ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Eπικοινωνία με συγγενή που έχει "φύγει"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
herculistas
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 20:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη του forum, αν έχουν έρθει ποτέ σε επικοινωνία με κάποιον δίκο τους άνθρωπο που έχει "φύγει".
Αν έχουν κάποια προσωπική εμπειρία.
Έχω χάσει τον πατέρα μου πριν 10 μήνες
Τον βλέπω αρκετές φορές στον ύπνο μου ,άρρωστο,δυστυχώς μου έχουν μείνει τέτοιες μνήμες.
Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω ότι κατι υπάρχει μετά από εδω και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει βιώσει κάποια εμπειρία


__________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Eποικινωνια με συγγένη
που έχει "φύγει"
ΣΕ Eπικοινωνία με συγγενή
που έχει "φύγει"
.
19/03/2011
__________________________________________________________

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 22:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη του forum, αν έχουν έρθει ποτέ σε επικοινωνία με κάποιον δίκο τους άνθρωπο που έχει "φύγει".
Αν έχουν κάποια προσωπική εμπειρία.
Έχω χάσει τον πατέρα μου πριν 10 μήνες
Τον βλέπω αρκετές φορές στον ύπνο μου ,άρρωστο,δυστυχώς μου έχουν μείνει τέτοιες μνήμες.
Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω ότι κατι υπάρχει μετά από εδω και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει βιώσει κάποια εμπειρία


Λυπάμαι πολύ για το χαμό του πατέρα σου.
Κανείς άλλος δεν θα μπορέσει ποτέ να νιώσει τον πόνο σου.
Ο θάνατος είναι ένα μυστήριο και είναι αφύσικο γεγονός, ξένο προς την ανθρώπινη φύση.

Σίγουρα υπάρχει κάτι μετά. Σίγουρα κάποια στιγμή θα ανταμώσουμε με τα αγαπημένα μας πρόσωπα. Σίγουρα κάποια στιγμή ο θάνατος θα καταργηθεί.
Πρόσεχε μόνο μη γίνεις θύμα σε πονηρούς που θα θελήσουν να εκμεταλλευθούν τον πόνο σου και την αγωνία σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

herculistas
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 22:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά καμιά φορά σκέφτομαι ότι είναι η καλύτερη παρηγοριά , ίσως και ψυχολογική άμυνα του οργανισμού ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα ανταμώσεις με αυτούς που χάνεις, Έχω αναρώτηθει αρκετές φορές αν κάτι υπάρχει μετά ή απλά το πιστεύουμε γιατί μας δίνει κίνητρο για να συνεχίζουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 23:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου όπως σου είπανε ήδη πρόσεχε πολλούς που μπορεί να εκμεταλλευτούν την κατάσταση αυτή. Μη χαλάσεις την ψυχολογία σου σε αερολογίες και γενικότητες που λένε συνήθως τέτοια άτομα. Είναι γνωστά τα λόγια τους όπως νιώθω ότι είναι εδώ κοντά το αγαπημένο σου πρόσωπο, είναι καλά, είναι μαζί με άλλους συγγενείς, σου λέει να είσαι καλά και τέτοιες άλλες γενικότητες που για τον άλλον όμως είναι λόγια που περιμένει να ακούσει. Ακόμα και αν μπορέσει κάποιος να σου προσφέρει οπτικά δεν είναι αλήθεια, είναι απλώς δικό του τέχνασμα. Το ότι πεθαίνει το υλικό σου σώμα δεν σημαίνει ότι πεθαίνει και η ψυχή σου. Αλλά να ξέρεις ότι πεθαίνει κάποιος όταν τον ξεχνάνε.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

herculistas
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2011, 00:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, μεγάλωσα σε μια οικογένεια η οποία πίστευει στην μετά θάνατον ζωή και θεοσεβούμενη, αλλά εσείς έχεται χειροπιαστές αποδείξεις για το μετά? Ξέρεται κανέναν που να έχει?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2011, 01:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
herculistas
Έχω χάσει τον πατέρα μου πριν 10 μήνες
Τον βλέπω αρκετές φορές στον ύπνο μου ,άρρωστο,δυστυχώς μου έχουν μείνει τέτοιες μνήμες.
Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω ότι κατι υπάρχει μετά από εδω και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει βιώσει κάποια εμπειρία


Έχω χάσει αδερφό. Ήταν μόλις 36 ετών. Και όχι, δεν είχα τον τύπο επαφής που εννοείς. Εντούτοις τον βλέπω κάποιες φορές στον ύπνο μου και έχω τη φωνή του ολοζώντανη στο μυαλό μου την ημέρα αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια.

Νομίζω ότι η επαφή με τους νεκρούς μας μέσω των ονείρων είναι το περισσότερο και το καλύτερο που μπορεί να έχει κανείς σε αυτόν το κόσμο. Ο χρόνος και τα όνειρα θα σε οδηγήσουν σε αποδοχή και νέα συνειδητοποίηση της πραγματικότητας. Αυτό λέει η δική μου εμπειρία. Και όπως σε προειδοποίησαν και άλλοι πριν, μείνε μακριά από ο,τιδήποτε άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2011, 01:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
herculistas
Αλήθεια, μεγάλωσα σε μια οικογένεια η οποία πίστευει στην μετά θάνατον ζωή και θεοσεβούμενη, αλλά εσείς έχεται χειροπιαστές αποδείξεις για το μετά? Ξέρεται κανέναν που να έχει?


Μην ψάχνεις τέτοιες αποδείξεις. Δε θα βρεις ποτέ αδιάσειστες. Αυτό που υπάρχει είναι ενδείξεις, που πηγάζουν από τον εσωτερικό κόσμο του καθενός, και πίστη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2011, 06:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια, μεγάλωσα σε μια οικογένεια η οποία πίστευει στην μετά θάνατον ζωή και θεοσεβούμενη, αλλά εσείς έχεται χειροπιαστές αποδείξεις για το μετά? Ξέρεται κανέναν που να έχει?

Δεν ξέρεις έστω και επαφή να έχεις, αν είναι κάτι που συμβαίνει ή είναι απλώς προβολές εικόνων και εμπειριών που είχες με το άτομο που χάνεις όταν ζούσε ή ακόμα και προβολή του εγκεφάλου σου των πόθων που θέλεις να ικανοποιηθούν. Η θρησκεία όπως ανέφερες δεν δίνει ελπίδες για επαφές αλλά τουναντίον αναφέρει ότι μετά τον υλικό θάνατο η ψυχή δεν αναγνωρίζει σχέσεις αίματος ή φιλίας που ανέπτυξε στον υλικό κόσμο. Άρα και πάλι απαντήσεις δεν παίρνεις. Εντέλει μήπως δεν χρειάζεται να έχεις κάποια επαφή; να Θυμάσε το αγαπημένο σου άτομο όπως ήταν με τις καλές και κακές του στιγμές, τις εμπειρίες που σου πρόσφερε, έστω και το παραμικρό λιθαράκι που έβαλε στην πρόοδό σου και ανάπτυξη, μόρφωσή σου κτλ. Για μια ζωή θα κουβαλάς ένα μέρος του πατέρα σου, ένα κομμάτι του DNA του, ένα κομμάτι του χαρακτήρα του, ένα κομμάτι των εμπειριών του, ένα κομμάτι των γνώσεών, ένα κομμάτι της ζωής του και ολόκληρη την αγάπη του που σε προστάτευε όταν ήρθες σε αυτό τον κόσμο. Δεν είναι απλά μαζί σου αλλά μέσα σου στον εγκέφαλό σου και την καρδιά σου.

Στο θέμα μου αναφέρω τα στάδια της γήινης ζωής αν θέλεις ρίξε μια ματιά:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8458

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 17:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Eποικινωνια με συγγένη που έχει "φύγει" ΣΕ Eπικοινωνία με συγγενή που έχει "φύγει".






=================================================


Αγαπητέ herculistas, τα συλλυπητήρια μου για την απώλεια σου.
Εύχομαι να είσαι καλά τόσο εσύ όσο κι οι δικοί σου άνθρωποι και να τον θυμάστε.

Θεωρώ πως είναι εξαιρετικά επώδυνο για έναν άνθρωπο να χάνει κάποιον συγγενή του κι αυτή η απώλεια μπορεί να επιφέρει ανάμικτα συναισθήματα όπως θλίψη, οργή, θυμό κλπ.
Θεωρώ ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε βιώσει κάποια απώλεια στην ζωή μας η οποία να μας έχει στιγματίσει και την οποία έχουμε προσπαθήσει να ξεπεράσουμε.
Στην δική μου περίπτωση και μετά από κάποιες απώλειες σε μικρότερη ηλικία, πέραν τψν διαφόρων συναισθημάτων που μου προκλήθηκαν ήρθε και μια έντονη αμφισβήτηση για την ύπαρξη αυτού που αποκαλούμε "θείο".
Θεωρούσα ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο πέραν της ζωής που έχουμε σε αυτόν τον κόσμο κι ότι δεν υπάρχει τίποτα πέρα από το φυσικό πεδίο.
Έπρεπε να περάσει κάμποσος καιρός προκειμένου να καταλαγιάσουν κάποια συναισθήματα μέσα μου και σιγά - σιγά να αναθεωρήσω τις σκέψεις μου, να καταλάβω για ποιούς λόγους ένας άνθρωπος φεύγει από κοντά μας αλλά και να συνειδητοποιήσω πως η άρνηση η οποία με διακατείχε δεν ήταν τίποτα άλλο πέρα από μια αμυντική αντίδραση εκ μέρους μου.

Νομίζω πως κανείς ποτέ δεν θα μπορέσει πως ακριβώς να ξεπεράσεις την απώλεια σου επειδή εσύ είσαι αυτός ο οποίος τη βίωσε.
Κάποια πράγματα τα οποία ενδεικτικά θα μπορούσα να σου πω είναι πως όταν ένας άνθρωπος φεύγει από κοντά μας αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να σκεπτόμαστε να είναι καλά - εάν όντως υπάρχει κάτι άλλο πέραν του δικού μας πεδίου - και να κρατήσουμε μέσα μας τις πιο γλυκιές κι όμορφες αναμνήσεις μας από αυτόν.
Όσον αφορά την προσπάθεια επικοινωνίας μας μαζί του, είμαι κάθετα ανάντιος σε κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να προσπαθήσουμε να παρεσφρήσουμε κάπου όπου δεν έχουμε θέση ακόμα.
Και δυστυχώς είναι πολλοί οι επιτήδειοι οποίοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον πόνο των συγγενών εκλιπόντων ανθρώπων...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
herculistas
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 19:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Με αφορμη αυτον τον χαμό και απο αυτά που ακούω γύρω μου και δυστυχώς δεν ακούω ευχάριστα τον τελευταιο καιρό απλά συνειδητοποιώ οτί είμαστε εντελως φθαρτοί. Τώρα για το μετά δεν ξέρω. Πραγματικά η θεωρία ότι κάτι άλλο υπάρχει μετά μου φαντάζει αρκετά αμφίβολη διότι δεν έχω εγώ τουλάχιστον κάτι χειροπιαστό γι αυτό και δεύτερον ότι η ελπίδα για την μετά θάνατον ζωή είναι η καλύτερη ψυχολογική άμυνα ωστέ να μπορέσεις να συνεχίσεις την δική σου ζωή και να συμβιβαστείς πως αργά ή γρήγορα θα αφήσεις την ζωή εδώ. Αυτό όλο έρχεται σε αντίθεση με το δόγμα που έχω διδαχθεί από μικρός όπως και όλοι μας. Μου φένεται δύσκολο να τα απορρίψω όλα και να πω ότι ζω εδώ και τέλος γιατί απλά έτσι έχω μεγαλώσει!
Αυτές οι λίγες ανύσηχιες από μένα
Α και όσον αφορά την "επικοινωνία" λογικό είναι όποιος χάσει κάποιον να θέλει να μάθει που βρίσκεται ο άνθρωπος του, αν περνάει καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 16:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ herculistas, θα συμφωνήσω μαζί σου πως ο άνθρωπος είναι εν τέλει φθαρτός ή έστω λιγότερο δυνατός κι "ανίκητος" απ' όσο μπορεί να πιστεύει πως είναι.
Αυτό το αναφέρω με αφορμή και τα γεγονότα των τελευταίων ημερών στην Ιαπωνία, στη Λιβύη κλπ.
Έχω την εντύπωση πως πολλές φορές λειτουργούμε και πράττουμε έχοντας την πεποίθηση ότι μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα και να επιβληθούμε απέναντι στο οτιδήποτε.
Έως ένα σημείο αυτό μπορεί να είναι κάτι πολύ γόνιμο εφόσον μπορεί να μας βοηθήσει να ξεπεράσουμε κάποιες φοβίες μας και να μας οδηγήσει στο να τολμήσουμε να σταθούμε δυνατοί στα πόδια μας.
Εάν όμως αυτή η πεποίθηση μας δεν ελεγχθεί, τότε μπορεί να γίνουμε αρκετά αλαζόνες και να ξεχάσουμε ότι τα πάντα έχουν κάποια φυσικά όρια...

Όσον αφορά τις πεποιθήσεις που έχεις για τη μετά θάνατον ζωή και το γεγονός ότι έχουν μάλλον κλονιστεί από την απώλεια σου και μετά, νομίζω πως με τον καιρό θα κατασταλάξεις εν τέλει σε αυτό που σε καλύπτει καλύτερα.
Και συμφωνώ πως είναι μια ανθρώπινη ανάγκη να θέλει κάποιος να μάθει εάν το αγαπημένο του πρόσωπο που έφυγε είναι καλά, που είναι κλπ.
Θεωρώ όμως ότι δεν θα πρέπει να προσπαθήσει να "ικανοποιήσει" αυτή του την περιέργεια.
Εάν τελικά υπάρχει κάποια μορφή ζωής μετά τον φυσικό μας θάνατο, τότε λογικά θα υπάρχει κάποιος λόγος που είναι "κρυφή" από εμάς.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 19:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν φίλε μου herculistas,

Είμαι και εγώ σε πολύ παρόμοια κατάσταση με εσένα (έχω χάσει τη μάνα μου). Και εγώ τη βλέπω στον ύπνο μου, με τη διαφορά ότι πάντα τη βλέπω να μου υγιή και χαρούμενη να μου χαμογελάει. Τα πράγματα είναι απλά. Επικοινωνία ΔΕΝ υπάρχει. Παιχνίδι του μυαλού μου (μας) είναι. Απόδειξη για αυτό; Η ΣΙΩΠΗ του νεκροταφείου. Υπάρχει όμως ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ.

Ο Ψηλός σου είπε να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ότι θα ξαναβρεθείτε. Είναι και αυτό μια παρηγοριά. Ασφαλώς και είναι βάσιμες οι αμφιβολίες σου για αυτήν την άποψη. Είναι δηλαδή κάτι που όντως και σίγουρα συμβαίνει ή κάτι που ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ να συμβαίνει και το πιστεύουμε ΕΠΕΙΔΗ μας παρηγορεί και έτσι τουλάχιστον δε θα χαθούμε ΚΑΙ εμείς από τη θλίψη.

Εγώ θα σου προτείνω να βρεις παρηγοριά ΚΑΙ κάπου αλλού:

1. Ήταν λυτρωτικός ο θάνατος; Από ότι κατάλαβα ήταν άρρωστος (να μαντέψω; καρκίνος; ) οπότε για σκέψου τι είναι καλύτερο να ζει και να βασανίζεται ή να ηρεμήσει επιτέλους. Είναι και λίγο εγωιστικό το να θες να συνεχίσει να βασανίζεται μόνο και μόνο για να είναι κοντά σου.


2. Έφυγε ο πατέρας σου με τη γνώση ότι πρόσφερε στην οικογένεια του αυτά που έπρεπε και ότι έλαβε από αυτήν την ανάλογη αγάπη; Νιώθεις ότι ΕΣΥ τον έκανες να νιώσει υπερήφανος που σου είχε γιο του; Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ σημασίας να πεθαίνει γνωρίζοντας ότι έκανε αυτό που έπρεπε και ότι οι κόποι του έπιασαν τόπο, έχοντας κάνει τέλος πάντων κάτι σε αυτήν τη ζωή.


3. Πέθανε ήρεμα;


4. Φαντάζεσαι να είχε συμβεί αυτό ΝΩΡΙΤΕΡΑ;


5. Ο θάνατος είναι ένα φυσικό φαινόμενο το οποίο είναι "προγραμματισμένο" να συμβεί σε όλους τους ανθρώπους...


6. Πρέπει να συνεχίσεις να ζεις και να κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις στη ζωή σου. Και ο πατέρας σου θα συμφωνούσε σε αυτό. Το σημαντικό είναι να μην αφήσεις τη θλίψη να σε καταβάλλει.

7. Ο πατέρας σου συνεχίζει να υπάρχει στις μνήμες αυτών που τον αγαπούσαν (επιβάλλεται ο παρελθοντικός χρόνος). Επίσης ένα μέρος του υπάρχει στο αίμα σου (γονίδια κτλ)....

Πάντως αν όντως υπάρχει "άλλος" κόσμος είσαι σίγουρος ότι θες να μάθεις τι γίνεται εκεί; Ας πούμε είσαι σίγουρος ότι ο άνθρωπος σου είναι στον παράδεισο; Ή είναι σίγουρο ότι ΕΣΥ όταν πεθάνεις δε πας στην κόλαση; Τελικά είναι σίγουρο το ότι θα βρεθείτε; Μήπως θα σε πλήγωνε περισσότερο να μάθεις κάτι τέτοιο. Γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν πάνε όλοι στο "ίδιο" μέρος και επομένως δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα μπορούν οι μεν να επικοινωνούν με τους δε... Δεν το λέω με καμία τάση προσβολής στη μνήμη του πατέρα σου απλώς παραθέτω λογικά επιχειρήματα βασισμένα σε αυτά που όλοι ξέρουμε.

Ψηλός

quote:
Ο θάνατος είναι ένα μυστήριο και είναι αφύσικο γεγονός, ξένο προς την ανθρώπινη φύση.
Σίγουρα υπάρχει κάτι μετά.


Πας να πεις κάτι σωστό και μετά πετάς κάτι χοντρομπούρδες ρε άνθρωπε


1. ΑΦΥΣΙΚΟΣ δεν είναι με τίποτα ο θάνατος. ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟΣ και ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΟΣ είναι.


2. Ο θάνατος εκτός από το τέλος συνεπάγεται και το "άδειασμα" θέσης σε αυτή τη ζωή. Αν οι άνθρωποι δεν πέθαιναν θα έπρεπε ο καθένας να σκοτώνει τους γονείς του γιατί δε θα χωρούσαμε στη γη.

3. Ο μόνος λόγος που φαίνεται "ξένος" ο θάνατος στην ανθρώπινη φύση είναι ότι ο άνθρωπος χαρακτηρίζεται από τον εγωισμό της αυτοσυνείδησης..."Έχω ΤΟΣΑ να κάνω σε αυτή τη ζωή", "Δεν είναι δυνατόν να πεθάνω ΕΓΩ". κτλ κτλ. Και ποιο είναι μεγαλύτερο χαστούκι στον εγωισμό από τη γνώση ότι θα πεθάνεις;;;; Μάλλον για αυτό οι μεγαλοχριστιανοί στο φόρουμ είναι ΤΟΣΟ μεγάλοι εγωιστές γιατί πιστεύουν ότι θα υπάρχουν για πάντα...

4. Το "σίγουρο" στο ότι υπάρχει κάτι μετά από ΠΟΥ προκύπτει; ΕΤΣΙ πιστεύεις εσύ αυτό δε σημαίνει ότι είναι σίγουρο.


Να σε ρωτήσω ρε ψηλέ κάτι, εσύ συγκεκριμένα γιατί θα πρέπει να υπάρχεις για πάντα; Τι θα προσφέρει η ακατάπαυστη "ύπαρξη" του πνεύματός σου στο σύμπαν, την ανθρωπότητα και το Θεό; Δηλαδή πραγματικά αν υπάρχει άλλος κόσμος θα ακούμε τη μπαρουφολογία σου στον αιώνα τον άπαντα;


Μην την πάρεις ελαφριά την ερώτηση, είναι πολύ σοβαρή. Γιατί να δικαιούται κάποιος την αθανασία, η οποία είναι μια τόσο υπεράνθρωπη έννοια;;;

Edited by - IndustrialAngel on 22/03/2011 19:02:42

Edited by - IndustrialAngel on 22/03/2011 19:07:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sof
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 18:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas,eime kainourgia sto forum..oles oi istories pou diavazw pragmatika eine uperoxes..
tha ithela n moirastw k egw mia ebeiria,an boroume n t poume etsi.
prin 2 evdomades exasa tn theio m k ena vradu kathws koimomoun kai tn skeftomoun nomizw pws mesa sto dwmatio upirxe ena ble fws.ekane ena gurw k efuge(to dwmatio m exei apoluto skotadi,koimame xwris fwta)
tha ithela tn gnwmi sas..
pistevw polu s ola auta..

euxaristw

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 19:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή sof, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή διαμονή.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.

Όσον αφορά τα όσα μας περιγράφεις, θα ήθελα να σου εκφράσω τα συλλυπητήρια μου για την απώλεια σου και να σου ευχθηώ καλή δύναμη.
Σχετικά με την εμπειρία που είχες, μήπως κοιμόσουν κι ήταν κάποιο όνειρο αυτό που μας περιέγραψες;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sof
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 19:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω πολυ... οχι δεν ηταν ονειρο ηταν πολυ ζωντανο και μαλιστα τρομαξα τοσο που κρυφτηκα κατω απο το παπλωμα... χαζο και παιδιαστικο αλλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sof
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 19:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
ευχαριστω πολυ... οχι δεν ηταν ονειρο ηταν πολυ ζωντανο και μαλιστα τρομαξα τοσο που κρυφτηκα κατω απο το παπλωμα... χαζο και παιδιαστικο αλλα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 21:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο αναφορα το θεμα θα καταθεσω οχι δικια μου εμπειρια ,αλλα της αδελφης μου η οποια εινα και θρησκευομενο ατομο.Την 16-12-2010 οταν μας αφησε ο θειος μου ,διεμενε μαζι μας λογω προβληματων υγειας ηταν διανοητικα καθυστερημενος,μετα απο 3-4 ημερες τον ειδε η αδελδη μου στον υπνο της και της ελεγε<<πες την αδελφη μου (εννουσε την μανα μου)δεν χρειαζεται να κλαει διοτι ειμαι καλα εδω που ειμαι και εχω συναντησει την μανα μου τον πατερα μου τον αδελφο μου και τον αντρα σου σου (εννουσε τον πατερα μου)και δεν χρειαζεται να στεναχωριεσται.
Εγω προσωπικα πιστευω στην επικοινωνια με συγγενη που εχει φυγει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sof
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 11:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εγω πιστευω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

herculistas
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 18:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για την ανταπόκριση.
Μπορείτε να με πείσετε να πιστέψω κι εγω?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 20:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείτε να με πείσετε να πιστέψω κι εγω?

Με την καινούρια ή την παλιά μέθοδο;


Με την παλιά είναι εύκολο. Να ναι καλά το ένστικτο της αυτοσυντήρησης όταν αντικρύζεις την πυρά.


Με την καινούρια είναι πιο δύσκολο. Πρέπει να το θες εσύ. Μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι έτσι είναι τα πράγματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 22:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστω για την ανταπόκριση.
Μπορείτε να με πείσετε να πιστέψω κι εγω?




Δεν ειναι θεμα πειθως ,ειτε το πιστευεις ειτε οχι.Αναλογος και τις θρησκευτικες πεποιθήσεις του ατομου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2011, 16:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστω για την ανταπόκριση.
Μπορείτε να με πείσετε να πιστέψω κι εγω?




Κανενός τα λόγια από μόνα τους δεν θα καταφέρουν να σε πείσουν.
Αν είσαι Χριστιανή-ός, ψάξε στην Ορθόδοξη Χριστιανική παράδοση, στα συγγράμματα των Πατέρων της Εκκλησίας όπου υπάρχουν πλήθος αναφορών στη ζωή μετά το θάνατο, στην αιώνιο ζωή.
Απ' όσο γνωρίζω, μερικές φορές, και προς παρηγορία των ζώντων, ο Θεός επιτρέπει την επικοινωνία (με διάφορους τρόπους) μεταξύ των ζώντων και των κε κοιμημένων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2011, 17:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κανενός τα λόγια από μόνα τους δεν θα καταφέρουν να σε πείσουν.


quote:
Αν είσαι Χριστιανή-ός, ψάξε στην Ορθόδοξη Χριστιανική παράδοση, στα συγγράμματα των Πατέρων της Εκκλησίας όπου υπάρχουν πλήθος αναφορών στη ζωή μετά το θάνατο, στην αιώνιο ζωή.


Έκανες πολύ προσπάθεια για να βάλεις τη μία πρόταση να αναιρεί την επόμενη;;; Αφού κανενός τα λόγια δεν πείθουν πώς γίνεται να πειστεί από τα συγγράμματα που είναι...(μάντεψε) λόγια...

quote:
Απ' όσο γνωρίζω, μερικές φορές, και προς παρηγορία των ζώντων, ο Θεός επιτρέπει την επικοινωνία (με διάφορους τρόπους) μεταξύ των ζώντων και των κε κοιμημένων.


OYOY βέβαια, όπως στην παραβολή με τους δύο Λάζαρους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2011, 17:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κανενός τα λόγια από μόνα τους δεν θα καταφέρουν να σε πείσουν.


quote:
Αν είσαι Χριστιανή-ός, ψάξε στην Ορθόδοξη Χριστιανική παράδοση, στα συγγράμματα των Πατέρων της Εκκλησίας όπου υπάρχουν πλήθος αναφορών στη ζωή μετά το θάνατο, στην αιώνιο ζωή.


Έκανες πολύ προσπάθεια για να βάλεις τη μία πρόταση να αναιρεί την επόμενη;;; Αφού κανενός τα λόγια δεν πείθουν πώς γίνεται να πειστεί από τα συγγράμματα που είναι...(μάντεψε) λόγια...

quote:
Απ' όσο γνωρίζω, μερικές φορές, και προς παρηγορία των ζώντων, ο Θεός επιτρέπει την επικοινωνία (με διάφορους τρόπους) μεταξύ των ζώντων και των κε κοιμημένων.


OYOY βέβαια, όπως στην παραβολή με τους δύο Λάζαρους.



Σε τρώει ο κώλος σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2011, 19:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός...

"Σε τρώει ο κώλος σου";

Αυτό με απλό νεράκι ή με αγιασμό το διέγνωσες/ώσθη..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 25/03/2011 19:46:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 13:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Ψηλός

“Αν είσαι Χριστιανή-ός, ψάξε στην Ορθόδοξη Χριστιανική παράδοση, στα συγγράμματα των Πατέρων της Εκκλησίας όπου υπάρχουν πλήθος αναφορών στη ζωή μετά το θάνατο, στην αιώνιο ζωή.”
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Χωρίς να έχω μεγάλες και εξειδικευμένες γνώσεις χριστιανικής θεολογίας, και από τα λίγα που αναφέρονται στη δήλωση πίστεως, το “Πιστεύω” , μπορώ να συμπεράνω, 'ότι όλοι οι χριστιανοί (για τους άλλους δεν ξέρω) μετά τον θάνατο είναι ....τελείως πεθαμένοι, και παραμένουν σε αυτή την κατάσταση (τη νεκρική), μέχρι να ακούσουν την φωνή του Ιησού, την ημέρα της κρίσης, και να αναστηθούν.
Μάλιστα ΣΑΦΩΣ αναφέρεται προς πάσαν παρανόηση και λάθος ερμηνεία, πως ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ οι καλοί (πεθαμένοι) θα αναστηθούν σε ανάσταση ζωής, οι δε κακοί σε ανάσταση κρίσης.
ΚΑΘΕ άλλη άποψη είναι αιρετική, και κάθε αίσθηση περί επαφών με πεθαμένους είναι ψευδαίσθηση.
Αν μπορεί κάποιος να προσέξει και καταλάβει τα λόγια του ευαγγελίου, στις νεκρώσιμες ακολουθίες, αυτά λέει, ΠΑΝ περισσό από του πονηρού.
Δεν είμαι θεολόγος, ερμηνεύω αυτά που ακούω,
ΑΝ είναι λάθος, ας τα αλλάξουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 16:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα εσύ ρε Γιάννη που είσαι και ψεύτης γιατί ποστάρεις; Σε τρώει ο κώλος σου; Θες να το βάλει μαζί σου ο..."πολύς" Ψηλός;;;;

quote:
Μάλιστα ΣΑΦΩΣ αναφέρεται προς πάσαν παρανόηση και λάθος ερμηνεία, πως ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ οι καλοί (πεθαμένοι) θα αναστηθούν σε ανάσταση ζωής, οι δε κακοί σε ανάσταση κρίσης.
ΚΑΘΕ άλλη άποψη είναι αιρετική, και κάθε αίσθηση περί επαφών με πεθαμένους είναι ψευδαίσθηση.
Αν μπορεί κάποιος να προσέξει και καταλάβει τα λόγια του ευαγγελίου, στις νεκρώσιμες ακολουθίες, αυτά λέει, ΠΑΝ περισσό από του πονηρού.
Δεν είμαι θεολόγος, ερμηνεύω αυτά που ακούω,


Τσκ τσκ κάτι πράγματα... Μάλλον κάνουν λάθος να τους πεις γιατί ο Ψηλός τα ξέρει αλλιώς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 18:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε εργοστασιακέ στα ψέματα τα λεω, το λεει και το όνομα μου.

Ξέχνα πω εξ από ανέκαθεν οι «αιτερικοί» για να γλιτώσουν την πυρά, βάζανε τους «τρελούς» να λένε σαν ψέματα τις αλήθειες που ήθελαν να περάσουν?

Βέβαια μπορεί όλα αυτά να ακούγονται απογοητευτικά σε όσους έχουν χάσει προσφιλή τους πρόσωπα.
Ας σκεφτούν όμως λιγάκι περσότερο τις αλήθειες ενός κατ’ όνομα ψεύτη, από τις ψευτιές από τους κατ επάγγελμα ψεύτες, από αυτούς δηλαδή, που εκμεταλλευόμενοι τον πόνο τους,, τους υποδεικνύουν ευχέλαια υπέρ αναπάψεως των «βασανισμένων» ψυχών

Και όχι φυσικά αφιλοκερδώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

herculistas
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 22:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για ποιους "αφιλοκερδως" μιλάτε?
και ποιοι είναι αυτοί που θα "επικοινωνήσουν" μαζι με αυτους που έχουν "φυγει"?
Λογίκα έχουν "φύγει" δισσεκατομύρια ψυχές.
Υπάρχουν γύρω μας?
Μας βλέπουν από εκεί που είναι?
Τους ενδιαφέρει για το τι κάνουμε εδώ?
Αν έχουν εκκρεμότητες εδώ?
Αν ναι, γιατί μόνο οι άνθρωποι και όχι τα υπόλοιπα ζώα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2011, 01:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για ποιους "αφιλοκερδως" μιλάτε?

Αυτούς που υπόσχονται επικοινωνίες.


quote:
Λογίκα έχουν "φύγει" δισσεκατομύρια ψυχές.


Χμ... εξαρτάται πώς και τι μετράς...Πχ οι Homo erectus είχαν ψυχή; Πάντως σίγουρα μπόλικοι,πολύ περισσότεροι από όσους ζουν σήμερα...


quote:
Υπάρχουν γύρω μας?

Μπορεί ναι μπορεί και όχι... Πιθανότερο το όχι.


quote:
Μας βλέπουν από εκεί που είναι?

Και πού ακριβώς είναι; Στην κόλαση ή στον παράδεισο;


quote:
Τους ενδιαφέρει για το τι κάνουμε εδώ?


Έλα ντε...Υποτίθεται ότι έχουν βρει το Δημιουργό γιατί να ασχολούνται με εμάς;


quote:
Αν έχουν εκκρεμότητες εδώ?

Καλά και 1000 ετών να πεθάνεις εκκρεμότητες θα έχεις. Να δεις τα τρι-τρι-τρι-τρις-εγγονά σου να κάνουν παιδιά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2011, 01:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά Γιάννη Ψεύτη έχεις μπλέξει άγρια...


Πρώτον με είπες εργοστασιακό ενώ είμαι βιομηχανικός ή για την ακρίβεια industrial (από τη μουσική).


Δεύτερον, είπες αλήθειες... Αυτό και αν είναι λόγος για να μπλέξεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1884766
Maintained by Digital Alchemy