χ. και θα κατηγορούσε την εξουσία για στέρηση της ελευθερίας του και τα ρέστα. Θέλω να πω δηλ. πως μια απαγόρευση δεν συνδέεται κάποιες φορές με επιβολή εξουσίας, δύναμης κτλ.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν, για το θεατρικό δηλ. έργο που λέμε, εγώ δεν βλέπω αυτή την απαγόρευση του άντρα προς τη γυναίκα, ούτε ως στέρηση κάποιων ελευθεριών της, ούτε πράξη για την δημιουργία φόβου (π.χ αν ήθελα να την φοβήσω εγώ την γυναίκα μου, θα της απαγόρευα να μην μπει σε ένα δωμάτιο ; δεν νομίζω), ούτε επίδειξη δύναμης ή πλούτου. Θα μπορούσα δηλ. να κάνω άλλα πράγματα και για να την φοβίσω και για να επιδείξω σ' αυτήν την δύναμή μου και τον πλούτο μου και για να της στερίσω κάποιες ελευθερίες πολύ πιο σημαντικές από την ελευθερία που έχει κάποιος να επισκέπτεται ή όχι ένα δωμάτιο του σπιτιού του.

Τώρα, όσον αφορά στο γιατί η γυναίκα επιδιώκει να ανοίξει αυτό το δώματιο, αρμόδια να απαντήσει είναι η Εύα. Γιατί Εύα ;

Edited by - zip on 26/02/2011 19:20:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 18:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βέβαια, υπάρχει και μία άλλη οπτική που αφορά περισσότερο τις σχέσεις των ανθρώπων και την θεμελίωσή τους πάνω σε κανόνες και απαγορεύσεις. Κατ' εμέ, δύσκολο πράγμα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 18:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό βέβαια που μας κάνει εμάς να συζητάμε γι' αυτό, δεν είναι κατ' εμέ το γεγονός πως ο άνδρας κρατάει ένα δωμάτιο κλειστό και απαγορεύει στη γυναίκα του να το ανοίξει, αλλά το γεγονός πως ο ίδιος δεν αιτιολογεί αυτή την πράξη του στη γυναίκα του και την θέτει ως στείρα απαγόρευση.

Γιατί θα ήταν πολύ απλό να πω π.χ στη γυναίκα μου "Μην μπαίνεις σ' εκείνο το δωμάτιο γιατί τα σανίδια στο πάτωμα είναι σάπια και πιθανόν να χτυπήσεις" και εκείνη να ακολουθήσει αυτή την "συμβουλή" μου, πιθανώς για πάρα πολύ καιρό, χωρίς να αναρρωτηθεί ή να υποψιαστεί κάτι άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 22:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!

Πιστεύω πως το πρώτο πράγμα που πρέπει να εξετάσουμε,στο
συγκεκριμένο θέμα,είναι η ποιότητα των ανθρώπων.
Μια ποιότητα που προσδιορίζεται και κατηγοριοποιείται από την
θέση που κατέχουν οι ήρωες,κοινωνικο-οικονομικά.

Παίρνοντας λοιπόν πρώτο πρός εξέταση τον άνδρα ο οποίος κατέχει
ισχυρή οικονομική θέση,άρα κατ'επέκταση και κοινωνική (αρρωστημένη
αντίληψη,εντελώς ΛΑΘΟΣ,αλλά παρ'όλα αυτά δεδομένη από την ηλιθιότητα
αλλά και την έλλειψη παιδείας των πολλών και φουκαράδων),
παίρνοντας λοιπόν αυτόν,πρέπει να δούμε μέσα του και να ανακαλύψουμε
τι είναι αυτό που λειτουργεί και τον οδηγεί στο να πετύχει την
οικονομική δύναμη, μ' άλλα λόγια να πλουτίσει και στην συνέχεια να
αποκτήσει όλα τα παρεπόμενα του πλουτισμού!
Τί κρύβει μέσα στο μυαλό του που τον οδηγεί στην "χρυσή σκάλα";
Τι μεθόδους υιοθετεί
και ποιές αναστολές παραβλέπει;
Εν τέλει πώς διαπλάθει το "εγώ" του και διαμορφώνει μια εικόνα
που ναι μεν ουσιαστικά είναι νοσηρή,επιτυγχάνει όμως,να την
στηρίξει σε ένα βάθρο υψηλό και "ιδανικό" στα μάτια των
πολλών και αυτόματα υπό αυτόν...

Μέσα από αυτό το πρίσμα,αλλά και λαμβάνοντας υπ'όψιν τις στερήσεις
που αναπόφευκτα θα επιβάλει στον εαυτό του για να φθάσει το
επιθυμητό αποτέλεσμα,εκ των πραγμάτων διαφαίνεται η αρρωστημένη
αντίληψη περί βίωσης,τόσο του ίδιου όσο και των γύρω και υπό
αυτόν ανθρώπων.
Δεν φαίνεται λοιπόν πολύ λογικό να μπορεί de facto να συμπεριφέρεται
δεσποτικά έως τυραννικά;!!! Εννοώ βέβαια μέσα στο δικό του μυαλό,
φυσικά.

Το άλλο άτομο,η γυναίκα,αυτόματα μπαίνει στην κατηγορία των υπό
αυτόν,άρα εκ των πραγμάτων καθίσταται το υποκείμενο πάνω στο
οποίο θα ασκήσει όλη του την εξουσία! Με έναν επιπρόσθετο λόγο
ότι είναι και σύζυγός του,άρα απόλυτη εξουσία επ'αυτής,με
αποτέλεσμα να μπεί στην διαδικασία δοκιμασίας που το μυαλό του
θέτει ως τέτοιας,στην ουσία για να διαπιστώσει αν είναι φτιαγμένη
από το ίδιο με αυτόν υλικό!
Γιατί αν ακολουθούσε την προσταγή της απαγόρευσης,θα σήμαινε ότι
-Αφού με ενδιαφέρει το χρήμα,κι' αφού το έχω μέσω του συζύγου
μου,απλώχερα, γιατί να μπώ στην διαδικασία μιάς σύγκρουσης που
ίσως είχε ως αποτέλεσμα να χάσω τα πάντα!

Αυτό για εκείνον θα ήταν δείγμα του ότι είναι "φτιαγμένοι από το ίδιο
υλικό",άρα άξια εμπιστοσύνης για την θέση που της έδωσε,αλλά κυρίως
άξια για να καταστεί το καλούπι της διαιώνισης του είδους του!

Στην ουσία το πείραμα έγινε από πλευράς του γι' αυτόν τον λόγο!
Άλλωστε αυτό το διαπιστώνουμε και στις συζεύξεις των "πλουσίων" ἠ
"αριστοκρατών",από ανέκαθεν,όπου το ρητό "όμοιος ομοίω αεί πελάζει" είναι
ΚΑΝΟΝΑΣ !!!

Η δική μου οπτική,αγαπητέ Εαρινέ!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 26/02/2011 22:10:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 22:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κ ρωτω αγαθα αγαθα τι ειναι πιο σημαντικο το κυρος των χρηματων κ της υλης η αυτο της κοινωνικης μορφωσης κ καταξιωσης?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 22:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
κ ρωτω αγαθα αγαθα τι ειναι πιο σημαντικο το κυρος των χρηματων κ της υλης η αυτο της κοινωνικης μορφωσης κ καταξιωσης?

d.k
-----------------------------------------------------------------
Τιποτα απο τα δυο θα ελεγα!
Αλλα αν ηταν να διαλεξω αυστηρα,ενα απο τα δυο,
σαν να μην υπαρχει τιποτα αλλο,θα διαλεγα το πρωτο.
Επειδη το πρωτο σου δινει και το δευτερο,αν το θελεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 22:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kapodistria :

Παίρνοντας λοιπόν πρώτο πρός εξέταση τον άνδρα ο οποίος κατέχει
ισχυρή οικονομική θέση,άρα κατ'επέκταση και κοινωνική (αρρωστημένη
αντίληψη,εντελώς ΛΑΘΟΣ,αλλά παρ'όλα αυτά δεδομένη από την ηλιθιότητα
αλλά και την έλλειψη παιδείας των πολλών και φουκαράδων),
παίρνοντας λοιπόν αυτόν,πρέπει να δούμε μέσα του και να ανακαλύψουμε
τι είναι αυτό που λειτουργεί και τον οδηγεί στο να πετύχει την
οικονομική δύναμη, μ' άλλα λόγια να πλουτίσει και στην συνέχεια να
αποκτήσει όλα τα παρεπόμενα του πλουτισμού!
Τί κρύβει μέσα στο μυαλό του που τον οδηγεί στην "χρυσή σκάλα";
Τι μεθόδους υιοθετεί
και ποιές αναστολές παραβλέπει;
Εν τέλει πώς διαπλάθει το "εγώ" του και διαμορφώνει μια εικόνα
που ναι μεν ουσιαστικά είναι νοσηρή,επιτυγχάνει όμως,να την
στηρίξει σε ένα βάθρο υψηλό και "ιδανικό" στα μάτια των
πολλών και αυτόματα υπό αυτόν...


Ας εξετάσουμε, λοιπόν, πρώτα, την "περσόνα" του Κυανοπώγωνα...

Η περσόνα είναι ένα περίπλοκο σύστημα σχέσεων ανάμεσα στην ατομική συνείδηση και την κοινωνία , είναι ένα είδος μάσκας που έχει σκοπό να δημιουργήσει αφενός μια συγκεκριμένη εντύπωση στους άλλους και να κρύψει αφετέρου την αληθινή φύση του ατόμου .

Αν υποστηρίζει κανείς ότι αυτή η δεύτερη λειτουργία είναι περιττή , είναι τόσο ταυτισμένος με την περσόνα του ώστε δεν γνωρίζει πια τον εαυτό του .

Αν υποστηρίζει ότι η πρώτη λειτουργία είναι περιττή , αυτό σημαίνει πως δεν αντιλαμβάνεται την αληθινή φύση των συνανθρώπων του .

Η κατασκευή μιας συλλογικά αποδεκτής περσόνα αποτελεί σοβαρότατη παραχώρηση προς τον εξωτερικό κόσμο , μια γνήσια πράξη αυτοθυσίας που οδηγεί το εγώ στην ταύτιση με την περσόνα .

Έτσι υπάρχουν άτομα που πιστεύουν ότι είναι πραγματικά αυτό που προσποιούνται . Όμως , αυτή η "άψυχη" κατάσταση είναι φαινομενική , γιατί το ασυνείδητο δεν θα ανεχθεί σε καμία περίπτωση τη μετάθεση του κέντρου βάρους .

Αν εξετάσουμε προσεκτικά την περίπτώση αυτή , θα δούμε ότι τα χαρακτηριστικά της περσόνα αναπληρώνονται από την "προσωπική ζωή" που εκτυλίσσεται πίσω της .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 23:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και γιατι αυτο?δεν υπαρχει δηλαδη για σενα ο τροπος που ανθρωποι με πνευματικα χαρισματα κ τροπους καταφερνουν να αναρριχηθουν σε υψηλες κοινωνικα θεσεις? κ φυσικα δεν μιλαω μονο για το σημερα...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 23:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατ'αρχάς , έχω να κάνω μια επισήμανση ως προς αυτό που είπε ο φίλος Ζίπ...ότι δηλαδή ουσιαστικά εκείνος φοβόταν μήπως ανακαλυφθεί το μυστικό του...

Θεωρώ , ότι αν όντως εκείνος φοβόταν απλά δεν θα της έδινε τα κλειδιά και ίσως να φρόντιζε να έκτιζε ενδεχομένως και την πόρτα την ίδια...οπότε "μάλλον" δεν φοβαται ο πρωταγωνιστής μας στην προκειμένη περίπτωση αλλα ενδεχομένως να κάνω και λάθος , οπότε Ζίπ αναμένω τις δικές σου παρατηρήσεις...

Επίσης φίλε μου , αναφέρεις ότι:"Στην συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν, για το θεατρικό δηλ. έργο που λέμε, εγώ δεν βλέπω αυτή την απαγόρευση του άντρα προς τη γυναίκα, ούτε ως στέρηση κάποιων ελευθεριών της, ούτε πράξη για την δημιουργία φόβου (π.χ αν ήθελα να την φοβήσω εγώ την γυναίκα μου, θα της απαγόρευα να μην μπει σε ένα δωμάτιο ; δεν νομίζω), ούτε επίδειξη δύναμης ή πλούτου. Θα μπορούσα δηλ. να κάνω άλλα πράγματα και για να την φοβίσω και για να επιδείξω σ' αυτήν την δύναμή μου και τον πλούτο μου και για να της στερίσω κάποιες ελευθερίες πολύ πιο σημαντικές από την ελευθερία που έχει κάποιος να επισκέπτεται ή όχι ένα δωμάτιο του σπιτιού του".

Προσωπικά θεωρώ ότι σκοπός του πρωταγωνιστή μας δεν είναι να φοβίσει αλλα να ασκήσει έλεγχο και να υποτάξει...οι κακές μας -εσωτερικές αδυναμίες* και συνήθειες- τείνουν να στοχεύουν σε αυτό...τείνουν να μας αλώσουν μέχρις που καθένας μας , να μην μπορεί να διακρίνει τον ίδιο του τον γνήσιο-καθαρό εαυτό απο τον ενοικούντα εντός του "Άλλο".

Ωστόσο οι παρατηρήσεις μου μπορεί να ακυρώνονται μέσα απο την δική σου οπτική γωνία και σκεπτικό που στο σύνολό του δεν το γνωρίζω επαρκώς , οπότε αναμένω τις δικές σου παρατηρήσεις και θα ξανατοποθετηθώ...

Καποδίστρια...
Έχω την αίσθηση ότι ο τρόπος με τον οποίο προσέγγισες το θέμα , συντονίζεται με την θεση του Freud και την "πλαστικότητα της ορμής" που μετουσιώνει σε πράγματα μη σεξουαλικά αναδιπλούμενη αλλα με τελικό στόχο την απόλαυση της πρωτογενούς αλλα απωλεσθείσας απόλαυσης της επιθυμίας -σεξουαλικής ικανοποίησης/αναγνώρισης- απο άλλο σημείο εκκίνησης , πιο αναγνωρίσιμου και πιο αποδεκτού....


Νικόμαχε...
Θα επέλεγες τα χρήματα..???


Κηφέα...
Αναμένω περαιτέρω ανάλυση απο σένα και θεωρώ ότι συντονίζομαι με όσα λές...


Hunter1...
Εύστοχες οι ερωτήσεις σου και θεωρώ ότι δεν έγιναν τυχαία...


ΣΗΜ:"Όλες οι τοποθετήσεις δημιουργούν κατα την άποψή μου , την βάση για μια πιο ολοκληρωμένη προσέγγιση του θέματος"


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 00:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τυχαιο δεν ειναι τιποτα ..απλως θεωρω οτι οτιδηποτε ή οποιοσδηποτε μενει κολλημενος στην υλη ή απλα θεωρει την υλη σαν βαση..εχει χασει ολη την ουσια ...υπαρχουν για μενα αλλου ειδους δυναμεις ικανες να γκρεμισουν ακομα κ το πιο σκληρο υλικο βαθρο που εχει χτισει καποιος....

χρονια κ ζαμανια εαρινε μου..την θερμη καλησπερα μου


d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 00:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
και γιατι αυτο?δεν υπαρχει δηλαδη για σενα ο τροπος που ανθρωποι με πνευματικα χαρισματα κ τροπους καταφερνουν να αναρριχηθουν σε υψηλες κοινωνικα θεσεις? κ φυσικα δεν μιλαω μονο για το σημερα...

--------------------------------------------------------------

Εαρινε δωσε κι εσυ προσοχη γιατι και οι δυο σας δεν
αντιληφθηκατε τι λεω.

Απαντησα φιλε hunter με σαφηνεια στο ερωτημα σου οπως
ακριβως το εθεσες.Δεν λες τιποτα για πνευματικα χαρισματα.
Ετσι ειπα τιποτα απο τα δυο,αυστηρα αυτα που ρωτησες!
Και το τονισα γιατι ηξερα οτι δεν θα το δειτε.
Φιλε μου αν αλλα γραφεις και αλλα εννοεις,δικο σου το
λαθος.
Και εσυ Εαρινε?Πως παρασυρθηκες ετσι?
Μεταξυ κοινωνικης καταξιωσης και πλουτου,ναι διαλεγω τον
πλουτο,επειδη ετσι θα εχω και τα δυο.
Εννοειται πως ηδη θα εχω τα αναγκαια πνευματικα προσοντα.
Αλλα τα
απροσοντα αυτα δεν τεθηκαν ως επιλογη!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 00:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και γιατι αυτο?δεν υπαρχει δηλαδη για σενα ο τροπος που ανθρωποι με πνευματικα χαρισματα κ τροπους καταφερνουν να αναρριχηθουν σε υψηλες κοινωνικα θεσεις? κ φυσικα δεν μιλαω μονο για το σημερα...

d.k


Αναρρωτιέμαι γιατί να θέλει -δεν λέω ότι είναι κακό αναγκαστικά- να αναρριχηθεί σε υψηλά κοινωνικές θέσεις αλλα και τι σημαίνει "υψηλή κοινωνική θέση"...???
Ασφαλώς και γνωρίζω τι εννοείται -λέγοντας- με την καθημερινή έννοια "υψηλή κοινωνική θέση" αλλα με ενδιαφέρει ο δικός σου ορισμός-θέση...
Και αυτό αποτελεί επιδίωξη επιθυμία του "καθ'αυτού εαυτού" μας ή ενός ορισμένου "Άλλου" , ο οποίος ορίσθηκε-δομήθηκε δια μέσου της περιφημης και αναφερόμενης ως "εκ-πολιτιστικής διαδικασίας"..αλώνοντάς μας και κατευθύνοντάς μας..υποκειμενικοποιώντας μας -θά'λεγα- στην κατάσταση ενός καταναλωτικού όντος???
Απορίες...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 00:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξερω το περιβαλλον που υπαρχεις φιλε μου αλλα πιστευω ακραδαντα οτι οπως λεει κ ολαος τα πλουτη δεν φερνουν την ευτυχια κ εννοω την εννοια της ευτυχιας ως προσωπικης καταξιωσης...αν ενας ειναι φελλος ακριβης σαμπανιας κ ο αλλος φελλος ρετσινας πιστεψε τους νομους της φυσικης κ οι δυο θα επιπλευσουν... αν με εννοεις..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 00:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξερω το περιβαλλον που υπαρχεις φιλε μου αλλα πιστευω ακραδαντα οτι οπως λεει κ ολαος τα πλουτη δεν φερνουν την ευτυχια κ εννοω την εννοια της ευτυχιας ως προσωπικης καταξιωσης...αν ενας ειναι φελλος ακριβης σαμπανιας κ ο αλλος φελλος ρετσινας πιστεψε τους νομους της φυσικης κ οι δυο θα επιπλευσουν... αν με εννοεις..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 00:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τυχαιο δεν ειναι τιποτα ..απλως θεωρω οτι οτιδηποτε ή οποιοσδηποτε μενει κολλημενος στην υλη ή απλα θεωρει την υλη σαν βαση..εχει χασει ολη την ουσια ...υπαρχουν για μενα αλλου ειδους δυναμεις ικανες να γκρεμισουν ακομα κ το πιο σκληρο υλικο βαθρο που εχει χτισει καποιος....

χρονια κ ζαμανια εαρινε μου..την θερμη καλησπερα μου


d.k


Καλως ορίζω και ανταποδίδω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 00:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

d.k
[/quote]

Αναρρωτιέμαι γιατί να θέλει -δεν λέω ότι είναι κακό αναγκαστικά- να αναρριχηθεί σε υψηλά κοινωνικές θέσεις αλλα και τι σημαίνει "υψηλή κοινωνική θέση"...???
Ασφαλώς και γνωρίζω τι εννοείται -λέγοντας- με την καθημερινή έννοια "υψηλή κοινωνική θέση" αλλα με ενδιαφέρει ο δικός σου ορισμός-θέση...
Και αυτό αποτελεί επιδίωξη επιθυμία του "καθ'αυτού εαυτού" μας ή ενός ορισμένου "Άλλου" , ο οποίος ορίσθηκε-δομήθηκε δια μέσου της περιφημης και αναφερόμενης ως "εκ-πολιτιστικής διαδικασίας"..αλώνοντάς μας και κατευθύνοντάς μας..υποκειμενικοποιώντας μας -θά'λεγα- στην κατάσταση ενός καταναλωτικού όντος???
Απορίες...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...
[/quote]

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 00:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υψηλα κοινωνικη θεση δεν ειναι τιποτα αλλο για μενα απο την προσωπικη ευδαιμονια του καθενος ξεχωριστα μεσα σε ενα πλαισιο αγραφων κοινωνικων κανονων συμπεριλαμβανομενων ισως κ του μοτιβου καταναλωτη...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 00:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν ξερω το περιβαλλον που υπαρχεις φιλε μου αλλα πιστευω ακραδαντα οτι οπως λεει κ ολαος τα πλουτη δεν φερνουν την ευτυχια κ εννοω την εννοια της ευτυχιας ως προσωπικης καταξιωσης...αν ενας ειναι φελλος ακριβης σαμπανιας κ ο αλλος φελλος ρετσινας πιστεψε τους νομους της φυσικης κ οι δυο θα επιπλευσουν... αν με εννοεις..

d.k


Σ'ευχαριστώ για την διευκρίνηση...για μένα ορισμένες διευκρινήσεις έχουν σημασία μεγάλη......η αλήθεια είναι ότι είχα καιρό να σε δώ , ξανα-καλωσόρισες...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy