ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Aνεργία - Επιπτώσεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 00:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην σημερινή εποχή που ζούμε και ειδικά σήμερα όλοι γύρω μας βλέπουμε, ακούμε αισθανόμαστε τους ανθρώπους που έχουν χάσει την δουλεία τους ή κάποιοι άλλοι συνάνθρωποι μας αγωνιωδώς ψάχνουν (π.χ πτυχιούχοι) να βρουν εργασία για να έχουν τα απαραίτητα για να ζήσουν εαυτούς τους να ,αντεπεξέλθουν στις οικονομικής υποχρεώσεις τους, αλλά και της οικογένειες τους ή άλλοι καταφεύγουν στο εξωτερικό για αναζήτηση εργασίας .Με αποτέλεσμα οι προεκτάσεις της ανεργίας να δημιουργούν επιπτώσεις, όπως προβλήματα αυτοσεβασμού στον άνεργο ,οικογενειακές τριβές ,προσωπικές ,βία ,εγκληματικότητα φόβος ,άγχος , απογοήτευση ,απώλεια κοινωνικού ρόλου και διάφορα αλλά κοινωνικά φαινόμενα.
Ποιες πιστεύεται ότι είναι οι επιπτώσεις της ανεργίας που επιφέρει στην κοινωνία μας αλλά και ειδικότερα σε άνεργο άτομο για να ανταπεξέλθει στο ρόλο του στη ζωή.?


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 01:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν ημουν ενας απο τους επικυρίαρχους του πλανήτη
και ενεργούσα βάσει μακροχρόνιου σχεδίου,θα εζωνα
ολες τις χωρες στο αρμα του οικονομικού προβληματος,
που θα ειχα εντεχνως δημιουργησει.
Ετσι θα καθιστούσα οσο το δυνατον περισσοτερους ανεργους
με τα διαφορα δηθεν μέτρα εξυγειανσης της οικονομίας.

Αυτοι οι ανεργοι,υπο το κρατος των συναισθηματων που
αναφερει ο θεματοθέτης,καποια στιγμη υπο το βάρος των
προβληματων,θα γινουν αναγκαστικά βίαιοι και θα
παρανομησουν,στην προσπαθεια εξεύρεσης των αναγκαίων
αγαθών.Ετσι θα επέλθει νέα ανάγκη,μεγαλυτερη απο την
οικονομική πενία,που θα λέγεται,τάξις και ασφάλεια!

Τοτε θα μου δινόταν η δικαιολογία,να επέμβω ίσως και με
διεθνή στρατό και να <επιβάλω> την ταξιν.Και να δημιουργησω
μιά νέα κοινωνία χωρίς οικονομικά προβλήματα,αφου ως δια
μαγείας,θα εμφάνιζα παλι ολο το χρήμα του πλανήτη,που ηταν
κρυμμένο σε δικές μου τράπεζες.Δεν νομίζω να πιστεύει κανείς
οτι το χρήμα που μέχρι τωρα υπηρχε,να μετακόμισε σε αλλον πλανητη!!

Θα ζητούσα ομως ανταλάγματα,οπως κατάργηση συνόρων,εθνικών στρατών
θρησκειών,εθνικών κυβερνησεων και θα εγκαθιστούσα μια
παγκόσμια διακυβένηση υπο τον ΟΗΕ και κάτω απο τον πλήρη
ελεγχό μου.Ετσι θα έλεγχα πλήρως το ποίμνιό μου.

Αυτα πιστεύω φίλε μου Σταυρο,για την ανεργεία.Είναι φτιαχτή και
σκοπούμενη διεθνώς.Αρα δεν πρέπει να εχω κανένα συναίσθημα
απο αυτα περί κατωτερότητας και αυτοσεβασμού και διάφορα άλλα
που εύλογα διακατέχουν το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού,που
δεν βλέπει και δεν διανοειται αυτα που γράφω πιο πανω.
Αν τα εβλεπε,η Γαλλικη και η Οκτωβριανη Επανάσταση,θα ωχριούσε
μπροστα σε αυτη,που θα έπρεπε ηδη να εχει ξεκινήσει και ηδη να
εχει επικρατήσει και να μην ειναι σε απλό επίπεδο διαδηλώσεων και
απεργιών του κώλου.
Αλλά φεύ,το σχέδιο ειναι καλά οργανωμένο.Σταδιακά θα την ακούσουν
όλοι.Προς το παρόν την ακούνε μόνο οι φτωχοί και οι μισθοσυντήρητοι.
Μολις την νοιώσουν και οι άλλες τάξεις,τότε θα ξεκινήσει το κύμα
αλλά θα ειναι αργά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 06:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ stiv, επίκαιρο το θέμα κι όντως απασχολεί έντονα ένα μέρος του πληθυσμού της χώρας μας.

Τα συναισθήματα που βιώνει ένας άνεργος άνθρωπος είναι όντως αρκετά κι ιδιαίτερα αρνητικά κι ειδικότερα όταν είναι σε μια ηλικία όπου δεν είναι και τόσο εύκολο να βρει μια νέα δουλειά ή όταν έχει να φροντίσει την οικογένεια του, να τακτοποιεί σε τακτική βάση τις όποιες εκκρεμότητες έχει αλλά και να φροντίσει για την ίδια την διαβίωση του.
Νομίζω πως η αύξηση της ανεργίας είναι άμεσα συνυφασμένη με διάφορα κοινωνικά φαινόμενα όπως η αύξηση της εγκληματικότητας, η αύξηση της βίας, προβλήματα στις διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ του ανέργου ατόμου με τους γύρω του και πιθανόν μια αύξηση στα κρούσματα κατάθλιψης.
Η συγκεκριμένη εποχή που διανύουμε είναι μια ομολογουμένως δύσκολη εποχή, από την άλλη νομίζω ότι τα προβλήματα από την οικονομική κρίση δεν είναι εμφανή μόνο στην Ελλάδα.
Κι άλλες χώρες έχουν οικονομικά προβλήματα, εμείς απλώς - εννοώ ως σύνολο - πιθανώς να νομίσαμε ότι μια τέτοια κρίση ή δεν πρόκειται να μας αγγίξει ποτέ ή δε μας ανησυχούσε επειδή δεν είχε χτυπήσει ακόμη την πόρτα μας.

Αγαπητέ ΝΙΚΟΜΑΧΕ, διάβασα το υποθετικό σου σενάριο ώστε να δοθεί μια λύση και μου γεννήθηκαν διάφορες σκέψεις.
Πρώτα απ' όλα, νομίζω ότι με λίγα λόγια περιγράφεις αυτό που γίνεται από τα πραγματικά "μεγάλα κεφάλια", δε νομίζω ότι σε οικονομικό επίπεδο γίνεται κάτι διαφορετικό.
Κάποιοι έχουν την δύναμη ώστε να επιβάλλουν τους δικούς τους όρους και να κινούν τα πιόνια στην "σκακιέρα".

Από την άλλη, οφείλω να ομολογήσω πως με προβλημάτισαν έντονα κάποιες φράσεις σου όπως:

"Τοτε θα μου δινόταν η δικαιολογία,να επέμβω ίσως και με
διεθνή στρατό και να <επιβάλω> την ταξιν."

"Θα ζητούσα ομως ανταλάγματα,οπως κατάργηση συνόρων,εθνικών στρατών
θρησκειών,εθνικών κυβερνησεων και θα εγκαθιστούσα μια
παγκόσμια διακυβένηση υπο τον ΟΗΕ και κάτω απο τον πλήρη
ελεγχό μου.Ετσι θα έλεγχα πλήρως το ποίμνιό μου."

Ακόμη κι εάν υποθέσουμε ότι τα κίνητρα ενός ανθρώπου όπου θα είχε την δύναμη να πράξει κάτι τέτοιο, ήταν τα πιο αγνά κι όσο περισσότερο ανιδιοτελή γίνεται, νόμιζω πως είναι εξαιρετικά επικίνδυνες οι πιθανές επιπτώσεις.
Με λίγα λόγια, δε μπορεί να γνωρίζει ένας άνθρωπος ποιό είναι το καλό για την ανθρωπότητα γιατί στην έννοια του παγκόσμιου "καλού" θα προβάλλει τις δικές του αξίες, επιθυμίες, σκοπούς, σχέδια κλπ.
Πως λοιπόν θα μπορούσε κάποιος να αποφασίσει για την τύχη δισεκατομμυρίων ψυχών με γνώμονα τις δικές του πεποιθήσεις και σχέδια;
Επιπλέον, πως μπορεί να είναι τόσο σίγουρος ότι όλη αυτή η δύναμη που θα αποκτήσει δεν θα τον τυφλώσει και να τον οδηγήσει στο να βλάψει την ανθρωπότητα σε ανεπανόρθωτο βαθμό, ακόμη κι αν ο ίδιος πιστεύει πως επιτελεί "θεάρεστο έργο";
Νομίζω πως κι ο Χίτλερ διατεινόταν ότι αγωνιζόταν για το καλό για της Γερμανίας κι έγινε η αιτία για τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 15:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nικομαχε ,πολυ ριζοσπαστικη λυση θα εδεινες στην κοινωνια οπως αναφερεις παραπανω.

Επισης λες πως θα ζητουσες διαφορα ανταλαγματα για την προωθηση επιλυσης της ανεργιας και γενικοτερα του οικονομικου θεματος με την δυναμη της εξουσιας στα χερια του ενος! και αυτος ο ενας σε τι θα εξελισσοταν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 16:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα που άνοιξες stiv είναι ισως απο τα μεγαλύτερα που βασανίζουν την ανθρωπότητα πολλά χρόνια τώρα και οχι μόνο τα τελευταία 2 χρόνια της κρίσης .
Αλλα είναι σαν αρρώστια, οσο δεν είμαστε φορείς σταυροκοπιόμαστε φτύνουμε και τον κόρφο μας δυο φορές και προσπερνάμε.

Μπορεί να μιλάει ώρες κανείς και να γεμίζει σελίδες με αμπελοφιλοσοφίες
αλλα όταν κοιτάξεις στα μάτια ενα άνθρωπο που έχει μια οικογένεια, ενδεχομένως ενα-δυο κουτσούβελα
(και ξαφνικά βρίσκετε στο δρόμο)
δωστου τα "σεντόνια" με τις αναλύσεις που έγραψες, να ταΐσει τα παιδιά, να τα ντύσει, να πληρώσει ενοίκιο, ΔΕΗ, Νερό...

Η άποψη του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ είναι εν μέρη σωστή
(με άρωμα συνομοσιολογιάς)
βέβαια εδω μπαίνουμε σε άλλη συζήτηση περί οικονομικών και χρήματος και ποια η αξια του χρήματος
και τι ειναι χρήμα
και πως δημιουργείτε το χρήμα
και το χρέος ως χρήμα
και άλλα τέτοια γνωστά μεν,
αλλα οσο απλά κι αν είναι τόσο δύσκολο είναι να κατανοηθούν.

Ο δυτικός ή καλύτερα υπερκαταναλωτικός τρόπος ζωής είναι αυτός που οδηγεί πρόσκαιρα σε ανάπτυξη, κέρδος, ευημερία, και μετά ?
όπως μαθαίνουμε απο τα σχολικά μας χρόνια η Παρακμή ακολουθεί την Ακμή,
το αποτέλεσμα της αύξησης ζήτησης σε όλα τα προϊόντα έχει ως συνέπεια την ολοένα και αυξανόμενη παραγωγή αυτών (και δημιουργία νέων) απο βιοτεχνίες/βιομηχανίες ,
ώσπου κάποια στιγμή τα παραγόμενα προϊόντα υπερκαλύπτουν κατά πολύ την ζήτηση,
συσσωρευτικά φτάνει η στιγμή όπου με αφορμή μια οικονομική "φούσκα"
η οποία είναι "φυσική" δημιουργία του οικονομικού μοντέλου των 300 τελευταίων ετών
(βλέπε Leeman Brothers ή Goldman Sachs, ή Morgan Stanley)
είναι αρκετή ώστε να καταρρεύσει σαν χαρτινος πύργος ολο αυτο το λάθος οικονομικό σύστημα.
τα αποτελέσματα τα βλέπουμε και θα δούμε κι άλλα χειρότερα στο μέλλον ,
ξαφνικά τα προϊόντα δεν πωλούνται , η ζήτηση πέφτει κατακόρυφα οι βιομηχανίες κλείνουν και καλούμαστε τώρα να αναλύσουμε την ψυχολογία του τελικού αποδέκτη όλων αυτών , τον Άνεργο, και το πως θα αντιδράσει...


(για να μην παρεξηγηθώ τα παραπάνω δεν είναι μομφή για το θέμα σου Stiv
απεναντίας ! είναι ΤΟ θέμα , απλα έδωσα μια άλλη διάσταση)



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2011, 00:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Nικομαχε ,πολυ ριζοσπαστικη λυση θα εδεινες στην κοινωνια οπως αναφερεις παραπανω.

Επισης λες πως θα ζητουσες διαφορα ανταλαγματα για την προωθηση επιλυσης της ανεργιας και γενικοτερα του οικονομικου θεματος με την δυναμη της εξουσιας στα χερια του ενος! και αυτος ο ενας σε τι θα εξελισσοταν?




-------------------------------------------------------------

ΣΤΑΥΡΟ

Λάθος μέγα εννόησες!!!
Δεν θέλω εγώ αυτή την κοινωνία.
Περιέγραψα αυτο που ήδη ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!
Για να δώσω την διάσταση οτι η ανεργεία ειναι
στημένη απο τους καρχαρίες της παγκοσμιοποιησης!
Δεν είναι πραγματικη.Που πήγαν τα χρηματα του πλανητη?
Στον Α του Κενταυρου?Εδω ειναι και μάλιστα κρυμένα και
συσωρευμένα για κάποιον σκοπό,ο οποίος τώρα αρχιζει και γίνεται εμφανής.
Την κατασταση περιέγραψα και οχι κάποιο μοντέλο κόσμου.


D.I.

Οπως θα είδες ξεκίνησα ως εξής:Αν ήμουν ενας απο τους Επικυρίαρχους..

Αυτο σημαινει οτι δεν είναι ενας αλλα πολλοι.Μιά κάστα
ανθρώπων που εχουν στην κατοχή τους ολο το χρημα του κόσμου
και προσπαθουν να κυριαρχήσουν στον πλανήτη.
Αν κάποιος θελει να το δει συνομωσιολογικά,δεν αλάζει τα
τεκταινόμενα,οπως τα περιέγραψα.Αυτα ακριβώς δεν συμβαίνουν?
Τι σημαίνει ΔΝΤ,ΕΚΤ,Παγκοσμια Τραπεζα,κ.λ.π?
Σκέτα ονόματα/Αψυχα?
Δεν υπαρχουν ανθρωποι απο πισω?Πρόσωπα?Υποκινητές?
Πόσοι είναι?30,40,50,?
Αυτοί είναι οι επικυρίαρχοι.Μεταξύ τους παντρεύονται,μεταξύ
τους μοιράζουν τις εταιρείες,μεταξύ τους επιβάλουν τις
οικονομικές πολιτικές,τις κυβερνήσεις και γενικα ελέγχουν
τα παντα μέσω των εταιρειών τους.
Αμφιβάλει κανείς για αυτό?
Δεν ειναι ενας να πεις οτι θα εκφυλιστει οπως ο Χιτλερ,
αλλα πολλοι που γεννουν και διαιωνίζουν το ειδος των
δυναστών του πλανήτη.
Είδε κανείς το ΔΝΤ να ενδιαφέρεται τι θα κάνει ο ανεργος
οικογενειάρχης,με τη φαμίλια του?
Αν ο άρρωστος μπορει να πληρώσει το νοσοκομείο?
Και γιατί να πρέπει να το πληρώσει?
Για να απολαμβανει την ζωή του ο Ροτσιλντ και ο Ροκφελερ?
Πιστεύεις οτι αν είχαν αγνες προθέσεις ολοι αυτοι,ο κόσμος
θα βίωνε ποτε κρίση,την στιγμη που ο πλανήτης ειναι αυταρκης
να θρεψει πολλαπλασιο του σημερινου,αριθμο κατοίκων?


Και εν πάσει περιπτώσει,για οσους δεν εννόησαν εγω είμαι
πολέμιος αυτής της κατάστασης και οχι συνοδοιπόρος.
Μη ρωτάτε εμένα πώς τα καταφέρνουν να δένουν ετσι τον
κόσμο,αλλα τους εαυτούς σας.
Και αν βρείτε την απάντηση,να την πείτε την ωρα της ψήφου σας
ή την ώρα που θα αποφασίσετε να βγείτε στους δρόμους και να
πολεμήσετε για τα δικαιώματά σας.
Ετσι βλεπω,ετσι λέω τα πράγματα!
Η ανεργία είναι στημένη με κάποιο σκοπό.
Σίγουρα δεν ειναι τυχαία,αλλα προιόν προγραμματισμου.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2011, 15:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΝΙΚΟΜΑΧΕ, όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα μου, πιστεύω ότι οι θέσεις που περιέγραψες στο πρώτο σου μήνυμα σε αυτό το θέμα δεν διαφέρουν από αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα.
Δεν διαφώνησα σε κάτι, απλώς έκρινα τα πιθανά αποτελέσματα αυτών των θέσεων που έχουν υιοθετηθεί ή μπορεί να υιοθετηθούν στο μέλλον.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2011, 17:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D.I.
η φράση μου <<για όσους δεν εννόησαν>> δεν αφορά εσένα
και τον θεματοθέτη,αφού ηδη αλληλοκατανοηθήκαμε,αλλα
μελλοντικούς αναγνώστες που τυχόν θα παρανοούσαν την θέση μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 16:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικόμαχε συμφωνώ με τις απόψεις σου...και δεν τις βρίσκω καθόλου συνωμοσιολογικές...αρκεί βέβαια να μην ξεχνάμε και την τόσο κακή οικονομική διαχείριση που γινόταν τόσα χρόνια σε αυτή τη χώρα από τα αμέτρητα λαμόγια που πέρασαν και έφαγαν....και που κανένα τους δυστυχώς δεν θα το πληρώσει...είμαστε βλέπεις το μοναδικό κράτος όπου στα 200 αυτά χρόνια κανένας βουλευτής και υπουργός δεν πήγε ποτέ του φυλακή...

Διαβάζοντάς το μήνυμά σου σε κάποιο σημείο θυμήθηκα εκείνα τα "Πρωτόκολλα των Πρεσβυτέρων της Σιών" όπου -μεταξύ των πολλών προφητικών- αναφέρεται με έμφαση κάπου ότι εκείνοι που θα σπρώξουν όλο τον κόσμο στην πλήρη απόγνωση –έχοντας συσσωρεύσει ένα αδιανόητο για τον ανθρώπινο νου πλεόνασμα- θα είναι και εκείνοι που την τελευταία στιγμή θα φανερωθούν ως οι σωτήρες και ευεργέτες (διαθέτοντας ένα μικρό μέρος απ'αυτό) για να αναγνωριστούν και επισήμως ως αφεντικά του πλανήτη! Ευφυέστατο, δεν μπορείς να πεις....Τώρα το αν τα κείμενα αυτά είναι πλαστά ή όχι αυτό είναι μία άλλη συζήτηση. Δεν εννοώ πάντως το σιωνιστικό κεφάλαιο ως τον μοναδικό υπεύθυνο της σημερινής κατάστασης και των περί παγκοσμιοποίησης, αρπακτικά ούτως ή άλλως υπήρχαν πάντα και παντού, απλώς αυτό είναι που φαίνεται να κατέχει το μεγαλύτερο μερίδιο της πίτας και τον μεγαλύτερο έλεγχο στα πράγματα.

http://www.youtube.com/watch?v=Pgb71Hxi8hE
Μία εξαιρετική ανάλυση εδώ και μεγάλες αλήθειες από τον ιδιαίτερα ευφραδή και ενημερωμένο οικονομολόγο-αναλυτή Δ. Καζάκη περί της προγραμματισμένης και ελεγχόμενης πτώχευσης της Ελλάδας, των αδιανόητων όρων του μνημονίου, που ούτε υπόδουλη χώρα έχει ποτέ υπογράψει στη σύγχρονη ιστορία, και η οποία καταλύει κάθε εθνική κυριαρχία, για το πώς η Ελλάδα μετατρέπεται με το μηνμόνιο σε δουλοπαροικία και πολλών άλλων. Το οποίο μνημόνιο βέβαια υπογράφτηκε μονάχα από έναν υπουργό άρον άρον και ούτε ποτέ επικυρώθηκε από τη Βουλή...
το πιο συγκλονιστικό ίσως από όσα λέει ο Καζάκης είναι ότι οι Γερμανοί καθηγητές που προσέφυγαν στη γερμανική δικαιοσύνη δεν κατηγόρησαν επουδενί την Ελλάδα ως «μπαταξή» που τρώει τα λεφτά των Γερμανών πολιτών αλλά κατηγόρησαν την γερμανική κυβέρνηση ότι καταλύει την εθνική κυριαρχία μία χώρας-μέλους της ΕΕ, δηλαδή της Ελλάδας! Το οποίο βέβαια μεταφέρθηκε από τα ΜΜΕ ως επίθεση των καθηγητών σε βάρος της Ελλάδας για προφανείς λόγους......

Και δικηγόρος να μην είναι κάποιος καταλαβαίνει ότι αυτή η δανειακή σύμβαση είναι κάτι το πρωτοφανές και επιβάλλει στην Ελλάδα την "άνευ όρων" αποδοχή των όρων της...πέρα από το μεγάλο μαχαίρι σε συντάξεις, στον δημόσιο τομέα κτλ. μεταξύ άλλων απαγορεύει τον δανεισμό από οποιονδήποτε τρίτον. Ακόμα επίσης και εάν ποτέ υποθετικά μας ξεχρεώσει ποτέ η Γερμανία το κατοχικό δάνειο, λέμε τώρα (περίπου 165 δισ. Ευρώ με τα συνολικά επιτόκια) αυτό δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στις αποπληρωμές...επίσης το χρέος στους ευρωπαίους μπορεί να αγοραστεί από μία άλλη χώρα, πχ. Τουρκία, η οποία αυτομάτως γίνεται το αφεντικό και ο ελεγκτής της χώρας...επίσης οι δανειστές μπορούν κάλλιστα και ανά πάσα στιγμή να δεσμεύσουν δημόσιες περιουσίες και εξοπλισμούς....

Λέει ακόμη για τον κύριο Γιωργάκη ο οποίος, πέρα από τις φήμες που ακούγονταν, τελικώς δεν είχε ζητήσει τίποτα ούτε από τη Ρωσία ούτε από την Κίνα, παρόλο που εκείνοι ήταν πρόθυμοι να συζητήσουν για δανεισμό (με πολύ μικρότερα επιτόκια από τα σημερινά), αλλά και για τη γενική συνέλευση του ΟΗΕ στη Νέα Υόρκη όπου εκεί ο τύπος, έχοντας βλέψεις για άλλα πράγματα, έκανε δημόσιες σχέσεις ενώ την ίδια ώρα συζητιούνταν τεράστια θέματα για την οικονομική κρίση. Εκεί ήταν όπου ψηφίστηκε καθολικά (εκτός από τις ΗΠΑ και το Ισραήλ) και το State of Necessity που δίνει το δικαίωμα σε κάθε χώρα ακόμα και να απορρίψει το δημόσιο χρέος της σε περίπτωση που αναγκάζεται να υπονομεύσει θεμελιώδη ανθρωπιστικά και καοινωνικά δικαιώματα των πολιτών της.

Κάπου αλλού επίσης, ο (καθόλου συνωμοσιολόγος στο πνεύμα) αναλυτής περιγράφει την κλασική τακτική «σοκ και δέος» των ξένων ώστε οι έλληνες να αποδεχτούν σχετικά ανώδυνα τα τόσο σκληρά μέτρα....νομίζω επίσης κάπου λέει και περί φημών για στρατιωτικές ασκήσεις ξένων στρατευμάτων σε ελληνικά εδάφη ως άσκηση πιθανής μελλοντικής επέμβασης σε περίπτωση που επέλθουν ανεξέλεγκτες καταστάσεις...
Δείτε το, αξίζει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy