ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Άσκηση αρετής. --<μεταφορά από " ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ ">--
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 10:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο μάταιο και να φαίνεται, εμείς οι υπηρέτες του θεού δεν θα εγκαταλείψουμε ποτέ την μάχη για την σωτηρία των ψυχοπαθών και ασεβών συνανθρώπων μας.

Εδώ θα παραθέσω μερικά παραδείγματα, μέσα από την ζωή και τον λόγο των αγίων μας, για όσους συνανθρώπους μας επιθυμούν να γνωρίσουν την ανδρεία και την μεγαλοψυχία των αγιών πατέρων μας, που μέσα από πολλές θυσίες και δοκιμασίες, κατάφεραν να νικήσουν τα πάθη και τις αδυναμίες τους.

Θα ξεκινήσω με κάτι που είπε ο ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης:

Αγίου Νικοδήμου του Αγιορείτου «Ποία είναι η φυσική ηδονή του νοός και ποία η παρά φύσιν»

Σ’ αυτό θα φανής κύριος των παθών σου, με το να μπορέσης με όλη σου την αντρειοσύνη, να ελευθερώσης τα αισθητήριά σου από τις διαφθείρουσες και επώδυνες ηδονές και ταυτόχρονα να ελευθερώσης τον ηγεμόνα νου από αυτές. Να τον αφήσης εν τέλει (το νου) να επιστρέψη στα ποθητά του κάλλη των νοητών ηδονών, σ’ αυτά που είναι αληθή και πραγματικά καλά.

Edited by - Αρχιμανδρίτης on 22/02/2011 10:55:22

-----------------------------------------
Μεταφορά από
.-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
την 25/2/2011 ~ 04:10
-----------------------------------------

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 11:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο μεγάλος Ηπειρώτης Άγιος Διάδοχος Φωτικής στα «100 πρακτικά κεφάλαια» του μας λέει:

"Ο θυμός, περισσότερο από τα άλλα πάθη, ταράζει καί συγχύζει την ψυχή· κάποτε όμως καί την ωφελεί πολύ. Γιατί όταν τον μεταχειριζόμαστε χωρίς ταραχή κατά των ασεβών ή ασελγών για νά σωθούν ή να ντραπούν, τότε προσθέτομε πραότητα στην ψυχή μας, γιατί συμβαδίζομε με το σκοπό τής δικαιοσύνης καί τής αγαθότητας του Θεού. Αλλά και το γυναικώδες φέρσιμο τής ψυχής πολλές φορές το μετατρέπομε σε αρρενωπό, όταν οργιστούμε πολύ κατά της αμαρτίας. Καί δεν πρέπει νά αμφιβάλλομε ότι, όταν βρισκόμαστε σε πολλή αθυμία, αν αγανακτήσομε πνευματικά κατά του δαίμονα τής φθοράς, υψωνόμαστε πάνω από την καύχηση του θανάτου. Για να μάς διδάξει αυτό ο Κύριος, δύο φορές αγανάκτησε κατά του θανάτου καί τάραξε τον εαυτό Του, αν καί χωρίς ταραχή μπορούσε νά κάνει ότι ήθελε, καί έτσι ανάστησε τον Λάζαρο. Ώστε, νομίζω ότι ο φρόνιμος θυμός δόθηκε ως όπλο δικαιοσύνης στην ανθρώπινη φύση από τον δημιουργό Θεό. Αν η Εύα χρησιμοποιούσε αυτό το όπλο κατά του φιδιού, δεν θα νικιόταν από την εμπαθή εκείνη ηδονή. Γι' αυτό, νομίζω ότι εκείνος πού μεταχειρίζεται από ζήλο προς την ευσέβεια με σύνεση τον θυμό, θα βρεθεί οπωσδήποτε καλύτερος στη ζυγαριά των ανταποδόσεων από εκείνον πού λόγω δυσκινησίας του νου δε θυμώνει ποτέ. Αυτός ο δεύτερος φαίνεται ότι έχει αγύμναστο τον ηνίοχο των ανθρώπινων φρενών, ενώ ο πρώτος τρέχει πάντοτε στον αγώνα καθισμένος στα άλογα της αρετής και περνά ανάμεσα από τις δαιμονικές παρατάξεις, γυμνάζοντας το τέθριππο άρμα της εγκράτειας με φόβο Θεού. Αυτό το άρμα η Γραφή το ονομάζει «άρμα Ισραήλ» στην ανάληψη του θείου Ηλιού, επειδή στους Ιουδαίους πρώτους φαίνεται ότι μίλησε ο Θεός για τις τέσσερις αρετές (Φρόνηση, Σωφροσύνη, Δικαιοσύνη και Ανδρεία). Γι’ αυτό και πάνω σε άρμα πυρός αναλήφθηκε ο μέγας αυτός μαθητής της σοφίας".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 12:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

δύο ερωτήσεις :

quote:
ψυχοπαθών και ασεβών συνανθρώπω

πως εννοείς το ψυχοπαθών?

quote:
διαφθείρουσες και επώδυνες ηδονές

ποιες εννοείς επώδυνες?


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 12:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

Σ’ αυτό θα φανής κύριος των παθών σου, με το να μπορέσης με όλη σου την αντρειοσύνη, να ελευθερώσης τα αισθητήριά σου από τις διαφθείρουσες και επώδυνες ηδονές και ταυτόχρονα να ελευθερώσης τον ηγεμόνα νου από αυτές. Να τον αφήσης εν τέλει (το νου) να επιστρέψη στα ποθητά του κάλλη των νοητών ηδονών, σ’ αυτά που είναι αληθή και πραγματικά καλά.

Edited by - Αρχιμανδρίτης on 22/02/2011 10:55:22
[/quote]
--------------------------------------------------------------------


Και νομιζεις οτι περιμεναμε τον Αγιο Νικοδημο να το πει αυτο?
Τα ειπαν αλλοι πριν απο αυτον.
Και πολλοι απο μας τους αθρησκους τα βρηκαμε και μονοι μας.

Αραγε ποιον αντεγραψε ο Αγιος?
Αραγε ποιον πραγματικα θεο βρηκε ο Αγιος?
Και μη μου πεις ποιος εφτιαξε τον νου.Δεν χρειαζεται!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 13:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημμασία δεν έχει ποιός λέει τι άρρωστε αδελφέ. Σημασία έχει ποιός το βιώνει και ποιος γίνεται πραγματικά ενάρετος και όχι το ποιός είναι απλά ένα παράσιτο, με διάθεση να προσβάλει τους ενάρετους για να ανεβάσει το εγώ του.

Δεν λέω εγώ κάτι αδελφή. Η δική μου γνώμη δεν έχει καμία σημασία, είμαι πολύ μικρός για να μιλήσω με παράδειγμα τον εαυτό μου για αρετές. Απλά θα έλεγα ότι ένα δείγμα ψυχοπαθούς είναι ο αδελφός Νικόμαχος και ενα δειγμα επόδυνου πάθους είναι η αρρωστημένη μανία που έχει να προσβάλει τους ενάρετους για να ανεβάσει το εγώ του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 13:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σημμασία δεν έχει ποιός λέει τι άρρωστε αδελφέ. Σημασία έχει ποιός το βιώνει και ποιος γίνεται πραγματικά ενάρετος και όχι το ποιός είναι απλά ένα παράσιτο, με διάθεση να προσβάλει τους ενάρετους για να ανεβάσει το εγώ του.

Δεν λέω εγώ κάτι αδελφή. Η δική μου γνώμη δεν έχει καμία σημασία, είμαι πολύ μικρός για να μιλήσω με παράδειγμα τον εαυτό μου για αρετές. Απλά θα έλεγα ότι ένα δείγμα ψυχοπαθούς είναι ο αδελφός Νικόμαχος και ενα δειγμα επόδυνου πάθους είναι η αρρωστημένη μανία που έχει να προσβάλει τους ενάρετους για να ανεβάσει το εγώ του.
----------------------------------------------------------------

Μπραβο Λουπους μεσα επεσες.
Και ας λεει ο Πλατωνας οτι δεν εισαι ο Λουπους.
Παντως το εγω μου ειναι πιο ψηλα απο το δικο σου
και σε καθε ευκαιρια θα σου το υπενθυμιζω.

ΕΓΩ ειμαι ρε ο θεος σου!
ΕΓΩ σε κατασκευασα και χαριν εμου υπαρχεις εδω μεσα!
ΕΓΩ θα σε θεραπευσω,με την βοηθεια του Εαρινου,εννοειται!
ΕΓΩ τα παντα εν σοφια εποιησα,ακομη και εσενα!
ΕΓΩ θα μιλαω,εσυ θα ακους,αχρηστο ον!



ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 13:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου αδελφέ και με στεναχωρείς;

Μήπως δεν έχεις χρήματα για να επισκεφθείς ένα καλό ψυχίατρο;

Αν έχεις κάτι να προσθέσεις περί αρετής, με την ανάλογη ταπεινότητα που απαιτεί το θέμα, είσαι ευπρόσεδεκτος.

Αν επιθυμείς απλά να ξεφοτώσεις τα βάσανα σου, θα σε παρακαλούσα να το κάνεις κάπου αλλού αν έχεις την καλοσύνη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 13:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλά θα έλεγα ότι ένα δείγμα ψυχοπαθούς είναι ο αδελφός Νικόμαχος και ενα δειγμα επόδυνου πάθους είναι η αρρωστημένη μανία που έχει να προσβάλει τους ενάρετους για να ανεβάσει το εγώ του.

Καλά, αυτό θα το έλεγα κι εγώ και χωρίς να είμαι αρχιμανδρίτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 13:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Απλά θα έλεγα ότι ένα δείγμα ψυχοπαθούς είναι ο αδελφός Νικόμαχος και ενα δειγμα επόδυνου πάθους είναι η αρρωστημένη μανία που έχει να προσβάλει τους ενάρετους για να ανεβάσει το εγώ του.

Καλά, αυτό θα το έλεγα κι εγώ και χωρίς να είμαι αρχιμανδρίτης.

---------------------------------------------------------

Μπορεις να το αποδειξεις αυτο επιστημονικα?
Αν οχι θα σου αφαιρεθει η αδεια ασκησεως επαγγελματος.
Ακους εκει!
Κουτουλουπ,που λεει κι ο Ψηλος,επιστημονικες διαπιστωσεις
απο αδαεις του χωρου!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 15:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σημμασία δεν έχει ποιός λέει τι άρρωστε αδελφέ. Σημασία έχει ποιός το βιώνει και ποιος γίνεται πραγματικά ενάρετος και όχι το ποιός είναι απλά ένα παράσιτο, με διάθεση να προσβάλει τους ενάρετους για να ανεβάσει το εγώ του.

Δεν λέω εγώ κάτι αδελφή. Η δική μου γνώμη δεν έχει καμία σημασία, είμαι πολύ μικρός για να μιλήσω με παράδειγμα τον εαυτό μου για αρετές. Απλά θα έλεγα ότι ένα δείγμα ψυχοπαθούς είναι ο αδελφός Νικόμαχος και ενα δειγμα επόδυνου πάθους είναι η αρρωστημένη μανία που έχει να προσβάλει τους ενάρετους για να ανεβάσει το εγώ του.



Θα συμφωνούσα εν Χριστώ Αρχιμανδρίτα , εφόσον μας έδινες τον ορισμό του "παρασίτου"...αναμένω-μεν....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 16:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους. Εν χριστο αδελφε Αρχιμανδριτη ,του κυριου δεηθομεθα,ευλογειτε,να βοηθησω ως εν χριστο αδελφο για τον φιλο μας τον Εαρινο που σε εφερε σε δυσκολη θεση με την ερωτηση του,αλλα και που με τις ερωτησεις του προσπαθει να μας διχασει και να μας βγαλει απο τον ορθο δρομο που διαβαινουμε.
Ο όρος "παράσιτο" προήλθε από το ελληνικό "parasitos» (para-, κατά μήκος της πλευράς του + Σίτος, τρόφιμα) που σημαίνει "τρώει στο πλάι της, καθώς στο ίδιο τραπέζι." The sense of the term later changed to that of a poor friend or relative who lived at the expense of another. Η έννοια του όρου αργότερα άλλαξε με εκείνη του ένα φτωχό συγγενή ή φίλο που ζούσαν σε βάρος του άλλου
θεωρω με την ευλογια σου απαντησα

Αλλωστε για αυτο ειμαστε εδω οι αδελφοι χριστιανοι για να βοηθαμε τον Αρχιμανδριτη μας .

Αρχιμανδριτη δεν πιστευω να με βαλεις κανενα κανονα για τιμωρια που απαντησα για σενα ,,,,Γιατι...................

Edited by - stiv on 22/02/2011 16:17:22

Edited by - stiv on 22/02/2011 16:18:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 16:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου απαντάς όμως και με στεναχωρείς φίλε μου, πως περιμένεις να καταλάβω?

τον αδελφό Νικόμαχο δεν τον ξέρω κι όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να εξάγω συμπεράσματα έτσι, αν θες γιατί δεν μας εξηγείς εσύ πως αντιλαμβάνεσαι την έννοια της ψυχοπάθειας και της επώδυνης ηδονής?


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 16:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G .Καλησπερα σε μενα αναφερεσαι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 16:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

G .Καλησπερα σε μενα αναφερεσαι?




-------------------------------------------------------

Οχι Σταυρο,στον λουπους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 17:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον αδελφό που άνοιξε το θέμα αναφέρομαι κι εσείς παρεμβαίνετε συνεχώς χλευάζοντας και δε με αφήνετε να καταλάβω!


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 18:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άμα δεν αντιλαμβάνεσαι τι λέω, δεν ευθύνομαι εγώ αδελφή.

Ψυχική νόσος είναι όλα τα ανθρώπινα πάθη αδελφή και ολοι είμαστε ασθενείς προς το θείο, απλά κάποιοι είναι αρκετά περισσότερο.

Αν έχεις συνέχεια ανάγκη για σεξ, τότε να βρείς ένα καλό παλικάρι με αντοχές να το παντρευτείς, αν δεν είσαι ήδη παντρεμένη, αλλιώς ψάξε και εσύ για αυτόν τον Λούπους που λένε, αυτός ο αρχικοπρίτης μάλλον ξέρει περισσότερα για αυτά τα θέματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 18:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχασθένειες ορίζονται απο τις φυσιολογικές αλλα απωθημένες ή απαγορευμένες ενστικτώδεις ορμές-λειτουργίες ενός φυσιολογικού ανθρώπου που καθίσταται ασθενής ψυχολογικά απο ηθικούς προστακτικούς κώδικες ορισμένων δογμάτων που η αν-ομαλία δεσπόζει στους κόλπους τους....

Ψυχολογικά ασθενείς και ευνουχισμένοι ενωθείτε και θρυμματίστε σύμπασα την φύση και κατηγορήστε την για άγνοια...σείς και ο Θεός σας .... που ασφαλώς καμμιά σχέση με τον πραγματικό δεν έχει και τον οποίο ωστόσο δεν γνωρίζω....

Τίποτα δεν είναι τυχαίο , καθόλου τυχαία η συμπεριφορά και ο ψυχισμός του στερημένου απο την φυσιολογική -κατηγορητέα δε- φύση του....

Η βία και η θυματοποίηση δεν θα περάσει , όσους ύμνους περί αρετής και να τραγουδήσετε...η αρετή βρίσκεται στην τέλεια έκφραση και στην ελευθερία της εκλογής του ακούσματος της φύσης μας....!!!

Δεν επιλέξαμε να αισθανόμαστε και να ακούμε το σώμα μας...
Δεν επιλέξαμε την καταστατικότητά μας...
Δεν επιλέξαμε τις επι μέρους λειτουργίες και τους μηχανισμούς προώθησής τους...
Δεν επιλέξαμε εσάς...προκύψατε μέσα στην άγνοια και το φώς , το άπλετο φώς σαν καταχνιά θα σας διαλύσει...

Ο Θεός τείνει στην έκφρασή του , δια μέσου των δημιουργημάτων του ... και η έκφραση βρίσκεται στην ελευθερία και όχι στην χειραγώγηση και στο γκρίζο της μιζέριας και της χειραγώγησης...της φύσης που εκείνος επέλεξε για μάς...!!!

Έτσι για να υπάρχει και αντίλογος...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 18:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχικά ασθενής και παράσιτο που φυτρώνει συνεχώς εκεί που δεν τον σπέρνουν είναι ο καημένος αδελφός μας ο Εαρινός. Ας δείξουμε όλοι κατανόηση και συμπόνια σε αυτόν τον φτωχό πλην άτιμο, ψυχωτικό και ψυχανώμαλο φίλο μας.

Οι αρετές τις οποίες θα πρέπει με μεγάλη επιμονή ο άνθρωπος να επιδιώκει για να αποκτήσει είναι:
α.ΥΠΟΜΟΝΗ
β. ΥΠΑΚΟΗ
γ. ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ
δ. ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ
ε.ΜΑΚΡΟΘΥΜΙΑ
στ.ΔΙΑΚΡΙΣΗ-ΣΟΦΙΑ
ζ. ΠΡΑΟΤΗΤΑ
η. ΧΑΡΑ
θ. ΕΙΡΗΝΗ
ι. ΑΓΑΠΗ

Edited by - Αρχιμανδρίτης on 22/02/2011 18:47:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 18:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγιος Κασσιανός ο Ρωμαίος “Περί τού πνεύματος τής πορνείας και τής σαρκικής επιθυμίας”

Ο αγώνας που έχομε νά κάνομε είναι εναντίον τού πνεύματος τής πορνείας και τής σαρκικής επιθυμίας, ή οποία επιθυμία αρχίζει από τή μικρή ηλικία νά ενοχλεί τόν άνθρωπο. Ό αγώνας αυτός είναι μεγάλος και δύσκολος και έχει δύο μέτωπα. Γιατί ένώ τά αλλά ελαττώματα κάνουν τή μάχη μόνο μέσα στην ψυχή, ό σαρκικός πόλεμος είναι διπλός, καί στην ψυχή και το σώμα. Και γι αυτό πρέπει να αναλάβομε διπλό πόλεμο. Γιατί δέν είναι αρκετή ή σωματική νηστεία για να αποκτήσουμε την τέλεια σωφροσύνη καί αληθινή αγνεία, αν δέν ακολουθεί καί συντριβή καρδιάς καί πυκνή προσευχή προς τόν Θεό καί συχνή μελέτη τών Γραφών καί κόπος καί εργασία τών χεριών, τά όποια μπορούν νά αναστέλλουν τις ακατάστατες ορμές τής ψυχής καί νά ανακαλούν τήν ψυχή από τις αισχρές φαντασίες. Προπάντων βοηθά η ταπείνωση τής ψυχής, χωρίς τήν οποία ούτε τήν πορνεία, ούτε άλλο πάθος μπορεί κανείς νά νικήσει. Πρώτα—πρώτα λοιπόν πρέπει μέ κάθε προσοχή νά φυλάγει κανείς τήν καρδιά του άπό ρυπαρούς λογισμούς. Γιατί άπό τήν καρδιά βγαίνουν —όπως είπε ό Κύριος— διαλογισμοί πονηροί, φόνοι, μοιχείες, πορνείες καί τά λοιπα Καί ή νηστεία δέν έχει διαταχθεί μόνον γιά κακοπάθεια τού σώματος, αλλά καί γιά τήν προσοχή καί νηφαλιότητα τού νού, γιά νά μή σκοτιστεί ό νους από τήν πολυφαγία καί γίνει αδύνατος στην επιτήρηση τών λογισμών. Πρέπει λοιπόν όχι μόνο στή σωματική νηστεία νά βάζομε όλη τήν επιμέλεια μας, αλλά καί στην προσοχή τών λογισμών καί στην πνευματική μελέτη, χωρίς τά οποία είναι αδύνατο νά ανέβομε στο ύψος τής αληθινής αγνείας καί καθαρότητας. Πρέπει λοιπόν νά καθαρίζομε πρώτα, σύμφωνα μέ τήν εντολή τού Κυρίου, τό εσωτερικό τού πιάτου καί τού ποτηριού, γιά νά γίνει καί τό εξωτερικό τους καθαρό.
Γι' αυτό ακριβώς, άν υπάρχει μέσα μας ή φροντίδα νά πολεμήσομε νόμιμα καί νά στεφανωθούμε, αφού νικήσομε τό ακάθαρτο πνεύμα τής πορνείας, νά μήν έχομε θάρρος στή δική μας δύναμη καί άσκηση, άλλα στή βοήθεια τού Κυρίου μας καί Θεού. Γιατί δέν παύει ό άνθρωπος νά πολεμείται από αυτό τό πνεύμα, μέχρις ότου πιστέψει αληθινά ότι όχι μέ τή δική του επιμέλεια καί τό δικό του κόπο, αλλά μέ τή βοήθεια τού Θεού ελευθερώνεται από αυτή τήν αρρώστια καί ανεβαίνει στο ύψος τής άγνείας. Καί αυτό είναι υπόθεση πάνω από τή φύση• κατά κάποιο τρόπο υπερβαίνει τό σώμα εκείνος πού έχει υποτάξει τους ερεθισμούς τής σάρκας καί τις ηδονες της. Καί γι αυτό είναι αδύνατον ό άνθρωπος (γιά νά τό πώ έτσι) μέ τά δικά του φτερά νά πετάξει προς τό υψηλό καί ουράνιο βραβείο τής αγιοσύνης καί νά γίνει μιμητής τών Αγγέλων, αν δέν τόν σηκώσει ή χάρη τοΰ Θεού άπό τή γή καί τή λάσπη. Γιατί μέ καμιά άλλη αρετή οί άνθρωποι μέ τι σάρκα πού φέρουν δέν εξομοιώνονται περισσότερο μέ τους αγγέλους, όσο με τήν αρετή τής σωφροσύνης (εγκράτειας). Μέ τήν αρετή αυτή, ένώ βρίσκονται ακόμη στη γή, έχουν τό πολίτευμα στους ουρανούς, κατά τόν Απόστολο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 18:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και προσθετω και εγω εν χριστο αδελφε Αρχιμανδριτη ,την ευλογια σας,

ΜΕΤΑΝΟΙΑ
ΑΠΛΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΚΡΙΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 18:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και προσθετω και εγω εν χριστο αδελφε Αρχιμανδριτη ,την ευλογια σας,

ΜΕΤΑΝΟΙΑ
ΑΠΛΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΚΡΙΣΗ


Έχεις την ευλογία μου τέκνον μου.

Γέροντος Παϊσίου του Αγιορείτου «Επιστολές»

Γι αυτό αδελφέ μου, μη ζητάς τίποτε άλλο στην προσευχή σου εκτός από τη μετάνοια, ούτε φώτα ούτε θαύματα ούτε προφητείες ούτε χαρίσματα καθόλου παρά μετάνοια. Η μετάνοια θα σου φέρη την ταπείνωση, η ταπείνωση θα σου φέρη τη Χάρη του Θεού, και ο Θεός θα σου έχη μέσα στη Χάρη Του ότι χρειάζεται για τη δική σου σωτηρία και ότι άλλο, σε περίπτωση που χρειασθεί, για να βοηθήσης μία άλλη ψυχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 19:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Αρχιμανδρίτα , καλησπέρα....
Δεν θα ήθελα να σου στερήσω το παυσίπονό σου που ακούει στο όνομα Εαρινός...δυστυχώς δεν είμαι υπέρμαχος της κλινικής ψυχιατρικής που δεν γιατρεύει αλλα απλά καταστέλει ή χειρίζεται συμπτώματα....οπότε το παυσίπονο Εαρινός προφανώς δεν ενδείκνυται...αντίθετα μάλιστα , κανει κακό...

Τώρα , αν δεν γνωρίζεις τι εστί άνθρωπος αγνοώντας καταστατικές λειτουργίες του , ασφαλώς δεν φταίς εσύ αλλα η έλλειψη γνώσεων και η παρα-πληροφόρησή σου...

Σε σταυλίσανε εντέχνως κάποιοι , η πιο μεγάλη ώρα είναι τώρα...σήκωσε ψηλά το βλέμμα σου και κοίταξε γύρω σου...

Εχθρός κανείς κε Αρχιμανδρίτα...όλοι φίλοι...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 19:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά είναι δικά σου προβλήματα άρρωστε αδελφέ. Εδώ μιλάμε περί αρετής. Σε παρακαλώ κάνε την χάρη στον κόσμο και μάθε να κλείνεις το στόμα σου. Από όσο έχω παρακολουθήσει εδώ μέσα, είσαι συνεχώς εκτός θέματος και απλά ξεφρτώνεις αυτά που σε βασανίζουν. Αν νομίζεις οτι μπορεί να σε βοηθήσει η ψυχιατρική και τα χάπια να πας παιδί μου σε ενα καλό γιατρό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 19:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άγιος Κασσιανός ο Ρωμαίος “Περί τού πνεύματος τής πορνείας και τής σαρκικής επιθυμίας”

Ο αγώνας που έχομε νά κάνομε είναι εναντίον τού πνεύματος τής πορνείας και τής σαρκικής επιθυμίας, ή οποία επιθυμία αρχίζει από τή μικρή ηλικία νά ενοχλεί τόν άνθρωπο. Ό αγώνας αυτός είναι μεγάλος και δύσκολος και έχει δύο μέτωπα. Γιατί ένώ τά αλλά ελαττώματα κάνουν τή μάχη μόνο μέσα στην ψυχή, ό σαρκικός πόλεμος είναι διπλός, καί στην ψυχή και το σώμα. Και γι αυτό πρέπει να αναλάβομε διπλό πόλεμο. Γιατί δέν είναι αρκετή ή σωματική νηστεία για να αποκτήσουμε την τέλεια σωφροσύνη καί αληθινή αγνεία, αν δέν ακολουθεί καί συντριβή καρδιάς καί πυκνή προσευχή προς τόν Θεό καί συχνή μελέτη τών Γραφών καί κόπος καί εργασία τών χεριών, τά όποια μπορούν νά αναστέλλουν τις ακατάστατες ορμές τής ψυχής καί νά ανακαλούν τήν ψυχή από τις αισχρές φαντασίες. Προπάντων βοηθά η ταπείνωση τής ψυχής, χωρίς τήν οποία ούτε τήν πορνεία, ούτε άλλο πάθος μπορεί κανείς νά νικήσει. Πρώτα—πρώτα λοιπόν πρέπει μέ κάθε προσοχή νά φυλάγει κανείς τήν καρδιά του άπό ρυπαρούς λογισμούς. Γιατί άπό τήν καρδιά βγαίνουν —όπως είπε ό Κύριος— διαλογισμοί πονηροί, φόνοι, μοιχείες, πορνείες καί τά λοιπα Καί ή νηστεία δέν έχει διαταχθεί μόνον γιά κακοπάθεια τού σώματος, αλλά καί γιά τήν προσοχή καί νηφαλιότητα τού νού, γιά νά μή σκοτιστεί ό νους από τήν πολυφαγία καί γίνει αδύνατος στην επιτήρηση τών λογισμών. Πρέπει λοιπόν όχι μόνο στή σωματική νηστεία νά βάζομε όλη τήν επιμέλεια μας, αλλά καί στην προσοχή τών λογισμών καί στην πνευματική μελέτη, χωρίς τά οποία είναι αδύνατο νά ανέβομε στο ύψος τής αληθινής αγνείας καί καθαρότητας. Πρέπει λοιπόν νά καθαρίζομε πρώτα, σύμφωνα μέ τήν εντολή τού Κυρίου, τό εσωτερικό τού πιάτου καί τού ποτηριού, γιά νά γίνει καί τό εξωτερικό τους καθαρό.
Γι' αυτό ακριβώς, άν υπάρχει μέσα μας ή φροντίδα νά πολεμήσομε νόμιμα καί νά στεφανωθούμε, αφού νικήσομε τό ακάθαρτο πνεύμα τής πορνείας, νά μήν έχομε θάρρος στή δική μας δύναμη καί άσκηση, άλλα στή βοήθεια τού Κυρίου μας καί Θεού. Γιατί δέν παύει ό άνθρωπος νά πολεμείται από αυτό τό πνεύμα, μέχρις ότου πιστέψει αληθινά ότι όχι μέ τή δική του επιμέλεια καί τό δικό του κόπο, αλλά μέ τή βοήθεια τού Θεού ελευθερώνεται από αυτή τήν αρρώστια καί ανεβαίνει στο ύψος τής άγνείας. Καί αυτό είναι υπόθεση πάνω από τή φύση• κατά κάποιο τρόπο υπερβαίνει τό σώμα εκείνος πού έχει υποτάξει τους ερεθισμούς τής σάρκας καί τις ηδονες της. Καί γι αυτό είναι αδύνατον ό άνθρωπος (γιά νά τό πώ έτσι) μέ τά δικά του φτερά νά πετάξει προς τό υψηλό καί ουράνιο βραβείο τής αγιοσύνης καί νά γίνει μιμητής τών Αγγέλων, αν δέν τόν σηκώσει ή χάρη τοΰ Θεού άπό τή γή καί τή λάσπη. Γιατί μέ καμιά άλλη αρετή οί άνθρωποι μέ τι σάρκα πού φέρουν δέν εξομοιώνονται περισσότερο μέ τους αγγέλους, όσο με τήν αρετή τής σωφροσύνης (εγκράτειας). Μέ τήν αρετή αυτή, ένώ βρίσκονται ακόμη στη γή, έχουν τό πολίτευμα στους ουρανούς, κατά τόν Απόστολο..



Ο Άγιος Κασιανός , λέει ασυναρτησίες ... μπούρ-μπουρ-μπούρ...τα ίδια ασυνάρτητα πάντα...

"Μιμητής των Αγγέλων" λέει...άντε τώρα βγάλε συμπέρασμα....η δική σου και η δική μου και όλων μας η ανάγκη για "εκτόνωση" φίλε μου . δημιουργεί τις πόρνες και την πορνεία και είμαστε χειρότεροι απο αυτές...και αυτές ουσιαστικά παράγωγα της δικής μας -μην το πώ-....άντε μας ζάλισες πιά...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 19:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας καληνυχτώ παιδιά μου και εύχομαι ο θεός να σας δώσει δύναμη να τα βγάλετε πέρα σε αυτές τις δύσκολες μέρες και στις επόμενες που προβλέπεται να είναι ακόμα πιο δύσκολες.

Υ.Γ Δείξτε κατανόηση σε αυτόν τον βαθύτατα άρρωστο συνάνθρωπο μας που συνεχώς προκαλεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 19:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως παλιά ο παράσιτος ήταν τίτλος τιμής.
Στη συνέχεια γνώρισε όπως κάθε τι παρθένο το βιασμό από τους βιαστές και έτσι έχασε την αίγλη του, αφού όλοι ήθελαν να γίνουν παράσιτα.

Υ.Γ. Για να ασκηθεί κάποιος στην αρετή, θα πρέπει να έχει.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 20:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφείλω να ομολογήσω αδελφέ μου ότι πολύ με πικράνατε με το σχόλιο σας. Περίμενα από έναν άνθρωπο του Θεού να δείξει μεγαλύτερη κατανόηση σε αυτούς που θέλουν να μάθουν και να μην αφορίζει έτσι αλόγιστα τους συνομιλητές του. Δυστυχώς για εσάς το πάθος μου είναι οι ερωτήσεις και όχι το σεξ, για το οποίο και μάλλον είστε αναρμόδιος να εκφέρετε γνώμη γιατί υποθέτω απέχετε και άρα δεν γνωρίζετε σχετικά (η εξ' ύψους Φώτιση δεν βλέπω να σας βοήθησε καθόλου). Λυπάμαι και θα προσευχηθώ με όλη τη δύναμη της ψυχής μου να σας δοθεί αρκετή κατανόηση και ανεκτικότητα στους συνανθρώπους σας γιατί όπως βλέπω πολύ εύκολα υποκύπτετε στα ανθρώπινα πάθη και μόλις ακούσατε τη λέξη και μόνο σεξ "τσιμπήσατε" αμέσως.

υ.γ. Θα διαβάσω για εσάς και τους αφορισμούς του Μ.Βασιλείου κι ό,τι βρέξει ας κατεβάσει..


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 20:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχετε κάποια συγκεκριμένη ερώτηση αδελφή;

Μήπως κάποιος ανόητος σας είπε ότι η κουτοπονηρία είναι αρετή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 21:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου μιλάτε με ένα πολύ υποτιμητικό ύφος καημένη αδελφή. Κάτι σας βασανίζει;

Εδώ μέσα το θέμα είναι για την αρετή, όχι για να λύσω τα προβλήματα του
κάθε πονεμένου περαστικού. Άμα θέλετε να μου στείλετε την εξομολόγηση σας, για να ξαλαφρώσει η ψυχή σας, μπορείτε να το κάνετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 21:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθές το βράδυ πάτερ μου , έκανα πονηρές σκέψεις...επέτρεψα στον εαυτό μου να αφεθεί στα χάδια μιάς με σατανικό κορμί γυναικός , τα ρίγη διέτρεξαν όλο το κορμί μου και την άρπαξα απο τον αστράγαλο και την έσυρα στον καναπέ...πόνεσε αλλα της άρεσε και γώ ξεφυσούσα σαν Ταύρος....έβγαλε απο την μπλούζα της μια σοκολάτα και μου την πρόσφερε , την φάγαμε μαζί και ήταν μέρα νηστείας...."Κίτ-Κάτ"...

Εξομολογήθηκα και αμαρτίαν ουκ έχω...θα συγχωρεθώ..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 21:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν χριστο αδελφε Αρχιμανδριτη,ευλογειται,με την ευλογια σας μπορω να συνεχισω το ευαρεστο εργο σας,και να απομακρυνθουμε απο της αποσπασεως των ανωτερω εν χριστο αδελφους μας του αποπροσυναλοτισμου μας.
Συνεχιζω επι της αρετης.
Η αποχη απο το κακο ειναι η αρχη της μετανοιας.Ηαρχη της μετανοιας ειναι η αρχη της σωτηριας.Ηαρχη της σωτηριας ειναι η καλη προθεση (ακουτε αδελφοι???????).Η καλη προθεση γεννα τους κοπους (εν χριστο αδελφος Αρχιμανδριτης).Αρχη των κοπων ειναι οι αρετες.(κλιμακος Αγιου Ιωαννη λογος κστ')
Συμφωνειτε αδελφε Αρχιμανδριτη?

Edited by - stiv on 22/02/2011 21:31:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy